t NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GEHEEL ZEELAND DIT BLAD VERSCHIJNT: DES DINSDAGS DES DONDERDAGS EN DES ZATERDAGS KERSTMIS 1924. APOTHEEK BANK VOOR ZEELAND Aan-en verkoop van Effecten BUITENLAND BINNENLAND^"" DINSDAG 23 DECEMBER 1924 FEUILLETON Tot hoogen prijs. FA. A. C.VAN DER REST ENGELAND SPANJE Gesprongen handen Kloosterbalsem ITALIË NUMMER 153 20»™ JAARGAN0 NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Bureaux van Redactie en Administratie: Westsingel, QOES interloc. Telefoon: Redactie en AdministratieTelef. No. 207 Bijkantoon MIDDELBURG, Markt 1 en 2; Telefoon No. 4-74 Abonnementsprijs f1,90 per drie maanden, bij vooruitbetaling AdvartentlSn van 1 tot 6 regels f 0,90, elke regel meer f O,IB Contractregelprlje, te beginnen bij 500 regels, beduidend lager GROOTE WAARDE VAN PUBLICITEIT WORDT GELEZEN IN ALLE KRINGEN Dit nummer bestaat uit twee bladen De komst van Jezus Christus, den grooten Zoon van den grooten God, is geen sprookje. Hij kwam in het heldere middag-licht der geschiedenis. De wijzer van het wereld-uurwerk stond zóó, ais ons wordt voorgelezen in de evangeliën van den Kerstdag» Zelfs de vijanden van Christus' naam zijn gedwongen dit feit te erkennen. „5199 jaren na de Schepping der wereld, 2957 jaren na den zondvloed, 2015 jaren na de geboorte van Abraham, 1510 iaren na Mozes en de uittocht uit Egypte. 1032 jaren na de zalving van David tot koning, in de 65e jaarweek na de profetie van Daniël, in de 194ste olympiade, 752 jaar na de stichting van de stad Home, in 't 42ste regeeringsjaar van Octavianus Augustus, als de geheele wereld in diepen vrede lag, toen wilde Jezus Christus, de Eeuwige God en de Zoon van den Eeuwigen Vader, de aarde door Zijn genadevolle komst heiligen, en wilde Hij negen maanden na de „Ontvangenis door den Heiligen Geest" als waarachtige menseh geboren worden in Bethlehem uit de maagd Maria." Met deze woorden kondigt het Eomeinsche martelarenhoek, even feestelijk als treffend, dc geboorte des Heilands aan. De geboorte is niets anders dan de zichtbare intrede in de wereld en in de menschelijke maatschappij. Bij een man van invloed is diens eerste verschijnen en optreden van gewicht en keteekenis. Immers zal hij geven zijn program van actie, hij zal den volke hekend maken wat hem drijft voor hetzelve op te treden, welke plannen hij nastreeft, hoe hij zijn doel tracht te bereiken. In 'één woord, zijn eerste optreden zal gewoonlijk zijn een openbaring zijner persoon, van zijn geest, van de grondstellingen welke hij huldigt. Hoeveel meer moet dit dan het geval zijn bij den Heiland, bij Wjen niets zonder bewustzijn, bij Wien alles bedacht, voorbereid en van oneindige draagwijdte is. Hoe is Zijn eerste verschijning? Hoe verwachtten Hem de Joden? Als wij de Heilige Schrift opslaan, lezen we in het Boek Habacuc: „Zijne heerlijkheid heeft de hemelen overdekt en van Zijn lof is de aarde vervuld. Zijn glans is als het licht, hoornen zijn in Zijne handen. Daar schuilt Zijn sterkte. Voor Zijn aangezicht gaat de dood, en de duivel treedt uit voor Zijne voeten. Hij staat en meet de aarde. Hij blikt neer en ontbindt de volken en vergruizeld zijn de bergen der eeuwigheid. Gekromd hebben zich de heuvelen der wereld vanwege de gangen Zijner eeuwigheid." En hoe verschijnt Jezus nu werkelijk? In het kleine Bethlehem, verborgen plekje der aarde, als kind van een veracht volk, niot als machtige, maar als zwak kind, niet rijk, o neen, zijn ouders kunnen Hem niets geven dan een stal tot verblijf en een voederkrib tot wieg. Een stal is het huis van dieren, slaven