NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GEHEEL ZEELAND 'egen. DIT BLAD VERSCHIJNT.' DES DINSDAGS DES DONDERDAGS EN DES ZATERDAGS BUITENLAND BINNENLAND Tot hoogen prijs. COURANT DONDERDAG 18 DECEMBER 1924 DUITSCHLAND ITALIË ENGELAND SPANJE Het Kiesreglement. FEUILLETON Kloosterbalsem (Wordt vervolgd.) |an Goes naar Seinhuis, zal fjjoten zijn voor December, »g, den 19en te rijden langs nabij wacht- Bur DEE VEEN, NUMMER 151 20ST» JAARGANG ;r gij lijdt aan slecht slapen middags, een In gij zult heel j ose wordt door I oed en maakt a verschaft aizenden in ons I- 782-40 Drogisten. Den Haag. NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Bureaux van Redactie «n Administratie: Westsingel, GOES Interloc. Telefoon: Redactie en Administratie Telef. No. 207 Bijkantoori MIDDELBURG, Markt 1 en 2; Telefoon No. 474 Abonnementsprijs f 1,90 per drie maanden, bij vooruitbetaling Advertentie!! van 1 tot 6 regels f 0,90, elke regel meer f 0,15 Contractregelprijs, te beginnen bij 500 regels, beduidend lager BRCOTEWAARDE VAN PUBLICITEIT WORDT GELEZEN IN ALLE KRINGEN iWlij herinneren onze agenten en verte genwoordigers eraan, dat de advertenticn voor het Kerstnummer van 23 December a,s. uiterlijk Zaterdagavond a.s. in ons bezit moeten zijn. De Directie. De fiegeeringscrisis. Het kabinet Marx heeft aan den Pre sident zijn ontslag aangeboden. Nadat de President met de hoofden der verschillende politieke partijen heeft ge confereerd, heeft hij aan Streseman ti de vorming van een kabinet opgedragen. Deze zou zijn beslissing tot gisterenavond voorbehouden. {'Zie onder Laatste Berichten. Red.) Grooie staking ie Carrara. 15.000 arbeiders hebben bet werk neergelegd. De arbeiders in de marmergroeven van Carrara zijn in staking gegaan. Zij zullen niet eerder het werk hervatten dan nadat hun eisch van 10 ®/o loonsverhooging is ingewilligd. Een Zuidoosterstorm met een snelheid van 40 mijl heeft de scheepvaart in het Kanaal sterk belemmerd. De boot van Boulogne naar Doverl moest Maandag omkeeren. De Oranjp- Nassau uit Vlissingen kon eerst niet aan leggen aan het hoofd van Folkestone en voer terug in het Kanaal. Bij een tweede ■poging werd de boot bij het aanleggen door een zware zee getroffen. Gelukkig had er maar een kleine aanvaring met het hoofd plaats, tengevolge waarvan de ree ling hier en daar vernield werd. Zeventig passagiers werden daarna aan wal gezet. Kritieke toestand. Bij den terugtocht van Ceuta verloren de Spanjaarden meer dan 20.000, ge wonden, dooden en vermisten, en 7000 gevangenen. j Uit Tangei' wordt gemeld, dat de Anje- ra-stammen in opstand zijn gekomen en het Spaansche garnizoen van Alcazar Seiguit, ten Oosten van Tanger, hebben gevangen genomen. De rebellen bedreig'en tCetouan. De Spaansche verbindingen worden door dezen opstand ernstig in gevaar gebracht. Gemeld wordt, dat in verband ïnet don ernst.igen toestand in Marokko de Fran-' sche regeering een nota naar Madrid heeft gezonden, waarin de Spaansche regee ring er opi wordt gewezen, dat de ont ruiming van Marokko een schending van verdragen, o. a. van het verdrag van Al- gesiras, waarin ook Nederland is betrok ken, beteekent. Ook de Engelsche regeering houdt zich ernstig met de Marokkaansche kwestie' bezig. Tijdens zijn doorreis naar Rome zou Chamberlain, de minister van Buiten- landsche Zaken, volgens de „Daily Ex press" met Herriot ook over deze aange legenheid hebben gesproken en zou een voorloopige overeenkomst tussohen Frank rijk en Engeland zijin getroffen. N.B. Het aantal der Spaansche troepen in Marokko bedraagt 120.0000 man. De kosten van den veldtocht worden op 180.000 pond per dag geschat. Laat men, terwijl er nóg voortdurend in onze pers geschreven en gepolemiseerd 10) -o- Zij reikte hem dankend de hand. Daarna groette hij nogmaals den koning en voegde izich bij zijne belden. Haftig