VRIJDAG 23 JUNI 1922 NIEUWE ZEEUWSCHË COURANT UIT ZEELAND, MIDDELBURG VLISSINGEN vain onzen Üijd ligt in de doorwerking va» het economisch-liberalisme, in de toepassing van een eenzijdig individua lisme in het maatschappelijk leven Slechts de doorwerking' van de chyis- telijk-soeiale gedachte kan daarom- redding brengen. Praletisch komt het. hierop neer .- het „ieder voor zich" moet vervangen wórden door het „allen voor allen. De Middenstand heeft dit begrepen, en bij haar derde lustrum staat de Hanze daar als de daad geworden gedachte. Zoo blijve zij staan en groeien! AALBERSE. lie gecri 11 g-sp u k 1 ca t ies De minister van Binnenlandseke Zak'en heeft, naar het „Hbl." meldt, aan zijn, am-btegenooten verzocht' bij het verstrek ken va» voorschriften of het richten van keimisg-evjnB'en aan gemeentebesturen steeds te doen zorg dragen dat elk ge meentebestuur c.q. burgemeester een .af druk yan het departement ontvangt, zao- da.t nimmer meer noodig! is, dat. de pro vinciale besturen voor opneming in lief provinciaal Had moeten zorgen. Het rich ten va» voorschriften en circulaires uit sluitend ;aan Ged. Staten of aan de com missarissen der Koningin met uitzonde- ping er v)an kennis te geven aan de ge meentebesturen of burgemeesters zou der halve in het vervólg geheel vermeden dienen te worden. Intusschen zjal het niet altijd noodig zijn, da.t de toezending rechtstreeks van- Jvelge de departementen aan de gemeente besturen of burgemeesters plaats heeft. De toezending zal, tenzij de zaak' spoed eis'cht doop' tusschenkomst yan de provin ciale gpiffiën geschieden. In dit verhand (wordt opgemerkt, dat de bestaande port vrijdom tusschen de griffiën en de gemeen ten in,de toekomst in den vo,rm' van af-, koop ten faste van het departement van Binnenlamdsche Zaken zal blijven gehand haafd. Het" schijnt vpop te komen, dat mo dellen e.d. uitsluitend in de Staatscou- pant geplaatst' wórden en niet worden 'toegezonden aan de gpiffiën of aan de gemeenten, m,aar dat volstaan Wordt me?t verwijzing naar de Staatscourant'. Een dergelijke wijze yan handelen schijnt den minister in het algemeen niet gewensclit. Aangezien de publiciteit Van de Staats courant niet alle gemeente» Vestrijk't. Moet intusschen in sommige geyallen der gelijke opneming in ide Staatscourant plaats hebben, dan ware in elk geval aan de provinciale besturen de gelegen heid te geven, om! van het zetsel der eoupant voor 'het hestellen van overdruk ken geb|ruik te maken, en ware de aan dacht op 'die gelegenheid te vestig'en. De Noordelijke reis der Kon. familie. Een telegpam uit Christiania d.d. 21 Juni meldt: De „Batavier V" met de koningin aan boord .arriveerde te Geiranger. Het schip zial de (reis in Zuidelijke richting voortzet ten, doch Pjins Hendrik yertrofc heden vjan Bergen naar Christiania, wóaT hij 'hedenavond zal apriveeren. Het Kon. muziekkorps van Gonïmy en Baar naar Kopenhagen. Kaar de ,,'s-Hert. Crt." verneemt, zal het Kon. Muziekkorps van Goulmv en Boar, directeur de heer Joh. .Wierts, de 'Nederlandsehe Tentoonstelling te Kopen hagen opluisteren. Het korps vertrekt 29, Juni daarheen en zal er tot 10 Juli blij - ven. BE EERSTE KAMERVERKIEZINGEN MIDDELBURG. In de gisteren gehou den zitting van de Prov. Staten van Zee land wenden tot leden van de le Kamer gekozen zitting van de Prov. Staten van Zeeland werden tot leden van de le Kamer geko zen f i Vacature C. Lucasse (A.