der menschen, waarin het eenig reine is de voederbak, de kribbe, waarin de baas het voer werpt. Hoogst beminnenswaardig is Zijn eerste verschijning. Wat is er beminnelijker dan een lief klein kind. Hier niet de ernst van den Wetgever, die op den Sjnaï onder bliksem en donder aan het verschrikte volk de rijkswet afkondigt. .We weten' het, dat kind zal onze rechter zijn, maar hier in de kribbe? Dat lieftallig kind schijnt niet eens 'aan zonden te denken, en toch daarvoor kwam het om onze zonden weg te nemen, „zie die wegneemt de zonden der wereld". Keen heerschers dezer wereld, gij 12) _o_ Waarom?" antwoordde Richlinde on bevangen. „Het is mij de geliefdste piek: van den hof en hot verheugt mij dat zij ook u behaagt Re.êds als kind speeld® ik 'onder deze hoornen vanhier li.et ik ien blik voor het eerst het verlangen in mijn hart, met de gevleugelde zangers van liet ■woud naar verre landen te trekken." - „Gelijk die kleine zwarte diertjes daar op de omheining," zraje K.lvatwakla ern stig. „Welhaast zullen zij de snedlfe wie ken weder ontplooien voor de reis naar Konnige streken; reeds beraadslagen zjij 'niet elkander over den 'tocht. Zij miaken mjj indachtig, dat ook voor mij de tijld' gekomen is onr met mijns gezellen verder te trekken. Al te lang vertoefde ik reeds heïr". „Leed zou het mij doen, als gij dit zbudt moeten betreuren. Gulle gastvrijheid bood ■'skonings huis den dapperen gast en zijn aandenken zal niet zoo spoedig uitge- wischt zijn" „Versta mij niet verkeerd, gebiedster! dfc 'zpu het m'oeten betreuren had het Qroote Markt 9 GOES Telefoon 168 Allopathische en Homoeopa- thische Geneesmiddelen. Recepten. Artikelen voor Ziekenverpl. enz. behoeft niet te sidderen, want zijn armoede is grooter dan van wie ook. Hij zoekt niet de schittering uwer hoven. Liefst zal Hij Zijn eerste 30 jaren in verborgenheid doorbrengen. Buiten de stad komt Hij ter wereld, midden in den nacht, aan allen onbekend. En toch, wat hangt er niet aan dit oogenblik? Het heil van Israël met zijD wonderbare voorgeschiedenis, het heil van geheel het menschengeslacht. Zelfs de eer van God. Maar neen, alles is stil. Geen herauten naar de hoven der Koningen. O hoeveel rechtvaardigen leefden er niet in Israël en wat zou do wetenschap van Zijn geboorte een ontzaggelijken jubel hebben opgewekt in hunne harten. Slechts Maria en Jozef vormen den hofstaat van het kind. En de vieze dieren, en de droefgfeestige Kouds en de sombere duisternis en het harde stroo, ziedaar de omgeving. Werd Jezus niet geboren in een stal? En is geheel de wereld niet een stal? En toch ontbreekt rondom de kribbe niet de luister door de profeten voorspeld. Is Zijne geboorte niet eene maagdelijke? Is het luistervolle statiekleed der engelen niet geweven door het Kind dat daar neerligt in enkele doeken? Worden de velden niet gezet in helle klaarheid, door de engelenj die Zijn komst melden? Worden de luchten niet gevuld met hemelsche klanken, klanken van glorie, vreugde en vrede? Zoo weeft zich rondom Zijn kribbe een wolk van donkerheid en wonderbare lichtglans. Zoo is Jezus' eerste uitwendig verschijnen in de wereld. Zijn program „Zoo heeft God de wereld lief gehad"! [Wat ziet ons geloof nog meer in die kribbe W:at valt er op te merken aangaande het inwendige leven bij dat lieftallig Kind? Daar is geen sprake van zwakheid of onbewustheid. Daar is alleen kracht. En Hij die Israël bewaakt, slaapt niet. En het Kind dat schreit, schreit niet om zich zeiven maar om U dat kleine handje is die verschrikkelijke rechterhand Gods, die de teugels houdt eener wereld-geschiedenis