sprekende stonden zij rondom de fakkels. ..die in; een ijzeren ring opi een paaltje in het midden van d'e zoal 'brandden. .jHad ik den .valschaard slechts tuis- schen mijne vingers!" riep Saro, Katwal- da's speerdrager, een reus. die een hoofd: lang boven de anderen uitstak. „Ik zou den tooverformulier over zijne ellendige knoken zingen, dat hem voortaAn de lust qiet meer bekruipen zou. dien beker naar teen vorst te werpen." Op dat oogenblik verscheen Katwaldu onder hen. „Vertoornd is op U de valsche wilde! iaat heer, omdat gij 'skoningis gunst gewonnen hebt." sprak Rodoald, een bejaarde held. die om zijn helder doorzicht bij zijn gezel len in hoog© achting stond. „Vapdaaigl heeft zij de nagels voor het eerst gie'toonöi. het z!al niet de laatste'maal zijn." „Hij is lafhartig gelijk een verzadigde wolf," 'lachte Katwaldh, „te hard zijn hem de ringen van mjjn pajitser^" Hii Ibcaciht zjjna hellfclden mlet vei|z|oenénda w oordien tot bedaren en vermlaiande hen ter ruste te gajaa. Zij spreiden hun fegar wordt over de beteekenis en de uitleg ging van het kiesreglement, niet uit het oog verliezen, dat dit reglement in wer king is getreden en de partij in hare vereenigingen en organisaties zich thans vooral bezig heeft te houden met de toe passing. En dan zij de aandacht gevestigd op den belangrijken datum van 20 dezer. Op dien dag vergadert het Adviseevend College krachtens artikel 7 van het Kies reglement, welk artikel juidt alk volgt: „Vóór het aanwijzen van eandidaten voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal door de leden der kiesvereenigingen, vergadert het advi seerend Collego ter bespreking van de a.s. verkiezing, van het aantal zetels, dat voor de R.-K. Staatspartij in eiken kieskring kan worden verwacht, en van de te stellen eandidaten. Aan die verga dering kan voorafgaan overleg met per sonen en met besturen van vereenigingen, op wier oordeel het adviseerend College prijs stelt, oïl welke daartoe het verlangen tot het adviseerend college hebben ge richt." Dit laatste is inmiddels geschied, en thans, uog deze week, zal het College overgaan tot de bespreking bovenbedoeld, welke als de rechtstreeksche inleiding tot de verkiezingsactie, de candidaatstelling is te beschouwen. Onze kiezers zullen zich daarmedp ook spoedig in hunne organisaties hebben ba zig te houden. Immers, art. 8 van het kiesreglement schrijft voor, dat de afgevaardigden der kringorganisaties (in het idviseerend Col lege) van bovenbedoelde vergadering ver slag uitbrengen aan die organisaties en vervolgens ook de afgevaardigden der kiesvereenigingen aan die vereenigingen. Daarna zullen dan tusschen 1 Januari en 1 Maart de voorloopige aan wijzigingen van eandidaten in de kiesvereenigingen, door de vereenigingen als zoodanig en de leden der vereenigingen, plaats hebben. Wij komen dus midden in het werk, en het is zaak, dat men daarvoor overal oog heeft, opdat de voorbereiding van den strijd zoo goed en zoo volledig mogelijk zij. ,1 Begrafenis gezant Melvill. Naar wij vernemen, bestaat het voor nemen het stoffelijk overschot van den te, Lausanne overleden Nederlandschen ge zant te Madera, jhr. Melvill van Oarn- bee naar 's-Gravenhage over te brengen, waarna de begrafenis zal pdiaats hebben a.s. Vrijdag op. de begraafplaats „Oud Eijk en Duinen." Vorstelijke deelneming. Naar wij vernemen, hebben de Koning en rh Koningin van Spanje ook aan de nagelaten betrekkingen van jhr. P. R. A. Melvill van Carnbee de deeneming van Hunne Majesteiten doen betuigen in het door lx en geleden verlies. („De Tijd.") Gezant Van der Goes. Bij K. B. is benoemd tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister to Cairo jhr. mr. A. van der Goes, thans te Lissabon. De veilingen en de Zegelwet. In de te Honselersdijk gehouden ver gadering van de veilingvereeniging beeft de voorzitter medegedeeld, dat