EiVi RS, Sinkel Tweede Blad ELF APRIL! ONTMASKERD. Een werk voor dezen tijd. FEUILLETON euze ijzen Kerknieuws Voor onze vrouwen. UIT DE PERS Het hoekje van humor. Voor de Keuken. 7ATERPA6 17 MAART 19?3 39IEUWE ZEEUWSCHE COÜRAN1 ;üUKai«i jj pn TabaksjJ apansch kop Ira a 65 of woud ier a 70 een hand- Zakdoek, Bood- jtkoek, 6 Suiker- •ken, 3 Lepels of jtel cadeau bij 8886-34 f 1385,— - 1335,— .- 2065,— - 2325,— - 1815, - 965,— nbare velgen. f 1120,— - 1295,— - 1280,— dere kosten. Importeur. 8752-100 iFOON 206 Roomschs Vrouwen-kiezaressen Op den Soelaal-Deni oeratischen Vrouwendag, den elfden Maart j.l. te Amsterdam gehouden, werd bitter geklaagd over de slechte uitkomsten van het Vrouwen kiesrecht voor de Socialistische partij. Die klaagtonen zijn een com pliment voor de flinke, degelijke, besliste, principieele houding door de Christelijke vrouwen, dus zeer zeker ook door U, Roomsche kiezeressen, vorigen zomer aangenomen bij de ver kiezing voor de Tweede Kamer. Houdt vol! Graat zoo voort! Ja, laat door een zoo mogelijk nóg flinker, nóg principieeler houding bij de stembus van elf April a.s. een nog luider klaag toon opgaan uit de rijen der Socialisten over de voor hen zeer treurige uitkomst van het Vrou wenkiesrecht. Gij hebt niet, gelijk de Socia listen, hemel en aarde bewogen om het Vrouwenkiesrecht te hebben. Maar nu de Wetgever het U eenmaal heeft gegeven wilt gij het ook gebruiken als een modern wapen in den poli- tieken strijd, ten dienste der Katholieke zaak. Op danEn als andere Jeanne D'Arc's U geweerd bij de stem bus van 11 April a.s. Allen uw stem uitgebracht op nummer één der Roomsche lijst vau uw district! Geachte lezer(es), daar wordt tegen woordig dikwijls uw steun gevraagd. En, Goddank, er wordt door ons katho liek volk ook véél gegeven. Voor voedsel en kleeding van klein en groot, in binnen- en buitenland. Voor zieken en lijdenden, en tot verzachting vooral van de na-ellende van den oorlog. Prachtig werk! Maar het mooiste werk voor ons katholieken blijft altijd hetgeen wij kunnen en mogen doen rechtstreeks tot eer van God en het heil der zielen die onsterfelijk zijn. Vandaar de machtige groei en bloei van de buitenlandsche Missiën in onze dagen. Een werk dringend aan allen aanbevolen. Maar als dan uw gedachten gaan ver over de wijde zeeën, naar ontoe gankelijke bosschen, bij vreemde vol ken, dreigt dan misschien niet eenig gevaar, dat ge vergeet hoe ook in ons eigen vaderland nog zooveel voor de onsterfelijke zielen te doen is? En dat ook de inlandsche Missie veel steun noodig heeft? Welnu daarom kom ik vandaag u een offertje vragen. Op uitdrukkelijk verlangen van Z. D. H. Mgr. v. d. Wetering, Aarts bisschop van Utrecht, zal in het Aarts bisdom een tweede Retraitenhuis ge bouwd worden, nu in het Oosten van ons land, meer hijzonder voor degenen, die wonen in Drenthe, Overijsel en Gelderland. Het is dringend noodig in die indu striestreken er wordt sterk naar ver langd door Geestelijken en leeken; maar de menschen, die daar wonen, kunnen onmogelijk alleen heel het benoodigd bedrag bijeenbrengen. En daarom durf ik thans een beroep doen op uw christelijke liefdadigheid. Helpt die meer dan honderdduizend katholieken, die u voor uw gave zoo dankbaar zullen zijn. Ter liefde van Christus, wiens bitter lijden wij in dezen H. Vastentijd zoo gaarne godvruchtig overwegen. Gaf Hij zijn bloed en zijn leven voor de zielen, laten wij dan gaarne voor dat zelfde doel een geldelijk offer over hebben. 