Sinkel - GOES Tweede Blad i E COURANT m arlem) te Ovezand NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT WOENSDAG 31 DECEMBER 1924 rijs den Ien. boer. or den sterke aieinen, stuiven suikerziekte, 1ustrie maat- 808-311 Buitenland DUITSCHLAND FRANKRIJK NOORWEGEN ENGELAND RUSLAND JAPAN VAN HET VATICAAN Kerknieuws het heilig jaar. Uit de Pers mm chen aan familie, gers in 1925. P. VERBURG, Molenaar. mscht Begunstigers, een gelukkig en DE WINTER, elaar, Likeurstoker. rgen-op-Zoom. chen aan Familie, ;érs in 1924. A. MOURER', Goud en Zilver. en en bekenden op Nieuwjaar". WALRAVEN, SN, SN en familie. eleden, vrienden e» Nieuwjaar toege- M. RIJK. Pr., TBOOM en gezin T rienden en Beken* aar aan Familie, P.FAES, Landbouwer, 99 ies. drama 60 ct. bij den heer rijgbaar. !0 cents. 985-24 slechte spijs- Sfluenza, luste- :nz., de t. cent. baar, dan ge- let bedrag door 553-50 967-43 IEDE. verzekering RIJWIEL- :is- LIJKHEIDS-verz. ing - en binnenvaart) oorkomende ver- rederl. Maatschap- ■spolis. MKVRIJE KLUIS 991-60 De. Kcnlsche zóne. PARIJS, 27 Dec. (Havas.) De gealli eerden zijn het zonder moeite erover eens geworden aan Duitschland mee te deeler., dat de bezetting van de Keulsche zóne. na 10 Januari gehandhaafd zal worden. Dit besluit is gegrond op het duidelijk niet nakomen van het rijk aan zijn verplich tingen, met name ten aanzien van de ont wapening. De beslissing zal Duitschland in den loop van de eerste week van Januari meegedeeld worden, waarschijnlijk in den vorm van een collectieve nota, door de gezanten van de vijf betrokken landen te Berlijn te'overhandigen. Kerstboomen te Berlijn. Men meldt uit Berlijn aan de „N.R.Ct. De Berlijnsche kooplieden hebben met Kerstmis over het algemeen heel goede zaken gedaan. Er wordt weinig geklaagd daar de ontvangsten sinds langen tijd niet meer zoo hoog waren geweest als in de maand December. Er zijn natuurlijk, als steeds, teleurgestelden en dat zijn ditmaal in de eerste plaats de kerstboomverkoo- pers. Het aanbod van kerstboomen was namelijk veel grooter dan de vraag. Hot gevolg was dat de boomen erg goedkoop waren en dat men op Kerstavond en ook op den eersten Kerstdag te Berlijn op straten en pleinen kerstboomen vond, die de kooplieden eenvoudig hadden laten lig gen en die nu door den reinigingsdienst moesten worden verwijderd. De aanvoer van Kerstboomen in de Duitsche hoofd stad is ditmaal dan ook enorm geweest. Alleen aan het Nordbahnhof zijn een paar honderdduizend boomen aangevoerd. Dc kooplieden schijnen zich dus te heb ben verrekend. "Volgens een bericht uit Brussel zal Donderdag de Midden-Europeesehe tijd weder ingevoerd worden op de sporen in het bezette gebied van Duitschland. Ontkerstening der jeugd. De „Croix" schrijft o.m.: „Bouillot, leeraar aan het lyceum Mon taigne, is auteur van zeer verspreide boek jes voor lagere scholen. Bouillot bereidt een boekje voor „lec tuur voor kinderen". Hij verzocht nu den Christelijken dichter, Francis Jammes hem toe te staan uit diens boekje „De goede God bij de kinderen" twee hoofdstukken „de naastenliefde" en „de hoop" over te nemen. Een charmant idee, waaraan Jammes welwillend voldeed." Doch „Allereerst werden de woorden „naas tenliefde" en „hoop" gewijzigd. De titels luidden nu „de weezen" en „het goede meisje". Van „De weezen" werd vermeld, dat de schets afkomstig was van Francis Jammes, van het andere hoofdstuk heette hst naar Francis Jammes. De H. Vincentius a Paulo was vervan gen door een „braven arbeider",, die de zwervende jeugd redde. Het kruis en diet beeld van de H. Maagd waren uit de schetsen verdwenen en vervangen door leeken- en vrijmetselaars-manifestaties. Bo vendien was overal de naam van God uit den tekst geschrapt. Francis Jammes heeft een aanklacht tegen Bouillot ingediend. Het