I Woonhuizer en Winkelhui ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1923 NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Kerknieuws Uit de Pers Wetenschap en Kunst Landbouwen Veeteelt Gemengd Nieuws. NIEUWE ZEEUWS Advertentiën. Vrijdag 7 September 19 Twee, voor korten tijd nieuw |ébo' Groote Nieuwtiout-Veilio Openbare Verkoop Dinsdag 4 Septra!»: 19 in een eerbaar gewaad met schaamte en matigheid zjchzelven versieren, niet in vlechtingen des haars, of goud, of paarlen of kostelijke kleeding1. Maar hetwelk den vrouwen betaamt, die de godvruchtigheid belijden door goede werken." Het Woord is zoo eenvoudig en zo» duidelijk, dat er niet over te redenee rein valt of lange brieven er over te schrijven. Het is alleen een hart, dat hinkt op twee gedachten, dat de slip van het kleed van den Heiland wil raken, eo tegelijkertijd de wereld stijf tegen zich aangedrukt houdt, dat veel praten en met woorden schermen moet, alsof er een probleem: is. De weg achter den Heiland is altijd bergopwaartsch, is altijd dwars tegen den stroom in, is altijd eenzaam. Maar 'tis een weg vol nieuwe perspec tieven, het is een pad vol Verrassingen en ontroerende zegeningen." Het kon niet fijner en beter worden gezegd. Op dtw vijftienden Zendag na Pinksteren. ■Epistel' van den H. Panlus tot 'de Galaten. V. 25—26 en VI. i—10. Broeders! indien wij naat' den geest leven, laten wij dan ook naar den geest wandelen. Laat ons niet begeerig worden naar ijdele eer, elkander tergende, el kan-, der benijdende. Broelers! indien iemand, onbedacht gevallen is in eenige misdaad, onderricht hem, gij, die geestelijk ziijt, in den geest van zachtmoedigheid; geeft op u zeiven acht, opdat gij ook niet wordt hekoord. Draagt elkanders lasten, en zoo zult gij de wet van Christus volbrengen. Want indien iemand vermeent iets te zijn. daar hij niet is, die bedriegt zich zelven. Een ieder beproeve zijn eigen werk, 'jni zoo zal hij in zich zeiven alleen roem hebben, en niet in een ander. Want eert ieder zal zijnen eigenen last dragen. Hi' die in 'het woord wordt onderwezen, deele dengenen, die hem onderwijst, van alle goederen mede. Bedriegt u, nietGod laat zich niet bespotten. Want, hetgene do mensch, zaait, zal hij ook maaijen. Die in zijn vleesch zaait, zal van zijn vleesc.i het verderf maaien; maar die in den g'cest zaait, zal van den geest het eeuwig leven maaien. Laat ons in het goede doen niet moede wordenwant, indien wij niet moede worden, zullen wij te zijnen tijfle .maaien. Laat ons dan', terwijl wij den tijd hebben, wel doen aan allen, maar allermeest aan de huisgenooten des ge- loofs. Evangelie, Lucas. VII. 1116. In dien tijde ging Jezus naar eene stad genaamd Nairn: en zijne Leerlingen en eene talrijke menigte gingen met Hem. Als Hij nu de poort der stad naderde, zie toen werd er uitgedragen een doode, een eenige zoon zijner moeder, die weduwe was: en daar was veel volk yan de stad piet haar. De Heer haar ziende, werd met meedoogen over haar bewogen, en zeide haarween niet. En Hij naderde, en raak te de haar (de dragers dan stonden stil.) En Hij zeide: Jongeling! ik zeg u, sta op. En de doode zat overeind en begon te spreken. En Hij gaf hom1 aan zijne moeder. De vrees Jan beving hen allen, en zij verheerlijkten God en zeiden: a in groot Profeet is onder ons opgestaan, en God heeft zijn volk bezocht. Nederland en Rusland. „De Tribune" protesteert De politie heeft in de bureaux van dit blad en in het bureau van het communis tisch partijbestuur huiszoekingen gedaan. Aanleiding daartoe was liet uitgeven van een pamflet in verband met het regeerings jubilé der koningin. „De Tribune" ziet in het pamflet geen majesteitsschennis en is dus van oordeel, dat er geen jacht op had