binnenland vlissingen goes DONDERDAG 22 JUNI 1922 NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT ZWITSERLAND PORTUGAL AMERIKA. ütf zeeland". beletten zich met werk bezig te houden raden de Dnitsehe specialisten hem' aan nm naar DuitschLand te gaan. De Tlussi- eohe geneesheeren vreezen echter, dat dte BDfuitsche monarchisten een hanslag op hem' zullen plegen en raden daarom' de Kgim aan. Sneeuwstormen. Sinds eenige dagen is er in het Berner Oberland veel sneeuw gevallen, zoadat alle toppen, tot 1400 M. boven de zee met sneeuw zijn bedekt. Op de Oostelijke helling van den Watzmann in tie Salzbur- ger Alpen zijn een aantal toeristen door een sneeuwstorm verrast waardoor er twee zijn omgekomen, drie anderen wor den vermist. Een ramp op de Taag. De Lissabonsehe correspondent van de „Times" meldt: Bij een feest, dat gehouden werd oj) den goeden afloop van den vlietocht over den Atlantischen Oceaan, door de Pprtugee- sche vliegers volbracht- kwam een lichter, geladen met vuurwerk, die op de rivier de Taag voor anker lag, tot ontploffing en zonk. Twintig personen verdronken 'terwijl er veertig gewond werden., De dreigende spoorwegstaking. In verband met de dreigende spoorweg staking in de Ver. Staten heeft president Harding bekend gemaakt, dat als het tot een staking- komt de regeering onmiddel lijk de exploitatie zelf ter hand zal ne men, teineinde den geregaldcn treinen loop te verzekeren. De Ha&gsche Conferentie. Gisterenmorgen was' de algemeene miet- Russische commiésie bijeen. Van Engel sehe zijde vernemen wij over deze zitting) het volgende: De benoeming. v|an jhï. van Karne beek tot eere-voorzitter Werd bekrachtigd. Sij Philip Lloyd Greane, Engeland, stelde voor mT. Patijn te benoemen tot' voorzitter der alg. niel-Russische com missie. In zijn rede verklaarde hij dat het wenschclijk was dat nix. Patijn voor- yzittej- werd, daar geen hetere voorzitter kan worden gevonden. In de eerste plaats genieten wij de gastvrijheid van Nederland en i n de tweede plaats is de heer Patijn zeer bekwaam en heeft hij zijn land reeds giroote diensten bewezen. Mr. Patijn aanvaardde zijn benoeming, Welke hij acclamatie en met applaus we'rd genomen, met een korte rede. Alvlojrens de heer Van KarnebCek' het voorzitterschap overgaf,, sprak hij de bes te wenschen voor de conferentie uit. Op vookstel Alpaud (Frankï'ijk) werd Ca.tiey (België) tot' vioe-presidenfc benoemd. Op voorstel-Ja pan werden benoemd: tot voorzitter der sub-commissie voor par ticuliere aangelegenheden sir Philip Lloyd Greaneder suheotnmisaie voor de schulden Alpaud; der sub-eomtnissie voor de credieten Avezzano (Italië). Alleen de voorzittel' der algemeene com missie zal met den pj-esident der Russfsche commissie in contact treden en de samen werking der sub-commissie regelen. Een verklaring van Van Karnebeek- De minister van buitenlandscke zaken, jhk- mr. v. Karnebeek, president van de voorbereidende Haagsohe conferentie, heeft tegenover den vertegenwoordiger Van Havas' 'het volgende verklaard: Ik denk niet, dat men van de prelimi naire conferentie betere resultaten heef(t kunnen verwachten- De toetreding van Frankrijk Werd bijzonder op prijs gesteld. Groot is de Voldoening bij ale delelgaties, die, het moet erkend worden, al wat in haar vermogen was, in het werk hebben 'gesteld om de taak yan del Pranseh'e fegeering te vergemakkelijken. De lajbeid der conferentie verkeert in- tusschen in het hegin-stadium. Een enkel resultaat is reeds verkregen en wel een zeer belangrijke uitsiag, n.l. de wijze van Werken en de geest, waarin de onderhan delingen met de Russen zullen worden aangevat en eventueel voortgezet. Het zal voornamelijk van hen afhangen of de ar beid der conferentie