Sinds achttien jaren 1 't plaatsen van advertenties Nieuwe Zeeuwsche Courant HE COURANT ZATERDAG 26 MEI 1923 NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Voor de Keuken. Letteren en Kunst. Gemengd Nieuws. 92 stembureau was ett t te woorJ kon staam, ïerden echter opi her- n bode en politie ta vijftai agenten ,vaa Imet geweid naar bui- demonstranten, wertt haakt. Dordrecht; nicht JderJag oen roeiboot overvaren. Eeni deï [~n de roeiboot kon ge- lo ander verdronk. Iir voormalige Oostefr- |rdam iS, eer» stellage [reden en omgevallen» Itelllager weraende ar de stellage mede en lEen der -irje werd prden ernstig gekwetst Journalistiek. LHblld.'' is eens gaan .aston, die zoo plotse' nieuws van een Dag" de oorzaken van dat hij zien nog met uit was den 5 Mei uit- ij zelf een "brief ,vËtn in deze hem met zoo jggde, dat het „Nieuws" 'V zou worden uitg^pe* gebeuren, nat de Ier hie drie-en-vijttig raren ouwi gebleven,' zonder |rtelrjkf en vertroostend 'oals dat in "heij goede |juws" gepast had, den andere krant in de |elde van zijn eerste1 als Dordtsche cop* „N. R. Crt." Dofdzaak dö kunst al» kwde moest de Dordb van hel gToote orgaan gemengde nieuws zijn jachtje in "dien geest lag, dat ergens de Dhfe en. Drie regêïsl druk» geeren mij' héél wat |Et gekost". 1 is, zoo'n kort berichtje heeft diet bliksemslag terdege geleerd. Jat belangrijke bericht, dit gebied zond, was 'een geheimzinnige»» verden de' bijzonderhe uitvoerig'. Toen Kastor» zag, bleeH het bericht bekort. Den volyendeh schrijven van den di- owoonlo liad de brieE- correspondenten zelt t* Ier Nijgh secreet: Jongt 1 over dien moord Wag es stond er in, behalve joop van het drama...j lit aan het interview onj Sn zien, welk een aroeid pste berichtje kan zitten ars, dje „dit" niet goed in een courant vinden, Roeten krijgen voor da len, d;e het vervaardb fit met zich brengt. Eb dan nog dikwijls zoo Boe volkomen kunneo waar Dr. Easton ver voer, waar ik plea zier ij» Ji, idat een kolfje naai n, dan zal ik het stellij! Ir.even wachten. Dil als een slag op je kop.; Iirvan een misselijkheids liet niet treurig dat ons dat het voertuig, onzei r ht kan worien als een Irst ais ik dat gevoel van |en ben, kan ik verder om miss "lijk te worden ste tijd in de Nederland» gebeurt, schrijft het ht. Louter op aankondi- |e letters stroomen de |r eeni blad dat nog nie- en zich in dienst wil bilden. kalf. Ierwijl bladen ïmg vechten voor idealen, Lstaan leiden en de meesl jjke critiek van geestver* Een gezond dorjp. jft ons: bijzonderheid1 las ik ion» tasbo'de" een bericht uit een klein Pransch dorp 16 tachtig jarigen telde, irg evenwel is een dorp, at onder zijn ruim 500 eis telt van 81 tat 85 rscheidene nog zeer Era» telt 'de parochie nog 3 boven de 90 jaar: 3 en 92 eni 1 man van 93 rie laatsten, hoewel nooit dheid, mag zich nog vera leb ezit hprer geestelijK» vermogens. De bevolking, dbouw leeft, is Roornscb' n hecht in haar principe» Mjaiasklei, die haar het versohaft. („Msbd."? Verdronken. Izijh, tengevolge van het zeilboot, drie .personen |nkbn. Een vierde werd Vreeselijke dood. hét B(at. Nbl.De in unstkringen bekende Bpit-i de heer van Breda is den Parangtretes aan de Zuid* en door een haai gegrepen vond. Hij werd ta Djokja van wijlen den h'eer Ik a ontving het Soer. Hbl. Vrijdags-kostjes. BESCHUIT MET BESSENSAP (2 pers.) 5 beschuiten. 2'/2d.L. bessensap. 1 d.L. water. 