mogen worden fjemaakt. Zij zegt verder, dat haar verte genwoordigers allereerst in de Kamer, aan haar protest kracht zullen weten bij te zetten. Verder verzekert ez, dat ze haaï revolutionnaire propaganda, haar propa ganda ook tegen de monarchie, zal blijven voortzetten en dat ze die principieele propaganda niet zal laten beknotten: we leven immers in een demopratischen staat Het „Hsg." teekent hierbij aan: Deze opmerking van de „Tribune" is volkomen juist: we leven in een demo- cratischen en vrijen staat. Er mag in ons land veel. Men kan in ons land zeggen en schrij ven wat men wil, mits men zich natuurlijk van beleedigingen onthoudt. Men mag propaganda maken voor aller lei beginselen op politiek en sociaal ter rein. Men is volkomen vrij om naar de ver tegenwoordigende lichamen te zenden wie men wil. Men mag zich op de regeering1 en op haar daden alle critiek, de ongerij'm 1ste en krankzinnigst incluis, veroorloven. Men is in één woord, hier zoo vrij als een vogeltje in de lucht. Het is in hot democratische Nederland nu eenmaal anders dan in het communisj tische Rusland en het heilige Moskou, waarheen alle zielsbegeeren van den lieer Wijnkoop en gezellen iritgaat. Daar mag niets wat de overheid niet welgevallig is. Daar zijn vrijheid van drukpers, Vrij;- beid van 'het woord, vrijheid van propa ganda, vrijheid van critiek ongekende dingen. Daar mag niet geprotesteerd worden, zooals do „Tribune" hier kan doen, eu daar zijn geen volksvertegenwoordigers, als hier, om; aan een protest klacht bij le zetten. Daar yerooideelt men zelfs sociaal- rcvolulionnairen ter dood en houdt hen terwijl inmiddels propaganda worlt ge maakt voor het proletarische eenheids front, meer dan een jaar gevangen. De heer Wijnkoop mag voor zijn pro paganda en zijn protest blij zijn, dat h'i* hier woont in vrij Nederland en niet in een land, waar men uitmeet met dezellrta maat, waarmee in Rusland wordt gemeten De 'heer Wijnkoop is niet blij, hij acht zich verongelijkt. En dus protesteert hij nu in zijn krant en 'zal hel straks doen in de Kamer. Zijn recht, en indien hem te kort mocht zijn gedaan, zal dit ook worden erkend. Maar laat da „Tribune" te midden van haar beslommeringen en haar daverende protesten ook eens een oogenblik aan Rusland denken en zich in stilte hard op hoeft zo het niet te doen gelukkig! prijzen, dat een minderheid hier zooveel beter, als gelijkgerechtigde, bejegend wordt dan een minderheid, waarschijnlijk 'zelfs een {meerderheid, in Rusland ten deel valt Opgravingen in Jeruzalem. We leken in de „Tel." Ten Zuiden van de Haraml ligt, tu schen twee dalen in, Jeruzalem', een heu vel, die voor den oudheidkenner Van groo- te beteekenis is. Van 1869 af zijp hier onderzoekingen gedaan. Sir Charles War ren ontdekte een stadsmuur vau tt1/- M dik met verschillende torens. Dit Zou de maar kunnen zijn, die Nehewia na den terugkeer uit Babylon had gebouwd. Se dert zijn de onderzoekingen en ontdek kingen voortgezet en thans gaat prof. R 'A. S. Maeatister in September weer nieuwe opsporingen doen. Wat is het belang van den heuvel? Men meent hier het oude Jeruzdlénl voor zich te hebben dat koning David heeft veroverd en dat veel kleiner was, dan de stad van Herodes. Het Zal zoo wat den omvang gehad hebben van een fort in de mfiddeleeuwen met stevige poorten en muren, kleine huizen en s'malle pleinen. En dan is A\' Jeruzalem' al heel oud. Men neemt aan, dat het al 1000 jaar voor Davids inneming was ommuurd, dus al in 2000 v. Christus. Dit is geen loos ver moeden, want bij de bekende leemen la- fel van Teil el Ainarha heeft men ook Zes brieven gevonden, geschreven door een gouverneur van Jerusalem. Abd-Rhiba von Amienhotep IV, den man, die in Egypto den mon's'ischen