voortgang zal kun nen hebben en vruchten zal dragen. Daar toe zal het noodig zijn, dat de Russen het bewijs van hun solidariteit met alle dele gaties zullen leveren, ten einde ons te steunen in het streven om de conferentie het sobcire en bescheiden karakter te ge ven, da,t ons, ten koste van het opleggen Van zwage offers aan de pers, gelukt is, haar te verschaffen. De soiree voor tauilentandsclie zaken. Aan de soiree, welke Zaterdagavond in het Hotel de Twee Steden door de persregelingsoommissie zal worden aange boden aan de buitenlandsche journalisten die ter gelegenheid yan de Haagsche con ferentie te 's-Gravenhage vertoeven, zul len o.a. medewerking verleen en Paul Col lin die Fransebe en Tholen en van Lier die Engelsehe liedjes- zullen voordragen. Tot de sofrée zijn o.a. uitgenoodigd de minister van buitenlandsche zaken en de leden v,an de Hollandsche delegatie. Journalisten. Een dagelijks oh persbulletin. n Het Haagsohe correspondentiebureau1 meldt De Gazette de Hollande zal in verband met de conferentie yan Maandag 26 dezer af een dagelijkseh bulletin laten verschij nen, dat dienst zal doen als orgaan van de petrsregelingis-commissie en de sub-com- missiën voor uitstapjes, ontspanning en dergelijke. Deze bulletins zullen geïllustreerd in de Fransche en Engelsehe taal verschij nen en kosteloos verspreid worden ,aan de delegaties en journalisten. Het Journal des Débats oVcr Den Haag- Het Journal des Débats hééft m'et voldoening geconstateerd, dal de atmos feer, waarin de Conferentie is begonnen, kalm is, zonder lawaai of opzien. Dan prijst het blad het program van Minister van Karnebeek, die als „geestig en pr.actisch mensch" van meening is, dat 't heter is om in Den Haag methodes! toe te passen, welke precies het tegenover gestelde zijn van die van de Italiaansehe Rivièra. De herinneringen yan daar zijn zooda nig, d,at alle ernstige menschen den confe renties de rust en de discretie wenschen te 'hergeven, welke voor vergaderingen van deze soort noodig zijn. Eir zal ongetwijfeld nog lang genoeg ge confereerd moeten Worden, merkt liet' blad op en het spfeekt de hoop uit, flati organisatoren yan deze verdere conferen ties een voorbeeld zullen nemen aan deze Haa'g'sdhe Conferentie. De Franschc pers over minister Van Karnebeek. Terugkomend op de rede, waarmede jkr. V,an Karnebeek de conferentie geopend heeft, verklaart Gauvain in het „Journal des Débats" het daarmede geheel eens te zijn. De heer Van Karnebeek, schrijft hij, heeft Nederland vertegenwoordigd op de conferentie te Genua. Als geestig en pr.actisch man denkt hij, dat het 't best is de Den Haag de methoden te volgen, die lijnrecht tegenovergesteld zijn aan die yan de Rivièra. Daarbij vindt hij alge meene instemming, behalve bij de journa listen, die nu verhinderd worden de gede legeerden na te jagen in de salons Vak hot Vredespalies. Het PapijsChe „Journal" noemt den heer Van Kaipneheek „un homme infiniment aimahle et fin", en Vertelt' dan: Eens op 'n dbg noodigde hij, in het hotel Bristol te Genua, op minzame wijza een aantal journalisten uit op de thee. Glimlachend zeide hij tot de heeren: „Ik heb u vioo,ral uitgenoodigd ter wile van mijn persoonlijk belang, ik ben de verte genwoordiger van, een klein land. Ik weet niet Wat er voorvalt, men vertelt mij niets, ik reken derkalye op u om mij' in te lichten". Een halfuur later be tuigde hij zijh gasten zijn haa-telijk'en dank. Verkiezingsmanifest der Vrijzinnig- Democraten. In het officieel orgaan van den Vrij- zinnig-Democratischen Bond treffen wij' ,het verkiezingsmanifest aan den Vrijz. Dent. Partij'. Wij staan zegt „De Standaard op veel punten tegenover dien hond, maar wij wenschen niet te verhelen, da.t zijn «manifest een geest van oprechtheid ademt, die weldadig aandoet- Het veroordeelt in ronde woorden do programma's die aan elk wat wils bie den; waarmee men tegelijk conservatief en democraat kan zijn. Terecht stelt het manifest voorop, dat ons als allereerste taak wachtherstel der Staat s-financiën. Terecht wijsl het er op> dat opvoering der belastingen niet meer mogelijk is; dat deze zelfs veel te hoog zijn. En even terecht komt het tot de conclusie, dat de uitgaven beperkt moeten worden; dat de tering naar de nering moeLen worden gezet, wil men niet eindigen met een bankroet» Volkomen logisch volgt daarop dan ook de con clusie dat, zoolang het financieel even wicht niet hersteld is, geen nieuwe maat regelen genomen kunnen, worden, die nieuwe millioenen kosten. Zoo zien ook wij' het. En zoo- treden ook wij bij deze stembus op. Daarom waardeeren we den frisschen toon van dit manifest, die gunstig af steekt bij wat de Vrijheidsbond en de S. D'. A. P. bieden. Bij al wat deze twee scheidt, korren ze toch hierin overeen, dait zjj nog steeds vragen om nieuwe maatregelen, die wél vele nieuwe millioe nen zullen kosten. De V D. zijn ook, iren moet het hun nageven, eerlijk in hun uiting nopens den te volgen weg. Van de 150 mil lioen, die gevonden zuilen moeten worden willen zjj er 50 vinden op Leger en Vloot. De overige 100 zullen moeten worden gevonden op de andere departe menten en wel langs den weg van rant soeneering. Voor die rantsoeneeringsgedachle voe len ook wij. Het zal wel niet anders mogelijk zijn. Maar sceptisch staan wij tegenover de mogelijkheid om, na de bii deze Departen enten reeds doorgevoerde bezuinigingen, nog weer eens een derde van het geheel te vinden op Leger en Vloot alleen. Indien inen althans het minimum weerkracht wil handhaven, dat noodig is om aan onze internationale ver plichtingen als lid der Enropeesche vol kerenfamilie te voldoen. De a.n. Eerste Kamer. Heden, Donderdag, komen in alle pro vinciale hoofdsteden de Staten bijeen om een nieuwe Eerste Kamer te kiezen, we gens dezelfde reden waarom op 5 Juli de- kiezers een nieuwe Tweede Kamer moeten toimecren. Dje reden is de ver klaring der oude Kamers, dat er Grond wetswijziging moet plaats hebben, wiel" strekking bereids is vastgesteld met go wone meerderheid van stemmen. Wanneer de nieuwe Kamers -er zijn, zullen deze over de wijzigingen moeten stemmen en alsdan is oen meerderhheid van twee derden der .uitgebbrachte stemmen noo- dig, om de wijzigingen tot wet te manen. De keuze dei' Eerste Kamer geschiedt, voor de laatste maal naar bet titans' nog geldige meerderheidsstelsel, d. w. z. d,at in ieder der elf colleges de senatoren worden gekozen door de meerderheid der Statenleden, terwjjl 'Ie minderheden weg vallen. Als vanouds vormen de Rechi sche leden samen één geheel en ook de Linksche sluiten zich aaneen, hoe ook de verdeeldheid onder 'de kiezers straks zal bJflken. In de Staten, waar de Rgcht- sche coalitie de meerderheid heeft, z;al deze daarvan natuurlijk gebruik maken. Dit geschiedt in Noordbratbant, Limburg, Gelderland, Overijsel, Utrecht, Zuidhol- la,nd en Zeeland, die thans samen 30 van de 50 leden benoemen kunnen. In enkele andere provinciën heeft de Rechtsche meerderheid het in de hand om; als de Linksche leden het oneens zijn, de 20 zetels te verdoelen naar gelang zij mee- nen. dat het beste is. Maar die kans wachten de Linksche groepen natuurrijk niét overal af. Zij zullen zich, zooals reeds verluidde, bij voorbaat bij elkaar aansluiten, om zelf den koek te verdee- len. Hierbij raken de Vrijheidsbonders het meest in 't gedrang; zij zullen een paar zetels aan de solialisten moeten afstaan en vandaar dat de uitslag met veel belangstelling wordt