gerecht heeft de zaak in handen genomen en zal binnen een week uitspraak doen. (De Maasbode)' De hoofdstad van Noorwegen herdoopt. De hoofdstad van Noorwegen, van 1624 tot 1924, Kristiania genoemd, zal, zooals reeds eerder bericht werd, met 1 Januari weer Oslo heeten, onder welken naam ze van 1047 tot 1624 bekend was. De Kamer van koophandel te Kristiania geeft een kort overzicht van de geschie denis van de hoofdstad, die door Harald Haardraade, koning van Noorwegen, in 1047'48 werd gesticht aan het uiteinde van de Folden- of Oslofjord. De stad heette toen Oslo. Ondanks haar geringe oppervlakte, werd de stad weldra voor Noorwegen van zeer groote beteekenis, daar zij een centrum was van publiek en godsdienstig leven. Haakon V Magnusson (12991319) wenschte deze nieuwe stad te zien uit groeien tot 's rijks* hoofdstad en bouwde niet dat doel aan den "Westkant der haven de vesting Akershus. In 1380 werden Noorwegen en Dene marken onder één koning vereenigd. De nemarken had zich n.l. in 1376 den Noor- schen troonopvolger Olav Haakonssön tot koning gekozen en deze erfde bij den dood zijns vaders (1380) ook de Noorsche kroon. Dat was het begin der Deenscü- Noorsc unio, die meer dan 400 jaar zou standhouden. Tijdens den 30-jarigen oorlog in midden .uropa heerschte in Noorwegen en Dene- ïcaii C'hristiaak IV (1588—1648). Jn ibd4 werd zijn hoofdstad Oslo nagenoeg geheel door brand verwoest. Hij liet de stad om militaire redenen, naar den Westkant verleggen onder de vesting Akershus, en tegelijkertijd werd de nieu- 97 C, m kristiania herdoopt. ;Den geledei P r ï1' was dat 300 F De nieuwe stad heeft zich echter in den P der jaren dermate uitgebreid I!!™™? meegerekend telt ze over üe aUO.OOO inwoners) dat zij allengs de door hristiaan IV getrokken grenzen wijd e schreden heeft en ook weer de oude hoofdstad Oslo, althans de plaats waar eze stond omvat. De Storting (Rijksdag) SfLS? ^n dit jaar bepaald, dft rijkshoofdstad van 1 Januari 1925 weer haar vroegeren naam zal voeren. •Oslo is het industrie-centrum van Noor wegen; meer dan een derde der geheels Noorsche bevolking woont in de omgeving van de Oslofjord. Olso is ook 't middel punt van 't Noorsche spoorwegnet. Van daar uit gaan spoorlijnen naar alle rich tingen: naar Stockholm, Göteborg cn Zuidwaartsnaar Brevik, Komgsberg, Bergen, Valdres, Gjovik, Aandelsnes, Trondhjem, Suman en Noordwaarts. De haven is geheel gemoderniseerd. Meer dan de helft va.n den invoer van Noorwegen en bijna een vijfde van den uitvoer wordt over deze haven geleid. De Kerstdagen hebben Engeland buiig en ongestadig weer gebracht. Ook Zater dag woedde er over een groot deel van Engeland en van de streek hij het Ka naal een hevige storm. Tengevolge hiervan werden de meeste diensten van en naar het vasteland gestaakt, evenals alle Licht diensten. Gietbuien hebben een groot deel van Wales onder water gezet, zoo zeer dat in tal van plaatsen de bevolking ge noodzaakt was naar .hooger gelegen dee- len to vluchten. (N.R.Ct.) LONDEN, 29 December. Het ernstig ste verlies aan menschenlevens is bij den storm geleden tengevolge van de stran ding van den Duitschen treiler Holeluft die bij het eiland Islay op de rotsen is ge- loopen. De bemanning zocht toevlucht, in het want, toen nog twaalf voet van de masten boven water uitstak. Elf man werden weggespoeld en verdronken. De eenige geredde is de stuurman, die zich vasthield tot het aanbreken van den dag en toen het land wist te bereiken. Van den Deenschen schoener Willemoes verdronk bij Wight een man. Er komen voortdurend berichten over zware schade die storm en overstroomin gen in het heele land hebben aangericht. •Op zee zijn veertien menschen omgeko men, onder wie de bemanning van liet Fransehe zeilschip Caradec dat schipbreuk geleden