Tweede Blad ONTMASKERD. ZATERDAG 3 FEBRUARI 19S3 NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Buitenland RUSLAND Kerknieuws FEUILLETON Voor onze vrouwen. Gemengd Nieuws. Het hoekje van humor. Voor de Keuken. Een bolsjewistische spotprocessie op Kerstmis. Onlangs heeft er een studenten processie te Moskou plaats geliad, waarbij de herdenking van het Kerst feest en verschillende godsdienstige ceremoniën werden nagebootst. De vertooning was georganiseerd door twee groepen, waaronder een van studenten uit de Oostelijke landen, die op kosten van den sovjetstaat als militante bolschewisten worden opge voed. De meeste spelers waren jonge Joden en Mohammedanen uit Turkije, Perzië, Afghanistan en Indië. Er was geen enkele Rus onder hen. De tweede groep studenten behoorden tot de „Radfaks" of faculteiten der arbeiders. De processie, aldus een correspon dent van de „Daily Mail", had een uur noodig om voorbij te trekken. Het heele doel was het verhaal van Bethlehem uit het Nieuwe Testament belachelijk te maken, waarbij gepoogd werd te bewijzen, dat dezelfde ge schiedenis ook van andere goden wordt verhaald. Eerst kwam een beeld van Boeddha. Dan een groep militairen, waarachter in automobielen „de godde lijke redders van alle volken", Osiris, Boeddha, Mitlira, Christus en andere „goden". Deze beelden waren om geven door het uitvaagsel van het menschdom. De motto's der meege voerde banieren waren in denzelfden trant. Op een andere der verschillende auto's werden de H. Drievuldigheid en liet Goddelijk Hi'isgo/.in voorge steld, door perc Jsn van het minste allooi. Op een volgende automobiel werd het schoon christelijk gebruik in Rusland, dat na Kerstmis de pries ters elk huis komen zegenen, terwijl koorknapen een Kersthymne zingen, bespottelijk gemaakt. Ik kan geen woorden vinden, aldus de correspondent, streng genoeg, om mijn afschuw uit te drukken over deze fieltachtige en heiligschennende -parodie, welke vergezeld ging van talrijke kniebuigingen, het maken van kruisteekens en spot-zegeningen. Man nen, als monniken gekleed, met lange staven, waarop aan het einde een roode ster, in de hand, gebruikten deze staven om de toeschouwers met „heilig water" te besprenkelen. Door de bolschewistische politie tegen een tusschenbeide komen der hevig verontwaardigde bevolking be schermd, trok de stoet door alle voor name straten van Moskou. In elk ander land van Europa zouden de organisators van zulk een parade gearresteerd zijn. Hier werden juist de verontwaardigde toeschouwers in hechtenis genomen. Ten slotte had een godsdienstoefe ning plaats, waarbij de meest heilige mysteries belachelijk werden gemaakt. Daarna werden de beelden der goden verbrand. Op den Zondag Sexagesima. Epistel II van den H. Paulus tot de Corinth. XI. 1933 en XII. 19. Broeders! gij verdraagt gaarne de onwijzen, wijl gij zei ven wijs zfit; want gij verdraagt het, indien iemand u in slavernij brengt, indien iemand u uitzuigt, indien iemand u berooft, indien iemand zich verheft, indien u iemand in het aangezicht slaat. Ik zeg het ter onzer schande, alsof wij hierin te zwak waren geweest. Waarop zich iemand durft beroemen, (ik spreek nu als dwaas), durf ik ook; zijn zij Hebreen, ik ook; zijn zij 4) or- Heel veel-. Gij mioct mij helpen mijn rol te vervullenwant gij begrijpt toch wel, .dat ik niet met de deur in huis kan vallen en zeggen: Mijn beste mijnheer IViakofl, ik ben Maxim Schrans,bi en. ■Kom eens een kijkje nemen achter de coulissen bij u! Mijnheer vote