Provinciale Stoombootdienst op de Ooster-Schelde Sociale- en Politieke leven Nieuwe Zeeuwsciie Coutant Van 1 Juni tot en met 7 October 1922 NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT ZATERDAG 8 JULI 1922 Stoombootdienst Vlissingen-Breskens. Provinciale Stoombootdienst op de Wester-Schelde. 1 JUNI 1922 tot nadere aankondiging. Vlissingen—Borsselen Neuzen. Neuzen—Hoedekenskerke—Hansweerd—Vlake. e) Walzoorden—Hansweerd—Vlake. Autodienst Hoedekenskerke—'s-Gravenpolder Goes. Do Bolsjewistische vrouw. In geen enkel ander land is de rechtspositie van de vrouw zoo vol- komen gelijk aan die van den man als in Sovjet-Rusland. Zij overtreft zelfs den man in dweepzucht en wreed heid. Dat beweert althans den corres pondent van een Londensch blad, die een weinig vleiend beeld schildert van de vrouwen, die bij de bolsjewiki den toon aangeven. In Rusland schrijft hij heeft het vrouwelijk geslacht een gewel digen politiekon invloed gekregen. De vrouwen hebben daar altijd een betrekkelijk groote rol in het politieke leven gespeeld en het meest bekende type uit het verleden was de nihiliste met de bleeke, uitgeteerde gelaat strekken, het kortgeknipte haar en de brandende, dweepzieke oogen. Dat type is thans door een zeer veel min der sympathiek vervangen, namelijk door den vrouwelijken rechter, een meisje uit het volk, dat slecht ge kleed is, er ordinair uitziet en in korten rok met hooge laarzen, een sigarette in den mond en met de voeten op tafel de gevangenen naar willekeur veroordeelt of vrijspreekt. Een ander type is de vrouwelijke politie agent, die met het geweer over den schouder door de straten patrouil leert en onverschillig op den een of anderen voorbijganger schiet, die het ongeluk heeft, haar niet te bevallen. Het gemeenste type der bolsjewis tische vrouw echter is de vrouwelijke beul. De vrouwen moeten dit akelig handwerk met de uiterste koelbloedig heid en met groote handigheid uit oefenen. Het onderwijs te Petersburg wordt tegenwoordig door een vrouw beheerd, een gewezen corsetnaaister, mevrouw Lilina, die getrouwd is met den dictator van Petersburg, Zinowjeft'. Als waardige gezellin regeert met haar over de verstandelijke ontwik keling der Russische kinderen een gewezen keukenmeid. De beruchte cheka, de buitengewone commissie, die uit spionnen en agenten bestaat, telt verscheidene vrouwelijke leden. Deze vrouwen onderteekenen dood vonnissen en plegen wreedheden, die bijna ongeloofelijk lijken. 'O Tolstoy! („C.") Vervalsching van aspirine-tabletten. De wereld is toch wel erg slecht. Nu wordt zelts vervalscht de schoonste uitvinding op geneeskundig gebied, zonder dewelke alle Nederlanders die tijdens de mobilisatie de wapenrok droegen, nog ziek zouden zijn. We bedoelen de aspirine. In het „Maand blad tegen de Vervalschingen" lezen we n.l. „Wij signaleerden voor eenigen tijd de knoeierijen die met aspirine tabletten gepleegd werden, en gold het toen in het bijzonder een bedrog gepleegd met de verpakkingen van dit geneesmiddel, er is nu van een veel erger misdrijf sprake, n.l. van een vervalsching met geheel abnor male bcstanddeelen. Volheus de „Apotheker Zeitung" werd van deskundige zijde medege deeld, dat na cocaïne, salvarsan en santonine, nu de aspirine schromelijk vervalscht wordt, respectievelijk ge heel vervangen door dubbelkoolzure soda (z.g. zuiveringszout). De bekende