tegemoet gezien. Als nu alles gaat, zooals het moet, zal de nieuwe Eerste Kamer siechla één jaar leven. In het volgende ja'ar wordt zij weder vernieuwd en moet dan gesozen worden volgens een stelsel van evenredige vertegenwoordiging, da,l echter nog niet is gevonden. Het resultaat hiervan zal in 1923 derhalve afhangen van de nieuws samenstelling der Provinciale Stalen» Daarom zullen de verkiezingen van de Tweede Kamer oip 5 Juli een voorproef geven, waarvan de smaak klan bsrekend worden uit de cijfers der partijverhoudin gen in de 18 kieskringen, omdat deze met de grenzen der provincies samenvallen. De uitslag op 5 Juli is derhalve ook voor de toekomstige Eerste Kamer in 1923 van groot gewicht („De Tijd.") Derde tislruni van de lftoe. Haarlemsehe Hanze. Gisteren was dan eindelijk de groote dag aangebroken, waarop de Diioc. Haar lemsehe Hanze ha,ar derde lustrum zou vieren en tevens het koperen jubileum van de tianzebank zou warden herdacht. Maanden en maanden van te voren werd er gewerkt om dit feest schitterend te doen slagen. Welnu, op waarlijk grootsche wijze werd gisteren dat feest gevierd, 's Avons te voren heerschte er hij het reünie der Hanzeleden -n Haarlem reeds een ongekende druktedoch eerst gistel-en bleek hce spontaan net geheele diocees de ze feesten medevierden. Het feest begon met de consecratie van het prachtige Hanze-altaar. Om aalt' negen werd Z. D, H. Mgr. A. J. Callier, bisschop van Haarlem, op' plechtige wijze de kathedraal binnengeleid. Zegenend schreed de kerkvorst langs de neergeknielde menigte, die het voor dtze plechtigheid afgescheiden gedeelte der imposante kerk nagenoeg geheel vullde. Op gereserveerde plaatsen bij het nieu we altaar waren de genoodiglden geze ten met de bestuursleden der Hanze-orgar msaties. Zoo dl'a Z. D. H. de bosschop had plaafs genomen op het faldistorium ving' de plechtigheid der Altaar-wijdingi aanmet groot liturgisch ceremonieel had deze plaats. De Hoogeerw. heer P. A.: 'Stroomer, deken te Gouda assisteerde als diaken, rector J. C. Jansen als sub-diaken, cere- monairius was de Zeereerw. heer J. M5 v. d. Tlijn s ecretaris van het bisdom. De overige functies werden verricht door pas toor G. M. As Beukers uit Krommenie) pastoor Th. Jansen uit Weesp, rector J. P. J.: Kok, kapelaan H. Af. M. Wen nen, te Haarlem, kapelaan J. P. A. Brink man Haarlem, kapelaan J. E» M, Brink man, Heemstede, kapelaan G. Keyzer te Haarlem, kapelaan 'A. A. Vs d. Berg te Lisse, kapelaan C. Oltshoorn Spierdijk, kapelaan A. J. Ms Posmta Poeldijk, ka pelaan G. Schneiders Halfweg, pastoor P. F. W. Soepnel Hoofddorp en jyater M, Schuurman. De Hoogeerw. heer L. A. M. Westerwoudt, plebaan, was naast het al taar gezeten. Onder aandachtige stilte werd door de vele aanwezigen de plechtig:- heid gevolgd, hetgeen hier zeer gemakke lijk werd gemaakt door de keui-igl verzorg de handleiding der liturgische vereeni ging in het bisdom Haarlem, waarvan aan alle aanwezigen eafil exemplaar was uit gereikt. Terstond na de altaar-wijding droeg) Mgr. Gallier een H Mis van dankzegg-in|g op, daarbij geassisteerd door rector J. B. W. M. Möllei en pater N. Schuur man. Onder deze H. Mis voerde het zang koor der kathedraal onder leiding van den directeur, den heer H. A. Pielage -eeni ge liturgische gezangen uit. De feestvergadering. De groote zaal der Vereeniging in de Bagijustraat was in een feestzaal herscha pen. Bloemen en planten, vaandels en banieren verleende haar een schitterenden aanblik, doch meer nog de aanwezigheid van honderden en honderden Hanze ledien uil alle oorden van het diocees. (lm 1 uur werden de hooge autoritei ten, Z. I). H. Mgr. A. J. Callier, bis schop van Haarlem, mgr. M. Ps J. Möll- mann, Vicaris-generaal