heeft in de baai van Carmarthen. Te Belfast is groote schade toegebracht aan de havenkaden door het hoogste tij waarvan de geschiedenis van die haven gewaagt. De ontruiming van de Kenlsche zone. De Westminster Gazette, die het eerst gemeld heeft dat de Keulsche zone nog niet ontruimd zou worden, meent, ondanks de officieel gemelde eenstemmigheid van den gezantenraad, te kunnen verzekeren dat. aangaande de motiveering van het besluit verschil van meening tusschen de geallieerden zou bestaan. De Franschen stellen zich op het stand punt; dat het tusschentijdsche verslag van de militaire controlecommissie reeds con stateert dat Duitschland zijn verplichtin gen niet nagekomen is, de Engelschen zouden van meening zijn dat Duitsch- Jand's tekortkomingen niet bewezen zijn, zoo lang het eindrapport van de commissie niet uitgebracht is en het besluit om Keulen bezet te houden dus slechts als voorloopig beschouwd moet worden. En geland ontkent dat het een anti-Duitsche politiek zou willen nastreven en wenseht, zegt de Westminster Gazette, geen uur langer te Keulen te blijven dan noodig is en daarom geen partij te trekken van kleine tekortkomingen aan Duitschen kant. Het wenseht het vraagstuk op breede wijze te behandelen en zal ten hoogste zijn troepen nog enkele maanden te Keulen houden. (N.R.Ct.) Een vrecselijke ramp in de Kas pische zee. Duizenden visschers verdronken. Aan A. P. A. wordt uit Riga gemeld Een vreeselijke ramp heeft zich in de Kaspische Zee afgespeeld. Ongeveer 4000 visschersbooten hadden de monding van de Wolga verlaten en waren in volle zee met de vangst bezig, toen een hevige» storm losbrak, i Daar de storm van de Russische land zijde af woedde, was het onmogelijk naar de rivier terug te keeren. Ook faalden nagenoeg alle reddingspogingen. Wel wer den er 20 schepen op hulp uitgezonden, maar door het drijfijs voor de kust raak ten zij zelf in een gevaarlijken toestand. Met bovenmenschelijke inspanning ge lukte het tenslotte toch, 400 visschers booten, die zich nog het dichtst bij; de kust bevonden, te redden. Het meerendeel van de bemanning was door de koude be vangen, velen hadden in geen acht dagen gegeten. Duizenden visschers zijn omgekomen (Msbode)i Ontploffing op een schip Verscheidene honderden slachtoffers Een Reuter-telegram uit Tokio meldt Naar verluidt zijn verscheidene hon derden personen het slachtoffer geworden van een ontploffing op een buitenlandseh schip in de haven van Otaru. Naar verder vermeld wordt, brak na de ontploffing een noodlottige brand uit (Msbode) Een ontploffing in Japan. TOKIO, 28 December. (Reuter). In het spoorwegstation van Otaroe zijn 865 kisten dinamiet ontploft tengevolge van het vallen van een der kisten. Het sta tion is in brand gevlogen, lichters op de rivier zijn gezonken, gebouwen in de huurt van het station zijn ingestort. Er zijn, voor zoover thans bekend is, vijftig menschen omgekomen, vijftig zwaar ge kwetst en tweehonderd en tachtig licht gekwetst. Brand in een krankzinnigengesticht te Tokio. TOKIO, 29 December. (Reuter). Er wordt gevreesd, dat er veel menschenle vens te betreuren zullen zijn bij een brand, die hier plaats gehad heeft in een krankzinnigengesticht. Het bevatte 343 verpleegden. Er worden er 108 vermist. Tot nu toe zijn 13 lijken gevonden. De brand heeftzich uitgestrekt tot 50 wo ningen in de buurt. ALBANIË De opstand. In Albanië hebben successen van op standelingen en regeering elkaar afge wisseld, doch die van de eersten zijl) het grootst. Aehmed ,Zogoe, het hoofd der rebellen, houdt geheel midden-Albanië bezet en beheerscht de voornaamste ver bindingswegen na Skoetari en Alessio nam hij ook Tirana. De opstand. BERLIJN, 29 December. De berichten uit Belgrado zeggen, dat de troepen van Aehmed Zogoe in Albanië Valona