-;E) de heer mr. A. A? de Veer (A.-R.) met 29 stem men, tegen 4 op den heer Oudegeest, 3 op den heer Herm. Snijders en 5 blanco. Vacature mr. A. J. P. Kokker van Craayenstein van Rengerskerke (gekozen als Vrij Liberaal, doch zich thans tot de C.-H. rekenende) de heer prof, dr. J. R. Slotemaker de Bruin te Utrecht (C.-H.) mei 23 stemmen, tegen 11 op den heer J. N. Ellebaas. 4 op den heer Oudegeest cn 3 op den heer Snijders. MAASTRICHT. In de vergadering van de Prov. Staten van Limburg zijn tot leden van de Eerste Kamer herkozen: O. M. F. Haffmans (R.-K.) Jhr. mr. L. II. L. J. v.- d. Maesen de Sombref (R.-K.) en mr. P. Jansen (R.-K.) LEEUWARDEN. In de vergadering Prov. Staten van Friesland zijn gekozen .tot leden deg le kamer: J. J. Roles (A.-R.), L. Wc de Vries (C.-H.) W. Fransen Jz.(R.-K.) en S. Sytsma (A.-R.). De aftredende heeren E>- J. Bergsma én van Weideren Rengers. beiden leden van den Vrijheidsbond en' H. H. van Kol en H. Polak, .beiden leden der S.D.A.P. zijn dus niet herkozen, zoodat rechts hier 4 Zetels op links heeft gewonnen. UTREOriT. In de vergadering van de Prov. Staten van Utrecht zijn herkozen tot leden der Eeiste Kanier, de heeren Jhr. Mr. J. W. M. Bosch van Oud-AmeÜe-! weerd (R.KJ en G. C. D. d'Aumale Ba ron van Hardenbroek van Hardenbroek (A.-R.), ARNHEM. In de vergadering van de Prov. Staten van Gelderland' is tot lid der Oude. Eerste Kamer gekozen in de va cature Mr. F. J. M. A. Reekers (R.-K.) de heer P. Th. M, Dobbelman (R.-K.). Daarna zijn tot leden der Nieuwe Eerste Kamer gekozen, de heerenJ. F. O; Arntz (R:.-K.), Mr. W. si. J. Th. van Basten Baf- tenburg (R..-K.), P.- Th. M. Dobbelman (R.-Iv.), Jhr,- J. Beelaars van Blokland (A.-R.). prof'. Mr. P. A. Diepenhtorsb (A.-R.) O. J. E. Baron van Wassenaar van Katwijk (C.-H.)j HAARLEM. De uitslag van de ver kiezingen in de gisteren gehouden verga dering der Provinciale Staten van Noord vergadering der Prov. Staten van Noord- Holland luidt: Vacature K. Cz. de Boer (V3 B.) geko zen bij 3e stemming de heer W. de Vlugihil (A.-R.) met 32 stemmen tegen 29, op den heer F. M. Wibaut (SJD.A.P.) en 11' blanco. Vacature Cremer (V. B.): mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen fR^-K.) met 33 jtetemmen tegen 29 op den heer Wibaut. Daarop werd het .aftredende lid mevr. ,W. C. B. Pothuis:Smit (S. D.) herko zen met 39 stemmen tegen 31 op den hear m!r. H. Verkouteren (C.-H.) Vacature D. J. v. Houten (V. B.j: nfr H. Verkouteren (C.-H.) met 30 stem men tegen 29 op den heer .Wibaut. Vacature Dr. J. Kraus (V.-B.)J. J. Hajzevoet (R.-K.) met 30 stemmen tegen 27 op den heer 'Wibaut. (Reeds geplaatst in een deel der oplage: van ons vorig nummer.) In de vacature y. Nierop (V. B.) ver kregen bij eerste stemming J. D'ouwes (A.-R.) 30, v, Houten 11, Wibaut 28, Breebaart l,b lanco 1, ongeldig' 1. Bij tweede stemming verkregen 'Douwes 32, v. Houten 8, Wibaut 29, mr. Asscher 1, blanco 1, herstemming J. Douwes 31, Wi baut 32, blanco '6. Gekozen: F. M. Wibant (S.D.AP.) In de vacature-Van Embden verkre gen J. Douwes (A.-R;.) 32 stemmen, prof. Van Embden (V.-D;.) 