Dunkasz. gravin Waletski vertoeft op het oogenblik waarschijnlijk op haar lancUue.l? Ja, mijnheer eerst einde September keert zij, naar de stad terug. Zij was nog nooit, sedert den dood van haar man, te Jiewegen buiten te blijven in den groeten jachttijd. Zeer goed! Dan beginnen wij met twee brave Wieensehe toeristen te zivp, die .liet land dooi trekken, om Polen"* ge schiedkundige kasteeltui te zien. Walelöki ■is immers een daarvan? Zeer zeker. In het gouvernement Kjelce, het zoogenaamde Poolsche Zwit- seriand met zijn indrukwekkende bosch Israëlieten, ik ook; ziju zij nakome lingen van Abraham, ik ook; zijn zij dienaars van Christus (ik zeg het in onverstand), ik ben het nog meer, in last en arbeid, veel meer in gevange nissen, in slagen bovenmate, dikwijls in doodsgevaar. Vijfmaal heb ik van de Joden veertig slagen min een ont vangen driemaal ben ik met roeden gegeeseld, eens gesteenigd, driemaal heb ik schipbreuk geleden, een nacht en een dag ben ik in de diepte der zee geweest, dikwerf op reis in ge vaar van waterstroomen, in gevaar van moordenaars, in gevaar onder mijn eigen volk, in gevaar onder de heidenen, in gevaar in de steden, in gevaar in de woestijn, in gevaar op zee, in gevaar onder de valsclie broe ders. In arbeid en kommer, in veel waken, in honger en dorst, in veel vasten, in koude en naaktheid. Be halve deze dingen, welke uitwendig zijn, drukt mij dagelijks de zorg van alle kerken. Wie wordt zwak, zonder dat ik zwak worde Wie ergert zich, zonder dat ik mij kwelle Indien men roemen moet, wil ik op mijne zwak heden roemen. God de Vader van onzen Heer Jesus Christus, die in eeuwigheid gebenedijd is, weet dat ik niet lieg. Te Damascus bewaakte de stedehouder van den koning Arétas de stad der Damaskers, om mij te vangendoch ik werd door een ven ster in eene mand langs den muur nedergolaten, en dus ontvluchtte ik zijne handen. Indien men nog roemen moet, alhoewel het niet betaamt, zoo wil ik op de gezichten en openbarin gen des Ileeren komen. Ik ken eenen mensch in Christus, die voor veertien jaren, hetzij in het lichaam, hetzij buiten bet lichaam, ik weet het niet, God weet het, opgenomen werd tot in den derden hemel. En ik weet, dat deze mensch, hetzij in het lichaam, hetzij buiten het lichaam, ik weet bet niet, God weet het, opgenomen werd tot in het Paradijs, en aldaar geheim volle woorden hoorde, welke het geen mensch geoorloofd is te spreken. Op zulk eenen wil ik roemen, maar op mij wil ik niet roemen, tenzij op mijne zwakheden. Doch, indien ik mij ook wilde roemen, ik zou niet dwaas zijn; want ik zou de waarheid zeggen; maar ik laat het, opdat niemand mij achte, boven hetgeen hij in mij ziet, of van mij hoort. En opdat do ver hevenheid der openbaringen mij niet zoude verheffen, is mij een prikkel des vleesehes gegeven, een dienaar van Satan om mij te kwellen. Der halve heb ik driemaal den Heer ge beden, dat hij van mij zoude gaan; maar hij antwoordde mijmijne gratie is u voldoende; want mijne kracht wordt in de zwakheid volkomen. Ik wil derhalve gaarne op mijne zwak heden roemen, opdat de kracht van Christus in mij verblijve. Evangelie, Lucas. VIII. 415. In dien tijde, als eene groote menigte bijeen kwam, en uit de steden tot Jesus ijlde, zoide Hij in gelijkenis: De zaaier ging uit om zijn zaad te zaaien; en als hij zaaide, viel een deel bij den weg, en het werd ver treden, en de vogelen des hemels aten het op. En een ander deel viel op de steenrots, en toen het uitschoot ver dorde het, omdat