DAGBLAD VOOR VLISSINGEN f500 A!onze A bjr levenslange I OKfl bij f IRfS bij verlies van f jc bij verlies van f Cfl bij verlies van bij verlies van IR h!l m]m m cnpscbiktbel I overlijden 1 lüU een hand of voet 10 een ooff I OU een duim I een wiisvinser 1*1 van een anderen vinpr Nummer 200 Dinsdag 29 Augustus 1922 Achttiende Jaargang ONS P0ST-CHEQUE-EN-6IR0NÜMMER IS: 71899 De les der cijfers BUITENLAMP. „BERAR, DE FAKBR1 DUITSCHLAND ENGELAND IERLAND ITALIË AMERIKA Korte Berichten. BINNENLAND UIT ZEELAND, MIDDELBURG VLISSINGEN NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT 9 «B H-B"® S» B B A na B Abonnementsprijs f2,50 per drie maanden, f 0,20 per wetlti Hoofdredacteur: J. W. VIE N I N GS. nnc, Redactie en Administratie: Westsingel, GOES Bureaux van - - interc. Telefoon: Redactie No. 97: Administratie No. 207 Bijkantoor: MIDDELBURG.Markt 1 en 2, Telefoon No, 474 wetki voor Post-abonnés f 2,90 per 3 maanden. Advertentiën van 1 tot 6 regels f 1,50, elke regel meer f 0,251 Contractregelprijs, te beginnen bij 500 regels, beduidend lagêr. uarToltnrii tooan ontvallen krachtens onze overeenkomst met „The Ocean and Guarantee Corporation Ltd." te Amsterdam, Rokin 151, en we! voor de hieronder vermelde bedragen* Cijfers hoe dor ook op. zichzelf, geven geen onzeker geluid wanneer zij, gegroe peerd en in vaste ordening samengebracht, den een of anderen toestand typeeren. Men spreekt dan zelfs van de logica, do wel sprekendheid der cijfers. Zoo is het ook gesteld met de bevol kingscijfers volgens rangschikking dar godsdienstige gezindten Van ons volk, die wii in ons nummer van heden pubhcwren, zooals „De Nederlander", het christelijk historisch dagblad, ze ons fgjf. Daaruit blijkt, dat de Katholieke be- volking in het afgeloopen tijdperk van 10 jaTen is vooruitgegaan in getal en na do volksgroep die tot de Hervormde Kerk behoort, de sterkste is ven Ket land. 'Ejr is echter nog eene andere reden tot verheugenis. Sinds 80 jaren slonk het percentage van het Katholieke bevol kingscijfer, want waar het, zooa-ls „De Tijd" opmerkt, in 1839 38.48 was, bleek hét in 1909 slechts 35.04 te zijn. Thans is het Wederom gestegen tot 35.60 en mag de hoop gekoesterd worden dat wij over de depTessie heen zijn. Bekend was, dat de abnormaal groote kindersterfte in Katholieke streken ook onze Roomsche dorpen in Zeeland gingen in deze niet vrij' uit als gevolg vanz eer onhygiënische toestanden, voor een goed deel teniet deed Wat wij door kinderzegen Wonnen. Tegen dit volkseuvel werd van Katho lieke zijde niet kracht te velde gegaan en dode zij dank, mag in de stijging van ons volkspexcent'age thans de eerste vrucht worden gezien dier heilzame campagne te^en onwetendheid op hygiënisch ge bied. Ook „De Nederlander" constateert dit verblijdend verschijnsel met de woorden: „Het is hekend, dat het neo-malthu- sianisme in Roomsche streken, zeer Wei nig is ingeburgerd. Door de talrijke Roomsche gezinneu moest de Roomsche Kerk sterk groeien. Zij doet dit niet, o.a. door de ontzaglijke kindersteirftet.' Met betrekking tot dit laatste is nu echter een opvallende kentering inge treden. In Brabant en Limburg toch bedroeg die sterfte in 1910 pesp. 16.0 en 15.9 pet, in 1920 daarentegen 11.3, en 10.0. Een zeer belangrijke verbete ring, gelijk men ziet. Er vólgt uit, dat de Roomsche bevolking, zich krachtiger dan de andere uitbreidt en dat in de laaiste jaren het desondanks ontstaan de teruggaan-door-kindefsterfte regel matig verminderd." Moge de vermindering dei' kindersterfte in onze gezinnen, voorzoover die abnor maal was, blijven aanhouden' en ons volk,, .wars"van de theorieën der neo'-mathusi- anen, onder Gods zegen wassen' in .getal en gehalte. Dan Zal het gewis ook den hijzonderen zegen zoowiel in het geestelijke als in