DAGBLAD VOOR ZEELAND f60 f35 f 15 Eerste Blad v. H. de een wijsvinger een anderen vinger FA. J. ELSENB Nummer 204 Zaterdag 2 September 1922 Ac h tti e n de J ae rga n bij talanp f 250 rr f 150'«"'do™! f 75bli ïer|]ssv,n CS Wrateni I IR bij verlies van 1E bit verlies »an Buitenlandsch Overzicht „B£RARS DE FAKIR" BUITENLAND, Korte Berichten. BINNENLAND BILJART MONARCH Amsterdam - Keizersgracht 386 Kerk-Ornamajlfen, Vaandels Vlaggen voer vereenigingen, ing en prijsop* verplichting tot NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT rjmes. at» «ae «se* Ha se flb s» &hannnmantsnrïis f2.BO rter drie maanden, f 0.20 oer wae&i Hoofdredacteur: J. W. VI E N 1 N GS. Redactie en Administratie: Westsingel, QOE3 Bureaux van - rt Interc. Telefoon: Redactie No. 97; Administratie No. 207 Bijkantoor: MIDDELBURG.Markt 1 en 2, Telefoon No, 474 Abonnementsprijs f 2,50 per drie maanden, f 0,20 per weefcf voor Post-abonnés f 2,90 per 3 maanden. Advertentiën van 1 tot 6 regels f 1,50, elke regel meer f 0,25 j Contractregelprijs, te beginnen bij 500 regels, beduidend lager» A. or,,e Abonnés zijn pit nrabrt t.g.n ong.vnllsn kr.oht.ns onz. crAonkomt mol „Ths Ocsnn and Gu.r.ntss Corporation Ltd.» t. Amst.rdam, FM™ 161. nn wal «oor d. bl.rondar vamald. b.dr.g.n, Dit nummer bestaat uit drie bladen, waaronder het „Geïllu streerd Zondagsblad". 'Zoo is dan de beslissing inzake het Ouitsciie moratorium gevallen, n.l. afwij kend. Frankrijk en België hebben tegen het moratorium gestemd; Groot-Britannië •Stemde voor, Italië onthield zich van jstemiml'ng. (Ingevolge par. 13 van biïlage li van deel VIII van het Vredesverdrag, hande lende over de schadevergoeding, wordt 'onthouding van stemming beschouwd als een stem. uitgebracht tegen liet aahhan- feige voorstel). Het moratorium is aerhalve met 3 tegen 1 stem verworpen. De Commissie van Herstel heelt met jalgenieeue stemmen een resolutie aange nomen, waarbij Duitsche schatkistwissels 'women aangenomen voor de tot einde f1922 verschuldigde betalingen in sipecie top voorwaarde eener strenge controle_ op die Duitsche financiën en van degelijke waarborgen. i De beslissiji™ komt dus hierop neer tdat een definitieve regeling alweer ver schoven is tot gunstiger tijdstip. Latei !zal het geheele vraagstuk van herstel en 'der intergealfieerde schulden opnieuw be handeld worden en in afwachting van 'die radicale oplossing is nu het mora torium weliswaar formeel geweigerd, maar fn wezen toegestaan, daar tde betaling geschieden zal in Dujtstohe schatkistbil jetten, die eerst na zes maanden betaal baar zijn. Deze oplossing is voor een voornaam deel te danken aan de Bel gen en hunne welwillendheid. Van wc-lwillenaheid gesproken: de ■bladen maken een mjanifest open baar, dat geteekend is door Lloyd Geoa'ge en tal van andere bekende mannen en aandringt op de noodzakelijkheid, op dit oogenblik, van bet handhaven van een geest van welwillendheid zoowel op in dustrieel als op politiek gebied. Die geest is in de indns'rieele wereld reeds voor bereid •foor den inidustrieelen bond en iden industrieelen raad. Het stuk legt vprder nadruk op het gewicht van hei persoonlijke verantwoor delijkheidsgevoel. Welwillendheid onder de menschen tegenover elkaar is het eenige wat de beschaving kan redden. Die welwillendheid kan niet beperkt blij yen tot staatslieden en hun militaire raadslieden. De werkelijke beheerschei' Van de wereld is llians de handel. Het is de eenige werker die opi kan bouwen wat Üe soldaat vernietigd lieeft. In het jongste handels-bijvoegsel van tóe „Times" wordt gezegd: „Door Lon- densche graanfirma'fl zijn onlangs groote Zaken gedaan met vele landen op het continent, namelijk Griekenland, Italië, Frankrijk, België, Holland en Duitsoh- üana, terwijl op betrekkelijk kleine schaal eveneens geaa,an zijn met Scandinavië. 