65 gr. suiker pl.m. 5 gr. aardappelsago. Citroenschil of pijpkaneel. Breng de bessensap met water en smaakje langzaam aan de kook. Roer de suiker er door en laat de beschuiten een voor een weeken op een schuim spaan door ze telkens met 't vocht te overgieten. Stapel ze dan in een glazen schaaltje. Bind het overgeble ven vocht met de aardappelsago, die met wat koud water is aangemengd en giet dit over de beschuiten. Pre senteer 't gerecht warm of koud. VERMICELLIPAP (3 a 4 pers.). 1 L. melk. 150 gr. vermicelli. 40 gr. suiker. 3 gr. zout. Breek en wasch de vermicelli, laat ze pl.m. 1 uur in koud water staan, spoel ze dan af in nieuw water (deze bewerking is alleen noodig bij vermicelli die lang gelegen heeft, het meel wordt dan iets zuur, waardoor de melk kan schiften). Breng de melk aan de kook met het zout in een pan met een dikken bodem. Strooi er de vermicelli in en laat de pap onder het nu en dan roeren zachtjes koken, tot de vermicelli gaar en de pap vrij gebonden is, gedurende pl.m. 3 kwartier. Roer er daarna de suiker door. Want al die herrie, rustverstoringen der openbare orde, al die beambten- beleedigingen, die in den loop van zulk een „bloesem-Zondag" plaats hebben, worden nooit vervolgd, (is dat wel goed?) Men stelt zich er mede tevreden, om op de een of andere wijze de rustverstoorders weg te voeren. Heel erg is, dat al die dronken menschen kleine kinderen bij zich hebben. Die raken natuurlijk zoek en zijn temidden van al die hevige tumulten aan de grootste ge varen blootgesteld. Tot zoover de schrijver in de „Vossische Zeitung". Wij zelf hebben een paar jaar ook deze tooneelen medegemaakt. Wij maakten er geen melding van. Nu de kranten er in het openbaar over schrijven, is er geen reden tot zwijgen. Nog een merkwaardige bijzonderheid. Naar de „Bismarckhöhe", waar het meeste wordt gedronken, leidt een vrij style trap, over de honderd treden. Om nu te voorkomen, dat bij hun vertrek de „lijken" naar beneden tuimelen en hun nek breken, is naast de trap een afgerasterden zandhelling gemaakt. Daar worden de „lijken" door kellners, vrienden en verwanten eenvoudig naar beneden gerold. Dan moeten ze verder maar zien, hoe ze verder komen. Je ziet ze hier en daar liggen, blauwlood, toegedekt door het wonder der bloeiende boomen. Contrast! Toorop-Tentoonstelling. Discipulus Apollinus schrijft ons uit Den Haag: In „Het Witte Huis" te 's-Graven- hage waar „Koninklijke Kunstzaal Kleykamp" zijn vorstelijk verblijf heeft is onlangs wederom een tentoon stelling geopend van werken van onzen Grooten Meester. Veel der geëxposeerde stukken zijn uit den laatsten tjjd, hoewel ook enkele oudere werken aan de ten toonstelling zijn toegevoegd. Voornamelijk zjjn het gekleurde teekeningen, die Toorop de laatste jaren maakt, meest naar religieuze onderwerpen. Velen kennen wel het werk van Toorop waarvan prachtige foto-repro ducties zijn verkrijgbaar gesteld door de Haagsche fotografen Van Oijen en Coret. Veel, wat reeds als foto te be zichtigen was, maar waarvan het origineel nog nimmer werd geëxpo seerd, is op de tentoonstelling aan wezig. Zoo zijn daar verschillende teekeningen waarvan de reproducties voorkomen op de monumentaleToorop- kalander die dit jaar de Hooge Brug te Amsterdam heeft uitgegeven, waar voor Van Ojen en Coret eveneens de foto's maakten. De machtigste, het geheel vrijwel overheerschde werken n.l. de kapi tale stukken: de „opstandige" en „de berustende", hangen ieder aan in het midden van den wand der beide uiterste der drie groote zalen waarin de tentoonstelling gehouden wordt, zoodat ze van ver zijn te overzien. De berustende, oude boer, de spa, symbool aan den