en het lot der menschen regeltdie lichte adem is nog sterker dan de golvendrang aller wereldzeeëndie gesloten mond spreekt het oordeel uit op dit oogenblik over zie) en die deze wereld verlaten, en uit dat hart stijgen verzuchtingen omhoog, waardoor aan God oneindige eer gebracht wordt van alle eeuwigheid tot in alle eeuwigheid. Zijn program? GOES. 889-20 Kantoor Gr. Markt 21. Tel. 74 (2 lijnen) Directie Mr. ANT. VAN BERCKEL. JOS VELTHUIJSE. op alle binnen- en buitenlandscha beurzen Vreemde Valuta's op levering noodlot mij niet herwaarts gevoerd. Die herinnering aan de vrienden, die ik hier ■Vetrworvcn heb! zhl mjjn troost ziijn in dé treurige dagen, die mij wachten, als ik weder rondzwerven als gelijk een banne ling." „De Vwaluwen keeren weder," Sjirak Richlinde langzaam. „Zij Koerein weder, omdat zij hunne nesten daar onder dis vriendelijk beschut tende daken gebouwd hebben, omdat zij de liefde kennen, die hun hier ongestoorde rust en veilige woonplaats vergunt." „En vondt gij hier niets, wat u wen- schen deed, uw leven aan een vaste woon plaats te verbinden?" vroeg 'de jonkvrouw met gebogen hoofd. „•Niets anders zlou mij hier kunnen boeden dan jiwe liefde, gebiedster," sprak de jongeling met vuur. „Maar hoe z'ou ik durven hopen die gewonnen lie hebben?" „Gij moogt het hopen." ,jRichlinda.l" klonk het jubelend _van zijne lippen, en hij stak haar beid© handen toe. j „De zwaluwen verraden ons," zeide zi- lachend, „zie hoe zij sjierpend omi ons iheen zwieren." 'Met stadenden blik stond hij voor haar. Doch in het naaste oogenblik' yord'nshr „Mii is alle macht gegeven in hemel en op aarde". Komt laten wij aanbidden. Waarom zóó geboren? Omdat het zoo was besloten in Gods raad. Omdat een menseh met Goddelijke kracht moest uitboeten in Zijn lichaam den opstand tegen God door een menseh bedreven. Omdat Hij als menseh wilde leven om den menseh te leeren hoe deze als menseh leven moet. 'Omdat Hij Verlosser is. En als Verlosser moest Hij ons leeren dat het geluk niet bestaat in rijkdom en uitwendige pracht. Een voorbeeld van onthouding en boete was noodzakelijk. Hier is het. •Omdat Hij bewijzen wilde waarachtig God te zijn. Kribbe en Kruis, de diepste armoe en het hoogste lijden hebben een wereld tot zich getrokken. Wie kan' dat behalve God? Omdat Hij wilde leeren hoe lief Hij de menschen heeft. Om U te toonen de waarde van een mcnschenziol. In Papini's „De Christus" lees ik: Zij die zich Vrijgeesten noemen, dringen er sedert 500 jaren in razernij op aan, dat Jezus voor de tweede maal wordt vermoord. Dat Hij gedood worde in de harten der menschen". Hoe meer Herodussen er zullen opstaan om hel Kerstkind te vervolgen, des te meer zullen wij Het omringen met onze eeuwige trouw. Hoe meer de menschen het Christus-Kind zullen vloeken, des te meer zullen wij Het zegenen. Hoe meer men Zijn werk zal afbreken, des tc meer zullen de lezers van „De Nieuwe Zeeuw" door een braaf werkzaam leven en een heilig voorbeeld het werk van 't Kerstekind trachten op te bouwen. Hoe meer het ongeloof zich zal verheffen en de taal van Satan spreken: „wij willen U niet, wij willen geen anderen Kening dan den Caesar", des te meer zullen wij getuigenis geven van onze goede gezindheid„wij willen geen anderen Koning dan U". W. H. DE GROOT. Engeland en het protocol van Geneve. LONDEN, Donderdag heeft de regee ring een afschrift van het lagerhuis ter lezing voorgelegd van de correspondentie, gevoerd met de regeeringen der zelfbëstu- rende gewesten, over posten van buiten- landsch beleid en het algemeen rijksbe lang. De „Daily Telegraph" verneemt, dat