'IER E. VERBEEM, Goes. ELF APRIL! 'PEN Derde Blad NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT >URANT p. F. FRUIJTIER, J. L. BUISSING, p. BOONMAN, A. HNDRIKSE, Buitenland Gemengd Nieuws. Wetenschap en Kunst ^nC. ^DQCXjBim |9 ✓««O Iiarbij de Firma lm W. F. DEN tzee bij P. C. J. W. GUDDE. lopt geen Pain "he prijzen en 8697-30 t verzocht de ria Boodschap Br van Lourdes STEGERVAN [Bestuur Secretaris. Wij zijn een partij van tucht en discipline. Daarvoor staan wij bekend, dat is onze roem. Met St. Augustinus zeggen wij „in het twijfelachtige, vrpeid". Daarom hebben wij in het tijd perk, dat aan de officieele can- didaatstelling voorafging, in volle vrijheid onze candidaten kunnen wikken en wegen, kun nen kiezen en rangschikken. Met St. Augustinus zeggen wij ook„in het noodzakelijke, een heid". Daarom is het onze plicht, om thans eensgezind onze stem te geven aan de Katholieke lijst, zooals die in volle vrijheid door ons, kiezers en kiezeressen, is opgemaakt en sinds '27 Februari officieel is van kracht geworden. Wie op de Katholieke lijst stemt, stemt vanzelf op no. één dier lijst, dat wil zeggen, op voor Hulst; voor Middelburg, Vlissingen en Zierikzee voor does en Tholen voor Sluis. pbrengst Kilo* pgelijk gehalte, ïalte van 18%. ,90. 8695-30 ITALIË jrlEst. Hoe het er tegenwoordig in de 'oormalige Oostenrijksche (thans Itali- msche) havenstad Triést uitziet, be- ichrijft een correspondent van het Hbld." als volgt: Langs de kaden, op de pleinen en traten, overal hangen menschen om eestal arbeiders en zeelieden, die leen beschut plaatsje zpeken om daar den honger te verdrijven en om in Igesprekken overfascisme, bolsjewisme en dergelijke hun troost te zoeken. Komt er een schip binnen dat is bijna een sensatie in Triëst dan itroomen van alle kanten menschen ,an, om naar het manoeuvreeren van et schip te kijken en de passagiers ,p te nemen. Zoo probeeren zij, zoo goed en kwaad als het gaat, den tijd verdrijven. Hier alleen uit blijkt al, dat de bevolking van Triëst in de hoogste mate aan werkloosheid lijdt. Triëst was indertijd de eenige groote handelsplaats aan zee van de Oosten- rij k-Hongaarsche monarchie; Fiume, Spalato, Zara, Sebenico kwamen pas in de tweede plaats. De monarchie spaarde geen kosten om deze represen tatieve haven in te richten, alle maritieme verbeteringen in te voeren, waardoor de bevolking zoo veel moge lijk kon verdienen. De werven van Stabilimento, Technico, San Rocco, Monfalcone hadden steeds volop werk het eene schip was nog niet afge leverd of een ander werd op stapel gelegd. Stabilimento Technico leverde de reusachtige dreadnoughts der Oostenrijksche marine, in Monfalcone werden de kruisers gebouwdin San Rocco de torpedobooten. Op deze werven werden de stoomschepen ge maakt van de Austro-Americane, en van den Oostenrijkschon Lloyd. Met de scheepsbouwer^ ishetnugeheel uit. Men behoeft maar een blik te wer pen op de haven en haar geograp- hischen samenhang, dan ziet men onmiddellijk, dat het achterland, het hedendaagsche Zuid-Slavië en Oosten rijk is. Triëst echter behoort tot 't Regno d'Italia en is door de politieke omwentelingen van het eigen natuur lijke achterland afgesneden. Hoe kan de Italiaansche handel voor Triëst voldoende zijn? Italië heeft havens genoeg en in de onmiddellijke nabij heid van Triëst ligt de vroegere heerscheres der zee, Venetië, en het is een dwaze droom te denken, dat een koopman uit zuivere symphatie voor Triëst zijn waren in Triëst zal verschepen of via Triëst zal laten komen, daar