GRATIS-J DONDERDAG 18 DECEMBER 1824 NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT NIEUWE ZEEUWSCH Kwellende pijnen in kiezen, iTFt" ZEELAND MIDDELBURG GOES tanden en aangezicht, verdrijft men door Sanapirin-tabletten (Mynhardt) Koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten. het verband van dat crediet met den aard en den toestand der gonvernementsbedrij- ven. Spr. is met gemengde gevoelens je gens die bedrijven bezield. In elk geval verzuime de Regeering ook niet, len par ticulieren ondernemingsgeest te bevorde ren, waarbij ze een politiek van de open deur behoort te voeren. Spr. brengt er den Minister hulde voor, dat hij er in geslaagd is, de nieuwe vennootschapsbe lasting zoo spoedig ingevoerd te krijgen. Avondvergadering van Dinsdag 16 Dec. Avondvergadering van Dinsdag 16 December. Aan de orde is voortzetting van de Be handeling der Marinebegrooting 1925. De Minister van Marine, de heer Wes- terveld, merkt op, dat met het opnemen van. uitgaven onder buitengewone uitga ven de regeering geheel blijft in de lijn welke sinds 191 7 door de Staten-Generaal in dit opzicht is getrokken. Wal de Vlootwet betreft, is de regee ring wachtende op het advies van de Indische regeering, waarna zij, mede in verband met het protocol van Genève haar houding zal bepalen. Intusschen zal daarbij aandacht worden gewijd aan het geen hierover Donderdag j.l. is gezegd. Wat do vloot betreft, moet men hel geheele weermaehts-vraagstuk bezien in het kader van <len volkenbond. Daarbij moet worden uitgegaan, dat iedere natio naliteit zich zelfstandig kan verdedigen. f)nze nationale veiligheid en de verdedi ging van Indië vordert een vloot, welke in staat is daadwerkelijk op te treden in die mate als onze financieels draagkracht toelaat. Van de lorpedobootjagers, waarvan er thans 2 nieuwe worden voorgesteld, zou den we er minstens 12 moeten hebben voor een goede vloot. Aangezien het peil van onze tegenwoordige vloot onder dien eisch blijft, acht de regeering den aan bouw der 2 jagers volkomen gerechtvaar digd, terwijl daarmede tevens de noodza kelijkheid is aangetoond. Bij de weermacht ter zee is het mate rieel van zoo groote beteekenis, dat stop zetting van den aanbouw reeds spoedig zou leiden tot vermindering van de ge vechtskracht. Daarom acht de regeering uitstel of afstel van den bouw der 2 aangevraagde jagers niet verantwoord. Spr. betwijfelt, of de taak van do ma rine geheel en al zou kunnen worden overgenomen door een luchtvloot, nog daargelaten, of deze economischer zou zijn. Wat de 2 laatstgebouwde kruisers be treft, heeft een ingesteld onderzoek uit gemaakt, dat het type hiervan geemizins onderdoet voor latere typen. Voor samenvoeging van de depa-rte-j menten van Marine en Oorlog tot één departement van Defensie is thans het oogenblik nog niet gekomen. Zitting van Woensdag 17 December. Voortgezet werd de behandeling van de Indisch© begtooüng. De heer Oud fv.-d.) critisearl het beleid (van den minister, die ai. een dienaar Is van den Ondernemersra.ad en oordeel l den volksinvloed op' don gang van zaken in Indjë te gering, waardoor het ontstaan van evolutionaire slroomingen bevorderd wordt. Door een bijzondoren leerstoel te Utrecht zou de Ondernemersraad te veel Invloed krijgen bij de opleiding van de ambt ©naren. Spreker verwijt de reges-ring wede tel gaan met de reactie .en keurt af de houding van de autoriteiten jegens de onderofficiers-vereenigiing Ons Aller Belang. De heer Van Boetzelaur van Dubbeldam (c.-h.) sluit zich aan bij hen, die de regee- ring huldigen wegens haar financieel be leid. Spr. wijst op de gevaren van hef communisme in Indië. Inzake de reorgani satie van de protestantsche kerk uit Jn 'dij moeten wij afwachten. D-e salarissen bij het 'bijzonder onderwijs dienen ver beterd te worden. De heer Feber (r.