vormen van tabletten en verpakkin gen worden daarbij zeer bedriegelijk nagebootst. Zooals er volkomen ingerichte ate liers bestaan voor valsch bankpapier, zoo zijn er drukkerijen te vinden, die zich uitsluitend met de vervaar diging van vervalscht verpakkings materiaal voor geneesmiddelen belas ten. De bewerkers van dit bedrijf worden in Duitschland „Tabletten- Falsehmünzer" betiteld. Aangezien vermoed wordt, dat deze vcrvalschte producten speciaal naar ons land verzonden worden, is voor zichtigheid bij den aankoop dringend geboden. En wij wijzen hierbij nog maals ernstig op onzen reeds zoo dikwijls herhaalden wensch: dat n.l. aan de grenzen de ingevoerde waren aan een, zij het ook slechts voorloopig onderzoek onderworpen mogen wor den, waardoor het publiek ernstig nadeel, en den beambten van de Warenwet zeer veel noodeloozo arbeid bespaard zoude worden." Twee moderne Robinson CrusoBs. Dezer dagen zijn zoo deelt do „Tel" mede - twee jonge Engelschen, de heer T. Bahsliawe en de heer M. C. Leser, in Engeland teruggekeerd uit het Zuidpoolgebied, waar zij een jaar geheel alleen hebben doorgebracht in een oude boot aan de Audvord Baai. De „Times" publiceert het eerste deel van een verslag van den lieer T. Basshawe, waarin deze zijn-onder vindingen als moderne Robinson Crusoë mededeelt. In September 1920 vertrok de Britisch Imperial Antarctic Expediton uit Londen naar de Zuidpool, met het doel de westelijke kusten van de Weddell Zee in kaart te brengen, waar Sir Ernest Shackleton's schip, de Endurance, is gezonken- Het gezelschap dat tot dit doel een 1000 mijl moest afleggen in absoluut onbekend gebied, bestond uit vier leden, waaronder T. Basshawe, van de uni versiteit te Cambridge, als geoloog, en M. C. Lester, een jong officier van de Britsche handelsvloot, als zee vaarder. In Dec. 1920 bleek het door pakijs onmogelijk te landen in Hope Baai, zooals de bedoeling was, en ten slotte landden de vier mannen op de kust van Gran am Land, aan de Audvord Baai. Hier werden pogingen gedaan de ijsbergen, die den weg naar de Weddell Zee versperden, over te klimmen. Daar succes echter uitbleef, besloot de leider der expeditie naar Montevideo te gaan om te zien daar een klein schip te krijgen, waarmee men het volgende seizoen Kaap Hope zou kunnen bereiken. Verder gaf de heer G. II. Wilkins, die nu deelneemt aan de expeditie van de Quést, zijn voornemen te kennen de expeditie te verlaten. Basshawe en Lester bleven achter bij de Audvord Baai om daar weten- schappelijken arbeid te verrichten. Het eerste werk van de achterge blevenen was hutten te maken, die 6 bij 6 '/2 voet groot waren en iets teer dan 5 voet hoog. Daar zij geen vorken en kandelaars hadden, maakten zij bruikbare vor ken uit een pakkist, en leege ciga- rettendoozen werden vervormd tot primitieve„kandelaars met behulp van een nagelschaar. Van leege petroleum- blikken maakten zij een oven om het vleesch van zeehonden en pinguins te te roosteren; ook schoppen en poken werden van tin vervaardigd. Zij werkten den heelen dag om zich op den winter voor te bereiden. Zij doodden tweehonderd pinguins en dertig zeehonden, en hoopten het vleesch op bij de hutten om daar te bevriezen. Hun slaapkamer was op den bodem van de oude boot. De overblijvende ruimte werd gebruikt voor provisiekamer en keuken. De vloer van de zitkamer was bedekt met huiden en de