DONDERDAG 6 JULI 1922 NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Tweede Kamerverkiezingen UIT ZEELAND. MIDDELBURG VLISSINGEN GOES KERKNIEUWS. Gemengd Nieuws. en paviljoens oprezen, dat is een staalitje van goed gelide energie, waarop men met recht trotsch kan zijn. De moeilijk heden ontbraken natuurlijk niet; heden middag nog brak er nog gauw even een schilderstalking uit, die even ga,uw weer moest worden bijgelegd. Tot aan liet laat ste oogenblik is er werk, zooals altijd, in de laatste uren gebeuren wonderen. Dezer dagen spotten enkele Kopenh.aag- ÉeSie bladen al m;et de koelboedige rust der Hollanders ,!die in een woestijn van ijzer, modder en planken rondwandelend den bezoeker vol kalme overtuiging verzeker den: o, het komt wel klaar. Men schijnt er aan te «twijfelen, maar als morgen om 11 uur de koning arriveert, zal er v,an modder, ijzer en planken niets meer te zien zijn. Toen wij vanmiddag kWamen, W.as de loods van de Indische afdeeling van buiten nog een machineloodstoen We een paar uur later weggingen, was bet een aantrekkelijk gebouw met een sierlijk Javaansch geornamenteerden gevel. Is dat niet eenigszins Hollandsche gewoonte, om alles op het laatsfbe oogenhik le laten aankomen, en het dan, bijna tot eigen verbazing, tooh nog klaar te krijgen De Nederlandsehe tentoonstelling vindt in de stad veel belangstelling. Men heeft !bij de keuze van de reclameplaten en ook bij de inrichting van de tentoonstelling' een weinig aa-n de Deensche begrippen moeten offeren, inzooverre de platen Hol landsche boerinnetjes met tulpen verton nen, en de tentoonstelling ook de onver mijdelijke oud-Hollands ohe stad omvat, die onder leiding van Pisuisse staat. Zonder Üie dingen ging het niet, zeiden de Deen sche comitéleden. Voor vele Denen, als andere buitenlanders, bestaat Nederland jrit Marken .en Schiedam. De voornaamste afdeeling is wel de koloniale, waar prof. van Lioghem een afdeeling tropische hygiëne leidt; prof. v. d. Eerde ethnologie, en dr. de Bussy een mooie collectie Indische producten. De afdeeling Nederlandsche industrie is. niet zoo groot als men wel gewenschjt had, maar, toch uitvoerig genoeg om te toonen, dat er in Nederland een ondernemings- fcrachtjge industrie is, hétgeen hier nog veelal onbekend is gebleven. Verder een afdeeling landbouw onder den heer J. J. A. Hartland, mooie voor beelden van tuinaanleg van den heer Ko ning, moderne toegepaste kunst onder Ir. Tjeenk. Pi of Vogelsang heeft een prachtige collectie oude meesters verzameld, die ook in Holland verrassend zou zijnde heer C. H. W. Baard sluit met een verzameling modernen daarbij aan. Verder heeft de lieer van Erven Dorens een klein deel van het Arnh. Openlucht-Museum hier heen gebracht voor een afdeeling Folklore. Interest oorlogsWistlielasting. De Minister van Financiën heeft be paald dat de ter zake van verleend uitstel van betaling v,an oorlogsiwinstbelai^ting verschuldigde interest met ing'ang van Augustus 1922 6 ten honderd 's jaarS zal bedragen. f De invoering van de Burgerlijke Pensioenwet. Naar aanleiding van berichten omtrenjt bijzondere werkzaamheden in verhand met de invoering dor Burgerlijke Pensioen wet kan worden medegedeeld, dat die werkzaamheden in hoofdzaak moeten (wwden verricht aan den Pensioenraad zelf en dat zij, willen zij het daar aan wezige personeel niet afhouden van hun üagelijksch "werk, avonddienst vereisohen De werkzaamheden bestaan niet in het „opdelven van de noodige gegevens uit het stof der departementale archieven", maar in het omzetten van het verouderde en kostbare fenillestelsel in een modern kaaitsysteem, Wa't op den duur tot groote besparing' van kosteny zal leiden. Een en ander is hij het betrekkelijk begroo[tingsj- voorstel in het voorjaar ingediend en be handeld, duidelijk en uitvoerig toege licht. De beide Kamers hebben zich hier- inee zonder discussie vereenigd. Ie TELEGRAM Blijkens voorloopige cijfers van de kies kringen Amsterdam, Botterdam en gedeel- telijk Den Haag verkreeg R.