Tweede Blad Blank en Zwart nieuwe zeeuwsche courant zaterdag 19 januari 192 Buitenland duitschland engeland. italië feuilleton japIn amerika Wetenschap en Kunst Kerknieuws Het hoekje van humor. Voor de Keuken. Die Separatisten in den Palts1. Nypels schrijft o.m. in het Hbl.: In den Dom van Spiers, op enkele pas sen aïstands sleöhts van het regeerin^s;- gebouw van deze separatisten, liggen acht keilers van het oude Duitsche Rijk begraven. Tegenover het altaar, „onder de groote keizerstroon, staan ,de enorme beelden van twee machtigen uit die dagen, die hier hun laatste rustplaats vonden; Rudolf van Habsburg en Adolf van Nas sau, welke laatste nog maar Roomsen 'koning was, toen hij in 1298 hier begraven werd. Het arme Spiers en dez'e Paltz, die' steeds een strijdperk en twistappel aan den Rijn geweest z'ijn, nebben lieel wat oorlogsellende meegemaakt. In 1689 noor den de adht keiziers den. enormen Dom boven hun graven in de vlammen opgaan en in elkaar storten. Nauw, had, in 1772, de prins-bisschop, Philip Carl, rijksgraat van Limburg Sty- rum', den Dom herbouwa, of in 1793 werd dezte weer verwoest, om „eerst in 1820 door koning Maximüiaan 1 Joseph van Beieren herbouwd te woraen. De a'cht keizers van het in hun tijd zoo machtige rijk hebben heusch al heel wat. vreemd krijgsvolk langs hun monumentaal graf zien huishouden. Maar als ze het zich in hun graf om- keeren zoodoende nog niet verleerd heb ben, dan moeten ze zich nog wel eens op een anderen kant draaien, als z'e thans negers en halve negers in een Euro- peesche uniform' de wacht zien houden over een blanke, in Duitsche uniform', met een miits op en een demitje aan... en wanneer ze in vliegende vaart, in e n voertuig zionder paarden, de heeren „dia beslist geen van allen in de gevangenis' zaten", steeds beschermd door Marok kanen, als Wat angstvallige Jieerschersi 'zien rijden door de -oude keizerstad; net oude Spiers, waarboveh zie .thans, broe derlijk naast de hier .meer geziene blauw- wit-roode vjag1, een rood-wït-groene zien wapperen. Dje Schiuih'ii. Een resolutie, aangenomen door d'ea Raad van Rritsche Kamers van Zeehan del betreffende de kwijtschelding der in-, tergealliëerde schulden, welke is toege- 'zonden aan de leden der reg'eering, ves tigt de aandacht op het lelt, dat het to taalbedrag van 1169 mjllioen pond sterling door Frankrijk, Italië en andere landen I aan Groot-Brittarmiü verschuldigd is, de rente van. dit bedrag tegen 5 pet. .por jaar izon meer bedragen Idan 1 énil- ling van elk pond der Gritscbe inkom stenbelasting. Het bedrag der leening aan Groot-Brittanië z'an de Vereenigde Staten bedroeg 856 milüoen pond en da betaling daai-van kost Brittannië jaarlijks 36 m'il- lioen pond; dit is gelijk aan 8V2 pence van ieder pond der Britsche inkomsten belasting. De resolutie wijst op den nadee- ligen invloed op den Britschen handel van de voortdurende nooge belasting en verzOekt de regeering te overwegen of eenige stappen kunnen worden 'gedaan om miet de Fran'sche 'en Italiaanschs' regeeringen in overleg te treden over de betailng dezer schulden. Een niet-diplomatieke plechtigheid. De Ro.meinsche correspondent van „De Tijd'' bericht, 7 Jan. Als men van Z.Emi. (Kard. Gasparri spreekt of schrijft, denkt men onwillekeu rig aan ernstige politiek of diplomatieks verwikkelingen en onderhandelingen. TJat da ernstige staatssecretaris van Z. H. den Paus ook, en haast schreef ik, ondanks zijne diplomatieke bezigheden, een groot, oprecht en vaderlijk priesterhart bezit bewijst de kleine plechtigheid, die Zondag, op priekoningenfeest, plaats greep in het Pauselijk Hospitium vau Sancta Martha, in de schaduw van den koepel van Sint Pieter. Tegen 'drie uur in den namiddag was het kleine