de le den door den ontvanger der administra tie zijn beboet voor een gezamenlijk be drag van f 809.000 wegens overtreding der zegelwet. (Tel.) Zomertijd. DEN HAAG. Verschenen is het rap port der z.g. Tijd-commissie met een af zonderlijk minderheidsrapport. De meerder heid adviseert tot combinatie vau den West-Europeeschen tijd met den zomsr- op 'd'e planken vloer, legden hun wapenen naatst het Jioofdeneinde gereed en vleiden 'zijch neder. Weldra lagen allen in een diepen slaap. De istilta van den nacht haerschte in den Koningsburg en ialiooz© sterren fon kelden daarboven tusschen witte wolk- jas en wierpen pen vreedziaam licht od het omringende landschap. Bpitein voor den burg echter stond] een tnlan miet' een gloeiend' aangezicht. Hii bal'dle de vuist tegen de slaapplaats dier gast'ein 'van ihet hof en momlpal'de ver gramd: Wacht' jmaar, Goth', dien hoon snijd ik in hard hout en gij zlul't mij de kerven .(betalen."' III. Door 'hef, matte schijnsel ©ener Roinein- scihe 'lamp verlicht zaten koning B.ibulus en de handelaar tegenover elkander in een klein vertrek. Ratmund stond ter rijde nadenkend op zijn witten staf geleund. D© koning hield een gouden beter in de hand welks voet rijk met fonkelende edelge steenten beziet was en scheen zich tet ver lustigen in den afwisselenden glans der staenen. 't Oog van den handelaar rustte .gespannen op» 't aangfézficht das konings. „Is het niet een meesterstuk van klunst, o koning?" ving hij eindelijk aan. ..Zie eens hod sierlijk zich het wijngaatdloof mat de glinsterende 'druiven uit den voet omihoog kronkelt, hoie schoion daas Bac chus onder zjjn lustig gievoig troont! Waar- tijd door voor de wintermaanden den midden-Europeoschen tijd te doen gel den. welke laatste een uur vervroeging beteekent. Met Belgis, Frankrijk en En geland dient een regeling getroffen te worden tot een gezamenlijke datum van invoering, b.-v. den 3en of 4en Zaterdag in April. De minderheid adviseert tot te rugkeer naar den middelbaren tijd van Amsterdam, gedurende het geheele jaar. fV.D.) De Centrale Commissie voor G. O. in ambtenaarszaken heeft, naar verluidt, met algemeene stemmen besloten de regeering te adviseeren het Bezoldigingsbesluit Bur- gerl. Rijksambtenaren 1925 niet op 1 Januari a.s. in werking te doen treden. Spoor en auto. Verschenen is het eerste deel van het rapport dier staatscommissie inzake ver voer per spoor, enz. Voor een algemeene tariefsverlaging acht de Commissie den tijd eerst gekomen, wanneer het tekort tot het verleden behoort. Betreffende het auto-vraagstuk mag de wetgever zich niet stellen op het standpunt, dat ieder onder nemer recht heeft een autodienst te ope nen, waar en wanneer hij wil. Dit recht behoort afhankelijk gesteld te worden van een overheidsvergunning, waarbij het al gemeen belang den doorslag moet geven. Voor auto-bestuurders acht de Com missie een examen noodig. Ook geeft zij in overweging de heffing van een wegenbelasting volgens een tarief, afhan kelijk van de zwaarte van het motor voertuig. De opbrengst kan dienen voor wegsverbetering. (V.D.) EERSTE KAMER. Zitting van Woensdag 17 Diecember. Het ontwerp inzak© de vereenjgingi van de gemeenten Maarheezle en Soerndonk Sterksel en Gasset wordt aangenomen. Aan dei orde is het nieuwe tarief- ontwerp. De heer Westerdijk (v.-d.) betoogt, dat vrij ruilverkeer voor ons land. een be staansvoorwaarde is en bestrijdt het ont wierp als gaande in 'proifectionisfibchti lichting. De heer Van..deij^Sergh- (v.-b.) noemt de verhooging mlet 8'pct. ©en belangrijken stap in da protectionistische richting, en. ©en afwijking, van onz'e handelspolitiek dia gevaarlijk is voor de toekomst. In ieder geval had men 6 mjaanden kuinnen wachten. Dan had: het kiezersvolk' jcun- nen geraadpleegd worden. Spreker bepleit voorts vér gaande beztainiging op de Spoorwegen en Posterijen. D'e lieeil De Vos van Steenwijkj (c.