'De toenemende male waarin Londen zijn. positie van vóór aen oorlog in den graan handel der wereld heeft herwonnen, 'schijnt, zegt de Times", het gevolg te zijn van ae faciliteiten en de gunstige voorwaarden, welke de Londensche koop lieden kunnen aanbieden". - Desondanks blijft de werkloosheid groot. •iZooaat er voor optimisme nog geen oorzaak is. Ook begint men in Engelsens regeeringskringen ongerust te worden over de gebeurtenissen, die uit een crisis in Oostenrijk zonden kunnen voortvloeien. In de eerste plaats vreest men plaatse lijke opstootjes, die zieer wel aanleiding konden geven tot bolsjewistische opstan den. Veel belangrijker is evenwel het feit, ♦FEUILLETON Naar het Fransch van L. B. 11) Men was o,p ongeveer 400 meter afstand van de bedreigde sloep: Daar vielen drie geweerschoten tegelijk. Dan weer drie tlan nog drie, afgevuurd met bewonderens waardige juistheid. De sloep, de matrozen en de kroikoidillen vormden een groep vol beweging, verward en bijna niet te onder scheiden. De minste onvoorzichtigheid kon den flood ten gevolge hebben van deze arme taenschen, die met de kracht der wanhoop strijd voerden tegen den h'en bedreigenden ondergang. Maar de kogels komen aan met een juistheid die geen enkele maal mist. Zij treffen de monsters midden in het lichaam, deen wijd en zijd stukken ge schubde huid wegvliegen, doorboren het zachte, Koude vleesch en verbrijzelen tie wenderen. In minder dan dertig secon den zijn er tien doodelijk getroffen en liggen zij te spartelen in machteloos© Woede. Het vuren houdt aan, mjnder snel maar dat de positie van Oostenrijk, om net even of het welvarend is of niet. fisch en economisch een centrum' blqft jilitmaken voor de Balfcmlanden die steeds in Weenen het middelpunt bijv en izien vcor hun handelsoperaties. Vandaar dat geen der naburige landen zal kunnen dulden, dat Oostenrijk in handen vain een der aatiere landen valt of daarmede in te nauwe relatie komt. Daarin ziet men te Londen de mogelijïclieïd,dat Oosten rijk een twistappel zon kannen worden, waarvan opnieuw een ontzettende strijd het gevolg kon zijn. De ^örsorong van al de ellende, zoowel in Oostenrijk a'ts in Duitschland en Frank rijk zit in het verdrag van Versailles.. Dat deugt niet otudat het js gebouwd op haat in plaats van op verzoening. Eerst .als .dat' verdrag herzien is, zal de boel beter worden. DUITSCHLAND D;c inesso ztt vaslf. LEIPZIG, 31 Augustus. Op de Messe is groote stagnatie ont staan omdat 'de verkoopers Veel' te hoog'e prijzen verlangen. Voor heerenhjemdcn werd 3000 M., voor gewone) heeienschjoe- nenv 7000 M. gevraagd, dus het 400-vou- dige van den ouden prijs. (Centrum) Dc beslissing.. BERLIJN, 1 Sept. (V. D,) Donder dagavond om 10 uur werd! de beslissing der- commissie van herstel te Berlijn bekend. Dje rij'kspresident keerde terstond van zijn kort verlof terug. De piartij'- leiders kwamen met den Rijkskanselier tot besprekingen over den toestand. Bo vendien zal word'en beraadslaagd over de Beiersehe kwestie en de bestrijding der duurte. Ecu bloedig oogstfeest- Naar de „Lokal Anzeiger" uit Breslau Verneemt, kwam het op bet dorp Loba hij een oogstfeest tot handtastelijkheden tusschen genoodigden en landarbeiders. Aan beide zijden werden wapens te voor schijn gehaald, waarna een formeele veld slag ontstond. Twee arbeiders wejrden gen dood, vier andere personen door schoten en slagen zwaar gewond. De menigte lieerde zich daarop tegen den