ZATERDAG 26 MEI 1923 NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT SLUISKIL. Boekennieuws. KERKNi^UWS Wegwijzer in het Missale. UIT DE PERS Verkeerswezen GEMENGD NIEUWS De heer MAN NAERT, alhier, S belast zich als agent der „Nieuwe j Zeeuwsche Courant" met het aannemen van abonnemen- ten, advertentiën etc. voor l j Sluiskil en omgeving. Ook or- i ders voor drukwerk, dat door de drukkerij der „N.V. Nieuwe Zeeuwsche Courant" j keurig en billijk wordt uitge- voerd, neemt de heer MAN- S S NAERT gaarne in ontvangst. S B. J. Sehelstraete. Na afloop dezer stemming sloot de nieuw gekozen voor zitter de vergadering njet den gebruikelij- ken groet. Moge de R.-K. Standsorganisatie van de afdeeling Sluiskil groeien en bloeien1 en weldra uit een groot aantal leden, n.l. leden van een sterk gehalte bestaan. Op den 2den Pinksterdag hield] de Maria-vereeniging haar jaarvergadering na het Lof in hot jongenspatronaat, Da agenda luide: le. het aftreden van1 do secretaresse; 2e. het kiezen van een. vida- presidente en bibliothecaresse; 3e. het verloten van eenige beelden etc. Prov. Staten. Door het hoofdstembureau voor leden van de Prov. Staten van Zeeland weru gisteren als opvolger van wijlen den heer |C;. A. Gunst, tot lid; van do Staten voor het loopend zittingsjaar aan7,ewezen do heer P. Vogelaar te St. Philipsland. Woningbouw. Door den minister van Arbeid is ten behoeve van woningbouw! toegekend aan de gemeenten: Axel, ten behoeve van P. de .Tonge, f600: van wed. A. J. JL. vlan Wie- jneersch f550; Hontenisse, ten behoeve van J. de Waal f300; St. Laurens, ten behoeve vja;n E. W. Nengebauer Sr. en Jr. f 600 Oostburg, ten behoeve van I. Gatsruin- de Ruysseher f600; Ierseke,t en behoeve van J. Prin9, f585. LICHT OP. 2627 Mei 8.31 n.m.3.22 v.m. 2728 Mei 8.33 n.m.3.21 v.m. 2829 Mei 8.34 n.m.3.29 v.m. 29—30 Mei 8.35 n.m.3.19 v.m. 30—31 Mei 8.36 n.m.3U8 v.m. 31 Mei1 Juni 8.37. n.m.3.1/7 v.mi. Zuid-Beveland gefilmd Den 2en Pinksterdag is Op Zuid-Beve land een serie film-opnamen gemaakt door een Engelsehe Maatschappij1, die hiervoor geen moeite en kosten heeft ontzien. Zoo ie, behalve de opera,tours, ook meegeko men een spreker, die hij het vertoonen 'Uer films den uitleg zal geven. De voorberei ding is geschied door de vereeniging „Vreemdelingenverkeer", die meent, dat door deze film meerdere bekendheid' zal worden gegeven aap ons eiland, en do aandacht zal worden gevestigd op het vele moois dat hier te zien valt. De En- gelschen waren zoo verrukt over net land on zijn bewoners, dat hun eerste plan, een overzicht te geven van het lianlschap en de volksgebruiken, geheel is opgegeven De verschillende -opnamen op Wjilcheren en Zuid-Beveland zullen wordpn samen gevoegd tot een speelfilm, waarvoor zij: ter stond een plan hebben uitgewerkt. Deze film krijgt, omdat het een speelfilm, een geschiedenis is, veel meer publiek, en zal over heef de wereld opgang maken. Hei wordt de geschiedenis van een meisje uit Veere, van baar kinderjaren af, en al haar avonturen in Zeeland, tot de bruiloft in Oostkapelle (die Dinsdiag is opgenomen. Op Zuid-Beveland is oppgenomem het maken van een Stroo-veint, met welwil lende medewerking van eenigie jongelin gen, die dit werk misschien meer bij de hand hebben geh,ad, en van een meisje, het slachtoffer van de grap, dat natuurlijk] hitter bedroefd en verontwaardigd was bij" het ontdekken van deze beleediging! Het slechte weer van Maandag dwong de deelnemers tot langdurige werkeloos heidhet goede licht, onmisbaar voor goede films, kwam slechts enkele mqlsn voor den dag. Zoodoende moesten veel tooneeltjes vervallen, die op de kl-ipbank en in 't viskot op Oudelande en in het heerlijke landschap in die omgeving