DAGBLAD VOOR ZEELAND 1500 een anderen vinge? WEERGEVONDEN Donderdag 13 Juli 1922 Achttiende Jaargang bii Imnslam «OEfl bij f IRfl bij verlies van f 7C bijnerlisssan f cfl bijrartaan f QG bij verlies ran f te bil verlies van 1 I Z3U overlijden I I3U een hand of voet 9 O een oog 1 DU een duim I dJ een wijsvinger I IJ ongeschiktheid V Baken of Dwaallicht? F E U I L L E T O N BUITENLAND. BELGIË DUITSCHLAND FRANKRIJK ENGELAND IERLAND HONGARIJE RUSLAND AMERIKA. BINNENLAND NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT .-c 3m omes vaaw li i bast, Abnnnamentsnrlis f2.50 oer drie maanden, f 0.20 oer waafci Hoofdrèdacteur: J. W. VI E N I N GS. r*r\t=& Redactie en Administratie: Westsinge!, GOES Bureaux van inieru. Telefoon: Redactie No. 97: Administratie No. 207 Bijkantoor: MIDDELBURG.Markt 1 en 2. Telefoon No. 474 Abonnementsprijs f 2,50 per drie maanden, f 0,20 per weeki voor Post-abonnés f 2,90 per 3 maanden. Advertentiën van 1 tot 6 regels f 1,50, elke regel meer f 0,25; Contractregelprijs, te beginnen bij 500 regels, beduidend lager. A! onze Abonnés zijn gratis verzekerd tegen ongevallen krachtens onze overeenkomst met „The Ocean and Guarantee Corporation Ltd." te Amsterdam, Rokin 151, en wel voor de hieronder vermelde bedragen Wij deelen onzen lezers mede, dat wij bij den PostrCheque-en-Girodienst zijn aange sloten onder nummer 71899. De S. D. A. P. (Sociaal-Delmbcïatiseliie Arbeiderspartij) heeft hij deze verkiezing een leelijken klap gekregen. Ondanks een •verwoede propaganda in woord en ge schrift het regende roode verkiezings- oouranten, men kan zien dat er tegen woordig Nabob's zitten in de rangen der S. D. A. P. zag de roode partij' haar zetels in de Tweede Kamer met itwee slinken, bleef over het algemeen' 't stemmencijfer op hare candidaien her noden de verwachting der Partij-WonWen. Wel tracht zij in haar hoofdorgaan „Hef Volk" dezen tegenslag te bewimpelen en Ite bemantelende redactie in hare hoo'fdr .artikelen, Kleerekoper in zijn „Oproerige Krabbels", maar 'het stemhus-écheo vol maakt wegdoezelen, dat gaat nu eenmaal iliet. .Wie nu zou meentn, dat deze mislukte campagne de S. B. A. P. bescheidenheid zou leeren en haar vermanen, een toontje lager te zingen en niet meer te poseeren als d® arbeiderspartij in Nederland, ver gist zich. Met eene beminnelijke zelfover schatting, om niet te zeggen met' eene ver bluffende verwatenheid, blijft zij zich een leidende rol toeb'edeelen en durfde Herdaan in het jongste Zaterdagnummer van „Het Volk" een plaat teekenen waar in de S. D. A. P. als het roode baken op den Zwarten viced der kerkelijke par- Hjen wordt afgebeeld, twee lichtbundels (Uitschietend, het eene „socialisme", het andere „democratie" genoemd. Misleidender voorstelling is vioorZeker zelden gegeven. Dat zoogenaamde baken ïs niets anders als een dw'aallifiht, dat 'den schepeling, in easu den eh'ristelijk'en arbeider, uit den koers brengt en den afgrond tegemoet voert. De democratie, die dat baken heet uit tp stralen als hoopvol en verlossend teeken, is bédrog. De S. D. A. P. heeft een h'artgrondigen hekel aan de democratie, nu zij ziet dat haar de demoiöratis'ch'e instellingen niet brengen wat zij ervan verhoopte: de heerschappij in den Staat. Dat bewees reeds in 1918 de leider der S. D. A. P., toen hij de krachtens de mocratische beginselen van geheim en algemeen kiesrecht gekozen volksvertegen woordiging wilde omzetten in een rooden arbeiders- en soldatenraad en sinds dien meermalen verklaarde alle democratie aan Izdjn laars te lappen en de eerste gelegen heid de beste om met succes revolutie te kunnen maken, niet te zullen verwaar- Ioozen. Het socialisme, die het roode baken als tweeden lichtbundel heet uit te stralen over „den zwarten vloed" (b'rrrrl) 'heeft' niet alleen bij