-h.l Verdedigt het ontwerp1, waarbij protec tionistische bedoelingen niet voorzitten. Die actie tegen het ontwerp- was .opg'e- blajZten. Aan herrie, in de Tweede Ka, mier teweeggebracht, zijn politieke neven toe doelingen niet! vreemd. Die heer Diepenhorst ,(a.-r.) betoogt dat 'bij het ontwerp z'ooveel mogelijk toe- nadieting is beloond teg'enover den vrij handel. ofschoon beschermende neven werking mogelijk is. De heer v. d. Lande (R.-K.) wijst erop, dat bij steeds op verhooging van het ta rief heeft aangedrongen. Echter was hij steeds tegen zeer hooge invoerrechten ten bate van eenige industrieën. Als anti- proteetionist wenseht liij deze laatste niet. Elet invoerrecht moet zóó laag blijven, dat de buitenlander kan blijven invoeren, dat de buitenlandsclie prijzen de Neder- landsche niveileeren. De heer Sienhuis (S.IJ.A.P.) zegt, dat het standpunt der sociaal-democraten is, dat de vrijhandel de beste arbeidsvoor waarden internationaal waarborgt. De bezwaren der sociaal-democraten te gen dit ontwerp vat spr. samen in, de volgende drie» punten. Het ontwerp is een lijk, geen vorst van hét Noorden kiajn er 'zich op beroemen ?,uik teen kostbaar! stuk in zijne kasten te bteigen." ;,Ja, dp beker is schoon," antwoordde Eihuilus bedaard, „En gij kegitl, da,t do veldheer mij dien ten geschenke ztemlt? Hoe Moet xic dat verklaren?" „Verneem de woorden, die hij op mijne tong legde: „Dr.usiis de zoon van Tibterjus. biedt den koning der Hérmunduren glroet en zlegen. De senaat en het Rom'eansche volk hebben mij de bewaking der Donau- provinciën opgedragen en mij gelast, met volksstammen aan de noordelijke gren zen in vrede té leven. Sedert de dagen van den grooten Du'.usus, den zoon van den goddelijken Augustus, heeft wederkeenge vriendschap het volk der tlsrmunduren Hïet de Romeinen verbonden. Wij hebben u niet enkel gelijk aan de andere stammen on'zle wapenen en legerplaatsen getoond maar ook zlonder dat gij bet verlangUet onz'e woningen en landhuizen hopend, daar wij uw trouw en gehechtheid ken den. Welaan I dit vriendschapsverbond Wonsch ik te vernieuwen en te beves tigen, want niet g'enoeg te schatten isi een machtige vriend in de stonde des. gevaars. Zoo 'laait,, wat del vaderen gesloten 'heb ben, onder! de zonen voortbestaan en aanvaard den beker, dien ik' ni 'ziend ten Mjjkël van deken mijnen wensch." Dus sprak hij." Opmerkzaam had de koning de rade des schrede op den weg der protectie, welk systeem voor ons land ondeugdelijk is. Het leven van de breede massa zal door deze wet duurder worden. Geen der par tijen, die nu de regeering steunen, heb ben bjj de verkiezingen in 1922 over ver hooging van het tarief gesproken. Daarom is dit politiek bedrijf ongeoorloofd. Een en ander overwegende, dient de heer Stenhuis de volgende motie in: „De Eerste Kamer der Staten-Generaal overwegende, dat het ontwerp tarieiwet naast een fiscaal oen protectionistisch ka rakter heeft ilat (le totstandkoming van eene gewijzigde tarief4^t volgens dit ont werp zou beteekenen "een zwenking van de liandelspob'tiek van Nederland naar het protectionisms van oordeel, dat over ingrijpende wijzi gingen in de grondslagen van het econo mische leven der natie door de volksver tegenwoordiging idet moet worden be slist, indien niet ]d e politieke partijen waarop het kabinet steunt, het voornemen tot zulk een diepgaand ingrijpen hebben kenbaar gemaakt hij de algemeene verkie zingen, die laatstelijk aan de indiening van zulk een wetswijziging zijn vooraf gegaan; overwegende, dat zulks niet is geschied; besluit de beslissing over het ontwerp tariefwet uit te stellen tot na de a.s. verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De venijnige steken van Spit in den rUg overvallen U onverwachts. Grijp dadelijk naar Akkers Kloosterbalsem- welke tot diep in