Tweede Blad ZATERDAG 26 APRIL 1924 NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Buitenland Ontwerp van een Algemeen Kiesreglement. hoofdstuk; ii. FEUILLETON Het Zuiderkruis. Kerknieuws Voor onze vrouwen. of het verztoek tot het adlviseerend Cóllegö hebben gericht. Art. S. De afgevaardigden der kringorganisa ties brengen, van deze vergadering verslag uit aan hunne 'kringorganisaLies. De afge vaardigden van de kiesvereenigingen bren gen vervolgens daarvan verslag uit aan hunne kiesvereeniging. HOOFDSTUK III. Het aanwijzen van elandidaten. Art. 9. De kiesvereenigingen en de leden der kiesvereenigingen worden in de gelegen heid gesteld voorloopige aanwijzingen van candidaten voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer in te dienen. Deze aanwijzingen kunnen worden in gediend door eens daartoe te houden ver gadering eener kiesvereeniging! en door de leden der kiesvereenigingen. De aanwij zingen van leden moeten onderteeirend door ten minste 50 leden van kiesvereeni gingen, indien het één candidaat betreft en door ten minste 100 leden, van kies vereenigingen, indien het een aantal iten hoogste vijf) endiadaten betreft, in elke kringorganjsatie worden ingediend bij den Voorzitter v,an het kringbestuur. D'e onder teekenaars behoeven niet allen lid te zijn van dezelfde kiesvereeniging, doch de kiesvereenigingen, waarvan zij lid zijn moeten alle direct of indirect bij dezelfde kringorganisatie zijn aangesloten. Aan elke aanwijzing door Jeden van kiesvereeni gingen wordt eene opgave gehecht, welke ■in alphabetische volgorde de namen der onderteekenaars vermeldt, met vermelding van voornamen, woonplaats, kiesvereeni- ging waarvan ziji lid zijn en kiezerslijst waarop hun naam voorkomt. De candidaten worden met naam, voor namen, beroep en woonplaats aangeduid. Een lid van eene kiesvereeniiging mag niet meer dan ééne aanwijfzing ondertee kenen. Onder de hanJLeekeningen mag niet voorkomen die van een candidaat, voor wien de aanwijzing geldt. 'Art. 10. Het kringbestuur toetst, voor zooveel wonschelijit of mogelijk de ingekomen aan wijzingen aan de in Art. 9 omschreven eischen en voorwaarden en teekent ziine evontueele opmerkingen daarbij! aan. Het rangschikt de aanwijzingen in al phabetische volgorde, naar de namen van resp. den candidaat of Hen eerst genoem den candidaat en maakt daarvan eene vc-rz'amlelïjst op. Indien meer dan eene aanwijzing voor eenzeifden acndidaat of voor een aantal candidaten is ingekomen, wordt zoodanige aanwijzing maar éénmaal op de verza- nieUijst geplaatst. Art. 11. De verzamellflsten worden doot het bondsbestuur dn de Katholieke pers be kend gemaakt. Daarbij wordt tevens aan gekondigd een termijn in den regel on geveer 14 dagen waarbinnen aange wezen candidaten, die een candi-daalstsl- ling voor het lidmaatschap v.an de Tweede Kamer der Staten-Geneïaal aanvaarden, daartoe eene door het bondsbestuur toe te zenden verklaring ondsrteekenen, in houdende, -dat zij het program der R.-K. Staatspartij, onderschrijven, dat z'ij! zich onderwerpen aan de bepalingen v.an net Algemeen Kiesreglement en dat zij niet eene plaats in de Tweede Kamer aanvaar den, indien ziiji bij1 de ofiicieele verkiezing door voorkeurstemmen zouden worden ge kozen. Candidaten, die slechts: in een bepaal den kieskring of die slechts als plaatsver vanger in aanmerking wemsdhen ta kom'én. doelen dat, bij de inzending der verkla ring tevens mede. Het bondsbestuur houdt daarvan aanteekening. De overige candidaten worden door hei- hondöbestuur van de listen, geschrapt! Het adv.iseerend College kan de lijsten aanvullen. Die aldus gecorrigeerde lijfsten dienen tot grondslag Voor bet politiek advies. (Wio-rdt vervolgd) ITALIË E-en politieke mloMtüf. De Italiaansche