godsdienst wilde in voeren. En de opgravingen bevestigen dit. War ren heeft reeds in 1869 'n tunnel gevorf- den, gaande van het midden dor stad naai een bron in de nabijheid. Men heeft la ter meer zulke hionnen ontdekt, en ze op 2000 jaar voor Christus ongeveer geda teerd. ■Zal de nieuwe opsporing het vermoeden bevestigen? Zal zij ons nieuwe groote dingen te zien geven? Zeker is het, zoo zeide de leider der nieuwe expeditie, dat zij allerlei voorwerpen voor dagelijksch gebruik zullen vinden en de stad bevolken met pottenbakkers en smeden, niet lar ger zullen we alleen de koningen door de stad zien wandelen. Zij zal bevolkt zijn ■met een levende en levendig^ menigte het schilderij, ons door de oude geschied schrijvers nagelaten, zal gestoffeerd wort- den en leven krijgen. t RciOsemlaalsclu' Klaver- Eenigen tijd geleden waarschuwde dr. Branch, directeur van het Proefstation voor Zaadcontröle te Wageningen tegen de knoeierij met Roosendaalsche Klaver. Die knoeierij is niet van vandaag of ji,sie ren, is veel erger en algemteener dan men meent. Onlangs schreef de landbouwer C. A. Vogel te Goedereede in een landbouw1- blad over de aanbestedingen van rood klaverzaad, welke jaarlijks in zijn woon plaats werden gehouden: „In al de jaren, dat wij aanbesteding hielden van klaverzaad, zag ik hoogst Zeb den, misschien een paar malen, echt Roo sendaalsch, wat voor mij als oud-Braban der reeds in de verte te herkennen was aan de eigenaardige, minder heldere klenr en grofheid. Men betaalt grof geld voor buitenlandsch zaad en komt er eens een enkel monstertje echt Roosendaalsch, dan wil men het niet, omdat het in glans en uiterlijk meestal niet kan concurreeren met z'aad uit zonnige landen." Het is dus wel zaak toe te zien en zijn maatregelen te treffen, dat men in stede van Roosendaalsch zaad geen buiten landsch klaverzaad ontvangt, 't Is dui le lijk, dat door die knoeierij de gjoede naam Roosendaalsche klaver heeft geleden, want indien men in zijn zaad teleurgesteld wordt, het 'zaad, dat men heeft uitgezaaid als echte Roosendaalsche, dan krijgt deze dat natuurlijk op haar rekening. Toch is er van de zijde der telers te Roosendaal (N.-iBr.) en omstreken alles gedaan, olm den naam der JL KI. hoog te houden. Een kleine kwart eeuw geleden was het de heer van Hoek, thnas directeur-generaal van landbouw, destijds rijkslandbouwleer- aar voor Brabant, die do telers van 11. K'l. wist te vereenigen. Die vereeniging, „De Klaverbloem" ge- lueten, bestaat nog en doet al wat zb kan ont den naam van haar product in cere te houden, netgeen Ze o.m. tracht te bereiken door den verkoop ten hehoevb en voor rekening van haar leden, van hel verbouwde R. klaverzaad onder ga rantie van echtneid, zuiverheid en kiemt- kracht, onder controle van Wageningen. „De Klaverbloem" is dus het adres, waar men informaties omtrent het 11. klaver zaad kan inwinnen; de secretaris ver strekt die gaarne en had b.v. de gebrui kers kunnen inlichten, dat net vorige jaar weinig zaad is gewonnen en dus groote knoeierij was te verwachten. Omtrent het Roosendaalscn zaad dat een eerste plaats onder de klaversoorten inneemt, willen we nog hel volgende zeggen: R. klaver munt uit door haar vroege ontwikkeling. De stengels zijn forsch, terwijl de plant een groot uitf stoelingsvermogen vertoont, veel blad-, vorming heeft en flinke bloemhoofden of bollen bezit. Voorts is het gewas betrek kelijk rijk aan voedende stoffen, zoodat de kwaliteit uitstekend genoemd mag wor den, terwijl het met graagte door het vee gegeten wordt. Men Zaait de R. KL evenals andere kla versoorten onder een dekvracht, in 't voor jaar in de te veld staande wintergewassen (rogge, tarwe of gerst) of wel tegelijk met de haver. Hoeveelheid