Tweede Blad NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Medische Brieven. Kerknieuws Voor onze vrouwen. ZATERDAG 13 JANUARI 19P3 FEUILLETON BERAR, DE FAKIR Buitenland ZWITSERLAND Gemengd Nieuws. Het hoekje van humor. Voor de Keuken. ONZE ADEMHALING. I. In dit jaargetijde met zijn meestal vochtig en guur weer, acht ik het niet van belang ontbloot eenige rege len te wijden aan onze ademhaling. In de allereerste plaats de beant woording van de vraaghoe behoo- ren wij adem te halen en welke zijn de gevolgen ten goede of ten kwade. Zooals bekend mag verondersteld worden, kunnen wij op tweeërlei wijze ademhalen n.l. door den mond en door den neus. Wat de neusadem- haling betreft, is deze verre te ver kiezen boven de ademhaling door den mond. Waarom de eerste weg de meest verkieslijke is, ligt niet zoo aanstonds voor de hand en heeft eenige verklaring noodig. Allereerst dient door er opgewezen te moeten worden dat de luchtweg, dus de baan via onzen neus, een veel lan gere is dan de voedselweg via onzen mond naar onze longen. Halen wij nu door onzen mond adem dan brengt deze wijze van doen tal van gevaren met zich mede, want het verschil in lengte van deze beide wegen heeft een buitengewoon groote beteekenis. De lucht n.l. die door onzen neus strijkt, komt zoodoende veel beter voorverwarmd in onzen longen van door de lucht, die onzen mond als ingangspoort heeft gehad. Zoo is het duidelijk, dat bij de adem haling door den mond allereerst het mondslijmvlies, vervolgens de keel en de longen in hooger mate bloot staan van allerlei ziekten dan bij de neus ademhaling. Ik noem slechts ontsteking van de luchtwegen als bronchitis en longontsteking enz. Wij hebben steeds voor dogen te houden dat tal van bacteriën de gelegenheid benutten om de verzwakte deelen van het organisme aan te vallen, zoodra zij de kans schoon zien. Wordt een of ander weefsel plotseling aan koude blootgesteld dan verliest het aan weerstandsvermogen, met als gevolg dat zulk een weefsel gemak kelijker de prooi wordt voor deze kleine belagers onzer gezondheid, die altijd in groote getale aanwezig zijn Proefnemingen in de laboratoria ge nomen, niet alleen wat betreft de luchtwegen, maar ook andere orga nen, hebben afdoende bewezen en doen inzien dat de koude een voor sprong geeft van de in het lichaam aanwezige micro-organismen, welke niet zelden noodlottig kon worden, ja zoodanig dat het den dood van het betrokken individu ten gevolge heeft. De ervaring heeft ons geleerd dat vele menschen, die om een of andere reden niet door den neus kun nen ademhalen, vaak het slachtoffer worden voor ontstekingen der adems- halingswerktuigen. Menschen met een chronische neusontsteking en ook zij wier beroep vereischt dat zij veel in een omgeving van stof en rook moe ten arbeiden, staan dikwijls aan ge noemde gevaren bloot. Ik zou onvol ledig zijn wanneer ik in dit verband niet noemde de U allen bekende en beruchte neuspoliepen. Het neusslijm- vlies verkeert door deze aandoening in een meer of minder ernstigen graad van ontsteking en vertoont hier of daar soms vrij groote uitboch- tingen. Deze kwaal komt nog al eens bij kinderen voor en is een reden dat niet door den neus adem gehaald kan worden. Vooral gedurende de Herfst- en Wintermaanden, wanneer de buiten lucht kil en koud is en binnenshuis gestookt wordt, is het verschil in temperatuur vrij beduidend. Door deze wisseling worden tal van per sonen, wier neus niet normaal werkt de dupe van deze storing. Er kan dan ook niet genoeg op aangedrongen worden, tijdig maatregelen te nemen om de neusademhaling wederom