kei SINT NICOLAAS 1922 Sint Nicolaas. ANT» SINT NICOLAAS op route! FEUILLETON f 1,60; cent per cent per ;wartje per pak; er 5 pond *en eit. ord. Let f franco g. U be er staan, el, omdat itwinnen. 7927-71 Tweede Blad, behoorende bil de „Nieuwe Zeeuwsche Courant" van IS November 1922. Sint Nicolaas' kracht ligt in het geheimzinnige van zijn optreden, in het verassende van zijne gaven, hij is de geheimzinnige weldoener bij ■uitstek. Ook zijn doen en laten omgeeft hij liefst met een geheimzinnig waas en zoo was dan de grijze Sint op het onverwachts aan de Zeeuwsche kusten verschenen terwijl men hem hoog en droog nog in zijn bisschopsstad dacht en onvermoeid ging hij met zijn knecht Sabbas of op z'n Hollandseh Pieterman de voornaamste winkels af in Zeeland's voornaamste plaatsen om er eens rond te neuzen en op datgene wat van zijn gading was, de hand te leggen, ten einde daarmede op zijn feestdag jong en oud gelukkig te maken. Allereerst verscheen de geliefde bisschop te SAS-VAN-GENT. Hij bezocht daar op de allereerste plaats de zaak van den heer M. van Goethem-Goethals. Oostdam. Hij vond daar te kust en en te keur wollen en katoenen stoffen, alle soorten mode-artikelen zooals: Blouses, japonnen, fantaisie-hoeden, dassen, strikken, en niet te vergeten handschoenen, die evenals een wollen, gestikte of fantaisie deken in dezen tijd van koude geen onwelkom cadecau zijn. Voorts bezocht hij nog tal van winkels, doch het was ons niet moge lijke deze nog te rangschikken, zoo dat wij zulks zullen doen in een volgend nummer. Daarna vertrok de Goede Sint naar 1) -0- De dagen van voorbereiding voor het Sint-Nicolaasfeest zijn weer aan gebroken. Dagen van spanning, waarin door allen jong en oud, rijk en arm met een van blijde verwachting klop pend hart wordt uitgezien naar den dag van 6 December. Vooral voor de kinderen is dit een heerlijk feest, een feest, dat o.i. zeer zeker in eere dient gehouden te worden. Het is niet onaardig om de ge schiedenis van den H. Nicolaas eens te verhalen, te meer daar velen in het St.-Nicolaasfeest niet meer zien, dan een dag, waarop men geschenken ontvangt en men andere verrassingen bereidt. De H. Nicolaas dan was in zijn leven bisschop van Myra, eene stad in Klein-Azië; hij heeft geleefd voor meer dan 1500 jaren. Hij werd ge boren in het stadje Patara; zijne moeder was eene zuster van den toen- maligen bisschop van Myra, die ook Nicolaas heette. Gij ziet, dat het in die oude tijden al net ging al thans. Het was voor iedereen duidelijk, dat de goede God bijzon dere inzichten had over dit kind van zegening. Van zijne allereerste jeugd VLISSINGEN. Met de Provinciale Stoomboot hier aangekomen, begaf Hij zich, in cognito, per electrische stadwaarts. In deze stad begaf St. Ni colaas zich naar de Walstraat, alwaar hij den winkel van F. M. van Hilst binnentrad om als passend cadeau voor velen een paar schoenen te koopen. Voor groot en klein, arm en rijk is hier in den uitverkoop de grootste keuze. Geen wonder dan ook, dat Sinterklaas zoowat het grootste gedeel te opkocht. Ook bracht Sinterklaas hier een bezoek bij de Firma B. Bouma in de Lepelstraat 7 en St. Jacobstraat 3. Verschillende manufacturen gemaakte tricot goederen, dekens etc werden hier voor menige Vlissinger besteld. Vervolgens bracht St. Nicolaas een bezoek aan vele winkels te MIDDELBURG. Op de markt uit de electrische tram stappend wipte Hij eerst even ons bijkantoor binnen om te zien hoe wij het maakten en ons te verzoeken hem te vergezellen, aan welk verzoek wij gaarne vol deden. Na in den winkel van den heer G. Mes tal van manufacturen, bed den, dekens, etc. gekocht en de adres sen opgegeven te hebben, waar alles bezorgd moet worden gingen we op de markt nog naar W. P. Maljers om daar van de bekende punch, advocaat en diverse soorten wijnen en grooten voorraad in te slaan, op dat de de Sint-Nicolaasavond gevierd kan worden onder het drinken van een heerlijken groq. af, lang voor hij zelfs tot de jaren van verstand gekomen was, wilde hij op Woensdag en Vrijdag, die toen algemeen als vasten- of onthoudings- dagen werden doorgebracht, slechts