Tweede Blad ELF NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Roomsche Vrouwen-kiezeressen! Frankrijk een Godsdienstig Land? Kerknieuws Voor onze vrouwen. Gemengd Nieuws. Voor de Keuken. Op den Soclaal-Democratischen Vrouwendag, den elfden Maart j .1. te Amsterdam gehouden, werd bitter geklaagd over de slechte uitkomsten van het Vrouwen kiesrecht voor do Socialistische partij. Die klaagtonen zijn een com plimentvoor de flinke, degelijke, besliste, principieele houding door de Christelijke vrouwen, dus zeer zeker ook door U, Roomsche kiezeressen, vorigen zomer aangenomen bij de ver kiezing voor de Tweede Kamer. Houdt vol! Gfaat zoo voort! Ja, laat door een zoo mogelijk nóg flinker, nóg principieeler houding bij de stembus van elf April a.s. een nog luider klaag toon opgaan uit de rijen der Socialisten over de voor hen zeer treurige uitkomst van het Vrou wenkiesrecht. Gij hebt niet, gelijk de Socia listen, hemel en aarde bewogen om het Vrouwenkiesrecht te hebben. Maar nu de Wetgever het eenmaal heeft gegeven wilt gij het ook gebruiken als een modern wapen in den poli- tieken strijd, ten dienste der Katholieke zaak. Op danEn als andere Jeanne D'Arc's U geweerd bij de stem bus van 11 April a.s. Allen uw stem uitgebracht op nummer één der Roomsche lijst van üw district! Nu er tegenwoordig nogal eens een hartig woordje wordt gesproken aan het adres van de Franschen, die het met hun imperialistisch gedoê in de Roerstreek leelijk verpeuteren, meen de mevrouw v. d. Lans uit Nijmegen een lans voor de Franschen te moeten breken en zij deed dat in een paar Katholieke bladen in den vorm van een ingezonden stuk, waarbij zij vooral den nadruk legde op het godsdienstig karakter van het Fransehe volk, dat alzoo de bijzondere sympathie van ons, katholiekenvraagt voor Frankrij k. Pastoor F. Vliegen beantwoordt haar in „De Tijd" van 21 Maart j.l. en weerlegt speciaal haar bewering over het brave, godsdienstige Frankrijk als volgt: Neen, mevrouw, we schrijven het neer en houden het vol: Frankrijk is in het algemeen géén godsdienstig volk. En al de gevlerkte en ongevlerkte nonnen te Parijs en elders in Frankrijk en al de dames van hoogsten stand, die de heldhaftigste werken doen van grootsche naastenliefde te Parijs en elders en al de rjjke giften uit alle oorden van Frankrijk, die een basiliek van Montmartre mogelijk maakten, en al die vele communies en dat devoteljjk bidden aldaar, ja, geen Lourdes of Paray-le Monial, geen Fourvières of Pontmain of Auraye kunnen iets veranderen aan het feit dat het Fransehe volk in het alge meen géén godsdienstig volk is. Wij bewonderen dat en zijn God innig dankbaar dat dat alles in Frankrijk bestaat, gedachtig het woord der H. Schrift, dat 5 rechtvaardigen voldoende zouden zijn geweest om Sodoma en Gomorrha te redden, maar het bewijst niet, wat het bewijzen zou, tusschen haakjes: vindt u het zelf niet vreemd, dat u negers en kleurlingen, die devotelijk daar bidden en communi- ceeren als bewijs aanhaalt voor het godsdienstige van het Fransehe volk. Wanneer kan men dan met recht een volk godsdienstig heeten? Als niet een gering maar het grootste ge deelte van dat volk twee dingen doet; n.l. gelooven en de geboden onder houden. Welnu, mevrouw, het staat statistisch vast, dat dat in Frankrijk niet gebeurt. Het 2de niet en konse- kwentelijk niet het eerste, want op ten hemelschreiende wijze wordt in dat land