had den moeten worden vertoond. Wel kon nog worden opgenomen die „groote sihie- tmge" op Oudelande, w-aar de pijlen hoog de lucht ingingen, en waar zelf3 het ge luk trof, dat een vogel werd .afgeschoten bij het opnemen. Vervolgens werd vlug naar Wemelding goreden om ie reeds we reld-beroemde theepartij op den vlucht heuvel op te nemen. Ook ditmaal we.rte bet prachtige uitzicht aller bewondering, en do optocht der gasten naar den b'-rg en er af was een juweel vin landelijke pracht. De terugreis werd nu weer ondernomen naar Walcheren, want er .moest uo»r hard gewerkt worden, om alles daar voor la bereiden voor den volgenden dage Do film zal dezen zomer nog afkomen, en het eerst vertoond worden in Vlissin- gen of Middelburg, ook op verstek van de vele medespelers op Walcheren. Ook zal weUikht (does niet vergeten worden. Eer- meer wetenschapppelijkte film wordt dezen zomer ook weer door geheel Ne derland opgenomen .als Neerland's volks leven in den zomer. De volijverige heer van der Ven is reeds in verschillende plaatsen bezig geweest, al is de zomer nog ver te zoeken. Ook op Zuid-Beveland1 zijn reeds eenige opnamen gemankt, weer met medewerking van „Vreemdelingen- verkeer". Gedeeltelijk zijn het dezelfde dingen, die Maapdag werden opgenomen, maar ook andere. De bedoeling van deze zomerfilm ie, om alle oude volksgebrui k'en vast te leggen, voor zij' verloren gaan, en vooral, om het verloren gaan tegten te houden. Er was een tijd dat men alle oude plaatselijke gebruiken belachelijk vond en meende ze te moeten uitroeien. In later jaren is ingezien, dat men .alle oude gebruiken ook de liefde voor den eigen geboortegrond zou verloren galm. Het. is niet noodig, idiat ialle monsohen over de heele wereld dezelfde gewoonten heb. ben en -dezelfde HeerCn dragen. Met elk gebruik en met elk oud woord gaat een stuk van ons zelfstandig volksbestaan verloren. Laat een later geslacht ons niet verwijten, dat wij a;l het mooie dat er nog was in land en volk', hebben laten ver- waarloozen. Ao 't o;uWe to® je 't aa is een oude Zeeuwsche spreuk1. De reis van den Franschen gezant naar Zeeland (Vervolg.) Aan de ontvangst namen, 1 ehalve den gezant en zijn gevolg deel, ae hoeren Die- leman, Kielstra, Vogelvanger, v., Dijk en v. Bommel-v. Vloten vau de Z. L. M.. Stevens rijkslandbouwieeraar v. d Plas sen e, tuinbouwconsulent en Vreden- burg, voorzitter van net trekr aardenstam boek. De ontvangst bij den heer Jansen was bijzonder hartelijk, voor le woning was deze aanwezig om zijn nooge gasten wel kom te heeten en binnen stonden zijn echtgenoote en haar beide» dochters ge reed om hen van koffie, melk en versnape ringen. te voorzien. Met belangstelling werd kennis genomen vau de photo's van den veestapel en van de talrijke diploma's door den heer Jansen met zijn vee reeds behaald. Hel gfcheele huis werd bezocht, waarbij uit het kabinet ook de oude kap on de beugeltasch werden gehaald en ook de medailles, waaronder die van II. M. de 'Koningin werden bewonleri. In do bakkeet nam Z.Exc. mei bijzondere be langstelling kennis van tegels, voorstel lende Koning Willem f gn zün gemalin. Op de weide werd melkvee bewonlerd en aan de handl ,van melkstalen aange» toond, dat deze veestapel tot ae beste ip Zeeland behoort, flier was net ook, dat kieken werden gemaakt en o.a. een van den gezant, met aan iederen arm een der dochters van zjjn gastheer. Nadat de 4-jarige stier Fians, die met zjjn 82 punten in liet Rundveestamboek staat ingeschreven was voorgeleid, werd nog een bezoek gebracit aan de reeds ten deele gemoderniseerde stallen, waarna de gezant met betuiging van dank voor de ontvangst van de familie afscheid narrn. Juist bij dit bezoek aan de eenvoudige