één enkelen keer voedsel nemen. Tot in zijn hoogsten ouderdom is hij hier aan getrouw gebleven. Toen St. Nicolaas nog jong was en met andere kinderen de school bezocht, deed hij reeds een wonder: God be diende zich van hem om op mirake- leuze wijze eene arme kreupele vrouw te genezen. Toen onze heilige nog een jongeling was, heerschte er in de stad Patara eene vreeselijke pestziekte en Nicolaas verloor binnen eenige dagen zijn vader en zijne moeder. Hierdoor werd hij de eigenaar van al hunne goederen en rijkdommen, die zeer aanzienlijk waren. In plaats echter van daaraf zijn hart te hechten en de genoegens dezer wereld na te jagen, keerde zijn jeugdig gemoed zich nog vuriger tot God; hij verdubbelde zijne gebeden en goede werken, opdat hij kennen mocht, wat de hemel van hem ver langde, en in welken levensstaat God wilde, dat hij Hem dienen zou. De Heer deed hem kennen, dat Hij hem had uitgekozen tot het Priester schap. In het Evangelie las hij„Zoo ge volmaakt wilt worden, ga, verkoop al wat gij bezit en geef het aan de Tevens brachten we hier nog een bezoek bij Corn. Henning om ver schillende portretten te bestellen en van andere vergrootingen te laten maken. Wat we hier zagen dwong onze bewondering af en we waren overtuigd voor onze bestellingen een goed adres gevonden te hebben. In de Langedelft bezochten we eerst Old England waar St.-Nicolaas uit de enorme groote sorteering cadeaux een ruime keuze deed. Een groote voorraad heeren- modeartike len werden hier besteld, o.a. vele fraaie dassen, boorden, overhemden, hoeden etc. Ook werd van de collectie St.-Nicolaas-cadeaux in het Magazijn „De Maan" in deze straat een groote hoeveelheid opgekocht. Sinterklaas toonde hier zijn groote tevredenheid over de gepresenteerde waren. Waar we echter niet veel tijd hadden, ver toefden we in eiken winkel slechts korten tijd. Van hier gingen we naar de Firma Spaan in de Graventrsaat, alwaar de zwarte knecht zijn keuze, uit de vele speelgoederen, luxe- en huishoudelijke artikelen deed, ook voorzag hij, dat hij menigeen een plezier zou doen met een flinken sterken reiskoffer. In de Lange Burg werd eerst een bezoek gebracht bij J. J. Julianus een bekend sigarenmagazijn. Fijne kistjes sigaren, stapels sigaretten en flink veel rooktabak werd hier op zij gezet voor St.-Nicolaas en wij stapten met een sigaar in het hoofd ons eerste St.-Nicolaas-cadeau weder den winkel uit naar L. B. van Houte om daar een heele sor teering heerlijk warme winterpantof- fels te koopen. Ook werd hier om de sporters gedacht. Tal van voetbal schoenen enz. werden eveneens inge slagen. In deze straat bezochten wij J ten slotte nog P. Langeraad om op tientallen Engelsche rijwielen en mo toren beslag te leggen. Wij hebben een enkel rijwiel geprobeerd en kun nen zeggen, dat, wie met zoo'n rijwiel bedacht wordt, er niet slecht aan toe is. Daarna 'kwamen we terecht in het Heerenkleedingmagazijn van M. van Loo in de Korte Noordstraat. Shawls, dassen, strikjes, handschoe nen, petten etc. werden daar ons deel en we kregen waarempel nog 5 pet. korting ook. Dat was een mee vallertje. Even bezochten we in de Lange Noordstraat het magazijn „De Duif" om daar een aantal prachtige bruids- en gelegenheidscostumes te bestellen. In deze straat kreeg ook Th. A. Sehippers een beurt. Manicuredoozen, sluit- en sierspelden, odeurs etc. wer den hier door Sinterklaas opgekocht. In de Vlissingsche straat werd J. J. Cozijn met een bezoek vereerd. Ook hier werd voor tal van per sonen, wier schoeisel versleten was, een paar prachtige schoenen gekocht We hadden zoowaar dorst gekre gen en gingen daarom bij de firma armen, en gij zult een schat in dén hemel hebben, en kom dan en volg mij na." En de jeugdige Nicolaas wilde inderdaad heilig en volmaakt worden. Hij begon dan werkelijk zijne goederen te gelde te maken en weldra ondervonden de armen der stad en der omstreken, dat er in het hart des jongelings iets brandde van het god delijk vuur van liefde, dat Jezus op deze wereld heeft gebracht, en waar van ook het H. Hart van Jezus gloeit voor ons menschen en voor de armen nog het meest van allen. In dien tijde had eene gebeurtenis plaats, die aanleiding heeft gegeven tot eigenaardige gebruiken, waardoor het St.