De Boeiende Feuilletons bij levenslang Qngèscbiktbei NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1922 Sociale Berichten, Gemengd Nieuws. Nummer 182 Buitenlandsch Gvel WEERGEVON van beslist onbe rispelij ken inhoud, geschikt voor groot en klein, die verschijnen in de „Nieuwe Zeeuwsche Courant" Dagblad voor Zeeland, maken dit Blad voor allen, die het lezen aantrekkelijk schikt zijn om met jonge menschen besproken te worden. Zoo komt het mij voor, dat alle werken, waarin zaken voorkomen, op het sexueele leven betrekking hebbende, niet met jonge menschen beneden den leeftijd van 21 jaar, op de scholen moeten worden- behandeld. Dan vallen vele werken uit bij de keuze van litera tuur voor een schoolprogramma. Ook de Faust. De verhouding van Faust en Gretchen is m.i. een onderwerp, dat niet op de school thuis hoort. Vele litteraire werken bevatten een element, dat verwant is met het daar even genoemde, en moeten op den- zelfden grond geweerd worden. Het is onnoodig meerdere voorbeelden te noemen. Toch wil ik wijzen op o. a. de Gijsbrecht van Amstel, een werk, dat de onschuld zelve lijkt, maar dat toch enkele passages bevat, die voor een klas niet geschikt zijn om gelezen te worden. De samenstellers van lees boeken weten er van mee te praten, hoe moeilijk een keuze te bepalen is, op grond van de aanwezigheid van voor het doel ongeschikte gedeelten. Over dit laatste valt te debatteeren. De een vindt veel meer ongeschikt dan de ander. Het oordeel hangt af van de persoonelijke opvattingen. Om de uiteengezette redenen zullen dus meerdere werken, met den Faust, niet behandeld moeten worden. Nu weten we wel, dat de jeugd buiten de school vaak werken leest, die niemand onzer op een boekenlijst zou plaatsen, maar voor zulke lectuur zijn de leeraren niet verantwoordelijk. Het huisgezin heeft ook zijn opvoedingsplichten, en het is de taak der ouders zóó hun kinderen op te voeden, dat deze geen voor hen ongewenschte (litteraire) werken in handen krijgen. Dat dit laatste thans vaak toch gebeurt, is te verklaren uit de in dezen tijd heer- schen de inzichten omtrent opvoeding, die vaak het tegendeel bewerken van wat ze beoogen, doordat de kennis van het waarachtige wezen van den mensch onzen theoretici onbreekt". Schilderijen van Dort. Van den bekenden schilder van Dort wordt te Bergen-op-Zoom een groote tentoonstelling georganiseord in de zaal Thalia. Meer dan honderd groote en kleine stukken (olieverf en aquarel) zijn op een smaalt- en kunst volle wijze opgesteld in de grootste zaal van Bergen-op-Zoom. Het is zel den VBorgckomcn dat een zoo georga- njgéerde tentoonstelling van één schil der werd verkregen en dat dit juist te Bergen-op Zoom moest gebeuren is te danken aan het feit, dat van Dort uit Bergen-op-Zoom geboortig is en daar nog steeds veel verblijft. De „Schelde" jongen heeft ook in latei- jaren voor breede watervlakten zijn sympathie nog blijven behouden. Óp dit oogenblik heeft hij in deze stad een zeer druk bezochte schilderschool opgericht. Dat deze tentoonstelling op zoo'n breede voet opgezet kon worden is te danken aan het bestuur van de Ver. tot bev. van liet Vreemdelingen ver keer. Bespreking der K.-K. Gemeentepolitiek. D,e Negende Sociale Weck wordt dit jaar gehouden te E-iudhoveu, van 2530 September. Zij zal gewijd zijn aan het onderwerp: ,.R.-K. Gemeentepolitiek een stof, die in ruimen kring de aandacht ver dient en ook ongetwijfeld veel belangstel ling zal trekken. Het programma luidt als volgt Maandag 25 September, avondvergade ring 8half 11 uur. Openingsrede, Prol'. L. v. Aken, De vernieuwde K. S. A. door mr.