het' tijdelijke niet ontberen van Hem, wien te dienen, naar de H. Schrift zegt', heersehen is. De commissie van herstel. De Commissie van Herstel is Zaterdag middag bijeengekomen. Bradbury gaf een uiteenzetting' van de onderhandeling'en te Berlijn. Mauclère Wejd geroepen om eenige nadere aanduidingen te geven. De verga dering ging toen uiteen, na deze zuiver objectieve bijeenkomst. Er werd geen en kele beraadslaging tusschen de gedele geerden gehouden om de waarde van de door Duitschland gedane voorstellen nader .te beoordeelen. FEUILLETON 99 Naar het Fransch van L. E. 8) -o»- De toeschouwers waren verontwaardigd en verbitterd, zijl stietten geluaiden uit ,van razernij .en van wanhoop., toen zjij "een opgenblik later dein Brahmaan in den strop van ihet koor I niet den dojoid zagen worstelen. Maai" zlij' moesten die profanatie aanzien in machtelopize woede; de gewe ren, de kanonnen en de spjjelsen der1 ropdle ■lansiers hielden hen mi bedwang en op een afstand. Reeds had Üe dood zijn werk verricht, en was de moordenaar een lijk'. Met één sabelhouw scheidde de beul het hoofd van het lichaam'. Een van de beulsknechten, raapte het op; knipte en schooi' vlug met 'schaar 'en mes al het haar eraf en rolde het in een der nog bloedende Var kenshuiden. Een ander Vatte het lichaam en wikkelde het in eenztellde walgelijk omhulsel. Daarna wdto de griezielige last jgesleept naar een rijtuig hespannen, inet twee Vurige paarden, en daarin gelegd. In vliegende vaart bewoog zich, dut rij tuig, oimgeven door een eskadron lansiers, in de richtjing Van de rivier, waar, haar luid van het vonnis, de stoffelijke over- Erzberger herdacht) Zaterdag is te Biberaoh' een pontificale requiemmis opgedragen door mgr. dr. Sohmid van Grüneok uit Chur, een vpiend van den op, 26 Augustus 1921 vermóórden: Erzberger voor diens zielerust. Zondag is een monument op, het graf van Erzberger onthuld. Het' is zeer een voudig en draagt tot opschrift: „Niemand heeft een grooterei liefde dan hij', die zijn leven geeft voor zijn vijan den." Het stelt voor de 'beweening van Christus in bijna levensgrootte. De schep per is de beeldhouwer Thuna uit Stutt* g&rt, geboren Biberachér. De storm, in de Noordzee. CUXHAVEN, 26 Aug. Het Duitsch'e stoomschip „Christine" is hier! met zware stormschade de haven binnengeloopen. Dö eomtaandobrug is met den kapitein tijdens een storm' in de Noordzee overhoord ge-, slagen. In Helgoland heeft de storm de Zeewering aan het Noordst-rand deels ver nield, deels weggeslagen. (Wolff.) De Leipzigcr Messe- De Leipziger Messe is Maandag ge opend. Het aantal exposanten, W.o. ook uit Sovjet-Rusland, bedraagt 13000. De spoor weg-autoriteiten hebben sprciale prijzen voor Russen en een bizon dere verbinding MoskouBerlijn ingesteld. Een commissie naar Washing!;,n. LONDEN, 28 Aug. De Britsche commissie ,die zal trachten met de Amerikaansche regteeiring een rege ling te treffen voor de consolideejing der Britsche schuld en de voorwaarden daarvan, zal de volgende week naar Was hington vertrekken. De strijd in Ierland'. LONDEN, 27 Aug1. Een Britsche kapi tein met zeven manschappen zijn te Castle- toVn Bearhav'en aan de Bantry Bay, (Zuid-Ierland) in een hinderlaag' gevallen. Allen werden ernstig gewond' doch beant- wooidden het vuur en doodden en wionkl-, den talrijke aanvallers. Daar de Britsche afdeeling daar aan land w,as gegaan om 'gelden te innen, vermoedt men, dat de aanVal met de bedoeling plaats vond, om de mannen te ber.ooven. (Reuter.) Het verdrag dat na zooveel moeite en strijd tussehen Engeland en Ierland Was overeengekomen, Was van Ierschen kant onderteekend door vijf mannen. Arthur Griffith (thans gestorven),' Mi chael Collins (thans gedood), Barton (thans overgegaan tot de partij van De Valera), Gavan Duffy (die zich