het geene vochtig heid had. Ook viel een deel tusschen de doornen, en de doornen, te gelijk opgroeiende, verstikten het. Weder viel een deel op goede aarde, en opwassende bracht het honderdvoud vruchten voort. Dit zeggende, riep Hijdie ooren heeft om te hooren die hoore. En zijne Leerlingen vroegen Hem, wat dit voor eene gelijkenis ware? Hij zcide hunu wordt het geheim gegeven van Gods rijk te kennen, maar aan anderen in gelijke nissen zoodat zij ziende niet zien, en hoorende niet verstaan. Dit is dan de gelijkenishet zaad is het woord Gods. cn. bergpaiiijen. Zoo ik' meen heeft het kasteel in den riddertijd een groote rol gespeeld en werd het meermalen bele gerd door Mieczysiaw II. Volgens een oud verhaal zouden aanhangers vanGeorg Dub'omjr.ski den tuenmaügcn burggraaf die oen. vurig aanhanger der partii. der ko ningin was, met zijn gezin hebben over rompeld en gedood. Sedert moet hel kas teel jaren, lang onbewoond zijn geweest. Tot ver in den omtrek was het be rucht als het spookslot van de PrcJnik en geen boer durfde na het vallen van den avond don weg te passeeren, waar op do torens van de» burcht dreigend nccrblilctcni. Tegenwoordig moet liet een prachtige boekerij bevatten en meester stukken van de Poolsche c» Ifongaarsclu? schilderkunst. Uitstekend! Mevrouw Waletski zal wel niet weigeren onze nieuwsgierigheid maar zulk een gedenkstuk uit de dagen van het oude Polen te bevredigen? -Od zij is de gastvrijheid zelve. Mair wat beoogt gij daarmede? Ik vroeg u niet op te treden tegen haar! Neen, maar jie moet altijd begïn- Daarhet bij den wegvalt, zijn degenen die het woord hooren; daarna komt de duivel, en neemt het weg van hun hart, opdat zij niet zouden gelooven en zalig worden. Daar het op de steen rots valt, zijn zij, die, als zij het woord hooren, het met vreugde aannemen, maar zij hebben geencn wortel: zij gelooven voor eenen tijd, en ten tijde der beproeving vallen zij af. Maar daar het tusschen de doornen valt, zijn degenen, die nadat zij het woord gehoord hebben, door de bekommer nissen en rijkdommen en wellusten des levens verstikt worden, en geene vruchten voortbrengen. Maar hetgenc op goede aarde valt, die zijn degenen, die het woord met een goed en op recht hart hooren, het bewaren, en vruchten voortbrengen in lijdzaam heid. Moderne „Dansen". De uit Amerika naar Europa over gebrachte „Jasz" is een „dans", van 't laagste allooi, welke de snobs onzer hedendaagsche hoofdsteden, gespeend van elk schaamtegevoel en alle mo raal, op de openbare bals in de ge legenheid stelt te bewijzen tot welk een duizelingwekkende hoogte het menschelijk genie 't brengen kan. Het ware onzinnig te beweren dat de „jasz" een slechten invloed heeft op de zedenaan de zeden van hen, die een dergelijke „dans" uitvoeren, is niet veel meer te boderven, evenmin als aan die van hen, die er een minuut lang zonder een gevoel van walging naar kunnen kijken. Maar voor 't lichaam is deze dans zeker heel schadelijk. Hoe kan het andersEn het lichaam van een jasz- danser of danseres zal over 't alge meen toch niet zoo heel sterk zijn, want een zóó ongezonde geest, die behagen schept in zulke funeste ge noegens, kan bezwaarlijk in een ge zond lichaam huizen. Te New-York is thans een schade vergoedingsproces gevoerd door de danseres Marie Ehlers tegen den theater-directeur Ernie Young. De danseres beweerde dat zij tengevolge van het voortdurende jasz-dansen, hetgeen zij krachtens een contract met Young doen moet, een ziekte had opgeroopen. Zij