-Nicolaasfeest zich van de andere feesten zoo zeer onderscheidt het geven n.I. van allerlei geschenken en verrassingen aan groote en kleine kinderen. Deze eigenaardige viering- van het feest van den grooten Heilige was zoo diep in ons volksleven gewor teld, dat het Protestantisme die in drie eeuwen van tegenwerking niet heeft kunnen vernietigen. Wel kon men de parochiekerken, die St. Nicolaas waren toegewijd, ont nemen en ontheiligen, zooals ge schiedde te Volenhoven, Kampen, Elburg,Harderwijk,Edam, Purmerend, Monnikendam, en vooral te Amster dam, de hoofdstad des lands, die St. Nicolaas van af het jaar 1300 als J. A. Pieters op de Vlasmarkt eens de fijne likeuren, bieren etc. proeven. Ook daar sloeg St.-Nicolaas het noo- dige in. Op de Varkensmarkt luisterden wij naar de mooie muziek die K. P. Brusket aan zijn verschillende mu ziekinstrumenten ontlokte. Sinter klaas besloot dan ook uit deze zaak het een en ander mede te nemen. In dezen tijd met de lange donkere avonden dacht St.-Nicolaas komt een zaklantaarn velen van pas. Daarom bracht hij een bozoek aan N. P. Dekker in de Giststraat, alwaar hij tevens enkele prachtige, degelijke naaimachines aankocht, Voor maat- kleeding begaven we ons naar Hooft- man in de seisstraat, we vonden hier een -ruime sorteering, hetgeen St.-Nicolaas noopte ook hier de noodige inkoopen te doen. Toen brachten we even een bezoek aan de firma C. van Holthnysen naast het militair hospitaal om daar van de opruiming van een restant sigaren te proflteeren. Dengenen, die van de tabak uit dezen winkel ont vangen, bevelen wij aan de stempels van de zakken te bewaren, want deze hebben waarde. Vervolgens werden nog bezocht de hofleverancier Jacq Frank, alwaar een groote hoeveelheid cadeaux wer den gekocht; L. B. de Nijs, waar tal van beelden, schilderijen etc wer den besteld en Sabbas nog een keuze deed uit de enorme voorraad speel goederen. Bij B. F. te Roller, sloeg ST. Nicolaas een groote hoeveelheid van de heerlijkste vleeschwaren in vooral de Geldersche worst vond bij hem veel aftrek. Prachtige piano's, orgels, vleugels en andere muziek instrumenten werden aangeschaft in de pianofabriek van Antoine Mes. Zelden zagen we zulke mooie piano's als in deze magazijnen. De dames zullen ook in Middelburg door St. Nicolaas bedacht worden, want bij de firma J. J. Ceulen, sloeg hij een enorme hoeveelheid fijne damestaschjes in benevens alle soor ten lederwaren portemonnaies, porte feuilles etc. Ten slotte kocht St. Nicolaas nog tal van speelgoederen zooals bouw- doozen, treinen, etc en vele luxe artikelen bij D. C. Bonwense, alwaar hij aan een goed adres was. Ten slotte kwam de heilige man te GOES. Wij waren reeds te voren van zijn komst op de hoogte gesteld en wij spoedden ons dan ook op het aangegeven uur naar het station om Hem het welkom in Goes toe te roe pen en onze diensten als geleide aaq te bieden. Gnze diensten werden even als andere jaren volgaarne aanvaard, hetgeen Pieterman, die zich schijn baar eenigzins in zijn eer voelde getast door de aanvaarding van on ze hulp, de opmerking ontlokte, dat we zooveel waren als Sint Nicolaas' haren Beschermheilige vereerde; wel kon de nieuwe Calvinistische stads- regeering in 1578 het groote zilveren St. Nicolaasbeeld der hoofdkerk ver nielen om er stadsmunten van te maken, maar de eerbied voor Sinter klaas liet zich niet uit de harten der Nederlanders wegnemen. Er leefde in Patara een huisvader met zijne drie dochters. Vroeger was de familie welhebbend, rijk zelfs; in oude geschriften heet de vader „een edelman". Thans echter leefde hij in behoeftige omstandigheden; ja soms leed hij met zijne kinderen gebrek. Aan niemand durfden zij hunnen nood klagen, en zoo nijpend werd de ellende, dat zij onder de bekoring begonnen te bezwijken en dat de kinderen door zondige middelen uit hun armoedigen toestand wilden geraken en rijkdom men wilden verwerven ten koste van eer en deugd. De H. Nicolaas, die toen juist bezig was alles aan de armen uit te