den helderzienden arbeider Üe aantrekkelijkheid van het nieuwe ver loren, maar is hem meer en meer in plaats van de panacee, <1. w. z. het universeele 'geneesmiddel voor alle sociale kwalen, een vergif gebleken, dat de volkswelvaart doodt, een bedwelmingsmiddel, dat voor een wijle schoone toekomstdroomen schept jpiaai' ten slofte niets dan hittere ongooch'e- ling achterlaat. Indien er op den zwarten vloed een baken zou noodig' zijn, dan zeker niet het dWaallicht der S. D. A. P. Immers] '.twiordt de politieke zee, welke de kerke lijke partijen bevaren, bestraald door den ïntensen glans van het licht der chris telijke beginselen, die voor alle vraag stukken des openharen levens, niet hef minst voor die van socialen aard een oplossing aangeven, waaruit met zeker heid de te volgen route kan Worden opgemaakt. De Katholieke arbeider zoo- Wel als de Katholieke bewindvoerder ziet. zijn roers op de sociale Wateren bepaald Naar Bet Fraasch v*n RAOUL DB NAVERY. bewerkt door L. M. VAN P., R -K p# 731 Qh- Deze val alleen in een groote zaal, be hangen met kostbare tapijten. Een wijs- geerig werk lag open op de tafel. Maar •de grijsaard las niet. vlijmende pijnen beletten hem een ernstige gedachte te volgen. Sedert de verlamming een deel jzijner ledematen getroffen had was aij l&til en treurig. Een enkel man had het •recht een deel zijner drqefheid te dragen 'en te trachten die te verzachten.) en 'lat was aijbé Regis. Toen de vervloeking van 'den ouden Jacques De Flessigny Humbert, den leer- lina van abbé Regis, trof, gevoelde deze bekoring een huis te verlaten waar- •ümu.60!111 ""bannen was. Maar hij bedacht dat zijn terugtocht Humbert zön- *n ïéfbwS 1 i<>en veroordelen rvwï a iwf l6nS zaafc te verledigen. God alleen we*, wanneer het uur va» toegeven voor den strengen grijsaard ko- hien zou, maar de abbé bezat een groot .geloof en vertrouwde op de macht, die het gebed op God-heeft. Sinds den dag, waar door het nimmer falend licht van de en cyclieken „Rerum novarum" en „Graves- de communi re" van Deo XHI, zaliger en roémruchter gedachtenis. Daarin toch Wordt op onweerlegbare gronden het socia listisch stelsel als onhoudbaar gevonnist en het Wiezen der ware christelijke demo cratie even klaar als fneesterlijk ont vouwd. Veelvuldig en dik is de rook van dwar reling der geesten en van beroering ■der gembeideren, die de S. D. A. P. schept; s'c'haarsch en ongeWite is het licht van verheldering der ideëen, welke zij afgeeft, tenzij men den rossen flakker- sehijn van ontevredenheid en klassenhaat voor licht wil doen doorgaan. Wil Jordaan naar Waarheid een plaat teekenen over de S. D. A. P., hij sch'etse het onvermogen v,an het socialisme om de maatschappij te genezen in eenige rake trekken als' een op het strand geworpen wrak' en schrijve er onder: „een schip op strand, een -baken in zee". De viering van den Gulden sporenslag. Overal in het Vlaamsche land werd! Dinsdag de Guldensporenslag .plechtig ge vierd in meetings en optochten. Mogen wij de Brusselsche blalden gelooven, dan zou de minister van Dümenlandsche zaken telegrafisch aan den gouverneur van Ant werpen hebben gemeld, dat da Vlaamsche leeuwenvlag niet op de gebouwen van de provinciale besturen mocht geheschon wor den, zoogenaamd, om wanordelijkheden te- voo-rkomen en dat geen verlof aan het pro vinciaal personeel mocht worden gegeven, om de overwinning van 11' Juli 1302 te vieren. Dit onwaarschijnlijk bericht zou wel een schrille tegenstelling zijn met de jongste feesten van Jemappes, waar de Belgische minister van nationale verdedi ging een Franseh-Belgisch feest bijwoon de, om de overwinning te vieren van den veldslag van Jemappes, een slag notahene, die door België tegenover Frankrijk verlo ren was. Dat de prikkelende taalkwestie do ge moederen ophitst