zaaizaad: 1817 K.G. per H.A. In 't voorjaar" in de rogge uitgezaaid, heeft ze reeds in Sept. als stoppelgewas een flinke snede. Wanneer men deze klaver in 't najaar niet noodig 'heeft voor veevoeder, zbu zfe bij onder- ploeging in verband met de grootte der (massa zeer zeker tot een belangrijke Ver betering van den bodem aanleiding kun nen geven. In 't 2e jaar geeft de R. KI. minstens 2 flinke sneden, en niet te laat gemaaid. meestal 3 sneden in 't jaar. Bij proeven in vroegere jaren genomen ter vergtelijking van R. KI. met Maas-Silezische en Ameri- kaanscho klaver, heeft de R. KL meer malen de beste uitkomsten gegeven. Ook in het zeer droge jaar 1911, vergeleken met Maas- en Orelklaver in de prov. Zuid- Holland, wist de R. KL in opbrengst en in kwaliteit haar goeden naam' op te houden. Bij een dergelijke proef in Zee land was de uitslag weliswaar omgekeerd maar de proefnemer vermeldde hierbij, dat de R. KI. verreweg het vroegste was zoodat deze reeds veel legerde toen ze gemaaid moest worden, en tengevolge van het aanhoudend natte weer in dert hooi tijd reeds veel geleden had,. Was ze vroe ger gemaaid, dan zou ze ook meer opge bracht hebben. Wanneer de R. KI. vroe ger is dan andere soorten, moet men hier van ook partij trekkken, door zoo vroeg (mogelijk te maaien. Over 't algemeen kan men zeggten, dat de R. KL gezaaid onder een wintergewas, zoodat Ze in 't najaar reeds een fiinke snede gegeven heeft, gemakkelijkkier uit- vriest dan klaver, gezaaid onder haver., Verder is het gewenscht, wanneer de kla ver in 't najaar te weelderig staat, ze door schapen of vee te laten afweiden of heel licht af te maaien. Dit doet men bij voorkeur vóór 1 November. Doet men dit kort vóór den winter, zoodat de klaver niet mteer kan uitbotten, en er komt dan kort daarop een strenge vorst, dan is het zeer begrijpelijk, dat de klaver daardoor lijdt. Laat men daarentegen de klaver in den winter te ruw staan, en valt er dan een dikke laag sneeuw, die een tijd blijft liggen dan kan er hierdoor veel schade aan be-, rokkend worden. Om de klaver goed door den winter te brengen, heeft men ook zijn voorzorgsmaatregelen te^ nemen, en de ervaring heeft' geleerd,' dat, wanneer de zooeven genoemde wenken in acht wor den genomen, de R. Kl. zelden van vorst te lijden lieeft. Bij proeven, genomen oml de R. Kl. meer dan eens te laten overwin teren, is gebleken, dat ze liet 2e jaar bijna geheel was uitgestorven. R. Kl. leent zich slechts om te worden uitgezaaid onder een dekvrucht, om in 't najaar wanneer ze te welig' staat nog te worden gemaaid, en 't volgend jaar als klaver voor hooi en g'roenvoeder gebruikt te worden. Op deze wijze geett ze flinke opbrengsten; ze leent zich evenwel net om meer dan eens te overwinteren. Goud iml z®e. Het. berg® Van goud. uit hef gézonktan! stoomschip „Laurenitic1" vjanl de White Star-lijn, dat 7 jaren: geleden, naMjr do bersche kust is getorpedeejrd, is, ^onalsl hekend is. gedurende da laatste maanden door de „Racer", het be,rgin|gsschip! van dej admiraliteit, 'voortgezet- Man nefamit aan, dat het schip vijf' mïlb'oen pond sterling goud ,aan boord had un mten sch&ri dat in de laatste drie. seizoenen 3.816.000 pond i? g-p'borgen. Zoodoend'a blijViem er nog 1.200.000 poud aanboord. Het verongelukte s'chip ligt 120 jyoet onder den Zeespiegel. Gedurende de pefio- do van het bergen) zijn er ongeveer 12 duikers van de marine onder water en circa 60 koopvaardij matrozen boven wa ter met het werk bezig geweest. In het eind van Juni maakte de schat rijke en 27-jarige Zuid-Amerjkaansehe juffrouw Kemp in het hotel te Parijs, waar zij tijdelijk logeerde, kennis met een elegant gekleeden jongeman, baron Ledeu. Een paar dagen later stelde Ledeui zijn secretaris