niet meer met de politiek van Griffith en Collins kon vereenigen en zich had teruggetrok ken) en ten slotte E. J. Duggan, als eenig overgeblevene. Duggan is minister van binnenlandsch'e zaken in het voorloopig- be wind van den Iersch'en Vrijstaat, en zal nu wel een. rol van meer beteekenis bij het bestuur van de Iersehe zaken gaan spelen. General Mulcahy is thans definitief aangewezen als opper-bevelhëbber der strijdkrachten van den Iprsahém Vrijstaat. Hij Was totdusver chef van den staf van het Vrijstaatsche leger en hij genoot als zoodanig, een groote' reputatie wegens zijn organisatie-talent. Ook gedurende den opstand Was hij chef van den staf. Toen het verdrag geteekend was, werd met spanning afgeWacht, welke houding Mul cahy zou aannemen, want zijn invloed' onder de opstandelingen was enorm'. Reeds op den eersten dag van het debat in de Dail Eireann verklaayde hij zich' vóór blijfselen op twee verschillende plaatsen ■moesten worden verdronken. De menigte had 'dit akelige schouwspel Waarvan haal' geen enkele bijzonderheid was ontgaan, gadegeslagen toet (£nnbe- schrijvelijfce verbittering. Toen het drama geëindigd was, verdub belde zij haar geschreeuw en liep als bezeten mee met rijtuig en ruiters. In haar fanatisme wilde zij' opfc het slot der afschuwelijke vertooning zien, zoowel om haar haat nog m'eer vo'edsel te geven, als onnte trachten het ge schonden lijk uit de golven van den vloed te redden. En terwijl de Europeanen zich verwij) derden met verschillende indrukken,maak ten degenen die met het Karakter der in- landsche bevolking goed bekend waren, elkaar deze opmerking: „De rechters hebben zich vergist of wel' geluisterd naak verkeerden rnaid...- Zij meenen een voorbeeld te hebben gesteld en hebben niets anders gedaan dan dén haat opgewekt. God geve dat wij ons niet spoedig te beklagen hebben over de weerwraak der Hindoes. Helaas, die vrees zóu spoedig maar al te gegrond blijken. Sedert den moordaan slag waren zes en dertig uur voorbijge gaan. Tegen elke verwachting: in over- de verdragspartijhij legde in zijn rede met groote duidelijkheid ,uit hoe ongun stig de militaire positie van de opstande lingen zou worden door een verwerping1 van het verdrag. Met gjoote openhar tigheid legde Mulcahy uit, dat er geen sprake kon zijn van het in de zee jagen van de Britsche troepen door de Iersehe nationalistische strijdkrachten. Oosgrave, de leider der voorloopige re- geering van den Vrijstaat, heeft op Chur chill's sympathiebetuiging bij den dood van Collins een antwoord gezonden, waar in 'hij' verklaart, dat de Iersehe regecring onwrikbaar vasthoudt aan een program dat volledig effect geeft aan het En- gelschIersehe verdfag. OngeWenseMi inmenging- (Uit Rome wordt .aan de „Tel." gemeld: De secrp.taris-genfaraal der fascistische partij heeft het I. V. V. te Amsterdam' het volgende antwoord' gericht: „De Internationale van Amsterdam, een der vele internationalen, 'die elkaar Weder zijds van verraad beschuldigen, wil zieli het recht aanmatigen, de arbeidersklasse der wereld te vertegenwoordigen.' Daarom zond zij aan 'den ministerraad van het koninkrijk Italië een schrijven, waarin zij' zich beklaagt over 'de houding der regee ring in verhand met het misdadig optre den der fascisten. Deze inmenging in de binnenlandsche aangelegenheden van ons land, die door onze socialisten wordt ge-, w'enscht, nadat zij totaal door de fascisten zijn verslagen, kan slechts de krachtigste protesten van geheel Italië, voor zoover het dezen naam' nog waardig is, in hot leven roepend') Amerika 'wil Europa kclpicn- Volgens berichten uit New-York heeft er in Williamstown een bijeenkomst plaats 'gehad van Amerikaansche bankiers, die maatregelen bespraken, no.odig voor het 'het herstel van Europa en vooir de rege ling der schulden. Alvorens men zal kun nen overgaan tot het geven van hulp van beteekenis, meende men, zouden er ingrij pende hervormingen in Europa moeten plaats grijpen. Deze zijn de eerste voolr- waarden voor liet Amerikaansche kapitaal; om op afdoende Wijze geld in Europa te steken. Tevens zag men echter in, dat Amerika geen blijvende en op goeden grondslag berustende Welvaart' kan genie ten, zoolang- de gang van zaken in de onde wereld niet verbeterd. Uit'Algiers Wordt' gemeldZaterdag Werden in de streek van Teres en Cavaigne aardschokken Waargenomen. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats doch de stoffelijke schade is aanzienlijk'. Van 1 October af zullen in Duitsoh1- lan dWederom' 39 dagbladen en tijdschrif ten ophóuden te bestaan. In Juli is het aantal werkloozen in Zweden met 11.000 gedaald. Op 1 Aug. bedroeg het nog 38.000. .Wegens kolengebrek moeten de fa brieken van Ford in Detroit (Amerika.) met ingang van 16 September zes af- deelingen sljii.ten, waardoor bijna 200.000 man Werkloos worden. Ook de Ver zamel de, pots van Ford over heel de Ver. Staten worden gesloten. In Baden is een regeeringsbesluit afgekondigd, krachtens 't Welk buiten- landsche valutahandelaars onverwijld over,- de staatsgrenzen zullen worden gezet. Met de Noorderzon vertrokken. Naar verluidt zou de djrect'e van de on tijdig gesloten Ne'd'erl. lm- en Esport-ten- leef'de Lady Lennox de haar toegebrachte vreeselijfce verwonding. - 1 Haar leven hing aan een kij'den draad, miaar leven deed zij1 dan taph nog. De geneesheer die dit kunststuk aan liaar had verricht, 'was nu vol goeden to'oed. Patrick en Maxy uitgeput van vermoeie nis en geheel Verpleeterd. van. drqefheiidj hadden toit dusverre nog geen. U|Uir gesla pen en niets gegeten. De arme kinderen begonnen nu een weinigje bij, te kotoen. Een pijnlijk glimlachje. Vwa,k als een 'zonnestraaltje in den winter, Was botoen Bpelen oimi de bleeke lippen hunner moe der 'die oiok bijna onhojoirbaar zacht hun namen 'had gepreveld. Die glimlach en Ure gefluisterde Widpf- den hadden hun zenuwen ontspannen, hun hart diep getroffen en hen doen uit barsten in een vloieu van tranen. Zij zagen qan eindelijk hun moeder gered! En hoe treffend, hoe hartelijk en innig topnden 'zij dankbaarheid jegens hem wiiensl wetenschap en toewijding met den bij stand 'des Hemels een verschrikkelijken aflopp -had weten te voorkomen. Zij konden ten laatste ook een weinig voedsel tot zich nemen en vielen,'toen de nacht kwam, in een diepen, verkwukken- den slaap die gewoonlijk volgt wanneer toonstelling te Scheveninghn, spoorloos verdwenen zijn, den boel in ontredderen toestand' en vol schulden achterlatend!. De politie heeft da zaak in handen. Nader meldt' men djak Zaterdagnacht een bestuurslid is gearresteerd) verdacht van verduistering. Een Pfloïseh-Nederlanisch handelavertSrag'. Volgens de Poolsche bladen heeft' de Nederïandsche regeering verzocht' om' het anriknoopen van onderhandelingen: inzake het sluiten van een handelsverdrag'. Het Poolsche kabinet zou speciaal be lang stellen in de vilthoedënindiistrie, daar Polen tot de landen behoort, die de meeste hazenvellen bewerken, terwijl' hef geen villhoedenïndustrie bezit. (Hbld.) De nieuwe verlofsregeling1. D'e door de Regeering bij' dta Centrale Commissie voor georganiseerd' overleg aan hangig gemaakte uniforme verlofsregëling voor het' geheelfl rijkspersoneel luidt' als volgt: Voor ambtenaren met een salaris tot f 2000 twaalf dienstdagemvan f 2000 tot. f 3500 15 dienstdagenvan f 3500 tot f 5500 achttien dienstdagenvan f 5005 tot f 7000 vier-en-twint5g( dienstdagen eö voor hooger gesalarieerden een maand ver lof. (Ha.nd.bl.) Uit het Rijnsleepvaartbcdrijf. Van werkgeverszijde wórdt medege deeld, da.fc door db staking in 't Rijnsleep- vaarthedrijf een zeer groot .aantal men- schen werkloos zijn geworden, aangezien de patroons, zeer Vele kapiteins, machi nisten, stokers en Verder personeel niet meer in hun dienst zullen terugnemen. Het aantal leden der Kerkgenootschappen. We vinden in de „Ned." de uitkomsten van de volkstelling, voor zoover zij het aantal leden der verschillende kerkën, kerkgenootschappen en groepen bevatten. Behalve een duizendtal, wier kerkge nootschap onbekend bleef, vertoont de lijst het volgende beeld: Hervormde kerk 2.835.597, R.