pleintje van het Hospi tium gevuld inet ongeveer vrjhonderd moe ders uit de aan het Vaticaan naburige parochiën met evenveel zuigelingen op de armen, en kinderen aan de rokken hangend. Wat er gebeurde? De goede oude vrouw, „Befana," ge noemd, die elk jaar met Driekoningen in elk huisgezin een oude kous vult met speelgoed en lekkernij voor de kinderen Njcolaas antwoordde niet, hij schim- de het stof af, waarmede hij overdekt was en ging heen, terwijl hij' Heinriöh een woedenden blik toewierp. De Dlanter keurde^ wel is waar de overijling van ziin neef met goed, doch moest desniettemin beamen, dut Ie beleediging hem door den opzichter toegeworpen, alle palen te bui ten ging. „Neef, neef," hernam Van der Straten, gij zult het nog zoo ver brengen, dat Ni- colaas ons verlaten en een anderen mees'- tar opzoeken zal. Hoe zult gij mij dan we der zulk een getrouwen dienaar bezorgen Op mijn woord oom, gij' zoudt er slechts bij winnen, als Nicolaas het huis verliet. Uw opzichter is .een schurk. Streng voor de slaven, doen tromv aan zijn meester en die laatste hoedanigi- heid vooral is z'oo kostbaar, dat gij, ze'niet kunt waardeeren. Ik zlal u echter slechts deze vraag' doen: om welke.reden bevindt g'j u bier? Kunt gij uwe tegenwoordighedR te dezer plaatse en op ait uur rechtvaar digen Ik heb niet noodig mij te rechtvaar digen," antwoorade Heïnrich met fier- des huiz'es, gelijk bijl ons de goede Sint op 6 December ik heb nooit kunnen snappen waarom die groote Heilige, die toch te Bari (Italië) begraven ligt altijd Rome overslaat, als hij in 't Noorden 'zijn gaven gaat uitdeelen >vas ook bij Kard. Gasparri geweest en had een groofa kous 'tz:al wel een roode Kardinaals'- kous geweest z'ijn - jjpvuld met gaven voor de arme kinderen, die z'oo klein be huisd zijn, dat ze er niet kan komen. En 's Pausen eerste minister kwam1 nu in het Hospitiium van Santa Martha die gaven uitdeelen, daarin geholpen door het Amerikaansch Comiteit van onder steuning, hetwelk de Befana even gewaar schuwd had. Met Kard. Gasparri kwamen andere, zieer ernstige, Prelaten, die hem gewoonlijk in het behandelen der diplj- matische en politieke vraagstukken bei- hnlp'zaam' zijn. De Kardinaal deelde aan die vijfhonderd moeders met die tenminste duizend kinderen de gaven van de goeia oude vrouw uit, en ontving als belooning bijna van allen een korte maar indruk wekkende uiteenzetting van de verschik lende huiselijke lotgevallen en dezer eigen aardige menschelijke wederwaardigheden, zoodat de zusters van de H. Vincentius en de talrijke adellijks dames maar dik wijls moeite hadden het verkeer in de na bijheid van den Kardinaal te herstellen, opdat de plechtigheid een geregeld ver loop ztou hebben. Na de moeders kwam de beurt aau de kinderen uit de wijken in de nabijheid van het Vaticaan. De Kardinaal had voor een ieder een mooie zilveren medaille met d'e beeltenis van den H. Vader, „II Papa." riepen de kinderen in verrukking uit, en die der Madonna. Bij een medaille bleef 't niet. Te Rome- was het den laa.t- sten tijd zeer koud, en de Nederlandse ie bladen brachten hier de berichten, dat er al tweemaal gesneeuwd had. In allo gevallen staat de warmte meter even boven nul. Om nu de kleeding van deze arme kinderen wat meer in evenredigheid te brengen met het jaargetijde, al was hel dan ook maar om' de vreemdelingen te overtuigen, dat de jongens te Rome niet Altijd half naakt op straat loopen. deelde de Kardinaal aan de kinderen warme k'lee- dinglstukben uit. Maar niet alleen de arme moeders en de arme kinderen kreg'en met een oprecht vaderlijk woord van de Eminentie aunna Befana. Het oudje had ook de Kardi- naalstaatsecretaris en zijn medehelpers, in de diplomatie bedacht en schonk hun dien namiddag het grootste fzielsgenot dat men zich kan uitdenken, de overtui ging gelukkigen te hebben gemaakt, en daarbij, de zegenbuvenscnen en kreten die 'Kard. Gasparri veirgezielden. toen hij, np in '.s Pausen naam allen plechtig ge- zegend te hebben, het Hospitium verliet om naar zijn diplomatieke bezigheden terug te keeren. Het voi'ljeeld van de keizerin. Uit Tokio Wordt aan de .