arbeid geklemd tus- schen borst en armen, heeft de han den gevouwen in gebed; de oogen open, ziet hij stil voor zich uit, in devoot overpeizen. Drie vrouwen figuren op den achtergrond ter linker-, en drie ter rechter zijde zien ten hemel. In het midden is evenaan geduid, ver weg, een gebouw met vele forsche torens. De opstandige. Met dezeis, houdthij in de rechterhand den zeisscherper, waar mede hij de snede/van het werktuig der vernieling wetten zal.AJok hij ziet voor zich uit, doch hoe geheel anders is de uitdrukking der oogen, ook hier der zes vrouwen-figuren, tweemaal drie, op den achtergrond, nu droevig terneder starend^, en op ;den achter grond ais tegenhanger van het mach tige gebouw bij de teekening van Den scher worden. Intusschen kondigen ook deze zaken prijsverhoogingen van 60 en 100 pet. aan. Door de aanhoudende stijging der prijzen is de geldomzet natuurlijk zeer verhoogd. De vraag naar papie ren geld is sterk gestegen. Meer en meer onderzoekt men in Duitsclie financieele kringen de wijze waarop het Duitsche geldwezen zal kunnen worden hervormd. Wegens het geld gebrek dat verleden jaar herhaalde lijk heeft geheerscht heeft men de geldproductie met alle mogelijke mid delen verhoogd. Men heeft zelfs de hulp van particuliere drukkerijen ingeroepen. De rijksbank heeft het thans zoo ver gebracht, dat zij over een reserve van 8 billioen mark beschikt. De kelders van de rijksbank zijn veel te klein voor deze sommen. Het kleine geld ligt in balen in de gangen van de kelders opgestapeld. Voorts heeft men geweldige voorraden bij verschil lende Berlijnsche banken in bewaring gegeven. Groote pakken met biljetten van 1000.500, 10.000 en 20.000 mark zijn per vrachtauto's naar de ver schillende banken gebracht. Er schijnt dus op het oogenblik toch nog over productie te zijn. (^Enkele weken geleden heeft men 't weer eens met metalen geld gepro beerd en toen geldstukken van 200 mark uit alluminium in omloop ge bracht. Nu is er voor twee honderd mark vrijwel niets te koop en de uitgifte van dit geld bleek daardoor onmiddellijk een fiasco te zijn. Het vervaardigen van geldstukken van 500 mark werd ook weldra opgegeven. Nu onderzoekt men of een stuk van 1000 mark meer populariteit dan een van 200 mark zal hebben. Men ziet echter ook wel in, dat een enkel metalen geldstuk zeer onpractisch in het verkeer zou zijn. Een vrouwenfiguur, de handen in gebed te samen gevouwen, over- heerscht het werk. Iets meer naar achteren een oude man, redder en erbarmer; in een bootje met goud geel zeil, dat spiegelt in het diep blauwe water. Het vlammend rood van de wimpels, die van de daken der huizen wapperen, het groen van het weiland het diepe blauw van het verschiet en de rooden gloed van de oorlogslanden aan den einder, het is alles van een forsche kracht en hevigheid, fel spiegelen de huizen met de wimpels in het wonderlijk diep-blauwe water, waarin ook het bootje met het gulden zeil weerkaatst. De scheppende kunstenaar en de Engel, twee geweldige koppen, de kunstenaar in overpeinzing, de hand aan het voorhoofd, niet opziend en daarnaast de Engel spelend op den harp welk een gelaatsuitdrukking, de beschermende, de inspireerende Engel, het bovenmenschelijk wezen en de geheel beïnvloede kunstenaar. Achter hen een rij engelen blazend de bazuin. Het eenig aanwezige stuk uit de serie La Belgique Sanglante geeft de verschrikking van het oorlogsgeweld en hoe deze den mensch beheerschen. Vlammen stijgen op uit de gebouwen der stad, rook kronkelt omhoog, zoo dat de