-K; k'erfi 2.444.582, Geref. kerken 571.835, Israëlie ten 115.222, Luthersohen 102.517, Kleine re Prof kerken 260.838, Zonder kerlr 533.714. Op een totaal van 6.S65.314 en gerang schikt onder vier hoofden levert dit in percenten het navolgende! beeld: Protestanten 54.96 pet., Katholieken 35.60 pet., Israëlieten 1.67 pet., Kerkloo- zen 7.77 pet. Tien jaar geleden waren de percenten aldus Protestanten 58.18 pet., Katholieken 35.04 pet., Israëlieten 1.81 pet., Kerkloo- zen 4.96 pet. Vrachttarieven op de spoorwegen. Die vrachttarieven voor verschillende groentensoorten zullen door de Ned, Spoor wegfan m'et 1 Seplember met ongeveer 20 pet. per wagonlading.,worden verlaagd. Toen wij verleden week mededeel den,' dat op 31 Augustus1 des avonds!, mu ziek, verlichlmng enz1', 'zluflen. miaken, dat .de Koninginnedag met onopgemerkt vooir- bij zal gaan, hebben wh 'zeker bij velen den indruk gevestigd, dla't over dag alleen cloior het ontplooien der Vaderlandsche driekleur de stal een feestelijk aanzien. 2Soiu hebben. Wij hebben daarbij' te koirt gedaan de waardeering voior de ijver van het bestuur van de Veïeeniging tot Beviordering van het Vreemdelingenver keer oip Walcheren, dat tegen Donderdag haar jaarlijfeche ringrijderiji uiisichxeef' en te meer ïs dit het geval nu gebleken/ is inet welk' een sympathie dut plan. door de W'alchersche ringrijders is begroot'. hevige aandoeningen hebben uitgewerkt. Ook de dokter, geheel afgemat, hal zich in zijn eigen kamer teruggetrokken en de lijderes toevertrouwd aan de waakzame zórg eener ziekenverpleegster op wie hij onder alle omstandigheden, kon rekpnen. Intussehen was hij geheel geklped te bed gaan liggen, ten einde bij'het eerste teekén der .electrische schel te kunnen toeschieten..'.. Tegen den morgen werd hij' uit den slaap opgeschrikt door ijselijke kreten. Die kreten kwamen uit het vertrek' van lady Lennox dat. van het zijne gescheidenl was' dopr een gang. Mét één sprong stond hij overeind en ijlde erheen, want daar moest een onge luk gebeurd zijn. Hij deed de deur open en. een inderdaad i verschrikkelijk schouwspel vertoonde z'icb aan zijn oogen.... Op den grond lag' de ziekenverpleegster aan hapden en voe ten en om de armen gebonden, mot wijti opengesperde oogen, met in staat zich te bewegen of een kreet uit te brengon.5 naast haar Mary, ter prooi aan een 'hevi- gen zenuwtoeval, en ten slotte stond bij het bel Patrick, met een blik als. van een. waanzinnige, handenwringend luidop schreiend en met schorre, gebroken stem| de woorden uitbrengend: „Mamamama!...." Waren er vroeger gewoonlijk ongeveer 40 deelnemers, thans hebben, er zich niet toindre idan 105 aangemeld, en zag het bestuiur zich verplicht deze mannen over drié banen te verdeelen, waarvan er twéé op het Molenwater en een in de Abdij' 'zullen worden ingericht. Maar het bestujur stond! niet stil met alleen dezte nngrijderijj te regelen, het begreep> dat aan die ring- rrjderij goede bekendheid moest worden gegeven, om 'haar te doen dienen als eert bijzondere attractie voor vreemdelingen. Daarom is gezorgd, dat de badgasten* ■die in de Belgiische badplaatsen vertoe ven in hun eigen, taal en ook door photo's van dit echt Walchersch Volksvermaak worden opgewekt zich aan te