33) o, .Gij wilt toch njet zeggen, dat zijn dood dienzelfden avond plaats vond? Sohranski, snel opkijkend. Zij knikte toestemmend met eene uit drukking van eindelooze smart. Ja, mompelde de detective: ik' had het moeten raden. Die man is sluw Wie kon, bij eene mogelijke ontdekking' van moord, met mogelijkheid veronderstellen Hat deze gepleegd z;ou -zlijn door hem) i een te bed liggenden gewonde? Hij was alleen aan den linKerschou- der gekwetst en z,oio iets telt niet med'o voor iemand van zijine wilskracht, die zich onherroepelijk verloren acht, zoo hij niet handelt zonder uitstel, sprak Zenia Bakmaiwitsj bitter: 01 dat Mirko dien' schurk moest ontmoeten' I j. volgde een minuut doodsehe stilte. Daarop hernam' Zij I laft re.etis geruimen tijd te bed 1 Mirko Zat >n onze eenige beneden1- j amer> studeervertrek, ie werken, Geen werk, dat voor Gods eer en het zielenheil zooveel goed doet als het werk der gesloten Retraiten. „Daardoor", zegt Paus Leo XIII „zal de wereld moeten gered worden." En onze tegenwoordige Paus, die vroeger ook zulke Retraiten preekte, noemt het „de parel van al zijn pries terlijk werken." Als nu iedereen, die dit leest, mij een offertje zou sturen, wat zou ik dan -uiterst dankbaar zijn! Ge wilt toch wel? En een kleinigheid kunt u toch ook wel missen, 't Is voor zoo'n bizonder mooi en nuttig werk! De H. Jozef wordt van dit nieuwe Retraitenhuis de Patroon. Uw offer wordt dus in deze maand en bij ge legenheid van het feest van dien grooten Heilige, een prachtige feest gave Hem ter eere, waarvoor Hij u rijk beloonen zal. Vul dan s.v.p. even inliggenden post wissel in, en vergeet dan niet het op te sturen. U zoudt er zelf spijt van hebben. God loone u. In vertrouwvolle afwachting, Pater A. M. PHILIPPONA Redemptoristenklooster Roosendaal N. B. Postrek. 74225. Op Passiezondag Epistel van den H. Paulus tot de Hebreën. IX. 11—15. Broeders! wanneer Christus, als hoogepriester der toekomende goede ren, is gekomen, is Hij door een grooter en volmaakter tabernakel, het welk door geene handen gemaakt is, dat is, dat niet van deze bouworde was, noch ook niet door het bloed van bokken of kalveren, maar door zijn eigen bloed, eens ingegaan in het heilige, en heeft eene eeuwige verlossing bewerkt. Want indien het bloed van bokken en stieren, en het besproeien der asch van eene vaars de onreinen heiligt, ter zuivering des vleesches, hoe veel te meer zal het bloed van Christus, die door den heiligen Geest zich zelve onbevlekt aan God heeft opgedragen, ons ge weten zuiveren van doode werken, om den levenden God te dienen. Daar om is Hij ook de middelaar van het nieuwe Testament; opdat, door de tusschenkomst van zijnen dood, ter verzoening der overtredingen, welke onder het voorgaande Testament be gaan waren, zij die geroepen zijn, de belofte van de eeuwige erfenis ont vangen, in Jesus Christus, onzer Heer. Evangelie, Joannes. VIII. 4659. In dien tijde zeide Jesus tot de scharen der Joden: Wie van u zal mij van zonden overtuigen? Indien ik u de waarheid zegge, waarom ge looft gij mij niet? Die uit God is, hoort Gods woorden. Daarom hoort gij ze niet, omdat gij uit God' niet zijt. Toen antwoordden de Joden, en zeiden Hemzeggen wij niet wel, dat Gij een Samaritaan zijt, en den duivel in hebt?