Venetië veel gunstiger voor hem ligt. Reed» vóór den oorlog werd Triëst meer of minder met kunstmatige middelen tot een levendige haven plaats opgevoerd. De Noord-Boheem- sche industrie was door de goedkoope vracht op de Elbe naar Hamburg ge richt; gecompliceerde tarief bereke ningen werden door de Oostenrijksche spoorwegadministratie gemaakt om den verlader er toe te bewegen zijn goederen via Triëst inplaats van over Hamburg te verzenden. En zoo kwam het voor, dat voor sommige trans porten van Graz of Marburg naar Triëst méér vracht moest worden be taald, dan van Praag of Aussig naar Triëst, hoewel de afstand driemaal zoo klein is. Maar het gold als een axioma in den ouden Staat, dat een groote mogendheid ook haar groote haven moet hebben, zelfs al moest dit den Staat geld kosten. En derhalve werd Triëst tot een wereldhaven gemaakt. Groote haven werken werden jaarlijks uitgevoerd en alle moderne haveninrichtingen aangelegd. Zoo werd zoowel de Oosten- rij ksche Lloyd als de Austro-Americana jaarlijks met veel millioenen gouden kronen gesubsidieerdop den scheeps bouw werden groote premiën gezet en Triëst beleefde een bloeitijd, dien het te danken had aan de finantieele draagkracht van den Staat. Eenige jaren vóór de ineenstorting van de monarchie werd een geheel nieuwe spoorwegverbinding naar Triëst aan gelegd: de Tauernbahn. De kosten waren daarvan ongeveer zooveel als thans noodig is voor de geheele saneering van den Oostenrijkschen Staat. Tijdens den oorlog is de Tauern- tunnel verwoest en noch, Italië noch Zuid-Slavië hebben er belahg bij dezen te herstellen, want Triëst is voor geen van beide landen van belang. Aldus is de eenige directe verbinding de lijn die over Zuid-Slavië loopt en de leege wagons bewijzen dan ook wel, hoe weinig vitaliteit Triëst bezit. Er is bijna geen werk in Triëst; de overgroote meerderheid der bevol king leeft van scheepvaart en scheeps bouw. De scheepvaart is miniemde scheepsbouw geheel verdwenen; de werven zijn op geheel ander werk ingerichtvoor het bouwen van Diesel motoren, locomotieven en wagons; maar dit alles kan den duizenden werkeloozen geen voldoende werk verschaffen. De scheepvaart gaat, hoewel de vroegere reederijen er nog allen zijn, steeds achteruit. De Oostenrijksche Lloyd, thans Lloyd Triëstino, heeft haar groote schepen verkocht aan de Navigazione Generale Italiana te Genuazeven schepen werden in de laatste dagen verkocht aan de Zuid- Italiaansche reederij Puglie, die de vaart op Dalmatië en Griekenland onderhoudt. En doordat daarenboven vele schepen van den vroegeren Oostenry kschen Lloyd Venetië binnen- Ioopen om hun passagiers en waren in te laden, houdt Triëst hoe langer hoe meer op het centrum van de Adriatische scheepvaart te zijn. En dat werkt niet alleen terug op de scheepvaartkringen te Triëst, maar op den geheelen handel aldaar, want tot voor kort kwamen alle kooplui vau den Oostkust der Adriatische Zee tot Corfu toe, naar Triëst om daar inkoopen te doen of hun grond- stoifen te verkoopen. Het is ongelooflijk hoe spoedig een stad haar internationalen stempel kan verliezen. Vroeger zag men in de straten en bij dehavenallerlei exotische menschen: Dalmatiërs, Montenegrij- nen, Albaneezen, Toscaners, Grieken, Turken, Perzen, Arabieren, Triooli- taners, Ghineezen, enz. enz., alles liep door elkaar in phantastische, kleurige kleeding, om niet eens te spreken van de beschaafde volkeren, van liet elegante internationale, reizende pu bliek. Thans is dit alles verdwenen. Triëst is