-k.) huldigt eveneens de regeering) voor haar saneeringsweri:. Door de bezuiniging worden peen viita'e belangen geschaad, met. name niet betref fende het onderwijs. Bij stopzetting van productieve werken moet njet gelet wor den op verlaging van den belastingdruk', doch op de draagkracht va.n de bevolking' In de toekomst. Wij hebben van 1917 tot 1920 tö veel telgegeven ten behoeve van 'de staatszorg. Bezuiniging is in waarheid isaneering. Spreker behandelt uitvoerig de volksbeweging in het Oosten. De regee ring moet opruiing tegengaan. Spr. beveelt spoedige invoering van de salaris-regeling der comimli,sste-Da.mm'er,S' aan. De heer Schreurer (a.-r.) brengt hulde aan de drie personen, die den vliegtocht naar Indië volbrachten. Hpr. bestrijdt den heer Albarda en huldigt den minister. Spr. wenscht de ebstrijding van het bios coop-kwaad en de dobbel- en speelzucht bij de Inlandsche en E.uropeasche bevol king. Hij rben^t hulde aan de ministers en den landvoogd voor goede samenw'ir king tot bezuiniging. De heer Lovink (c.-h.) is erkentelijlc voor het sluitend maken van de begroo- fa'ng. Spr. wil vasthouden aan de des tijds voor landbouw, handel en nijverheid' vastgestelde lijn. De heer Ketelaar (V.-D.) behandelt de expresse circulaire, aan de onderwijzers gericht. Spr. ondersteunt het verzoek van het Ned.-lnd. Ond. Genootschap om in trekking van de circulaire. Het heeft de instemming ook van de meer gematigdo elementen. Nog een enkel woord wil spr. laten volgen over de salarissen. De rege ling houdt geen systeem in. Er is dan ook groote tegenstand tegen. Spr. hoopt dat de Minister bevordere dat de er aan klevende fouten worden verwijderd. Na een repliek van Wijnkoop kwam de minister van Koloniën aan liet woord en beantwoordde hij uitvoerig de gemaakte opmerkingen. Daarna dient de heer Albarda (s.d.a.p.l een motie in waarin de Kamer, van oor deel dat 't wenschelijk is wederom ecu onderzoek in te stellen naar den econo ïnischen toestand van de inlandsche be volking, de Eegeering uitnoodigt zoodanig onderzoek te doen instellen. De Minister g'ijst op de moeilijkheden van zulk een onderzoek. Hij heeft geen bezwaar als de resultaten kunnen worden neergelegd in eenvoudige, overzichtelijke staten. Echter moet spr. eerst met zijn ambtgenoot van Financiën overleg ulegen omtrent zulk een kostbaar onderzoek. De heer Lovink (c.-h.) repliceert. Hij heeft bezwaar tegen een onderzoek, als door den heer Albarda bedoeld. De heer "Feber (r.-k.) sluit zich hierbij aan. Een beperkt onderzoek ware wel licht gewenscht. De heer Albarda heeft geenszins een uitgebreid onderzoek bedoeld; althans, niet als dat van 1905. De Eegeering be schikt wel over organen, enquêteurs, amb tenaren. Dezen kunnen wel aldus bij een sluitend budget medewerken aan den op bouw van den toestand der inlandsche bevolking. Spr. schrapt op verzoek van den Voor zitter liet woord „wederom". De Voorzitter verdaagt de vergadering tot Donderdagoo^end elf uur. Het Middelburgsch Dansgezelschap zal Vrijdagavond te Goes een vriend schappelijke wedstrijd spelen tegen de vereeniging aldaar. Nauwelijks is dan de St.-Nicolaas achter de rug, of onze winkeliers maken zich gereed voor het Kerstfeest. Dit jaar treft het ons, dat meer winkeliers dan anders door het plaatsen van een volge laden kerstboom herinneren aan het ko llend 'feest. Dinsdagavond had in de sociëteit SI. Joris de oprichtingsvergadering plaats van dé ?fd c in,? Middelburg van de ver. „Voor Volkenbond en Vrede". Een regle ment werd vastgesteld, waarin o.a. opge nomen is. .dat de contributie mins,tent, f 1 hal bedragen. Tot bestuursleden werden geikozbn de dames mlevr. Sclilüter en mevr. S tutte,rheim, en de hoeren Ch. Boas- son, mevr. v. L rinse, ds. M. 