- dr. J van best. Dinsdag 26 September, murgenvorgad1,- ring 1012 uur. De Sociale laak der gemeente, Prof. J. D. J. Aengenent. Middagvergadering 24 uur. De gemeente en de openbare zedelijk heid: a. zedelijkheid in strikten zin; 1). Zondagsheiliging en Zondagsruste. Al coholisme en Drankbestrijding, Dr. b. Deckers. Avondvergadering 8half 11 uur. De gemeente en de volksgezondheid (waaronder: volkshuisvesting). Ir. .J. M. A. Zoetmulder, Woensdag 27 September; Morgenver gadering 1012 uur. .De gemeente en da werkloosheid en dg arbeidsbemiddeling, Mr. A. van Jole. Avondvergadering- Shalf 11 uur. De gemeente en armenzorg, Mr. H. J. .1. Scholtens; Do gemeente en de volks ontwikkeling, Mr. A. Tepe. Donderdag- 28 September, avondverga dering 8—half 11 uur. Do gemeente en hare ambtenaren, .T. H. A. I,, von Frytag Drahbe. Middagvergadering 24 uur. De gemeente en: a. haar eigen arbei ders; b. de arbeiders die indirect in liaar dienst staan; c. de overige arbeiders, F. Ij. 1). Nivard. Morgenvergadering van 1012 uur. De gemeente en den middenstand. Vrijdag 29 September, morgenverga do ring 1012 uur. De gemeente en de boerenstand, mr. II. v. Haastert. Middagvergadering 24 uur. De gemeente en da exploitatie van be drijven, mr. J. N. J. E. Heerkens Thije- son. Avondvergadering 8half 11 uur. De gemeente en de belastingen, H. Stu- lemeijer. Zaterdag 30 September, morgenverga dering 1012 uur. Sociale werkzaamheid der plattelands gemeenten, J. U. v. Beek. In het begin van September verschijnt een programmaboek, waarin de stellingen der doc'enten en bijzonderheden betreffen de verschillende regelingen zullen worden opg'enom'eoi. j De toegangskaarten zijn als volgt ge regeld Een weekkaart kost. f 5, een dag kaart II, een kaart voor morgen- of mid dagvergadering f 0.50, en voor een avond vergadering f 0.25. Een kaart voor alle avondvergaderingen f 1. Houders van weekkaarten ontvangen gratis een programmaboek. Bestellingen van kaarten kunnen nu reeds worden opgegeven aan het Centraal Bureau der K. S. A., Steenschuur 17, lei den. De ontaarding onder film artisten. Het filmartisten-centrum, Los An gelos, schijnt een broeinest van al lerlei ongerechtigheden te zijn. We hebben reeds melding gemaakt van eenige drama's, die zich in dat duis ter milieu hebben afgespeeld en die een tipje oplichten van den sluier, waarachter de droevige ontaarding, in die kringen heerschend, tot voor eenigen tijd verborgen was gebleven Thans brengen berichten uit New- York bijzonderheden over een mis daad van zulk een ontstellenden aard als we ze in zoogenaamde beschaaf de kringen niet mogelijk achtten. De 23-jarige gehuwde fp.mactrice, Clara Phillips, dacht dat een 20-jarige weduwe, Alberta Meadows gelieeten, voor haar echtgenoot te veel vrien delijkheid aan den dag legde. Zij noodigde deze dame, die een auto bezat, uit, haar op een auto tochtje mee te nemen en vroeg aan een vriendin, mevrouw Peggy Caffee, haar daarbij te vergezellen. Onderweg wist zij onder een of ander voorwendsel den auto te doen stoppen, waarop het gezelschap uit steeg. Plotseling nu trad mevrouw Phil lips op mevrouw Meadows toe en na aan haar verdenkingen uiting te heb- bon gegeven, haalde zij een hamer onder haar mantel vandaan en deed slag op slag op het hoofd van haar slachtoffer neerkomen. De getroffene ijlde onder hulpge roep op mevrouw Caffee toe, die tus- schenbeide poogde te komen, maar door mevrouw Phillips met den dood bedreigd