-K.: 92247 st.gek. Van Dijk, Stu- lemeijer en vermoedelijk Kolkman. S. D. A- P.: 167053 st.gek. Troelstija, V. d£ Tempel, Gerhard, ter Daan, Groe- neweg en vermoedelijk Zadelhof. A.B.58027 st.gek. Schouten en ver moedelijk Smeenk. CHK.H.38558 st.gek. Schokking, VIÏIJH.-BOND52395 st., waarvoor VKIJZ.-DEM.: 25750 st.; gek. Mai- chant. COMM.-PARTU: 28275 stri gek. (Wijnkoop. Van de kleine partijen schijnen kans te hebben: Neutraal Middenstandsblok, groep Van HoutenEau oei, Christen Democra ten en Bond va.n Belastingbetalers. De N. K. P- verkreeg tot dusver ru m 2000 stemmen: de RAPAILLE Partijver- kieeg tezamen in Rotterdam en Amster dam 6871 stemmen en krijgt dus geen ze tel. Volgens verdere gegevens uit iden Kies kring Maastricht zijn gekozen: Nolens, ÏRuijs de Beerenbrou ik, Bongaerts en Her mans. De Tweede Kamerverkiezingen. De eventueel© loting. De voorzitter van hel Centraal Stem bureau voor de verkiezing van de leien van de Tweede Kamer der Stalen-Gene- ■taal, maakt bekend, dat, indien het nood zakelijk- mocht blijken, dat voor de vast stelling van den uitslag' der verkiezing moet plaa.ts vinden een loting als bedoelt in artikel 104, vierde lid, der Kieswet, deze loting zal geschieden in een zitting, te houden op Zaterdag 8 Juli, les na middags te 5 uur in het lokaal van het gemeentehuis te 's-Gravenliage, voorheen voor de vergaderingen van den raad be stemd: dal de zitting, bedoeld in artikel 107 der Kieswet, tot bekendmaking van den uitslag der verkiezing val gehouden wor den op Zaterdag, 8 Juli. des namiddags; te half zes uur. in hetzelfde lokaal van het gemeentehuis. Gedurende de maand Juni hebben alhier vertoefd 677 vreemdelingen, name lijk 587 Nederlanders, 39 Belgen, 13 Duit- schers, 24 Engelschen, 6 Amerikanen, I Zwitser, 2 Hongaren en 5 Fraifscheu. Op verzoek van den commissaris van politie zijn gisteren do,or de gemeen- tereiniging van de staten verwijder! de met kalk op den grond geschreven ver- kiezingsaanbevelingen, zulks ojnd't ge bleken is dat de paarden van die letters verschrikken en dit reeds bijna tot onge lukken aanleiding glaf. Gedurende eene rede, die Jur. do Muralt voior oen talrijk gehoor uitsprak1, deed zich een incident voior. .In het vuur zijner rede zag bovenge noemde spreker een der aanwezigen een courant lezen en werd daarom zoo- ver. bolgen, dal hij zijne rede afbrak en den heer deze handelwijze verweet. Begrijpelijkerwijze waren alle aanwezi gen op de hand van den spreker. De lezer vouwde beschaamd zijne cou rant dicht- De Ned. Stoomloodsbooien kwamen gisteren hier alle binnen om de beman ning in de gelegenheid te stellen hare kies- plicht te veryvullen. In onderwijskringgen enz. is msn hier allerminst geslicht over het voorne men van den Minister oin de Hint els- school op te heffen en deze geleidelijk naar Middelburg over te bbrengéu. Men Vraagt zich dan ook af, waarom deze school, die veel vroeger wer 1 .ge sticht dau die te Middelbburg-, voor die van Middelbburg ruimen moet- Deze kwestie gevoegd bij die van de eertijds in uitzicht geweest zijnde ver plaatsing van het garnizoen,- zouden ons tot het idee kunnen brengen, dat er te Middelburg vele stille krachten zijn die veel op de Reggeering vermogen. D;E STEMMING OP 5, JULI. De stemming