een provinciestad geworden, een Italiaansche provinciestad met de verveling van Casania, Messina of Orvieto. Boksen. Het wil ons voorkomen, dat de Kanonieke wetten der worstelarij den uitoefenaren van het beroep feitelijk weinig vrijheid van beweging laten, zegt het „Rotterd. Nbld." Men oor- deele zelf. Breken der vingers mag niet. Beentje lichten mag niet. Omklemmen met de been en mag niet. Omdraaien van de armen door den rechten hóek heen mag niet. Het stranguleeren van den hals mag niet. Een soortgelijke greep, de era vatte genaamd, mag echter wél. Maar dan verder: Heftig stooten met het hoofd in de brugpositie is verboden. Het uitsteken van de oogen is ver boden. Het afscheuren van de oorschelpen is verboden. Verwisselen van knieschijven is verboden. Pandoeren met de schouderbladen der tegenpartij is verboden. Het mee naar huis nemen van andermans ribbenzie boven. Hoe hebben die Grieken en die Romeinen het allemaal zoo benauwend afgepreciest. De edelmogenden hebben wel fan- taisie noodig, om met het beetje dat wèl mag een draagbaar figuur te slaan. En er zijn er, die over ruim voldoende variatiemiddelen beschikken. Neem b.v., om een geoorloofden greep te doen, Steurs. Die is met klein verlof geëclipseerd. Dat er toch Maandag avond twaalf kampioenen en chef kampioenen op het appèl waren, was een vriendelijke attentie van den nieuwen neger Jips, van St. Thomas. Zijn eerste werk was, onheilspel lende dreigementen ongefrankeerd te verzenden naar de eerste etage links. Het bleot echter bij een draadlooze schermutseling. Jips zag nog wat pips Keeren we terug tot de simpele feitenjhr. De Souza heeft 20 minuten lang wel lust, maar geen kans gehad, om den Elzas-Lotharinger Raoul le Cahors een nederlaag toe te brengen. Uit louter eerbied voor wat hij pres teerde, verhieven alle aanwezigen zich lawaaiig gebarend van hun zetels en lanceerden een gefluit en een gebulder negerwaarts, dat hooren en zien eendrachtig vergingen. Raoul werd favoriet uitgekreten en jhr. De Souza kon zijn biezen pakken. Hij wil zijn zaak echter voor een hooger gerechtshof gooien en smijten. De wereldkampioen Hans Schwarz kon niet bijzonder opschieten met den Tsjechoslawakijenaar Bartosch. Pas na 14 minuten zeulens viel laatst genoemde als slachtoffer van een doorgefourneerde ceinture en avant zoo plat als een scholletje. Schwarz was den heer Bartosch twee klassen te geweldig. De gewichtswanverhou- ding gaf voor een groot percentage den doorslag. Beslist de mooiste partij werd ver werkt door Simon Groot, onzen ge- achten stadgenoot en August, enz. Schachschneider. De porties waren hier eerlijker verdeeld en eerst na een totaal-tij d van ongeveer 45 minuten beleefde de Delfsbavenaar het groote oogenblik, dat de knapste geleerden nog steeds het psychologisch moment noemen. Dat staat deftig. Een merkwaardig land. In 't Noordelijkste deel van Alaska bestaat een eigenaardige Eskimo maatschappij. Deze kleine staat, welke ongeveer 6 jaar bestaat en 300 Engel- sche mijl van den Poolcirkel verwij derd is, telt 3000 inwonners, hetwelk op dezen breedtegraad als een zeer groote woonplaats aangemerkt wordt. De regeerings vorm is republikeinsch terwijl het staatsgezag door een raad van 15 leden uitgeoefend wordt. De leden van dezen raad worden telkens voor één jaar gekozen en liet alge meen stemrecht is daar ingevoerd. De vrouwen hebben ook stemrecht en degene der candidaten, die de meeste stemmen krijgt, wordt voor zitter van den raad. |l op het ijs. geroepen. rwaarden. ptis. 6733-40 