'V. Eiöpri, dr. H. van der Kamp, D. Krujjder, J. Oudendijk en rn'r. W. G. van der Vour alle leden van het voorloopig comité en de beer Herman Snijders. Stukken veor den Gemeenteraad. De gemeenteraad vergadert wederom Donderdagavond a.s., zooals wij reeds in ons vorig nummer vermeldden. B. en W. stellen voor, voor 7 jaar on derhands te verhuren aan A. Maartense een perceeltje grond, groot 1 A. 20 c.A. tegen f 5,— per jaaronderhands te ver pachten aan dhr. L. de Jonge eenig» perceelen. groot 44 A. 60 c.A. voor f 70 per jaar en aan dhr. M. Labeur oen perceeltje moesgrond voor f 8,00 per iaar. Voorts- om aan het bestuur der gyin- nastiekvereeniging Quick in gebruik af te staan het gymnastieklokaal der O. L. School C. tegen een vergoeding van f5 per jaar per week gebruiksuur voor on derhoud en f2,50 per jaar per ewek uur; beide met een minimum van f10 per jaar. Voorts om vast te stellen overeenkom stig liet verzoek van de, heeren J. M.v. Riet en C. II. Blanker de rooilijn voor te bouwen woningen aan den .Westwal en hun vergunning te geven de sloot aldaar te dempen. B. en iW. stellen nader voor om het bekende verzoek der Z. L. M. om bepa lingen tegenlosvliegende duiven, af' te wijzen. B. en W. stellen voor om het besluit om voor alle krankzinnigen, welke voor rekening der gemeente worden verpleegd een vrijwillige ouderdomsverzekering te sluiten, in te trekken en B. en W. te machtigen dit alleendan te doen. indien er kans bestaat, dat zulks in het 'fin. belang der gemeente zal zijn. B. en W. stellen voor om de rekening 1923 goed te keuren. B. en W. stellen voor om aan een vakonderwijzeres een gedeelte van het handwerkonderwijs aan school A. op te dragen. Voor het openb. onderwijs zullen de kosten hiervan f 160 p. jaar bedragen. B. en W. stellen voor ing. het ver zoek van het Bestuur der Ver. „De Ambachtsschool", over te gaan tot ver bouwing van het gebouw der Vakschool voor Meisjes, waarvoor de geegelnheid zal worden geschapen om het onderwijs in koken en wasehbehandeling in het ge bouw zelf! te geven. Aannemende dat de voor de verbou wing benoodigde som van f 24900,zou kunnen worden opgenomen tegen 6 o/o zou de huursom een verhooging onder gaan van 8 o/o van het bedrag is f1992 per jaar. De huur zal worden aangegaan voor 25 jaar. Ten slotte bieden B. en W. aan den Eaad een nieuw uitbreidingsplan aan der gemeente. .Zooals de kaart zulks aangeeft zijn als terreinen, geschikt voor uitbreiding der gemeente, gedacht: A. het terrein liggende tusschen een gedeelte van Poelweg V en de spoorlijn, zulks in aansluiting bij bouwplan II en de bebouwing van den Westsingel, Piet Heinstraat en M. A. de Euijterlaan. 1 De bedoeling is hier rond het uitbrei dingsplan een straat te leggen in het verlengde van de Seheldestraat uit bouw plan II, welke straat dan ook dezelfde breedte heeft en aansluiting geeft naar het statiuon over den Noordelijken pa rallelweg. De overige in dit plan gepro jecteerde straten dienen om het terrein in geschikte bouwblokken te verdeelen; het geheele plan is in !t bijzonder be stemd voor den bouw van kleine en werkmanswoningen. B. het terrein in en achter de Voor stad, achter den Oostsingel, langs den Heernisseweg en achter een klein ge deelte van den Ouden Singel tot aan de Schipperswegeling. Dit plan sluit aan bij de Voorstad, Oostsingel, Heernisseweg en Oude Singel tot de Schipperswegeling, en is uitge breid tot aan de grenzen van de ge meente Kloetinge. De gronden zijn hier bijzonder gunstig gelegen. Dc straten zijn afwisselend van 8 tot 12 Meters breed, zooals de kaart zulks aangeeft; de bedoeling is door dit plan een beteren verbindingsweg te maken vanaf de Voorstad (dus ook vanaf het Stationsemplacement en uit de. richting Kloetinge en verder) 'tot aan den Heer nisseweg en verder langs een verbreed Oostsingel-gedeelte langs de gevangenis naar de haven; een verbindingsweg, die in een groote behoefte zal voorzien, van wege de ongeschiktheid