werd, als zij durfde nade ren. De misdadigster achtervolgde haar slachtoffer en sloeg haar zoo lang met den hamer, tot zij dood neerviel. Zij sprong daarna in den auto en bracht mevrouw Caffee terug naar de stad, na haar onder doodsbedrei ging gewaarschuwd te hebben niets van het geval te vertellen. Mevrouw Phillips vluchtte denzelf- den avond naar Tucson in Arizona, waar ze gearresteerd werd en drie ringen, die ze haar slachtoffer van de vingers gerukt had, op haar be vonden werden. Zij ontkende echter iets met de misdaad te maken to hebben. - (Maasbode.) Beroemd na z^jn dood. Te Berlijn is in wetenschappelijkcn kring herdacht, dat juist voor honderd jaren Gregorius Mendel werd geboren, als zoon van een boer in Oostenrijk,sch Silezié. Hij trad in de orde der Augustijnen, word priester, studeerde te Weenen in de natuurwetenschap en gaf daar in les, totdat hij prior van het klooster te Brunn werd en als een voorblecdig kloosterling zijn leven eindigde. Het eenige wat hij achterliet waren twee kleine boekjes, die niemand las. Vermoedelijk hebben zelfs zijn eigen confraters wel 'eens geglimlacht over de eigenaardige liefhebberij van den goeden pater om altijd maar weer erwten te zaaien en te bekijken en precies op te schrijven wat hij daar bij opmerkte. Zij zagen hot aan voor een zonderlinge liefhebberij. Doch jaren na Mendels dood, bleek plotseling, dat de vergeten Augustiju den grondslag had gelegd voor een geheel nieuw veld van wetenschap, dat bovendien voor den land- en tuin bouw en de veeteelt van het aller grootste practisch belang is geworden. En nu wordt pater Gregorius Men del tot de allergrootste geleerden en weldoeners der menschheid gerekend. De roem is hem ontgaan; daar is trouwens altijd een zekere reclame voor noodig en niets was Mendel meer vreemd dan zichzelf op den voorgrond te dringen. Hetgeen bewijst, dat hij werkelijk een groot man was en een christen. („C") In een plaatsje nabij Parijs is over leden de beruchte zwendelaar Wells, die bekendheid verwierf door het „brekenvan de bank van Monte Carlo", welk feit in een nu nog bestaand volksdeuntje wordt bezongen. Later trokken zijn verschillende Engelsche crediteuren profijt van zijn bedriegelijke practijken in Frankrijk door het ontvangen van liooge renten van zijn oneerlijk verworven kapitaal. Zijn crediteuren hadden er dus alle belang bij, dat hij bleef leven en om hen mild te stemmen dreigde hij hen nu en dan, zelfmoord te plegen. Verscheidene malen zat hij in de gevangenis eu hij was 75 jaar, toen hij voor het laatst de gevangenis verliet. Hij bereikte den leeftijd van 81 jaar. Hoe hjj ontdekt werd. Het Soer. Hbl. schrijft: Wij hebben eenigen tijd geleden melding gemaakt van de duistering van een bedrag van ongeveer f 14.000 ten nadeele van het Nederlandsch-In- dische Immigratiekantoor te Singapore door don van Soerabaja afkomstigen commies G. Wij hebben dezen on trouwen ambtenaar een paar weken geleden voor de kamer van de rech- ter-commissaris in het gebouw van den raad van justitie te Soerabaja zieu staan, een mageren en jongen man, met een overigens intelligent uiterlijk en vernemen thans, dat de instructie iu zijn zaak gesloten is. Het jongemensch kost den lande, be halve het verduisterd bedrag, nog een aardig som gelds; immers, de getuigen in zijn zaak moesten uit Singapore overkomen, terwijl zij op nieuw zullen moeten terugkomen-bij de behandeling voor den raad. Zoo zagen wij den chef van het immi gratiekantoor, den heer Baerveldt, die voor het voorloopig onderzoek