moge nit wat volgt eens te meer blijken. Maandagavond, ontstond in een herberg te Twee Acren bij Dessen (op de taalgrens) tusschen den Wanlschen wethouder en dienstdoend burgemeester Richard Yandieperre en den Vlaamschen werkman Diurand een twist over de taal kwestie. Te een uur 's nachts, toen de twist ha ir hoogtepunt bereikt had, zette de her bergier al de klanten aan de deur. ledér- -een ging huiswaarts en men dacht, d.as de ruzie geëindigd was, doch groot was Dinsdagmorgen de opschudding, toen meu op den weg van Twee Acren naar Viana het bebloede lijk vond! van Durand, wien met een knuppel den schedel was ingesla- gen. Het parket van Bergen kwam! onmid dellijk ter plaatse en beval de aanhouding van wethouder Vanldeperre en van nog twee personen, welke bij da ruzie in de herberg hij hem waren. Deze twee laatsten jverden evenwel in vrijheid! gesteld. Van- deperre bleef in arrest, onder verdenking den moord! op Durand' te hebben ge pleegd. („MsW,") Op bet Guldensporenfeest te Antwer pen wapperde voor de eerste maal officieel de leeuwenvlag van het stadhuis.. Dins dagavond had' de volksbetooging plaats. Alhoewel de frontpartij1 afzonderlijk mani festeerde, trok een indrukwekkende stoet' door de stad en naar het stadhuis, wa.ar da afgevaardigden door d£n burgemeester werden toegesproken. Terwijl die betoo- gers op het mooie stadhuisplein zich op- op de jonge man, dien hij had zien op groeien, uit het vaderlijk huis- verdreven was', had Je priester geen ander levens doel dan de verzoening tuisschen Jacques 'en Humbert. Hij liet daar evenwel niets van blijken. In de eerste maajnden, die op het huwelijk van den graaf met Flavienne volgden, scheen Jacques De Flessigny den ouden leermeester met groote zlorg! te ontwijken. Deze had den moed die soorl minachting van dein matkies te verdragen. Rij sloot zich op in de bibliotheek, nain zijne maaitijden op 'zijn eigen kamer en had meer Jan gewoonlijk. Hij besloot bij den ouden edelman binnen te gaan op den dag, toen deze den eersten aanval onder vond van de kwaal, die hem| later a,an zijn stoel zou kluisteren. Maar zijn be- .toek kalmeerde d'en zieke niet en zoo- dra hij hem zag zeide de markies op bitsen toon: „Gij komt mij zeggen, niet waar, da.t de Rand des Heeren op mij drukt en mij bedreigen met de eeuwige folteringen na de ellenden van dit leven?" „Gii vergist u, mijnheer de markies," antwoordde de priester glimlachend, ik 'kotrn u voorstellen een partij schaak'\e spelen." „Gij, mijnheer de abbé? Maar gij kent. als ik mij goed herinner, geen enkel spel, geen triktrak, geen hombre en nog minder het schaakspel. Dit spel eiseht es»n stelden, was ook een socialistische stoet' van vele duizenden komen opzetten. Toen begon het beiaard' en torenconcert. D,e ontploffing! bij Cuxhaven. Dinsdagmiddag om half 'drie heeft zich, zooals gemeld, in het mijnendepot Gxoden bij Cuxhaven een geweldige ontploffing voorgedaan. Bij1 die eerste ontploffing vlo gen verscheidene magazijnen en depots in de lucht, In Cuxhaven zelf werden een groot aantal vensterruiten door het ge weld van de ontploffing ingedrukt. De technische noodhulp, de brandweer en allerlei vervoermiddelen werden on middellijk ter hulpverleening opgeroepen daar 'de spoordij'k bij Groden gedeeltelijk beschadigd- was was en dus bet treinver voer met groote moeilijkheid kon worden gaande gjehouden. Omtrent de oorzaak van het ongeluk en het aantal slachtoffers kon nog niets wor den vastgesteld-. Het aantal dooden e.n gewonden wordt tot nu toe op 30 geschat. Op het oogenhlik van het ongeluk waren ongeveer 200 arbeiders in het depot aan wezig. Ook te Cuxhaven werden een aan tal personen door glasscherven gewond. Het' gevaar voor verdere ontploffingen' is nog niet geweken. De „Hamburger Echo" meldt, dat tof nu