man, dien Ze als oorzaak van deze botsing beschouw de, n.l. den assistent-houtvester Miiller. Toen kwam echter de politie tusschen- beide en stelde den aangevallen assistent houtvester in verzekerde bewaring. („De Tijd".) De arbeiders en beambten in de Ber- lijijsche metaalindustrie dreigen met sta king. Een door het departement van ar beid voorgestelde regeling is door de Werk nemers van de hand' gewezen. Morgen zal ■cloor een referendum een definitief besluit Worden egnomen. Op de wekelijksche markt te Neu Köln hebben, naar het Berliner Tageblait meldt, ernstige levensmiddelenrelletjes plaats gehad. De bezoeekrs vielen de kra men aan, en vertrapten de waren. Pas toen er meer politie We,rd opgecomman deerd. kon deze de menigte .uit elkaar jagen en de markt sluiten. (N.R.Ot.) OOSTENRIJK De interparlementaire unie. De debatten der interparlementaire unie te Weenen, die Woensdag gehouden wer den, hielden zich bezig met de quaestie der ontwapening. N De Amerikaansche senator Burton bracht verslag nit over de werkzaamheden der conferentie te Wasking-ton en hare voortzetting met h'eto og op den economi- schen wederopbouw der wereld. Namens even moorddadig. Weldra is de ruimte rondom de stoep van de gedrochten ge zuiverd en kunnen de roeiers, verlost van hetdoodsgevaar, hun reddingswerk vol tooien. Van den tegenovergestelden kant nadert nu ook het jacüt met snelheid en de ver schrikte beesten zien eindelijk van de vervolging hunner prooi af. Weldra is de sloep met haar passagiers aan boord gebeschen en zetten de Hindoes bloedend, uitgeput en druipend van water, wagge lend den voet op bet dek. De bootslieden staren hen aan met zeer begrijpelijke verbazing, terwijl de eigen- naars van het jacht, hun wapens aan den Franschman teruggeven en van de brug afkomen. Bij het gezicht van den jongen man en zijn gezeifin die hen op zoo edel moedige wij'ze aan den dood hebben ont rukt, knielen de inboorlingen met bijna goidsdienstigen eerbied neder en hetfen bun handen kruiselings boiven hun hoof den. Een hunner, naar het schijnt as hoofd man, neemt het woord in gebroken En- gelscli en zegt met heesche stem en blijk baar diep geroerd: „Dank aan den SahiK die de slaven van den goddelijken Brahma heeft ontrukt aan de Vereenigde Staten diende hij een re solutie in, volgens welke de interparle^ mentaire unie het werk van genoemde con ferentie zal ondersteunen en evenzeer alle Verdragen en overeenkomsten, die ver mijding van oorlogen en het herstel der vriendschappelijke betrekkingen tusschen de volken ten doel hebben. De Duitsche afgevaardigde Eduard Bernstein Weerlegde de beweringen, dat Frankrijk doof een Duitschen inval be dreigd Werd en wees er op, dat de Duit sche regeering ej eerlijk naar streefde, de vredesvoorwaarden te vervullen, voor al nu achter haar de..grootste georgani seerde arbeiderschap der wereld op het standpunt ston'd, nooit' weder oorlog te Willen voei'en. Bernstein verklaarde, dat een toenadering tusschen Duitsohland en Frankrijk volsijrëk't noodzakelijk was en noemde als eerste voorwaarde daarvoor, dat de verschillende internationalen zich weldra zouden vereenigen. De m'ededee- ling van Bernstein, dat in Duitschlancl de politiek van d.en vrede sterker zou blij ken dan Je revanche-politiek, werd met levendigen bijval ontvangen. HONGARIJE Van een koude kermis thuis gekomen- In het nieuwe parlement zitten sinds de revolutie voor het eerst socialisten. Toen dezen in een zitting van liet Huis de regeering en rechterzijde ervan beschul digden, dat de Rumëenschë troepen na den val van het Bolschewisme, uit kapita listisch solidarisme door de