lucht er grootendeels mee is bedekt. Met ontzetting zien een vrouw en een man dit alles aan; beangst wijst zij naar hun huis, waar ook hij bezorgd heen ziet. Merkwaardig is de wijze waarop Toorop van de materie waarop hij teekende, heeft gebruik gemaakt. Groote oppervlakten van het karton zijn gebleven zooals zij waren, de geel-bruine kleur is in de teekening opgenomen. Van de teekeningen waarvan prach tige, groote reproducties, waard ze te laten inlijsten, voorkomen op de Toorop-kalender, uitgegeven door De Hooge Brug te Amsterdam, zijn, zoo als gezegd, er verscheidene aanwezig. Daar is de Stigmata, de vrouw die leeft naar het leven van den ge- kruizigden Christns, waarom op haar handen de Stigmata, de lidteekens, zijn aangebracht. Naast haar schrijdt de gehelmde strijder. Welk een wijding gaat uit van de blanke vrouwen figuur en hoe leeft de stoere werker in de donkere mannenkop. Ook is daar Narcissus Poëticus, een voorjaars-blijde teekening, een geestelijke zuster, die de geuren van de narcissenbloem inademt, een jongen en een meisje, die met deze bloemen spelen, en een dartelend jong bokje. Met enkele lijnen zijn scherp figuren geteekend. Deze tentoonstelling is een der belangrijkste gebeurtenissen op kunst gebied van den laatsten tijd. Zeeuwen die in den Haag komen kan ik ten zeerste aanraden een bezoek te bren gen aan het kunsthuis Kleykamp, aan den Schevingschen weg, tegenover het Vredespaleis, waar het werk van Toorop nog wel eenige weken ge- exposeerd zal blijven. De daling van de Duitsclie mark en de duurte. De nieuwe daling van deJDuitsche mark, heeft zooals te verwachten was een nieuwe prijsstijging uitge lokt. Tevens is ze de voorbode van tariefverhooging over de gansche lijn, terwijl natuurlijk de arbeiders en de beambten v an alle mogelij ke categoriën en uit alle mogelijke bedrijven met nieuwe looneischen voor den dag zullen komen, voor zoover zulks nog niet is geschied. Boter kost, volgens de „N. R. Ct.", weer 9500 mark per pond, voor het goedkoopste vleesch wordt 6500 mark per pond betaald. De prijs voor versche visch is met 50 pCt. gestegen. Die van vet en margarine met 50—60 pCt. Goede worst kost 10.000 tot 12.000 mark per pond. De jonge groenten zijn onbetaalbaar. De prijs der geïmporteerde peulvruchten wordt door den stand van den dollar bepaald Het meel is ook duurder geworden, zoodat de prijs van het brood dezer dagen ook zal worden verhoogd. Sinds 16 Mei zijn de kolen 25 pCt. duurder geworden. De tarieven voor het goederenver voer worden weldra met 40 pCt. en die van post, telegraaf en telefoon met gemiddeld 100 pCt. verhoogd. In de confectiezaken en schoenwinkels zijn de prijzen nog weinig veranderd, omdat de koopers met den dag schaar- Berustenden, hier troostlooze fabrieks gebouwen met stijle omhoogstrevende schoorsteen en. Wonderlijk, welk een machtigen in vloed er uit gaat van deze beide grootsclie concepties. De eereplaats in het midden van de groote zaal heeft de Modenna met Het Kindeke. De Heilige Moeder bilkt rustig voor zich uit; een vrome ernst, doch tevens een rein geluk straalt uit haar oogen. Vol blijdschap strekt het Kindje, aardig krulkopje, een handje uit naar een tros druiven die Maria Hem voorhoudt. Ook hier weer gebouwen op den achtergrond, een gracht met bruggen en aan weers zijden groote huizen, winkel-huizen veelal en daarlangs een druk verkeer even aangeduid slechts, van de moderne stad, een haastig jachten in tegenstellingmet de rustde Madonna. Nog een andere Madonna is hier, in hoofdzaak