DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1922 NIEUWE ZEEUWSCHË COURANT VAN HET VATICAAN. BINNENLAND UIT ZEELAND. MIDDELBURG VL1SSINGEN GOES De Kermis KERKNIEUWS. De Paus aan den Katholieken Vroirwenbond. De Romeinsche „Mshd." correspondent echrijft d.d. 11 Augustus: De H. Vader heeft door de kaj-denaal- Staats-secretaris Gasparri aan den Katho lieken vrouwenbond een schrijven gezon den, waarin o.a. het volgende wordt ge- gegd 1 „Zeer geachte markiezin: Het prachtige album, dat de Italiaan- eche vrouwenbond aan den H. Vader heeft aangeboden en waarin ons de stem van honderdduizenden tegenklinkt, die uit alle deelen Van Italië met hernieuwde toewij ding en steeds sterker vertrouwen naar den Paus opblikken, is zulk een schat van genade en troost, dat Zijne Heiligheid er diep door geroerd is." De H. Vader heeft door den k ordinaal- Staatssecretaris het bewijs van de levens kracht der organisatie, die in korten tijd bewonderenswaardige vruchten gedragen heeft van het hoogste sociale en gods dienstige nut. De Paus heeft met bijzon- der welgevallen de belangrijke cijfers gele zen en zich aan de hand daarvan een Voor- stelling gemaakt van de veelzijde actie, door de sehoone organisatie ontplooid, in den schoot, waarin steeds aan de gods dienstige moreele en sociale vorming der, 'eden Wordt gewerkt. D'e II. Vader vermaant de leden van den vrouwenbond met ön verflauwden ijver op den ingeslagen weg voort te gaan en verleent baar allen den apostolis'chen ze gen. Geldverspilling. Men meldt aan de „Msbd.": Het derde hoofdgebouw der Ned. Spoor- .Wegen te Utrecht is met het tweede door een tunnel verbonden. Dicht bij deze .tunnel is in het,tweede gebouw een lift. iEenige passen slechts verder is pas een nieuwe tweede lift gemaakt, die dichter bij den tunnel uitkomt. Deze lift be spaart een aantal passen, wellicht eeu Vijftig. Tijd is geld, zal men zeggen. Jawel! Maar die nieuwe lift is alleen voor de hoogere ambtenaren toegankelijk. Bedrag bij werMmizcnsteiun. Men schrijft uit Tilburg aan de „Msb." De Officier van Justitie te Breda heeft de aandacht der gemeentebesturen in zijn ressort gevestigd op het feit, dat er bedrog plaats heeft bij het verleenen van steun aan [werkloozen, in zoover, dat werk lieden, ondanks het feit, dat zij werk hebben, toch zich als Werkloos aangeven e.n daarvpor gaan stempelen. Dit schijnt door sommige werkgevers in de hand te worden gewerkt door den Werknemers het verlof te geven, noodig om, dikwijls vjrij Ver, elders in de' ge meente te gaan stempelen, terwijl het zelfs schijnt voor te komen, dat uitdruk kelijk dit verlof om te gaan stempelen door den pseudo-Werklooze wordt geëiseht en door den werkgever wordt toegestaan. .Waar deze bedriegerijen ook hier ter stede door den Gein. Dienst voor werkloos heidsverzekering en Arbeidsbemiddeling opgespoord zijn, en tot heden alleen terug storting van het frauduleus ontvangens geëiseht werd, zullen in den vervolge tegen bedrijvers van zoodanige bedrie gerij van werkgevers- en werknemerszijde, zoo streng mogelijke maatregelen getrof fen worden. Een en ander op verzoek vaa voornoemden Officier van Justitie. De Slaatsbe.gr(loUng 1923 naar den Baad van State. De ontwerpen voor de Staatsbegrooting 1923 zijn naar den Baad van State ver zonden. Volgens de a.