„Haagsche Crt." geschreven: De keizerin sfaat niet alleen bekend als een verstandige, doch ook als een hoog'- staande vrouw, van wie Kan gezegd wor den, dat zij het hart op de rechte' plaats draagt. Dit blijkt telkenmale en ook nu weer. Uit sympathie voor haar lijdend volk' heeft zij het voorbeeld gegeven aam het. gebieele land door een eenvoudigfe le venswijze, waarmede zij alle weelde heeft weten te verbannen van het hpf', totdat Tokio weer teruggekeerd zal zijn tot den normalen toestand van vroeger. Die kei zerin zal mede aan de bewoners der ba rakken 10.000 Warme winter-kimanc'.s doen verstrekken vcor de koude winter maanden. Met de vervaardiging! hiervan zij'n bezig do studenten en gegradueerden van de „Peeress" School, die van de Universiteit voor vrouwen, van de Atoïni en van de, Shimoda School. Dagelijks wordt er ge naaid,, en geknipt aan de stof', die door da k'éizerin voor bovengenoemd doel ten geschenke is gegeven. Men zegt, dat deze uitgave bestreden Wordt uit het fonds, dat door de Keizerlijke hofhouding toegewe zen is voor haar persoonlijke kieeding. Geïnspireerd door dit schoone voorbeeld hebben ook' de hpfldames en de in ;de hcoge wereld verkeer,endie Japansche da mes zich met hart en zin, op dez'e belweging gew'orpen. Sedert de Keizerin uit Nikte teruggekeerd is, heef't zij zich steeds, naar men 7®gt, in dezelfde kleeding in het pu bliek' vertoond. Onlangs, toen zij de moe- derafd&eling van het Roode-Kruis-Hbspi- taal lezocht, gaf een der hpfdames hapr in overweging om een blomt aan te doen, doch heid. „Ik beu hier gekomen, om te zien, van welken aarjl die bijeenkomsten waren N.u, ik ben getuige geweest van eene .ver gadering, die eöhter met een geheel ander doel gehouden werd, dan tot het smeden van samenzweringen". Ik meen het recht te hebben," her nam Van der Straten, terwijl hijde wenk brauwen fronste, „te eischen, dat gij mij omstandig alles1 verhaalt, wat gij gezien en gehoord hebt." En waarom zoude ik dat niet doen? Ik kan u vrij alles zeggen. Vóór eenigo oogenblikken hielden zich hier ede ver gaderde slaven bezig met het lezen der H. Boeken. Zie hier, wat ik gehoord heb: min uw evennaaste, gelijk u zel'ven. Geel den keizfer, wat des keizers is.... In één woord, de bijeenkomst was die der Chris, ten negers, die gezlamenlijk iiunne gebela'a kwamen verrichten, totdat de tegenwoor digheid 'van Nicolaas hen \lwong uit elkaar teigaan. De booswicht moge zoo ge slepen z'ijn als hij "wil, de slaven zfijn hem te knap af en noch ,gij, noch hij zoudl de waarheid geweten hebben, indien ik mij de moeite uiet hadde gegeven, hier heen te komen." Toen de planter dit eenvoudige, onop; ig'esimuMe verhaal hoorde, was hij tan zeerste verwonderd. „Nooit had ik k'unnen gelooven, rijp Siij luit, dat mijn neef gejmjeene zaak de keizerin weigerde dit, zeggende zich niet te willen tooien m'eti kbsjbaar bont, terwijl haar volk een leven leidde in de barakken, vreemd aan alle gemakken en vol kommer. Verder zijn de maaltijden-, die z'ij gebruikt. Zeer sober en ontzegt zij zich sch.ier alles. Met zulk' een voor- oleeld voor 00gen, k'unnen alle vrouwen van Japan niet anders doen dan hare diensten tot leniging van den nood aanbie den, hetzij door persoonlijke medewerking, hetzij! door giften in geld of goederen. Ma,ar de heidensch;e geest verloochent zich niet. Teneinde