en Z. Ex. Minister P. J. Ms Aalberse onder hartelijk gejuich der menigte de zaal binnengeleid. Bij het binnenkomen van Z. D. H.: den bisschop zong de vergadering hef) „Aan U o Koning der eeuwen en daarna nam de voorzitter de n-egelingscommissie, de heer J. Tli. Peters, het woord ter verwelko ming der aanwezjgen. Daarna wordt het bondslied gezongen waarna de bondsvoorzitter de vergadering toesprak .daarbij wijzend op het gro'ote belanj van de Hanze en haar instellingen. Na deze rede sprak Z. D. H. mgr. Cal- liei' dr- vergaderden toe en deelde daarbij mede .dat het Z. H. den Paus heeft be haagd den bondsvoorzitter den heer O. J. G. Struyeken te 's-Gravenhage te 3e- noemeD 'ot ridder in de orde van dien H. Gregorius den Groote. Deze mededeeling werd met een bijna onbedaarlijk gejuich ontvangen. Mgr. com plimenteerde den nieuwen ridder en hecht te hem hef, ordeteeken op de borst. De bondsvoorzitter sprak hierna een dankwoord, Waarna Z. D. H.- de bisschop pelijke zegen geeft. Terwijl de vergadering het „Aan TJ, o Koning der Eeuwen" zingiL verlaat de bisschop de vergadering. Hierna sprak de heer Alph. Laudy de feestrede uit. Permanent Hof van Int. Justitie. Naa^r wij vernemen, zal Sir Emst Pol lock, de Ba'itsche procureur-generaal, die de v»|rige zitting van het Hof bijwoonde, hoogS^wlaajrschijnlij'k niet in de gelegenheid zijn Donde.rdag a.s. aanwezig te zijn. Als pleiter voor de Engelsehe Regeering zal optreden Mr. Talbot, K. C., uit Lon den, een der meest bekende Engelsché laidv-ocaten. 1 Inkomstenbelasting voor binnenschippers. Vastgesteld is een Kon. besluit, hou dende bepalingent ot wej-zekering der in komstenbelasting van binnenschippers en yan tot de bemanning behoorende perso nen, die binnen liet Rijk hun bedrijf of beroep uitoefenen zonder er eene vaste woonplaats 'hebben. Hie>rbij is o.m. het volgende bepaald Alle binnenschippers en alle tot de bemanning van een binnenvaartuig hehoo- rende personen zijn gehouden telkens in den loop Van de eerste drie maanden van het belastingjaar der inkomstenbelas ting en in ieder geyal voordat zij in den ovepigent ijd van het belasting-jaar hier te lande varen, zich aan te melden tën kantore van een ontvanger der directe belastingen. De in het vottge lid bedoelde personen, die met een yaartuig het Rijk binnenko men, kunnen zich aanmelden op het- grens-1 kanfoor der invoerrechten, ook indien dit overigens niet tevens kantoor der directe belastingen is. er Van de verplichting zijn vrijgesteld: a Zij die in het bezit zijn van een door den ontvanger der directe belasL tingen hunner woonplaats in het loopende belastingjaar afgegeven verklaring, waar uit blijkt dat zij, ten dage .waarop de verklaring is afgegeven, hier te lande eene vaste woonplaats aan den wal had den; b. De niet binnen het Rijk wonende, mits zij vtreemdelingen zijn en hunne werkzaamheden hier te lande zich bepalen tót de verrichtingen, genoemd in artikel 3 der Wet op de Inkomstenbelasting 1914. Aan de. personen, die zich aanmelden, wordt, door den ontyanger, indien hem dit noodig of Wenschelijk voorkomt, een -aangiftebiljet voor de inkomstenbelasting ter dadelijke invulling aangeboden. Voorts' kan door den ontvanger een voorloopige aansla,g in die belasting- woj-den vastge steld. Tot het bekomen yan de verklaring onder letter -a, wiendt de belanghebbende zich tot den ontyanger der directe belas tingen van zijne woonplaats, die de ver klaring afgeeft, nadat hem gebleken is, dat de belanghebbende eene v,aste woon plaats aan den wial heeft. Bij het in werking treden v.an dit' besluit vervalt bet Kon. besluit van 9 Februari 1915 (Staatsblad no. 77), gewij zigd hij besluit va-n 27 November 1920 Sta3.tsblad no. 830). Onze „goedkoope" Vaeantiekaarten- Uitkijk schrijft in het „Fr. Dagbl.": Wa-t 'n naïve broeder was dat! Hij had gelezen van de vaeantiekaarten. En de prijzen gezien ze hebben ook in ons blad gestaan: veel en veel hooge,x dan voorheen. „Maatr" - dacht de optimist! >,'t kon is meevallen't mocht js bedoeld zijn .als de p-rijs van een vacan fcie-retour! Hoe. 