Een „Gelukkig Nieuwjaar" per Advertentie! NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT, GOES ZATERDAG 15 DECEMBER 1928 NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Sociale Berichten. Letteren en Kunst. Gemengd Nieuws. HfEUWE ZEEUWSCHE C i leveren wij uit voorraad en Prijzen en pHe inlichtinge FMP.J.C.MA, GOE |i langen in bet buitenland, ook in die l#n- Ben waar de politiek geheel op den achter grond treedt, over aan diplomaten van het oude genre, die ten eenenmale vreemd ai]n aan de praktijk) van handel en indu strie. .Wij doen zoo goed als niets aan het hanen van wegen, waarlangs onze zoo zwaar getroffen nijverheid haar eenige mogelijkheden kan vinden, wij maken .te weinig gebruik van de voorlichting onzer Kamers van Koophandel, en aan onze departementen worden de handels lieden afgeschrikt door administratieven omslag en bureaueratiselhen sleur. „Kan het verwonderen, vraagt het„,U. dat onze Katholieke werkgevers gaan roepen om protectie, waar de velden voor onzen ihandel in het buitenland onbeploegd blijven, terwijl men elkander hier in dé harem zit over politieke kleinigheden 1 Het blad ziet echter in protectie, die de historische positie van Holland als yrijhandelsstaat zou verlaten, nog altijd een gevaar, dat „onnoemelijke schade zou berokkenen voor de toekomst". Maar intusschen komt het liberale or gaan toch ook tot de erkenning,. dat voor het voeren van een constructieve wel- yaartspolitiek bezuiniging alléén niet vol doende is „Te weinig ziet men hier in dat xnon cnet de bezuiniging alleen, niet tot sen sluitende begrootiqg komt, dat bij het uitblijven van positievve versterking on zer welvaart, wij, met bezuiniging en al, naar den kelder gaan. De bezuiniging le vert ons een leger van wachtgelders en Werkioozen, die toch gevoed en gekleed moeten worden, en hoe sehoone termen «n theorieën men moge bedenken, ten slotte komt het voor rekening van het niet wcrklooze deel der bevolking. Het is een vicieuze cirkel, en al de methoden die men bedenkt om het groote euvel te ge nezen, waardoor wij worden omringd, zijn palliatieven, zijn schijnverbeteringen. Wat haalt de werkverschaffing op den duur uit, wanneer er geen vraag is naar onze producten Ze blijkt in de practijk)niet anders dan een verschuiving der moeilijk heid. In Twente heeft men in voorraad laten werken, de pakhuizen stapelen er zich' op, maar de ware genezing Laat zich Wachten. En Indië, voor welks verdedi ging wij geen vloot willen bouwen, gaat zich allengs oriënteeren op Australië en 'Ja.pan. Verschillende onzer industrieën moeten werken beneden kbstprijs, bieden tegen elkander op, wie bereid is, het grootste verlies te lijden, alleen maar om aan het werk te kunnen blijven". Het goede inzicht wint veld: met be zuiniging alleen komt men er nooit. („De Tijd") De f. and touw ongevallen wel in de praktijk. FWiJ zullen het niet hebben over het veile goede dat deze wiet reeds in den korten tijd, dat zij werkt, giebpaicht heeft ivpor de honderden gezinnen, waar een vader of kostwinner door een ongeval Werd getroffen, zoodat tijdelijke of blij vende loouuitkeering noodig werd. Even min zullen wij het hebben over de tien tallen gezinnen waar een vader of kost- winner door een doodelijk ongeval werd getroffen, zoodat blijvende loonuitkeering aan weduwen en weezen noodzakelijk was. Wij' zullen voorts nog geen beschou wingen wijden aan zooviele punten yan praetische uitvoering van dit stuk sociale Ver zeke r i ngswetgevin gdoch ons! bepalen tot een enkel onderdeel zij' het dan dat Bit onderdeel juist voor de praetische uit voering der Wet van het grootste belang as n.l.hel loonlijstensysteem- Als een Wet bepaialt, dat allen die in loondienst arbeid verrichten, tegen be- Hrijfsongevallen verzekerd zijn, dan «preext het van zelf dat er dus een be paald systeem moet zijn, om te weten te komen hoe groot het loonbedrag is dat jaarlijks in die bedrijven, waar dergelijke VcTzekermgsplichtige arbeid wordt ver richt, wordt uitbetaald. Dat is natuurlijk noodig omdat