DONDERDAG 13 JULI 1922 NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT TjTy 2E£LAWE). MIDDELBURG VLiSSIMGEN GOES Financieele Berichten jmodedeelingen van Jaspar over de Haag1- BChe conferentie besloot de ministerraad den Belgischen gedelegeerde ter Haagsche conferentie alle vrijheid te laten, wat Ibetieft hun houding ter zake van het vomfzetten of het afbreken v;an de be sprekingen. De ministerraad heeft echter aan de delegatie in overweging gegeven, niet ten zij in overleg met de andere .Westelijke mogendheden in deze zaak een beslissing te nemen. Het is den ministerraad uit de uitge brachte rapporten gebleken, dat alleen de sovjets voor het echec der conferentie door hun dubbelzinnige houding verant woordelijk zijn. Men kan wel zeggen, voegt de „Etoile" aan deze mededeeling toe, dat de Belgische, xegeering de Haagsche conferentie als feitelijk geëindigd beschouwt. De uitslag der Kamerverkiezingen- Be verbinding der lijsten. Ook de „Ned." wijst er op, dat indien, dei Katholieken en de Anti-Revolutionnai-i ren al hunne lijsten tot één groep verbon den hadden, gelijk alle overige partijen de den, de uitkomst een weinig anders zou zijn geweest. In dat geval hadden de Ka tholieken één zetel en de Anta-Revolution- nairen twee zetels minder gehad, dan zij thans verkregen, welke zetels waren toe gevallen aan de Liberalen, de Gerefor-, meerden en de Christelijk-Historischen. Het blad teekent hierbij aan: „Deze kleine winst, verkregen door de Roomsch-Katholieken en de Anti-Revolu- tionnairen ,zou misschien de andere par; tijen kunnen verlokken, bij een volgende verkiezing ook te speculeeren op de kleine overschotten, een niet te gevaarlijke spe culatie in verband met de vele kleine groepen, die vermoedelijk uitvallen. .Wij zouden dit eohter ten sterkste ont raden, allereerst aan onze Unie. Al was in. de taktiek der Roomschen en Anti-Revo- lntionnairen niets onwettigs of onedels toch is het mooier en eerlijker, als het verkregen zeteltal inderdaad overeenkomt met het aantal plaatsen, dat de Partij naar zuivere evenredigheid, toekomt. Wij zouden willen voorstellen, dat de groote Partijen onderling overeenkomen die tak tiek niet meer toe te passen. Er zou dan echter eene wijziging ge bracht moeten worden in. Art. 100 der Kieswet. Het is onlogisch, dat de overblij vende zetels (ditmaal 4) zouden moeten Worden toegeend aan de partijen, die ge heel toevallig het grootste overschot had den. Logisch en billijk ware het deze zetels toe te kennen, aan de partijen, die totaal het meeste stemmen verkregen; langs dien weg zou het verhoudingscijfer het minst uiteenloopen." Inderdaad. Het stelsel der evenredige vertegenwoordiging moet zoo zuivjer mo gelijk worden toegepast. Trouwens bij een volgende verkiezing, wanneer er geen N. K. P. en geen lijst-Arts meer zijn en de dertigduizend stemmen op deze lijsten uit gebracht behouden blijven, zal de R.-K. Staaslpartij ook zonder te speculeeren op de overschotten haar huidig ledental in de •Tweede Kamer kunnen handhaven. („De Tijd.") .Vr-srkeurstemmen- „De Tijd", na vermeld te hebben, dat op de 874.6.44 Katholieke stemmen 30.819 voorkeurstemmen zijn uitgebracht en dusi het organisatorisch paroolstemt no. één goed is gevolgd, gaat aldus voort: Het organisatorisch parool is zeer mooi, maar wanneer iemand uit de door de partij zelve gestelde candidaten er eeu bij voorkeur kiest, mag dat niet als 'n soort halsmisdaad worden aangerekend. Toen de katholieke Kamerleden eenmaal het socialistisch voorstel tot beperking van den invloed der voorkeurstemmen hadden goedgekeurd, stond onze fractie wel eenigszins zwak tegenover de pro paganda der N. K. P.