muren waren be hangen met eiderdons, terwijl een wand bezet was door hun blibliotheek en een der hoeken door een groote gramofoon. Al deze werkzaamheden verhinder den niet dat zij met hun wetenschap- pelijken arbeid doorgingen. Zij maak ten een nauwkeurige studie van de pinguins, en verzamelden verscheidene feiten over haar gedragingen en ge woonten verder werden verscheidene foto's van deze vreemde en interes sante dieren genomen. Zij vingen verscheidene paren en merkten hen met inkt. Ieder gemerkt dier gaven zij een naam. V erregaa n de bal d a .digit eid. Omtrent de baldadigheid in Den Haag wordt nader gemeld: Zooals men zich zal herinneren, werd Dinsdagavond 27 Juni tusschen 9 en 91/2 uur de brandweer gealarmeerd voor een begin van brand in een villa aan de Van Dorpstraat, toebehoorentle aan den heer V. De brandweer constateerde spoedig, dat bier van kwaadwilligheid sprake was en dat de brand opzettelijk was aangestoken. Gelukkig kon de brand nog in het begin stadium worden gebluscht, hoewel de brandweer met verschillende moeilijkhe den te kampen had; de toegang! b.v. was afgesloten met een groot ijzeren hek, waar men overheen moest klimmen, terwijl voorts de deuren van de villa, waren ge sloten. Aan de achterzijde vond men evenwel een v.ernield raam, waardoor men zich toegang tot het gebouw verschafte. Nadat in den keider, waar de brand was geslicht, liet vuur was gebluscht, werden ook de andere vertrekken van het huis aan een onderzoek onderwerpen, waar de daders vreeselijk hadden huisgehouden en alles wat onder hun bereik was geko men, hadden, vernield. De commissaris van politie te Soheve- ningen, de heer Kramer, was spoedig ter plaatse, on con-dateerde, dat in de ver schillende vertrekken de wanden en bel behang op schandelijke wijize met. verf waren besmeurd. Een aantal figuren en •onzedelijke uitdrukkingen waxen op do muren geschilderd, terwijl ook met een bezem' de verf was rondgeveepl. Er was zelfs zoodanig met verfpotten heen en weer gegooid, dat de verf dooi liet plafond droop. Van een marmeren schoorsteenmantel waren mei een hamer stukken afgeslagen, terwijl voorts oanee- len waren ingetrapt en op verschillende plaatsen het glas in lood was verbrijzeld Op het mO'Zaïk in de ha,ll was lijnolie gegoten, tengevolge waarvan de mozaïk- vloer voor altijd is bedorven. Ook was nog de buis van de water leiding Soorpeza agd 011 hadden de daders het huis van boven tot onderen mei faecaliën bevuild. Toen alles zoover vernield en ont redderd was, is de brand in den kei-Ier (aangestoken, waarna de daders zich uit de voeten hebben gemaakt. De eerste gedachte va,n commissaris Kramer en ook van den hoofd-oourmis- s,aris, den heer Van T Zant en van mr. B.auduin, den sub-'-tuut-officier van Justi tie, die ook spoedig aanwezig waren, was, dat het hier een geval van wraakneming betrof. Voorts stond het vast dat de dadéra de villa niet hebben kunnen verlaten, zon der dat zich verfsporen aan hun schoenen bevonden. Voor wie het Zeeuwsciie in zijn volle uitingen, speciaal op Katholiek terrein wil volgen, is het Dagblad voor Zeèland: onmisbaar. Dat Blad toch geeft geregeld de verslagen van de Vergaderingen der Sociale Ver- eenigingen, van Landbouwers, Middenstanders,Arbeiders, Spoor wegmannen, Post- en Telegraaf personeel, van Vrouwenbond, Kiesvereenigingen, Propaganda- elubs, enz. Met deze