mo gelijk te maken. Wij kunnen zeggen dat hoewel niet rechtstreeks, dan toch indirect'het behoud van menig menschenleven op rekening van den neus en keelarts gesteld kon worden door deze een of andere ernstige aan doening door zijn ingrijpen voorkomen heeft. Wij willen den volgenden keer nog van zeer belangrijk punt bespreken n.l. het verband tusschen onze adem haling en onze bloedstroom. Op den tweeden Zondag na Driekoningen. Epistel van den heiligen Paulus aan de Romeinen. XII. 6-16. Broeders! wij hebben, volgens de gratie welke ons is gegeven, verschil lende gaven, of van profetie naar de regelmate des geloofs, of van bediening in het bedienen, of van geleerdheid in het leeren, of van vermaning in het vermanen;, die uitdeelt, doe het met goede trouw; die overheid is, met naarstigheiddie barmhartigheid betoont, met vroolijkheid. De liefde zij ongeveinsd. Haat het kwade, en hecht u aan het goedebemint elkan der met eene broederlijke liefdevoor komt elkander met eerbied; zijt niet traag in het betrachten uwer plichten; zijt vurig van geest; dient den Heer; verheugt u in de hoop; zijt lijdzaam in de verdrukking; volhardt in het gebeddeelt den heiligen in behoeften mede; beoefent de herbergzaamheid; zegent, die u vervolgen; zegent, en vervloekt ze niet. Verblijdt u met de blijden; weent met weenenden; zijt eensgezind onder elkanderhebt geen hoog gevoelen van u zeiven, maar voegt u naar de nederigen. Evangelie, Joannes. II. 111. In dien tijde werd te Cana, in Galilea, eene bruiloft gehouden, en de Moeder van Jesus was daar. Jesus werd ook met zijne leerlingen ter bruiloft ge- noodigd. En toen de wijn ontbrak, zeide de Moeder van Jesus tot hem zij hebben geen wijn. En Jesus zeide tot haar: Vrouw, wat hebt gij met mij te doen? mijn uur is nog niet gekomen. Zijne Moeder zeide aan de dienaren: doet alles wat Hij u zal zeggen. Nu daar waren, volgens de zuivering der Joden, zes steenen kruiken gezet, houdende elk twee of drie maten. Jesus zeide hunvult de kruiken met water. En zij vulden ze tot boven toe. Jesus zeide hun: schept nu en brengt het den hofmeesteren zij brachten het. Als nu de hofmeester het water proefde, dat wijn geworden was, en niet wist van waar het kwam, schoon de dienaren, die het water geput hadden, het wel wisten; toen riep de hofmeester den bruidegom, en zeide hem: een ieder stelt eerst goeden wijn voor en, als zij wel ge dronken hebben, dan die minder is, maar gij hebt den goeden wijn tot hu toe bewaard. Dit eerste zijner teekenen heeft Jesus gedaan te Cana in Galilea, en heeft zijne heerlijkheid geopenbaard, en zijne leerlingen geloof den in Hem. Vrouwelijke advocaten in Frankrijk. Te Parijs denkt men er over de vrouwelijke advocaten het recht van pleiten toe te staan, maar een com missie van rechters wil dan dat de vrouw zich aan een gepast uniform zal onderwerpen. Zij zal o.a. een witte pruik moeten dragen. Dat kan héél aardig staan. Lange rokken. •Nu de dwaze korte rok heeft afge daan, maakt men zich weer bezorgd, dat de mode in een ander uiterste zak vervallen en te lange rokken voor- schrijven. Doktoren waarschuwen reeds tegen de ongezonde lange rok, die stof en vuil opwerpt, vooral als die lange rok weer zou ontaarden in Naar het Fransch van L. B. 105) fit--. Het was ©en lange ©n moeilijke tocht, ook zelfs voor geharde na,tuien als deze .woestelingen en ondanks de vlugge paar den waarover zjj beschikten. Toen men. zich op ongeveer eeh mijl afstand van den tempel der verscbrikfce- r lijke godin bevond, begon net nacht te worden. Beide troepen, .door een korte11 afstand van elkaar