van den bestaan- den Oostsingel met zijn moeilijke hoe ken (Voorstad) en vele bochten, terwijl verder de Oostsingel ook veel te smal is. Het geheele plan sluit verder door velschillende ruime verbindingen zeer goed op den Oostsingel aan, gelijk dit op de kaart is aangegeven; ook zijn goede verbindingen gemaakt met de Voor stad, Heernisseweg en Schipperswegeling. Aan de bestaande Voorstad, langs da ■Vogelzangswegeling en achter een gedeel te van den Oostsingel tot even voorbij Eozenoord a./d. Oostsingel is gedacht aan een bebouwing met woonhuizen voor betor gesitueerdenachter het verdere gedeelte van den Oostsingol, langs den Heernisseweg, achter den Ouden Singel tot aan Schipperswegeling aan bebouwing met arbeiderswoningen. O, het terrein aan de Zuidzijde van de spoorlijn gelegen, omsloten door den KJoetingsehenweg, Poelweg IV en Poel- weg I, of de zoogenaamde Kromme Poel. Dit plan, op enkele gebouwen en erven na, nog geheel bestaande uit boomgaarden en weilanden, zou in exploitatie genomen kunnen worden, als de terreinen, hier boven onder A. en B. genoemd, vrijwel geheel in exploitatie zijn gebracht. Het grootste deel dezer gronden is gun stig en hoog gelogen; de lage gedeelten aan de Westzijde zullen tot plantsoen en boombeplanting worden bestemd; het eveneens lage gedeelte aan de Noord- .Westzijdc voor sportterrein, dat zeer ge makkelijk' wat verhoogd kan worden voor een dergelijk doel. Alle meer gunstig gelegen terreinen blijven dan over voor woningbouw, stra ten, enz., zooals de teekening zulks aan geeft. De bedoeling is hier, gedeelten voor grooteren cn andere gedeelten voor kleineren woningbouw te bestemmen, zoo als zulks bij nadere uitvoering van het plan wenschelijk zal blijken, doch in elk geval het geheele terrein te bebouwen in zoogenaamde open en openblok-bebou- wing; met ruime toepassing derhalve van voortuinen, boombeplanting langs de we gen, enz. Wat hei; aangegeven plantsoen betreft, opgemerkt werd reeds, dat dit aangelegd zal worden op de lage terreingedeelten, die minder geschikt zijn voor bebouwing. Bovendien zal het het ontworpen plant soen met veel boombeplanting uitermate geschikt worden om de Zuid-Westen win den te keeren en het bouwplan beschut ting te geven en is het bovendien ge wenscht een. dergelijk groot bouwplan, ook om het aesthetisch aanzicht, met een plantsoenrand te omgeven; de gemeente Goes heeft rondom de stad toch ook zeker nog geen „teveel" aan plantsoenen. Bij het ontworpen sportterrein wordt slechts opgemerkt, dat dit o.i. in ons uitbreidingsplan niet kan worden gemist- De gemeente Goes heeft tot dusver geen enkel terrein, dat als sportterrein gebruikt kan worden, of daarvoor ge schikt. geacht kan worden. Indien nu de gemeente zich uit blijft breiden als de laatste jaren en indien men slechts eenigszins rekening houdt met de sport- beweging en het nut aan de ontwik keling van de lichamelijke oefening ver bonden, zal wel niemand betwijfelen, dat een bescheiden sportterrein, als in dit uitbreidingsplan is .opgezet, noodzakelijk geacht moet worden. De „Centrale Bond van Nederl, Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel" heeft het noodig geoordeeld een* verga dering ta beleggen, ter bespreking van do salarispoljlielc der Regeering'. Dar is begrijpelijk. Alinder begrijpelijk Js het. dal die bond voor baar vergadering Jen Eersten Kerstdag uitkiest. Do dag, ge wijd aan het hoogheilig mysterie van 's Heeren Geboorte naar bet vleeschi, de dag waarop meer dan anders het bedehuis en dn huiselijke haard onze verzamelplaatsen zijn, laent zich al heel slecht o.i. voor 'het houden van een protestvergadering, hoa gewettigd ook op zichzelf. Wij meienon, voor wat de vermelding van die vergadering betreft, het gevoe gelijk hierbij te kunnen laten. Trouwens, onze Katholieke Postmannen en -vrouwen