gelijk van ontwerp, doch bij deze wendt Maria de oogen ter neder, als wil ze zich afwenden van het moderne leven. De doop door Christus met de devoot naderende vrouwen, waarvan één reeds den zegen ontvangt is een der oudere werken van Toorop. Ook hier is weer de achtergrond met zijn gebouwen, zijn kerken, zijn torens, zijn huizen en zijn bruggen ook hier op een verder plan figuren, hier een schier eindelooze rij eerwaarde pro feten, die opgaan tot Hem. Terwijl bij het meeste werk van Toorop de kleur haast een onderge schikte rol speelt is dit bij de met hel, scherp tegenelkaar gezette kleuren uitgevoerde teekening „liefde" in tijd van oorlog niet het geval. Hier treft een warme, een uitbundige, kleur en weelde. Een Amerikaan van 51 jaar, Joseph Brenkus genaamd, had het vorig jaar een weddenschap aangegaan, dat hij zich te voet naar Lourdes, Jeruzalem en Rome zou begeven. De inzet was 10.000 dollar. Brenkus wandelde van Nhitung (Indiana) te voet naar New-York, nam daar de boot naar Cherbourg en wan delde dan naar Lourdes en Marseille. Daar ging hij weer scheep naar Beyrouth en legde alsdan te voet den weg naar Jeruzalem en Rome af. Dezer dagen is de man weer te Cherbourg aangekomen om in Amerika de welverdiende dollars op te strijken. Hij spreekt nu behalve Engelsch ook zeer goed Duitsch, Russisch, Tsje chisch, Hongaarsch, Fransch en Ita- liaansch. Het verdrijven van houtworm. Er zijn, schrijft „Vraag en aanbod," verschillende soorten van houtworm, welke met verschillende middelen kunnen worden gedood of bestreden worden. Wij hebben echter alleen met dat soort te doen, hetwelk gere geld in onze gebruiksmeubelen aan wezig is en welke het best kunnen worden bestreden door middel van etherische oliën, zooals terpentijnolie, petroleum, benzine enz. Ook carboli- neum zou hiervoor goed geschikt zijn, wanneer de kleur van het hout hier door niet zou worden geschaad. De beste middelen zijn wel benzine of petroleum. De een beveelt dit aan, de andere dat, afhankelijk van de resultaten welke men hiermede wel eens heeft bereikt, doch o.i. is petroleum hier voor nog het best geschikt, niet om dat deze goedkoop is, doch om de resultaten welke hiermede worden verkregen. De aangetaste meubels moeten hiermede worden bestreken en wel zoodanig, dat alle gaatjes hiermede goed gevuld zijn. Dit is echter niet zoo eenvoudig, terwijl voor een afdoende verdelging het vullen der gaatjes toch beslist noodzakelijk is. Het beste kan dit werk feitelijk met een fixeerspuitje worden uitgevoerd; elk gaatje zou hiermede afzonderlijk kunnen volge goten, zoodat men van een afdoende behandeling verzekerd kan zijn. Deze laatste werkwijze is wel tijd- roovend doch afdoende. De houtworm is een diertje met groot weerstandsvermogen, doch het kan niet tegen etherische oliën, zoodat ze onherroepelijk worden gedood, wan neer de gaatjes hiermede goed worden gevuld. Niet gemakkelijk is echter alle wormgangen, welke soms zeer diep zijn, goed te bereiken, zoodat men goed zal doen de bewerking eenige malen te herhalen. De gaatjes moeten zooveel mogelijk met de vloeistof worden gevuld. Is de behandeling afgeloopen, dan worden de gaatjes bij meubels, welke in de was staan, gedicht met was, terwijl gepolitoerde meubels met schelpkalk worden afgesloten. Dit laatste is niet alleen van be lang om voor het oog het vernieti gingsproces van den houtworm on gedaan te maken, doch eveneens worden de gassen, welke zich door de petroleum in de wormgangen heb ben opgehoopt, geheel van de buiten