correspondent van het „Vad." schrjjfj: In den nacht yan 31 October op 1 No vember 1921 werd dn den sneltrein Rome- Milaan de koopman Tom'masie vermoord, In de buurt van Arezzo hoorden de slape rige! passagiers op de gang wanhopigcj kreten slaken: Schurken, moordenaars! Dadelijk daarna een pjaar revolverscho ten, toen ging de deur open en met! bloed overstroomd stortte, tot omzettende schrik van den reizigers, een man in de: coupé. Het was Tommasi. En een dokter, die in de coupé zat, constateerde dadelijk, dat de dood reeds was ingetreden. Alles vloog uit de coupe's om den dader te grijpen, maar te vergeefs. In den laatsten wagon, den directen wagon naar Praag', wist een reiziger mee te deelen, dat een jong- mensch z.00 juist een zwaar pak uit het raam gegooid had; hij moest nog aan het andere eind van de gang staan. Men vond hem inderdaad; hij .gaf direct toe een pistool uit het venster te hebben ge worpen, had bovendien bebloede handen on werd daarom door tden medereizendeé; carabiniere gearresteerd. De man, An- dreonii geheeten, ontkend echter de dader te 'zijn, Intusschen vond men in do coupé naast die, waar geschoten was, twee reiziigers, die wel wakker waren, maar merkwaar dig slaapdronken. Op den grond iagen verscheidene stukken watten, een dolk en glassplinters. In een open koffer vond men een ^chloroform-masker, f'leschies met other, vier gevulde morfine-spuitjes en 49 patronen voor oen 9 mjM'. repeteerpi- stool. Terwijl het eerste verhoor in het station Arezzo werd afgenomen, kwam een telefonisch bericht van een baan wachter, dat hij een pistool en een porte feuille had gevonden en een eindje ver der een jongmensch, blijkbaar met een* gebroken voet. Nu kwam er spoedig iicht in de 'ziaakdo man met den gebroken voet de student in de medicijnen Tursi, had zijn drie medereizigers met chloro form bedwelmd en wilde ze daarna beroo- ven. Tommasi, die in een hoek Zat, was een krachtige man en het bedwelmings middel had op hem niet zijin volledige wer king uitgeoefend; hij werd wakker, zag de poging tot berooving en wierp zich op den student. Bez'e greep zijn dolk' en er begon, terwijl de anderen bewusteloos verder sliepen, een vreeselijk gevecht, dat in de gang werd voortgezet. Daar' lag, de kameraad van Tursi op. de loer. .maar blijkbaar was Tommasi toch de sterkste, en toen de twee misdadigers begrepen dat het .spel verloren was, begonnen ze te schieten oml misschien op die manier nog te kunnen ontsnap-pen. Tursi gelukte het bijna; hijj sprong uit de trein. D'e rechtbank te Florence veroordeelde beiden wegens roof en moord. Eerst in Mei van het volgend jaar ge beurde er -iets verrassends. In Albano, bit Rome, wordt op aandacht van den Turkschen generaal M.echmed Pasja zijin secretaris Dino Chemal wegens diefstal gearresteerd. Chemal ontkent niet alleen, maar beweert tevens, dat de generaal zich wilde wreken, omdat hij, Chemal, niet wilde deelnemen aan een bedrog op groo ts schaal. En hij vertelde verder, dat Mechmed betrokken was bij de nioord- z'aak van Arez'zo. Mechmed had opdracht 'gegeven om den in den trein reizienden Turkschen kapitein Feuzi van belangrijks documenten te berooven, die deze wedei van de Sovjets in Moskou ztou hebben geroofd. Tursi en Andreoni werden daarop op nieuw verhoord; zij geven toe dat ze com munisten zijn en van tusschenpersonen die zij niet willen noemen, maar niet van Mechmed Pasja opdracht te hebben ge kregen Feuvzi te bestelen. Moord lag, hei halen zij, niet in hun pian. Het vonnis werd daarop herroepen en d'e z'aak zal thans spoedig voorkomen voor de jury-rechtbanc te Arezizo. Ter beschikking van het aerechl zijin voorts gesteld generaal Vehib Mechmed F as ja, de voorzitter van de Turksche Liga der onderdrukte volkeren Abdoel Hamlo