is hier gisteren rustig en kalm verloopen. Van de 4152 personen die te Goes stemmen moesten, zijn er op gekomen 3788. Er is dus druk gestemd eu wat meer zeggen wil er is goed gestemd. Van de 3788 stembiljetten waren er slechts 81 van onwaarde, hetgeen zeer weinig te noemen is. Onze lezers vinden elders in dit num mer een staat van de verschillende stern- districten en kunnen dus daarop zien hoe de stemmen uitgebracht zijn. Maken wij voor Goes een recapitulatie dan krijgen wij dat op de rechtsche par tijen 2240 stemmen zijn uitgebracht, op de linksche partijen 1531 stemmen en op af zonderlijke R.-K.; lijsten 17 stemmen. Rechts staat hier in Goes dus ver in 'de meerderheid en de Katholieken maken met hun 548 stemmen op de Katholieke lijst, waarvan 527 op nummer één. Opvallend is het groote getal stemmen op den Christ. Hist, eandidaat' uitge bracht. Blijkbaar zitten daar veel stemmen van vrijzinnigen onder die zich met den Vrijheidsbond niet konden vereenigen. Ook hier te Goes zijn de dagen van het libera lisme geteld. Hoewel de socialisten in stemmen kan- tal zijn toegenomen is de aanwas toch niet zoo groot als men van de zijde der S.D.A.P. had verwacht. Toch zal in de toekomst de strij'd aich meer en meer accentueeren tusschen rood en zwart. Dat leeren de Cijfers ondubbelzinnig. „De Zeeuw" merkt op: In 1918 bij de Kamerverkiezing )s hier gestemd als volgt: District I: 163 11 144 93 12 36 33 181 157. District II: 13S 8 64 137 - II 10 10 117 52. Het eerste cijfer is S.D.A.P., en dan zoo vervolgens Chr. Socialisten, A.-R., Lib. Unie, Sta.atkundig gereformeerden, Vrijzinnig-democraten, Economische Bond, Chr. Historischen en Katholieken; Elk dezer partijen, moet 'ditmaal, nu de vrou wen mee stemmen, in stemmontal minstens verdubheid zijn. In het geheel werden op Zuid-Bevelan l uitgebracht: 747 S.D.A.P., 102 Chr. Soc.. 2602 A.-R., 2306 Liberale Unie, 960 Staatkundig" Geref., 875 Vrijzinnig-demo craten, 231 Economische Bond, 1885, C.rr. Historischen, 1732 Kaf-iolieken, 102 poli tiebond Verkiezingsvaria. Een kiezer te Goes ontving een oproepingsfcairt uit zijn vorige woonplaats en een van 't ge meentebestuur in zijn tegenwoordige woonplaats. Hij zou derhalve twee stem men hebben kunnen uitbrengen. Hp stemde evenwel voor het gemak alleen maar te Goes. In Terueuzen kwam men, nadat de oproepimgskaarten voor de stemming reeds bij de kiezers waren bezorgd, tot de ont dekking, dat daarop de lijst van die com munisten ontbrak. Er moesten dus nieuwe worden gedrukt. D. H. C. ITTMAN- f Te Voorburg overleed op 75-jarigen leeftijd de lieer D. H G. Ititman, voor velen te Goes geen onbekende. Langlen -tijd 'wak hij hoofd van school C en directeur van de Rijksnormaallessen. En kele jaren geleden nam hij ontslag" en ging naar Voorburg om aldaar zijn wel verdiende rust te vinden. Jammer genoeg is deze rust slechts van koeten duur geivëest. Hoewel gestorven zal deze stoere wer ker hij velen steeds in dankbare herinne ring voortleven. Dat 'hij r uste in vrede Gisteren werd door enkele werkwil lige bouwvakarbeiders gewerkt in een huis aan den Oostsingel De stakers had den hiervan lueht gekregen en stonden tegen het verla't'en yan het werk op post om deze Werkwilligen te molesteeren. Veel is hiervan echter niet gekomen, daar bedoelde personen per auto naar huis werden gebïacht. Kapelle. Een der eersten die giste renmorgen aan de verkiezing voor de Sta ten Generaal deelnam was een. vijf-en-ze- ventig-jarige Vrouw; die ten voorbeeld beeld mag gesteld worden aan de jongere thuisblijvers. Kloetinge. Toen Woensdagmorgen om half 8 uur de landbouwer P. M.