lucht afgesloten, waardoor het ver nietigingsproces van houtworm beter in zijn werk kan gaan. Student door kameraden dood gekweld" De Amerikaansche bladen maken melding van een tragische geschiede nis, waardoor de geheimzinnige ver dwijning van een zekeren Leighton Mount, een jong student aan de Northwestern-universiteit te Chicago, ten deele wordt opgehelderd. De droeve historie werpt een vreemd licht op de studentenzeden in Amerika. Mount werd reeds sinds 22 Septem ber 1921 vermist. Op dien dag was er een formeele „veldslag" geleverd tusschen twee studentengroepen, nl. de „ouden" en de „blauwen". Men stelde een onderzoek in; de politie mengde zich in de zaak, deed wekenlang ijverige nasporingen, maar tevergeefs. Nimmer zou het geheim dezer verdwijning zijn opgehelderd, zoo niet de moeder van den student, geen rust hebbend over het lot van haar kind, de hoop was blijven koesteren, dat het mysterie toch nog eens tot klaarheid zou worden gebracht. Zij besteedde een fortuin aan de bezol diging van particuliere detectives, daar zij aan een vaag verhaal over zelfmoord, dat de rector der universi teit haar met de gebruikelijke be tuiging van deelneming gezonden had. geen geloof hechtte. Haar rustelooze pogingen om het duistere raadsel tot oplossing te bren gen, werden kort geleden met zulk een uitslag bekroond, dat het niet langer mogelijk was, om aan misdaad van derden te twijfelen. Zij vernam namelijk, dat een kleine jongen bij het Michiganmeer, vlak bij de plaats waar de „veldslag" tusschen de stu denten geleverd was, een stuk men- schelijk been gevonden bad. benevens een gesp van een gordelriem met de letters L. M. erop. Zij verwittigde de politie, die on middellijk een onderzoek instelde en eenige uren later het geraamte van Leighton Mount ontdekte. Dat het diens geraamte werkelijk was, werd bewezen door de verklaringen van een dentist, die indertijd het gebit van den later vermoorden student behandeld had en zekere details dier behandeling thans nog bij den ver- slagene kon waarnemen. Daarna begonnen zich de aanwij zingen, die bet karakter der misdaad onsluierden, hoe langer hoe meer op te hoopen. Hetgeraamte werd onder een grooten hoop steenen gevonden, die meer dan een ton woog. Er waren dus meer dere personen noodig geweest om het lijk weg te moffelen. De beenderen waren doortrokken met een chemische substantie, die het vleesch had doen verteren, zon der dat er zich echter een lijkenlucht verspreidde. Wie had dit chemisch middel gebruikt? Wie had het uit gedacht en voor dit speciale geval toegepast? Op het geraamte vond men nog nagenoeg verteerde stukken touw, terwijl de beenderen der polsen ge broken waren. Er kwam nog meer aen het lich Een visscher, die gezien had, hot 1 geniet de „Nieuwe Zeeuwsche Courant" het vertrouwen van een uitgebreiden lezerskring in geheel de Provincie. Zij is daar. door een uitgezocht orgaan voor Daarom: vraagt het Tarief van Contract-legelprijzen en proef exemplaren aan en adverteert in het Dagblad men den student Mount mishandeld had, kwam zich aanmelden. Hij ver klaarde er van getuige te zijn ge weest, toen men den jongen in het water had ondergedompeld en hoe men zijn mond vol zand gestopt had om zijn kreten te smoren. De visscher had twee jaar lang gezwegen, omdat hij den dag na de misdaad bezoek had gehad van eenige studenten, die hein waren komen verklaren, dat, zoo hij niet zweeg, zijn leven niet meer veilig was. Bij het politie-onderzoek in 1921 had één der getuigen, de student Persinger, verklaard, dat