bij den rechter-commissaris moest zijn. Omtrent het wedervaren van G. te Bangkok vernamen wij nog het vol gende Na zich op het immigratiekantoor een pas te hebben verschaft, welken hij met een Pranschen naam invulde vertrok hij zonder een spoor achter te laten, en ware hij te Bangkok een beetje voorzichtiger geweest, dan zou hij vermoedelijk niet zijn ontdekt. Toen echter het Nederlandsche schip de Utrecht te Bangkok arriveerde, kreeg hij lust weer eens Hollandseh te spreken en begaf zich aan boord Een der stuurlieden van het schip, die te Singapore van de verduiste ring gehoord had en het signalement van G. goed onthouden had, doelde den kapitein mede, wie het schip op dat oogenblik met een bezoek ver eerde en ried hem aan, G. aan te houden. De gezagvoerder meende het recht daartoe niet te hebben en G. ontsprong toen den dans. Hij waande zicli overigens te Bangkok volkomen veilig, omdat hij wist, dat er tusschen Siam en Nederland geen uitleverings verdrag bestaat, maar dat er te Bang kok onze consulaire rechtspraak nog bestaat, wist hij niet en daardoor was het mogelijk hem in handen te krij gen. Toen het schip later te Singapore arriveerde, begaf de stuurman, die G te Bangkok herkend had, zich naar het immigratiekantoor en deel de den chef zijn bevinding mede. Onmiddolijk telegrafeerde deze naar het Nederlandsche consulaat te Bang kok, waar men in het bezit was van het signalement van den voortvluch tige en spoedig daarop werd G. ge arresteerd. Ilij poogde den consul wijs te maken, dat deze het recht niet had hem aan te houden, maar het hielp hem niet veel. Aangezien echter de straf op dit misdrijf gesteld van dien aard was, dat de consul daarvan geen kennis mocht nemen, werd G. naar Java gezonden. Het vermoeden bestaat, dat de jonge man geenszins een verkwister is, zooals men wel zou kunnen mee- nen, maar dat hij 't verduisterd bedrag op een der banken te Bangkok on-, der een vreemden naam belegd heeft. Hij zal, na zijn straf te hebben on dergaan, wel weer naar Bangkok terugkeeren om het geld op te vragen. Een Kardinaal over vivisectie. Kardinaal Dougherty van Philadel phia heeft volgens Kipa een schrijven gericht tot een gezelschap voor weten schappelijk onderzoek, dat het oordeel van Zijne Eminentie had gevraagd over de vivisectiehet proeven nemen, met wetenschappelijk doel, op levende dieren. De Kardinaal schrijft: „Ik acht het overbodig, er nadruk op te leggen, dat ik evenals u en alle anderen vijand ben van elke soort wreedheid, dat ik elk misbruik der vivisectie, in zoover zij aan de lagere levende wezens onnoodige pijn voroorzaakt, levendig betreur. Doch zooals zij thans wordt aan gewend tot voortgezet medisch onder zoek, schijnt mij althans deze vivisec tie niet alleen onbedenkelijk, doch zelfs lofwaardig te zijn. Sedert de uitvinding van verdoovende middelen en bij de toepassing van antiseptische methoden is zij overigens praktisch pijnloos 'geworden. Bovendien zijn zulke dieren in veel opzicht in betere conditie dan wilde dieren, daar ze goed gevoed en gehuisvest ziju. Volgens de natuurwet zijn de min der volmaakte soorten van schepselen voor de hoogere geschapen. Zoo dient de aarde voor de planten het plantenrijk bevredigt de behoeften van het dier; het dier eindelijk en a fortiori alle overige dingen bestaan tot nut van den mensch, die onmid dellijk tot verheerlijking' van God is geschapen. Wanneer het nu geoorloofd is, lagere wezens te kwetsen, te dooden om de gezondheid te herstellen, het leven te verlengen of zelfs enkel te