de lugubere herinnering' van de 33.000 slachtoffers, die op het terrein van het militaire klëeding-depót verbrand den, weg te nemen, willen de menschen uit Honjo (waar dit p'laa.ts had), dit uit gestrekte terrein een nieuwe bestemming geven, n.l. van amusementen-kwartier of Ziooals 'w'ij zouden zeggenvroolijké buurt- Evenais in Ossaka- dat stadskwartier ge plaatst is op een ,stuk' gro-nd, hetwelk1 in vroeger tijden gediend heeft tot executie terrein,. zoo gelooven d.e Honjo-bewonsrs< dat een verandering als dezle de geheels wijk' ten goede zal ktom'en: bioscopen, res taurants en andere inrichtingen van amu sement zouden in dat zoozeer geteisterde gedeelto van Tokio welvaart k'unnen Kren gen. F«*u kissdnupl «view Ku Klus Klam. Tweeërlei taak hebben we ten oozichte van onze teg'enstandershen weerstaan zoodat zij zoo weinig: mogelijk kwaad kunnen uitrichten, maar dan óók: hen ■overtuigen, zoodat zij, rot beter inzicht komen en niet langer verkeerd willen doen. Dit laatste wordt Wel eens vergeten of 'z!óó gedaan, dat het doel niet kan worden bereikt. Mgr. Carrol, Bisschop, van Helena in den Amerikaansch en S-taat Montana, geeft thans een goed voorbeeld hoe hei moet door te -trachten, aan de gevaar lijke secte der Ku Klux Klan duidelijk te maken dat zij ongelijk heeft Z. D'. H. heelt volgens JCipa een openbare verklaring ge geven, .waaraan we onlleenen: „De heer Evans, de leider der I-jan. organisatie is: de uitroeiing der negers, geeft nu toe, dat het doel dezer geheime joden en katholieken, en het verhol tot toelating ,in de Ver. Staten van alle niet- Ang'lo-Salcsen. Natuurlijk geeft .lij' .ook redenen voor deze onverdraagzame hou ding der Klan. Betreffende de kathoiie'- ken z'egt hij vóór alles, „dat de katholieke, Hiërachie van Amerika aan het Priester schap in Rome (sic.) een noteer werkei- lïjke g'ehoorz&amheid in tijdelijke zaken verschuldigd is dan aan het president schap te Washington." Dt. Evans moest echter weten, dat de katholeken overall slechts één wereld1- lijk gez'ag kennen en dat is de burgerlijke overheid; hij moest ook weten, dat de Goddelijke Stichter der kerk hen beeft g'eleerd, tusschen wereldlijk en geestelijk gezag te onderscheiden, wanneer Hij zegt: „Geeft den keizer, wat des keizers, gn Gode, wat van God is." Ook moest hij weten, dat de Kerk, de paujs, (d'a EiBpclhoppen en Priestèrs steeasr geleerd hebban, dat het wereldlijk gezag van God komt en dat men daaraan go hoottlamen moet onder zonde en z'elis op straf van eeuwige veroordeeling. Wel licht weet dhr. Evans niet, wat Leo Xlil in zijn encykliek over den Christelijfceu Staat gez'egd heeft tot vde katholieken, der geheele wereld, dat namelijk de Staat in zijn eigen sfeer onafhankelijk' is van de Kerk. In „Satis cognitum" zegt dezelfde Paus „Deg'enen, die bdweren, dat :de Kerk' zïch in wereldlijke aangelegenheden of in de rechten van den Staat .inmengt, hebben óf van Haar geen begrip óf wil lem Haar belasteren.'" Tot welke soort benoort nu dr. Evans? Wel moeilijk tot de eerstg'enoemden, want hij weet heel' goed, dat de Amerikaansohe Katholieke Hiërarchie als vertegenwoon dig.ster van 23 milüoen katholieken d'a eerste religieuse gemeenschap was, die bij het deelnemen van Amerika aan den wereldoorlog 'den President haak ivolle ondersteuning heeft toegezegd..." Aldus mgr. Carrol, Bisschop van He lena. (Centimm.: KcriftorcnS fff Zuid-Iïevelnid. Men schrijft uit Zeeland ^aan de N. R. Crt. Zooals reeds onlangls 'indit blad is ge maakte met mijne vijanden. Noem mij de ellendelingen die hjer verga,derd waren en ik beloof u vergiffenis. Mocht gij echter weigeren, dan zult gij u nog dezen nacht gereed maken, naar Europa weder te keeren." Beste oom; indien ik aan uw ver langen