toe het aantal doolden 5 bedraagt. In het ziekenhuis liggen 13 zw.w gewonden en 34 licht gewonden. Bovendien' zijn ei ongeveer 100 personen gewond, die zich in particuliere huizen bevonden. Onder de gewonden bevindt zich ook aen officier der entente. De materièele schade iQopt in de millioenen. De moordenaars van Rathen.au Omtrent de vervolging van Rathenau's moordenaars meldt de „Vorwaytsnog dat de beambten der Berlijnscfie politie door opgaven Van de bevolking op sporen zijn gekomen, die helaas onjuist bleken te zijn. Het daardoor ontstane tijdverlies hebben natuurlijk de moordenaars zich ten goede kunnen maken. De in den loop van den namiddag bij de bevolking van de be treffende streek bekend! geworden oproep van de Berlijnsche politie heeft evenwel tengevolge geba.d, d|at een groot aantal ge tuigen, die die moordenaars meenen ge zien te hebben, zich heeft aangemeld. Do mededeelingen moeten echter nog na-der worden ondlerzocht. In verband met het onderzoek naar de moordenaars van Rat-hena-u wordt mede gedeeld', dat von Killinger en drie andere gearresteerden door den rechter-commis saris weder op vrije voeten zijn gesteld!. Zij1 zijn of zij waren wel leden van den Duitsch-Falkischan bond en van de orga nisatie C., doch verklaard-en- van den moord op Rathenau niets afgeweten te hebben. De overige personen, die tot nu toe voor den rechter-commissaris gebracht zijn, hebben min of meer van den aanslag) afgeweten, of zijn op een of andere wijze bij1 den aanslag betrokken geweest. Van officieele Pruisische zijde wordt in verband met het voorgaande medege deeld', dat von Killinger is verwezen naai' den rechter-commissaris van het staats gerechtshof. Hierdoor is de kwestie bui ten de competentie van het' Pruisische mi nisterie van justitie gekomen. (Msbd.) Nader meldlt men: De twee personen, die, door de politie onder verdenking, dat zij' de moordenaars van Rathenau zijn, achtervolgd werden, zijn gearresteerd. Zij zijn werkelijk als de jnoorden.oars van Riathemau herkend. Zij worden naar Berlijn overgebracht Wettelijke feestdagen. De rijksminister van binnenlandsche za ken heeft den rijksdag een wetsontwerp groote mathematische kennis en iki ge loof niet, dat gif in deze wetenschap even' sterk zijt als in de theologie." Abbé Regis' bleef glimlachen. „Het tost u niets het te* beproeven." „Voor den drommel, dat zal ik 'doen en ik geef honderd gulden tegjein één, als gij dat goedvindt." „Dat zullen mijne armen zeer goed vinden''. „Ifc zal u zelfs1 sommige stukken terug geven als gij- dat wilt." „Dat is niet noodig, mijnheer de mar kies." Abbé Regis zette een tafel nabij den stool van den zieke en rangschikte do «tukken van een prachtig kristallen schaak tepel, dat hij vah een reiziger, die uit Chi na terugkwam, ten geschenke ontvangen had. Na eenige «ogenblikken sloeg de mar kies een verbaasden blik op zijn tegen stander. Hij bad met een minachtende onoplettendheid gespeeld en de abbé had daar gebruik vain gerrtaajkt, znodat hij zich weldra ernstiger inspande. Te vergeefs trachtte de markies' de voordeelen te her winnen, hij verloor de partij. „Dat is een verrassing," zieide hij. „Waarvan gij revanche kunt nemen," woprdde de abbé. „Op dezelfde voorwaarden?" toegezonden, waarbij1 bepaald wordt, dat voor het geheele rijk de beide Kerst- Paasch- en Pinksterdagen en de 11de Au gustus wettelijke feestdagen zullen zijn, benevens voor Zuid-Diuitschland Sacra mentsdag en voor Noordf-Duitschland Goeden Vrijdag. De Pruisische Landldlag heeft Dinsdag de wetten ter bescherming dier republiek- Pruisen in derde lezing aangenomen. Ver volgens is de Danididag met vacantie ge gaan. Dé Duitsche Volkspartij stemde voor. Dj® kwestie van herstel. De heeren Fisher, voorzitter van do Kriegslastenkommission en Schroder, on