- Jesus antwoordde: ik heb den duivel niet inmaar ik eer mijnen Vader, en gij onteert mij. Dan ik zoek mijne eer niet: daar is er een, die ze zoekt, en die recht doet. Voorwaar, voorwaar ik zeg uzoo iemand mijn woord onderhoudt, hij zal in eeuwig heid den dood niet zien. De Joden zeiden dan: nu zien wij, dat Gij den duivel in hebt. Abraham is gestorven en ook de Profeten; en Gij zegt, zoo iemand mijn woord onderhoudt, die zal in eeuwigheid den dood niet smaken. Zijt Gij grooter dan onzen vader Abraham die gestorven is Ook zijn de Profeten gestorven. Wien maakt Gij U zei ven? Jesus ant woordde: indien ik mij zeiven ver heerlijkte, dan is mijne eer niets; die mij verheerlijkt, is mijn vader, dien gij zegt, dat uw God is. En gij kent Hem niet; maar ik ken Hem. En zoo ik zeide, dat ik Hem niet kende, dan ware ik een leugenaar gelijk gij. Maar ik ken Hem, en ik onderhoud zijn woord. Abraham, uw vader, heeft ver- toen fk, die d®or een onverklaarbare den den slaap niet had kunnen vatten, zkoht koorde schellen aan de voordeur. Ik wfeet niet welk somber voorgevoel zich op eens van mij meester maakte. Voor het allereerst viel het mij op hoe onveilig de studeerkamer toch gelegen was. De twee vensters aan de straat wa ren voorzien Van stevige luiken; en om tot de voordeur te geraken, moest men eerst langs een hoog ijzeren hek, mei puntige pieken bekleed, en daarna door eene deur naast het portiersihuisje; Deze deur kon alleen door Je concierge open getrokken wojiden. Maar flic conc:erge was eene tachtigjarige, alleenwonende vrouw. De eigenaar offerde de veiligheid zijner huurders op aan zijn medelijden met de oude ziel, die aldaar zestig achtereen volgende jaren dienst had gedaan. Werd er pp. tienen gescheld, betzïj voor onls, hetzij voor de woning achter de m'et bloe men en planten versierde binnenplaats, dan Meet zïji rustig in bed liggen en-trok! slechts aan een bijl 'haar liggend touw, zonder den binnentredende te kunnen ■zien. Onvcrgeeïlijkt langt mijnen dag te zien: hij heeft hem gezien, en is verheugd geweest. De Joden zeiden Hem dan: Gij zijt nog geen vijftig jaren oud, en hebt Abraham gezien? Jesus zeide hun: voorwaar, voorwaar ik zeg u, eer Abraham er was, ben ik. Zij namen toen steenen op, om op Hem te wer pen maar Jesus verborg zich en ging uit den tempel. De Paus en tie R.-K. Vrouwen beweging. Ook in de geloovig-protestantsche pers is met belangstelling kennis ge nomen van de aanmoedigende woor den, door Z. H. den Paus tot Mevrouw Steenberghe—Engeringh gesproken bij de onzen lezeressen bekende audiën tie en de groote beteekenis door Z. II. aan de katholieke vrouwenbeweging gehecht. De anti-rev. Amsterdammer schrijft naar aanleiding hiervan o.m. „Misschien dat de levendige belang stelling van den Paus in de organi satie en werkwijze van de R.-K. Vrouwenhonden ook ons nog iets heeft te zeggen. Te onzent is de R.-K. vrouwenbeweging veel verder gevor derd dan de Protestantsch-Christe- lijke vrouwenbeweging. Men beschikt daar over veel meer geschoolde krach ten en alles wordt in het werk ge steld voor de ontwikkeling der vrouwen In De Katholieke Vrouw blijkt her haaldelijk, dat er een medeleven is met den Vrouwenbond onder de vrou wen van alle maatschappelijke krin gen. En de Kerk ziet niet lijdelijk, half mistrouwend toe, maar bevordert en steunt deze belangrijke beweging, omdat de invloed der vrouw als draag ster der R.-K. beginselen des te grooter zal zijn naarmate zij dieper in die beginselen is doorgedrongen. „Geldt dit alles niet evenzeer voor ons? Moeten wij nog langer achter staan? Is het niet hoog tijd om ook van onze zijde alle krachten in te spannen om onder de vrouwen een diepere belangstelling te wekken voor de maatschappelijke vraagstukken en de beginselen, waardoor deze voor ons worden beheerscht? We mogen ons over het algemeen bij dit streven niet verheugen in al te groote waar- deering van de zijde der officieele leiders in onze mannenwereld. Maar dit is voor ons geen reden om te ver sagen, al zou men soms jaloersch kunnen worden op de R.