voldeed, ware ik een lafaard. Ik heb u niets meer te zeggen, dan gij reeds weet." Welnu, gij zult vertrekken! Hij die met mijne vijanden samensmeedt, is niet waardig mijn zoon genoemd te worden." Goed, oom, -ik z'al gaan. Vergeet ech ter mijne laatste woorden niet: gijl hebt geene getrouwere vrienden, 'dan de Chris ten negers, welke gij vervolgt, en geen grooter vijand, dan Nicolaas, dien boosi wicht, wien gij' uw vertrouwen schenkt. Vaarwel, oom. Herkules, volg mij." Heinrich maakte zich gereed de hut te verlaten, toen Van der Straten, over wonnen door Jen onverz'ettelijken, doch eerbiedig'en tegenstand van zijn neef, hem in den weg trad en z,eide: „Komaan, mlrjn z:oon, blijf. Is het wel voegzaam', dat men zich hoos make om een enkel ondoordacht woord?" Gij hebt gelijk, oom; gij' ztoudt voor de 'eer uwer familie niet willen, dat ik die ongelukk'igen verried, die mij met ver trouwen ontvangen hebben!" Welnu! bewaar uw geheim. Mocht Inleid', heeft de raad ..der gem'eente Kruv ning'en besloten tot restauratie tyan den haar toebehoorenden toren deï Ned. Herv. kerk volgens d'e plannen, csooals die door d'en architect Reus te .Dordrecht zijn ont worpen en door de iRijuscomlmissie voor de Monumentenzlorg' zjjn vastgesteld. 'Een der m'ooiste torens, van Zeeland wordt hierdoor van anders dreigenden wissen ondergang gered; want door verwaarloo- zipg verkeert dit fraaie monument in 'zieer slechten toestand. De toren, die' uil de eerste helft der vijftiende eeuw dateert, is opg'etrokken in drie geledingen, waar van de beide onderste vierkant, de bo venste daarentegen achtkant van vorm zijn. Hij is opgetrokken van baksteen, verlevendigd door hoekblokken van zand steen; aan het achterkant bevinden zich pilasters met draagsteenen met kopjes onder de balustrade. Inwendig Zijn aan zetten van een,spits kruisgewelf op draag- steentjes met figuren bewaard. Niet minder belangrijk is de kloeke toren van Kapelle, die 'miet zijn-- -.Ter hoektorentjes het landschap ver rondom beheerscht; de restauratie ervan, onder leiding van den architect Jos. Cuypers, is thans vrijwel voltoouid. Die vier hoek torentjes zijn bjjzonde-r merkwaar-Jig. Niet alleen zijn zij' bijna uniex in Nederland alleen de Oude Kerk te Delft vertoont eenzelfde structuur ook om het mate riaal verdienen zij de aandacht. Evenals de spits, z'ijn zij niet van hout en door lood of leien gedekt, als gewoonlijk, doch zij zijn geheel opgetrokken van baksteen. Bij de restauratie van deze torens, die zïch in zeer verwaarloosden toestand be vonden, is z-ooveel mogelijk gebruik ge maakt van het oude materiaal, voor zoo ver noodig aangevuld met handvorm-steen afkomstig van afbraak, waardoor een fraai geheel ontstond. D-e middentoren is gesierd met z'andsteenon, de hoektoren tjes met baksteenen hogels, die naar aan wezige voorbeelden grootendeels z'ijn ver nieuwd. Do spitsen der hoektorens zijn met moderne looden pirons getooid. In -de galmgaten zijn, de oorspronkelijke tra ceering en de klankborden weder aanga- braoht; zij waren eenvoudig dichtgemet seld, doch gelukkig 'waren voldoende ge gevens voor restauratie over. Als bijzonderheid moge nog worden ge meld, dat, ten einde voor de toekomst de nadeelen van jnwatering enz', te voor. komen luchtsyphons zijn aan,gebracht, aarden buisjes, op geregelden (afstand! tusschen de steenen geplaatst; doordat zlr1 van dezlelfde 'kleur zijn 'als de overige' steenen misstaan zij geenszins. Boven de ziwaar geprofileerde spitsboog- nis, die toegang geeft tot den toren, be vindt zich een band met vier namen, waarschijnlijk van de kerkmeesters tij'- dens den bouw; in den korfboog zijn in de steenen ingegrift het jaartal (1427) en eenige roeesterteekens, vermoedelijk van de