gescheiden, sloegen hun kamp op in l>,«t dichte iungle, dat do ruïnen, twngaf en zich tot op zeer verren afstand uitstrekte. Toen over deze akelige streek de dikte duisternis van het middernachtelijk uur was neergedaald, toen die vreemde «n huiveringwekkende syMphonie weer be gon, saamgesteld uit de verschillende ge luiden die reeds weerklonken in de eer ste jaren van het bestaan der oerwouden, toen ging Bikanel, alleen uit on verschrokken, met ware doodsverachtingi Hi» ontdeed zich van zijn kleederen, wrevi zicli d* huid in met een geheim vocht, dat een scherp® vieze luchl ver spreidde als van een wild dier e11 gleed bijna onhoorbaar tusschen het geboomte en het gebladerte docr. De spichtige tak ken die hem tegen de borst, de beeUeo of in den nok sloegen, hinderden hem niet, zijn huid was er gevoelloos voor geworden. Hij verwijderde zich verder en verier zonder eenig wapen, de jakhalzen op de vlucht drijvend, de hyenaas schrik aanja gend en zich op 'het aehoor af in dje rich ting begevend, waaruit ©enig gebrul van tijgers hem tegenklonk. Men weet dat een zeer talrijke kolonie van deze verschrikkelijke beesten zich ophield in d;t gedeelte van het jungle ron dom de ruïnen. 'Zij waren, nadat zij eenmaal menschen- vleesch geproefd hadden, daarop verzot geraakt. Niet wijl het allen oude tijgers waren die hun krocht ©n vlugheid verlo ren hadden en daarom hun aanvallen, slechts richtten op den mensch als de meest gietrakkelijk te overweldigen prooi maar wegens een geheel bijzondere voor keur, weg;ens ©en „quaestie van smaak", die hen het vtoesch, hun door de Hhoe- ga's als prooi voorgeworpen, deed. zer- klinden met onbeschrijflijk* gulzigheid. de sleep. De zoom van de rok even tippend aan den enkel is een normale en gezonde dracht. Maar dezelfde dames, die in baby-kleeren hebben geloopen, zullen weer al de narigheid van de sleeprok (vuile randen, veel borstelen, veel repareeren, 't lastige „rok opnemen" enz.) aanvaarden, wan neer Vrouwe Mode het gebiedt. Waar het om deze heerschappij gaat, wil de moderne vrouw nu een maal niets weten van vrijheid. Vrouwen in de Staten. Tot dusver hebben 14 vrouwen zit ting als leden der Prov. Staten en wel verdeeld over acht van de elf provincies. Gelderland, Utrecht en Zeeland tellen nog geen vrouw in de Staten, maar hij de a.s. verkiezingen zal dit vermoedelijk anders worden. Dure levensmiddelen. De statistiek maakte onlangs uit, dat in Duitschland de margarine 1241 maal duurder is geworden dan in vredestijd; de boter werd 1040 maal duurder, roggebrood kost 952 maal meer, varkensvleesch 808, melk 604, suiker 531, rundyleesch 385, aardap pels 180. Een heel klein stukje oorlogsjammer 1 En er zijn nog menschen, die den oorlog van onzen tijd goed praten. Om goed te slapen. - Een Engelsche medica zegt, dat de vrouw even goed haar toilet voor den nacht als voor den dag verzorgen moet. Zij raadt aan het lichaam af te sponzen met warm water, het haar flink te borstelen en de hoofdhuid te wrijven, handen en nagels goed te reinigen. Om goed te slapen moet men dan op de rechterzijde gaan liggen, al de spieren ontspannen en aan aangename dingen denken. Wil de slaap niet komen, dan héél langzaam den grooten teen van den linkervoet en den duim van de rechterhand gelijktijdig op en neer bewegen. Na een poosje den teen van den rechtervoet en den duim van den linkerhand. Heel langzaam en regelmatig en telkens langzamer. 