Said, een Egyptenaar en voorts nog twee vermoedelijke -medeplichtigen, die intus schen gevonden zijn. D'e Liga heeft naar zetel te Rome en staat zoowel met Kemal Pasja als met de Sovjets in verbinding. De generaal ontkent beslist, dat hij iets met de heele zaak heeft uit tel staan. Hij staat, zegt hij, volstrekt niet in ver binding met Kemal, die vroeger zijn onder geschikte was en dien hij' indertijd' om disciplinaire redenen van een commando had ontheven. Het is een feit, dat de generaal tot de leidende persoonlijkheden heeft behoord in den oorlog tegen Servië, Bulgarije en Griekenland in het jaar 1899. Het proces z,al lang duren, de aoten vullen 18 groote -dossiers, waarbij nog de in beslag geno men papieren van de Liga komen rn'el de vertaling in liet Egtyptisch. AMERIKA Die nieuwe Amerika artamhe KarfllLnaleW. Aan een New-Yorksohe correspondentie deT liberale „N. R. Ct." van dezëh dagen ontleenen wij het volgende: Het is grappig, de groote satisfactie te bespeuren, die de benoeming van de twee Amerikaansche aartsbisschoppen door het geheel'e land en onder alle kringen teweeg gebracht heeft. De pauselijke onderschei ding schjjnt iederen Amerïkaanschon boe zem van trots hebben doen zwellen. D'e -paar weken, die verloopen ziij'n tus- schen hunne benoeming en de kerkelijke plechtigheid in Rome, die den 27en Maart plaats heelt gevonden, zijn door de Ameri kaansche pers met hijzonderen ijver be steed om al het goede eru voortreffelijke te verteEen wat er Qver da kardinalen- titulair bij mogelijlkheiid op te diepen viel. Heel moeilijk viel dat niet, daar beiden, zoowel Kardinaal Patrick J. Haves als kardinaal George W. Mundelein hier in New-York 'geboren zijn niet alleen, maar ook hunne gansche ijeugid hier heb ben gesleten. Beiden, van huis uit eenvou dige burgers, hebben steeds uitgeblonken door ijver en studie. Is niet alles wat! de bladen geven zonder meer te aanvaarden, tpch mag meln wei aannemen, dat de hun te beurt gevallen onderscheiding niet on verdiend geokmen is'. Er schijnt onder de Katholieken z! !f vooral blijdschap-, omdat het aantal Ame rikaansche kardinalen in verband met het aantal leden van de Katholieke kerk; hier te lande tot nu doe buitengewoon laag was, en daar nu een aanmerkelijke verbe tering in gekomen is. De „New-York Times" schrijft over de benoeming: „Er zullen thans .yier Amerikaansche vertegenwoordigers zijn in het Cbllege van kardinalen. Hoewel ze in deze vereenl- (ging die .zeventig leden telt, nog maar een kleine groep zullen vormen, mag men aannemen, dat de twee nieuwe leden door persoonlijke eigenschappen maar ook door hom rijkdom aan ondervinding veel zujlen bijdragen ten nutte van den hoogsten fcer- kelijken raad. Tevens Zullen z'ij; meer hulp kunnen verleenen aan de Amerikaansche Katholieken, nu .dezen evenredig beter vertegenwoordigd zijn, dan z;e te voren waren". Volgens de Springfield Republican is het hunne buitengewone bevoegdheid waardoor ze het tot eene zoo hooge posi tie hebben gebracht. De Katholieke Kerk heeft een goed onderscheidingsvermogen en weet een goed' oordeel te gebruiken bij het kiezen van hare leiders." „The Tribune" m'eent, dat de sociale eekonomische veranderingen in Europa, het Vaticaan meer hel oog op, Amerika deden richten, terwijl het feit dat Paus Plus de eerste ipaus is, die sedert de vijftiende eeuw iu Engeland gestudeerd! heeft, zieker er wel' toe zal hebben bij gedragen, dat hij ér meer toe geneigd! was het Ango Saksische 'element in zijnen Raad te versterken. Verder over de verdiensten van kardi naal Hayes sprekend, zegt hetzelfde blad: „Als aartsbisschop heeft mgr. Hayes veel gedaan voor de publieke weldadigheid sn het is veler overtuiging, dat dit vee] bijgedragen heeft tot zijde benoeming. Het