aan juffrouw Kemp- voor: baron Nemeth. En een poosje daarna werden de beide heeren uitgenodigd bij juffrouw Kemp, die inmiddels haar eigen huis te Parijs betrokken had, een kopje thee te kom'en drinken. Toen de Amerikaansche even de kamer was uitgegaan, deden haar gasten gauw een bedwelmend middel in haar kopje; zij keerde terug en dronk haar thee uit en bet duurde niet lang of zij viel in een diepen slaap, waarvan de beide baronnen gebruik maakten om enkele kostbare rin gen ter waarde van honderduizenden fran ken van haar vingers te stelen en lc ver dwijnen. Hoe nu de daders te vindon. Het is de Parijsche politie gelukt, voor zoover baron Nemeth betreft, dank zij enkele regels schrift, die baron Ledeu, alias Bandt tout court, een Slowak, op een visitef kaartje had geschreven. Nemeth, even- tinlin baron als Ledeu, is dezer dagen te Vichv in hechtenis genomen. Hij z'egt, dal, Ledeu het slaapmiddel in juffrouw Kemps theekopje gedaan 'neefl. Met Ne meth zijn nog als medeplichtigen een Seri vier. en een Hongaar in hechtenis geno men. L'Ocuvre vertelt, dat hij het reddings werk hij de auto-ramp in het Zuiden van Frankrijk waaibij loeristen in een afgrond waren gestort, het votgende tooneel zich heeft afgespeeld: De autoriteiten waren op de plaats des onheils gekomen en het reddingswerk zou beginnen, bij de afgebroken borstwering langs den weg lag een lange opgerolde tros. Een der overheidspersonen vroeg of er iemand aanwezig was, die vrijwillig aan het uiteinde van den kabel in den afgrond neergelaten wilde worden. Prrrresent! antwoordde een infanterie- kapitein, die tegelijk zijn tuniek los begon te knoopen. De officier verzocht een gees telijke, die ook aanwezig was, nem de absolutie te geven.... De nacht viel over de Pyreneeën en uit den afgrond steeg het sinistere geruisen van de Gave op. De kapitein nam vervolgens het uiteinde van den tros in de hand en z'eide: Ik ga mijn leven wagen. Zijn er on der de aanwezigen bijgeval drie of vier Sterke mannen, die gewoon zijn kabels te han'teeren? Niet? Dan zal ik ze zelf wel gaan zoeken 1 En de vrijwillige redder verdween haas tig.' inr de riahlinig van Luzj. Er wordt nog op hem gewacht. Donderdag der vorige week is de oudste ingezetene van Sheffield 104. jaar gewor den. Het is een mevr. Ann Haykin. Zij is nog krachtig en goed bij. De dag vóór haar verjaardag genoot zij van een concert door „de draadlooze" gegeven. Aan haar ooren hapert dus nog niets. Zij woont in een rookerig gedeelte van de stad, rookt sterke tabak, drinkt sterke thee en houdt van snoepen. Maar zij heeft nooit last ge had van indigestie of hoofdpijn. Tevens vermelden de Engelsehe cou ranten het overlijden van mevr. A. Gar rett, te Anerley, die een paar weken ge leden honderd zes jaar was geworden. Dit vrouwtje was tot het allerlaatst kras. ge bleven. In haar 103de jaar had zij nog gestemd. Toen zij' 104 was had de dentist haar nog tanden moeten trekken. Haar beide kindei ren 'zijn al jarenlang, dood, maar wel zijn er thans klein-kjnderen, achterkleinkinde ren, en twee achter-achterkleinkinderen van het oude dametje in leven. Zooals zoovele oude menschen had ook mevr. Garrett haar recept om oud te worden „Eet veel, maar op gezette tijden. „Tracht van alles den vroolijken kant te zien. „Stel belang in de dingen des levens. „Tob niet!" De oude dame was niet al te best te spreken over het moderne jongemeisje met haar korte rokjes en bloote armen. Mevr. Garrett was 70 jaar weduwe ge weest." Zwid-Afrik'a «flik droog? „Pussyfoot", de' Amerixaansche droog- leggings-ipropagator Johnson maakt een toer door Zuid-Afrjka, waar men schijn baar meer op het „nat" gesteld is dan in Amerika. Het begin van de Zuid-Afrikaansehe campagne is rustig