't Is te probeeren 1 De oorzaken van den wereldoorlog. De central commission for neutral investigation of the causes of the world war heeft nu haar vierde con ferentie gesloten, de eerste sedert het eigenlijk wetenschappelijke werk, con form het in Stockholm in Juni 1.1. vastgestelde werkplan, in al de betrok ken landen is aangevat en begonnen. Deze zitting had te Zurich plaats op 4, 5, 6 en 7 Januari. Voorzitter der conferentie was de Baselsche hoogleeraar prof. Hermann BilchtoldZwitserland was bovendien vertegenwoordigd door konolel Immen- hausen en den secretaris van het Zwitsersche comité dr. Hans Oeliler (Zurich). Uit Nederland waren aanwezig dr. N. Japikse, directeur van het bureau voor historische publication en vice- voorzitter der centrale commissie, luitenant-generaal b.d. W. H. van Ter- wisga en de secretaris der centrale commissie, J. J. Bruna. De Noorsche landorganisatio had gedelegeerd den heer Hambro, lid van het Storthing en hoofdredacteur van „Morgenbladet" en kapitein ter zee Christophor Meyer. Het Zweedsche landscomité was vertegenwoordigd door professor Reu- terskiöld, hoogleeraar in het volken recht aan de universiteit van Upsala en den secretaris van het landscomité dr. Arne Forssell. De commissie nam met genoegen kennis van een rapport over den stand en de verheugende vorderingen der onderzoekingen. In het volgend num mer van het Bulletin zal een anthen- tiek overzicht van de voorgeschiedenis en de ontwikkeling van de centrale commissie worden gepubliceerd. Be menschejio-ffers waren zeer talrijk, en de tijgers waren sinds onheugelijke tijden eraan gewoon geraakt, hun voordeel te doen wmt deze wreedste en afschuw- lijfcste aller hijgeloovige praktükcn. Het vleesch yan menschen trok hen met des te grooter kracht aah, wii'l om zoo te zeggen de erfelijkheid op de ach tereenvolgende tijgergeslachten dozen, smaak had overgedragen. Ook kojiden de zoogenaamde priesters* die deze moordenarijen leidden, de nabij heid der tijgers slechts aangenaam vinden, daar de vrees voor dje 'dieren den afschuw ■der profanen voer de>ze plaats nog ver hoogde'. Bikanel bleef van tijd tot tijd staan, bracht dan zijn handen bij wijze van trech ter aan zijn mond en deed een geloei hoe ren, zoo meesterlijk nagebootst, dat een koningstijger of liever tijgerin het hem» niet zou hebben verbeterd. Dit geluid, dat in den stille11 nacht luid weergalmde en jn de verte door de echo herhaald werd, was het hulpgeroep van een bedreigde tijgerin in woede. Niemand ter wereld zou kunnen vermco den dat de keel van een mensen instaaP is zulk een geluid, zulk een vervaarlijk! Heleei voort t» breng»», De commissie heeft verder o.a. be raadslaagd over de methode van het archievenonderzoek en over den ge- schiksten weg om mondelinge inlich tingen te krijgen van staatslieden uit de vroegere oorlogvoerende landen. Onderwerp van beraadslaging was verder o.a. de uitgave der publicaties en de taal of de talen, waarin die zou geschieden. Daar de voorzitter verhinderd was de leiding der zake op zich te nemen, werd de tegenwoordige president, prof. Reuterskiöld bereid |gevonden zich tot nader met die taak te belasten. De vice-president dr. Japikse werd her hozen en het mandaat van den secre taris-generaal J. J. Bruna verlengd. De volgende bijeenkomst zal tegen het einde van den zomer in Den Haag plaats vinden. Drukkersdruk In verband met de thans bijna overal geëindigde staking in de drukkersbedrijven, komt van Clinge Doorenbos in „de Tel." het volgende gedichtje voor: Onze drukke drukkers drukt een Drukkend stakings-ongeluk In de drukke drukkersdrukte Drukt een druk drukkende druk. Héél druk drukten alle drukkers, Maar ze drukten onder druk En de onderdrukte drukkers Drukten niet meer: staakten druk. Druk werk was er,'door