-r. „Nieuwe Haagsche Crt." zou het tekort op de Staatsbegroo ting niet 100, maar 160 millioen bedra gen- De ex-kroonprins naar Diorn. De ex-kroonprins is Dinsdag met 'de postboot van 8 uur en verder per auto in gezelschap van Burgemeester Kolff van Wieringen vertrokken, ten einde zich voor een paar weken naar Doorn te begeven om zijn vader te bezoeken. De benoeming der arb eid'safgev a ardig den Baar de 4e Internat, arbeidseoniereulie,. De Minister van arbeid heeft de verte genwoordigers der Nederlandsehe Vakcen- tralen tegen Vrijdag 18 Augustus a:.s. te half drie uitgenoodigd voorbereideade be sprekingen to houden voor benoeming der arbeidsafgevaardigden van de vierde. In ternationale Arbeidsconferentie te Genève. Het derde abonnementsconcert van het Middelhurgsch muziekkorps, hetwelk gisterenavond in het Schuttershof plaats had, werd begunstigd door prachtig weder en was dan ook druk bezocht door de leden en door een vrij groot aantal per sonen, die entree betaalden. Het met zorg uitgevoerde afwisselends programma viel zeer in den smaak van de aanwezigen, die gul waren met hun ap plaus, maar toch ondanks aanhoudend handgeklap den heer Morks niet konden bewegen het mooie „Frauen Liebe und Leben" v,aj) v. Blon te herhalen. Dit was zeker oorzaak, dat na de ook nu •weer zoo goed vertolkte solo vooj escla: riuet van den heer Heeren, het applaus minder lang aanhield, dan de uitvpering had verdiend Nadat het laatste nummer, de Fantasie uit de Opera „Tannhaüser"' was gespeeld, gat' de heer Morks als toegift, op ver zoek aan een jeugdig bezoeker, de padvih- ■dersmarsch. Het is gisterenavond bewezen, dat deze concerten bij goed weer wel degelijk %ek- ken, het Was dan ook heerlijk in den tuin. Het. marktfeest. Alvorens een en ander mede te deelen over de vergade ring van. den Bond van Marktkooplieden op gisterenavond en van den wedstrijd heden door hen georganiseerd, willen wij even een kort uittreksel geven uit een boekje ons gisteren van bevriende zijd© ter hand gesteld, getiteld „Het Markt wezen", zooals het zich tegenwoordig ontwikkelt, bevattende het pre advies door den heer II. J. Koopmieiners uit Apel doorn, oud-vice voorzitter der Rotter- damsche middenstandsvereeniging, uit te brengen op het congres van den Midden standsbond jjp 6 en September a,s. te Zwolle te houden. Door het Bondsbestuuï was den heef Koopineiners opgedragen le te geven: een kort historisch overzicht over het ont staan der imarki en haar verdere ont wikkeling en 2e te belichten: Het huidige marktwezen gezien van. het standpunt van .winkelier, marktkoopman en inarkt- bezoeker. Uit het zeer lezenswaardige geschied kundig overzicht blijkt hoe steeds daar waar de kooplieden elkander troffen zich <*.orpen en steden ontwikkelden en in bloei toenamen: en al moge verder ui! het werkje blijken, dat de Markt zich, Zooals alles in den loop der eeuwen wel heeft gewijzigd, nog steeds constateert de lieer K., dat 'n bloeiende gemeente met 'n bloeiende Markt samengaat. En al moet de schrijver toegeven, dat de Markt ge breken aariklev'en, dat er vooral in dezen tijd van werkloosheid elementen op de MaAt komen, die er niet nooren, hij. ont kent, dat de concurentie van de Markt kooplieden schade van beteekenis toe- brengt aan de winkeliers ter plaatse, veel eerder aan die in andere plaatsen, zonder Markt, waarvan Je inwoners de Markt in een naburige plaats bezoeken oim met koopwaren beladen terug te seeren. Het zon ons te ver voeren den heer K. in zijn belangrijke beschouwingen op den voet te volgen en wij bepalen ons dan ook verder tot het overnemen van zijn conclusies, die luiden: 1. dat de markt, die in het grijs Ver leden haar oorsprong vindt, in den loop der eeuwen een grootsche taak heelt vervuld: zich steeds heeft aangepast aan de eischen van elk tijdsgewricht, thans nog een belangrijke taaie vervult in hel distributiewezen, een historisch recht kan doen gelden voor haar bestaan; 2. dat de markt, meer dan elk andei' lichaam, het vreemdelingenver keer in de marktplaats bevorderd en daardoor medewerkt aan de welvaart vao de betreffende gemeente, ook van den winkelstand 