verloopen. Toen de water en melk-propagandist evenwel te Port Elizabeth kwam, waar hij voor een zaal van 3000 menschen sprak, terwijl een enorme menigte geen toegang kon krijgen en schreeuwde om binnengelaten te worden, stak er ook in de zaal een vreeselijk lawaai op, zoodat de drank-weer man zich niet verstaanbaar kon maken. Kreten als „Ga maar naar huist", „Ruk in Mormoon!" e.d. waren niet van de lucht. Ten slotte slaagde de spreker er toch in, zijn stem boven het oorverdoovend ru moer te laten uitdaveren, maar dat zijn woord het effect miste, daarvoor zorgden de 'borrelliefhebbers wel, die in de zaal zaten. Toch terecht! Op 14 Augustus 1.1. werd van uit Dou glas op het eiland Man een cheque naar Liverpool gezonden en van daar den vol genden dag ter uitbetaling naar het filri aal der Barclay's Bank te Douglas weer teruggezonden. De boot, waarmede de en de cheque ging verloren. Eenige dagen cheque werd verzonden, leed schipbreuk later echter werd de postz'ak, waarin ook de bewuste cheque zat, in Sout'aport aan land gespoeld. De cheque werd naar het eiland Man gezonden en bij het filiaal van Barclay's Bank to Douglas ter inwisseling aangeboden. Daar de cheque wel beschai- digd, doch nog goed leesbaar was, werd zij ook uitbetaald. Zes dagen na afzending werd deze oheque dus gehonoreerd, na twee zee1 reizen en een schipbreuk te hebben ruled e'- gemaakt. Het geredde scheepsvolk Idler „Tre versa" in Londen terng. De kapitein en de 32 overlevenden van het s.s. „Trevessa", dat op 3 IJuni in het midden van den Indischen Oceaan is ge zonken, zijn vorige week te Londen aan- gekomen. Dozijnen stoomfluiten aan land en op schepen op de reede loeiden een welkom, toen de overlevenden le Tilbury aan boord van het schip „Goorkha" van de Union line aankwamen. Nadat de „Tre vessa" was gezonken, heeft de bemanning na bijna een maand met weinig voorraad, en bijna zonder water in open. booten te hebben rondgezworven, eindelijk land- bereikt. De sloepen ontmoetten hevige zeeën, doch dank zij de vastberadenheid der be manning en de tucht door den kapitein en zijn eersten officier, die ieder een van de booten commandeerden, is het te dan ken, dat 32 man het ongeluk hebben over leefd, nadat zij 1290 mijl op den Oceaan hadden rondgezworven. Het zeeliedenvei- bond, de reeders en anderen verwelkom den de geredden aan boord van de „Goor kha". Dezer dagen verscheen in een Lon- densch gerechtshof een meisje met een klacht over een jongmenscli, dat in een. huis naast het hare woonde. Telkens als zij uitging riep het jongmensch „hoert, rah." De griffier: „Maar dat is u ter eere!" Het irieisje: „Ik heb hem er over aan gesproken en hij zlegt, dat hij zes andere jongelui zal meebrengen om „hoerrah" te roepen!" De rechter: „Dat wordt dan een echte feestdag!" Nieuwe Engelsehe vliegmachines. Het Engelsehe ministerie voor de luchtvaart opent de inschrijving voor 3 typen vliegtuigen voor de Britsche lucht- verbinding. Het eerste type moet dienen op de Europeesche routes. Het tweede, dat voor den Rijksverkeersdienst bestemd is, moet worden toegerust met een elec- trische kookinrichting, een draadlooze installatie en watertanks. Bovendien krijgt het toestel een electrischo luchtafkoelmg ten behoeve van de passagiers op reiz'en in warm klimaat. Voorts krijgt del 'kajuit tafels en een 4jiskasst. Verder wordt de (machine zoo ingericht, dat ke tot 10.000 voet kan stijgen en genoeg olie en benzine kan meevoeren voor een tocht van 1300 mijl op die hoogte bij een spoed van 90 mijl per uur. De derde machine is bestemd voor transport in het Naburige Oosten. NLttdlattig pinde van e«n prinses. Een E'xchange-telegram uit Caïro meldt, dat volgens een bericht uit Alexandria, prinses Abbas