de ver zekeringspremie berekend moet worden naar het uitbetaalde loonbedrag. Op het eerste gezicht zal men zeggen Bat het tamelijk eenvoudig is, door aan .eiken werkgever een loonlijst uit te reikten waarop 'hij geregeld het uitbetaalde loon kan invullen, dan kan men dientengevolge bij1 de jaarlijksche terugzending van deze loonlijsten dus nagaan hoeveel loon in ,elk bedrijf is uitbetaald. Theoretisch is dat hpel mooi en heel een voudig, maar in de praktijk komt er van al dat mooie en eenvoudige niet vee] terecht. En loehï het loonlijstensysteem1 is het stelsel dat algemeen wordt toegiepast, ook door de Rijksverzekeringsbank'. Voor de uitvoering der Ongievallen-wet voor handel en industrie, past de K. V. E. het loonlijstensysteem reeds sedert 1901 toe. En bij het inwerking treden der Lanü- bouw-Ongevallen Wet op 1 Mei j.l. werd eveneens allerwege het loonlijstensysteem toegepast, ook bij onze Bedrij'fsvereeui- ging. We zijn echter nu reeds overtuigd dit het zoo met geheel dan toch voor het overgrootste deel móet en kan ver dwijnen. Waarom? Omdat nu reeds is bewiezen d.at in de praktijk slechts een lieel klein percentage den- leden de loonlijsten behoorlijk invul len en bijhouden en er zelfs velen zijn die niet eens meer "weten waar dat ding is! Verwonderen doet ons dat niet erg. omdat wij weten dat m.en nergens meer dan ten plattelande een hekel heeft aan a] dat gecijfer en invullen van allerlei for mulieren. 1 Nu hebben we al autoriteiten; gehoord, die van meening waren dat onze Bedrijfs- yereenigingen dan opvoedend werk zouden Wij vestigen er de aandacht van al onze lezeressen en lezers op, dat in ons nummer van Maandag 31 December e.k. een rubriek „Nieuwjaarsadvertentiën" zal worden opgenomen. Voor den luttelen prjjs van VIJFTIG CENTS kan een ieder daarin een geluk- wenscb voor bet Nieuwe Jaar doen plaatsen, ter grootte van hoogstens 6 regels, elke regel meer tien cents. Steeds meer en meer is bet gewoonte geworden om de Nieuwjaarswenschen per advertentie aan vrienden en be kenden te doen toekomen. W(j raden daarom eenieder, die met zijn tijd wil meegaan, aan, om zulk een nieuwjaars groet in ons Blad te plaatsen. Men kan daarbij gebruik maken van het onder staand formulier. DE DIRECTIE. Ondergeteekende.. wonende verzoekt de Administratie van de „Nieuwe Zeeuwsche Courant" in het nummer van 31 December a.s. een Nieuwjaars-advertentie voor f0,50 te plaatsen van den volgenden inhoud: Gelukkig Nieuwjaar aan familie, vrienden en begunstigers. C. LEMMENT, Schoenmaker, Hoogstraat, Goes. Alles duidelijk invullen. Contant betalen. Men kan dit biljet met het geld inzenden aan ons Hoofd kantoor te Goes, of aan de Agenten in de verschillende plaatsen der provincie bezorgen. doen, als men de menschen ten plattelande in dat opzicht trachtte te verbeteren Het _,,opvoeden" of verbeteren" van den menseh langs dien weg, moet men van »ns althans niet verwachten. Wiji zien liever de menschen aan het werk op het land en de formulieren in de kachel 1 Dat is vooral in dezen tijd opvoedend werk van den eersten rang. Het loonlijstensysteem zal daarom bij onze Bedrijfsvereeniging reeds met ingang van Ihet nieuwe bbekjaar n.l. 1 Januari a.s., voor het grootste deel verdwij'nen, omdat na dien alleen nog eenvoudige loon- staten zullen worden uitgereikt voor groo te bedrijven, waar door den ;aaxd en Be om vang van het bedrijf niet bij benadering) vooraf is te zeggen, hoeveel loon er in een bepaald jaar zal worden uitbetaald. Voor het «vergroete deel' der hoeren- en tuindershedrijven is mede op grond van de looncijfers over afgeloopen jaren vrij juist- na te gaan hoeveel loon in een bepaald jaar ongeveer zal -worden uit betaald. In het nieulwle systeem zullen al deze bedrijven door onze plaatselijke Ongeval len-Commissie, in overleg met de werk gevers, worden aangeslagen naar het ver moedelijk uit te betalen loon. Onze plaiatiselijke vertegenwoordigers plegen namens die Commissie dat over- leg met de werkgevers en de Commissie ter nlaatse geeft ons haar