- alhier per motorfiets naar Goes reed met op de duo J. S. van h'loelinge, had hij het onge luk bij deu Tol om, vermoedelijk a oor den draai te kon te nemen, met zijn motor om te slaan. Beidon kwamen onzacht te recht J. S. had verschillende ontvellin gen a,an pols en handen. (Z.) Kattendijke In de Maandag gehouden raadsvergadering werden de volgende be- lastingverordeningcn vastgesteld: honden belasting, begrafenisrechten en leges tier' .secretarie en rechten verrichtingen amb tenaar van den burgerlijken stand. Wordt een verordening vastgesteld om hét hin derlijk lawaai door hei «openzetten van den zi.g. knalp&t van motorrijtuigen en motor rijwielen legen le gaan. De gemeente- yrekening 1921 wordt aangeboden en goed gekeurd de rekening 1921 en begrooting 1923 van hel Burgerlijk Armbestuur. De begrooting 1922 werd gewij'zigd (Z) Heinkeiiszand. De vrouw van den tim merman W. alhier had eergisteravond het ongeluk van de fiets te vallen met het ongelukkig gevoig, dat zij een arm brak. Bij afwezigheid van den arts werd het eerste verband gelegd door zuster Doioijen. HauswCeril. Het zeilschip „Anna" is hier zonder zeilen de haven binnenge komen. Het Rethoricag'ilde van hier maakte gisteren een reis naar Gent. Des morgens ging' men met do provincdaleboot over naar (Walsoorden, vanwaar men de reis per auto voortzette naar Oostacker, waar men deelnam aan- een bedevaart, aldaar ge houden. De terugreis werd aanvaard via Sas-van-Gent naar Terueuzen, waar men weer van de Provjiiciale-stooanbjootdiensjfc TerneuzenHansweerd gebruik maakte en circa 8 uur weer thuis wes. -De eerste stem die alhier .uitgebracht Werd, voor de verkiezing van de Tweede KameT, was door een vrouw. Zierikzee. De rijksveldwachter S. Hal ma, fhans nog te Wassenaar, werd overge plaatst naar deze gemeente. (Z.j Brouwershaven. De Engclsche barge „Viking", die in liet Veeregat aan den grond was geloopen is zonder assistentie weder vlot gekomen en naar Grimsby do u-gevaren. St. Maartensdijk. De St.Ct. bevat een beschikking van den min. v. Arbeid, in zake een op 24 Maart 1922 ingekomen beroep, ingesteld door het bestuur van den Nederlandsellen Christelijken Land- aiheidershond tegen een beslissing van burgemeester en Wethouders d.d. 3 Maaft 1922, waarbij bezwaar gemaakt werd te gen uit de werkloozenkas van dien bond verstrekte uitkeeringen aan het lid J. Polderman, bondsnummer 27189, over het tijdvak 625 Februari 1922, tot een bedrag van 'f25.60, en werd gevjorderd, dat de uitgekeerde bedragen, totaal f 25.60 in de werkloozenkas zouden worden te ruggestort. De minister heeft goedgevonden: 1. te verklaren, dat door burgemees- tel en Wethouders van St. Maartensdijk te recht bezwaar is gemaakt tegen de bo venbedoelde uitkeeringen 2. te bevelen, dat hef bedrag der ten onrechte verstrekte uitkeeringen, totaal 'f 25.60 binnen een maand na dagtee- kening van deze beslissing in de werkloo zenkas moet Worden teruggestort. Oostkarg. De stand der veldgewassen is hier over het algemeen minder dan verleden jaar, met uitzondering van de aardappelen en suikerbieten, die veel be- lovm. Sas-van-Gent. Dinsdagavond begaf zich zekere E. C. van Westdorpe, na van Izijn' fieis te 'zijn gesprongen en zich ontdaan le hebben van pet en jas, in het groote (kanaal, lichting driekwart en zijde Wesi- dü'tpe te water. Met welke voornemens de man was bezield, was onverklaarbaar. Het koude bad beviel hem schijnbaar niet welgevallig, want de man maakte al heel spoedig een dankbaar gebruik om in een roeiboot te klauteren, die inmiddels was van wal gestoken om len drenkeling Ier hulpe te snellen. Een en ander verwekte noig al consternatie. Dinsdagmiddag