weinige gegevens stelde do politie een onderzoek in. Voortbouwende op de gedachte - van wraakneming werd toen een drietal werk lieden gearresteerd, die de vorigje week juist waren ontslagen. Bij hen werden wel geen verfsporen aangetroffen, terwij] 'allen volledig hun alibi konden bewijzen, zoodat zij weder op vrije voeten moesten worden gesteld. Daarna zocht de politie in een andere richting. Aangezien den laut^ten tijd herhaalde keeren wandaden waren bedreven in het Statenkwartier, zooals het vernielen van spiegelruiten, inbraak en vernieling van scholen enz. meende de politie onder de Scheveningsche jongens gezocht moest worden, naar ook dit, onderzoek leidde niet lot eenig resultaat. In (wee van laatstgenoemde gevallen van vernieling hui de politie wel een vaag signalement, gekregen van de daders; deze zouden n.l. het voorkomen hebben van jeugdige heeren. Kort daarna kwam de politie uit War mond assistentie vragen bij de politie te Schevenjngen. "Een tweetal net ge- Jdleede jougelui uit Scheverhngen had n.l. te Warmond in de nabijheid van een villa, gekampeerd en bii hun vertrek wer den verschillende baldadigheden in deze /villa geconsenteerd. De namen van, deze jongelui waren be kend en zii werden dan ook aan een ver hoor onderworpen. Zij ontkenden evenwel en beweerden van niets te weten. Deze feiten wtjj'den nu door de politie in verband gebracht met het voorgevallene in de villa, Scheveningen. Het onderzoek moest, evenwel snel ge schieden want bii den vallenden regen dreigde hel bewijsmateriaal, de verf aan de schoenen, verloren te gaan. Ook kreeg de politie nog een aanwijzmg van een heer, die ook hel begin vin brand Lad opgemerkt en toen een viertal net gekleede jongelui, over bet hek zag klimmen. Een van ben scheurde daarbij zijn regenjas. Deze jongelui vroegen den heer cfe brand weer te willen waarschuwen, aan welk verzoek de niets kwaad vermoedende wan delaar gevolg gaf. De daders hadden in dien tijd voldoende gelegenheid ojm te ontvluchten. Mei deze gegevens in handen na,m de politie nu snel haa.r maatregelen. Nage gaan werd, welke vrienden de jongelui hadden, die in Warmond hadden gekam peerd en daarop werden des Zaterdags zes jongens in bewaring genomen. Een zevende, die ook tot het clubje behoorde, kan de politie nog niet vinden. Bii hei. eerste verhoor ontkenden allen. Naar hun verblijf gevraagd op den bë- w,usten avond, gaven drie van hen op, om half negen in een café te zijn geweest. Nadat de schoenen en jassen waren uitgetrokken, werden deze voorwerpen aan een nauwkeurig onderzoek onder- Worpen. Op een der jassen werden nauwkeu rig weggewas3chen verfsporen ontdekt. De- eigenaar van de jas kan hiervoor geen, bevredigende verklaring geven. Ook werden in de poriën en op vt randen van de schoenzolen sporen van plemeur en verf gevonden. Toen wa.s geen ontkennen meer mogelijk en de een na den ander viel door de mand en drie van ben legden een vol ledige bekentenis af. De andere irie ge arresteerden werden weder oip vrije voe ten gesteld. Ten slotte mocht het de politie ge lukken, Zondagmorgen om vijf uur de hand te leggen op den laatsten verdachte, die ook spoedig bekende. t Het viertal is in het bureau in de Duinstraat in bewarring gesteld. Het zijn de 16-jarige D. B., scholier de 19jarige A. N-, zich noemende ver tegenwoordiger van een motorzaas; de 18-jarige J. H., scholier, en