het huwelijk misbruikt. In 1907 reeds stonden in Frankrijk onge veer 25.000meer lijkkisten dan wiegen. Denk u dat eens in, mevrouw! Dat was in 1917. En nu? Hebt u dan de laatste noodkreten niet ge hoord uit Frankrijk zelf? Neen, het werd niet beter sindsdien maar erger, erger, altijd erger. Dat is de vloek van elke zonde, maar toch vooral van deze. Een godsdienstig land! Frankrjjk! het Frankrijk van heden! In 1909 en '10 hebben wij, de eerste keer met een vriend, de 2de keer alleen een voetreis gemaakt door héél Frankrijk, van het Noorden naar het Zuiden tot aan de Pyreneën in 1909 van het Oosten naar het Westen tot aan de kusten der Bretagne langs de Westkust tot aan Spanje in 1910. En toen we terug kwamen, mevrouw, was er iets dood gegaan in onze zielonze oude van onze prilste jeugd (wij zijn van Maastricht) gekoesterde sympathie voor Frankrijk. Wij hadden het mooie schilderij van te dichtbij bekeken en het bleken bijna louter kladden! Plet is ondoenlijk alles te schrijven, wat we zagen daaromtrent en hoorden op zulk een voetreis van te samen eenige maanden. We zullen ook niet ontkennen, dat er uitzonderingen zijn b.v. de Bretagne, de lieve Bretagne, het Limburg van Frankrijk Slaan we ons notitieboekje op, dan vinden weGesprek met een officier over het verval van Frankrijk, met een pastoor hier en een pastoor daar over idem, met een apotheker idem, met een officier op de esplanade van Lourdes idem enz. enz. Toen we eens werkelijk meenden in een talrijk gezin te zijn beland, omdat we er verschillende kinderen zagen, zei de Fransehe boer triom fantelijk: Nous avons quatre. Wij dachten bij ons zelfIn het land der blinden is éénoog koning. Wat een treurig land! Treurig vooral voor een Limburger, als hij daar in Limburg huisgezinnen heeft gekend en nog kent van 6 en 8 en 12, ja 18 en 24 kinderen, zich herin nert de opgewekte, altijd vroolijke gezichten dier vrome, godsdienstige moeders En dan door Frankrijk wandelt, door dorp en dorp, langs huis en huis en telkens denken moet, dat wat een heiligdom moest zijn een bordeel is. Zeker. We zullen de laatsten zijn om die menschen met steenen te werpen, daarvoor kennen we te goed de eigen zwakheid, maar een volk wat zóó die zonde systematiseert is géén gods dienstig volk. U zult ons wel gelooven als we zeggen, dat het overige daarmee in overeenstemming is. Misverzuim op Zondag, arbeiden op Zondag, geen Paschen houden enz. De oudste dochter der kerk zwiert en pronkt nog altijd in het ruischend zijden kleed van eertijds, maar haar ondergoed, mevrouw, is tot den draad versleten. Wij eindigen met het woord van den dichter: Drie heerlijke dingen heeft God geschapen: Kinderen, bloemen en sterren. Arm Frankrijk! ge hebt bloemen en ge hebt sterren, ma,ar waar zijn uwe kinderen? Op liet Hoogfeest van Paschen, of de Verijzenis des Heeren. Epistel I. van den H. Paulus tot de Corinthers. V. 78. Broeders zuivert u van den ouden deesem, ten einde gij een nieuw be slag zijt, gelijk gij toch ongedeesemd zijt; want ons Paaschlam, Christus, is geslacht. Laat ons dan feest hou den, niet met den ouden deesem noch met den deesem der boosheid en ondeugd, maar met ongedeesem- de brooden van oprechtheid en waar heid. Evangelie, Marcus XVI. 17. In dien tijde kochten Maria Mag- dalena en Maria, de moeder van Ja cobus, en Salome specerijen, om Jezus te komen balsemen. En zeer vroeg op den eersten dag der