schoolden om het douanekantoor weder een' aantal run deren, bestemd voor uitvoer naar België. We vernemen van bevoegde zijde dat. van de plannen ojm alhier in Augustus een Missietentoonstelling te organiseeren, zeer waarschijnlijk zal worden afgezien. Vol- komen zekerheid bestaat er echter thans nog niet. Woensdagmorgen heeft de Weleerw. heer Jus. ,'Claessens benoemd kapelaan te St. Jansteen, alhier zijd laatste II Mis opgedragen en is in den voormiddag naar zijne nieuwe standplaats afgereisd. .We wensehen zijne W.eleerw. een aange name werkkring in zijn nieuwe parochie toe, en bieden hem onzen oprechten dank aan voor den steun verleend aan de Roomsche pers, in 't algemeen en de „Nieuwe Zeeuwsche Courant" in het bi- zonder. Vooral tot wering van de Zjg. neutrale lectuur heeft kapelaan Claes- sens enorm veel bijigedragen. Uitslag verkiezing. Span nend was de strijd, vooral de laatste d!|p,- gen. Waren reeds Zondiagj j.l. muren, schuttingen en palen met ontelbare plak katen en prenten van allerlei plumage, behangen, Maandag en Dinsdag is geen stukje papier, maar ook niet één geschikte plak-plaats gespaard gebleven. Vooral de aanhangers van den Vrij heidsbond en de sociaal democraten heb ben geweldig geplakt. D,e Katholieken propageeren meer op een andere, meer doeltreffende wijze. Zij traden de huizen binnen en verrichtten aldus intensiever arbeid. En de resultaten hebben niet nage laten indruk te maken. Ondanks de schreeuwende affiches van den Vrijheids bond en de des 's nachts blauw en wit ge kalkte straten die als 't ware de mensehen wilden inpompen om te stemmen op do Muralt of Ter Hal of Staalman, hebben de vrijheidslievenden hunne lijsten niet on aardig gesaboteerd. Dat blijkt wel het meest ondubbelzinnig uit de hieronder gestelde cijfers. Toen om 5 [uur de gelegenheid tot stem men werd gesloten, hadden zich reeds velen in het stemlokaal vereenigd, nieuws gierig als zij waren den uitslag' te verne men. En het leek wel of er geen eirijdi kwam aan het voortdurend! oplezen der namen door den Voorzitter. Van den be ginne af kreeg de Katholieke eandidaat L. A; Fruijtier, reeds direct een flinken voorsprong op zijne concurrenten, welken voorsprong nummet 'één van de Roomsche lijst heeft behouden tot het einde van den wedloop toe. Circtshajf 10, opende de Voor zitter van het stembureau de laatste kies- brief en kreeg men een tijdje later ide volgende getallen (Zie staat in ons blad van heden). Op andere partijen en partijtjes, Idiaar niet genoemd, werden eenige - niet van beteekenis zijnde stemmen uitgebracht, o.a. op den heer Ooppennolle twéé stuks. De Katholieke lijst vereenigde idus op hare candidaten een gezamenlijk getal van 522 stemmen, wa,t inderdaad voor het z.g. liberale Sas een magnifique getal is. In een volgend nummer komen we op een en ander nog nader terug. Notariaat. Bij Kon. Besluit is benoemd tof notaris binnen het arrondissement Middelburg, ter standplaats de gemeente Kapelle, J. :Ch. Kram, candidaat-nofaris te Maasland De Hoqgeerw. Pater Ludovicus Theiss ling, Generaal der DoniinicaneniOrde wordt omstreeks 15 Augustus in ons land verwacht. „O. D." Ernstige botsing- Dinsdagmiddag had op den weg Hee- benRaalte een ernstige botsing plaats tusschen den motorrijder W., leerling van de tuinbouwschool te Raalte, en den wiel rijder H. Beiden werden door eenige voor bijgangers bewusteloos aangetroffen. Deze stelden den inspecteur van politie v. H. uit Deventer, die toevallig daar in de buurt was, met het geval in kennis. Zoowel de motor- als de wielrijder hadden ernstige hoofdwonden bekomen. Ze werden door dr. Houwing uit Schalkhaar