32 stemmen, Va Hou ten 3 stemmen, blanco 2. Bij 'tweede stemming: prof. Van 'Emb den 38, J. Douwes 32, blanco 2. Herkozenprof. Dr. D. van Embden (V.-D.),- In de vacature-mr. Slingenberg (V.-D,) verkregen mr. Slingenberg 36' stemmen, Douwes 29 stemmen, blanco 2. HerkozenMr. II. Slingenberg (V.-D.) In de vacature-Vliegen (S.D.A,P.) ver kregen bij eerste stemming: Vliegen 30 stemmen, Douwes 30 stemmen, v. Houten 9 stemmen, blanco 1van onwaarde 1. Bij tweede stemming: Vliegen 31, Dou wes 30, v .Houten 8, blanco 1. Bij herstemming verkregen Vliegen 38 stemmen, Douwes 30, blanco 1. Herkozen: W. H. Vliegen (S.D.A.P.). DEN HAAG. Bij de eerste stemming in de vacature-baron van Voorst tot Voorst (R.-K.) werden uitgebracht 75 stemmen. Hiervan verwierven J. 'Js Du baron van Voorst tot Voorst (R.-K.)- (aftr.) 42 stemmen, mr. P3 Rink (V.-B.) 9; Dr. Stoop (S.D.A.P.) 18; Dr. Alette Jacobs (V.-D) 3: Mr. R, A. Fockema (V.- B.) 1; blanco 2. Herkozen baron van Voorst tot Voorst- (aftr.) Tweede stemming uitgebracht '76 Elem- men. Hiervan verkregen Mr. L,- W. C. v. Berg (A.-R,) (aftr.) 42; Dr. Stoop (S.D.A.P.) 17; mr. Rink (V.-B.) 10; mr. Fockema (V.-B.) 1, mr? Limborg (V.- D.) 2; mr. van Aalten (V.D.) 1; -A. B. de Zeeuw (S.D.A.P.) 1blanco 2. Herkozen Mr. L. W. C. v. d. Berg (A.-R.) (aftr,) Derde stemming. Uitgebracht. ,77 stem men. Hiervan verkregen Jlir. Mr, Dj-. N. G. de Gijselaar (C.-H, )aftr. 43; Dr. (S.D.A.P.) 18; mr. Rjnk (V.-B.) 10; A. de Zeeuw (S.D.A,P.) 1; mevr. dr. Ckr. A. Kluyver (V.-D.) 3; blanco 2,- Herkozen Jhr. Mr. Dr, N. C. De Gij selaar (C.-H.) (aftr,). Vierde stemming. Uitgebracht 77 stem men. Hiervan verkregen: G. J, v. Swaay (R.-K.) (aftr.) 42 stemmen, Dr. Hoop 18; Mr. Rink 10; Mr. v, Aaiten 2; A. de Zeeuw 1; mej. Mr. E, v. Dorp 1; Mr. ■Tiel (V.-B.) 1; blanco 2, Herkozen G. J. van Swaay (R.-K1.;), (aftr.) Vijfde stemming. Uitgebracht 76 stem men. Hiervan verkregen Mr. A, v. d. Hoeven (C.-H.) (aftr,) 42 stemmen; Dr. Stoop 17; Mr. Rink 10; A. de Zeeuw 1; Mr. Tiel 3, Mr. v) Aalteu 1blanco 2. Herkozen Mr. A. v, d. Hoeven O.-H.) (aftr.) Zesde stemming, uitgebracht 77 stem men. Hiervan verkregen A. J, A. Gilissen (R.-K.) (aftr.) 42; Dr. Stoop 19; Mr. Rink 10; Prof. v. Vollenhoven 4; blan co 2. 1 Herkozen A. J. A, Gilissen (R.-K.) Zevienkle stemming. Uitgebracht' .77, stemmen. Hiervan verkregen J. H, de Waal Malefijt (A.-R.) (aftr.) 43; Mr. Rink 10; Dr. Stoop 19; G. Vlug 3; blan co 2. 3 Herkozen J. H. de Waal Malefijt .(A.-R.) Achtste stemming. Uitgebracht 76 stem men. Hiervan verkregen Jhr. Mr, E. B. F, F. Wittert van Hoogland (R.-Iv.) (aftr.) 41: Dr. Stoop 19; Mr. Rink 10; M, C. M. de Groot 2blanco 4 stemmen. Herkozen Jhr. Mr. E, B. F. F. .Wittert van Hoogland (R.-K.), Negende stemming. Uitgebracht 71 stemmen. Hiervan verkregen A. W, F. Idenburg (A.-R.) (aftr.) 42; Dr. Stoop 16; Rink 9; Mr. .Werker (V.-D,) 2j blan co 2. Herkozen A. W. F, Idenburg (A.-R,,). Tiende stemming. Uitgebracht 69 stem men. Hiervan verkregen Prof. A) Anemq (A.-R.) (aftr.) 40; Mr. Rink 8; Dr. Stoop )17; Mr. Joekes (V.-D.) 1; Jhr. Mr. Vis ser van IJzendoorn (V.-B.) .1blanco 2, Herkozen Prof. A. Anema (A.-R.) GRONINGEN. In de vergadering van de Prov. Staten werden gekozen tot leden der le ICamer ,de heer Mr. M. Mend-els (S.D.A.P.); de heer J. B. Weaterjiijlk (V.