de weefsels doordringt, de pijn stilt, ophoopende ziektestoffen doet verdwijnen, snel en grondig geneest. verdrijft de pijn TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 16 December. Besloten wordt a.s. Maandag en. Dins dag eveneens te vergaderen. Ook Maan dagavond, en zoo noodig eveneens Dins dagavond. Te beginnen met morgen, zul len de vergaderingen aanvangen des och tends om 11 uur. Aan de orde is de Indische begrooting met de interpellatie-Wijnkoop inzake de regeeringsmaatregelen contra de volksbe weging in Indië. De heer Wijnkoop (coïgöï.) wil volledige vrijkeid voor zijn geestverwanten in Indo nesië. Het communisme in Indië is, naar het oordeel van spr., niet tegen te gaan. Hij stelt de regeering eenige vragen betref fende zijn wenscben omtrent communis tische bewegingsvrijheid in Indië. Minister Do Graaff antwoordt, dat er geen reactie bij de Indische regeering is tegen een gezonde evolutie. Zij heeft wel degelijk oog voor de cultureele belangen van de Indische bevolking. De heer Albarda (s.d.a.p.) merkt op dat hij het afdeelingsonderzoek der Indi sche begrooting geen der communistische leden aanwezig is geweest. Aan die zijde is d us niet veel eehte belangstelling voor Indië. De oorzaak van de geringe belang stelling der Kamer voor de interpellatie- Wijnkoop was dus zeker wel een andere dan deze meende. Spr. wijst op het pessi misme der Indische regeering in haar fi nancieel beleid. De bezuinigingswoede is in Indië niet getemperd door een krach tige arbeidersbeweging. Spr. voert een reeks van cijfers aan ten bewijze, dat ei geen vooruitgang in Indië is. Dat de regeering op haar hoede moet handelaars gevolgd. Thans ztette hi- den beter .voor zich opi de tafel' en steunde tet hoofd in dc hand Daar z'eide Ratmund: „Menig© uit lokkende bezie rijpt in de duisternis van het woud, maar giftig sap is aanwezig onder het glanzende omhulsel." Bïbulus hief het hoofd op. „Wat denkt mijn scherpzinnige vriend?" vroeg' hij. „Schoons woorden verbindt de Romein niet den glisteranden gouden beker, mijn vorst. Maal' ik vreea dat er op- den bodem des bekers bittere droesem1 ligt. Zie wel toe dat men niets onwaardigs van ui b«- geiere." „Heeft Minerva's schrandere vogel u z'ml'ke wijsheid in het oor géfluisterd?" vroeg Venturius spijtig. „Geen enkel1© VoonvaaVde is aan het geschenk vast geknoopt; wat vreest gij?" „Wanneer de wolf vriendschap biedt mag de herder de lamineren lelie® hernam1 Ratmund) koel. Venturius bruiste op: „Beleediigend is dat woord!" riep hij. „ik zoui het niet aan het oor mijns gebieders durven over brengen. Zoo ver de zon de geslachten der aardo bestraalt, rijkt onzle macht en niet begeert mijn volk zïjn zlegeviereindfe adelaars verder te dragen „Sind's hunne klauwen verlamd ziijn in de eikenbosschen van den Osning" .voleindde Ratmund schamper. „Ook dd machtigste wordt den strijd zijn tegen de Oriënt-politiek van Mac- earé, ligt voor de hand. Maar dat de in vloed van het communisme in Indië zoo kan groeien, ligt aan verschillende oorza ken, o.m. aan den aard der Indische be volking. Spr. heeft al jaren geleden ge waarschuwd tegen de methode om maar neer te slaan wat in den weg staat. Niet temin is met den heer Fook gekomen de koers van het sterke gezag. Spr. wijst op symptomen van geestelijke opleving ondeE de jongeren in Indië, en betoogt, dat de meerderheid der inlanders, wars is van het communisme. Spr. waarschuwt ernstig tegen 'n domheid, die staat te gebeuren in den vorm van een verbod van commu nistische vereenigingen. Spr. wraakt de speeiale circulaire aan de onderwijzers, welke bovendien nog een gevaar vormt door haar vaagheid. Ver leden jaar had spr. het over uitzonderings maatregelen tegen de onderofficierenver" eeniging „Ons Aller Belang". Spr. me moreert het optreden der Indische autori teiten tegen bestuursleden van