bewoners van het platteland] kwam1- ten volle uit, hoe het de wensch is van den geaznt om met alle deelen van ons land op zijne bevolking kennis te maken. Van de hofstede werd over 's-Heeren- hoek, Ovezand en 's Gravenoolder naar Goes gereden, waar te 12 uur de oflicieele ontvangst ten stadhuize plaatta had. (Reeds geplaatst in een deel der vorige oplage). Betreffende de tocht van den Fran- stehen gezant gisteren als gast van de Z. L. M. door Zuid-Beveland gemaakt, dient ten eerste nog vermeld, dat ook' de heer G. Vogelvanger, lid van het Dag. bestuur de reis medemaakte. evenals dg heer Cantfort, consulair agent te Ter- neuzen en dat des middags de heer H. A. Hanken, directeur van den Wilhelmina' polder er zidh ook bij aansloot. Over het bezoek' aan de boerdeirif van den heer Jansen, zou nog heel wat ge schreven kunnen worden, wij moeten ons echter beperking opleggen, maaf vonden dit begin van den tocht zeer goed ge kozen, het was voor den gezant een schit terende gelegenheid direct te toonen, dat hij groot belang stelt in hetgeen hem ge toond wordt, maar tevens dat het zijn '•vaste bedoeling is zich een te voelen met ons volk, dat hij het wil leeren ken nen in al zijn geledingen, en wij meenen, dat te mogen en te moeten prijzen. Wij hebben leeren voelen hoe goed het is, dat iemand van de positie als de heer Benoist, terugkeerend© tot zijn landge- nooten, ook werkelijk Weet te vertellen wat ex in ons land te zien isi op 'Ver schillend gebied. Nog even zij gemeld, dat het geheele gebouw, ook de boterkelder Wtejden be zichtigd. Daar het verblijf op de hofstede! lan ger geduurd had, dan het voornemen was, moest de rit naar Goes verkort worden en Werd zooals gemeld alleen over sHeerenhoek, Ovezand en 's Gra venpolder gereden, waagdoor men juist te 12 uur op het Stadhuis te Goed aan kwam. 1 De lunch in het hotel Korenbeurs aan de keurig vereerde tafel liet zich1 door de uitstekende bereiding goed smaken en er worden door] den 'heer Dieleman en, den gezant reeds wederzijds met vriende lijke woorden dronken gewijd. Na de lunch werd naar den Wilhel- minapolder gereden om kennis to maken met dit steeds voor ons ook' weer zoo indrukwekkende landbouwbedrijf. Bij de eerste hofstede stond een kteur collectie paarden met den beroemden hengst Bien nis de Valsique, waarvan ook eenige af stammelingen aanwezig! waren, opgesteld en ook de mooiste exemplaren van den veestapel, met den stier Hillo, die» met 81 punten is ingeschreven in het' stam boek. Maar ook de groote Yorkshire var kens en de Lincoln schapen met lamme ren waren niet vergeten, een tentoonstel ling in het klein dus. Na deze bezichtiging werd de polder ingereden, op een der akkers stonden' we der door de goede zorggn van den heer Hanken een paar zaaimaohines, rolblok- ken en eggen, bespannen met de echt Zeeuwsche trek'pa.arden gereed om aan het werk te trekken. Nog w'erd een der model boerderijen bezichtigd en daa.rqp verder door den polder en langs den Seh'elde- dijk, waarvan uit de auto's do oeverveir- dediging systeem-De Muralt in oogen- sehouw werd genomen evenals het stoom gemaal van de Breede Watering bewes ten Ierseke, naar Wemeldinge gereden ©a wel naaï de oesterputten van den' heer L. Lindenberg. Bij de bezichtiging van dit btedrij'fi gaf Z.Exc. blijk1 ook van dezen cultuur goed op de hoogte to zijn en kon hij over de wijze van bteoieflening) van dezen tak van volksbestaan in Frank rijk ook eenige mededeelingen doen. En kele der toehtgenooten deden zich aan het zeebanket te goed. 