-K. vrouwen, die zooveel gemakkelijker werken." Vreclesaette. In een Eransch vrouwenblad betoogt Thérese Cosevitz, dat de Eransche vrouw geen militairistische neigingen heeft, maar altijd zich bezig heeft gehouden met de vredesactie. Heftige feministen in Frankrijk hebben steeds voor den vrede gewerkt; zoo Marie Martin in 1891, Isabella Bogelot in 1904. Op het Intern. Vrouwencongres in 1913 verhaalde Madame Takier, hoe de vrouwen steeds deelnamen aan eike vredesactie in Frankrijk. Verschillende vrouwen schreven in tijdschriften en boeken over de vredes- idee. De anti-militairistische roman van Bertha van Siittner, „die Waffen niederwerd door een Fransche vrouw, Madame Marie Nègre, vertaald. De schrijfster toont verder aan, dat de vredesgedachte zéér goed samengaat met vaderlandsliefde. Het getuigtzeker van vaderlandsliefde met Marie Mar tin te wenschen „dat de volken geen anderen strijd zullen kennen, dan dien van de industrie, de kunst en den vooruitgang." Engeland. Volgens een statistiek van Prof. Graham Walles werd in de laatste 30 jaar geen toeneming geconstateerd van het aantal vrouwen, die in eigen onderhoud moeten voorzien. Wel is er verandering gekomen in het soort van beroepen. In 1881 be droeg het aantal vrouwelijke huis bedienden 12 pet., thans 7 pet. De vrouwen van de andere 5 pet. zijn verdeeld over andere beroepen. Het Ja, maar zij] had toch geen inbreker^ kunnen weren, zwak als zij was, en bij (deze gelegenheid Zou zij zonder achter docht den naohtelijken bezoeker hebben toegelaten, een heer in een pelsjas Mogelijk, mia&r zij had ten minste later tegen hem kunnen getuigen. Zoo iets is onverschoonbaar,. Laat niemand mij ooit meer vertel len, dat wij geen instinct in odjs omidrar gen, ons waarschuwende voor den on dergang van ons geluk, ging de tooneel- speelster voort, zonder acht te slaan op zijne opmerking: Ik trachtte mijzelve wijs te maken dat ik kinderachtig laf was, dat ons nog geen kwaad hoegen(aa,md kon dreigen, dat Mirko daar avond aan avond gezeten bal en reeds aan mijne bode bad toegegeven ©en ketting op de deur te laten maken, zoodat hij deze slechts op een reet behoefde te openen, om ïïcb eerst te overtuigen wie er was. Niets hielp. Ik was, overdekt met ang,s <zweet en rilde van hoofd tot voeten, toitdatik op eens, op gevaar al v.an?door hem beknord te wonden, qpstond, m-lj haastig wikkelde in een morgenjapon ©n. naar beneden ging. Juist op dat oogenblik aantal fabrieksarbeidsters bleef onge veer hetzelfde. De vrouw als rechter. Te Madras (Engelsch Indië) is de eerste vrouwelijke rechter benoemd. Zij is werkzaam in de journalistiek en heet mevrouw Cousins In ons land zijn wij nog zoo ver niet. De zaak is, zooals men weet, wel aan de orde en nog pas heeft in de Tweede Kamer een uitvoerig debat plaats gehad naar aanleiding van het voorstei-Marchant. Dat voorstel werd wei verworpen, maar hoofdzakelijk op formeele gronden. Mej. mr. Katz, de vrouwelijke christ.-hist. afgevaar digde, hield bij deze gelegenheid een krachtige redevoering voor de benoem baarheid der vrouw tot rechter, speciaal kinderrechter. Wet noch grondwet verzetten zich naar het inzicht van haar en vele anderen tegen een dergelijke be noeming. Duitsclie Dienstboden. In het „Handelsblad" werd onlangs door een vrouw geprotesteerd tegen het aannemen van Duitsclie huis houdelijke werksters, waar zoovele Hollandsche meisjes werkeloos ston den. Tegen dit protest komen nu verschillende inzendsters in hetzelfde blad op. De eene vraagt waar die werklooze meisjes zijn want sinds begin Januari probeert zijn een dag dienstbode te krijgen voer f 8, maar tevergeefs, en