-D,); Mr. S. de Vries (A.-R.) ZWOLLE. De drie aftredende leden der le Kamer de heeren Dr, H. Fraassen (A.-R.) J. D. L. v. d. Lande (R.-K); en Mr. W. L, baron de Vos van Steenwijk (C.-H.) zijn herkozen. ASSEN. Voor de le Kanier werd' ge kozen de heer J. B. Westerdijk (V.-D.) en herkozen de heer Mr. H. Smeengfc (V-B.) sHFRTOGENBOSCH. Alle aftreden de leden werden herkozen te weten de nee- ren Mr. A. J,- S(. M. Smits; H. M. J, Blom jaus Dr. J. A, A. M. van Loon Jhr. P. J{ J. S. M. v. d. Dpes de Will- bois; Mr. W. M. van Lanschot en Jhr. Mr. F. 'X, A. Verheijden, allen R.-K} D« samenstelling der Eerste Kamer, De oude Kamer. De Eerste Kamer in haar huidige sa menstelling bestaat uit: R.-K. 18, A.-R. 9, C.-H. 5 (waa(Hbijl we den heer Fokker, die voor Zeeland als' Vrijheidsborider gekozen werd, doch la ter verklaarde meer voor de Chr. Hist. Unie te voelen, bij deze partij rekenen); dus totaal rechts 32. Verder uil 11 Vrijheidbonders, (waar bij uwe indeelen baron yan der Feltz, die voor Drenthe als vrij-z.-dam', gekozen was, doch zich daar later van nfteoheidde)'. Vrijz.-Dem. 2, fe(.D.A.P. 5, dus totaal links 18. De verhouding is 'dus in de oude Kamer 32 rechts tegen 18 links. De nieuw* Kamer. Ten'gevólge van de gist0ren gehouden verkiezingen zullen in de nieuwe Eerste Kamte' de zetels als volgt verdeeld zijn: R.-K. 21, A.-R. 13, C.-H. 7, dus totaal .rechts 41. 1 Verder V. B. 1, Vrijz.-Dem. 4, S. D-. A P. 4, dus totaal link's 9. De verhouding wordt thans 41 rechts tegen 9 links. Van de 9 zetels, welke door de rcch terzijde 'werden gewonnen komen ten goede aan de R.-K. 3, A.-R. 4, en C.-Hi., 2 Bij de linkerzijde Meef vjan de 11 Vrijheidsbondea's alleen de heer Smeenge (Drenthe) .over; de Vrijz.-Dem. wonnen 2' zetels, terwijl de S. D. A. P. zonk van 5 op 4. Gememoreerd dient nog dat de heer J. B. Westerdijk' (V. D.) twee keer is gekozen, n.l. in Drenthe en in Groningen. Juist toen gisterenmiddag de leeuen der staten zich van hun zetel hadden verheven, o'mdat de heer Struve de voor geschreven eeden zou afleggen, klonk, van de publieke tribune geroep van „ga allemaal zitten." Toen de voorzitter tot stilte ha,d aangenaamd, begon de persoon die de onrust veroorzaakte, nog meer te roepen en nami naj een dreigende hou ding apn. Een aaniwezige agent van politie en twee bodes werden den man weg wan de tribune, liet 'bleek dat hij1 in over spannen toestand, verkeerde. De onge lukkige werd naar ihet politiebureau over gebracht, waar medische 'hulp werd in geroepen. Op verzoek van den commissaris van politie te ^Vliddelbburg, is te Zierikziee zooais wij reeds onder Goes meldden, aangehouden zekere F. B.., verdacht van verduistering van een rijwiel. N.ader bleek; da,t hij zich Jpo'k te Vlissingen aan aulk. een misdrijf had schuldig gemaakt- Het. rijwiel, dat hij le Vlissingen verduisterde werd te Goes verkocht en daar in beslag genomen, het te Middelburg verduister de rijwiel verkocht B, te Vlissingen, doch intusschen is deze i'iets weer naar Am sterdam verkocht. Nadat B. eerst naar Goes ter confrontatie was overgebracht werd hij naar Vlissingen getransporteerd en na heëindiging van het onderzoek aldaar naar Middelburg, wahr thans aOR. het politie onderzoen is geëindigd, zoo