-ers', die vooral met het argument hebben gewérkt, dat zij practiseh niet in de gelegenheid zijn, den camdidaat hunner keuze in de Kamer, te brengen. Zonder deze fnuikende bepa ling der Kieswet zouden ongetwijfeld ve len van de 13.481, die nu toch op de lijst der N. K. P. hebben gestemd, een voorkeurstem hebben gegeven aan de can didaten der R.-K. Staatspartij, die met hun sociale opvatting den voorstanders dei' nieuwe richting het naaste staan- .Vele stemmen waren aldus voor de R.-Kv Kamerfractie behouden. De Kamerverkiezingen niet van kracht?, Men schrijft onder het opschrift: „Een eigenaardig geval", het volgende aan de „Voorwaarts" „Toen in 1918 de algemeene verkie zingen voor de Tweede Kamer plaat? vonden geschiedde dat vplgens de regelen van de toenmalige kieswet, welke ook be paalde dat alléén lichamelijk hulp-i behoevende kiezers mochten worden bijge staan bij het invullen van het stembiljet Wie in geestelijk opzicht hulpbehoevend' Was, mocht niet worden geholpen, anal- phabeten moesten zich dus maar zien te redden. Maar daarin is de Kieswet herzien. En daarbij stelde onze partijgenoot Albar- da, bij amendement voor, dat ook bijstand mocht worden verleend aan wie niet kon den lezen en schijven. Dit amendement werd door de Tweede Kamer aangenomen. De herziene Kieswet werd ook door de Eerste Kamer aangenomen, maar toen ze in het Staatsblad werd afgekondigd.... ontbrak dit amendement. Kiemand schijnt het te hebben gemerkt en niemand maakte, •een aanmerking. Maar toen de vorige Week de ververkiezingen plaats vonden, ontdekten zij, die zich de aanneming van het amendement-Albarda herinnerden, tot hun schrik, dat het amendement niet in he nieuwe Kieswet stond. De verkiezingen vpnden plaats en aan analphabeten moest nadrukkelijk elke hulp Svcrden geweigerd, want in de Kieswet stond, dat alleen zij mochten wiorden bij gestaan, die in lichamelijk' opzicht hulpbe hoevend zijn. Dit is nu een hoogst merkwaardig ge val, dat zich wellicht nog nimmer heeft voorgedaan. Want de vraag is: Is de Kieswet gel digi? Een wet wordt pas van kracht, wan neer Ze is afgekondigd in het Staatsblad. Maar ze is andere afgekondigd dan ze door de beide Kaniers der Staten-Generaal is aangenomen. En dat is in strijd met Je grondwettelijke voorschriften. Het lijkt ons daarom' zeer twijfelachtig of deze wet inderdaad rechtsgeldig is. En 'wanneer ze niet rechtsgeldig is, lan rijst de vraag of de verkiezingen, <p grond van deze wet gehouden, van kTacht zijn. De „Msbd." die inmiddels de „Hande lingen" er op nageslagen heeft, komt' tot de ontdekking, dat het bedoelde amén- dement-Albarda. verworpen werd, zixxLat er hier geen sprake van ongeldigheid der kieswet of de gehouden verkiezingen kan zijn. Het werkplaatspersttneel der spoorwegen. Naar het „O. D." uit goede bron ver neemt, heeft de minister van Wlaterstaat' hij beschikking van 6 dezer, de door de de spoorwegdirecties vastgestelde veria-- ging van het loon vjan het Werkplaats- personeel met 10 pet. goedgekeurd. Het „O. D." verneemt, dat die verla ging op 30 Juli a.s. zal ingaan. Bezoek' van den Italiaanschen troonopvolger. De correspondent van de „Times" te Rome meldt volgens „N. Crt." dat de Prins van Piemont, erfgenaam van den Italiaanschen troon, aan het eind dezer maand met den kruiser Francisco Fer- ruccic een reis van twee maanden gaat ondernemen. Hi] zal op zijn tocht o.a. ook Amsterdam en Rotterdam aandoen. R.-K. Politievakscbool. Dinsdagmiddag werd in het gebouw der -St. Vineentius-vereenignig te Den Bosch officieel door burgemeester mr. F. J. van Lanscbot de R.-K. Politievakschool geopend. In de zaal, die geheel met genoodigden en politie-mannen gevuld was, stond het vaandel opgesteld van de afd. Den Bosch van de Ned. R.