ambachtslieden, die aan. den bouw hebben medegewerkt. Mede uit de eerste helft der vijftiende eeuw dateert de toren van Kloeting'e op getrokken in. vier geledingen jn harmu- nfeche -.samenvoeging van natuur- '<en baksteen. De achtkante spits is onlangs vernieuwd; daarbij i.s een zlandsteen ge vonden met het jaartal 1494. Vermoedelijk: is dit ter gelegenheid ran e'en gedeelte lijke vernieuwing aangebracht. Op den 2en Zondag na Ririe-Roning'.'in. Epistel' v. d. H. Paulu® aan de Romeinen XII. 616. Broeders 1 wij hebben, volgens de gratia welke ons is gegeven, .verschillende gaven, of van profetie naar de regelmate las geloofs, of van bediening in het bedienona of van geleerdheid in het leeren, of van vermaning in het vermanen; die uitdeelt, doe 'het met g'oeie trouw; die overheid is, mot naarstigheid; die barmhartigheid be toont, met vrolijkheid. De liefde zij on geveinsd. Haat het kwade, en hecht u a?,n het goede; bemint elkander met eer bied; 'zijt niet traag' in tiet betrachten uwer plichten; zijt vurig van geest; dient den Heer; verheugt u in de hoop, zijt lijdzaam in de verdrukking; volhardt in liet gebad,; deelt den heiligen in behoeften mede; beoefent de herbergzaamheid; zegent, die u vervolgen; zegent, en vervloekt ze niet. Verblijdt u met de blijden; weent met weenendien; zijt eensgezind onder elkand r hebt geen hoog gevoelen van u zeiven, maar voegt u naar de nederigen. Evangelie, Joannes. II. 111. In dien tijde werd te Cana, in Galilea, eene bruiloft gehouden, en de Moeder g'ij u gemengd hebben in een tegen mij gericht komplot, dal ie hemel' mij dan over 'zulk een laagheid wreke." Heinrich wierp zjch in de armen van den planter en sprak „Gij hebt niéts te vreezen.'Integendeel', gij hebt in die mannen vrienden, wier toe wijding boven allen lof verheven is. Wan neer igij hen zult kennen, zult gij u haasten een priester hier heen te roepen, die hen in de Christelijke leering zlal onderwijizen. Goeden 'nacht, beste oom1, rust in vrede Getrouwe harten waken over u en gij. be vindt u volkomen in veiiigfnejd Begeef, u ter ruste, bekoorder," zeide 'Van der Straten tot zijn neef ,.Gh weet niet, dat die lieden met gestrengheid moeten 'behandeld worden. Overigens stel ik alle vertrouwen in uwe genegenheid voor mij en in ,hwe rechtschapenheid. Heb ik echter thans vrede gemaakt met u, het staat mij nog in geenén deele aan, dat men op m|ijb plantage het Christen dom heeft binnengesmokkeld. Zeg uwen va-iendjes, 'dat zij op hunne hoede zijn, want mocht ik er een betrappen, MS zoude er van lusten." De 'planter vertrok daarop met den officier, die niet wist, hoe hij het had. „Herkules," zeide Heinrich tot den jon gen zlwarte, „vrees niet voor uwe broeders Mijn oom heeft een goed hart en ik zal hem wel tot betere gevoelens weten te NOOIT VERLEGEN. Fransje is bezig een ei op te peuzelen, doch morst op het tafellaken. Mama: 'Maar Frans wat doet ge nu weer? Kleine Frans: Ja, mama, dat komt, om dat 1de kippen de .eieren veel te vol doen. EENS PROBEEREN. Heer in een spoorwegwaggon zijn siga renkoker uithalen: Hindert u het j-ooken soms, juf frouw Juffrouw: Tot mijn Jeedwezien, jp: ik laan er niet tegen. Heer, de sigaar aanstekend Toch wil ik eens zien of ge mij niet wat wijs maakt. DE VERKLARING. Ik begrijp niet, zeide een koetsier, wat dat paard scneelt; het kreeg dezen morgen toch 'genoeg drinken en bij elke pomp blijft het staan. Wel, 't heeft geen dorst, 't is uit gewoonte. Ja, vroeger was het in dienst bij een melkboer. VRIENDELIJK. Acteur; Zag je, noe 't publiek, ween de, toen ik die doodsscène speelde? Collega: Ja ze nadden spijt, dat je niet eent dood waart. VISCHROEKJES. 500 gr. vischresten, b.v. van kabeljauw of schelvjsch. 