dat Bi- aan de justitie 'kon worden voor geleid. Gisteren werd intusscheft reeds weder aangifte van diefstal ,v0n een rijwiel ge daan. Op de Markt alhier verloor gis terenmiddag een juffrouw uil: Vlis inzeil een portemonnaie met een vrij belangrijk bedrag aan geld er in. Omstanders had den gezien dat een Middelhurgsche juf frouw het verlorene opraapte. De politie ■begaf zich naar de woning van laatst bedoelde en deze h3d de portemonnaie voiorloopig in haar kast opgeborgen, vol gens haar zeggen met de bedoeling er later -aangifte van te doen. De rjoütia wees er de vindster op, dat zij dit beter direct had kunnen doen. Door de verkiezing van mr. A. A de Veer tot lid van de Eerste Kamer zal een vacature ontstaan in de Prov. Sta ten. Opvolger van mr. De Veer zal 'zijn de heer J. H. Geschiere, oud-liu der Staten, te Grijpskerke, de eerste der nog .niet gekozen verklaarde candilaten der antirev. partij in 1919. Gisteren arriveerde alhier een groot aantal badgasten van de Belgische kust plaatsen, met de Prov. boot uit Breskens iofa een kijkje te gaan nemen op de m-arkt te Middelburg. Alhieï is Donderdagmorgen in St. Jacobuskerk een gedenkplaat onthuld ter nagedachtenis van de 14 te klissingen Wonende Belgische soldaten, die in den oorlog voor 'hun vaderland vielen. Voor do onthulling wefd een H. Mis opgedra gen, en daarna hield de weleerw. h'eer J. van der Sman, kapelaan te Amster dam, vroeger te Vlissingen, oen rede Waar in hij herdacht 'Wat de overledenen voor hun vaderland hebben g'edaan. De kerk was mooi versierd en verschillende auto riteiten en vele dei' Belgisch® inwoners van Vlissingen omd-er Wie versehijlende oud-strijders, woonden de plechtigheid bij. Kapelle. Het dient zeker wel vermel ding dat door B. en W. alhier, is laten dempen, de put aan den ingaing van het dorp richting Goes. Wanneer nu door het Rijk vergunning wordt verleend is de weg aldaar heel wat verbreed wat zeker niet overbodig was. daar deze bocht zeer gevaarlijk was en in de laatste jarèn vele aanrijdingen op de plaats voorge vallen zijn. Vooral door automobilisten en motorrijders zal deze verbetering toe gejuicht worden. Door de woningnood die alhier nog in hooge mate heerscht, werd gismren een gezin met heel hun hebben en houden .de straat opgezet- Nergens was. onderdak te bekomen, zoodat ten sloitte men zich over hun moest ontfermen en in het armenhuis onderdak ikregen. HansWeerd. Woensdag j.l. heeft de zee boot „Mathilda" voor eigen rekening van de N.V. ,wóff „Zeeland", een proeftocht gemaakt vpn hieg tot dicht bij Sluis. Gisteren is zij naar binnen geschut om voorzien te worden van steenkolen. Hcinkenszand. Dinsdagavond vergader de de R.-K. Propagandaclub „St. Wilh- brordus" in de school. Aanwezig waren alle leden, waaronder ook het nieuws lid Jac. de Jonge. De voorzitter opende op de gebruike. lijke wijze de vergadering en heette allen welkom. De notulen weiden goedgekeurd. Ingekomen waj-en de eerste strooibibetten voor de a,.s. verkiezingen, die de propa gandisten deze week zullen uitbrengen. De voorzitter maande de leden aan om toch. vooral in dien korten tijd, voipr de verkiezingen hun best le doen en geen moeite le ontzien om het den menschen duidelijk te maken. De tweede paöieren- aanval zal de volgende week een aan vang nemen. Vervolgens hield een der leden zijn spreekbeurt en mod daarna een langdurig applaus oogsten. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voor zitter te ruim 10 uur de vergadering! mei het gebed. Ware» de Haudboog'1- s'ehuttcTs de dupe geworden den afge-. loopeu winter v|aa den storm, doordatj hun vog'elsteng wérd vernield, th,a,ns kun nen wij ons verheugen in 't spreekwoord eendracht maakt macht; ieder heeft mee geholpen aan het gtrootsche werk, ge steund door den ondernemer, C. Verdonk, met als aannemer den heel' H. Paree om een njeuWe steng' in de plaats fe krijgen. Het Welrk is weer voltooid, de hiandboo'g- soeiëteiten Concoydia cn Eensgezindheid kunnen veirder weer de oude sport in beoefening brengen en wij twijfelen dan ook niet of ,alle Handbpogsociëteiten van 'g-Heerenhoek on omstreken, zullen blijk yan Waardeering geven, dat ze zich ver heugen in het feit, ida,t 's-Heerenhoek' een nieuwe steng is machtig geworden dooi' allen alis één man Zaterdag naar het; concours te komen (zie .advertentie) en daar 'Weer te bevechten wie zich' als meester mót pijl en boog kan opgeven, en dit alles door eensgezindheid. Nog maals .alle sociëteiten zonder onderscheid worden door de Handbóogsociteiten Eens gezindheid en Concoydia uitgenoodigd. Kwadendammc. Hier zal Zondag yoor de R -K. Kiesvereeniging als spreker op treden de heer L. A. FRUIJTIER, yan Seheyeniugen. Drukke opkomst is g'e- Wenscht. (Zie de advertentie in dit num- mdr). Noord-Kraaijert Gisteren had alhier de .aangekondigde jaarvergadering van de R.-K. Kiesvereeniging' plaats in café Oost hoek, waarin als spreker optrad de heer Joh. L. Buysing uit Vlissingen. Na opening door den voorzitter mei den christelijken groet en liet voorlezen der notulen van de eerste oprichting-s vergadering, werd door de secretaresse een jaarverslag, uitgebracht, 't welk na voorlezing een dankbaar applaus ver wierf. Daarna hield de heer Joh. Bui- sing voor een zeer aandachtig: publiek een lezing waarvoor hij ,als onderwerp had gekozen: „Ons Ropins'che Recht geeft 'Rpornsthep (Plicht.'-' Op zeer duidelijke wijze zette hij de daden van ons Roomsch Ministerie uit een; allereerst- van onze Minister-iPres-i- dent welke in 1918 de revolutionairs 'woelingen den kop indrukte. Vervolgens werden van iederen Minister in 't bijzoiit- der nagegaan, wat zijn Exc. voior 's Lands belangen gedaan had, waarna hij iedere stemgerechtigde op -'t hart drukte, dat door het Rooovsche recht wat wij had den ook een zeer grooten plicht hadden te vervullen en dat dit ieder kiezer volgens zijn geweten verplicht was te dcteu. De voorzitter dankt de heer Buising vopr zijn leerzame woorden. Laatstge noemde verwierf een dankbaar applaus. Hierna nam, de eere-voorzitter J. P. Doeswijk, kapelaan te -'s-Heerenhoek liet woord en hoopte dat hetgeen de iieer Buysing ter gehoore had gebracht hon- dervondige vruchten moge voortbrep"en en dat allen gropte propagandisten zou den zijn van deze leerrijken avomd. De voorzitter dankt voor de pakkende woor den welke ZijnEerw. had gesproken en dankte den heer Buising nogmaals na mens liet bestuur en leden en riep liem een „Tot Weerziens" toe waarna (leze geanimeerde vergadering met den christe lijken groet gesloten