Jhebben hun eigen bond1 „St- Petiius"' 'zij behoeven dus de stille, pi©u;z© ge noegens van het Kerstfeest niet prijs te geven voor het luidruchtige vergaderings- gedoê. Voor een stampvolle zaal werd. Woensdagavond in „Het Schuttershof" al hier vauwege Van den Bergh's Margarine- fabrieken een „Blne-Band" filmavond ge geven, waarin de margarinefabricage liet aanvoeren der vetten en oliën uit, overzeesehe gewesten, het aanbrengen van de melk aan de fabrieken, het karnen, verpakken enz. enz. in even duidelijke als interessante beelden werd op het doeli gebracht. De explicateur verduidelijkte, nog een en ander in goed gekozen be woordingen en een voortreffelijk strijkj» deed heerlijke muziek hooren, wat met dl! vertooning van een paar „moppige" films als toegift den avond voor de aan wezigen tot een zeer interessanten maakte. De populariteit van het reeds zoozeer be kende merk „Blue Band" is door deze vertooning niet weinig gestegen. De Ziekenfondsen en de Ziektewet. De Prov. bond in Zeeland van liet Ned. Verbond van Ziekenkassen en Fondsen vergaderde Zaterdagmiddag in het Schut tershof te Goes. Er was veel belang stelling, ook uit audere -plaatsen van' Zeeland. Sprekers waren de lieeren Snoeck Henkemans, lid der Tweede Kamer, en Gaastra, voorzitter van het N. V. Z. De voorzitter, de heer Verhage, heette de aanwezigen welkom, en deelde mede, dat 25 afdeelingen vertegenwoordigd wa ren, wat tot tevredenheid stemt. De heer Snoeek Henkemans behandelde liet voor-ontwerp ziekte- en ongevallenwet. Wanneer dan ontwerp een verbetering was zou bet voor de bestuurderen der zie kenkassen een vraag zijn of zij verder reden van bestaan hebben. Doch dat is niet het geval. Het ontwerp lieeft veel schaduwzijden; eigenlijk lieeft spr. niet een lichtzijde kunnen ontdekken. Het grootste deel der leden toch trekt de nieuwe wet tot zich. De bestaande ziekenkassen zouden dus bloedarmoede krijgen; liun leven wordt onmogelijk. En dan doet het onaangenaam aan, dat ook veel werkliedenorganisaties liun medewer king aan het voorontwerp-Aalberse heb ben gegeven. ■Spr. wijst op de wetten-Talma. In het eerste ontwerp-Talma was niet een nlaats ingeruimd aan bijzondere en plaatselijke ziekenkassende minister liad aan het bestaan niet gedacht. Een jaar na de indiening was er een algemeen debat in de Tweede Kamer', over enkele groote vraagpunten, o.a.Is het wenschelijk de ziekteverzekering uit sluitend te doen plaats hebben door bij de wet ingestelde organen? Dit werl ontkennend beantwoord. Men wensclite van alle zijden in de Kamer, dat de arbeid der ziekenkassen zou wor den ingeschakeld in de wettelijke regeling. Minister Talma lieeft toen getracht daaraan uitvoering te geven. Er werd een nieuw hoofdstuk ingelaseht, waarbii wel degelijk rekening gehouden werd met de bijzondere kassen. Die gingen zelfs vóór. Iloe is 't nu gekomen, dat er thans ecu plan gekozen is, waarbij de kassen zijn uitgeschakeld Voor een deel is de politiek daar de schuld aan. In 1913 werd besloten de wetten-Tal ma terzijde te leggen. Spr. betreurt dit, doch dat neemt niet weg, dat de verbe teringen op 1 Nov. 1915 door Minister Treub voorgesteld, uitstekend waren. Had 'men filie wetten maar zóó in werking gesteld! Docli ze zijn in de Kamer nooit behandeld! We bleven zoo tot 191S zitten met ziektewet en invaliditeitswet in liet Staatsblad; meer niet. Het kabinet-Ruys begon toen met de invoering der invaliditeitsverzekering. Daarna is liet voor-ontwerp gekomen van 1920, waar ook weer de positie der kassen zeer was verbeterd, al waren dc verbeteringen niet zoo goed als van Treub. Doch de bijz. kassen waren ook niet vergeten; liet was een stap in de goede richting. Men hoopte dan ook, dat daaruit een verbetering en invoe ring der nieuwe ziekteverzekering zou komen. Toen het ontwerp was ingediend, lieeft Dr. Poslhuma