hebben bezet en thans in zoo goed als liet geheele land de baas zijn. De Opening van de Vaticaansche Missictentoonstelling. De Romeinsche correspondent van „De Tijd" schrijft dato 23 Dee. Zondag om 10 uur had de officieele opening plaats van de Vaticaansche Mis sietentoonstelling door Z. H. den Paus. Toen de Paus in de museumzaal, die men de Braccio Nuovo noemt, aankwam, wa ren daar reeds de Kardinalen, de gezan ten bij het Vatieaan, prelaten en hof- leden van den Paus, alsmede de procu rators der kloosterorden, vertegenwoor digers van missies enz. vegeenigd. De Paus nam plaats op een troon en aan stonds vroeg Z.Em. Kurd. Van Rossnm Prefekt der Propaganda, en eere-president der Vaticaansche Missie-tentoonstelling, verlof om te spreken. De Nederlandsche Kardinaal begon al dus: Het is voor mij een groote eer en niet minder groote voldoening op dezen dag, toegewijd aan den H'. Apostel Tho mas, tot Uwe Heiligheid liet woord te voeren, en in mijn naam en in dien van het Comiteit voor de tentoonstelling Uwe Heiligheid te verzoeken deze geopend te verklaren en haar te bezichtigen. Er gingen nauwelijks twintig maanden voorbij, dat Uwe Heiligheid in den vuri- gen wensch. de bekeering der ongeloo- vigen te bevorderen, door een kostbaar handschrift aan mij gezonden, Haren wil uitdrukte, dat gedurende het Heilig Jaar een missietentoonstelling in het Vatieaan zou gehouden worden met het groote doel meer en beter de missies te doen kennen en te waardeeren alsmede het groote werk der bekeering en der beschaving. Het Oomiteit, dat liard gewerkt heeft, zou niets hebben kunnen doen. aan zich zélf overgelaten. ,Wat het kon doen, is het verplicht aan Uwe Heiligheid, die« vanaf 't eerste oogenblik alles volgde, allen aanmoedigde. Nog heeft het Co miteit verplichting aan de medewerking der kloosterorden en missie-instituten, aan den grooten ijver met denwelken Bis schoppen en priesters, kloosterlingen en kloosterzusters van uit de verre missiën aan den oproep beantwoorden. Juist dit is het meest karakteristieke van deze onderneming. Van geheel de we reld zijn honderden kisten aangekomen, duizenden brieven vol van de warmste geestdrift voor het grootsclie werk. Sta toe, Heilige Vader, dat ik op dit oogenblik vol dankbaarheid voor deze, gionerijne strijders voor het geloof en de beschaving Uwen Vaderlijken Zegen af smeek. Zegen ook, Heilige Vader, het Co miteit en de tentoonstelling, opdat deze de vruchten drage die Uw vaderlijk aart ervan verwacht. Gewaardige Uwe Heilig heid deze tentoonstelling te bezichtigen, die ofschoon nog niet volledig, geopend; kon worden voor hen, die binnenkort te Rgme zullen komen. Z. H. de Paus beantwoordde de rede van den Kardinaal-Prefekt, met een lange redevoering. Pius XI zei met vreugde vernomen te hebben, dat de tentoonstelling geopend kon worden, en des te meer, daar deze opening plaats heeft op den feestdag van den Apostel van Indië, den H. Thomas, aan den vooravond van. Kerstmis en van het Jubeljaar. Wij hebben deze tentoonstelling gewild, vóór alles voor de eer en glorie van den Almaehtigen God, "Wiens H. Naam door de missies tot aan het einde der wereld verkondigd wordt, tegelijk met de kennis der schatten der Goddelijke Verlossing. Ten tweede wilden Wij deze tentoonstel ling voor de eer der algemeene Katho lieke Kerk, die door de missionarissen! aan alle volkeren wordt gepredikt. Wij' wilden ze voor de eer der Congregatie der Propaganda, die in het Missiewerk de arm eD het oog is van den H. Stoel. Wij wilden ze voor de eer der missionarissen, die voor het Geloof en de Waarheid, den Godsdienst en de Beschaving een verdien stelijken en heiligen strijd voeren. Onze gedachte gaat op dit oogenblik tegelijk met Ons gebed naar den Bewaar engel der missies en de Bewaarengelen