ver honden. Verbrand. Te Zwartemeer is het 2-jarig kind van H. in heet waschwater gevallen en overleden. Brand- Het woon- en winkelhuis van L. Broek- sema te Klazienaveen is totaal afgebrand. Slechts weinig van den inboedel kon wor den gered. Verzekering dekt de schade. Van schrik gestorven. Te Baflo (Gr.) is de vrouw van den caféhouder J. Faber door een hij gestoken waarbij ze zoo schrok, dat ze op de plaats dood bleef. Doodelijk ongeluk. Dinsdagmiddag' reed mej. E. v. d. G. uit Zwammerdam per fiets op den straat- Weg tusschen Zwammerdam en Bodegra ven. Zij reed op het fietspad en wilde juist nog oversteken voor een haar tege- moetkomenden auto. Mej. v. d. G. werd echter gegrepen, tegen den grond gesmakt en deerlijk verminkt. Met ingedrukten schedel en verbrijzeld been Werd zij opge nomen. De ongelukkige was «ogenblik kelijk dood. Per brancard werd zij naar baar woning te Zwammerdam vervberd. (Leidsehe Crt.") Een vurig R.-K. kiezer plotse ling overleden. Te Enkhuizen is de 75-jarige heer Va- lentijn M., na hel uitbrengen van zijn stem als R.-K. kiezer plotseling over leden. De heer M., hoewel ongesteld, Wenschte toch van de rijgelegenheid naar het stembureau gebruik le maken, om zijn otem oji de R.-K. lijst uit te brengen. Honneur anx dames- Men meldt uit Culemborg: Mij. v. B. 'Was Woensdag de eerste, die bïj het stembureau op het raadhuis alhier haar stemplicht vervulde. Dooi den voorzitter van het stembureau wérd haar een praehtigen ruiker aangeboden. Brand in. ren restaurant. Dinsdag na middernacht werd dg brand weer te Amsterdam gealarmeerd! voor ceD brand op de Leidsehe Gracht; 44, waar het bekende restaurant Dikkers is gevestigid. Het vuur woedlde aanvankelijk in het sousterrein, da.t als keuken dienst doet. D.e vlammen baanden zich een weg naar hoven en sloegen eenige oogenblikken later ook op de le verdieping uit. Deze is, evenals het gelijkstraafsche deel tot restaurant ingericht. Al spoedig- na het uitbrcKen van" den brand, liep de eigenaar, de heer Ihrig, te zoeken naar zijne vrouw eu 2 kinderen. Hij zelf sliep drie hoog en was door den rook wakker- geworden. Toen het vuur gebluseht was, deed de brandweer dl? vree- selijke ontdekking, dat de vrouw in de vlammen was omgekomen. Haar verkoold lijk werd in den kelder bij den voorgevel gevonden. De kinderen waren gelukkig gered. Het lijk werd door Me politie naar- liet Wilhelminagasthuis- overge bracht. Tan het perceel brandde da kelder ge heel uit en lu-egen da eerste en bovenge- legen verdiepingen zware brandschade. D.e oorzaak van den branid is onbekend. De limm-ennnissie te Amersfoort. liet eigenaardige geval doet zich fe Amersfoort voor, dat de secretaris van de Huurcommissie aldaar uit diens woning is gezet door den voorzi.tjfor der Com missie. Laatstgenoemde heeft indertijd het huis van den secretaris gekocht; doch deze had reeds zoolang verlenging v,an „blij-, ven wonen" weten tioe te passen, dat ten slotte de nieuwe eigenaar van de woning tot: het, nemen van de uiterste maatregelen overging met liet hierboyen gemelde ge volg. Als ia vroeger lijden- Een fabrikant uit, Halle, die dozer dagen met vrouw en .dochter in een hosch niet ver van de stad was gaan wandelen, werd door twee jonge movers aangevallen, die ,,Je geld of je leven" edechten. Toen de man zijn geld niet direct wilde afstaan, werd hij doodge schoten. De bandieten beroofden hem en namen ook de handtaschjes der heide vrouwen mee. Een aardige erfenis- .William Rockefeller, broeder van den petioleumkoning heeft tusschen de 150, en 200 'millioen dollars nageaten, dia tusschen zijn vier kinderen zullen worden