verklaarde dat zij door den gedaagde gedwongen werd zich veel verdraaiingen, verstuitingen en verkrommingen te laten welgevallen in verband met 't uitvoeren van moderne dansen, en vooral bij 't draaien van de heupen en 't trekken met de schouders. Tengevolge van deze procedures, die zij verscheidene maanden moest voortzetten krijgt de danseres, zoodra zij jasz-muziek hoort, een onweer staanbare lust om met haar ledematen heen en weer te kronkelen, en zij verliest dan elke controle over haar bewegingen. Vooral worden deze ziekte verschijnselen in 't leven geroepen door „de onregelmatige en luidruchtige toonen der jasz-muziek", die haar dwingen „zich onbewust te draaien en te kronkelen." Deze door de jasz-bacil aangetaste danseres zag zich een schadeloosstel ling van 10.000 dollar toegewezen. Gfrootere magen. De Engelsche doktores Jane Walker heeft ontdekt, dat de hedendaagsche vrouwen een „grootere maag" hebben dan die van twintig jaar geleden. Tot voor kort aten de vrouwen in het algemeen te weinig, en de genees- heeren hebben er vaak over geklaagd dat juist in de elegante kringen de vrouwen, tengevolge van haar ijdel- heid, aan ondervoeding lijden. Een mode, die de slanke taille als het ideaal huldigde, moest tot deze moderne ascese voeren, en buitendien gold het ook vaak als onbehoorlijk, wanneer non met mijn terrein Ie verkennen en, het midden zien, waar die Winkoff zich heeft weten in te dringen. Indien de gravin is zio.oiajte gij1 haar beschrijft, vergeef nfij u van een weinig partijdigheid te verden ken, dan zal ik efnsfig1 weifc maken vagi het geval; want dan verbergt zich daar onder meer 'dan de gewone zwakheid ooner vrouw. Daar eerst kan ik beSlisse11 ol het mij de moeite waard dunkt mij ook naar Warschau te .begeven, om uit te vinden wie die mijnheer Winkotf in waarheid is- en wal Jiijalzoo in zijn leven heeft uitgevoerd. L'w adres staat, op uw kaartje, zte ik. Indien ik' u nooidjg mocht hebben, zal ik u schrijven. 'Mocht gij mij toevalligerwijze ontmoeten, da» kent gij mij niet. Ik 'ben van heden ai slechts een vreemd reiziger yolör u, eerrecht sppcimfen mijner landgenoolen, die voorloopjg 'geen woord Russisch of Fonisch verslaat. En wanneer begeeft gij u op weg? vroeg Iwan vofi Dunkasz!. [Morgen, mijn waagde heer. Ik zou liefst binnen do veertien dagen mei mijn ©nderzookk gereed kommen. 0! boe zal ik u genoegzkam daa- een jongedame veel at. Men stelde zich op het even romantische als ongezonde standpunt, dat de zachte en aetherische vrouwen slechts van alle geneugten ter tafel mogen proeven en het eten als een soort spel moeten opvatten. Toen er een mode opkwam, welke den vrouwen veroorloofde, ja zelfs tot plicht stelde, weder een sterkere taille te hebben, en de mager heid niet meer als ideaal gold, toen begonnen ook de vrouwen meer te eten. Daarbij kwam, dat zij die zelf haar brood verdienen, beter betaald worden, en dus ook meer geld voor haar eten kunnen uitgeven, terwijl het vroeger maar al te vaak gebeurde, dat de jonge kantoordame of verkoop ster, veel meer aan haar kleeding dan aan haar voeding ten koste legde. De artsdfe schrijven de buitengewoon sterke toename der tuberculose onder de vrouwen in de laatste vijf-en- twintig jaren voor een groot deel toe aan de veronachtzaming der voeding, en door deze „mode" is de volksge zondheid ernstig benadeeld geworden. Volgens Jane Walker voeden de vrou wen zich thans veel rijkelijker, en het geldt niet meer als onbehoorlijk wanneer een jonge dame een