't zij, hij' ging 't vyagen. Officieel hij de hooge oomes van 't spoor „Die cijfers, is dat enkele reis of re tour?" Ze keken hem is gek aan Wias 'm de waj-mte in z'n knikker ge slagen „Natuurlijk enkele reis", zei men. „Maar", waagde de maan nog op te mer ken, „mijne heefen I dan beteekent het Jyoo-r de meeste reisjes nog zoo goed als niets; alleen voor de alerverste reizen geeft het eenige vermindering!" „Mijnheerdat weten we wel! Maar hieg is 'f juist om te doen! Ziet u: de re geering wiou nu eenmaal, dat we vaeantie kaarten gaven; weinul geen soesah, zeiden We! We hebben 't gedaan, maar op deze manier! nu heeft de Regeering haar.zin en wij hebben onzen zin „En 't publiek', mijne heeren „Dat betaaltdag m'neer.l" De poilitic heelt in beslag genomen een valseh bankbiljet van 25 gulden van de serie B. X liet biljet is -'els minder, lang dan de echte, terwijl ae neus en do manen van den leeuwenkop minder fijn zijn uitgeheeld. Ook net papier lijkt van mindere kwaliteit te zijn. Wel ;s hel watermerk aanwezig. Sedert eenige dagen is weder een der wijzerborden van den St. .Jacobstoren bij avond verlicht, en wel da,t naar de zeezijde. In tegenstelling met vóór den oorlog valt nu het licht van voren uit een electrische ballon op net wijzerlioid. De verlichting is niet zoo goed als vroeger. (,,Vl. Crt.") Gisterenavond werd alhier een alge meene vergadering gehouden van de ver- •eeniging- „Het Groene Kruis", onder voor zitterscha-p van den burgemeester, den heer C. A. van Woelderen. Deze deelde naede, dat na. uitvoerige besprekingen met de 'dames, die op de jaarvergadering hier toe een i nitiatief-voorstel hadden inge diend en met Ie Groene Kruis-verpleeg^ ster, zuster Algra, hef bestuur voorstelde te besluiten lot het invoeren van liet geven van een tegemoetkoming voor ver pleging- te bepalen, dat ieder lid. zelf de ilaisse kiest va,n het tarief en verplicht is nter die gekpzen klasse bij: te dr-agen; hel bestuur te machtigen in speciale gevallen, geheel te zijner beoordeeling, vrijstelling of gedeeltelijke ontheffing van de verplichte bijdrage te verleenen; vast te stellen het volgende tarief voor ver pleging: le klasse 10 cent per bezoek, 2e klasse 20 cent en vervolgens inet 10 cent per klasse toit de 10e klasse a f 1.enz. Het volgende tarief voor verleende hulp bij bevallingen, het afleggen en bij trans port: le klasse minstens 12.50, 2e klass? 15.3e klasse f7 50, 4e klasse f10. Na ampele besprekingen werd dit voor stel met algemeene stemmen aangenomens Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat een da,mes-co,mité is samengesteld, het welk zal trachten nieuwe leden te winnen. In verband hiermede stelt hel bestuur voor, de bepalingen betreffende de toe treding van nieuwe leden, als- entrée-gel- den en boeten voor onbepaalden tijd: buiten werking te stellen. Nieuw toe te treden leden moeten dan alleen de vastge stelde contributie betalen. Ook dit voor stel werd met algemeene stemmen aange nomen. (Z.) Burg; en Wefh. stellen den raad voor a,a,n mej. wed. J. van Loenen. weduwe van den gepensionneerden plantsoen- wachter fan dien naam, een toeslag op haar pensioen te geven van f 100 per jaar. Vervolgens stellen burg- en weth. voor de controle op de administratie van de ,wonin ghouw vereeniging „Gemeenschappe lijk belang" op te dragen aan het Centraal bureau voor verificatie en financieele