in den Hoogen Raad van Arbeid een heel andere gedachte te ber de gebracht. Hij kreeg de meerderheid mee. En nu is dan een voor-ontlwerp gereed met de hoofdgedachte van Dr. Posthuma: De verzekerden zullen niet meer zijn ingedeeld plaatselijk, doch be- drijfsgewijze. Dc bedrijf svereenigingen zullen dragers zijn der ziekteverzekering. De ziekteverzekering wordt dus een onderdeel van liet collectief arbeidscon tract. Hierdoor moeten de ziekenkassen wel uitgesloten worden. De gedachte, dat men zich zelf vrijwillig aansluit bij een kas naar c-igen keuze, wordt uitgesloten. Men zal vragen: brengt de nieuwe ziekteverzekering in eenig opzicht vci- betering? Deze vraag moet ontkennend won den beantwoord. Op geen enkel onder deel is er verbetering te wacliten. Zou de nieuwe regeling goedkooper zijn? Goedkooper dan de bestaande? In tegendeel, het moet duurder worden. Spr. toont dit breedvoerig aan. Wordt de verzekering beter gewaar borgd? Evenmin. Ook dit toont soc. breedvoerig aan. Het wordt een bron van ontelbare en moeilijk op te lossen conflicten. De rechten van een verzekerde moe ten vast staan; er moet geen twijEel bestaan. Men maakt wel eens aanmerking op liet zegeltjesplakken, maar juist die ze geltjes geven een waarborg. Hier ech ter zou men in bepaalde gevallen aan nemelijk moeten maken, dat men op zekeren tijd bij een werkgever werk zaam is geweest. Op dit punt, gelooft spr., zal net ont werp schipbreuk lijden. Is het nieuwe plan misschien meer democratisch Ook deze vraag moet ont- ?kennend beantwoord. Zouden de zwakkere arbeiders er mis schien door worden gebaat? Integen deel. Zij zullen er eerder door achter- gaan. Zou het misschien de ongevallenver zekering kunnen verbeteren door do combinatie van ongevallen- en ziekte verzekering? Ook dat is niet het geval. De onge vallenverzekering is op dit oogenblik in Nederland voortreffelijk geregeld. Die I staat op zeer hoog peil. Elke verandering daarvan is gevaarlijk. Bovendien kan dj combinatie met de ziekteverzekering niet I anders dan nadeel leveren, hetgeen spr. nader aantoont. Er vervalt dan een prikkel om elk ongeval direct aan tt geven. Al de vragen moeten alzoo ontkennend I beantwoord worden. De ziekteverzekering is een persoon- 1 lijke verzekering; de ongevallenverzo- kering een collectieve verzekering. Een I aaneenkoppeling kan krachtens zijn na- tuur niet goed gedijen. Doch wel hooren tesamen de ziekte verzekering en de invaliditeitsverzekering zooals in Engeland. Treub heeft dit zoo bedoeld, en het was goed. Spr. raadt aan zich te verzetten tegen wat liicr geboden wordt. Terwijl de wet ten-Talma met de verbetering van Treub al in een verder gevorderd stadium lig gen dan dit voorontwerp. Laat ons allen de banden ineenslaan om zoo te komen tot een ziekteverzekering, waarbij de zie kenkassen een eervolle plaats innemen. De spreker werd na zijn rede toege juicht. Hierna werden verschillende vragen gesteld en beantwoord. De heer Gaastra brengt in de eerste plaats hulde aan den heer Snoeck Hen kemans, die zooveel heeft gedaan tegen dit ontwerp. Spr. zegt dat minister Aalberse zich door andere elementen heeft laten leiden dan door ons. De massa van de arbeiders is misleid door de kwestie der premiebetaling. De katholieke arbeiders hebben zieli juist verzet tegen dit plan met het oog op do premiebetaling. Rusland is 't eenige land waar alleen de werkgevers alles betalen. Spr. gelooft dat het beste is dat ook de werknemers een helft betalen. Wanneer de ziekenkassen in bandon blijven der belanghebbenden, is dit in derdaad het veiligste en goedkoopste. Het enthousiasme is overal groot ge weest; spr. hoopt dat er ook een krach tige actie van deze vergadering uit mag gaan. De propaganda heeft veel geld ge kost. Spr. verzoekt dan ook dat iedere vereeniging f 10 bijdraagt aan het fonds. De