de 19-jarige G. A. R„ zich noemende sport-journalist. Het zijn allen jongelui van goeden huize, wonende in Duinoord en 'net Sta tenkwartier. Do drijfveer voor hun wandaden is vermoedelijk geweest verregaande balda digheid. In deze arrestie meent de politie voorts de sleutel te hebben gevonden voor alle andere baldadigheden, welke den laat sten lijd in Duinoord en Statenkwartier zijn gepleegd, zoodat vermoedelijk de rust in ileze kwartieren weder zal zijn her steld. Wat de straffen betreft, kan worden medegedeeld, dat oe verdachten zich heb ben schuldig gemaakt: le. aan opzettelijke brandstichting met gemeen gevaar vóór goederen, waarop een maximumstraf va® 15 jaar is gesteld; en 2e. aan opzettelijke ■en wederrechtelijke vernieling van een gebouw, waarop als maximumstraf 4 jareii is gesteld. Op Zondagen in Juni, September en October v.m. n.m. Van Middelburg naar Zierikzee7.30 c 4.—i Zierikzee Middelburg7.30 a 5.i Op Zondagen in Juli en Augustus v.m. n.m. Van Middelburg naar Zierikzee7.30 c 6.—k Zierikzee Middelburg7.30 a 5 i Op Werkdagen v.m. n.m. Van Middelburg naar Zierikzee6.46 f 4.g Zierikzee Middelburg5,55 b 5.— h Katsche Veerll.löd Katsche Veer Zierikzee1.45 e a—k. Motor-omnibusdienst tusschen Goes en Katsche Veer. a. Van Goes, garage, 8.10 voorm. Van Katsche Veer, na aankomst der boot, naar station Goes, corr. van Zierikzee op treinen 9,34 voorm. naar Vlissingen en 9.01 voorm. naar Roosendaal. b. Van Goes, garage, 6.35 voorm. Van Katsche Veer, na aankomst der boot, naar station Goes, corr. van Zierikzee op treinen 7.37 voorm. naar Roosendaal en 8.15 voorm. naar Vlissingen. c. Van Goes, station, na aankomst der ti'einen 9.34 voorm. uit Roosendaal en 9.01 voorm. uit Vlissingen, corr. naar Zierikzee. Van Katsche Veer, na aankomst der boot, naar garage te Goes. d. Van Goes garage, 11.55 voorm. Van -Katsche Veer, na aankomst der boot, naar station Goes, corr. van Zierikzee op treinen 1.08 nam. naar Vlissingen en 1.48 nam. naar Roo sendaal. e. Van Goes, station, na aankomst van trein 1.08 nam.uit Roosendaal, corr. naar Zierikzee. f. Van Goes, station, na aankomst der treinen 7.37 voorm. uit Vlissingen en 8.15 voorm. uit Roosendaal, corr. naar Zierikzee. Van Katsche Veer, na aankomst der boot, naar garage te Goes. g. Van Goes, station, na aankomst der treinen 5.54 uit Roosendaal en 5.08 nam. uit Vlissingen, corr. naar Zierikzee. h. Van Katsche Veer, na aankomst der boot, naar station Goes, corr. van Zierikzee op trein 6.49 nam. naar Roosendaal. i. Van Goes, station 5.50 nam., corr. naar Zierikzee. Van Katsche Veer, na aankomst der boot, naar station Goes, corr. van Zierikzee op trein 6.49 nam. naar Roosendaal, k. Van Goes, garage; 7.40 nam., corr. naar Zierikzee. Bij vertraging der treinen te Goes kan de aansluitende omnibus ten hoogste 15 minuten wachten. OP WERKDAGEN. Van Vlissingen naar Breskens vm. 5,50 7,25 9,50 11,12 nm. 2,03a) 4,30 6,32a) Breskens Vlissingen 6,20 8,10 10,30 12,32 3,35 5,30 7,02 OP ZON- EN FEESTDAGEN. Van Vlissingen naar Breskens vm. 6,55 10,30a) nm. 2,03a) 5,37a) Breskens Vlissingen 7.25 12,32 3,35 6,07 a) Bij vertraging' in de aankomst der treinen te Vlissingen kunnen deze booten hoogstens 15 minuten wachten. WETTELIJKE TIJD. OP WERKDAGEN. Van Neuzen naar Vlissingen c) vm. 7.05 10,50 nm. 2,30 Vlissingen Neuzen c) 9,10 nm. 2,30 ft) 4,15 6) OP ZON- EN