is aan te nemen, dal hij; v'apiMei 1920 tot nu drie en een half millioen dollars ten bate (van ('de Kerk heeft weten te verzamelen." i „Ook pver het karakter der beide kar dinalen, aldus de corresp. der N. R. Ct., heeft niemand iets anders dan goeds te zéggen. Kardinaal Hayes was, kapelaan- bisschop bij het Leger gedurende den wereldoorlog. Als zoodanig heeft hij alle militaire kamjpen in djt land bezocht. Net toen hij klaar stond met het leger naar Frankrijk te vertrokken, stierf kar dinaal Farley en -kon Hayes,' aanwezigheid in de Vereenigde Staten niet meer gemist worden. Hayes is de eerste nit New-York geboortige New-Yorksche kardinaal. Het is ("vijftig 'jaren geleden, dat Je eerste Amerikaansche kardinaal benoemd werd. Dat was 'John Mc Closkey, die ook een geboren New-Yorker was. Kardinaal Mundelein, diie de jongste van alle {kardinalen schijlnl te zijin, is pas 52 yjaren oud. Reeds' als school jongen blonk hij: uit door schranderheid en ijver, President*Cleveland, die eens- die school waarop de: jonge Miundelein ging. beziochit, werd Zoo .zeer door den jongen HOOFDSTUK I. Algemieeire "Bepalingen. r- 'Artikel 1. Be Algenleene Bond van R.-K. Riilks- kieskring-organisaties in Nederland, de direct of indirect daarbij aangesloten Kies vereenigingen en de led-en dier Kiesver eenigingen, volgen bij de voorbereiding der verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal de regelen, vastgelegd in dit reglement, dat Algemeen KKièsreglement wordt genoemd. Art. 2. ]n dit reglement wordt, voor zoover niet anders blijkt, verstaan onder: Bond: de Algemeene Bond van R.-K. Rijkskieskringorganisaties in Nederland; 'Bondsvergadering: de algemeene ver gadering van den Bond; Bondsbestuur: het bestuur van den Bond; Dagelijlksch Bestuur: het dagelijksdh be stuur van den Bond; Kringorganisatie: eene bijl den Boud aangesloten R.-K. Rijkskieskringorganisa- tie; Kringbestuur: het bhestuur van een- kringorganisatie: Kiesvereeniging: eene bij eene kring organisatie aangesloten districts-, plaat selijke op parochiale R.-K. kiesvereeni' ginSi Lid van eene Kiesvereeniging: de per soon die lid is van eene kiesvereeniging en die voorkomt op eene geldende kie zerslijst voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Gene raal. Art. 3. Het Algemeen Kiesreglement wordt vast gesteld door de bondsvergadering. Het ;kan slechts worden gewijzigd of ingetrokken door diezelfde veïgaideriing', ten minste ééne maand te voren uitdruk kelijk tot dit doel bijeengeroepen. Evenwel kan (in bijzondere gevallen door het bondsbestuur van de termijnen, in dit reglement genoemd, worden afge weken. Art. 4. Het bondsbestuur, alsmede de besturen der kringorganisatiies en der kiesvereeni gingen, dragen zorg, dal ten minste één exemplaar van dit reglement in hun ar chieven aanwezig zij, en de leden der kiesvereeniging darvan kennis kunnen ne men. Art. 5. Voor Zoover niet anders wordt bepaald kunnen alle geschillen betreffende de toe passing van dit reglement in hoogsten aanleg worden beslist door het dagelijkscih bestuur. Het adv.iseerend College en het voorl' oopig overleg. Art. G. Het adv.iseerend College bestaat uit het bondsbbestuur, door iedere kringorgani satie aangeyuld met ztoovele personen als zfl reeds vertegenwoordigers in het bondsbestuur telt. De aanwijzing dier per sonen geschiedt door het bondsbestuur eene bindende .voordracht der kri-ngbe- sturen, elk houdende twee maai zooveel namen als er plaatsen te vervullen zijn. Het bondsbestuur houdt bij zijne aanwtijj zing rekening met de verschillende maat schappelijke groepen. In het adYiseerend College mogen, met uitzondering van den voorzitter van den Bond geen 2ittende 'Kamerleden, noch candidaten voor het kamerlidmaaLschaip zitting hebben. Art. 7. Vóór het aanwijzen van candidaten voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal door de leden der kiesvereenigingen, vergadert het aJ- viseerend College ter bespreking van de a.s. verkiezing, van het aantal Zetels, dat voor de R.