'Vanaf den dijk kon den gezant de ligging van de eilanden Schouwen en Tholen worden aangewezen en ook' ver klaard worden welke kerktorens daar zijn te zen. Van Wemeldinge ging het evemials bij de vorige ritten door mooie deelen van Zuid-Beveland naar Kapelle, waar de hooge bezoekers en zij, die hen vergezel den, werden ontvangen door den heer en mevrouw Van der Have. Nadat de aangeboden thee zich' goed had doen smaken, toonde de heer; Van der Have eerst zijn belangrijke inrich tingen tot het schoonmaken en verder bewerkten der door hem in den handel gebrachte zaden en werd vervolgens een wandeling door de boomkwteekerij aan gevangen, dia echter door een plotseling neervallende, vrij zware regen het eenige buitje van dp.n dag moest worden onderbroken. Toch Was reeds een indruk gekregen van den gtrooten om vang van dit bedrijf' en werd die door langs de terreinen te rijden nog1 vergroot. Over Kloetinge werd naar Goes terug gereden, waar men juist to 6 uur bij' het hotel Centraal aankwam en binnengelaten werd in het door planten en bloemen enz. in een keurige ontvangsalon herschapen café. Er was nu een uurtje van rust om zich voor te bereiden voor het volgend nummer van het programma, namelijk het diner, waarbij ook weer 'de Z. L. M. gast vrouw was. Het wa® 7 uur toen 'de deuren van de aangrenzende eetzaal wer den geopend en de gasten zich naar hun plaatsen begaven aan de keurig gedekte tafel, wiaarbij zij de bloemen wtorbij het reood, wit en blauw en het oijanj© domineer den, Konden bewonderen. Na den vermoei en den en afwisselenden tocht liet het uit stekend verzorgde menu zich best smaken. Behalve de reeds eerder vermelde heeren, zaten nu ook de heide wethouders en de gemeentesecretaris yap Goes aan. Bij* het dessert werd door den heer Die leman een uitvoerige rede gehouden, die voor opname in extenso te veel plaats ruimto zou vergen en die te mooi was om er een gebrekkig uittreksel van te geven, laten wij' dan ook' mogen volstaan met te zeggen, dat de heer Dielempn uitvoerig wees op het groote belang yan den land bouw, en op het doel en streven dier Z. L. M.dat hij uit liet komen hoe Zeeuwen medewerken aan den Weder opbloei van den Fransohen landbouw, waarom ook' de heer W. Kakebeeke, vice-voorzitter der Z. L. M thans in FpapKrijk vertoeft. Spr. wees er op, dat voor het economisch her stel van Frankrijk een goede, intensief werkende landbouw een der hoofdfactoren is De heer jhr. van Vredenburg, de vol gende spreker, dteelde o.m. mede in Noord! Frankrijk de kerkhoven der gevallen dap pere soldaten te hebben bezocht en toen to hebben begrepen welk gevoel zich van de Fransohen heeft meester gemiaak't. De gezant antwoordde uitvoerig op deze Heide toespraken en zeilde o.,a, dat men gaarne werkkrachten in Frankrijk' zal ontvangen, al hebben ze het er wellicht minder goed dan hier te lande. Ook' wees spr. er op, dat er dteelen van Frankrijk zijn, die op het gebied van den landbouw met Zeeland zijn te vergelijken. De heer van den Bout dlankte namens het gemeentebestuur voor de uitnood'iging. Natuurlijk werden deze toespraken be ëindigd met wederzijdsche goede wensohen welke dan met een dronk werden bezegeld. Na. het diner ging 'die geziant na een har telijk afscheid yan alle aanzittend'en, per auto na.ar Vlissingen terug. D. Z. L. M. heeft zeker een goed werk gedaan met de uitnoodiging tot dezen tocht en heeft zich weder oen goe|d|e gastvrouw geloond en had een dilatekend programma, samengesteld, in overleg met den consulair agent, den heer M. J. Stof- k'oper te Vlissingen, die do voorbereiding van het bezoek had en daarmede zeker succes heeft. De burgemeester van Goes was door ongesteldheid verhinderd zelf de gemeente te vertegenwoordigen, doch had een brief pan den gezant doen toekomen cm zijn leedwezen daarover uit te spreken. Hedenmorgen begaf de gezapt zich ver gezeld van zijn gevolg en den