FEESTDAGEN. Van Neuzen naar Vlissingen c) vm. 6,20 10,50 nm. 2,30 Vlissingen Neuzen c) 9,10 nam. 2,03 6)5,37 6) b) Bij vertraging der treinen te Vlissingen kunnen deze booten hoogstens 15 min. wachten. e) Voor correspondentie tusschen Vlissingen en de stations der S.S. tusschen Vlissingen en Vlake raadplege men ook dienst NeuzenHoedekenskerke— HansweerdVlake. De booten leggen te Borsselen aan. Passagiers, die te Borsselen aan boord wenschen te gaan, moeten zich niet later dan 20 minuten na het vertrekuur uit Neuzen en Vlissingen, aanmelden bij het steigerpersoneel. In correspondentie te VLAKE op den Staatsspoorweg Vlissingen—Roosendaal. Op ZOA en FEESTDAGEN. Van Neuzen Hansweerd Vlake Hansweerd vm. 7,15 nm. 4,25 f) 8,45 6 -f) 9,24 5,45 9,45 6,02 Op WERKDAGEN. n. Hansweertj p. b,, vm. 5,50 nm. 3,40 6,20 Vlake p. tr., 7,20 5,15 8,- Hansweerd p. tr., 10,26 5,45 8,39 d) Neuzen p. b., 10,42 6,35 8,53 d) d) Bij vertraging der treinen 8,22 en 8,38 te Vlake kunnen tram en boot hoogstens 20 minuten wachten. e) Raadpleeg ook dienst Neuzen—Vlissingen v.v. I) Wanneer er van de boot van Neuzen geen passagiers voor de tram van 6 uur zijn, komt deze tramrit te vervallen. De booten leggen in Hoedekenskerke aan. Passagiers, die te Hoedekenskerke aan boord wenschen te g'aan, moeten zich niet later dan 20 minuten na het vertrekuur der booten uit Neuzen en Hansweerd, aanmelden bij het steigerpersoneel. Iti correspondentie te VLAKE op den Staatsspoorweg VlissingenRoosendaal en te WALZOORDEN oji de tram Hulst—Walzoorden en de Zeeuwseh-Vlaamsche tram. OP WERKDAGEN. Van Walzoorden n. Hansweerd p. boot, vm. 6,509,05 11,30nm. 4,40 7,28 Hansweerd Vlake tram, 7,209,35nm. 12,5,15 8, Vlake Hansweerd 12,55 1,15 5,45 8,39 g) 6,02 8,53 g) tram, 8,0210,26 Hansweerd Walzoorden boot, 8,2210,42 OP ZON; EN FEESTDAGEN. Van Walzoorden naar Hansweerd per boot, vm. 8,15 11,05 nm. 4,40 Hansweerd Vlake tram, 8,45 nm. 11,35 5,15 Vlake Hansweerd tram, 9,24 12,54 5,45 Hansweerd Walzoorden boot, 9,45 1,15 6,02 y) Bij .vertraging der treinen 8,22 en 8,38 te Vlake kunnen tram en boot hoogstens 20 minuten wachten. Het vervoer van goederen en vee is facultatief en zal zoo spoedig mogelijk plaats hebben. Vrijdagnamiddag en Zaterdag wordt te Neuzen en Walzoorden geen ledig goed ter verzending aangenomen. Onder feestdagen worden verstaanNieuwjaarsdag, 2e Paaschdag, Hemelvaartsdag', 2e Pinksterdag, le eu 2e Kerstdag. De stoombootdienst neemt geen enkele verantwoordelijkheid op zich. Op aanvrage kunnen bij den Directeur of bij de Agenten worden bekomen afvaartlijsten voor alle lijnen van den stoombootdienst op de Wester-Schelde a f 0.05 per stuk (afgehaald); abonnement per jaar i"0.25; tegen betaling van vijftig cent (franco per post vijf en vijftig cent) een hoekje, inhou dende tarieven voor ai deze lijnen. (Ondernemer A. DE GRAAG te 's-Gravenpolder.) Op Zon en Feestdagen vm. 7,- 7,20 7,30 7,40 nm. 4,20 4,35 4,45 4,55 Op Werkdagen vm. vm. nm. nm. 5,40 10,36 2,50 6,49 6, 10,50 3,10 7, 6,10 11,— 3,20 7,10 6,20 11,10 3,30 7,19 v. Goes (Station) a. a. 's-Gravenpolder a. a. Iiwadendamme a. a.Hoedekenskerke v. Op Werkdagen vm. vm. nm. nm. 7,10 12, - 5,10 7,55 6,50 11,40 4,50 7,40 6,40 11,30 4,40 7,30 6,30 11,20 4,30 7,20 Op Zon en Feestdagen vm. 8,40 8,20 8,10 8,- mn. 5,35 5,20 5,10 6-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1922 | | pagina 6