-K. Staatspartij in el'ken kies kring kan worden verwacht en van de te stelle® candidaten. Aan die vergadering kam voorafgegaan overleg met personen en m'et besturen van vereeniging&n op wier oordeel het adviseerend College prijfe stelt en voor Zoover die personen en ba- sturen daartoe .bereid worden bevonden 28) o. 'Op den twintigsten dag dat ziji op Zee waren werd Nightshade 'in het holle1 van den nacht door een buitengemeen- geraas uit den slaap gewekt; de lucht weergalmde van vreugdekreten, woest ge tier, straatliederen en van het leven dat een opgewonden scheepsvolk maken kan. Daar hij niet gissen kon welke reden tot zlulk een helsch geraas in het midden van den nacht, op een uur dat ztoo bijzonder voor de rust geschikt was, aanleiding kon geven, begeeft hij: zich aanstonds op 'net dek en daar ziet hij' den heelen drom' matrozen zich aan de uitgelatenste vreug de overgeven: eenigen zongen, anderen sprongen, weer anderen maakten de kol- digste gebaren en er waren er zelfs on der die neerknielden als om hunne hulde aan eene of andere weldoende macht te brengen, die hun eennsklaps zoude ver schenen zijn. Achter op het dek stond Harry stilzwijgend en met over elkander geslagene armen die buitensporigheden aan te zien en scheen er noch ontevreden! noch verwonderd over. Zijin kalme geest ondervond evenwel eene soort van vol doening van deze wet- en zedelooz© we gens zonder geloof, te zien prijs stellen op een gemeenschappelijk voorwerp het welk zij eene bijlgeloovige hulde bewe zen. En daar Nightshade naar hem toeging om heïn den uitleg van die ongemeend opschudding te vragen zieide hij hem: Gij komt wat laat, Nightshade. De afgod der matrozen heeft zijne gïillen; liij vertoont of verbergt zich al naai" hem zulks behaagt, maar zij heiben geduld als ware aanbidders en altijd wordt hunne verwachting beloond. Terwijl hij dit z-eide strekte hij, zijne hand naar eene streeic van den hemel uit, die op dat oogenblik door eene zlware wolk oversluierd en ligt door den wind bewogen werd. Weldra verhief de zlwarte massa zich naar den kant van het oosten en langzamerhand .werden heerlijk schit terende sterren zichtbaar. Het Zuider-Kruis! zeide Harry met zekere geestdrift. Op- dat oogenbl-is begon hel geschreeuw, liet gestamp van het scheepsvolk -met ver nieuwde kracht. Men zoude aan een dier zonderlinge tooneelen hebben kunnen,- denken, welke bij de- wilden der Nieuwe Wereld in gebruik zijn. Het voorhoofd van den kaper zeiven helderde op. dooi de inwendige vreugde die hij gevoelde: hetzij hij werkelijk geloof sloeg aan eeni gen gelukkigen invloed van die sterren op zijne lotsbestemming; hetzij hij. zich verheugde dat deze woeste ondergeschik ten hun onbesehaaiden geest bukten, onder het juk der bijigeloovigheid en deze hem al'z'oo een machtige hefboom: in handen gaf om dat volk in bedwang te houden. Alwie op z'ee in de richting welke men zuiderbreedte noemt gevaxen heeft, kent den indruk der verrassing en wiji zouden kunnen zeggen der plechtstatige vreugde welke men gewaar wordt, wanneer dez© koningin der gesternten zich aan het oog vertoont. De helderheid harer stralen, de grootheid harer sterren, de schittersnd-e1 glans waarmede zij glinsteren, boeien tegelijkertijd oog en hart. VooTal die vorm, dia aan het werktuig onzer Verlossing herinnert, aan dien troon waarop- God zich gewaardigde plaats te nemen om de we reld 'ten koste van zijn bïoed vrij te koo pen, dat geheiligde kruistekken, dat hemel en aarde ter'bewondering