veraangenamen, met hoeveel te meer recht mag dan de man der weten schap voor het algemeen welzijn zulke experimenten doen. Zelfs de dieren pi'ofiteereii van de vivisectie; want vele hunner ziekten zijn tengevolge der vivisectie thans onder controle gesteld." Een oninenschclyke echtgenoot. Te Weenen heeft zich een droevig voorval afgespeeld. De politie aldaar werd namelijk gewaarschuwd, dat de ziekenverpleegster Anna Haas sinds twee dagen niet gezien was. Men vond de vrouw bewusteloos met bloedige kwetsuren en striemen be dekt in haar kamer liggen. J uist toen de politie daar vertoefde en zich met de arme vrouw bezig hield, kwam haar echtgenoot de woning binnen. Hij legde de beken tenis af, dat hij de vrouw na een woordenwisseling door slagen en schoppen mishandeld had. De onmeuschelijke echtgenoot werd gearresteerd. De verwondingen zijner vrouw zijn zoo ernstig, dat ze nauwe lijks zal kunnen herstellen. Een gevaarlijke bezoekster. Een zekere mevrouw Juliette Per- rault, woonachtig te Parijs, bevond zich op bezoek bij een dame op de boulevard Emile-Augier, toen ze zich op een gegeven oogenblik op deze laatste wierp, haar met een stuk touw trachtte te wurgen en zich meester te maken van een parelsnoer ter waarde van 20.000 francs, dat de aangevallene om den hals droeg. De verschrikte dame wist zich los te rukken en een venster open te schuiven, waarna ze uit alle macht om hulp riep. De gevaarlijke bezoekster werd spoedig door politieagenten overmees terd en naar het commissariaat van politie geleid. Zij ontkende hardnekkig het haar ten laste gelegde, doch werd in bewaring gehouden. Merkwaardige redding. Te Seaton (Cumberland), was een boerin in een weiland nabij haar boederij bezig kippen te voederen, toen een wild geworden koe op haar afkwam, haar tegen den grond wierp en de vrouw begon te steken mot haar hoorns. De boerin begon te schreeuwen, en op haar hulpkreten kwam haar trouwe herdershond toeloopen om haar te „ontzetten". Het moedige dier sprong tegen de koe op, beet haar in den neus en in de pooten, en maakte het haar zoo lastig, dat ze na verloop van eenige minuten, gedurende welke de vrouw hulpeloos op den grond lag, het op een loopen zette. De boerin wist ten slotte weer over eind te krabbelen en naar huis te strompelen,-waar ze leelijk toegetakeld aankwam. Haar wonden waren echter, dank zij de tijdige redding door den hond gebracht, gelukkig van dien aard, dat levensgevaar was uitgesloten. Een soldaat van de „National forces", die als dood gerapporteerd was, keerde dezer dagpn tot groote verrassing zijner ouders, weer aan den liuise- lijkcn haard terug, nadat hij reeds „begraven" was. lie familie van den „overledene" had het lijk opgevraagd en dit was met alle militair eerbetoon uit Lime rick naar Ballinasloe overgebracht en daar begraven. Toen de begrafenis afgeloopen was en de rouwende familieleden van het kerkhof teruggekeerd waren, kwam Breadley springlevend in een auto uit Galway in het ouderlijke huis aan. Men had hem abusievelijk als dood gemeld en het lijk van een anderen soldaat naar zijn woonplaats gezonden. Te Chiswick was een glazenwas- scher bezig zijn bedrijf uit te oefenen, toen zijn broeder de ladder opklom en met hem begon te twisten over het aftroggelen van klanten. Van weerskanten werden er stompen uit gedeeld met het gevolg dat de eerst bedoelde glazenwasscher van de ladder viel, met het hoofd op het plaveisel terecht kwam en weldra overleed. Te Hobart, ip de Britsche kolonie Tasmanië, heeft zich een zonderlinge