sluiten bij hen, die toch! reeds van plan waren var» de wekelij'ksche gelegenheid om Wialehe- ren te bezoeken gebruik te maken. Als het weer zich zoo goed houdt als gisteren, dan is er alle reden Voor Donderdag weef een druk bezoek aan onze stad té ver wachten dank zij vooral oiok' het werk van Vreemdelingenverkeer, welk werk juist doior de naast belanghebbenden fle goede niet te na gesproken nog z/W weinig w'ordt gewaardeerd. (Bovenstaande bericht kon gisteren we gens plaatsgebrek niet worjten opgenot- mén. Red. Ten tweed© tohle zien wij ons' ge- noo'dzlakt eon mottorwielrijider te signalee- ren, die oip onverantwoordelijke roeke- lopzte wijze door de stad reed. Het was de bestuurder van 'liet motorrijwiel KI 3176, die gistereriintódag uit de Noord straat de Markt op reed om langs hej| Stadhuis en de Sociëteit steeds toet een 'Zeer groote vaart door wielrijders en voetgangers heen de Gortstraat in te rijden. Wij: 'z'uillen niet nalaten de nioitor- iiianiakken, die blijkbaar zich' nimfcner ontzien het leven van anderen in gevaar te brengen bekend te maken, opdat het publiek zich voor deze gevaarlijke heeren, die ook groot kwaaid dolen aan de kaltoe rijdel-s, fcan wachten. Raadsvergadering (Slot). Rondvraag. Een persoonlijk incident. D'e heer Van Oorschot! zegt. dat hij nóg terug wil koinen op, ile in de beide vórige vergaderingen bespyoken kwestie van' uit stel van betaling der Rijksbelastingen. Daarbij' heeft de heer de Meij' eerst het volle vertrouwen in sprekers' woorden ge steld, dat er menschen zijn teruggezonden, die op een bericht in de „Baanbreker", overgenomen door de „VI. Cyt." otar uitstel kwamen vragen. 1 In de volgende vergadering somlnfaerde de heer De Meij spreker namén te noein'en, dit heeft spr. zeer gekrenkt. Waarom.' heb ben de vakcentrales geen antwbord ont vangen op hun verzoek oin' uitstel móge lijk té maken en is de desbetreffende circulaire van den minister niet overge legd ?i Het bericht 'wits wel degelijk onjuist en de ontvanger heeft hém' verzekerd, dat er versehillen'de personen op af Zijn gekomen, die teleurgesteld' zijii. De heer De Meij' komt tegen dezen persoonlijken aanval op en zegt dat deze alleen voorkomt uit een hetze tégen hem' opgezet, door zekeren M., die uit de S. D. A'. P. wegliep' en nu de S. P. ge bruikt voor zijn strijd tegen spreker, dit blijkt uit stukken in de Baanbreker e® in Recht voor Allen. De heer Van Oorschot" heeft door zijn ■opfretten zich' zelf in een hoekje g'eplaatst en wil zich' nu door verdachtmakingen aan spjrekers adres redden. Steeds 'heeft' spg. de eer-' lijkheid van de politieke1 tegenstanders in den raad aangenomen, maar dat is Op baar bed lag daar ;de hertogin van Richmond geheel roerlous-. Haar gelaat was wit en strak ais max- ,mér. Niet het geringsfe ademtochtje bi'a.chJi meer .de borst in beweging en een barer handen hing, koud als ijs; buiten het bed. Uit den half geopemdem mwud liepi eenj dun straallje bruinachtig bloed. Om 'den hals was met ongeloofelijfce kracht een lange ,zwart 'Zijden doek vastgesnoerd en op geheel bijzpnaere wijge dichtge knoopt. Men had de ongelukkige gedurende den slaap geworgd toet duivelsche vermetel heid en behendigheiid. De 'dokter, ofschoon een man met zenu wen, gestaald dopr een langdurige prak tijk, voelde zich een rilling door de leden- gaan en kon een kreet van ontzetting niet weerhouden. Boven het ledikant ontwaarde1 hij een groot vierkant stuk papier, met de punt van een dolk vas'tgestpken in "het ceder houten beschot. En op. dat papcier ston den deze drie woorden te lézen, die om trent h"t karakter en do beweegredenen van deze.: nieuwen aanslag voldoende op heldering gaven: „Wfaak der Brah manen!" (Wiordt vervolgd.j

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1922 | | pagina 1