strekt, en terwijl het den christen de weldaden in het ge- heuigen terug roept, die hem dooi" da Verlossing' geworden zijn, wekt het in h'em zekere godvruchtige geestdruift, eene soort <Van -godsdienstige vereerlng o;x Wanneer de nacht een somher aanzien heeft en tusschen twee wolken haar ge liefkoosd' gesternte vertoont of wanneer hij ons z'ijn talloos slerronheer laat aan schouwen als 'om' den glans dier vier sterren te betkr te doen uitkomen; clan kan niemand een gevoel van eerbiedigs bewondering onderdrukken, als hij! voor den eersten keer „Het Z,uideï"-Kruis" z.'iet. Maar wat de niairozen van de TFpcr'- vier aanbelangt, de reden waal-om zij' dien eerediens't aan haar gewijd hadden had hare oorzaak in eene bijzondere om standigheid, die wjj: met weinige woorjden verhalen zullen. Het schip was door een geweldigen storm aaugetust geworden de zeilen van het schip, waren aan flar den gescheurd; een deel der lading wa's over boord geworpen; zelfs, de kapitein voelde z'ijn moed verminderen en kon geene voldoende beweegreden meer vin den om zij'n scheepsvolk van wanhopige pogingen af te houden, toen hij op eens aan het luchtruim vier door wolken om ringde sterren z'ag flikkeren wier Heldee glans des te meer uitkwam, daar het zulk een stikdonkere nacht was. Als door eene bovennatuurlijke ingeving bezield, wijst hij met 'zijne spitsroede naar dat gedeel- tir( "van het hemelgewelf en roept niet luider stem: Moed, kameraden! daar is Hët Zuider Kruis! wij zullen niet vergaan. D'it woord bracht ee<ne tooverachtige uit werking te weeg; het vonkje geloof dat nog in die verstokte zielen smeulde, werd eensklaps een vlam; een daverend hoe ra beantwoordde den iri-eet van den kapi tein; de minst moedigen schepten weder om moed; iedereen ging met verdubbel den ijver aan het werk en daar dej storm cenige oogenhlikken nadien had opgehou den te woeden, kon men voet aan wal Zetten. Die gebeurtenis bracht van dat oogen blik af .Het Zuider-Kruis bij de matrozen van de l'E-pervier in hooge achting. Eeni gen der minst ontwikkelden onder hen waren van m'eening dat het de spitsroede van den kapitein w&s die dat gesternte aangetrokken, dat bijl hem een beurs op de Marineschool te Annapolis aanbood. Maar de toekomstige kar4inaal bedankte voor de eer, Verscheidene jaren later verzekerde een hekend Amevikaansch za kenman, dat het jammer was, „dat M,«m- delein zijiio gaven voo verknoeide, want dat er een uitstekende president van een bank aan hem: verloren ging).'-' Hot feit, dat beide kardinalen in het rlagelijksch leven „regular fellows" ge bleken zijin, draagt er toe bij!, ze in het ■oog van hun landgenooten te doen stijgen, want nergens ter wereld wordt dit ztoo gewaaideerd dan hier. Hst is wel daarom', dat de kranten verhalen weten te hrengfero van hoe de kardinalen belust zijn op sport en op buitenleven, op vioolïjlke aardigheid jes en hoe heiden sportsmen z'jjh ook! Op den, eerden Ziuifag na Pasthen. Epistel van den H. Joannes. Vi .4 10. Allerliefsten! al betgene uit God gebo ren is, overwint de wereld, en dei overwin ning, welke de wereld overwint, is ons geloof. Wie toch overwint de wereld, dan hij-, die gelooft, dat Jesus de Zoon Go-is is; Hjj, Jesus Christus, die geboren is in water en bloed; niet in water alleen maar in .water en bloed; en het is de Geest, die 'getuigt, dat Christus da waar heid is. Want drie zijn er, die getuigenis g.oven in den hemel, de Vader, het Woord en de heilige Geest; en d-ez-e drie zijn één.