gebeurtenis afgespeeld. Een werkman van de Hobart City Corporation had tot driemaal toe een zelfden droom waarin hij een vreeselijk ongeluk zag gebeuren met een hijsch- kraan, waarmee bij en zijn kameraden pleegden te werken. Het droomgeval werd door hem en zijn makkers in den breede besproken. Een week later kwam een staal draad, bij de bediening van de kraan gebezigd, in contact met een hoog spanningsdraad. Een arbeider, die de kraan bediende, werd daardoor geëlectrocuteerd. Precies zoo had zijn kameraad de toedracht van het ongeluk gedroomd en de herinnering aan dien droom maakte een diepen indruk op de overige arbeiders, Te Goldcliffe was een troepje school jongens van 12 tot 14 jaar aan het baden, toen écn van hen door een zware golf in zee werd gespoeld. Een 14-jarige jongen, die pas een operatie had ondergaan en wiens voet in een gipsverband zat, zoodat hij zich van krukken moest bedienen bij het gaan, wist moedig elk gevoel van angst en pijn te onderdrukken, nu het gold zijn kameraad te redden. Hij wierp zijn krukken weg en sprong in zee. Daar hij een goed zwemmer was, slaagde hij er spoedig in den in gevaar verkeerenden knaap te be reiken en weer aan land te brengen. Aan zee. ClingeDoorenbosin de „Telegraaf": Pa en Ma en zeven kinders (Hondje Molly ook nog mee) Voor Pa's zuur verdiende duiten In een pracht pension aan zee. Linnen schoentjes, scheepjes, schopjes, Voor de kinderen aan liet strand, Zelfs een potje vasaline Voor geval van zonnebrand. Buiten: gure regenvlagen, Binnenkinder-gekrakeel, Buiten: een orkanig windje, Binnen: een „humeur"-geheel. Buiten: groote grijze wolken, Binnengeurtjes-atmosfeer, Buiten: groote zandverstuiving, Binnen: „da's eens, maar nooit weer". Moeder zit zich te vervelen, In een nooit gelezen boek, Vader tuurt véél to veel rookend, Naar zijn flanellen broek. Kinders drensen voor de ramen Met hun neus er tegen aan, De pension-bezitster moppert, Dat ze „pas bennen gedaan", Molly mag ook niet naar buiten, Molly jankt aan één stuk door, Als de meid komt met een. vaatdoek, Denkt hij't kon niet langer hoor Na 't ontbijt wachten op koffie, Daarnawachten op 't diner, Daarna in de dichte serre Wachten op een kopje thee. 's Nachts dc heerlijkste visioenen: Zonlicht, hemel hemelsblauw, Bruingebrande kindersnuitjes 's Morgens vroeg weer in cle kou. Zoo doorleeft men veertien dagen Troost- en zon-loos, maar gedwee, Daarna weer naar stad. En dat is 't Allerleukste van de zee. Iets over den uitvinder van het „Gilette" schoerapparaat. De heer Gilette, de uitvinder van het bekende Gilette veiligheidsscheer mes, toeft in Engeland, en natuurlijk zij n de journalisten op hem afgevlogen. Immers Gilette gaat er prat op dat hij thans „25 millioen mannen per dag scheert", en dat zijn fabriek in Amerika het afgeloopen jaar 20.000.000 dozijn mesjes heeft gefabriceerd. Gilette verklaarde, dat een vriend hem had verzocht iets uit te vinden, waarmede men zich gemakkelijk zou kunnen scheren. Hij wist niets, doch den volgenden dag liet hij toevallig bij het scheren zijn mes vallen, waar van de rand werd beschadigd. Toen schoot hem de gedachte te binnen, welke tot zijn uitvinding leidde. Echter is Gilette niet slechts fabri kant. Ilij hooit verschillende boeken over economie geschreven, is een archaeoloog, en bdvendien nog be zitter van uitgestrekte sinaasappel cultures. 