60 'gt. oud brood zónder korst, 1 ei', zout, peper, nootmuskaat, 1 Jep.el' frj'n!- g'ehafcte 'peterselie, 75 gr. boter, paneer meel. De visCh zorgvuldig van all'a graten' ontdoen en daarna fijn hakken. Het oud bakken 'brood in een weinig melk' weekem en fijn wrijven, maar 't brood BOlag' niet te vochtig zijn. Het ei er bij voegen, met wat 'zout, peper, noolmuscaat en „fijnge hakte peterselie, daarna de vischTes*-m. Alles goed door .elkaar roeren en er platte kleine koekjes van maken. D'e boter in de koekepan lichtbruin to ten 'worden en daarin de koekjes aan beide 'zijden lichtbruin bakkien. Men kan desverkiezlende de koekjes eerst in geklopt ei en paneermeel wentelen. L van Jezus was daar. Jezus werd oox met zijne leerlingen ter bruiloft genoodigd. En toen de wijn ontbras, zeide de Modder van Jesustot hem; .zij hebben geen wijn. En Jesus zeide tot paar: Vrouw, wat hebt gij me! mij te doen? miijn uur is nog niet gekomen. Zijne Moeder z'eide aan de dienarendoet alles ,wat Hij. u zal zeg gen. Nu daar waren, .volgens de zuivering der Joden, zes steenen „kruiken gezet, hou dende elk twee of .drie maten. Jesus zei de hunvult de kruiken met water. En zij vulden 'ze tot boven toe. Jesus zeide hun: schept nu en brengt het den hofmeester; en 'zij brachten het. Als nu de hofmeester het water proefde, dat wijn geworden was en niet wist van waar het kwam, schoon de dienaren, die het water geput hadden, het wel wisten; toen riep de hofmeester den bruidegom, en zeide hem: een ieder stelt eerst goeden wijn.voor en, als z'ij wel gedronken hebben, dan die minder is, maar gij hebt den goeden wijd tot .nu toe bewaard. Dit eerste .zijner teekenen. heeft Jesus gedaan to Cana in Gaiilea en heeft zijne heerlijkheid geopenbaard, en zijne leerlingen geloofden .in Hem'. Intern. Eucharistisch Congres. Grootsche pledbijghedën. Omtrent het 27e Internationaal Eucha ristisch Congres dat zooals men weet van 2'2 tot 27 Juli te Amsterdabi worlt ge houden, deelt de „Osservatore" volgens de Maasbode 'tvolgende mede: Sedert geruimen tijd bereiden den de fiatholieken van Holland op deze interna tionale Eucharistische zittingen voor miet g'ebed en organisatie. I Een van. de beste katholieke artisten is belast geworden m'et het teekenen van het manifest van het congres. De corr(mjs- sie voor propaganda en pers heeft reeds een reproductie laten maken van een oude kopergravure van het jaar 1586 met het Eucharistisch wonder van Amsterdam!. M,gr. Heylen z!al aan den H. Vader den zleg'en vragen voor deze afbeelding en eeu gebed, wel'ke verspreid zullen worden oml van den Heer af te smeeken, dat het brengen." Nicolaas, die hen bespied had, morrf- pelde, terwijl hij den Duitscher nastaar de: „Wee ui ik Zal mij wreken, zoo noodig zelfs ten koste van mijn eigen leven!. VI. Eenige weken waren reeds verloopen, na de gebeurtenissen, die wij verhaalden, en nog: deden de weggeloopen negers niats van zich hooren, zoodat 'tde soldaten, die in. de plantage van Van der Straten gelegerd waren, het zeer .gemakkelijk had den. Zelfs Herkules meende, dat er niets te vreezen w,as en noodigde daarom Hein rich op zekeren dag uit, met hefpï op »le jacht te gaan in het gebergte. Onz'e twee vrienden goten kogels, vulden de kruitao- rens en maakten zich gereed tot het uit stapje. Reeds had men besloten, den volgenden morgen uit te trekken, toen de oude Ginga er zich tegen verzette. „Massa niet naar de bergen gaan,"' sprak zij en schudde beteekenisvol het hoofd. Herkules Sprak tot de oude eenig'e woor den. in hare volkstaal, en hij, scheen onb steld over bet antwoord, dat hij ontving. „Massa van daag niet gaan jagen;; eenige weken wachten." (Wondt jnervoigd),

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1924 | | pagina 5