-K. Politiebond „St'. Michael'-'. De plechtigheid wérd geleid door Mr. L. J. C. van Gorkom, Voorzitter van hef dagelijksch bestuur. Nederland en Denemarken- In een interview zeide de Nederlamd- sche gezant te Kopenhagen, dat Neder land naar Kopenhagen kijkt als de stad gereed voor scheepvaart en den handel op de Oostzee en dat Nederland om deze reden de handelsbetrekkingen tusschen beide landen wenscht te ontwikkelen en te versterken. Hij was van meening, dat er vele manieren zijn, waarop de producten van het eene land die van het andere kun nen aanvullen. Een verklaring van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, Het Haagsch Correspondentiebureau meldt In een gisteravond aan heti diner van het Comité voor het Stamboek van het Nederlandsche Trekpaard: gehouden tafel rede, heeft de minister van landbouw, Nij verheid en Handlel, de heer Van IJsselsteijn, gezeg(d dat het mo gelijk, ja waarschijnlijk was,, dat het he den de laatste maand en den laatsten dpg was dat hij tot da aanwezigen het woord kon voeren in deze kwaliteit. Wij vestigen de aandjacht van be langstellenden in de Abdijuitvoeringen in het bijzonder op de uitvoering van Rich. Wagner's Trauermarsch beim Tode Sieg fried's uit het drama „Götterdammerung". Dit deroemde werk door den neer Jan Morks voor harmonie-orkest geïnstrumen teerd, zal Zondag a.s. door het Middel- burgsch muziekkorps voor de eerste maal in de Abdij worden ten' gehoore gebracht. - Gisteren had de groote Propaganda. avond plaats van de R.-K. Vereeniging! van Marinepersoneel „St Christophoips", in 't gebouw van de R.-K. Militaire ver- eeniging. Om 8 uur n.m. opende ae Geestelijke adviseur, de WelEerw. heer Bekkering, de vergadering. Als adviseur was het hein een groot genoegen dezen, avond deze propaganda-vergadering te mogen openen De groote opkomst, aldus adviseur, ge tuigt van gehoor aan den oproep, als mede de belangstelling die het puiblieK toont voor de R.-K. Marinvereeniging afd. Vlissingen. Adviseur, wilde niet uiteen, zetten wat de R.-K. MariaVereeniging hier beoogt, maar liet dit over aan de spre kers die dit geheel breedvoerig zouden laten hooren. "Hij hoopte echter dat de woorden, die de sprekers het geachte publiek zouden toespreken, in de harten der aanwezigen een vruchtbaren bodem vinden. Verder hoopte hij op morecle en finantieele steun, en opende de vergade ring met den christe'.jjfcn groet. Daarna werd door alle aanwezigen „Het Strijdlied" gezongen. Vervolgens Zong het zangkoor „Cantemus Domino" het 4-stelm^rig lied „Gods fiere" van Kreuzer, waarna, een aanhoudend applaus volgde. Na afloop daarvan, werd het woord gegeven aan den vlootaalmoezenier. Spre ker, begon met de aanwezigen mede te deelen, dat hij slechts korten tijd zou spreken en bet oiverïge aan zijin mede spreker Zou overlaten. Hij vond bet aan genaam nu hij voor 't eerst iu Vlsisiagen voor de Marinevereeniging kwam, spreken, •een z!oo groote getal Vlissingsche_ bur gers voor hem te zien, waaraan hij dan eens meer bekendheid kon geven, wat betreft de R.-K. Marinevereeniging afd), Vlissingen. Alvorens zijn rede verder voorj te zetten, bracht bij een woord van dank aan de Eerw. Pater Bwromeus de Greve, voor zijn opkomst, de welke hij zeer op prijs stelde, want waar Pater Borro meus op iedere propaganda.vergadering reeds zijn stem heeft doen hooren was het nu pas de eerste maal dat hij in Vlissinr gen sprak voor de R.-K. Marinevereen. Spreker vervolgde aldus: voor 't eerst ben ik in Vlissingen, Vlissingen de stad der zeehelden. Ik wil niet over die zee- 'helden uitwijden, want Vüssingen's bur gers, wisten daar beter over te spreken dan hij, maar juist het woprd „helden", wilde hij hier gebruiken voor hen, die in 'zoo weinige getale lid waren vap. de R.-K. Marinevéreeniging. Er is heel wat voor nooidig om onder zioó gróóte getale marinejniannen, zijn geloof te bewaren wanneer men alleen staat. Daarom, aldus spreker „Hulde aan die helden, want dat zijn 0e." (Applaus). Spreker gaf met eenige cijfers aan, het aantal katholieken wat zich op de vloot bevindt. Eindelijk werd dan in den Helder een R.