ad viezen der Vereeniging van Nederland- «che gemeenten, wat f 100 tot f 150 per jaar zal kosten. Wij vernemen, dat binnenkort een mailboot der Maatschappij „Zeeahid" een pleitterreis, zal maken naar Arundsen. enz; (Noorwegen). Een combinatie van diverse per sonen heeft een boot gekocht om daar mede pleizierreizen te doen maken mar Oostende, enz. Vermoedelijk zal met deze reizen binnenkort een begin worden ge maakt. Be Engelsehe driemalstschoener „Wa ter Which", welke blikafval heeft geladen is gisterenmorgen van hier naar Engeland vertrokken. H«t ss. Prins Hendrik der Maaat- scbappij Zeeland zal, naar wij_ vernemen, gedurende de vliegdemonstraties te Rot terdam, ligplaats nemen in de Waalhaven te Rotterdam. Wij- geven Katholieken ingezetenen die soms iets mochten vóelen voor den hier ter stede opgerichten Bond van be lastingbetalers den raad, niet' toe te tre den wijl zij hunne eventueele grieven! tegen het'financieel beleid van BurJ en Weth. of van den Raad steeds te berde liiunnen brengen in hunne R.-K. Kies- vereeniging: „Recht en Orde'' welker bestuur nimmer pleegt de zakan in den doofpot te stoppen verleden,, jaar nog deed zij de Sociëteitsuuaestie aan een langdurige gedachtenwisselin(g der leden in eene vergadering der cies- vereeniging onderwerpen. Daar zullen ook! de Katholieke vertegenwoordigers in het bestuur der gemeente niet aarzelen ge willig het. oor te leenen aan rechtmatig© grieven en gegronde opmerkingen. Door actie, niet door agitatie bereikt men in deze zijn doel. Hanswecrd. Het plan van ons fanfare corps „Scheldegalm" om a.s. Zondag' een concert te geven is weg'ens bijzondere omstandigheden uitgesteld moeten worden.- Ooetburg. Deze week verbrandde, nabij de herberg „De Liter", een. hoop onge- dorschte tarwe. De tarwe wais niet tegen brand verzekerd. Oorzaak onbekend. 's-Hcerenhoek. Zondag 25 Juni zal des namiddags te hilf vier in hotel v. d. Bulck eene Algemeene Vergadering wor den gehouden der R.-K. Kiesvereeniging van 's-Heerenhoek. Agenda: Opening; Notulen; Rekening' en verantwoording; Opwekking.sredeVer kiezing van drie bestuursleden; Rond vraag; Sluiting. Hierbij.een dringende aansporing voor alle leden, vrouwen en mannen, om in zoo groot mogelijk getal naar deze vergade ring te komen. Clingc. Maandagavond om half 8 had' in het patronaatsgebouw eeu vergadering plaats van kiezers en kiezeressen, waarbij als spreker zou optreden de heer L. A. Fruijtier, candidaat voor de 2e Kamer, De voorzitter, de heer Em. v. dï Heijden; opende deze minder idruk bezochte bijeen komst en- heette allen hartelijk welkom inzonderheid spreker van dezen avond, dia zoo bereidwillig geweest is hier eena spreekbeurt te vervullen ter voorlichting Van kiezers en kiezeressen. De strijd, dia ons wacht hij de a.s. Kamerverkiezing zal hevig zijn, het zal een strijd zijn van rechts tegen linksdaarom zal ieder wel denkend katholiek het als een duren plicht moeten beschouwen op den dag van 5. Juli, 'op te trekken ter stembus. Dezen avond hopen we van den geachten spreker de noodige voorlichting te hooren. Nat 'n korte, zakelijke inleiding werd 't woord verleend aan den heer Fruijtier wiens be doeling aldus spreker hett is, hier voor de katholieke kiezers en kiezeresse® op eene zakelijke en gemoedelijke mahisr tc behandelen de christelijke politiek, waaronder wij' dienen te verstaan het h®* stuur van den staat, gebaseerd! op d® christelijke beginselen. Als ware degelijke katholieken van den daad, zijn wij ver plicht te stemmen op de katholieke lijst Doen wij dit allen ,dan kunnen wij een macht ontplooien, waarop wij als katho lieken aanspraak mogen maken, dan kdn-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1922 | | pagina 2