der missionarissen, om hen te doen ge- voelent er gelegenheid van dit plechtig oogenblik, dat Ons hart met hen is en zij met Ons zijn. De tentoonstelling moest volgens Onze t gedachte praktische doeleinden hebben, op dat missies en missionarissen zouden zien als in een schilderij de groote kracht van hun werk en ook wat te doen overblijft, om hun arbeid steeds vooruit en steeds hoogcr te brengen, met nog meer ijver voor het heilige werk. De Paus wilde ook deze tentoonstelling, om gebruik te maken van de gelegenheid dat gedurende het Jubeljaar zoovele dui zenden naar Rome komen. Deze pelgrims moeten in deze tentoonstelling niet zoo zeer een feest vinden voor het hart en' den geest, maar vooral door de grootheid en uitgebreidheid der evangelisatie, die de „Handelingen der Apostelen" voortzet, op gewekt worden hulp te verleenen aan het missiewerk. [Wat de geloovigen voor de missies geven, is reeds zoo belangrijk, dat de Paus nooit genoeg God daatvoor kan danken, maar daar de missiën zich steeds uitbreiden, zoo ook moeten de naa stenliefde die deze ter hulp komt, steeds worden uitgebreid. Vooral vraagt de Paus de hulp van het gebed, daar de missies een goddelijk werk zijn en dus menschelijke middelen niet genoegzaam zijn. Christus leerde ons bidden „Laat toekomen Uw Rijk" en deze moet de spreuk zijn van alle missionaris sen en van alle die aan het missiewerk medewerken. Dan vraagt de Paus allo andere hulp, raad en medewerking. De Paus leeft in een voortdurende grootsehe ondervinding van de hulp die voor da missies van elk deel der wereld komt, vooral van de Bisschoppen en de _geeste- lijkheid, en daarom betwijfelt de Paus niet, dat het wonder der Goddelijke Voor zienigheid en de naastenliefde zich nog voltrekke voor een Gode zoo aangenaam werk en aan de mensehen zoo dierbaar als de katholieke missiën. De Faus verklaart als dan de missiën te willen bezichtigen, niet echter na allen gezegend te hebben. De Faus zegent bizonder den Kardi naal-Prefect der Propaganda, het tentoon- stellings-comiteit en allen, dié van verre en van nabij medewerkten tot verwezen lijking der plannen. L'en bizonderen zegen schenkt 'de "Paus aan ae kióosterungen en kloosterzusters, ülc in den Koortsaciitigen ijver der laatste dagen hun tijd en hunne grachten aan de KxjmsiTie WTjaUen en zegent aiTen cue ge- emvnfle net Juoerjaar ae tentoonstelling komen bezoeken, opdat zij steeds meer het werk der missiën steunen door de godde- genade, gevoed in den schoot van de Hei lige Katholieke Kerk. Alsdan begint het bezoek aan de ten toonstellingsgebouwen. Hier 'is het Ijskoud en op het voorbeeld van den H. Vader, aan "Wie een roode mantel op de schou ders gelegd werd, hullen zich Kardinalen en gezanten en alle anderen zich in groote mantels. Het eerste bezoek is aan de missie! boekerij, een pracht-colleetie. Vervolgens begeeft de stoet zich naar de zaal der heiligen en martelaren, die van Palestina.. In de Vaticaansche tuinen speelt de Pa- latijnsche wacht de Paus-hymne. De Paus neemt de afdeelingen van China, Afrika, Azië enz. in oogensehouw, geleid door Kard. Gasparri en Kard. Van Rossum, en door leden van het Comiteit. De Pa,us hoort met belangstelling de uitleggingen aan der missionarissen, die hij hun stands zijn en verklaringen geven. Tegen 1 uur is het bezoek afgeloopen, nlaar de Paus belooft dikwijls terug te komen en alles in 't bizonder in oogensehouw te nemen. Gedurende twee dagen is de tentoon stelling voor het publiek gesloten en slechts voor de genoodigden toegangbaar. Men zegt, dat de voornaamste voorwerpen te Rome zullen blijven en dat in hetj paleis- van Sint Jan-wan. Lateranen een permanente missietentoonstelling zal wor den ingericht. (Verder lbuitenlandsch nieuws komt eventueel in. het eerste blad. Red.) Op