veel drukwerk, Maar, door drukkers stakingsdruk. Drukten niet-drukkende drukkers Drukke drukkers van hun stuk. De verdrukte drukke drukkers Zonder drukkers zien bedrukt Naar het einde van die drukte 'kDruk de hoop uit, dat het lukt. De geschiedenis van de San-Maid. Nu men bijna dagelijks het woord Sun-Maid hoort of leest en dikwijls ook een afbeelding van dit vriendelijk uitziende meisje tegenkomt, zal het velen onzer lezers zeker inteiesseeren, iets naders te vernemen over de Sun- Maid Raisins, welke onder dit handels merk verkocht worden. Het was, dunkt ons, zeer goed ge zien van de Sun-Maid Raisin Growers, eene Coöperatie van meer dan 14000 druivenplanters in Californië, die sedert eenigen tijd hare uitmuntende producten ook in- Europa en ons land invoert, als handelsmerk de Sun-Maid (Het Zonnemeisje) te kiezen. Dit is namelijk een aardige woord speling, die in de Engelsch sprekende landen dadelijk begrepen wordt, doch hier wel eenige toelichting behoeft. „Sun-Maicl" wordt namelijk uitge sproken als „Sun-Made" (door de zon gemaakt). En feitelijk zijn dan ook deze Calitornische rozijnen ran a tot z door de zon „gemaakt". De Sun-Maid rozijnen groeien in Californië in de San Joaquin (spreekt uit „Sen Waukien") Valley, een dal zoo groot als Nederland en België te zamen. In het midden ligt Fresno en rondom Fresno groeien een 94 van de geheele Amerikaansche oogst. Daar werkt de genoemde coöperatie voor hare meer dan 14000 leden. Van 1851 af, toen de druiven-cultuur in Californië werd begonnen, tot 1912 ging het den planters slecht, hoofd zakelijk omdat ze in handen waren van opkoopers, die een bod op de oogst deden, terwijl het fruit nog groen was. In 1912,werd de zoogenaamde Million Dollar Company gevormd, dat wil zeg gen, de planters vereenigden zich en vormden eene coöperatieve vereeni- ging met een kapitaal van een millioen dollars. Dit kapitaal was voornam elijk noodig om hun gezamenlijke oogst over de geheele wereld te verspreiden en ter markt te brengen, doch tevens maakte deze sterke associatie van planters het mogelijk met alle moderne hulp middelen nieuwe op wetenschappelijke bassis berustende methodes toe te De tijgers, die in het kreupelhont ver scholen laggn of op verkenning uit wa ren, hoorden dat geluid steeds duidelij ker, lieten zien erdoor nijsleiden, meenden dat het afkomstig was van een hunner ■natuurgenooten ©n antwoorden met alia kracht. Het duurde niet lang of uit het geheel© jungle rondom den tempel van Kali steeg een ijselijk concert op, waarbij de rauwe, angstige kreten der tijgerinnen de w.oede der tijgers voortdurend deaën stijgen. Het altaar van de godin des doods was 'nu ©p eenigen afstand geheel om ringd dooi' een kring van de'zie om' men- jschenvlceisch, loeiende, beeste11, wier moiorddadige vraatzucht de afgevallen; Brahmaan had opgewekt. Deze liep, v.kort zichtig voort, zich zeiven door zijn eigen geluiden meer-en meer opwindend als een echte verlichte" en den kring van loeien de tijgers steeds vernauwend. In Indië, waar alles vreemd, waar alles geweldig is, waar de nsltuur en de toestan. den de Europeesche begrippen en ver beelding te boven gaan, telden de in gewijden, de „verlichten", die zich op houden met geheimzinnige en niet Zelden afschuwwekkend» pr#.k.trjk»o siud» eeuwea p. -i i i mm BOOSAARDIG. Men hoort u in het geheel niet meer zingen, juffrouw Emma. Dè dokter heeft het mij streng verboden. Woont die misschien bij u in de huurt? ZAKELIJK! Winter bezoekt met zijn vrouw 't Warenhuis. Op een oogenblik raakt hij haar kwijt. Hij zoekt, maar kan haar niet vinden. „Mijnheer", zegt