3. dat de markt zich niet ongestraft laat belemmeren in baar natuurlijken groei 4. da,t die natuurlijke groei niet geweld dadig door gemeentebesturen mag wor den geforceerd met opoffering van de belangen van den winkelstand, en 5. dat de markt behoort te worden bevrijd van elementen, die geen aan spraak kunnen of mogen maken op den naam van „marktkoopman". Gisteren vereenigden zich vele loden van den Middelburgschen Mar'.rtkooplip- .denbond „Eendracht maakt Macht", met verschillende kooplieden van buiten Mid delburg en enkele genoodigden in de bovenzaal van het Militair Tehuis. De voorzitter van den Bond, de hosr P. Raes, Zeide dat de dag van Donderi dag de dag der marktkooplieden zal wor den en dat juist die dag maakt, dat vele leden verhinderd zijn ter vergadering te komen, daar zij nog voorberei(lipgen moeten treffen. Spr. wees er op hoe de Bond in Mei met 24 leden opgericht er nu reeds 63 telt, maar betreurt het dat nog steeds personen de Markt bezoeken, die niet georagnisieerd zijn. Een reclame- dag als nu te Middelburg wordt gehouden, is reeds in enkele andere plaatsen gehou den, voor Middelburg was de aanleiding het gouden huwelijksfeest van het oudste lid, spr. wenscht het aanwezige gouden bruidspaar Va.n Woerkens nog eens geluk. De genoodigden welkom heetende, be treurde spr. het dat de heer Staal, die als marktmeester heengaat, nietkon kotmen, hij brengt hem dank voor de steeds ondervonden, samenwerking. De tweede spreker voor dezen avond, de heer J. J. Stad uit Botterdam kon niet komen wegens een operatie van zijn dochtertje. - Hierna verkreeg de heer De Goeije het woord tot het uitspreken van een feestrede. Spr. deed a.m. het voorstel om een telegram te zenden aan den heer Stad met de beste wenschen voor het spoedig herstel van zijn dochter. Hiertoe werd bij acclamatie besloten. De heer Raes toonde daarna de keurige ..diploma's, die ieder der prijswinners be halve een medaille zal krijgen, deelde mede, dat de heer J. M. Urchncd verhm derd is als jury-lid op le treden en dat de heer L. Leijnse in zijn plaats zal op treden. De jury hoopt tijdig met haar werk gereed te zijn, oen nog voor het aflcopen van de Markt de diploma's te kunnen uitreiken, de medailles volgen dan volgende week Donderdag. De beer De Groot bracht namens dé kooplieden van buiten Middelburg dank aan den heer Staal, voor zijn aangenamen omgang, wenschte hem in zijn nieuwe betrekking alles goieds toe en hoopte dat zijn opvolger als marktmeester zijn voet sporen moge drukken. Op voorstel van den heer De Groot werd besloten nanuens Je vergadering den 'heer Staal schriftelijk dank te bren gen. De consul van België alhier verzoekt ons te melden -lat. vanaf heden iedere Nederlander, die zich naar België wil begeven, moot voorzien ZSiu van een regel matig Nederlandsch paspoort. - iCollectieve paspoorten en dergelijke zijln thans vervallen. Deze maatregel is getroffen wegens bet veelvuldig voorkomen van misbruik. !Aan den Haagschen redacteur van de ..Maasbode" deelt mien op het Belgisch gezantschap mede, dat in hét bericht slechts bedoeld kunnen zijn de gecom bineerde paspoorten voor vereenigingeij en gezelschappen, ma,ar niet de collectieve paspoorten voor gezinnen, zooajs die tot nog toe bestouden. Deze laatste blijven dus geldig voor reizen naar België. HOOGWATER. Donderdag 17 Aug. 6.49 v.m. 7.04 n.m. Vrijdag 18 Aug. 9,59 v.m. 10.32 n rn. iZaterdag 19 Aug. 11.10 v.m. 11.47 n.m Het "was gisteren vpor een gewonen kermisdag tamelijk druk. De tiwee theaters trokken natuurlijk Weef veel volk' en vjooral het theater Bosco. Wat men hier te zien krijgt is dan ook af. Wij schreven reeds gisteren een en andeT over dit theater doch willen thans nog eens de 4 