derstaats-secretaris van het Duitsche mi nisterie van financiën, die zich Maandag te Parijs bevinden, hebben nog geen en kel bepaald voorstel gedaan, map bepa len zich tot het verkennen van hef terrein. Zij wachten, met een voorstel voor den da,g te komen, tot zij' aanmoediging gekre gen hebben van sommige leden van 'de herstelcommissie. De kwestie lier cnlluclles. In goed ingelichte kringen in Rome verzekert men, dat Idle kwestie van de cul- tuelles op het punt' is definitief geregeld te worden. De meerderheid van de Fransche bis schoppen heeft zich verklaard voor het voorstel, door de Fransche regeeringi en den H. Stoel ontworpen. Hef is te voor zien, dat dé ratificatie van dit voorstel hij de H. Congregatie van de kloosterlingen geen tegenwerping zal ontmoeten. De Emigratie naar Australië. Een voorloopigë overeenkomst- is tus schen rijksregeeringj en den premier van West-Australië gesloten, waardoor het mogelijk zal Worden ner jaar 25.000 land verhuizers gedurende drie jaar naar Australië over te brengen. De premier van het Australische 'ge meentebest. heeft toezegging gedaan, 'dat hij de aanneming dezer overeenkomst met alle middelen zal helpen bevorderen. Brand in een benzinc-depot. In een benzinedopcit ]n het Zuid-Oosten van Iiondan beeft gisteren een hevige brand gewoed. Eenige bonderden arbei ders, die daar werkzaam' waren, konden nog tijdig ontkomen, 'dloch een hunner liep ernstige brandwonden op. In het beneden- gebouw stonden duizenden vaten benzine, die voor en na met hevige knallen spron gen en a.an den hra-nidl een zeer ernstig ka rakter gaven. Het geheele gebouw, -dat uit drie verdiepingen bestond, werd dloor het vuur verwoest. De brandweer kon niet anders doen dan dë naburige gebouwen beschermen. De bekende Uondensche politie-reehter Chester Jones is in een hotel te Folke stone dooid' in zijn bed' gevonden. Hij was met vacantie gegaan, en wilde zijn verlof in België en Frankrijk doorbrengen. We geus het ruwe weer van de laatste da gen werd hij evenwel te Folkestone opge houden. Hij was 68 jaar oud. MgT. Harly over de ver draagzaamheid in Ierland. Z. D. H. Mgr. Harty, aartsbisschop van Dublin, verklaarde dezer dagen, naai Kipa meldt, met betrekking tot het Ier- sche vraagstuk: „Wij bisschoppen willen niet trachten onze meening omtrent den Engelseh-Iersch verdrag aan het Iersehe volk op te drin gen. Dit probleem moet door hef volfc volgens den gewonen, eonstitutioneelcn, „Zeker, ik heb zooveel armen fe onder houden." Een tweede partij1, met zorg gespleeld, eindigende als de eerste. De kwade luim1 van den markies was, zeer groot. Hij ba- taalde zijn tweehonderd gulden met den spijt, niet van een gierigaard, want hij was ,zeer vrijgevig, maar van een bekwaam speler, die een vernedering ondergaan heeft. „Voor den drommel abbé, wilt gij mjj zeg'gen. waarom- gij schaak hebt leeren spelen?" „Om u een afleiding te verschaffieni, mijnheer de markies. v „En gij kunt u beroemen geslaagd te kijn. De toorn heeft mijne -zenuwpijnen, vermeerderd, en ik ben tweehonderd gul den armer.-'-' „Pardon, mijnheer de markies, ik! heb mij vergist." De priester stond opi groette en ging heen. Den volgenden dag liet bijnaar den toestand van den grijsaard vragen, maar k-wiain niet. He markies had oipi zijn bezoek gerekend en vond zich teléurglesteld. In den nacht, toen zijne pijnen hem; wakker hielden had hij over Zijne schaakpartij nar gedacht en het middel gevonden om! zijn tegenpartij schaakmat té Zetten. Hij meen de de volgende partij te zullen winnen. Abbé Regis was in den vroegen rnior- weg worden opgelost. Dit wil ik er toch' van zeggenL.aten wij toch zorgen een sterke eenbeid te brengen ondier het volk van Ierland, want die vrede slechts voert tot overwinning. Wij zijn er steeds groot op gegaan als een