Halim1 de echtgenoote van prins Abbas Halim', lid van de EgyptD sche koninklijke familie, Vrijdagmorgen een revolver schoonmaakte, toen deze afging. De kogel drong haar in de borst; zij overleed onmiddellijk. De prinses was een Engelsch meisje, 26 jaar oud, vroeger Miss Harrington ge, naamd. Prins Halim was haar derde eehtgeu noot. De koningin der; typisten. De Ameriakansche bladen vertellen nu weer van de razend-snel tikkende typiste Birdie Reeve uit Saint Louis, die twee honderd-vijftig woorden per minuut zón der een vergissing op papier z'et. Het meisje beschikt aldus wordt beweerd over een vocabulaire van 60.000 woorden. Onder het typen denkt 'zij niet aan de te tikken letters, doch ziet slechts lettergrepen, die zjch van zelf tot Woorden vormten. D'e geweldige snelheid, welke dezje ty piste bereikt schijnt hoofdzakelijk ver1- oorzaakt te worden door de buitengewone lenigheid harer vingers. Droef einde. De Russistehe baron Karl v, Engeihardt, die bij 'het uitbreken van den oorlog in Meran vertoefde, werd op de thuisreis aangehouden en in Kufstein geintemeerd., Met het oog op zijn hoogen leeftijd mocht hij in een hotel wonen, waar hij van zïj|n) geldmiddelen, die bij een Duitsche bank gedeponeerd waren, leefde. Bij het sluiten van den vrede kwam baron Van Engei hardt tot de ontdekking1 dat de bólsje- Wiki zijn uitgestrekte bezittingen en ook zijn stamslot in de buurt van Riga gecon'- liskeerd hadden, zoodat hem de terugkeer onmogelijk was geworden. Sindsdien leef- de de 73-ijarige in Kufstein zeer beschei den van zijn steeds slinkend vermogen. Nu dit door de debacle van de mark tot niets was gereduceerd heeft baron van Engeihardt door ophanging een einde aan zijn leven gemaakt. Iii het vierde vredesjaar! De Antwerpsche „Volksgazet,' mel'dt, dat een nieuw oorlogswapen het licht heeft gekien. De werkers, die het hebben'vervaardigd, hebben het den naam gegeven van het „kanonnenoorlogspaard". Het heeft den vorm' van een tank, die in staat is artil lerie in het vuur te brengen, tertwijl liet zelf bovendien een gevechtseenheid is. Het is gemonteerd met kanonnen, heeft een sc'hiettoren en een bijzondere plaats waar de artillerie in geborgen is. Zijn draagwijdte is tweemaal zoo groot als 'het vroeger tank-type, dat in den oor log werd gebruikt, en heeft speciale mid delen tegen het scnoxken. Het eerste exemplaar van den kanon'- nentank werd gemaakt voor het Engelseho leger door de firma Vickers van Sheffield en Barrow. Bij kontract is de prijs 8000 pond sterling voor elk en de eerste bestelii ling gaat over 23 tanks. Zonderlinge levensredjlers. Het is in deze tijden nu eenmaal niet gemakkelijk aan den kost te komen, en telkens moet er iets nieuws gevonden wor den. Zoo dacht ook een tweetal Parijzet naars, Jean Screbours en Paul Leclair, resp. 29 en 27 jaar oud, er over. Eenigen tijd geleden vond dit tweetal een nieiu,w beroep uit, n.l. dat van „redder van men- schenlevens". Zij gingen daarbij' ate volgt te werk:: Toen zij op.een mooien zonnigen midi dag langs de Seine wandelden en een jon gen 'zlagen, die 'hun voor hun „bedrijf" ga- schikt voorkwam1, spraken zij dezten aan cn deden hem, onder toezegging, van een ruime belooning, het voorste], „in du Seine te vallen", en zich daarna door een hunner „te laten redden". Toen de jongen, na ampele bespreking' en toelichting, op het voorstel inging, begon het spel. Ou een gegeven oogenblik viel hij op een dier drukste punten in de Seine. De beide com|- pagnons zorgden er wel voor, dat dit niet onopgemerkt bleef en schreeuwden luid keels oml hulp. Toen er een aantal mten» schen bijeen was, trok een van hen, on der groot misbaar zijn jas uit, sprong in het Water en „slaagde', er na vele „veri geefsche