ook de arbeidsbeurs kon haar slechts helpen aan zéér ongeschikte krachten. Ze vraagt waar die werkzoekende vrouwen toch zijn. Een andere inzendster vertelt hoe een flink gezond Hollandsch meisje zich aanbood, maar toen zij vernam dat er vijf kinderen waren, met een „o, dan behoeven we er niet verder over te praten", afscheid nam. Het Duitsclie meisje - vond de kinderen volstrekt geen bezwaar. Waarlijk, aan wie de schuld, wan neer de huisvrouwen de Duitsehe hulp gretig aannemen Aan het Hol landsche meisje dat haar goeden naam van' vroeger, die haar als trouw, eerijk, arbeidzaam en zindelijk bestempelde, weer opnieuw moeten verdienen. De Reorganisatie der R.-K. Staatsparty. Wij lezen in „De Tijd". De R.-K. Staatspartij leeft in een overgangsperiode. Het bestuur van den algemeenen bond van Rijkskies kring-organisaties heeft op 17 October j.l. de commissie-Barge benoemd. Deze commissie heeft tot taak „om het Bondsbestuur van advies te dienen omtrent de vraag, op welke wijze het recht der kiezers tot het stellen van candidaten voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal zóó wordt uitge oefend, dat het belang der Katholieke Partij en het landsbelang het meest daarmee wordt gediend." Het gevraagde adviés zal zich dus alleen met de candidaatstelling voor leden van de Tweede Kamer hebben bezig te houden. Met andere woorden de commissie bemoeit zich met de landspolitiek en houdt zich buiten de locale politiek. Doch overigens is de opdracht der commissie zeer ruim. Zij is volkomen vrij in de keuze der middelen om het gestelde doel te be reiken. Begrijpen wij de zaak goed, dan is het doel tweeledig. Het bewaren van de eenheid onder de katholieken op politiek terrein staat voorop. Die eenheid is er, wanneer bij de verkiezingen in eiken kieskring slechts èén katholieke lijst wordt ingediend. Eene lijst, waarop alle katholieken hun stem kunnen uitbrengen. Het tweede doel is dit: aan iedere gedachtengroep moeten binnen de ééne katholieke partij gelijke rechten en gelijke kansen worden gewaar borgd. Dit laatste is onzes inziens de con ditio sine qua non, een absolute eisch, kwam er een luid ratelende kar voorbij; maar toch verbeeldde ik mij eene ontplof fing te hooren. Mijne knieën knikten on- imij; slechts .met inspanning van allo krachten sleepte ik mij de trap af en opende de deur.... CM geef m'ij iets tel drin ken! Ik kan niet meer. Ik haastte mij aan haar verzoek te voldoen. Hare tanden klapperden tegen het gla®. Was Wrjemmiajdoiö: reeds dood? vroeg Schranski. Ja. Ik was te laat gekomen! O, dat 'ik aanstonds naar mijn voorgevoelen geluis terd had! Misschien ware ik nog op tijd gekomen! Ik zal het m'ij nooit vergeven, foiok al word ik honderd jaar. Wat zaagt gij'? - Mirko, mijn anno man, lag achter over op deri grond, dood, stamelde de ongelukkige; ik behoefde mij niet eens te overtuigen pi1! er nog hoop overbleef. Niemand kon met zulk eene woud ook 'maar eene seconde leven: Geef mij te drin ken, zeg ik u zoo gij wilt dat ik voort zal gaan! Gij moet het doen, om hem te wre ken, sprak Schranski met kracht, het UIT HET KAZERXjELEVEN, .Tn een kazerne werd op zekeren mijd- dajg een deserteur opgebracht en d|oor alle veiistcs van het gtebouw staken nu de ho'-Hen der nieuwsgierige sol|d|a.ten. Dit stiheen den onderofficier van d|e wtefelt niet te, bevallen, want op b'arsehe wij'ke riep .hij: Van dte vensters Wegv uilskuikens De kazerne ziet er uit als een spekwtinke]1, nu er uit elk vensters zoo'n paar varkens koppen hangen. ONTGOOCHELING. Rei ziger,Is er aan ihet volgendel sta tion een' g'oed glas 'Wier ft? krijgen, (fon due teurj," Conducteur,Eeht Mulnchener, versch van het vat." Reiziger: ,En liet eijeat?" Conducteur: „Uitstekendkouid) en warm." Reiziger: „Wel', het Water komt me al in den mond; hoe langt stopt :dje trein.?," Conducteur: „Deza trein: stopt niet'aan ■het volgende station)." JACHTSCHOTEL. 