burgemees ter van Vlissingen naar het kerkhof, waar bij het gemeenschappelijk graf der ge vallen strijders der geallieerden op het gedenkteeken een palmtak werd neen- gelegd. Vervolgens werd napr het kantoorge bouw van de Kon. Mij. de Schelde ge reden om na de ontvangst door de direc tie de fabriek in oogensohouw te nemen, waarna in het kantoorgebouw de lunch werd aangeboden. Op het verdere van den Zaterdag ko men wij Maandag nader terug. De Kathedraal van Haarlem." De beschrijving der Haarlcmsche Kathe draal, welke bij het jubileum op 2 Mei 1.1. aangekondigd werd en waarvan een voor- loopig exemplaar aan mgr. Callier werd aangeboden, is thans verschenen. Zij is sa mengesteld door den weleerw. heeren Th. M P. Bekkers, rector te Voorschoten en O. H. J. Meysing thans pastoor te Wasse naar (De Goede Herder). Aan de abonnees van Sint Bavo wordt deze uitgave dezer dagien toegezonden als premie bij het zilveren jubileum van dit Godsdienstig Weekblad voor het Bisdom Haarlem, dat in het inwijdingsjaar der kathedraal werd opgericht om den .afbouw der kathedraal te bevorderen. Dit zelfde werk, op zwaar kunstdrukpa pier gedrukt en verlucht met 90 zeer mooie, afbeeldingen, wordt ook1 in den han del gebracht door de N.V. Dekker en van de Vegt en J. W. van Leeuwen, Or.apje- eingel 4 te Nijineglen eln is in iederen solie- den boekhandel verkrij'gbiapr. Z. D. II. de Bisschop van Breda heeft he den (Zaterdag) in de kapel van het Seimi- narie te Hoeven de volgende H.H. Walin gen toegediend: Het II. Priesterschap aan: ;Chj. van Arendonk, G. Bongenaar, C. van .Leijsen, Cl van Oosterliout, J. Siebee link', W. van de Riel, E. Thomaes en N. de- Wit. Het Subdiaconaat aan J. van Besouw, M. de Bruyckare, G. Driessen, J. Lemmens, O. Oomen, H. Hops, A. Siebelink, L. de Weert. Het Exorcista;a,t en Acolythaat aan: Wi. Aerden, C. Dekkers, G. die Grauw, H. van der Heijlden, A. yap Hoek', P. van Hoek, J. Mangnus, A. yap Mierlo, J. van Osta, J. Uij'tdewilligen, M. Uijtdewilligen, J. Vermeulen. De Tonsuur aan: J. Adriaansen, M. Oosïjn, G. van: Dijk, J. van Eijnden, O. Joling, P. Kok', A. Koopmans, J. Ligthart, F. Martens, A. Meeus, G. Rombbuts, J. SerraTens, C. van Steen, J. Theeuwes, A. Vermeulen, J. Venneulcn, Ch. Willemen, A. Wolters. Audiëntie. 'Zl D'. H. de Bisschop van Breda zal Maandag en Dinsdag dei' volgen la week geen audiëntie verleenen. Week!ijst van 27 Mei—2 Juni. ZONDAG, 'Mis H. Drievuldigheid, 2e geb. en laatste Evangelie van le Zondag na Pinksteren. Praef. H. L'rievuldigheil. MAANDAG, (Mis H. Digiunnus, Bis schop en Belader. DINSDAG, Mis H. Maria Ma-dalena de Paz'zis, 2e get», a cunctis, 3e geb. vrij. WOENSDAG, Mis van le Zondag na Pinksteren, geen Gloria geen Credo, 2e geb 'H. Felix, 3 a cuuctis. DONDERJJAG, Mis van ret H. Sacra ment. Praef. van Kerstmis. Credo. VRIJDAG, Mis van Octaaf H. Sacra ment, 2e geb. Concede, 3 Kerk of Paus. ZATERDAG, Mis van Octaaf H. Sacra ment, 2e geb. H. Marcellinus "u gezellen, Martelaars. 3e geb. Concede. De strijd tegen ons. Het feit, dat er voortdurend in ons land een soort van „Hetze" tegen, dei katholieken gaande is, houdt op zioh-zelS reeds een krachtige aansporing voor de onzen in, om eensgezind te blijven eu'. soheiding en scheuring te vermijden. Men behoeft zich van die „Hetze." niet al te veel aan te trekken en' nog minder moet men er zich door laten verlokken tot een luidruchtig of in' lou ter 'felheden verloopend verweer. De beste houding is een kalme eri waardige houding, welkte de actie intus- schrn niet uitsluit. Maar men denke er vooral aan, onzb positie stevig te houden, en dud niet te laten verzwakken door strijd, of verwijde ring in de eigen gelederen. Wat men ons het mCest benijdt, i4 