den feestdag van de besnijdenis des Heeren. Epistel van 'den H. Paulus tot Situs, II. 11—15. v Alleriiefsten I de genade van Ooi, onzfen Zaldgmhker, is alle nfen'schen -versfhet nen; welke ons leert, dat .wij de goddeloos heid en wereldsche begeerten verzaken, en malig, rechtvaardig en godvruchtig in déz'e wereld, teven, verwachtende de zaligs hoop en heerlijke verschijning van onzen grooten God en zaligpiaker Jesus Christus" die zich zeiven voor ons gegeven heeft, om ons van allé ongerechtigheid af te koöp pen en tot een voLk ie reinigen, hetwelk! Hem aangenaam eu naijverig: tot goede Werken is. Verkondigt deze dingen, en stelt z'e aan het volk voor, door Jesus Christus', onzlen Heer. Evangelie. Luiacs II. 21. In dien tijde, nalat de acht dagen ver vuld waren, dat het Kind zoude besne den worden,'is zijn naaim1 Jesus genoemd Welke van den engel genoemd is, eer zijns Moeder hem nog had ontvangen. De „Porta Santa" geopend. Aan den vooravond van het Kerstfeest heeft de H. Vader, zooals wij onder de laatste berichten in ons vorig nummer meldden, de heilige poort geopend in de S-t. Pieterskerk en daarmede is het Heilig of Jubiléjaar begonnen. In een herderlijken brief, door Z.Em. Kardinaal Mercier uitgevaardigd vóór zijn vertrek naar Rome tot het bijwonen der groote plechtigheid, geeft de Aartsbis schop van Mechelen deze beschrijving: Op den vooravond van Kerstmis, ge schiedt een plechtigheid die eenvoudig is maar toch rijk in beteekenis, namelijk de opening der „Porta Santa". Omringd door de Kardinalen, de Bisschoppen, de Prelaten en zijn Hof, gaat de Paus naar dc „Poita Santa". Deze poort,, toegemet- seld sinds het einde van liet jubeljaa-q 1900, wordt door Hem geopend om een doortocht te bieden aan de bedevaarders die, gedurende het jaar 1925, in groot getal naar Rome zullen toestroomen. Driemaal slaat de Heilige Vader op de steeneii die tot dan toe den ingang der Basiliek versperden. Bij den eersten slag zegt Hij„Aperite mihi portas justitiae" (Opent voor ons do poorten der Gerechtigheid), waarop het koor antwoordt: „Ingressus in earn confi- tebor Domino", (Bij mijn intreden in den Tempel zal ik den Heer hulde brengen). Bij den tweeden slag verheft Hij de stem en zingt Hij het vers: „Introibo in Domum tuam, Domine", (Ik zal uw Huis binnentreden, o Heer!) Hét zangkoor' antwoordt„Adorabo ad templum sanc tum tuum in timore tuo". IVoor uwen hei ligen Tempel zal ik knielen in vrees cn eerbied). Eindelijk, met nog luider stem, heft Hij aan: „Aperite mihi Portas, quoniam nobiscum Deus". (Opent voor ons de poorten, want de Heer is met ons). Als dan zingt gansch de vergadering: „Qui fecit virtutem in Israël". (Zijne Almacht heeft wonderen verricht in Israël). Daarna bidt de Paus: „Heer God,, Gij hebt gewild dat uw dienaar Mozes, in Uw naain, elk vijftigste jaar maken zou tot een jubel- en verzoeningsjaar, verleen ook. nu deze Poort geopend wordt voor Uw rouwmoedig volk, dat dit jubeljaar gunstig beginne; schenk hun ook de ge nade, nadat zij de kwijtschelding hunner zonden en hunner schulden tegenover Gods rechtvaardigheid hebben bekomen, op den dag van Uw laatste oordeel, deel achtig te mogen worden in Uwe glorie cn Uw eeuwig geluk". Alsdan heft de Paus het Te Deum aan en, terwijl het koor de verzen zingt, gaan de Paus en de stoet langzaam naar de Confessie van Sint Pieter onder de koepel, waar déze woorden in mozaiek schitte ren „Gij zijt Petrus en op deze steenrots zal ik mijne Kerk bouwen". Tezelvertijd melden al de klokken der kerken van Rome aan de stad en aan de wereld: „Urbi et Orbi", de plechtige opening van het Jubileum. Aan de bisschoppen, aan de priesters, aan al de geloovigen, aan eenieder van u in het bijzonder, welbeminde Broeders, wordt door Christus' Plaatsvervanger en