-K. Marinevereeniging! opge richt, terwijl spreker, daar als kapelaan fungeerde, hij bracht dan nog bij deze openlijk hulde aan den beer Stoopt, den vurigen medeoprichter van de thans nog bestaande R.-K. Marinevereeniging!. Elr jsijn iiatuurlijk nog zeer vele katholieke marine mannen geen lid van dezen bond. We moeten 'Ze trachten te winnen, aldus spre ker. Ik vraag U daarom den steun zoowel' finantieel, als moreel, opdat we den weg die we hebben ingeslagen mogen volein den, opdat door Uw steun de R.-K, Marinevereen. moge bloeien en groeien. Wanneer wij den bond steunen dan voe len de marinemannen, da,t zo niet meer alleen staan, maar dat ze staan tusschen. een grcot leger van burger-k'atholiekeiv. dan zullen izij zich in moeielijke tijden, gehard voelen, tegen alles waf zij te verduren hebhen. (Applaus). Vervolgens werd door het zangkoor „Cantemus Domino", het 4-stemmig lied 'aangeheven „Vineta" a Cappellai, van Franzi Abt Op: 163, waarna een applaus1 ivclgde. Daarna werd een komische voor- dracht gedaan getiteld „Voor 't Vader land", waarmede zeer veel succes werd behaald. Na afloop daarvan^ .werd het woord gegeven aan den WelEerw. Pater RorrOmeus de Greve. Alvorens 'zijn rede te beginnen gaf bij een ietwat lange inlei ding, waarbij hij; van het standpunt uit ging, dat Priester en militair beiden het vaderland dienen. De Priester dient het hemelsch vaderland, de militair het aard- -sche vaderland; de priester met het kruis en de soldaat met het geweer. Na de inleiding begon spreker direct met de aanwezigen aan te wakkeren be langstelling te gaan voelen voor den bond van Marienepersoneel. Het is noodzake-, lijk, dat wij dien bond steunen, aldus spreker. Er wordt' dan wel gezegd, wij zijn vóór 't militairisme, maar degenen die dat zeggen, schreeuwen te hard en weten niet wat militairisme is. Military stand is noodzakelijk, maar militairisme haten we. De mepschelijke natuur is door de erfzonde geneigd tot allerlei verkeerde dingen. Ieder land moet dus uitgerust) zijn met een goed leger. Waarom Nie mand wil gaarne, zijn goed of zijn bezit zien onteigend, enz.daarom juist is een leger nocdig. Mocht er oorlog komen, dan zijn ze onmisbaar, zijn de kraebt en de macht voor 't Vaderland. (Applaus). Eeu Katholiek' militair moet ook gezag erken nen aldus spreker. Zonder het gezag wordt de algemeene welvaart niet bevprderd. .Wie zich tegen het gezag verzet, verzet zich tegen God. Verder duidde spreker aan, dat een militair eenzelfde katholiek is en blijft, zoo goed als een burger eu zich dus ook' niet behoelt te schamen, maar evenals een burger dit doet, ook voor zijn principe moet uitkomen- De hoofdzaak is echter we durven niet. Wan neer we ons zelve zwak hebben getoond, is) dit nog geen reden, voor de andersden kenden, ons nog verder ten vol te bréngen. Herleef van uw zwakheid en zeg neen ik verander, ik zal laten zien dat ik katho liek militair hen en treedt op tegen ongeloof en zedenbederf. Na nog eenige voorbeelden te hebben: gegeven betreffende „Ongeloof en Zedem- bedref", wekte spreker de aanwezigen op de R.-K. Marinevereeniging te steu nen en liet de aanwezigen voelen, hoe moeielijk hit is voor de marinemannen, zoo klein in aantal, staande te blijven. Ook hij bracht hulde aan degenen die blijven staan waren in de verschrikkelijke tegenkamp ingen die zij hadden te verdu- Hij noemde ze evenals de eerste sprekers „helden". De R.