werd. Hulst. De liogeej'.w;. heer mgr. Joh. Wagner, afgeyaardiglde va» Kardinaal Piffl te Weenen, heeft in opdracht yam 'het Oost-enrijksche Roode Kruis, ,aan mej. Phine yam Waesherglie, penuiugmeestereS en aan den hcelr J. J. F- vlam Zeyl, secre taris van 'het comité tolt hulp voor Wee nen, doen toekomen de aan hen toege kende zilyeyen eeremedaille van het Oos t-enrijksche Roode Kruis. („Zei.") Ook onze gemeente zal niet ontbre ken, 'wiaair het geldt de kiezers aan te vuren tot het vervullen van hun stem plicht, ials tooneel te dienen voor eene g.rootsche manifestatie. Zondag a.s. Zal, blijkens achterstaande advertentie in de lokalen der Mulo-sehool een bondsdag wor den gehouden van de R.-K* Staatspartij in Zeeland, waarbij a-ls sprekers zullen optreden de heeren Bomans en D.e Lobel, beiden uit Haarlem- Onnoodig te zeggen, dat geen enkel Katholiek uit -het Land van Hulst op die meeting behoort te ontbreken. Sas-Van-Gcnt- Zondagmiddag half zes geeft 'het h'airmoniegezelschap „De Ver- cenigdc Vrienden" een muziekuitvoering op den „Molenberg", .We Vernemen, dat de R.-K. Kies- vereeniging alhier het voornemen koestert, om 2 Juli als', onze gemeente in het licht te stellen yan „Roomsch» politiek", In den namiddag yam dien dag Zal' ean openluchtmeeting, midden in -ons stadje, op de gkootë markt gehouden worden en wiaag als sprekers' zullen optreden de 'heer J. W'. Vienings- uit Goes en de zeereerlwiaarde Pater Silvester O. F. M. uit Sluiskil. Eveneens zou het in de bedoeling lig gen een en ander te doen opluisteren door muziek. Clinge. Dinsdag j.l. kwam de Gemeente-, raad in openbare vergadering bijeen. Af-: wezig waren de heeren Bolsens en Praet. Voor kennisgeving worden aangenomen eenige ingekomen stukken 'w.o. het h'esluiii van Ged. Staten tot goedkeuring van kiel! primitief kohier H.O. dienst 1922 (Janua-, i'i-Mei), een afdruk van htet voorstel van Gedeputeerde staten aan de Provinciale Staten omtrent het door den Gemeente raad aangevraagd renteloos voorschot' voor de vérb'arding' van de Molenstraat en yan het bestuur van den Polder Clingle, de toezegging eenex bijdrage in de kosten dier verharding. Op een verzoek van de Burgórwacli'ii te Nieuw-Namen om vergoeding ten be drage v,an f140 voor gegeven instructie in 1919, 1920 en 1921, wordt na: eenige discussie besloten f 50 beedhikbaalr te stellen. Ingevolge desbetreffende verzoeken wordt 'besloten bij de eerstvolgende wijzi ging der algemeene politieverordening toe stemming te verleenen tót bét maken va» dansmuziek tijdens1 de kermisdagen zonder uitdrukkelijk verlof vau den Burge meester. De vaststelling van het bedrag1 der tegemoetkomingen in de kosten yan schoolbezoek ingeyolge een tweetal desbe treffende Verzoeken Wordt overgelaten aan Burgemeester en Wethouders. Ingekomen is! een yejrzo ek van F. Pi va- eet te NieuW-Namen om' -e,ene suhSidie voor den door hem te ondernemen auto- omnibusdienst HulstNieuW-Namen v.v. met een auto vöofi' ongeveer 14 per sonen. De Voojrzitter ,achi het wensohelijk alsnog zekerheid te vjerkrijgen o.m. om trent het aantal ritten per dag, de kósten pet rit de halten o.a. in de kóm van het dorp Clinge, algemeen Wordt deze verbe tering van het verkeer met ingenomenheid tegemoet gezien en acht men ruime