6 Nieuwe Postzegels- Er zullen binnen afzienbaren tijd weer nieuwe Belgische postzegels worden - uitgegeven van 1, 3 en 30 centimes in de typografische serie en in de serie Montenez nieuwe post zegels van 75 centimes en van 2, 5 en 10 francs. („Maasbode Hoofdredacteur: J. W. VI E N I N 0. Bureaux van Redactie en AdmmL Snterc. Telefoon: Redactie No. 9 Bijkantoor: MIDDELBURG,Markt Ai onze Abonnés zijn grati: ONS POST-CHEQUE-EN-GIRONUMMI ONZE KLEINTJES, d kleine adrertentïên van biedingen voor 30 cents, bli praktijk te klein en te weir oog vallend. Daarom hebben wij be soort advertentiën ruimer en dan ze te plaatsen voor S Hieronder vallen allerlei dienstaanbieding, bet vrage bieden van koopwaar, het m van zoekraken van voorwei geen handels-advertentiën. DE Het Fransche Had ,,Le Tem Vrijdag dkt, waar alles er oj Duiiscnland Poincaré's nota i zal t eantwoorden, de dwangn Zaterdag j.I. zuniden ingaan. Hel den wenscli voor de wcrkelijl| volgens de overeenkomst van I| van dwangmaatregelen eerst t na 15 Augustus als de termijn is. In dien tusschentij'd echt, Lloyd GtOrge en Pojncaré elkai laatstgenoemden het antwoorj kalmeerend werken, dat ItaJ "persoon van minister Sforze geven, n.l„ dat no-ewel Italië g 'financieel belang heeft bij he der verrekanschulden, daar ien Italiaanscbe ongeveer leg, -opwegen, het zich er toch tege Maren, dat men tot nieuwe overgaan. Naast de netelige kwestie loosstelling slaat nog altijd de netleige vain het nabijeO-osh In den loop vah. het debat i huis over die kwestie heeft L een belangrijke verklaring af ,de houding van. Groot-Britt Hij 'zeide, dat het voor alh lijk was, dat er in da-t deel -vrede kwam, maar die vreda ■lijk en rechtvaardig zijn en u nen duurzaam te zullen blij-kd Hij wees de verondierstelliJ hand, dat een bevriend Turki Britsche politiek van Engeland was geraakt. Hij herinnerde e Turkije een eeuw lang op de be houden door financieele, diploi militaire hulp van Frankrijk eri Toch had Turkije in Augustu poorten van de Dardajnellen. vo landen geslo-ten. Djt optreden had vermoedelijk den oorlog n van twee jaar verlengd. Ook d ting van Rusland was bijna die daad van Turkije te wijte ■de Zwarte Zee toegankelijk ven voor de entente, zou lie land nooit zoo ver zijn gekon nederlaag vaai Roemenië was te schrijden. Wat bleef er di .die vriendelijke gevoelens derJ De premier ontkende- vorJ Grieksche bezetting v-au Sij Engeland zou zijiu bewerkt daartoe is venomen door d> der groote mogendheden, z;i rijs, waarin Frankrijk, Japa, Engeland vertegenwoordigd Zonder eenigen twijfel, v< heeft de val van Venizielos, bestijging van Conslantijn eei| tusschen Engeland en Grjeker gebracht en hij was volstre baasd. dat men in Frankrijk had rnet de Grieken, nu dez- Constantij-n hadden verzoend was iels. dat de Grieken alleeij Hij deelde verder mede, moeting tusschen de twee voorgesteld evenals een, waj F E U I L L E T C Naar het Fransch va, RAOUL'DE NAVE bewerkt door L. M. VAN P i 93) _o— „Ik sta o,p het p,unt van ste 'heer," zeide Paul Avène. ,,c in deze ure herstelling te geve: mij te wreken. Sedert twee mat ik een middel oim mij- va,n meester te makien... Na mij- zuchtige en speelzieke kameré vriend te hebben, kon ik in de| Laurent Cabarou doordringen nacht heb ik mij van het ki een ijzeren brandkast geslo-ten ter gemaakt." „Dat kistje 'is gesloten!' ..Nooit hebben Ca-barou nj sleutel m ons bezit gehad.l stift kan gemakkelijk' uit de| gehaald worden en -uwe eJ schatten wat er in het kistje Mijnheer d'Argensom trok «it, het kistje viel oipen en ■vol paarlen en groote edelst baar worden." „Als ik riiet door een hei

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1922 | | pagina 6