in zijn naam, het blijde nieuws verkondigd dat de geestelijke schatten der Heilige Kerk overvloedig in uw bereik liggen. Zóó is het geschied. De Jcostbare hamer, dooi' Z. H. den Faus daarbij gebruikt, was een geschenk van de bisschoppen der wereld. En reeds is de eerste groote bedevaart tot het verwerven van den Jubilé-aflaat in Rome aangekomeneen groep pelgrims uit Argentinië, Vele zijn nog in voorbereiding. Moge. het voor de geheele wereld een Heilig Jaar zjjn. SU. -Mifhaël „Do Maaisbjode" schrijft: ln de vraag, in hoeverre heb xneuwe kiesreglement het optreden; van St. Mi- ehftël wettigen' zou, is het Bomdsbestuur niet getreden het had hiermede zijn'bfegin- selstandpunt' ook' slechts kunnen verzwak ken. want de volle nadruk 'blijva hierop gevestigd, dat een orgamïsatié binnen lwt raam een er andere organisatie, terwijl bei der besturen, van elKander onafhankelijk, zelfstandig optreden; met elk orgauisalie- tegrip vloekt. Het ia aldus de v«rm 1 wij herhalen hot nog maar eens, al geven we wterkeliju den moed op zulks den, Miehaëlistei» dui delijk! te maken waartegen het bezwaar gaatniet Je actie zelve. En nu kan' men beweren, dat het Kies reglement schijnt uit te lokken tot den eea of anderen vorm va® organisatie (wij' wal len zulïls niet tegenspraken) maar Jat de nu gekozen vorm niet deujg% is aoo klaar als da dag. Hij birengt zjonkkvr ecnighm; twijfel in onze potitiekie organisatie den bacil der ontbinding, juist omdnt dq St. Miéhaël-orgianisatie zich op een autonoom standpunt plaatst. Zij wil binnen het Ver band der Staatspartij blijven; om dezer georganiseerde kiezers te orgiinisëere®; maar de facto treedt zij buiten haar ver band door zich vjain de Bondsnteidinigi onaih,amjkélijk te verklaren. En nu k!an> men wel met allerlei spits- vondighedein' komen aandragen- 'Me® kan bewerenals het zoo niet' mag, mtaeit gij mij fnraar een anderen weg wijzen Iwaar- lang^ wij via; het kiesreglement aan cn ze legitieme portie kb iaën. Of de enormiteit debiteuren, dat alles wat hét reglement niet met zoovele woorden; verbiedt ge oorloofd is. Of speciaal ten aanzien van de kwestie der ondergeschiktheid' er op; wijzen dat he t S t Michael-bestuur toch' eigenlijk een andere taak heeft' donl hét Bondsbestuur {„want het stellen; v;am eam- didatea en het pipipaganda-maken voor 'be paalde programUiapunteinJ is geen taak! y^a leiding doch vam, de kiezers" O zoo?? 11) zhedat heide besturen oUafhara k'elijk naast elkaar als gielSjikwiaardigan zullen Kunnen blijven werken- Maar met dit al draait men slechts ia allerlei wen dingen om de, hoofdzaak heen. Die hoofdzaak! is geen anjderë dan in het communiqué van h®t Bpwdsbtesfuur c.i, zeer juist st'aat aangegeven. Evea onjuist. Men schijnt ter Linkerzijde het mono polie van geestdrift te bézitten. Niet slechts de Minister van Oorlog ver weet men onaandoenlijkheid, tegenover de groote leuzen van onzen tijd, ooik dén Minister van Puitenlandsche Zaken trof dit veiwjjt. Hij toonde geen geestdrift voor het pro: ilocol van Genève. Zoo oordeelde men van sociaal-democratische zijde. Zoo sprak de man van den Vrij lieid'shon.L De Minister herinnerde echter zéei' tér snede aan hetgeen gebeurde ten aanzien van hal nu reeds weer door allen verwor pen, maar koi t geleden zoozeer toegejuich te garantieverdrag. Eén vorig jaar werd den Minister voor gehouden. öat hij geestdrift miste ten op> zichie van lord Cecils vinding. Thans geven de toen geestdriftige lieden den bewindsman toe, dat hij gelijk! had den rmchteren zin voor d:e werkelijkheid te be waren. Het is maai goed, dat de Regeering des lands zich aan. onbekookte geestdrift niet te buiten gaat, maar d!e pweikplijkhei;>:f blijft zien. (Standaard.-!

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1924 | | pagina 5