advies over de opgegeven jaarlooncijfers. ,Wie als Werkgever aldus medewerkt, om een vrij juist jaarlooncdjfer voor zijn bedrijf vast te stellen, is voor hot heele jaar 1924 van alle verdere formaliteiten ontslagen. Hij krijgt geen loonlijst, heeft niets meer in te vullen of bïj te houden en wan, neer iemand in zijn bedrijf door een onge val wordt getroffen, is alles, overeen komstig de bepalingen der Landbouw-. Ongevallen-Wet, gfeheel voor rekening on zer Pedrijfsvereenigrng'. Door dit eenvoudige systeem worden de werkgevers verlost van alles wat op Vu- reaucratische rompslomp ging gelijken en op de exploitatiekosten der Bedrijfsver eeniging lean belangrijk bezuinigd wor den, omdat niet elk jaar méér dan 25000 loonlijsten gedrukt en verzonden behoe ven te worden en wat meer zegt geen kostbare inspectiedienst om dia 25000 loonlijsten te controleeren, in hel leven behoeft te worden geroepen. Maar voor het Wtelslagen van dit sys teem is nu de medewerking van alle Rath, boeren en tuinders noodig. Laat dat nu vooral blijkein als onze Ver tegenwoordiger dezer dagen met U koml oveTleggÊn, om het jaarlooncijfer voor 1924 vast te stellen. Bedenk dat dit alles is gedaan in Uw eigen belang. Slagen wij er aldus in pn met Uw aller medewerking slagen wij zekér om om de exploitatiekosten der Bedrijfsver eeniging in de naaste toekomst nog meet omlaag te krijgen, dan klomt dit -n een lager premiecijfer den leden ten goede. En bovendien hebben? Wij dan een zéér vioudig systeem, waarvan de leden geen overlast ondervinden. Geen gecijfer meer op loonlijstengeen herhaaldelijke ambtenaarscontrole op het bedrijf. Voor groote bedrijvÊn, met zeer uiteen- loopende jaarlijksche loonbetalingeW wor den eenvoudige leonstate® uitgereikt, worden eenvoudige loonstaten uitgereikt. De controle daarop is eenvoudig, omdat dergelijke bedrijven als regel een behoor lijke adminisrtatie voeren. Eenvoud is nog altijd een kenmerk' van het ware. Daarom vond dit plan onmiddellijk overal groote sympathie en medewerking. En dat bewijst tevens weer eens duidelijk, dat wanneer BedrijfsVereenigingen met de uitvoering van de sociale VerzekeringB- wetgeving' worden, belast, de practisciie uitvoering een heel andere en betere richting heen gaat, dan dat Vader (Staaf het doet. „Boeren- en Tuinders-Onderlinge"* Nico van Ommen. Leiden, 12 Dcc. 1923. Maurice BarJ"ès f Romanschrijver, publicist, lid van de Académie frangaise en van de Kanier de vo rige week plotseling1 overleden en op staats kosten begraven, was Maurice Barrès een man van beteekenis in en buiten Frankrijk. Hoe wij hem van Katholiek gezichts punt moeten beschouwen, wordt op uit» stekende wijze weergegeven door aen Pa- rijschen correspondent van „De Tijd", aie einde vorige week over Barrès het vol gende schreef: Hij heeft 't zelf eens gezegd, hoe hij persoonlijk ougeloovig gebleven, het als plicht gevoelde, de katholieke zaak te verdedigen, zooals een overtuigd katho liek het niet heter had gekund. En inder daad verliest ihet katholieke Frankrijk ook in dit opzicht in Maurice Barrès een onbevreesd verdediger; die niet schroom de uit te komen voor de Waarheid van zijh overtuiging. Wij moeten het betreuren, dat hij, niet als geloovigle, als katholiek1 in den waren zin van het woord, de belan gen van ihet katholicisme heeft verdedigd, slechts uit patriottische beweegredenen, wij! mogen hem de eer echter niet onthou den steeds op de bres te hebben gestaan, waar het gold het katholicisme in be scherming te nemen tegen zijm felste be strijders, het goed recht der katholieken uit nationaal oogpunt te verdedigen. Diep doordrongen van het besef, dat Frankrijk' groot, is geworden door dat katholicisme, da,t.' een verbreken van die baaiden die ge loof en volk ten nauwste verbinden, het land tol een ramp zouden worden, 'heeft hij zich steeds geschaard aan de zijde der katholieken. Hij verzette zich tegen de onteigening der kerkelijke goederen; gaf meerdere malen zijn afkeer te kennen van een onderwijs, dat onder het mom van