sub- sidieejrmg gerechtvaardigd. Het verzoek Wordt aangehouden. Ingevolge bericht van Gedeputeerde Sfaten dat de koninklijke goedkeuring onthouden is aan de verordening tot hef fing eener plaatselijke inkomstenbelasting op grond ,da,t een aftrek Voor noodzake lijk levensonderhoud ad f 600 te hoog wordt geacht, wordt' die aftrek vermin derd tot f 500. Hierna wordt overgegaan in geheime vergadering. Aantal kiezers. De kiezerslijsten voor 'de Tweede Kamer in 'de 187 stemdistjricten yan den kies kring XII, Middelburg-, tellen te samen 119.631 namen. -v, Buitengewone zitting van (le Prov. Staten. Donderdagmiddag kwamen d© Provin ciale Staten van Zeeland in buitengewone zitting bijeen. Aanwezig waren 41 le den, afwezig de heer Gerlach van Sta Joosland. Aan de orde was allereerst net onder zoek der geloofsbrieven Van het nieuw ge kozen verklaarde lid, den heer H. R. Struve. Nadat op advies Van de daartoe benoem de «ommisse tot toelatiing was besloten. werden door den heer Struve de voorge schreven eeden afgelegd! en nam hij zit ting. Vervolgens werd voorlezing, gedaan,, van den reeds gepubliteerden brief va» den heer J. H. Blum, waarin deze af scheid neemt van 'de Staten. De Commissaris der Konnigin wees er op, dat allen ongetwijfeld met leedwezen zullen hebben kennis genomen van bet ontslag, hetwelk de heer Blum onlangs als lid van het wetgevend en het uitvoerend lichaam dezer provincie heeft meenen ta moeten nemen. Hoe helder en frisch zij» geestesgaven ook nog mogen zijn, zijn lichaamskrachten helaas stellen hem naar zijn meening niet meer in staat zich ten: volle te geven aan het werk, dat hem lief was, zich te .wijden in een openbare func tie aan de belangen van ons dierbaar ge west. Het welzijn onzer provincie en harer ingezetenen, dit is het wat den heer Blum steeds voor oogen heeft gestaan; tij dens zijn ongeveer 17-jarig lidmaatschap der Staten en tijdens de o-ngeveer 15 jaar, welke hij' in het dagelijkscih bestuur, der provincie zitting had. Gij aldus spr. die hem menig maal aan uwe beraadslagingen met jeug dig vuur hebt. kunnen hooren deelnemen, zult allen, zelfs al waart gij! niet atijd zijn opvatting en zienswijze toegedaan, toch moeten erkennen, dat 'de heer Blum met volle toewijding, warme liefde, groo ten ijver en trouw de op hem rustend» taak heeft waargenomen, terwijl zij, die met hem in nauwere aanraking kwamen, met mij kunnen getuigen va» net groot» aandeel, dat de heer Blum1 heeft gehad in het treffen van belangrijke maatregelen en besluiten. Ook in de commissie8, waarin uw oud-medelid zitting had ik deni hierbij aan zijn lidmaatschap van de com missie voor de Prov. Zeeuwsche Elec.tr. Mij. en van de Prov. Bibliotheek zün zijne adviezen steeds op prijs! gëstWd- Slechts noode zullen wij den heer BlO11* in ons midden missen. Een krachtig, eer lijk strijder voor zijn beginselen, een m»11 met rijke kennis, vele talenten, een.' nian met een hart va» goud. Namens de pro vincie meen ik hem hier in het openbaar hulde en oprechten dank te mogen bren gen voor alles wat hij ten bate van Zee land heeft gedaan, niet alleen als lid der Staten en van Ged. Sitaten, maar ook in menig andere functie eu voor het vela

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1922 | | pagina 2