voorz. steunt dit verzoek krachtig. Wij moeten niet den moed verliezen; dat ieder in zijn vereeniging de leden aanspore te blijven ageeren, gelijk tot nu toe. Een vertegenwoordiger uit den Bond uit Gouda beveelt de invoering der mo delstatuten aan. Dan zijn we klaar, als de ziektewet wordt ingevoerd. De voorz. zegt, dat de veranderiugen aangebracht kunnen worden na toetsing met de wet. Hierna sluiting. tot aan het einde van deze maand wordt onze courant toegezonden aan degenen, die zich voor het volgend kwar taal daarop wenschen te abonneeren Noord-Kraajjert. Vlak aan den grooten verkeersweg AliddelburgGoes, bij den eersten dijk achter het station, staat de St.-lsidorusscliool, die den len Mei jl. plechtig werd ingezegend en geopend. Er is, zooals het bij vele instellingen gaat, door sommigen getwijfeld aan de reden van bestaan voor die school, ter wijl anderen en spéciaal de oprichters van oordeel waren, dat deze school in een langgevoelde behoefte van de streek zou voorzien. Nu schijnen in deze de laatstgenoem den, de optimisten, gelijk te hebben, want mede aan de uitstekende leiding van het schoolhoofd, den heer v. d. Dries, wordt niet alleen met graagte het gewone lager onderwijs door betrekkelijk veel kinderen op dc school genoten, maar wordt aan het herhalingsonderwijs op de St.-lsidorus- sehool door 31 jongelingen deelgenomen, iets wat wel wijst op de noodige ambitie en den noodigen leerlust.-— Wij zijn er zeker van, dat tal van E.-Katholieke omwonenden, die school gaande kinderen hebben, blijde zijn, be trekkelijk dicht bij huis een school te hebben waar hun kinderen degelijk R.-K'. onderwijs krijgen e,n gevormd worden tot flinke menschen in de maatschappij on tot principieele Katholieken. Hoedckenskerkc. Tot bode van de brand weer van spuit I is door B. en W, be noemd dhr. J. v. Dalen alhier. Heinkenszand. Algemeene ledenverga dering van „Het Groene Kruis", gehouden, in d(e O. L. School op 17 Dec. j.l. De vergadering telde 78 aanwezigen. Dr. Griep dankte in zijn openingswoord voor de trouwe opkomst, waarna de notu len werden voorgelezen, goedgekeurd en geteekend. Achtereenvolgens werden be handeld de begrootingen van inkomsten en uitgaven voor 1925, van de Groene-Kruis- afdeeling, de Wijkverpleging en de Tuber culosebestrijding. Deze begrootingen wer den, na bespreking, goedgekeurd en vast gesteld als volgt: begrootiug Gr. Kruis in ontvangen en uitgaaf op f 375, begr. Wijkverpl. op f 336, en begr. Tub.-bestrij- ding op f 660. Tot bestuursleden werden herkozen de aftredende heeren Eisseeuw en Duijvestijn, terwijl als zevende bestuurslid werd be noemd dhr. Snijder, gem.-secretaris alliier. Hierna bracht de Voorzitter als afge vaardigde verslag uit omtrent het behan delde in de algemeene vergadering der Provinciale Vereeniging. Vervolgens deelde de Secretaris mede, dat de verplegingsmaterialen in goeden otaat verkeeren en voldoende in gazijn aanwezig zijn. Kot slot hield de Voorzitter, d cene lezing over het zenuw.ste .en ander verduidelijkt door liet waarvoor de heer Burgemeester de vergadering den Voorz. dan! gpr. hoopte, nog meermalen zoo' lijke leerzame lezing te mogen I (applaus). Hansweerd. Zaterdagavond lil fanfarecorps „Scheldegalm" liaarl gadering in haar repetitielokaal, j Het verslag van de secr.