- en drie 'zijn er, die getuigenis geven op aarde: de geest, het water en het bloed, en dezte drie zijn éénIndien wij' de gefuii- genis der mensehen aannemen, Gods ge tuigenis is immers meerder. Nu de getui genis van God, welke grooter is, is degene die Hij van zdj'nen Zoon heeft gegeven. Die in den Zoon Gods gelooft, heeft Gods getuigenis in zich'. Evangelie, Joannes. XX 1931. In dien tijde, als het avond was- op diefn. dag, zjjtade de eerste dag' der weac, en de deuren, daar de Leerlingen bijeen, waren, uit vrees voor 'de Joden gesloten waren, kwam' Jesus, en stond in het mid den, en zeide hun: vrede z'ij u! Fn als Hij' dit gezegd liad, toonde Hij hun zijne han den en zijde. De Leerlingen waren dan; verheugd, dat zij den Heer ziagen. Hij zeide hun dan wederom: vrede zij u! Ge lijk de Vader mij gezonden heeft, alzoo zend i'k u. .En dit gezegd hebbende, blies Hij over hen, en zeide hun: ontvangt den Heiligen Geest; aan wien gijj de zon den zult vergeven, dien worden zij Ver geven, en aan wien gij de zonden zult houden, dien z'ijn zij gehouden. Maar Thomas, een van de twaalf, die genoemd wordt Dddymus, was niet hij hen, toen Jesus kwam. D© andere Leerlingen zeiden hem dan: wij hebben den Heer gezien. Maar hij 'zeide hun: tenzij; ik in z'ijne handen de 'gaten der nagelen zie, en mij nen vinger in de plaats der nagelen stake, en mijne hand in zij'ne zijde ïegge; iü zal het niet -gelooven. En acht dagan daarna waren de Leerlingen wederom bin nen, en Thomas met hen, Jesus kwairt toen met geslotene deuren, -en stond1 in het midden, en zeide: vrede zij ui Daarna zeide hij. fot Thomas;" steek uwe vinger hier in, en bezie mijne handen; en neem. uwe hand, en steek die in mijne zijde; en wees niet 'ongeloovig, maar gelooviig, Thomas antwoordde, en zeide herm: „mijn Heer en mijn Godlj' Jesus, zeide hemi:' flirt- dat gij mij gezien: hebt, .Thomas, hebt g!ii' 'geloofd; zalig teijn z'ij, die niet gezien, en toch geloofd 'hebben. Jesus heeft nog vele andere teekenen in het bijzijn tfriner Leerlingen gedaan, die in dit boek niet geschreven z'ijn; maar deze zijn geschre ven, opdat gij zioudet gelooven, dat Jesug Christus de Zoon van God is; en opdat gij, geloovende in zijnen naam> het teven zoudet hebben. MEER VROUWEN. Amsterdam heeft 23.000 vrouwen meer dan mannen, Den I-laag;30.000 Voor al degenen welke steeds beweren dat een meisje alléén moet opgevoed wor den voor de ta,ak van edhtgemootte en moe der, zou liet touh een heele taak zijn al die „overgeschoten" vrouwen aan een man ta helpen, schrijft „Het Centrum". DE VROUWEN IN D'EN VOLKENBOND. In bijna alle organisaties Van den Vol kenbond hebben vrouwen zitting, schrijft eensklaps van uit het hemelgewelf had te voorschijn geroepen. Geene andere sterren dan die waren,in dien onheilspellendah' nacht aan het uitspansel zichtbaar ge weest. Zij leidden daaruit at dat eene bovenaardsche macht ze alleen door die dchite wolkenmassa had kunnen laten dringen, die haar omringde en dat dis macht geen andere was dan de wonder- roede van hun kapitein. Een hunner hield staande, dat hij door wanhoop vervoerd, zijne oogen op den kapitein gevestigd hield en hem cirkelbogen en hoeken met zijne spitsroede in de lucht had1 zien be schrijven, dat hij hem' toen vier slagen in de richting van het luchtruim- had zien doen en dat bijl el'ken slag eene der ster ren was verschenen. Wat eir overigens ook van dat feit zij, dit ia zeker, dat Ztoo m'enigwerf, als men in de richljag van Het Zuider Kruis koers zette, de l'Eper- vier met veel' minder tegenspoed te 'kam pen had dan wanneer men in eeine andera richting zeilde. Kortom zélfs; onder hen uier geestontwikkeling hen minder voor bijgeloovige denkbeelden vatbaar maakte, hadden evenwel allerhande zonderlinge eigenaardigheden opgemerkt en geloof den toch ©enigermate dat er eenjge beftex* king bestond tusschen de roede van d'en kapitein en het wonderbare gesternte, an ook nog tusschen beide en de l'Epervier. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1924 | | pagina 5