deze briefwisseling, die binnen enkele da gen zal worden gepubliceerd, betrekking heeft op de gedachtenmisselingen inzake het protocol van Genève. j De Marokkaansche kwestie. Het gaat er op lijken, dat we nu aan den vooravond, neenreeds in den morgen staan van ernstige maatregelen in zake Marokko. En het kan een pijnlijke, gevaarlijke quaestie worden, welke trouwens reeds eenmaal bijna tot een groote Europeesohe oorlog heeft geleid, toen keizer Wilhelm zijn befaamden tocht naar Tanger deed Het voortdurend verzet der Mooran in de Noordwesthoek van Afrika tegen elke overheersching van Europeanen, steads weer beproefd en herhaald schijnt einde lijk tot een groot succes voor hen te voeren. Abd-el-Krim of Karin heeft thans het oogenblik gekomen geacht om zichzelven tot Sultan van het Rifgebied uit te roe pen. de zijn oog en hij zeidei ernstig: „Reeds dank ik aan een levensgezellin en nog verrijst er geen dak boven mijn hooM. Geen woonstede uwer waardig kan de ziwwveling u, aanbieden. Doch waartoe." riep hii plotseling uit. „schonken mij da godein de 'kracht mijns arms 'en een gren- zienloozen moed? Zij ziillen mij dienen om mij te verwerven wat ik bezitten moet', eer ik met u in de rij der mannen durf treden." „Spreek met den koning mijn Vader, en verneem zijn raad," zeide Richlinde zacht. „Verkeerd ware het, hem ons gelieaim) te verbergen." „Heden nog! Gij echter bid Frigg', der goden moeder, ons hare bescherming to Verleenen." „Doch wat eir ook gobeure, hoe ook 'zleJfs 'skonings uitspraak luiden moge. K'atwalda, ver-trouw, op mij!" antwoordde Richlinde met vaste stem. 3 In vervoering wilde de jonkman haar olmhelzlen, maar zij ontglipte helm en snelde met tuchtigen tred den heuvel af. Met stralende oogen zag Katwalda haar na, terwijl zij met vlugheid en bevalligheid voortschreed. „Gunstig gezind zijn mij de goden, dat zij deze bekoorlijke Vroufv voor mjj bewaarden." riep hij njl. Wei- Hét is een eigenaardig volk dat daar woont, geen semieten, zooals de moeste Mohammedaansche volken zijn, maar Ber bers, wellicht met de oude Egyptenaren verwant, die zich echter met Arabieren en negers vermengden en reeds in vroe ger tijd den Islam aannamen. Wegens de voortdurende zeerooverij, waaraan zij zich eeuwen lang schuldig maakten, zagen andere mogendheden zich genoodzaakt, tegen hen op te treden. In 1830 bezette Frankrijk Algiers, waarop een hevig verzet onder Abd-el- Kader volgde. Na een bombardement van Tanger en Mogardo trad een soort vrede in. Maar grensconflicten bij Ceuta leidden Spanje er toe, in 1859 ook tegen de Moo- ren op te tredenna den slag bij Tetoean volgde ook hier een vredesverdrag. Doch telkens ontstond weer strijd en ten slotte kwam in 1880 een groote confe rentie der mogendheden te Madrid bijeen. In 1904 sloten Frankrijk en Engeland een verdrag inzake Marokko, waartegen keizer Wilhelm te Tanger optrad, zoodat. twee jaren later een nieuwe conferentie te Algeeiras noodig word. Daar werden allerlei bepalingen be treffende grenzen, gebieden van invloed en r echten der vreemdelingen vastgesteld, doch nooit hebben de Moren deze crtceud, altijd gevoelden zij die als onrechtmatige helpt direct inmenging van vreemdelingen in hun ge bied. Tallooze, steeds weer onderdrukte op standen volgden, maar nu dan eindelijk zijn ze er in geslaagd, de Spanjaarden vrijwel naar de zee terug te drijven. En het staat wel vast, dat ze ook in het door Franschen-bezette gebied tot opstand te gen die vreemdelingen aansporen, wat thans, na bun groot succes tegen Spanje, gemakkelijk ingang zal vinden. Vrijdag in het Engelsche