week, kwa men zij aan het graf, toen de zon nu was opgegaan. Zij zeiden tot elkanderwie zal ons den steen van den ingang des grafs afwentelen Want hij was zeer groot. En opzien de, zagen zij dat de steen afgewen teld was. En in het graf tredende, zagen zij aan de rechterzijde zitten eenen jongeling, omhangen met een wit kleed, en zij werden verbaasd. Hij zeide tot haar: verschrikt niet, gij zoekt Jezus van Nazareth, die gekruist is; Hij is verrezen, Hij is hier niet; ziet de plaats, daar zij Hem gelegd hebben. Maar gaat, zegt aan zijne Leerlingen en aan Petrus, dat Hij u reeds vooruit gaat naar Galilea. Dan zult gij Hem zien, ge lijk Hij u gezegd heeft. wordt hierover voldoening uitge sproken. („C.") Duitschland. In Duitschland studeerden er 2000 vrouwen in 1912, thans 8179. Alleen in Berlijn studeerden in den zomer van 1922, 1457 vrouwen. Ckristiaan de Wet. In „Gudrun" het Orgaan van de Katholieke Vlaamsche Meisjesbewe ging, schrijft Cyriel Verschaeve een zeer mooie en merkwaardig artikel over den Transvaler Christiaan de Wet, die een jaar geleden stierf. Cy riel Verschaeve schrijft over hem in een vrouwenblad omdat de Wet „de" kampioen voor de vrouwen is geweest toen zij in dengvreeselijken Boeren oorlog echtgenoot en zoons en huis en have verloren, De vrouwen heb ben ook voor de Wet gepleit toen hij in den laatsten wereldoorlog Enge- land's zijde niet wilden kiezen. Vijf duizend vrouw trokken toen, in naam van vijftig duizend, door de straten van Pretoria om Lord Buxton het verzoekschrift om gratie te over handigen. Hij is ook begraven aan den voet van het Vrouwenmonument, opgericht ter gedachtenis aan de vrouwen en de kinderen, die in de concentratie kampen stierven. Amerika. De opdracht om het „Roosevelt Huis" in New-York weer nieuw op te bouwen, is gegeven aan een vrouwe lijke architecte. Er wordt veel werk aan vrouwen opgedragen in Amerika. De „Zoological Society" in New-York heeft vrouwen aangesteld om onderzoekingen te doen in verband met de tropische fauna. Te Colorado is een vrouw directeur van het departement van Landbouw en een vrouw organiseert collecties in het Museum van Nat, Historie te Chicago. Ook in Zuid-Carolina is een vrouw Directeur van het Museum. In de Botanische Tuinen te New-York zijn twee vrouwen werkzaam als assistente bij het onderzoekingswerk en als technisch assistente. Katholiek Amerika. De Aartsbisschop van Milwaukee (Ver. St.) Mgr. Messmer, wekte de de vrouwen van zijn diocees op om de jaarlijksche vergadering van het „National Cath. Welfare Council" bij te wonen en Z. D. H. schreef, vol gens het Bulletin van deze Ver- eeniging o.a. het volgende: „De katholieke priester, die een goed inzicht tracht te krijgen van den tegenwoordigen toestand, wat betreft geloof en zeden, en die vol droefheid ziet hoe de Christelijke geest en de Christelijke levensopvatting in het openbaar leven van ons volk ten gronde gaan, begrijpt beter dan wie ook de geweldige belangrijkheid der christelijke actie van de sterke kat holieke vrouwen voor de herleving onzer christelijke samenleving. Wij staan hierin ten achter bij de katho lieke vrouwen-organisatie in Europa. En dat is geen wonder omdat in dit opzicht onze Geestelijkheid haar plicht niet ten volle begrijpt en slechts toe ziet, terwijl anderen hun best doen onze vrouwen te vormen tot een sterk leger in den strijd voor God. „Het is zeker waar, dat vóór wij hiermede zullen slagen, onze Katho lieke vrouwen moeten geschoold worden in een goede organisatie, zoowel als in georganiseerde actie In de groote jaarlijksche vergaderin gen, waar de meest actieve en sociaal- voelende vrouwen elkaar ontmoeten, vindt men de beste gelegenheid om een begrip te krijgen van het christe lijk vrouwenwerk in onze moderne tijden". R.