-penn.l jGriep, gaf te zien dat de vereen! een goed peil staat. De notulen' gehouden kasbeheer werden volki coörd bevonden. Eenige kleinere werden behandeld en door allen I keurd. De vergadering werd vercl gezet met het jaarlijksche feestl Het was een smakelijke en p! ■avond voor onze „Scheldegalmei zij zeer zeker verdienen, gezien staties die zij ieder jaar doen. Sluis. Zondag en Maandag 1 de zaal van den heer O. Graliai eenige dames opgevoerd het drai Vluchtelingen der Ardennen", door het blijspel „In hooger sfeei onze verwachtingen, evenals vori^ subliem spel van onze Damesclub zijn we niet teleurgesteld. Het w een avond van waar kunstgenot. Dinsdag gaf het muziekge: .Apollo" de eerste winteruitvoerin zaal van den heer B. Cammaert. J zes werden aangevuld door liet a humoristen uit Brugge. Aardenburg. Raadsvergadering ïlepeanber. Tegenwoordig: burge (Overmaat, voorzitter; de leden; v. d. Broecke, E;d. C'uelenaere, iWispelaere, K. de Reepmaker, Hooft, C. Btondeel, P. J. Laniioye {Secretaris. Na lesing en goedkeuring dsr hiededeeling van ingekomen stukl 1. Schrijven Geziondheidseommi de verldw achterswoningonder ingeenteïrais, buiten gébruik to ste woning. 2. Bericht van de gemeznteseer. gemeente te .haren laste eene v ting dient te sluiten tegen even Idiefstal van kasgeld. Aanvraag door het G urger-Gasth, f300 subsidie, voor de wijkverpleq lén W. stellen voor f 100 te geven o ileventueele rijkssubsidie niet in ge brengen, overigens moet het Gastlp per jaar f 20.000 inkomsten hc staat geacht worden om de gdkeej] verpleging voor zijn rekening te öa inkomsten van het Gasthuis b< alzoo veel meer dan liet geheele Idat de gemeente a,an plaatselijke stenbelasting. lieft. Van der Hooft meent wanneer d hitter kennis zou 'dragen van alte bet voorstel' anders zou zijn gedr iVo.orzitter zegt dat er geen enk meen te in dc omgeving is, die iloo Instellingen, zooveel gelden bescl lieeft voo'.' Armenzorg als deze gek len meent dan ook dat hier de; gevl sujbsidia van f300 ongegrond is. i Aangenomen zonder* stemming. Behandeling begrooting 1925. v. d. Hooft merkt op dat d© 'brii ling van de- beglrooting onverwacht) lejr wordt nu verlangd dat'zij w.ordy gesteld, zonder dat sr te voren I geweest om z,e behoorlijk in te zieJ De .Voorzitter zegt dat de begrl nu wat laat is, doch in den vel lijdiger z'al behandeld worden en gelegenheid zal gegeven wonden to nisname daarvan. Van des* Hooft maakt eenig voorb! vanwege de spoedbehandeling-. Reepmaker vraagt attent geanac wonden op posten, die nieuw, o: anderd zijn. Be Voorzitter zegt dit toe. De Buigemeesoer slelt voor onl grondig© reparatie te doen aan hl toeentehuis mi ztegt eene begrootjl ■hebben van kosten, daze zullen onl f4500 bedragen en wil de werken 2 of 3 begroolingen verdeelen. Mevrouw v. d. Broecke wil lisvei' in ee'ns doen uitvoeren. De heer Reepmaker is eeuigszin jzorgd, dat bat gebouw, wajt hij rJ toentaall noemt, zal veranderd word* heeft verder geen verj'ouvveii in bi b«' ting die door den gemeenleopzicht Opgemaakt. De Voorzitter zegt da.t, alvorens voering aan liet werk te geren, d' grooting door een specialiteit op Je bied zal worden opgemaakt. Wat d Breaking betreft van verandering, i de Voorzitter dai reparatie geen - deiing van vorm in zich sluit zoodat toaker geheel gerust kan zijn. Aangenomen met algemeene stein Voorgesteld wondt da post talep kosten van f 60 op- f 100 te brengen,, un verband dat de Burgemeester ot hijn 'bureau telephoon heeft, het voor dat er gesprekken zijn die am niet moeten hooien. Aangenomen met algemeene stén Opgenomen wordt een po-st „verzbk. legen diefstal van kasgeld. Reepml gesteund door Van der Hooft liebbe de vorig© v-eigiajering gezegd, 'dat dil' I last evan den ontvanger komt. De kitter zegt dal zujks niet waar is, oo' .erneentesecr. is het daarmee e©ns 'gezond verstand zojtl a.l reeids dat iemj Biet voor overmacht 'kan aanspnil Mjn. Van dar Hooft blijft bij1 zijn ge.voi De post straatverlichting wordt ■«500 varraimierd omdat de gasprjjzaf Rer zijn. Do Voorzitter zeg,t dat het de bedof| jG te trachten naast de kaaipoort ■Booïgaiig t© Itrijgen voor voetgangers zich mal den eigenaar in verbin stellen. Goedgekeurd. De \oorzitter zegt bij den post we, Bat de gemeente een zuer nadaelage' c Benkonisl heeft m,et de gemeente

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1924 | | pagina 2