O. A. B. Daarentegen neemt de regeering een neél andere houding aan tegen hoogere amb tenaren. De politiek van versobering en bezuini ging behalve t.a.v. de vloot van .vervolging en vrijheidsbelemmering heeft zeer ongunstig gewerkt jegens de Indisch© bevolking; het aantal analphabeten in in dië is nog ontstellend groot. H'et Indische budget is in evenwicht, doeh ten koste van de volkswelvaart. Naar menschelijke berekening is dit de laatste keer, dat deze minister de Indische begrooting zal hebben te verdedigen. Wat in de vijf jaren van diens bewind is tot standgebracht werd ten slotte door spr. aan critiek onderworpen. De heer Gerritzen (V.B.) brengt hulde aan den Minister en den Gouverneur-Ge- neraal, vooral wegens het sluitend maken van biet budget. Toch zijn er de eerste jaren nog lieel wat finaneieele moeilijk heden te overwinnen. Gelukkig blijkt men dat ook in Indië te begrijpen, waar men aanstuurt op vermindering der fiscale), lasten. In het Voorloopig Verslag is ge vraagd, wat verstaan moet worden onder versobering en bezuiniging van denStaats dienst. Veel hoüvast geeft de Memoria van Antwoord niet; tot dusver is de Re geering niet met «en bezuinigingsplan voor den dag gekomen. Spr. wijst op de belastingcijfers, die de bedrijven zoo al niet tegenhouden, dan toch belemmeren. De belangen der ge meenschap gaan ongetwijfeld boven die van overtollig wordende ambtenaren. Daar entegen zijn de uitgaven voor economischs cultureele, hygiënische belangen der Indi- ysche bevolking van 1917 tot 1925 met slechts 6.1 millioen gestegen. Spr. wijst er op, dat niettemin volgens prof. Pekelha ring Indië, wat betreft de wijze van fi nanciering, organisatie enz., de omringen de landen ver vooruit is. Spr. bepleit ver der de belangen van het mijnbedrijf in Benkoelen en vraagt inlichtingen omtrent enkele bedrijven. De beer Van Rijckevorsel (R.-K.) waar schuwt tegen al te optimistische opvat tingen omtrent den toestand van Indië.. Het binnenkomen van achterstallige belas tingen mag niet als een factor gelden ter beoordeeling van den economiscben toe stand van Indië. Die achterstallige belas tingen, zoo talrijk ien tot zulke groote be dragen, zijn nog een erfenis uit den oor logstijd. Bovendien wordt een groot deel der buitengewone uitgaven uit de gewone betaald, wat trouwens niets nieuws is. Spr. wijst op^ de noodzakelijkheid van het herstelde Indische crediet; dit is een teer artikel, waar Indië echter vooralsnog niet buiten kan. De heer Albarda noemde den overgang van gouvernements- naar de ge mengde b| edrijven reactie. Spr. wijst op eindelijk moede," ging Venturius met droo- 'te levendigheid voort. „D|e volkeren ver hingen vrede, en om den vrede ta bewa ren, zond de groote Gesar zijn zoon naar de grenzen dss rijks. Geen lauwere® ver langt Dtusus om zijne slapen t© vtech- len; hij koekt zijn roem1 in dte vreugde lieg landinans, die in beveiliigde zekerheidf zijn akker ploegt. En daarom drukt can zorg nog! zijn hart. Het volk d'er Mark'o- mannen is wispelturig van aarcl en zijn' koning verhief reeds dikwerf dreigendl het Ziw'aard tegen de Romeinen. Sinds hij zich met den hoogmoedigsn Cheruskiër gemeten en weinig eer geoogst heeft, gist bet in het landi en reeds vliegen: Vci'derle„ lij'ke vonken over het Romeinsche getojed. Marob'ods heerschappij wankelt. Want da edelen van het volk zijn misnoegd op hem). Onlangs kwamen zijne boden in het ge heim tot ons en verlangden hul'p; mlate Etosus weet, dat hij de Macht niet ver sterken mag van den man., die steeds de zorg onzer veldheeren geweest is. Daarom ete'hter is hem uwe yriendSicihap, o, koning, 'Zoo dierbaar. „0!" hooide ik hem eens zuchten, „als toch Bibulus zijn sterken arm uitstrekken wilde over dat mfsleiiclie volk, wat zou ik hem daarvoor danfcbaajs zijn."

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1924 | | pagina 1