-K. Blindenzorg. De R.-K Blindenzorg heeft nu ook haar Maandblad gekregen: het ziet er keurig uit en bevat allerlei nieuws uit de blindenwereld en allerlei ver eenigingsnieuws. Toelating tot de Universiteit. Wij hebben er onlangs aan herin nerd, dat aan de bekende Engelsche Universiteit te Cambridge vrouwelijke studenten nog steeds geen graad konden behalen. Eindelijk is hierin nu toch verandering gekomen. De vrouwelijke studenten kunnen voort aan ook te Cambridge den door haar gewenschten graad behalen en hebben voor de benoeming in den senaat der Universiteit volkomen gelijkstelling verkregen. In Verschillende Engelsche bladen Een j'engdige dievenbende. De vorige week, aldus de „Tel.", is het de politie te Weesp gelukt, de hand te leggen op een georganiseer de dievenbende, welker leden van 1521 jaar oud zijn. Zoodra de avond gevallen was, trokken de jongelui er op uit en wisten steeds weer ergens hun slag te slaan. Tal van winkeliers werden gedurende de afgeloopen maanden de dupe. Van alles werd gestolenwijn, advocaat, jenever, chocolade, kaas (o.a. een kaas van 12 pond!), rolmops, sigaretten, dolk messen. Wat de etenswaren betreft, deze werden veroberd tot de heeren ver zadigd waren. Wat dan nog restte, werd in de vaart geworpen, omdat de jeugdige misdadigers hun buit niet mee naar huis durfden nemen. Met den drank wisten zij al bijzon der goed weg. J.l. Zondag trok een drietal hunner (16—18 jaar!) naar Amsterdam met een groote kruik ge stolen jenever, en gingen zich met eenige vrienden aan den inhoud te buiten. Toen de politie dezer dagen huis zoeking bij een hunner deed, lag deze 18-jarige winkeldief te bed met een groote zak drups en een dolk mes. Eenigen der reeds verhoorde jon gens verklaarden tegenover de poli tie: „We zijn 'n beetje communis tisch aangelegd. Had de politie een van ons gesnapt, dan hadden we maatregelen genomen om hem te ontzetten." Een ander verklaarde bij het verhoor: „'t Zijn nu nog maar kleine diefstallen geweestwe waren van plan ook op fietsen uit te gaan en dan zoo langzamerhand een klein inbraakje. Toen twee der jongens bemerkten, dat geen ontkomen meer mogelijk was, begonnen ze „door te slaan", zooals dat in de politietermen heet. „Nou maar allemaal d'r bijzei een hunner en toen brak een stroom van mededeelingen los. Dagelijksch wor den nu jongens van de fabrieken gehaald, om door de politie verhoord te worden. Een zestiental hunner werd reeds verhoord, en steeds ko men nieuwe wandaden aan het licht, waarvan wij echter, op verzoek der politie, nog geen nadere mededeelin gen doen, ook omdat reeds gebleken is dat nog anderen er bij betrokken zijn. Geen doode honden en katten. De brichten in de Engelsche bladen, volgens welke de fabrikanten van hondencakes en van kippenvoeder een groot aantal doode honden en katten gebruiken bij de samenstelling der genoemde voedingspreparaten, hebben heel wat emotie verwerkt onder oude jongejuffrouwen en andere hondenlievende stervelingen, mits gaders onder de liefhebbers en lief hebsters van een hard of zacht