Lagerhuis verklaarde Chamberlain dan ook, dat on geregeldheden, gelijk op het Spaansch gebied hebben plaats gehad, niet onopge merkt kunnen voorbijgaan aan de andere Europeesche naties. Uiteraard is Frank rijk op de meest directe wijze bij deze aangelegenheid betrokken, doch de actie, die van de verwikkelingen in Marokko het gevolg geweest is heeft ver buiten de grenzen van het gebied, waar zij ge voerd werd, liare terugkaatsing gevonden Geen enkele bij Noord-Afrika betrokken mogendheid kan als buitenstaander het oog houden op alles, wat in de kleinste uithoeken van Noord-Afrika geschiedt. Wanneer een land moeilijkheden heeft, kunnen deze op hun beurt weder oorzaak zijn van moeilijkheden voor anderen. Het valt moeilijk te zeggen, of wij aldus Chamberlain op grond hiervan eenig recht van tusselienkomst zouden hebben opgeëischt, doch op den langen duur zou den allen één geweest zijn in hun belan gen, ongeacht de verschillende meenings- verschillen. De houding van Engeland is: alles in het werk stellen, om te voorkomen zelf als gevolg van eenigerlei internationale kwestie moeilijkheden te krijgen. Er zal dus iets gaan gebeuren. Maar wat? En als de Mooren niet willen? („Het Centrum") De missielentoonstelling in het Vaticaan. Op den vooravond der opening. Zaterdag op den vooravond der offi- cieele opening der grootsche katholieke missietentoonstelling ten Vatieane, waren aan! zij zullen mij dankbaar vindenI'" Beneden van het plein klonken do slem- men zijner krijgers vroolijk in Zijn oor m'aar hij wilde zich nog niet bij hen voe gen; in het koele woud -wilde hij eersl zijn bruisend bloed tot bedaren laten ko men. Hij blikte zijwaarts naar de hoogte van 'welker too zich de kruinen Van slhnke ebuk'en verhieven, hjer en daar reedsl bruin getint door den scherpen ademl der herfstnachten. Met kennersoog mat hij den afstand van den heuvel, waarop hij stond, van dein met gras begroeiden gjrond aan geine zijde der omheining. Hij scheen hetm niet te groot voor een koenen spnotng. Hij nam eien fikschen aanloop en ziweefde een paar seconden tusschen hemel .en aarde. Dia sprong gelukte, vlak .opi den rand der gracht, die om het paalwerk ga- graven was, kwam hij op kïjne voeten neder. Langzhamj beklom' hij de hoogte langs de noever van het heekje, dat schui- miend tusschen de bemoste sjeenen der helling neerschoot. Eensklaps bleef hij staan en beschouwde opmerkzaam den grond. Heit hooge gras voor hean wa& op regelmatige afstanden plat getreden en de ochtenddauw die als glinsterend edel gesteente aan de halmen hing, op. déze plekken afgestreken. Hier moest iemand de journalitten genoodigd tot een rond gang in de verschillende paviljoens der tentoonstelling, welke een oppervlakte van meer dan 6000 vierkanten meter beslaat. Zooals men weet, hebben de tentoonge stelde voorwerpen betrekking op de ge schiedenis van den missionaris-arbeid en op de ontwikkeling der missies. Van alle landen der wereld hebben religieuze orden en missie-congregaties re likwieën en souvenirs van martelaars en beroemde missionarissen naar deze ten toonstelling gezonden. Men vindt er voorts de moest beschei den voorwerpen, betrekking hebbende op, het leven der volken in verre landen. Schitterend blijken uit deze rijke col lectie de groote actie en de beschavende invloed, welke de missies alom door scho len, hospitalen en haar talrijke instituten van alleilei aard uitoefenen. Ondanks de uitgebreidheid der pavil joenen moest, zooals men weet, ook de galerij van een der musea voor de expo sitie worden ingeruimd. De zoo prachtig gelegen tentoonstelling: met