cbjristelijlie regeering in het land zouden zijn gehaald, nam Julius Pekar, die onder het ministe rie Friedlrich de onderhandelingen met Roemenië Voerde, het woord. Het is on mogelijk te beschrijven hoe schitterend deze bespottelijke bewering werd afge wezen. Want Pekar toonde de papieren waaruit bleek, dat d'e joden uit de hoofd stad, gezamenlijk met del sociaal democra tische partij, aan het Roemeensche hoofd kwartier, onder voorwendsel van den „wit ten terreur", verzocht hadden Hongarije binnen te trekken. Toen' Pekar voortging, de namen der socialisten-onderteelcenaars noemde en twaalf anderen socialisten toe schreeuwde dat zij lid waren van de Sovjetpartij, ontstond zulk een rumoer, als men nog nooit in het 'Hongaarsch'e parlement beleefd had. Do socialisten sprongen krijtwit overeind en aan de per- soonlijliet ussclienkomst van minister-pre sident Bethlen was het alleen t'e danken dat zij niet letterlijk uit de zaal gesme'tea ■werden. Zoo eindigde het eerste optreden der socialisten. IERLAND De strijd in Ierland'. Volgens berichten uit Dublin schijnt als vaststaand te moeten Worden aange nomen, dat William Oosgrave de betrek kingen zal gaan vervullen ,die de ïersche regeringd oor den dood zoowel van Grif fith als v,an Collins zijn ope.ngckom.eii.. In de stad Cork en omgeving is w'e- der hevig gevochten ,doch daar de tele fonische en telegrafische verbindingen zijn afgesneden is het onmogelijk bijzonder heden te weten te kom'en. !Uit Dresden wordt bericht, kbit thans ook in het Saksische steenkolen- district van 1 September af overwerk verricht zal worden. Na een voordracht over den slag bij Tannenberg in eene voorstad bij Leip zig werd de uit den oorlog bekende legeraanvoerder generaal von Frantjois, die tot de Duitsche volkspartij', behoort, overvallen en ernstig- mishandeld. Te Munchen is een lid der Rijnland- sche commissie als Fr.ansch spiotn in hech tenis genomen. de monsters van Je Boegli en hun heoft veroorloofd uit 'de golven te redden de driewerf heilige overblijfselen van hun vereeraen .ueesterl".... Dank aan cteschoo- ne blanke, schoon als de godin Lakmi... blank als de heilige Lotusbloem..." De kapitein en zijn gezellen zagen dezen redenaar, wiens bloemrijke welsprekend heid 'zij niet al te best begrepen, met eenige verwondering aan. Het was een man wiens leeftijd moeilijk kon worden bepaald, eer groot dan klein mager als een kluizenaar, met iets zon derlings, iets schrikwekkends in zijn uiter lijk. Rank van postuur, rriet scherp uit stekende knoken en sterk sprekende ade ren onder de hui'd, met breedgewelfde borst en een paar oogen gloeiend als kolen vuur, scheen bij de verpersoonlijking van de kracht en de energie, opgedreven tot de uiterste vermetelheid. De jonge man antwoordde hem even eens in het Engelsch. „rk acht mij gelukkig iets te hebben kunnen dioen voor moedige lieden zooals gij. Ik betreur het alleen, dat ik niet 'u allen heb kunnen redden.'' „Dat de Sabib mij zijn naam bekend make, opdat wiji weten mogen wie de edele man is, aan wiea wij eeuwigdurende Uit Mainz wordt bericht) ,dat hot Amerikaansche bezettingsleger, hetwelk thans 1800 man bedraagt, tot' 3000 man zal worden vermeerderd. De Raad van den Volkenbond' heeft op grond van een schrijven van Llo.yd George het' besluit' der conferentie te Londen aangenomen, volgens hetwelk d'e Raad in zijne zittingen ,dio op 31 Ang. aanvangen, den economischen en finan- cielen toestand van Oostenrijk zal' onder zoeken. De kabinetscrisis. We lezen in de „Residentiebode:" Sommige bladen komen met berichten dat de KabiutescriS'S deze weok aal opge lost worden. En ze voegen er aan