gekookt eitje. Voor iemand die een weinig studie gemaakt heeft van de onsmakelijke behandeling, die met name het voor menschelijk gebruik bestemd vleesch „geniet", mag het laatste misschien bevreemdend klinken. Het zal hem nog meer verwonderen, als hij boven dien wel eens heeft nagegaan, wat verschillende diersoorten, als mensche lijk voedsel gebruikt, er zooal voor een vies en walgingwekkend menu op na houden. Deze overwegingen hebben de fabrikanten van dogcakes en kippenvoeder echter niet willen doen gelden, maar ze hebben den gruwelijken laster beantwood met een klinkend protest. De ook hier te lande welbekende firma Spratt, die de hooger genoemde honden- en kippen-„lekkernijen" fabri ceert, heeft direct de somma van 1000 pond sterling voor een liefdadig doel uitgeloofd voor hem of haar, die bewijst, dat de firma ook maar iets, wat des honds of der kat is, voor haar beroemd fabricaat zou bezigen. Ook de firma Clarke en Zonen, een concurrent van de firma Spratt, heeft in de bladen doen bekend maken, dat „hondsche" practijken als de gesignaleerde haar vreemd zijn. (Msb.) Een „Prins" voor den rechter. Een lange donkerhuidige jongeman keurig gekleed in jaquet en gestreepte pantalon en met een hoogen hoed op, verscheen voor het politiegerecht van Marlboroughstreet. Hij noemde zich Mohamed Saide Kareho, prins van Koerdistan, De „prins" was beschuldigd, de directie van het Hyde Park Hotel te hebben opgelicht voor een bedrag van 23 p. st. 18 sh, 7 pence. Hij had het laten voorkomen, of hij onnoemelijk rijk was en of zijn secretaris met zijn bagage met een volgende boot zou arriveeren. Deze verklaringen vonden geloof en men gaf hem crediet, tot hij einde lijk, zonder zijn rekening te betalen er vandoor ging. De hoteldirecteur zeide, dat hij den „prins" 20 pond sterling had voor geschoten en een rekening voor auto huur had betaald. De zaak werd verdaagd tot nadere inlichtingen omtrent den persoon van den beklaagde bekend zo.udeh zijn. Te Birmingham waren twee schoor steenvegers belast met het afbreken van een ouden 120 voet hoogen fabrieksschoorsteen. Zij waren door middel van boven elkaar geplaatste ladders naar boven geklommen en juist begonnen de steenen aan den top van den schoorsteen weg te bre ken, toen zij door onbekende oorzaak beiden plotseling omlaag storten. Een hunner viel door het dak van een bergloods en de andere kwam op het dak van een andere loods terecht. Hun lichamen werden vreeselijk verminkt. Dievenbende gearresteerd. Door de bijzondere oplettendheid van een deteetieve heeft de Parijsche politie Zaterdag een goede vangst gedaan. Toen een goed gekleed heer die naar zijn houding te oordeelen geen principieel drankbestrijder scheen te •zijn een hotel op de Place Ven- dóme verliet, viel het een inspecteur VLAAMSCHE HUMOR." Susken was naar de markt gegaan en had daarheen kieken gekocht. Hij ging dan eenige borreltjes koopen en geraakte slap op(de beenen. Hij struikelde door de sneeuw naar huis, viel, en zijn kieken ook. Hij raapte het kieken op en struikelde voorwaarts. Toen hij eindelijk thuiskwam, riep hij: Mie!... 'k Heb elf kiekens. Wat, elf? zei Mie. 'k Zie er maar een. Dat kan niet! zei Susken." 'k Ben elf keeren op mijnen neus geval len en eiken keer heb ik een kieken opgeraapt! BIJTIJDS. Klein Fransken was door de haag van boer Pimpels gekropen, om een paar appelen te stelen. Wat komt gij hier doen? riep de pachter toeschietend. Zien of ik er uit kan, zei Fransken en hij schoof juist bijtijds door 't gat, voor dat de pachter hem kon zweepen. JONGE SPINAZIE. 