haar rijke verscheidenheid, is inder daad geworden tot een imposante manifes tatie van den roemvollen arbeid op gods dienstig humanitair en sociaal gebied der katholieke missies. (Msbd.) Verbetering verkeerswezen in Wlest-Noord-Brabant. In de dez'er dagen gehouden vergadertip dér Provinciale Staten van Noord-Brak«q»! is oim.. ter fine van nader ondanzöeü naar Gedeputeerde Staten gerenvoyeard, heit adres yan de Commissie tot Verbeltes ring van het: Verkeerswezen in Wesb Noord-Brabant, houdende verzoek oimi toe kenning yan een provinciaal subsidie ia de kosten van aanleg van een stoomitraak weg van Steenbergen over Dintelooïd nati Willemstad, met adhaesiebctuigiingen raa Gemeentebesturen en Vereenigingen. licit is bekend, dat bij tot standkoming van dit, (inzonderheid voor WeSt-Nodrdi- braJbant zoo beteefcenis-volle', moderne tram'- (veer en havenplan, waarbij de Rot- teirdamsche Tramweg Maatschappij heeft verklaard, tot exploitatie voor hare reke ning bereid te zijn; een reohtstreaksiob goederenvervoer zonder overladen naak Se wereldhandelsslad Rotterdam mogsb lijk zal worden, het gewone verkeer laiiga de route Bergen op .Zoom --Willemstad NumansdorpRotterdam: veel beter zal! 'kunnen worden bediend, de scheepvaalrt ook nog ten z'eerste zal zijn gebaat en verj- dere verkeeisverbeleringen medo in dé bedoeling liggen. Naar wij vernemen komt er voor dit plan van allo zijde warme instemming ca steiun en wordt aan hoogerhand ernstuj overwogen, naar allen schijn is dazjó belangrijke zaak In de gewenscht© rich ting aan het rollen! Hel Bezoldigingsbesluit. Op de vraag van bet Tweede Kamerlid, de heer Bomans, betreffende de inwer kingtreding van het Bezoldigingsbesluit 1925, heeft de Minister van Binneuland- sche Zaken en Landbouw het volgende geantwoord Onder het bezoldigingsbesluit vallen -fi 24.000 ambtenaren-werklieden, waarvan 'n groot gedeelte bij bestendiging van den toestand van 1 October 1924 van af 1 Januari a.s. minder salaris zal genieten dan bij inwerkingtreding van het Bezol digingsbesluit 1925 het geval zal zijn; hetzelfde geldt voor tal van middelbar» ambtenaren, wier tegenwoordig salaris ta laag moet worden geacht in verhouding tot hetgeen andere ambtenaren genieten. Naar „Het Huisgezin" verneemt, moet er bij Katholieke Kamerleden een ern stig voornemen bestaan, na het verschij nen van den staat der Rijksmiddelen over December 1924 in de fractie nader aan de orde te stellen de vraag: wat ter ver kort te voren voorbijgeijld zijn. Doch niet lang dacht hij hierover na, zijn geest kéeirde spoedig weder terug tot de bet- minnelijke jonkvrouw. Steeds hooger, klom hij, hier over eeot rohdsspleet springende, daar ineengegroeid' struikgewas vaneen scheidende; loslse steenes rolden onder zijn voet naar be neden en vielen plassend in de beek. Eindelijk had hij de hoogte bereikt en stond onder de dichte kronen der beu ken, door welker takken do ochtendzloo beweeglijke, gouden arabeskon op den bruinen bosebgrond teekemde. Op èenigaa afstand verhief zich een groep donkeca dennen, waartusschen op een kleine ope*' plieik da regen frisch groenend mos aa* dan grond ontlokt had. Derwaarts richtte hij .zijne schreden en leunde tegen eea groot, grauw rotsblok, dat eenz|aaml Iwj- ven liet mos verrees. Een vorschroimj- pelde berk had zijn wortelen in diei dunne aardkorst geschoten, die zich in da hot ten van het rotsstuk verzameld' hal; zija witglinstarende stam en het tead-ere groene loof staken fraai bij den bruinen bast! dar naaldboojnon af. 'e l (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1924 | | pagina 1