neutraliteit, een demoraliseerenden invloed uitoefende, hij wees vooral op aen vér- derfelijken geest van zooveel laicque on derwijzers, die de jeugd op een dwaalspoor brachten. Versdh ligt. ons nog' in de herinnering hoe hij zijn verontwaardiging nauwelijks wist te bedwingen bij de gedachte dat het stoffelijk overschot van Zola in het Panthéon zou wiorden bijgezet. Hoe menig- artikel in de „Echo. dé Paris", waara.au hij sedert jaren als een der meest gewaardeerde medewerkers was verhonden, getuigde niet van zijin belang stelling voor het katholicisme en zijn dienaars. Niet het minst aan zijn begeesterend Woord is het te danken, dat thans reeds zooveel kerken in de verwoeste gebieoen rijn herbouwd. Hij heeft meerdere malen gewezen op den nood der Fransche kerken en op de noodzakelijkheid daaraan, alweer uit nationalistisch oogpunt, tegemoet te komen. In de Kamer was hij' eveneens de aan gewezen persoon den godsdienstige htelan- gen van het Fransche volk te verdedigen. Hij wist, dat de godsdienststrijd Blechts wacht op een gunstig" oogenblü om op nieuw aan den dag te treden en dat den godsdiensthaat van vóór den oorlog zich ook na-deao orlog brij' de linksche par- tijen onverminderd doet gelden. Zijn streven Wad dan ook niet alleen de eensgezindheid onder het Fransche volk te bevorderen om de vruchten v.an de oor logsoverwinning ten volle te plukken, maan eveneens om sterk te staan tegen hen, die op godsdienstig1 gebied opnien'W den strijd wilden. Een overtuigd katiio lick had niet heter dan hij1 den nuttigen arbeid der missionarissen in de „Levant' kunnen schilderen en menig rapport ever de toelating van de congregaties der mis- sionarissen getuigde van zijn sympalnie voor die stille werkers in den vreemde. Zijn meening over het katholicisme Kan niet beter worden weergegeven dan met de woorden, die .hij eens zelf tot een redac teur van „la Croix" sprak en op dit oogenblik van rijn dood door dit blad in herinnering worden gebracht. „Het is mijn overtuiging", z|eide Barrès', „dat men zïcih in Frankrijk' niet van het katholicisme Kan isoleeren, zonder ont worteld te zijn aan den vaderlandschen grond. Gij ziet, ging hij voort, hoe door deze meening, mijn gehechtheid aan u en de zaak, door u verdedigd, een logisch' gevolg is van mijn denkbeelden. Het ka tholicisme is onze „bodem", het zijn onze do oden". Wie onzer zial hÈoordeelen of hij in de laatste oogenblikkten van rijn onver- Wacht afgebroken, werkzaam' leven, nog heeft ingezien, dat het katholicisme niet alleen is een zaak van nationale beteeke nis, mtear voor alles: ten doel heeft de eigen heiligmaking, waarvan het natio nale geluk van een volk' het gevolg moet Zijn. Een dicrentemBter zonder zwnej. Een merkwaardige liefhebberij heeft een onderwijzeres te Londen, een Zekere 'juf frouw Callow, een rustige, vriendelijke verschijning. Zij h(oudt van dieren en ging of vertoning vrienden giewprden. Als Langzamerhand beeft rij1 er met bepaalde dieren vriendschap gesloten en die wer kelijk vriendschappelijke verhouding werd zóó opmerkelijk, da.t het dierentuinbestuur haar een quasi-aanstelling bij lipt tuinbe stuur gaf, die haar in staat stelde in da kooien der dieren te komen en zich nader met hen te btemoeien. Zoo heeft ze vooral vriendschap geslo ten met een luipaard, dien men om zijn weosten aard „vuurwerk"- noemt. Heel toevallig streek ze het heest eens vrien delijk over den rug. En sedert dien zijn de twee zonder eenigen dwang, temmerij of vertooning vrienden gewordedn. Alt de kalme juffrouw Callow komt, dan wil de luipaard spelen, en dan spelen zij. d» zonderlingste spelletjes. Een daarvan ia Tj.v. dat zij het dier een kluifbeen uit zijn lek neemt en hem er dan zoo wat mee plaagt, totdat hij hpt terugkrijgt. Ret beest vindt -het spelletje zóó aardjg, aat hij haar 't been in de handen duwt als rij het spelletje eens- opzettelijk of niet mocht vergeten. Met de tijgers haalt zij dergelijke stuk jes uit, die de moedigste temmers haar niet zouden durven nadoen. Och h,et rijh niets dan