ge zonden eetlust heeft en fiink toetast. Geen grijze dames in Engeland. De beroemdste Engelsche „haar verfkunstenaar" of „haarkunstscliil- der", of hoe ge hem noemen wilt, is mr. Bailet, die een praktijk van 32 jaar heeft, en wiens instituut een jaarlijksche clientele heeft van niet minder dan 18.000 dames! Deze belangrijke verschijning in de Engelsche kunstwereld heeft een en ander over zijn vak (vergeef mij het platte woord) verteld. Hij zeide dat velen, die de kleur van heur haar wenschen te verande ren, daarbij niet steeds gedreven wor den door ijdelheid. Vaak wendt men zich tot hem omdat men de behoefte voelt zijn leeftijd te maskeeren, en wel uit zuiver zakelijke overwegingen. Vooral zijn er veel verkoopsters, die de ondervinding hebben opgedaan dat zij een betere betrekking krijgen, wanneer zij er jong en frisch uitzien. Het aantal dames dat bet haar willen laten verven is veel grooter dan, dat der lieerenop 100 vrouwen komen hoogstens 16,17 mannen voor. Zelfs 80-jarige vrouwen willen zich 't haar laten verven. „Niemand vermoedt", zoide de haar- virtuoos, „hoeveel menschen hun haar geverfd hebben; men ziet bijna geen dames met grijs haar meer. De ver andering gaat zoo in z'n werk, dat zij niemand opvalt." Een geniaal kunstenaar als Bailet vergenoegt er zich natuurlijk niet mede de kleurenmiddelen eenvoudig aan te wenden, doch hij bestudeert de heele verschijning en persoonlijk heid zijner cliënten, en kiest dan de haarkleur uit welke 't best bij haar leeftijd, karakter en wezen past. Wel is hij natuurlijk aan de haarkleur mode gebonden. Als modern gelden aschkleurige nuances en muisbruine tinten, welke overgaan in 't rossige of gouden. Het kleuren van 'thaar met henna is niet meer in zwang; dit procédé is te gewoon, en kan door iedere vrouw worden uitgevoerd. Ook weet een ieder, dat de aldus ver kregen kleuren meestal kunstmatig zijn. („Msbd.") Ouderwetsche zachte winters. Met ongekend zacht weer voor den tijd van het jaar heeft 1923 zijn in trede gedaan. Geen sneeuw of ijs van beteekenis of barre winterkoude, heeft het laatst van 1922 ons gebracht on op den eersten Januari scheen een mild zacht zonnetje, dat een overjas bijna overbodig maakte en ons meer iten,! riep de jonge mate uit: Gij1 vervult mij weer geheel en a:l met blijde hoop. Geloof mij niet al te zelfzuchtig: Indien, ik meende dat mevrouw 'Waletski aan dien inan was gehecht, zou ik liever het beeld barer dochter uit. mijn hart trachten te bannen, dan haar een oogen blik van leed te veroorzaken; maar het kan niet anders of zjj'zelve feil er zich over verheugen, zoo wij haar van hem kunnen ontslaan. Zie niet op het geld: ik bracht vijf dujzend gulden, vi oir u mede voor de onkosten. Zoo, gij meer behoeft, moet gij het mij meiden, ik ben rijk door liet erfdeel mijner moeder, en behoef dus niet op een sommetje meer of minder to zien. liij reikte Maxim Schranste! ©enige bank, biljetten van. duizend ev er, bedankte hem nogmaals en nam toon afscheid. Welnu? vroeg ik, toen de deur zich achter hem gesloten had. Ik verwachtte een reeks ,va:n schrandere gevolgtrekkingen te hooren. Een allerliefst jqngMensch, zeide luijn vriend, op luchtige©. toon. ïk vvas ontstemd ,over dit antvvooid. Ik DAT LIEVER NIET. Och, hoe dank ik je, zei de heer tot zijn jongen redder. Zie hier mijn belooning, neem m'n dochter tot vrouw. De jongeman keek even naar de jonge dame in kwestie en pakte daarna de oude heer bij z'n lurven. Hé, wat doet u! Je d'r weer ingooien, was 't