de eenheid, en wij geven alleen' dan vat op ons, wanneer wij die eenheid niet als een kostbaar kleinood bewaren. Zij is de waarborg van onze sterkte. En door haar hij alle geoorloofde en zelfs noodzakelijke critiek streng te handhaven, zullen wij het meest af doende antwoord geven op de aanval len, op de agitatie, waarvan onze partij, ons geloof' en onze Kerk voortdurend bet doelwit zijn. Daarom eischt reeds de zelf'verdeldi-i ging gebiedend, dat wij eensgezind blij- ,ven ter bescherming van datgene, wat' ons allen gemeen is. Dr. Windthorst, de vermaarde leider der Duitsehe Centrumpartij, liet eens, toen de partij een moeilijk oogontlik door leefde, aan den vooravond eeuer verkie zing, deze waarschuwing hooren: „AH wij in dezen strijd ten onder gaan, richt dan een gedenksteen op voor denl Cen- tiumsburcht en schrijf daarop de woor den „door don vijand nooit overwon nen, maar door de vrienden verlaten."» Het bleek, dat de „vrienden" er geluk kig niet aan dachten, den -burcht te ver laten. En zoo bleef hij ongeschokt en' onver- woesterd staan, tot groote teleurstelling zijner belagers en tot vreugde van al len, die op zijne tinnen de katholieke, zaak kloekmoedig verdedigen. (Centr.) Het vervoer» raagstuk. Bij Kon. besluit is, ui de overweging, dat do wenschelijkheid is gjnleken, om eene commissie in te stellen ten einde hel vervoervraagstuk aan oen onderzoek te onderwerpen, ingesteld eeno Staatscom missie. aan welke wordt omgedragen een onderzoek ,in te stellen aangaande de vraag, of en in hoever maatregelen noo dig zjjn om te bevorderen, dal d© land en waterwegen en de spoor- en intercom munale tramwegen op de meest, economi sche wijze dienstbaar worden gemaakt aan het vervoer van reizigers en van goe deren, en om deswege aan' Onzen Minister van Waterstaat rapport uiB ta brengen. Worldoozcn te Haarlem. Woensdagmiddag drongen een twintig- lal werkloozen le Haarlenii het stadhuis door den hoofdingang binnen. Zij vroegen den burgemeester te spreken die echter voorzitter van een stembureau was en de demonstranten niet te woord kon staan. De werkloozen weigerden echter op hen haalde sommatie van bodo en politie ta vertrekken. Ten slotte joeg, een vijftal agenten van politie de indringers met geweld naar bui ten. Tegen een der demonstranten, werd, proces-verbaal opgemaakt. Op de Merwede te Dordrecht; (licht hij de spoorbrug is Donderdag esn roeiboot door een motorboot overvai en. Een der beide inzittenden van de roeiboot kon ge- red worden, doch do ander verdronk. Op het terrein der, voormalige Oostet- gasfahriek te Amsterdam is, een stellage door een auto aangereden ,en omgevalien- Dr.ie hoven op de stelllage werAende ar beiders vielen met do stellage mede en geraakten er onder. Een der drie werd gei, dood ide anderen werden ernstig' gekwetst. Journalistiek. Annelèn van het „Hblld.'' Is eens gaan praten met Dn. C. Easton, du. zoo plotse ling zijn krant „Het nieuws vaneen Dag" zag verdwijnen. Over de oorzaken van dat verdwijnen wenschte hij „zien nog niet uit te laten. Dr. Easton was den 5 Mei uit- stedigi Hij ontving zalf, een "brief ,van den directeur, waarin (leze hem» met zoo veel woorden aanzegde, dat het „Nieuws" na 5 jMei niet mees zou worden uitgege ven. .Zoo kon het gebeuren, clat de le zers, waaronder, die Jrie-en-vijltig «aren de krant waren trouwi gebleven,zonder een jvarm, een hartelijk en vertroostend afscheidswoord, zooals dat in "heli goede kader van het „Nieuws" gepast had, den volgenden dag een andere krant in de bus vonden Dr. Easton vertelde van zijn eerst» journalistieke werk als Dordtsche col» respondent van de „N. R. Crt." Hoewel hij in hoofdzaak de» kunst aL zijn gebied beschouwde moest de Dordt