-K. Marinevereeniging, aldus, «preker, zal door uwe steun groeien en bloeien. (Applaus.) Daarna hrScht de geestelijk adviseur dank aan beide sprekers en werd een kleine pauze gegeven, waarbij een collecte ten bate der vereeniging Werd gehouden. Hierna Wérd een komische voordracht gehouden, 'die de lachspieren der aanwe zigen deed werken, en welke voordraaht dan ook enorm succes had, getuige het aanhoudend applaus. Na deze voordracht zong het zangkoor „Cartemus Domino" het „Salvum fac" 4 stemmig, vpm A. Giesen, waarna wederom een luid applaus volgde. Vervolgens sloot de geestelijk adviseur de vergadering na allen die aan dezen avond hadden medegewerkt hartelijk dank te zeggen en nadat door alle aanwezigen het prachtvolle lied „Aan U o (Koning der Eeuwen" was gezongen, ging ieder blij en opgewekt huiswaarts, allen voldaan over dezen zoo welgeslaagden avond. De berichten die wij heden over deD toestand van den heer Van' Nieuwkuijk ontvingen, geven reden tot eenige voldoe ning in zooverre die toestand, minder hope loos is dan hij scheen te zijn. Mogen die gunstige teekenen toenemen. Op 19 Juli a-s. zal het s.s. Mecklen burg der Stoomvaart Maatschappij Zee land een proeftocht houden naar Rot terdam. Op Zaterdag 22 Juli d. a. v. keert het s.s, Mecklenburg weer naar Vlissingen terug. Op Zondag 23 Juli wondt genoemd stoomschip in de geregelde vaart gebracht. Het s.s.; Prins Hendrik wordt dan defini tief nit de vaart genomen. Op Zondag 16 Juli a.s. zal het s.s. Koningin Wllhelmina van de Middelburg- sche Stoomvaart Maatschappij een pleï-. ziertocht ondernemen van Vlissingen naar Gent. Circus B a a r u jm. Ondanks de moderne vermakelijkheden als bioscoop, cabaret, revue enz. blijft het ouderwstsche circusvermaak de mensehen bekoren on hel ruime circus Baarum op de Groote Markt was dan ook gisterenavond -rooi de eerste voorstelling eivol. Het welvoorziene programma stelde niet te leur. Integendeel, menig mooi nummer vau rijkunst en vgijen dressuur werd bewonderd en toegejuicht, o.a. de evoluties' die de heer Baarum jr. zijn 8 in vrijheid gedresseerde paarden deed uitvoeren, eer- dienen huldigend te Worden genoemd. De oefeningen aan de hoog in het eirens opgehangen trapéze door -ie jonge juffrouw Weitzmann, een kind haast nog zocwel als de luchtgymnastiek der oudere zustere Weitzmann muntten uit door cor rectheid, vlugheid en sierlijkheid, zonder daarom tot die gewaagheid te vervallen welke als een spelen met het leven kan wi raeu aangemerkt. De down w'as aar dig- en vlug. Zijn sprong ovjir 6 menschon met een luehizwaai incluis, wekte ter-."lit de algempene bewondering. „De man m'et de ijzeren ribben" liet ihde-idaza een auto met verschillende in zitten len over zich heen rijden en toonde zich den ijzerkoning oftewel Hans Sieg fried, zooals het programma hem betitel de, tliwijl de heer Alisons „verachter des doods" op het programma geheeten, met zijn rijwiel en motorrijwiel langs den loodrechten wand van een ronde kooi reed in een stand van bijna 90 graden. Deze toer, berustend op het principe dy' middelpuntvliedende kracht, eischt groots behendigheid en koelbloedigheid. De heer Alisons bleek 'beide te bezitten. Heti applaus hem en Siegfried geschonken, Was wèl verdiend. Een piccolo-clo-.vn liet door zijn snedige gezegden en grappige antwoorden het publiek herhaaldelijk lachen. De muziekkapel was wèl verzorgd. Kapelle. Door een ongelukkigi toeval kwam dhr. B. de Klerk, met zijn fiets zoo danig te vallen, dat hij zijn rechterarm brak en wel zoodanig, dat hij, na eerste hulpverleening door Ibr. Reiffer, zich naar Middelburg moest begeven ter verdere be handeling. Biezclinge. Onder groote belangstelling werd Dinsdagnamiddag de eerste steen gelegd voor de nieuw te bouwen pastorie der Chr. Gei', kerk. Voor deze plechtig heid was overgekomen de Legerpredikant Ds. .Jansen; Nisse. In de gehouden raadsvergadering op Woensdag, waren alle leden aanwezig en is het volgende behandeld. De rekening van het Burg. armbestuur over 1921 werd goedgekeurd in jntvang op f 7136,141/2 en f 3214.111/2 in uitgaaf, alzoo