hij tegen een der controleurs, „ik heb mijn vrouw ver loren." „De afdeeling rouw is boven, links van de trap", luidde 't antwoord. STATISTIEK. Bij de plechtige begrafenis van een advocaat werd het zoontje van een der familieleden eenigszins ongerust. „Papa, ik moet u wat zeggen." „Stil", maande de vader aan. „Behalve u papa, zijn er nog een- en-twintig hier, die een kaal hoofd hebben." DAT WAS TOCH TE ZOT. Heer tot een directeur van een kermistent. Zeg, waar hadden jullie zooeven zoo'n twist over? Kermisgast. O, mijn hongerkun- stenares vroeg opslag wegens het duurder worden der levensmiddelen. Peren met aardappelen en spek. 2 K.G. Stootperen. 2 K.G. Aardappelen. 600 gram mager Spek. 10 gram Zout. Bereiding. Schil de peren, snijd ze in vieren, neem er de klokhuizen uit, zet ze op met zooveel water dat ze halverwege onderstaan, en het spek, en laat dit alles ruim 1 a 1 '/2 uur koken. Schil intusschen de aardap pelen, voeg ze na l'/2 uur bij de peren, maar zorg dat ze onder komen te liggen. Laat alles opnieuw koken tot de aardappelen gaar zijn en vrij droog, ongeveer '/2 a 3/4 uur; neem dan het spek er uit en roer alles flink dooreen. Gestoofde varkensnieren. 6 Varkensnieren. Zout. Peper. 4 d.L. Bouillon. 60 gram Boter. 30 gram Bloem. 1 Uitje. Een weinig Citroensap- Bereiding. De nieren wasschen en ongeveer 15 minuten koken in water met zout. Ze daarna in schijven snijden na het vet verwijderd te hebben. Deze schijven met een weinig zout en peper inwrijven, in wat droge bloem wen telen en in de boter licht-bruin bak ken. Zoodra de schijven nier mooi van kleur 'zijn, ze uit de boter nemen en deze vermengen met de bloem en het fijn-gesnipperde uitje. Dit alles onder voortdurend roeren licht-bruin laten worden, dan langzaam de bouillon er bij voegen en in deze saus de nier laten stoven tot ze geheel gaar is. Desverkiezende kan de saus afge maakt worden met wat citroensap. passen, waardoor reeds in de wijn gaarden een beter product werd ver kregen, terwijl bij de verdere behan deling met vereende krachten aan de strengste eischen der hygiëne kon worden voldaan. Vroeger werd er geoogst, als de planter dacht dat de druiven rijp waren. Nu echter wordt alles, wat onder het handelsmerk „Sun-Maid" verkocht wordt, gekeurd. Goede drui ven Bevatten veel suiker, vruchten suiker. In Californië geldt een wet, dat voor rozijnen bestemde druiven een suikergehalte moeten hebben van 17 De rozijnen, die onder het merk „Sun-Maid" verkocht worden, hebben reeds tal van tijgerbekweerders in hun midden. Ook Bikanel was .een van deze menschen. D'e vreeselijke beesten, die op bet geluid van zijn stem uit het jungle te voorschijn kwamen, bleven, zoodra zij een mensch ontwaarden, met bloedrooiden muil en gloeiende oogen verrast stilstaan. Dioch langzamerhand kwanjien zij half- bevreesd nader- Zij werden aangetrokken door üijn bewegingen, waarvan er aan hun in het duister scherp ziende oogen pogen geen enzele ontging, Het gehuil van zijn stem en de uitwasemjng van het vocht, waarmede hij zich dé huid be streken had, oefenden op hen een op- weersta anbare aantrekkingskracht uit. En met de ruwe, reutelende keelgeluiden, die msn het spinnen van deze reuzenkatten, zou kunnen noemen, kwamen, zij zich vreedzaam en bijna vriendelijk aansche ren tegen den man, die hen onderwierp aan de macht zijner betoovering. Nu stond hij op en leidde hen bij dozijnen naar de onmiddellijke omgeving" van den tempel, waar zij ongetwijfeld de vluchte lingen zouden verslinden (Wordt reTrolfjd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1923 | | pagina 3