verdraagzaam volk genoemd te woriden. Wij' verlangen hart stochtelijk naar de vrijheid, wij gaven ons leven er voor, nu hebben' wij' haar vero verd. Wij willen echter volstrekt niet weten van een machtspositie en wij zijn bereid al onzen madeburgers gelijke rech ten toe te kennen, welk geloof z'ij ook mo gen belijden. Het moordproces. De militaire rechtbank heeft uitspraak gedaan in het proces tegen de moordenaars van Orgovany. Alle beklaagden werden veroordeeld'. Jovna werd verooridieeld tot 7 jaar gevan genisstraf, Danion tot '6 jaar, Jukasz tot 5 jaar, Oseta tot twee jaar en de gebroe ders Tovh tot 3 ja, ar „gevangenisstraf. Dé beklaagden werdén veroordeeld we gens roof, doch vrijgesproken van den moord, waarvan zij waren beschuldigd. Brand in een munitiefabriek. In de fabrieken voor oorlogsmateriaal to Salutwine nabij Kolo-mina is een ge weldige brand! uitgebroken. Een kruitma gazijn en munitiedepots zijn dlaarbij in de lucht gevlogen. Uit Moskou is een afdeeling .communis ten gezonden, om Idten brand te helpen blusschen. De verliezen zijn enorm. In sovjet- kringen veronderstelt! men dat da arbei ders zelf Öe hand hebben gehad! in -dezen brand, want er heerscht groote opwinding onder het personeel, dat sinds geruimen tijd geen Joon heeft ontvangen. Grafschennis in Moskou). Volgens een bericht nit Moskou zijn de graven der tsaren in de Peter- en Pauls- kerk geopend en fl-e voorwerpen .van waar de eruit genomen. Dé kist van - Alexander I was leeg. De spoorwegstaking in de V. S. Er schijnt eenige gegronde hoop te wor den gekoesterd, da.t de spoorwegstaking in de Vereenïgdte Staten eerlang tot het ver leden zal b eb oor en. President Harding heeft, zooals békend, een bemiddelingsvoorstel gedaan, doch in' welingelichte kringen meent mén te We ten, dat, als dat voorstel niet wordt aan vaard, een drastisch optreden der regee ring niet zal uitblijven. Da,ar de betrokken partijen dlït ook weteu. lijkt het Waarschijnlijk, dat' dit vooruitzicht niet zonder invloed' zal blij ven op de houding ten! aanzien van het aannemen van dit bemiddelingsvoorstel. DE HAAGSCHE CONFERENTIE. Het Imitenlandach kapitaal' in Rusland- In verliand mét de Haagsche conferentie berekent de „Ivesta" het bedrag van bet huitenlandsch kapitaal, dat in Rusland geplaatst is. Dat kapitaal, in verschil lende ondernemingen belegd, vertegen woordigt volgens het blad de som v,an. 2.242.974.000 goudroebels'. Dit bedrag om zettend in sovjet-roebels komt men na- lijk' tot fabelachtige cijfers. In dit hui tenlandsch kapitaal is Frankrijk voor 32 pet. vertegenwoordigd, Engelang voor 22, Duitsëhland voor 19, België vjoor 14 em, Amerika voor S pet. D® houding van België- De „Etoile Beige" meldt over 'dén Maandag gehouden Ministerraad: Na de gen uitgegaan, ami zijn gewonnen geld aan ongelukkjgen te gaan uildeelen. TkVen hij thuis kwam. was hij aan zijn theolo gische studiën gaan werken. Den volgen den dag herhaalde hij die handelwijze. Tegen drie uur kwam de kamerdienaar van den markies hem zeggen, da!t 'zijn meester hem wenschte te spreken. He priester stond vol vreugde opi. „Welaan," zëide de markies; het regenf» ik verveel mij; hebhben uwe armen nog geld noodig?" „Mijnheer de markies is zeer goed, ik heb nog maar honderd gulden uitge geven en hoeveel zegen heb ik er reed^i voor ontvangen. Zij hebben hun uitwer king reeds gedaan, 'daar gij heter tejij „Zoudt gij dan mijne verbeterde ge wondheid ,aan uwe aalmoezen gaan toe schrijven?" .Zéker, mijnheer de markies, wiant ik heb zé in uw naam gegeven."' „Han hebt, gij' ongelijk, abbé, ik heb m niets gegeven; wat gij gewonnen hebt behoorde onvoorwaardelijk aan m... Zjjfc gij nog altijd bereid een partij! schaak met mij te spelen?" (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1922 | | pagina 1