Vree's vernoemen. De Verschillende standen en groepen die zij vormen, geven een prachtig geheel en ?ijn tot in de kleinste deelen fraai afgew'erkt. Het werk van den heer Tavenier doet er evenwel niet voor onder, evenmin als het werk van den eloWn als slangenmenseh. Sma kelijk werd er gistejrenavlond gelachen om het ezeltje-rijden. In de voorstelling die we hijwoonden, hadden drie personen zich opgegeven om op den ezel te rijden, 't Is echter grappig om te zien hoe de ezel iederen berijdef .Van zich afwerpt of zelfs geen kans geeft om pp; zijn rug te komen. De vporstellende artisten had den telkenmale een luid applaus in ont vangst te nemen. Ook theater Boesnach gaf gisterenavond weer een paar voorstellingen, die bij de bezoekers zeer in den smaak vielen. Dit is dan ook niet te verwonderen als men de verschillende aorohatische toeren be schouwd heeft. Vooral de verdichtingen van' den tandenacrobaat Boesnach, waar van hij af en toe een staaltje vóór het theater laat zien,' zijn een bezoek aan dit theater alleszins waard. De Apen'wcrcild trekt ook nog' al wat bezoekers. Voor liefhebbers van die bees ten zijn hier een 14-tal prachtige exem plaren te bezichtigen. Wil men de grootste wereldgebeurtenis sen v,an den laatsten tijd nogmaals in beeld voor zijn oogen zien, dan moetl men naar het panorama, dat vooj den aandachtigen en ru6tigen kijker heel Wat interessants laat zien. Dit panorama le vert een aangename verpoozing in hel drukke kermisgewoel. Velen zullen het betreurd hebben, dat de a 1 ii'gmachine-car oiLHsel gisterenavond' nog niet draaien kon.' Wij' hopen deze ca- rousscl evenwel van avond te zien draaien en Wij twijfelen er niet aan of men zal er dan een gretig gebruik vtin maken. Kapclle. Onder voorzitterschap v.an Burgem. Bierens kwam da raad der ge meente bijeen. Afwezig dhr ZuidWeg met kennisgeving. De Voorz. deelt mee dat de goedkeuring tot oproep van onderwijs- knachen is ingekomen. Da opzichter van den toren dhr. F. P. H. Brouen uit Heer len, heeft eeu maand salaris, zijnde f 200 geëiseht. Waar de restauratiewerken pas zijn aangevangen en in Juli niets aan den toren is verricht, hebbeii B. en W. zich gewend tot den architect, den heer Ivuy- pers. Deze berichtte zelf den opzichter te zullen installeeren. Dhr. Gamsemai) vindt zoo'n opzichter totaal overbodig'. Dhr. v. Wingen specificeert de werkzaam heden die Jeze heeft te verrichïen, terwijl de Voorzitter wijst op de controle. De Landhouwvereeniging V.I.O.S. verzoekt plaatsing van een plakkebord! onder den lindenboom, midden op bet dorpsplein. B. en W. zullen dit nader onder de oogen zien. Alsnu kwam' in behandeling het schrij ven van Ged. Staten waarin in over weging wordt gegeven het besluit tot afwijzing van het verzoek der vereen, tot Stichting en Instandhouding van een School met den Bijbel om beschikbaar stelling van gelden voor lokalen voor U. L. O. in te trekken. De Voorz. stelt voor, waar over dit punt reeds veel is gesproken, dit direct in stemming te bren gen na eerst het schrijven te hebben voor gelezen. Ged. Staten wijzen er op dat voldaan is aan art. 73 le lid L. O.-wet 1920, dat alle aanvragen berusten op de wet; dat dé raad niet mag oordeclen over de bestaanszekerheid, da,t wanneer op andere wijze verbouWd moet worden, groo- tere uitgaven zullen gevorderd worden adviseert het raadsbesluit in te trekken en het verzoek in to willigen. Indien niet, zoo zal de Minister van Onderwijs mach tiging hebben te verleenen. Dhr. Berinan vindt het een verblijdend teeken, dat de hoogere autoriteiten ingrijpen. De heeren Vereeke, Ganseman en v. Wingen stemden tegen, de heeren Zegers, Fraanje en Ber- man voor. Alzoo aangehouden tot een volgende vergadering. Dij