pogingen in, den jongen te. red den. Aan wal gekomen, werd de held natuurlijk door "de menigte met luid go- juich begroet. Dat was het psychologi sche m'oment. De compagnon van den edelen redder nam zijn hoed van hef hoofd cn hield een inzameling onder de menigte. Er werd een flink bedrag ontvan gen en de beide compagnons hadden spoe dig een weekloontje verdiend. De jongen werd afgescheept met een geringe fooi. Verscheidene keeren gelukte dit spet letje, doch op den duur liepen de heeren. toch in den val en thans, aldus vertelt do „Tel.", zitten ze in het huis van bewaring na te denken over hat voor- en nadeel] van „eigen zaken doen"! VRIJDAG, le Vrijdag .'s Morgens ten 7.45 gez. H van bet H- Hart. s Nam. 3.? ^ZATERDAG. Feestdag v hoorte. 's Namiddags van 6__g uur gel. tot biechten Manalof met Rozenhoel •S-HEERENHOEl| Parochie van den H. Vj KONDAG. le Zondag der I Aa HU Missen collecte voorl to kerk 's Middags te 1.8C te 2 30 uur Vespers met |l cm rust en vrede onder ^e week ölken dag, be Ha* de gewone Catechiömx Eiken morgen te 6 uur I fnmmunie uitgereikt. WOENSDAG zal geheel landsche volk het 25-jarig Liz vieren van onze gee gediefde Koningin. Ook in -te Heerenhoek zal dit feest flen dag worden gevierd, schrift onzer Bissctioppen feerken op dien dag een pl< worden opgedragen en de jjeum worden gezongen. VV- dat alle parochianen het gullen beschouwen, dien Misoffer bij te wonen en t onze Koningin. De HH. Mis dien dag beginnen te 7, 8 qr. Aanstaanden Zondag word de plechtige dag van aanbidd Eene driedaagsclie oefening voorafgaan. DONDERDAG, Vrijdag en avonds te 7 uur Lof met prei door een Pater Capucrjn. Olm aan alle parochianen g geven, om of in de dagen v; ding, óf op het feest zelf te te gaan, zullen wij biechtliO' dag" en Vrijdag van 5—7 uur van 2—7 uur. Vriendelijk verzoek, dat bomen biechten op Donder vrouwen op Donderdag, de veel mogelijk op Vrijdag, en die nog geen gelegenheid hl terdag. Nog een vriendelqk verz die dicht bij de kerk won' bomen biechten, om de mo te laten voor hen, die verd De zelatricen van de St. E tang voor de R.-K- Univers verzocht, in de maanden S October de jaarlijfcsche brjd balen. OVEZAND: Barochie O. L.-Vrouw Tenhei ZONDAG. 15e Zondag na] le Zondag der maand. Te v< vollen aflaat. Communieuij 6.15 en na de Vroegmis vani half 10 de Hoogmis. De mi collecte voor de schulddelgïi hoeften der parochie fcerk. tier na de Hoogmis Catech. 16). Om 1.45 opening van h tisch biduur. Om 2 uur bej De Notaris E. C. VAN DISS Goes, zal op des nam. 2i/s uur (N.T.) in het Nolbt te lerseke, krachtens 1223 B.W. 100 publiek verkoopen l onder lerseke waarin Slagerij m«t Paarde Waschhok en Er.-jién, staandi liggende op het EÈjrp aan de denmarkt, wijk nos. 148 en groot 2 A. ÜjJê.A., beneven: Erfpachtsrechtflot 15 Novembei op daarachter gelegen erf, 1 A. 17 c.A.r In gebruik bij Gebrs. Jan en de Koeij^" S.zonen. Aanvaarding bij de betaling of op ^"October 1923. Een/groot gedeelte der koo kan dis eerste hypotheek a 5 N de phndeu gevestigd blijven. Nadere inlichtingen te verkil tqb kantore van den Notaris. I DE WILDE HEI J BOER, Dg zuilen op A. des voormiddags 0 uur aan de herberg vanjjpr. P. v. E Ren te 's HeerenhoekT B. des na dags on 2 uur (art.) aan de Koe te Driewegen ear C. des namid om 6 uur (n.l#op het dorp Oude! voor de Nieuwe Goessche Houth; /frerkoopen partij Vlotdelen, Schroten, I dingi, Ribben, Latten, partij i en'gesch., enz. enz. 100 DE WILDE HEIJBOER, Darö zullen op ^003 des namiddags om téarur (N.T,) het café „Tivoli"J^ Goes verkoopen Eenige versch gekalfde aan de rekening zijnde J*" Melkkoeien, roglrtstreek8 afkomstig uit Friesl: Betaaldag 1 Januari 1924.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1923 | | pagina 4