Om niemand onrecht aan te doenj zijn de verkiezingen tegen Kerstmis bepaald, als namelijk allen in hun woonplaats thuis zijn. De raad heeft zoowel de wetgeven de, de uitvoerende als de rechterlijk# macht. Reeds drie jaar vóór het wettelijk verbod ^van alcoholgebruik in de Vereenigde Staten heeft deze klein Eskimo-republiek het gebruik van iedere soort alcohol verboden en het kost heelemaal geen moeite aan de bevolking, om zich aan deze verbodsbepaling te onderwerpen, daar niemand alcohol wenscht te gebruiken, noch de kunst verstaat om thuis alco hol te bereiden. De matigheid in ver6 band met de aangeboren vredelievend de stemming der Eskimo's heeft deze kleine republiek tot een model-maat schappij gemaakt. Dit is de getuige nis van een zendeling, welke in de New-York Times voortkomt. Het plegen van misdaden is in dezen staat volkomen onbekend. Het ergste feit hetwelk men kent, is diefstal, welke zeer zwaar gestraft wordt. Heeft b.v, een Eskimo tabak gestolen, dan wordt hij veroordeeld om by dengeen, dien hij bestolen heeft, arbeid te verrich ten, totdat de rechter van oordeel is, dat de door hem verrichte arbeid op weegt tegen de waarde van hetgeen gestolen is. Diefstallen van beteekenisj die slechts zelden voorkomen, straft men aldus. De dief wordt aangesteld als hondenoppasser bij een grooten sledetocht. Dat is bij de Eskimo's de vorm van dwangarbeid. Nimmer gaat men tot vrijheidsberooving overj Voor kleine strafbare feiten en voor liegen zijn er-bijzondere straffen. Hij, die van zijn naaste kwaad heeft ge sproken, krijgt van den president ten aanhoore van de geheele bevolking een terechtwijzing en hij die op een leugen betrapt wordt, moet water dragen ten bate van het algemeen belang. Hij moet zooveel kannen water dragen „als de leugen groot was" en bovendien moet hij geduren de eenige dagen op een paar oud# lieden passen. De zendeling beweert, dat de Eskimo-republiek de gelukkig ste ter wereld is. In de N. It. Ct. maakt de heer 51. G. van Grol, conservator van het stedelijk Museum te Vlissingen gewag van de ver* schillende bezienswaardige voorwielen to dat museum!. i Daaronder vermeldt hij ondelr meur e«n fraai gegraveerde zilveren sohutter&pl&at van de handboogsehutterij van St. Sa* bastiaan te Goes. Op- de voorzijde ziet men 'het Jeruzalem's kruisteeken van da handboogschutterijen, waarboven een tak met distels. Op een ilnt staat de sprank der Goessch'e schutterij: „Altijt aen-cl*. vende". De rand is versierd. Aan d# keerszijde leest mien het volgendel De Gay wiert op een steng güstelt, op 't heynkensanse pleyn, i Pieter Vrooland heeft hem terneergevieldt. Met de hantboogh ryn i int jaar 1739. Dit alles op een ruitvormig 6'dhildje, UÜS de hand geklopt, met goudsmidsmerk (e«n )j waaronder een U met vier oogen, waaraan drie ornamenten hangen, Zware Pruimtabak thans 9 per pakje. Portorico per pakje 10 ct. Rood Klaverblad per '/j pd. 50 P. K. Tabak per '/2 pd. 70 ct. Goedkoope Rooktabak per '/2pd. 25 ct. jf Zwarte Stertabak.p'er '/3pd. 40 Wie 5 pd. tabakkoopt ontvangt een houten pjjp of een tabaks doos cadeau.' bope Sigaren 100 Pi'iffia Sigaren 2,75 Gld lOOjTOjKeraal Vetter f 4 Gld Stomkop Sigaren van 6 Gld. thans 5 Gld. 100 Sigaren van 7 Gld. thans 6 Gld. 8940-27 Te koop voor ieder aannemelijk I 150 K.G. bonte Princessobconen. Transvaaltje 150 K.G. Suikerbietenzaad (KI. Wansleben) Ook genegen.lrei'uilen. Br. letter V. Bureau Nj&ïwe Zeeuwsche Courant; 8937-8.,

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1923 | | pagina 5