de rondvraag dient dhr. Fr.aaujc een voorstel in om de raadsvergadering met gebed te openen en. met dankzegging te sluiten. Spr. wijst op onze hoogc Lands vrouwe, die ook den naam des AUer- hoogsten noemt bij de opening van de Kamers. Het is voor spr. beschamend, dat dit hier in de Raadszaal niet plaats vindt. De gehouden verkiezing' van 5 Juli 1.1. heeft bewezen wat de richting van deze gemeente is. Daarom dringt spr. jalan op het gebed in de raadszaal. Weth. Zegers ondersteunt dit ten volle. Dhr. Ganseman spreekt zijn verwondering uit ,da.t het jongste raadslid hier mee aankomt en niet Weth. Zegers, béiden de antirevolutionnaire beginselen toegedaan. Spr. noemt het gïas voor de voeten weg maaien van Weth. Zegers. Deze argumentatie weerlegt de heer Fraanje even. Weth. Zegers zegt, dat hel hem veel gemoegfen 'doet dat het voorstel is gedaan. De Voorz. betuigt zijn. sympathie met dit voorstel. Hetl wordt gegeven in handen van B. en W. Ook wil dhr. Fraanje het vloekverbod zien ingevoerd. B. en W. zullen straks met een voorstel komen. De heer Ganseman vraagt wanneer de baH's verzet worden en of geen richting aangegeven kan worden voor Verkeer chauffeurs en motorrijders vragen daar een de Weststraathewoners geregeld naar de richting. De Voorz. zal met den betrok kene, aangesteld door de aut-omobielclub eens spreken. Weth. Zegers antwoordt om trent verplaatsing van de bali's dat eerst de aangevoerde grond moet' zakken. De Voorz. deelt mee omtrent de hoek bij van Beut dat stappen in de goede richting zijn verzekerd vanwege dé Staatsspoor tot wegsverbetering. De Voorz. deelt mee, da.t door B. en W. is besloten orni! aanvankelijk den raad voor te stellen, in de Verordening drank wet vast te leggenalle koffiehuizen, her bergen enz. te doen sluiten van April October om' 11 uur, overige maanden om 10 uur 's avonds. Verder geen alco holische dranken laten verkoopen op Zon en algem. erkende Chr. feestdagen, Nieuw jaarsdag, Kruiningsche en Goesscha ker misdagen en volksfeesten. De staten oninbare posten H. O. en hondenbelasting bedragen f2610,52. Hanswëerd. Op het gehouden examen te Arnhem zijn nog geslaagd vioo.r com mies 2e klas de heeren Visser en de Haan alhier ,die met ingang Van 1 Sept. zijn overgeplaatst, de Haan naar Mook en Vissei naar Onstwedde. (Z.) Sehorc. Door een mislukt schot uit) een schietmasker in de slagerij van K. alhier geraakte het te slachten die(r los! en rende Woest de straat op, wat in minimum v^n tijd een massa menschcn op de heen kracht. Na Veel moeite mocht het gelukken hetl wilde beest te grijpe.il, Waarna het onder gfrooten toeloop naar de slagerij wérd teruggebracht. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. Nisse. In de Woensdag gehouden ge meenteraadsvergadering was afwezig het lid C. van do Pas. De gemeenterekening over 1921 werd den Raad aangeboden f 55203,66 in ont vang, f49428,40 in uitgaaf, dus f 5775,26 goed slot. Het kohier hondenbelasting werd vastgesteld op f145,—. 'Op de voor dracht van zetters werden geplaatst: A. Slabbekoorn, aftr.M. Nieuweniiuijze, aftr.A. Huijbregtse en O. Wat tel.: De verordening op de Vleeechkeurinerswet werd vastgesteld. Door B. en W. is benoemd als waarne mend hoofd dpr O. L. School alhier, met inglaug van 1 Sept., de- onderwijzer J. A. B. Bommoljé. KecWaeht. Zondag n.m. maakten' 3d leden der H. Familie met hun directeur een b ed e vaar tsto ch t naar Zuiddoirpe. Voor afgegaan door de misdienaars in roode toga- en begeleid door tal van vaandeldragers trok de stoet al zingende en biddende naar de Grot van Zuiddorpe. Daa-r werden zij toegesproken door den wCleejrw. heer W. Loos, kapelaan alhier. Daarna Weg- den de prachtige nieuWe staties van den Bozenkrans bezocht. Het bezoek aan de Grot, van Zuiddorpe is dezen Zomer zéér groot. Ook de processie van Oveirslag was aanwezig. 