toe, 'dat zulks ook wel moet met het oog op. het feit dat II. M. dc 'Koningin a.s. Maan dag naar de Noorscke lauden vertrekt en dus is vóór dien tijd de formateur niet gereed de beëediging dor nieuwe minis ters, de troonrede, enz. in gevaar zouden k'oimen. We kunnen meuedeelen, dat al deze onderstellingen en beschouwingen er naast zijn. Vooreerst is het een feit, dat deze Week de crisis, zeker niet opgelost wordt. Van een zijde, die het weten kan, wordt ,ons verzekerd, dal er nog ten minste een volle week over heen gaat, voor de formateur gereed kan zijn. De oprz-iati van den langen duur der crisis is makkelijk te raden. Vooreerst ,is bekend de omstandigheid, dat verschil lende politieke grootheden, die geraad pleegd moesten worden op vacantie wa ren. Maar dan, de evenredige vertegen woordiging heeft de taak van den for mateur niet vergemakkelijkt- Zooals men weet, hebben alle partijen sinds de in voering der E. V. uitvoerige programs. De kabinetsformateur heeft die, bij de samenstelling van het regeeringsprogram te raadplegen. Heeft hij dan zijn pro gram voorloopig geformuleerd, dan heb ben de fracties er weer het oog over te laten gaan. Haar aanmerkingen komen dan weer bij den formateur, die in deze dagen wel zal weten w.at werken is. De verschillende wenschen, waaronder sóm mige tegenstrijdige, tot één program' te verwerken, is geen sinecure. Vraagt men nu, hoe het dan zal moe ten met de beëediging der ministers enz., 'nu Hare Majesteit voigeude week afreist, dan lijkt ons net antwoord nog al voor de hand liggend: De nieuwe ministers zullen met anders dan. op termijn be noemd kunnen worden en het demis- fsionaire Kabinet blijft voorloopig bet werk afdoen. De drieboekscorrespondent van de Tel. schrijft naar aanleiding van tegenover gestelde berichten: Van een sluikschen toeleg der anti-re volutionairen om Ruys de Beerenbronpk te doen struikelen is waarlijk geen spra ke geweest. En evenmin heeft de forma teur toegegeven aan een ultimatum1 van. dio zijde Iemand die het geheele ver loop van de crisis van nabij heeft ge volgd, en die volstrekt niet tot- 's minis ters geestverwanten behoprt, zeide ons •dat die ultimatum-brichten voor den for mateur zeer onaangenaam zijn geweest, juist omdat ze ongegrond waren. De heer .Rnijs de Beerenbroiuek heeft dan ook door loopend een zeer zelfstandige houding aangenomen, ook al moest hij natuurlijn rekening honden met de opvattingen der rcchtscke partijen. Ten slotte moge er nog de aandacht op gevestigd worden, dat het wel niet meer mogelijk zal zijn, de Grondwetsher ziening in deze buitengewone parlemen taire periode af te doen. Volgens het Voorloopig Verslag hadden „zeer vele leden" ide wenscbeijkheid daarvan uitge- dankbaarheid verschuldigd zijn." „Ik ben kapitein Pennyless....." „Fennyles!Voortaan zal deze naam heilig zijn voor allen die behcoren tot de vier groote kasten I" 1) „En nu Sahib, voltooi uw edelmoedig werk en schenk mijl eenige stukken lin nen, blank linnen.... geheel blank....." „Gij zult hebben, wat gij verlangt/' antwoordde de kapitein, maar zeg mjj: hebt gij. geen behoefte aa,n eenig voedsel en wat drinken? Men zal u en uw mak kers van een en ander voprzien Uw hart is even edelmoedig als u,w hand dapper.... Maai- alvorens aan ons zeiven te denken, hebben wij eerst een heiligen plicht te vervullen. „Gij ziet, heer, deze vormlooze pak ken. Om zë te redden hebben meer dan vijfhonderd der onzen hun leven gegeven. 