2 K.G. spinazie, 35 gram boter, 5 gram zout, 25 gram broodkruim, 1 ei én reepjes brood. De spinazie uitzoeken, eenige malen wasschen tot het afdruipende water geheel helder is. De groente met het aanhangende water en het zout op zetten en liefst zonder deksel zoo gauw mogelijk gaar koken, dan blijft de kleur mooi groen. Af en toe roe ren voor 't aanbranden. Op een vergiet laten uitdruipen en zeer fijn hakken. In de pan het brood kruim met een weinig van het spina- zievocht fijnwrijven, de gehakte spina zie en boter er bijvoegen en dit alles op zij van de kachel nog 10 minuten laten stoven. De spinazie op het dek schaaltje versieren met schijfjes hard gekookt ei en reepjes bruin en knap pend gebakken brood. GALETTFS. Deze kleine wafeltjes worden op de volgende manieren bereid: I. 140 gr. boter, 300 gr. bloem, 100 gr. suiker. Alles flink dooreenkneden en daarna balletjes van het deeg maken ter grootte van een knikker. Deze tusschen het daarvoor bestemde ijzer plaatsen en in het vuur houden tot ze lichtbruin zijn. II. 250 gr. bloem, 70 gr. suiker, 1 ei, 100 gr. boter, 10 gr. kaneel, brande wijn. De bereiding is juist zooals in het vorig recept. III. 750 gr. bloem, 500 gr. boter, 400 gr. witte suiker, 2 lepels melk, 1 lepel brandewijn, een weinig zout en wat kaneel. Ze bereiden als boven, maar de koekjes splijten en vullen met een dooreengekneed mengsel van 250 gr. stroop, 125 gr. bruine suiker, 200 gr. boter en wat kaneel. van politie op, dat de hotelbezoeker een verminkt oor had, wat overeen kwam, met een beschrijving, welke in de internationale politie-mede- deelingen had gecirculeerd in verband met de berooving van een rijken Amerikaan te Londen. Detectieven hielpen hem in een taxi en volgden hem met het resultaat, dat zij een geheele dievenbende wisten te arres teeren, waarnaar reeds lang tengevolge van talrijke aanvallen op Engelschen en Amerikanen was gespeurd. Acht mannen en drie vrouwen zitten al achter slot en grendel, terwijl nog meer arrestaties worden verwacht. De dieven zijn voornamelijk Australiërs. Hoe het aan de grens toegaaf. Douanekantoor KaM'enkirchen. Door dp Delgen bezet. Druk verkeer. Een persoon wordt uit dfcs massa gepikt, bij' betaalt 2400 M. uitvoerrechten van zijn gekochte "goéd! en terwijl dp diouamier mpt hem- bezig is heel gemoe|d(eIijkv en op z'n Idiooie gemak passeert die rest en betaalt niets. i Een heer stapt binnen, met in z'n handI een heel klein instrumjentje, dat' bij1 in Duitschland- noodjig had en daarnai Weer mee naar Holland wou terugnemen. Wat het was, kon onze zegsman niet zien.. De eigenaar vroeg aan den dtouanier een bewijs 'dat hij -dfat instrument had' inge voerd1, om het later wteer ongehindjexd) meo terug te kunnen nemen. De dbuanier lachte goedig en zeiidie glimlachend: „Da's niks, zulledat steek je maar in je broekzak, da,ar zoeken ze het niet!" Een ander heer had| veel Holl'andsah gieldl bij zich en idjaar hij1 vlap. plan wnsl lover België naar Holkimd' terug te keeren, .wil- 'tfe hijzich van d|at geld een bewijs van invoer laten geven. „Wat, is dat voor geld]5'' „HolJandsch geldt" „Heb ik niet mondig." En met die boodschap, kon hij Verder... zonder briefje,..

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1923 | | pagina 3