20 Augustus a.s. komt de MaTiaVereeniging van Sluiskil en 17 Sep tember gaan de schoolkinderen van Koe wacht. Watcrlandkcrk je. In de laatst gehou den raadsvergadering Werden tot zetters Voorgedragen de heejen D. Versprille en P. Castelijen en tot plaatsvervangers J. Sehilleman en E. Hermans. De oude Zuid-Bovelandsche dansen gefilmd. Men schriift ons uit Den Haag: De oude Zuid-Bevtelandsche dansen dio dopr de jongelui ujt Klojetinge onder 'leiding van den heer G. Houtekamer, onderwijzer te Klo'etinge, tjjdens de natio nale feestweek te Hilversum zijn uitge voerd, heeft die NedeHandsche flim-opera,- teur, de heer Willy Mullens op de rol prent vereeuwigd, welke film1 opgenomen is, in hel programma dat nu in het Ge bouw vOpr Kunsten en Wetenschappen, waar zomers Willy Mullens, zijn bioscoop., algemeen in ons land bekend onder den naam Albert Freres, gevestigd heelt. De film is, zooals we da.t van Willy Mullens gewoon zijn, bijzonder goed ge slaagd. De verschillende bewegingen welke tijdens het dansen worden gemaakt zijn zeer duidelijk te volgen, en zij die de dansen uitvoerden zullen zichzélf 'met het fneeste gemak herkennen. Zeer groot is. de belangstelling voor deze film, die deel uitmaakt van de uitgebreide journal waarin ook Friesche dansen en klassieke gymnastiek zijn even eens ie Hilversum opgenomen. De Ioodsdienst in de Wielingen. Het „Hbd." schrijft: Wij vernemen, dat met ingang van 15 Augustus een tweede, vaste en compleet uuitgerus'te stoomloodsbbot in de Wielin gen wordt gestationneerd. Voorts zal de tegenwoordig daar ageerende zoogenaam de „Vlieger" (die geen aflosser heeft en dus na 14 dagen kruisen een week naar binnen moet) worden gehandhaafd en vel voornamelijk ter versterking van de zeilpost hij Dungeness. De toestand zal dus in en Vóór do Wielingen voort aan zóó zijn: Nederland en België heiden twee vaste stoomposten hij' Wandelajr en West-Hinder; hij' Dungeness België één stoompont, Nederland gedurende twee derde Van den tijd één stoompont en één 2'eilpost, gedurende een derde een ziel- post. Een en ander is een zoo aanzienlijke verbetering van den Scheldeloodsdiendt in de concurrentie met België' dat men nu wel kan zeggende gelijkheid ie vrijwel bereikt. Het zilveren Priesterfeest van den ZeerEerw. heer Pastoor J. Nieuwendijk. Men meldt ons nog ujt Kwadendamine Naar aanleiding van het verslag van Woensdag zij 'hier nog vermeld, dat de Weledele heer J. Walraven, onze oud parochiaan, thans onderwijzer te Bolsward Maandag en Dinsdag 't orgel op Zéér ver dienstelijke wijze bespeelde. Een woord van hartelijken dank is liier Zeker op zijn plaats. Heden had alhier dé huldiging vah den Zeereerw. heer Pastoor door de school kinderen plaats. Om half twee waren de kinderen, do feestcommissie en vele belangstellenden, in het Vereenigingsgebouw samengeko men. Toen de Zeereerw. Jubilaris door de bruidjes werd binnen geleid, zlongen do kinderen bet welkomstlied. Daarna, werd door een meisje der hoog ste klas, Cornelia van Bremen, een toe spraakje gehouden, waf zieer goed ge daan werd. De feestcantate was nummer drie van het program,ma. De kinderen die deze drie-stemmige cantate zouden zingen wa ren daarvoor op het toomeel opgesteld. Vooral de meisjesstemmen klonken heel mooi. Het geheel werd uitstekend gezon gen. Vervolgens hielden twee kinderen van het tweede leerjaar, Jaantje Boudens en' Giljam de Punder, een samenspraak] e, wat heel lief ten hoore werd gebracht. Eenige jongens deden een voordrachtje de „Antipoden". Hierbij had de jonge heer Marinus Verbeek de hoofdrol te ver vullen. De Antipoden wekten