een goed slot van f 3922.03. Een af- en overschrijving in de gem een- tebegTooting over 1922 werd goedgevon den tot een bedrag vaoi f 181,50. Een reclame betreffende schoolgeld' werd afgewezen. Aan den hoofdonderwijzer P. Meijers werd op de meest eervolle wijze ontslag de langdurige diensten aan de gemeente verleend tegen 1 Sept. a.s.. met dank voor bewezen, alsmede voor het vervolgonder wijs. De bestaande verordening voor de Oom missie tot wering van schoolverzuim weicl ingetrokken en een nieuwe vastgesteld. Het gemeenteverslag, werd dien Raad aangeboden. Fllcweutsdijk. J. O., leerling Ier am bachtschool te Goes, uit deze gemeente, begaf zich hij het huiswaarts rijden oven in een kersenboomgaard, viel uit een boom en brak een arm. Z Wolfertsdjjk. Zaterdag j.l. hield de handboogsoeiëteit „Doel naar hooger" al hier een concours waaraan werd deelge nomen door 80 schutters. De hoofdvoge.I werd geschoten door B. vau de Waard „Concordia" 's Heerenhoek, de 1ste klep door J. C. Koert „Doel naar hooger" Wol- fertsdijk, 2e klep Jan Rijk „Willem Teil II" Ovezande, le zijvogel A. van 'den Dries „Eensgezindheid)" !s-Heerenhoek, 2e zijvogel P. R.emijnse „Eensgezindheid".; De 6 kallen door J. Kaas en L. Doens, beiden „Vooruitgang" Kwadendamme, J. de Jonge en L. Remijnse beiden „Con cordia", en Jan Rijk en P. Raas beiden van „Willem Tell II". (G.- Ct..) Celijusplaat. Door den Commissaris der Koningin is aan den heer O. Kornelis met ingang van 1 Augustus a.s. eervol ontslag verleend als gemeente-veldiwaehter alhier. Breskens. Op 15 Juli a.s. herdenkt mcj. de Masier alhier, den dag, waoro pzij voor 40 jaar als onderwijzeres in dienst trad. 't Zand. Nadat reeds gisterenmorgen te 8 uur herauten de bewoners van1 't Zand hadden gewekt voor den feestdag van het afwenden van de grenswijziging, beter bekend onder <Jen naam1 van Am nexatie, en de ringrijderij en het balspel' een aanvang hadden genomen isfelüen zich tegen tien uur het feestcomité, hot. muziekgezelschap „Voorwaarts" en de rich tot een eerewacht gevormd hebbende ringrijders aan het begin van den Koude- kerkschen weg oip en begaven zich naar de -plaats waar- het Davidsch wegje bij den straatweg kolmt Juist tien uur kwa men hier bij de eenepoort met opschrift „Welkom1 in het bedreigde gebied" aan twee rijtuigen, in het perste waarvan ge zeten waren de burgemieest^r van Koude- kerke en mevrouw Van der Borch toit Verwoide, in het tweede wethouder Con tant en de gemeente-secretaris, met me vrouw Terwoert. Nadat de rijtuigen verlaten -waren richtte de heer C. A. Schulte zich tot dip autoriteiten en heette hen namens de be- jwoners van 't Zand welkom aan de grens van dat deel der gemeente, wat reedsf sedert jaren bedreigd werd met vervoe ging van de aangrenzende gemeente Mid delburg. •Ged. Staten hebben thans beslofeb. „do 'aangelegenheid betneffiendp de ontworpen grensregeling tusschen Koudekerk® en Middelburg" te laten rusten en wel OR grond van de ingekomen adviezen. Men mag verwachten voor gbed, althans v.oor langen tijd. Ter herdenking van het heugelijk feit vieren de bewoners' van 't Zand heden feest- Zij zijn den burgemeester erkente lijk, dat hij met ziijh echtgenoote en het Dag. bestuur gekozen is om' mede feest te vieren. De bewoners van 't Zand zijn hiermede versterkt in hun overtuiging dat hun burgemeester medeleeft met de bevolkingg. Thans na 9-jarige ambtsvervulling, doet de burgemeester als het ware op nieuw zijn intocht op het Zand. Moge het Hem. gegeven zijn nog tal van jaren izijki ambt te kunnen vervullen, tot voldoening van zichzelf en toit heil van de bewoners vau' Koudekerke. Moge het mevrouw Van der Borgjb toit, Verwoide als eerste burgeresse der gemeente en als echtgenoote van den burgemeester steeds de achting en toe genegenheid der bevolking