'Zij verdronken of werden verslonden. Wel nu, deze bloedige lompen bevatten het lijk van een heiligen man, dat door da Engelschen geschandvlekt en onteerd js. Ziehier bet hopfd en ziedaar het lichaam, beide in een varkenshuid gewikkeld en daarna dopr de beulen in de rivier ge worpen. Het is ons gelukt deze kostbare overblijfselen uit het water te redden, maar tot welk een prijs 1" AMSTERDAM N.Z. TELEPHOON in voorraad Biljartlakens, prima Tafel-Biljarts, Tafel Dam-, Schaak-, Tric-Trac- enz. 7229-12 sproken, maar de memorie van antwoord is nog niet verschenen. Blijkbaar stelde de minister-president zjeh op het stand punt, dat de huidjge demissianadre) re giering de Grondwetsherziening niet kan afdoen. Waasehijnlijk zal de behandeling nu wel dadelijk na de opening van het nieuwe parlementaire jaar plaats hebben. Als antwopr 1 op het berichtvan het „Vad.", dat „allo pogingen van de anti revolutionairen, om te komen tot een Kabinet-Colijn, waarin deze minister van financiën Zou moeten wezen, van meet af aan mislukt zijin, door de volstrekte wei gering van de Katholieken en Christelijk- historischen", verzekert de „Ned.", dat althans aan de Christelijk-historische Kamerleden niets bekend is van eeni- gen directen of indirecten stap, om te komen tot een Kabinet-Colijn, zoodat van een weigering hunnerzijds' uiteraard' geen sprake kan zijh. De Tijd deelt mee, dat ook de Kamer leden der roiomsch-kathoJieke staatspar tij niets weten van pogingen van de anti revolutionairen om te komen tot een ka- binet-Colijln, die het Vad. hun heeft toege dicht. Hel ministerie van landbomv, nijverheid en handel. Naar „Aneta" verneemt, zal het minis terie van landbouw, nijverheid en handel verdwijnen. Het. voornemen bestaat, dat ministerie te splitsen en de deelen ervan onder te brengen 'bij de departementen Van- waterstaat en van arbeid. Minister Aal- berse zou met zijn departement in het gebouw van het huidige departement van landbouw, nijverheid en handel komen. De directie van den landbonw za unaar het departement va,n binnenlandsche zaken gaan: de aldeeling nijverheid zou komm bij het ministerie van arbeid onder minis ter Aalberse, en de afdeeling handel zou ten deele naar waterstaat en ten 'deele naar buitenlandsche zaken overgaan. Naar aanleiding van bovenstaand be richt verneemt de Resbode da,t dit veel te positief is uitgedrukt! Wat hier ge zegd wordt, is één van de mogelijkhe den. Verder is het plan nogheelemaal niet Er zijn nog verschillende anders moge lijkheden, waartusschen nog niet gekozen is. Uit den aard der zaak zal eerst 'de nieuwe regeering hierover een woordje meespreken. En voegt het blad eraan toe, wordt de genoemde mogelijkheid gekosïen, dan is evenmin voldaan aan den grooten aan drang van een afzonderlijk ministerie van landbouw als in de afgeloopen periode. De kapitein en z'ijn begeleidster luister den sprakeloos on eenjgszins onsteld naar deze vreemde geschiedenis., dje verhaald werd met een doffe stem; waarin woede en haat trilden. De man ging voort. En nu, edele heer, wil ons de mpest afgezonderde plaats van uw schip af staan, opdat wij: het licliaain van onzen vereerden meester uit dit onreine om hulsel 'kunnen bevrijden en het wikkelen in het linnen da,t gij1 ons beloofd hebt.'* lntusschen was het, zooals dit in de tropische gewesten pleegt te geschieden, bijna, zonder schemering volslagen duister geworden. Calcutta te bereiken voor den nacht was niet meer mogelijk. De kapitein deed de ankers uitwerpen en de lichten ontsteken. Men zou den nacht doorbrengen op de rivier. Op zijn bevel ha.d Marius, de schipper, de Hindoes naar het voordek gebracht achter een uitgespannen zeildoek waar zij geheel vrij waren. 1) Maatschappelijke klassen in Indië, (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1922 | | pagina 1