korte bescheid. NIET ALLEBEI. Hola, hei daar! riep een kaste lein en snelde achter zijn buffet uit de straat op, een man achterna hola, je hebt je bier nog niet betaald. Hebt jij 't zelf betaald'? riep de ander, zijn vlucht voortzettend, terug. Natuurlijk. Wel dan is 't ook niet noodig, dat we 't allebei doen RUSTOORD. De toerist: „Is dit een rustig plaatsje De inboorling: „Vroeger toen de menschen hier nog niet kwamen om rust te zoeken." EEN VERSTANDIGE MOEDER. Wil jouw jongen levertraan ge bruiken Eerst niet, maar nu heb ik er iets op gevonden. Telkens als hij zoet inneemt, krijgt hij een dubbeltje. Dat is een dure liefhebberij. Heelemaal niet. Als hij de flesch leeg heeft, zit er net genoeg in zijn spaai'pot om een nieuwe flesch te koopen. Maizenaseliotel met appelmoes. 1 L. melk, 80 gram suiker, 80 gr. maizena, 1 ei, geraspte citroenschil, 500 gram zure appelen, plm. 300 gram suiker. Bereiding: De appelen schillen en er appelmoes van maken. De melk met 80 gram suiker en een stukje citroenschil aan de kook brengen, maar 2 d.L. van de melk er uit hou den en daarmee de maizena aanmen gen. De aangemengde maizena lang zaam bij de kokende melk voegen en alles roerende ongeveer 5 minuten laten doorkoken tot een gebonden massa. Dan van het vuur af, de ge klopte eierdooier er bijvoegen en dit alles laag om laag met de appelmoes in een vuurvasten schotel schikken, de bovenste laag moet uit maizena bestaan. Het eiwit stijf kloppen met een lepel suiker en daarmee het schoteltje bedekken, dat dan in den oven lichtbruin moet worden. malen verwonderd deed zeggen: hoe is 't mogelijk toch, zulk heerlijk voor jaarsweer en dat op den eersten van het jaar. Vriendelijk scheen ze over weiden en wegen en gaf iets vredigs en hoopvols, ofschoon de vrede zich helaas nog doet wachten. Maar 't is wel bijzonder hoe zacht het weer in dit winterhalfjaar is geweest. Buiten gewoon! Men zou haast durven ver onderstellen dat de natuur een paar maanden in de war was. De knoppen aan de boomen zwellen zichtbaar, hier en daar staan reeds peper boompjes in vollen bloei, ja de kik- vorschen heeft men in Noord-Holland zelfs op den laatsten oudejaarsavond het oude jaar hooren uitzingen en als men naar de weiden ziet, waar het gras al mooi gaat groenen vraagt men zich af: zou het vee met Februari al weer in de weide zijn Laten we ons niet vooral te ver heugd maken; immers het spreek woord zegt niet om nietsMaart roert zijn staart en April doet wat hij wil Laten we er het beste van hopen. Of er meer zulke zachte winters geweest zullen zijn? stond Jan ook óp, oni naar mijne slaap, kamer te gaan en wenschle lio'm kortaf goeden nacht. Den volgenden dag1 ring- roeds bijtijds, onze reis naar het kasteel Blawinski aan. Wij waren thans twee toeristen, die ver zot waren op oude 'kasteelen. Mijn vriend had den naam aangenomen van den lieer Budwejs, terwijl ik Spiess heette. Wij zullen deze reis voorbijgaan en met de vermelding 'dat wij vriendelijk werden ontvangen door mevrouw War lctski den lezer verplaatsen in de gezel lige eetkamer van het kasteel, waar de raadselachtige huisvriend Stanislas Win- ko.fi juist zijn maal beëindigde. Ziezbpi! afejde hij eindelijk,, zjijn servet losmakend, nu ben jk weer een mensch: daar straks was ik steclits een uitgehon gerd werkman; hersenarbeid wil govoed worden. Eindelijk zal ik ook oeps mijnheer Busl- weis' belangwekkende gesprekken mogjen genieten. W (Wórdt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1923 | | pagina 4