4 ons vleeschresten liefst half rund-, half varkensvleesch, '/3 L. water, bruin van jus, 1 groote ui, '/2 ons boter of vet van jus, 1 laurierblad, 10 peperkorrels, 4 kruidnagelen, 8 ons koude gekookte aardappelen. 4 dL. melk. Het uitje snipperen en licht-bruin fruiten in de boter of vet, het gehakte vleesch en de kruiden toevoegen met 't water en 't bruin van jus en een half uur laten stoven. Van de aard appelen met de melk puree maken, het gestoofde vleesch in een vuur vasten schotel leggen, laag om laag met de puree; de bovenste laag moet puree zijn. Alles bestrooien met paneermeel, hier en daar een ringetje ui en stukjes boter leggen. In den oven vlug bruin laten worden. HORS D'OEUVRE. Wie een verzameling van mooie „hors d'oeuvre" recepten wil hebben, schrijve daarvoor naar „Mariakroon", Culenborg. Tegen vergoeding van f 0.50, welke de vereeniging „Ava" voor hare goede werken ten goede komt, ontvangt men franco het-druk- werkje. zonder dewelke de eenheid op den duur niet is te handhaven. De vraag is nu, of dit dubbel doel door een wijziging van de stemtech- niek in onze kiesvereenigingen is te bereiken, dan wel of de organisatie vorm der partij zelf dient te worden gewijzigd. Immers, wanneer men aan iedere gedachtengroep in de partij gelijke rechten en gelijke kansen wil toe kennen, dan moet men aannemen, dat deze groepen zich organiseeren. Den laatsten tijd was er dan ook een streven merkbaar om studieclubs in de partij op te richten. Bovendien hebben heele groepen zich van de partij afge scheiden, die, naar de leiders be weren, zullen terugkeeren, wanneer zij in de partij als groep zich kunnen doen gelden. Gaat de ontwikkeling verder in die richting, dan is de tegenwoordige organisatievorm der partij, namelijk een algemeene Bond van Kieskring organisaties met plaatselijke afdeelin- gen, op den duur vermoedelijk niet te handhaven. De vraag, die men dan onder de oogen zal moeten zien, is deze: is het gewenscht, en zoo ja, is het moge lijk de R.-K. Staatspartij te hervormen tot een federatie van katholieke staat kundige vereenigingen of gedachten- groepen, die allen, staande op het zelfde beginselprogram, met gelijke rechten en gelijke kansen voor bijzon dere denkbeelden ijveren? Het is een moeilijk geval. Doch zooals gezegd, de R.-K. Staatspartij leeft in een overgangsperiode. Het wachten is op het rapport der com missie Barge. glas aan hare lippen brengend; wat deed Winkofï op dat oogenblik? Hij was bezig de laden der werktafel te doorzoeken. Hij wilde de papieren heb- ,ben -verstaat gij mij? Maar de papieren waren haven, in ons slaapvertrek, Mirko had altijd gevreesd, dat men beproeven (zou 'ze hem te ontstelen. Kunt gij u verklaren, waaroor hij den ellendeling binnen liet op dat uui Neen; ik heb het nooit geweten. Hij was zeer .moedig van aard; misschien heeft hij verzuimd de ketting o'p de deur te®oen en in dat gevat was Wiakaff Van zelf ineens binnen. Misschien opk heert; de ze hem gesmeekt hem nog eene laatste maal te woord te staan; hij tan faem'gte- zegid hebben, dat 'hij zich gewonnen gaf en zou vertrekken indien Mjrko verder de zaak rusten liet. Wie zeil zeggen tot welice huichelarij hij zijne toevlucht nam? Zag hij aanstonds'? (Wordt vervolgd

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1923 | | pagina 5