deelen, besloot dit huisgezin te redden. Hij nam eene groote beurs met goudstuk ken en sloop des nachts stilletjes naar het 'huis van den armen edelman. Zonder dat iemand iets bemerkte, opende hij behoedzaam een der ven sters en wierp de beurs met goud stukken in de slaapkamer der kinderen De overlevering zegt, dat het ge schenk terecht kwam in de schoen tweede knecht. Wij beschouwden dit als een compliment en dankten dan ook Zwarte Piet voor diens opmer king. Waar we echter velen hadden te bezoeken, begaven we- ons direckt op weg en kwamen door Bouwplan I in de Ganzepoortstraat. Hier bezochten we de magazijnen van de Wed. H. Clement, om tal van wollen dekens, fraaie deurmatten, bureaux, bufetten, tafels, stoelen, kas ten, slaapkamerameublementen en wat dies meer zij te bestellen. Het was een heele wandeling door deze maga zijnen en eer dat alles uitgezocht en besteld was™telkens en telkens weer zagen we wat nieuws was er een klein half uur verstreken. Toen begaven we ons naar de Lange- vorstraat alwaar het eerst een bezoek gebracht werd aan den winkel van Jos. Bitter. We vonden hier talrijke ondergoederen in wol en jaeger in alle maten en tegen billijke prijzen. St. Nicolaas scheen goede zin te hebben, want hij kocht hier verbazend veel. Niet alleen ondergoederen, die men in dezen tijd best gebruiken kaD, wer den er gekocht, doch ook talrijke andere goederen. Alle soorten lappen voor kleederen werden in voldoende- mate ingeslagen. We merkten dan ook wel, dat 't hier een best adres was. Dan bracht hij een bezoek bij C. B. Simons en zocht daar een keurige collectie gouden en zilveren voor werpen uit benevens tal van alpacca voorwerpen, waarmede menigeen ten zeerste verrast zal zijn. Vandaar gingen we naar J. van Westen. alwaar de Goede Sint ook aardig wat insloeg. Tal van boorden, manchetten, overhemden, dassen, petten etc. ver dwenen hier in de zak van Pieterman, die met een vergenoegd gezicht maar inpakte, doch ook niet nalaten kon zelf een mooie nieuwe pet te koopen. Daarna brachten we nog een bezoek aan 't magazijn „De Magneet" alwaar eveneens verschillende heeren-mode- artikelen werden ingeslagen. De Heilige man bestelde hier ook enkele fraaie bontwerken en dames hoeden. Toen we hier klaar waren kreeg de zwarte knecht den winkel van J. Torbij n Jr. in het zicht en toen hadden we de poppen aan het dansen. Hij moest en zou naar binnen en van lieverlede volgden wij hem maar. Hier had St. Nicolaas niets uit te zoeken, want in een minimum van tijd, had Sabbas zooveel speelgoed, feestartikelen en wat dies meer zij uitgezocht en keek hij Sinterklaas zoo vriendelijk aan, dat de goede man maar niets vroeg en stilweg alles betaalde. Daarna staken we de straat over en namen een kijkje bij P. A. de Ligny. Hier was zooveel verscheidenheid van nouveautés, dat het moeilijk was een keuze te doen. Toch slaagden we. St. Nicolaas kocht een collectie van de fijnste moffen, kragen, voetzakken, japponnen, jur ken, slobkousen en handschoenen. der oudste dochter. Nu zal men wel begrijpen, waarom men op Sint-Nicolaasavond een klomp of schoen zet, waar men hoopt eenig geschenk te ontvangen. Des morgens heerschte er vreugde in het gezin van den edelman; zon dige plannen werden vergeten; men dankte God en de edelman slaagde er in zijne oudste dochter volgens haren stand uit te huwen. Toen St. Nicolaas zag, dat men een goed gebruik van zijne aalmoes maakte, begaf hij zich na eenigen tijd wederom naar dezelfde woning en wierp juist als de eerste maal eene beurs met goud naar binnen. Zoo snel had de goede Heilige zich verwijderd, dat de vader er niet in kon slagen zijn wel doener te ontdekken. Vader en kin deren dankten God met tranen in de oogen en de tweede der dochters kon tot een eerlijken staat gebracht wor den. Nu besloot men voortaan des nachts te waken; men wilde, koste wat het kost, den edelmoedigen wel doener kennen. En zoo geschiedde het, dat, toen St. Nicolaas na eenigen tijd in het geheim een bruidschat bracht voor de jongste dochter, plot seling de deurageopend werd. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1922 | | pagina 5