men hem een behandeling, gelijk door den door den visscher was beschreven, voor wat Mount betrof, had doen ondergaan. Maar Persinger had zijn verklaring teruggetrokken. Thans opnieuw door de politie ge hoord, ging hij verder en verklaarde pertinent gelogen te hebben. De politie meent echter, dat, zijn eerste verklaring juist was, zijn tweede echter onwaar. Het onderzoek in deze zaak is nog in gang. Het gevaarlijke niezen. „Niet op den grond spuwen", luidt een vermaning, wier opvolging voor de tuberculose-bestrijding van het grootste belang is sedert wij weten, dat deze ziekte hoofdzakelijk door de tuberkel-bacillen van het sputum wordt verbreid. Haast nog noodiger is de vermaning: „Bedekt uw gelaat, als gij niest of hoest;" ze moest overal in treinen, trams en op plaatsen, waar vele menschen bijeen komen, worden aangeplakt, Het niezen en hoesten zonder mond en neus met de zakdoek of desnoods met de hand te bedekken, is een ongepaste gewoonte, die lijnrecht tegen de hygiëne in- druischt en die in tijden van griep epidemie vermoedelijk het meest tot de bliksemsnelle verbreiding dezer ziekte in stad en land bijdraagt. Dr. Seiöert heeft deze soort van besmetting de z.g. droppel-infectie, grondig onderzocht en het resultaat van zijn langdurige en zeer nauw keurige onderzoekingen gepubliceerd Bij het hoesten en niezen worden droppeltjes waterachtig slijm uit den mond en neus geslingerd, waardoor bij inademing ervan, gezonde perso nen besmet kunnen worden. Deze droppel-infectie speelt de hoofdrol bij de verbreiding van longenpest, griep, kinkhoest en besmettelijke neusver- koudheid, terwijl zij ook bij andere ziekten, zooals mazelen, longontsteking, diphterie, als bron van besmetting in aanmerking komt. Dr. Seiffert toonde door de z.g, Berlijnsche blauw-reactie op bepaalde lijk voor dit doel geprepareerd papier, dat voor het gelaat van hoestende en niezende menschen wordt gehouden de grootte en hoeveelheid der weg geslingerde droppeltjes aan. Door vernuftig bedachte experimenten was hij zelf in staat vast te stellen, hoe veel droppeltjes uit den mond kwa men en hoeveel van de dieper gelegen deelen der luchtwegen afstamden. Daarbij bleek, dat bij 't spreken over 't algemeen slechts zeer weinig droppeltjes worden afgescheiden; bij 't hoesten veel meer en 't meest bij 't niezen. Voor de besmetting is het niet noodig, dat de ziektekiemen, die in deze droppeltjes zijn vervat, diep in de longen indringen, het is vol doende als zij zich op de slijmvliezen van den neus of de keel vastzetten, om bij vatbare personen de ziekte te veroorzaken. Ja, deze geleerde gaat zoo ver, de meer of mindere onmiddel lijke infectie door droppeltjes uitge hoest of uitgeniesd slijm voor een der hoofdoorzaken der groote verbreiding der tuberculose te verklaren. Hoe dit zei, zeker is het, dat aan deze bron van infectie nog te weinig aandacht wordt geschonken en dat het hoog noodig is, in dit opzicht beteré hygiënische begrippen te ver beiden. Want de voorzichtigheid bij het hoesten en niezen mag niet op de tuberculose of op een andere der genoemde besmettelijke ziekten be perkt worden, maar zij moeten allen menschen van de vroegste jeugd af, vooral ook op school, ingeprent wor den, zoodat zij tot een vanzelfspre kende gewoonte wordt en dat zoowel om hygiënische als om sesthetische redenen. Daarom: „Bedek uw gelaat, als gij niest of hoest!" („De dokter in Huis") ■wij eesi eer 2er sv' nd n? en

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1923 | | pagina 3