sche correspondent van het groote orgaan toch ook aan bet gemengde nieuws z$® aandacht wijden. „Mijn .eerste berichtje in dien geest was de mededeeling, dat ergens de ohto sem was ingeslagen. Drie regels] druks waarvan het redigeeren mij héél wat zweetdruppels heeft gekost". Hoe moeilijk het is, zoo'n kort berichtj» samen 4c stellen, heeft diet bliksemslag den jongen Easton terdege geleerd. Het eerste ietwat belangrijke bericht, dat hij zijn blad! op( dit gebied zond, was hel verslag van 'een geheimzinnigem moord. Uitvoerig werden da' bijzondere© den verteld. Al to uitvoerig'. Toen Easton zijn copy gedrukt zag, bleek het bericht tot op de helft bekort. Den volgendeb ochtend kwam een schrijven van den di recteur, die de gewoonte had de brief wisseling met zijn correspondenten zelf t» voeren. En de heer Nijgh senreet: Jong» vriend I Je verhaal over dien moord Was voortreffelijk. Alles stond er in, behalve tijd, plaats en afloop van het drama... We ontleenen dit aan het interview om maar eens te laten zien, welk -sen aroeid er achter het kleinste berichtje kan zitten en .hoe do bedillaars, dje „d-t" niet goed en „dat" verkeerd in oen courant vinden, ook eens oog -moeten krijgen voor da groote moeilijkheden, die het vervaardi gen van een krant met zich brengt. En die arbeid 'wordt dan nog dikwijls zoo slecht .beloond. Hoe volkomen kunnen we het meevoelen, waar Dr. Easton ver zucht: „Doet zich iets voor, waar ik pleizier in heb; 'zie ik vjets, plat een kolfje naar mijn hand zou zijn, dan zal ik het stellig aanvaarden. Maar.even wachten. Dil geval is geweest als een slag op je kop»; Als een sla^, waarvan een misselijkheid© gevoel blijft. Is het niet treurig dat ons geestelijk voedsel, dat het voertuig onzei gedachten verkocht kan wonen als een groenteschuit? Eerst als ik dal gevoel van narigheid te boven ben, kan ik verder handelen". Het is ook wel' om miss-'ijk te worden van dat er de laatste tijd in de Nederland» sche journalistiek gebeurt, schrjjft het „Ctr." zeer terecht. Louter» op aankondi gingen met vette letters stroomien d» ahonné's toe voor een! blad dat nog ni© mand gezien heeft en zich in dienst wil stellen 'van het gouden kalf. lerwijl bladen die reeds jaren lang vechten voor idealen, een moeizaam bestaan leiden en de meesl zure en smadelijke critiek van geestver wanten vinden. Een gezond Een lezer schrijft ons Als een groote bijzonderheid' las ik on? langs in de „Maasbode" een bericht uit de „Croix", 'dat een klein Frainseh dorp van 826 zielen 16 taehtigjarigen telde. In midden-Limburg evenwel is een dorp, Oho en Laak, dat onder zijn ruim. 500 zielen 11 inwoners telt van 81 tot 85 jaar, waarvan Verscheidene nog zeer bil zijn. Bovendien telt 'de parochie nog 3 ingezetenen van boven de 90 jaar: J vrouwen resp. 91 en 92 en' 1 man van 92 jaar. Een dezer drie laatsten, hoewel nooit van sterke gezondheid, mag zich noa: ver? heugen in het volleb ezit hprer geestelijke en lichamelijke vermogens. De bevolking, die van den landbouw leeft, is Roomsch? Katholiek' en even hecht in haar principe» als de bonkige Mapsklei, die haar het levensonderhoud' verschaft. („Msbd."ï Verdronken. Op de Eems zijn, tengevolge vau het omslaan van een zeilboot, drie .personen nit Leer verdronkten. Een vierde werd gered. Vreescl ijkte dood. Aneta meldt aan htet Biat. Nbl.De in SoerabajasChe kunstkringen bekende Bpit? echo stadgenoot de heer van Breda is den. 30sl» n Maart te Parangtretes aan de Zuid1' kust lij het baden door een haai gegrepen en 'ioodelijk' gewond. Hij werd te Djokja begraven. Van vrienden! van wijlen den heer D- G. J. van Blreda ontving het Soer. Hbl-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1923 | | pagina 2