groote katten, zegt het juffertje. Zij vinden hpt allemaal even prettig achter de ooren gekrabd t« worden en rustig over de vacht gestreken te worden. Ma.ar je moet ze natuurlijk overtuigen, dat je het goed met ze meeat. Vrees mag natuurlijk niet bestaan. Geen stap terug doen, gêen uitroepen !En ook niet. als ze bij" verrassing naderbij komen. Alle beesten rijn bang voor menschen. Als je ze maar zadht behandelt en hen doet voelen, da.t je hen waardeert dan willen zo niets liever, dan gezellig met je om gaan eai nu en dan eens een spelletje doen. Maa-r natuurlijk, je moet voorzichtig rijn, en niet alle dieren zijn evten goed. Als ik hij de wolven of bij den -hippopo tamus in ihet hok kom aldus ae juf frouw kijk ik ze goed aan en "blijf ziaoht en rustig met ze praten. En dan laat bijv. zelfs het nijlpaard al les toe. Laatst vond men de dame bezig den poot van een nijlpaard te verplegen en zijn bek tg wtassehen. En Zelfs met een neushoornvogel, die al veel mensfthea kwaad gedaan heeft, met name iemand een heel leelijke hoofdwond had toege bracht, is deze eenige dierentemster ode beste maatjes. Ik hond van de dienen, en zij' houden Van mij-, dat is het eenige geheim, zeide het eenvoudige dametje. Scherpe aardigheidje». Katholiek Nederland Km met rwhfc roemen op vereenigingen en instellingen! van velerlei aard, vereenigingen in het leven geroepen door personen, geestelijken of leeken, die de nooden van hun tijd begrepen, en in Vereeniging met anderen het geschikte geneesmiddel der kwalen zochten en toepasten. De waardeering van JJnet werk dier ver eenigingen is groot, in eigen kamp niet alleen. Want vele dezer, zelfs zuiver godsdienstige vinden navolging aan de overzij. Men wlaardeert het edel streven, de opoffering en moeiten, die leiders en leden zich getroosten. Het besef is diep, dat voor Kerk en maatschappij' die ver eenigingen noodig zijn. En al kent me# niet van nabij haar werk, die verzekering van de kerkelijke Overheid en veler hoog staande personen, dat het een goed werk is, volstaat om de achting te doen stijgen. Tot deze vereenigingen behoort ook het werk der Ratiholfeke drankbestrijding. OoK zij' werkt voor Kerk en maatschappij, wil redden en genezen door persoonlijke offert net offer der onthouding op de eerst» plaats. Maar de Waardeering van dit werk is niet zoo groot en algemeen. En de Ver zekering van Kerkelijke Overheid en veler hoogstaande personen dat het een goed ja een allernuttigst en allernoodzakelijkst werk is, volstaat niet om de achting te doen stijgen. Leest men b.V. wel ooit i# een vroolijk hoekje onzer Katholieke bin den een aardigheid, spotternijtje over de Derde Orde, Voor Eer en Deugd, Vrou wenhond of andere yereeniging Wèl i# sommige bladen en blaadjes een aardig heidje, maar dan scherp, op de drankbe strijding. Hoe dat komt? E^goisjjie, omdat het gaat tegen „mijn" borrel, een schakel in den keten der drinkgewoonte^, ofwel onkunde, groote onkunde, waar men ge makkelijk heter weten ko-n, gepaard aan ongeloovigheid aan het woord van Pa® en Bisschoppen. En dan worden die *«- digheidjes scherp, tot schade v»n 't algemeen belang! Aan het station te Aken, stak een Fransche dame met haar 4-jarig dochtertje de rails over om zich naar het douanekantoor te begeven, toen goederenwagens, die gerangeerd wer den aankwamen. Twee der douanen- beambten die de dame vergezelden, konden zich tijdig uit de voeten maken. De derde probeerde de dame te red den, maar hem werd een hand ver pletterd, terwijl de dame werd dood gedrukt. Door de tegenwoordigbe"1 van geest van bedoelden beambte bekwam het kind geen letsel. Een meisje te Hasting (Engeland), dat gereed stond naar een bal te gaan- kwam met haar kostuum terwijl zij een - raam opende te dicht bij de daar door wapperende gasvlam, tengevwg® hiervan stond zij weldra in heb' laaie. Alle pogingen haar te redde waren vruchteloos, bij aankomst een ziekenhuis overleed zij weldr Afd. Landb. IV.V. Tei ■all

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1923 | | pagina 4