verdeeld. Speciale legaten yoor liefdadige en dergelijke 'doeleinden komen in zijn testament niet voor. De Beriijnselic Landrn- Z-aterdag is te Berlijn hét proces be gonnen tegen den vrouwenmoordenaar Grorsmann, -een 58-jarige slager, die be schuldigd wordt een drietal vrouwen naar zijn kamer gelokt te hebben en ze- daar doodgemarteld en veryolgens aan stukken uit elkaar gesneden te liehhen. Hét on- mensch verbrandde zijn slachtoffers ge deeltelijk en gooide de rest in hét water. Ock 'wordt hij beschuldigd van aanslagen op vele andere vrouwen. Er zijn 50 ge tuigen gedagvaard. Grossmann, die zich verdedigde, verklaarde, hoe hij het lijk van een zijner slachtoffers in kleine stuk ken sneed en op verschillende dagen deze stukken in de Spree had geworpen. Hij heeft het hoofd ver-brand om het lijk ge heel onkenbaar te maken. De ingewanden Kerft hij verscheidene dagen lang in een mand onder zijn bed verborgen. Toen de voorzitter hem yroeg, hoe hij het in die afschuwelijke atmosfeer had kunnen uit houden, antwoordde de gruwelijke man, dat hij voortdurend verkouden was ge- iweest en niets had geroken. Verschillende vrouwelijke getuigen wor den gehoord. Allen zijn met groote woede tegen Grossmann bezield en herhaaldelijk' moeten de politieagenten tussch'enbeide komen om te beletten, dat zij zich op den beschuldigde werpen om hem te mishan delen. i Dezer dagen is te Parijs de „ko ning van Boiiemen", een bekende figuur van Montmartre overleden. Ieiereen, die eenigszins bekend is geweest in het Quartier Latin, kende deze edelman- beielaar 'wiens naam eigenlijk Adal bert Biart. de Gherardrne luidde. Hij s'tierf. in het ziekenhuis Cochin en Vele studenten iwaien bij zijn begrafenis aanwezig. Hij is een eigenaardig figuur geweest, die arm w.as, omdat hij arm zijn wilde. Tal van pogingen zijn er aangewend, om hem tot een gereglder leven te bé- wegen, maar hij prefereerde de avonden, welke hij in de herbergen kon doorbren gen, disputeerende over alles en nog wat. Overdag kon men hem in de tuinen van het. Luxembourg aantreffen en des nachts sliep hij in de café's of als het goed weer "was ook welo p een baak aan den bou levard. Deze laatste der Bohémiens, die geenszins onontwikkeld was, was er zeer tgotsch op,d ajt hij Verlaine iddertyd1 onder zij'n vrienden mocht tellen, en als hij op zijn praatstoel zal, wist hij nog tal van aneedotea van den dihlter te vertellen. Pogingen Ut drooglegging van Entopa. Pussyfoot Johnson, de apostel der ge heel-onthouding, is Zaterdag mét de „Scythia" van de Cunardlijn te Liver pool aangekomenhij Wil in Engeland den grondslag leggen van een interna tionale campagne, waardoor, naar hij en zijn medestanders gelooven, Europa, binnen vijftien jaar „droog" zal zijn. Ik zal ditmaal niet voor het Britsch'a publiek optreden ,zede hij tot een veri- slagKever van de „Evening Standard". Mijn zending duurt slechts drie 'weken en ik zal het druk hebben met paiftiau,- lieie conferenties met „droge" organisa ties om een wereldcongres te organi,- seeren tegen het alcoholisme, dat op 19, November te Toronto zal beginnen en een Week zal duren. Den heer Johnson werd in herinnering gebracht, dat men in Amerika een oogje heette dicht te 'doen, mét het oog op, vei lies op handelsgebied, yoor den ver koop van dl ank op Amerikaans oho schepen, in strijd met de wet op het cliank'verbod. Hij noemde naar aanlei ding daarvan de Amerikaansche reeders egoïstische menschen met een ingeboren afkeer van het drankverbbd. Pussyfoot verklaarde verontwaardigd te weigeren met hun schepen te varen. 0

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1922 | | pagina 2