behouden, welke zij haar zoo gaarne toedraagt. Alle -aanwezigen stemden in met een door spreker aangeheven „Leve den burge meester" terwijl de fanfares weerklonken- De burgemeester, thans het woord ne- hiende bracht zijn oprechten dank voor de schitterende ontvangst en voor de welgemeende woorden. Hij gaf de verzeke ring dat deze da£ een heerlijk mojmenf: in zijin leven is. Het was voor hen een greote teleurstelling1, toen hel eerste ont werp voor de annexatie vau bet gemeente bestuur vau Middelburg onder zijn oogeu kwami. Het was niet de eerste maal, dat annexatie Koudekerke beureigde, reeds meermalen heeft Middelburg begeerig de handen uitgestrekt naar deze opkomende wijk. Vorige keeren hebben Ged. Stalen da/lelijk het verzoek van den hand gewe zen, 'zopdat toen niet van een werkelijkea strijd kon gesproken worden. Toen het gemeentebestuur voor de eerste maai het verzoek, van Middelburg, o'm advies in handen kreeg heeft het gevoeld, dat een zware strijd gestreden zou moeten wor den, en dat de kans, uiterst klein was dat dit gedeelte van Koiudekerke voor de ge meente bewaard bleef. Spr. zegde voorts zijn toewijding voor 'de gemeente ook voor den vervolge toe. Na deze rede boden een drietal jonge meisjes in het wit gekleed aan mevrouw Van der Borcli tot Verwoide, den heer Contant en mevrouw Terwoert fraaie rui kers aan, op de linteu daarvan stond: Namens de bewoners van 't Zand- De burgemeester dankte voor dit ge schenk en sprak zijn leedwezen uit, dat de echtgenoote van den heer Contant ,door ongesteldheid niet tegenwoordig kon zjjn. Nadat de rijtuigen weder bestegen wa ren, en de heer en mevrouw Schultet in dat van den heer en mevrouw Van •der Borch hadden plaats genomen werd met de muziek voorop een rondrit ge maakt, ondanks den regen, door dat deel der gemeente, dat volgens de eerste plan nen bij Middeltburg aou zijn gevoegd. Daarbij werd een bezoek gebracht aap ihet feestterrein, waar de ringrijdeïs hun vreedzamen strijd voerden, en waar 's mid dags verschillende andere spelen zouden' plaats hebben. Terwijl nog enkele klei nere eere-poorten, maar ook de groote /aan den ingang Van. den weg met hetzelfde .opschrift als bovengenoemd en de war pens van Zeeland en. Koudekerke, werden gepas eerd. Van de meeste woningen wapperde de driekleur als teeken van vreugde eu er heerschte onder de vrij talrijke aanwezi gen een opgeweKte stemming. (Wordt vervolgd). Oostbnrg. Ecu paar ingezetenen hadden, het plan opgevat onze gemeente met een bioscoop-gebouw te verrijken en daartoe een beerenhuis aangekocht in de Brouwe rijstraat. Uit goede bron wordt vernomen, dat zij van hun voornemen hebben afge zien. Westdorpe. De St; Crt. bevat een Kon. besluit tot verleening aan de gemeente Westdorpe van een voorschot uit 's Rijks kas tot eeu maximum van f 10.000, ter verstrekking aan de in die gemeente opge richte vereeniging, uitsluitend werkzaam ter bevordering van de verkrijging van onroerend goed' voor landarbeiders, ter verkrijging van onroerend goed!, onr dit. hetzij dadelijk, hetzij later, voor plaatsjes uit te geven tegen een rente van 4 percenli peT jaar tot uiterlijk het vierde kalender jaar na de uitbetaling of den gemid delden uitbetalingsdag van het voorschot. Terneuzen. Het drinkwaterleidingsco mité voor Zeeuwsch-Vlaandercn vergader de Dinsdag j.l. hier ter stede. Wij komen hier morgen uitvoeriger op terug. De daling van den Mark. LONDEN, 12 Juli. De Duitscha mark onderging' vanjdoag op de Londensche beurs opnieuw een aanmerkelijke verbe tering. Na opening op ongeveer 2050, te gen 2160 als laatste koers van gisteren steeg zij tot 1930 iu het pond. De Eran- sche en andere knersen van het vasteland) ondergingen in verband) daarmee eveneen? een verbetering.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1922 | | pagina 2