den lach lust der aanwezigen op en een dankbaar applaus volgde, wat zeer verdiend wa& De kinderen zongen hierna weer een tied, dat door allo aanwezigen werd mee gezongen. Te voren waren programma's uitgereikt, door de kinderen zelf gesr-hre- ven, en door de welwillende medewerking van eenige. dames aardig versierd. De Zeereerw. Jubilaris sprak" een dank woord tot de kinderen en het onderwij zend personeel. Nu had de tractatie plaats, die blijde in ontvangst werd genomen. Verlangend zagen d© kinderen uit naar den goochelaar, den beer Prosper uit O'en Haag, die hun eenige van zijn kunst stukjes zou vertoonen. Bewonderend za gen de kleinen op tot den man die geen geldgebrek scheen te kennen. De rijksdaalders kwamen uit neus en mond zoo maar te voorschijn. Hij 'haalde ze overal vandaan, uit dc plooien van zijn jas, ja zelfs uit de betimmering van het tooneel'. Aan het hoera kwam1 geen einde en de kinderen genoten zeer, dat was» hun wel aan te zien. Allen kregen een mooie papieren muts en een vlaggetje. Getooid met hun muts, zwaaiend mét hun vlaggetjes, zongen de kinderen den Pastoor een „lang zial hij leven" toe en hoogst voldaan keerden -allen huiswaarts. Een dag voorzeker, die zij niet licht zullen vergeten. Om 7 uur liet de Zeereerw. Jubilaris den heer Proispér een uitvoering geven» vopr de feestcommissie, koorzangers, hen die meer direct aan het feest hadden 'meegewerkt en verdere belangstellenden. De zaal van het Vereenigingsgebouw was wederom geheel gevuld. Heel aardige «tukjes werden vertoond. De aanwezigen amuseerden zich uitstékend. Het pistool- nummer en tabouretnummer vielen zeker wel het meest in den smaak. Hier aJtes op te noemen wat Werd vertoond zou, niet gaan. De Zeereerw. Jubilaris dankte den ■heer Prospér en hoogst voldaan gingen allen huiswaarts. Een woord van dank aan allen dier hebben meegewerkt om het feest zoo schitterend te doen slagen. Een woord van lof aan de parochianen van Kwaden- damme, die him Priester zoo vorstelijk! hebben gehuldigd. Gelukkig het volk, dat z'ijn Priestelrsi eert. Gouden Priesterfeest Mgr. Gallier. Ons verslag van gisteren behoef in zoo verre aanvulling, d,at in een toespraak op de gehouden receptie van Je diocesane vereenigingen ter bisschoppelijke paleize, rector Jansen1 aan Z. D. H. Mgr3 Gallier mededeelde, dat er ruim! f' 30.000 van de organisaties te wachten is, voor de nieuw» seminarie-kapel. Z. D. H. Mgr. A. J. Gallier ontving in den loop van den; dag 500 telegrammen, waaronder van Z.Em.. kardinaal W. van Rossum, H.H. D.D, H.H. den aartsbis schop en de bisschoppen van den Bosch, Breda en Roermond, van: de drie katho lieke ministers en van Z.Em. kardinaal Schulte uit Keulen. Van Z. H. den Paus ontving de Gou den Jubilaris een portret met eigenhan dig geschreven onderschrift, evenals van Z.Em. kardinaal Czernoeh, primaat van Hongarije. Aan den Ecrw. heer F. A. Smit werd op 15 Augustus 1.1. in de St. VituskerK te Bussum de H. Wijding van het Priester schap toegediend door den Vicarius Apos- tolicus van Noorwegen en Spitsbergen Mgr. J. O. Smits Veertig-jarig Priesterfeest Mgr. Aricns. Men meldt uit Maarssen d.d, 15 dezer aan de „Msb'd.": Heden, 15 Augustus, viert Mgr. Dr. Alph. Ariëns, Pastoor te Maarssen, zijh' 40-jarig Priesterfeest. De voorbereidingen tot een grootseha viering van dit jubileum heeft men voor den jubilaris verborgen weten te houdlan en zoo was heti voor helm een bijzondere verrassing, Maandagavond, bij zijn terug keer na een reisje van enkele dagen, aan het station te worden opgewacht door eenr groote menigte, waaronder tal van vrien den en vereerders, die van elders waren gekomen. kv

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1922 | | pagina 2