Mkaas LTE Go. in Sinkel erenhoek Jeeding VUSSINGEN G 6639-60 i-Overjassen. MS Kragen en Moffen Tweede Blad ERD r en gros - Oude Zaak ndere zaken. iiëteit V/0. V.) direct aan het neden fabrieks- treepte dessins, weed-Costuums odellen. MA, Amsterdam Medische Brieven Kerknieuws Voor onze vrouwen. Uit de Pers Het hoekje van humor. Voor de Keuken. Gemengd Nieuws. HE COURANT koopst adres bij 6645-22 kleedmgstukken van n. 6508-30 108, AMSTERDAM fisten enz. a f 0,50 per minstens 250 gram stof .TE Co. te MIDDELBURG iet blauws KAPOK- ur naar verkie- tvEN- en KAPOK- in alle prijzen OK f 1,10 per pond oons, vanaf f 15,00 r van de Auping's erde prijscourant, sverlaging, wordt 6626-50 Soes. iet Ile^n-Confectie- le plassen des lands, 70 80 90 100 110 35 40 45 50 55 ;s verkocht. alles moet weg. jen. netVrljdag24Juni a.s. 10 tot 's avonds 8 uur. ZATERDAG 17 JUNI 1922 NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT i) Over slaap en slapeloosheid. Over dit onderwerp schrijft A. Hoche inde „Deutsche med. Wochenschrift", onder het hoofd „Neurologische Ratsch- CffirdenPraktiker". Het „T. v. G." ontleent er o.m. het volgende aan: Vooreerst dat menigeen over een slechte nachrust klaagt, als hij een paar maal wakker is geweest. En ook dat men vaak meent den geheelen nacht zoo goed als niet te hebben geslapen, terwijl toch de tijden van wakker zijn die in elkander lijken over te gaan door lange stukken be wusteloosheid zijn gescheiden. Ook bestaan er overgangen tusschen slapen en wakenzoo meent men soms reeds kritisch'zijn droomen te overdenken, terwijl mén later bemerkt, dat men nog niet klaar wakker was. Op verschillenden leeftijd bestaat verschillende behoefte aan slaap. Het pasgeboren kind, slaapt, op den tijd voor de voeding' na, 24 uurallengs neemt de behoefte af en bedraagt bij deir volwassene 8 tot 9 uren, Ouden van dagen komen meestal met minder toe, soms met 4 tot 5 uur. De oude Latijnsche spreuk: six teptemve lioras dormibis is zeker door een ouden man geformuleerd. Een eigenaardig trekje van men- schelijke ij delheid is, dat een geringe behoefte aan slaap voor iets bijzonders, een hoogere eigenschap geldt. Bloed armoedige menschen hebben over het algemeen meer slaap noodig dan frisch gekleurde, elastische personen. Ook afgezien hiervan is de behoefte aan slaap hier zeer verschillend en evenals tal van menschen te veel eten, zijn er ook die te veel slapen. De breede schare van het door na denken en gemoedsbeweging niet ge stoorde „Philisterium" slaapt gewoon lijk 10 uren en wil daarvan niets inboeten. In den winter slapen wij meer dan in den zomer, de boeren soms het dubbele. De middagslaap telt in het totaal der slaapuren voor vol mede. Er zijn twee typen van slapen: die van de normale, gezonde persoon, die makkelijk inslaapt, wiens slaap spoedig de grootste diepte bereikt, waarop hij 1 tot 2 uren volhardt om dan langzaam oppervlakkiger te wor den, totdat eindelijk het ontwaken in frisschen toestand volgt; en de slaap der nerveuse of constitutioneel- psychopatische personen, die moeilijk inslapen, slechts langzaam en laat de maximale slaapdiepte bereiken, eerst tegen den morgen diep inslapen en onverkwikt den nieuwen dag ingaan. De eerste soort voelt zich des mor gens het best en wordt moe tegen den avondde tweede is des morgens slecht gebuid en moe en voelt zich eerst des avonds opgewekt en ge schikt tot arbeiden. Bij dit eerste type wordt dikwijls de slaap in vele deelen verdeeld, gescheiden door tijden van wakker liggen. Het weerstandsvermogen tegen slapeloosheid, ook van een enkelen nacht, is zeer verschillend. Bij ner veuse personen veroorzaakt zij een gevoel van dofheid in het hoofd over gevoeligheid voor sterke prikkels der zintuigen. Neerslachtigheid, moeilijk denken, prikkelbaarheid, subjectieve gewaarwordingen van den kant van het hart, die ook voor den medicus aan den pols waarneembaar zijn, enz. Bekend is, dat in China voortdurend onthouding van slaap als doodstraf wordt toegepast. Normale personen, die door zorgen óf verdriet aan slapeloosheid lijden, worden meestal na een paar uren slaap ontijdig wakker schrijven dan in gedachten brieven, maken ant woorden klaar enz. Terwijl oude menschen het slecht slapen dikwijls gelaten dragen, ver oorzaakt het bij jongeren ongerust heid, behoefte om van ligging te veranderen, jeuk en kriebelen, hart kloppingen, gevoel van hitte, angst- toestanden, bij zenuwlijders dit alles nog te meer, daar zij over de gevol gen van den slechten nacht gaan liggen tobben en uitrekenen hoeveel uren slaap hun in het gunstigste geval nog beschoren zijn. Er zijn zoovele slaapmiddelen, dat het haast makkelijker is er een te maken dan er een goeden naam voor te bedenken. In dit verband vertelt Hoche een aardige weinige bekende bijzonder heid omtrent het ontstaan van de be naming veronal. Von Mering reisde, toen hij dit middel had samengesteld, naar Italië en in den slaapwagen MunchenVerona kwam hij op den inval, het nog naamlooze praeparaat veronal te noemen. Bij aanwending van dergelijke geneesmiddelen, raad plege men den medicus. van groot gewicht is het vermijden van schadelijke invloeden, als daar zijn: laat drinken van koffie of thee, iaat ingespannen geestelijk arbeiden! veel rooken, lezen in bed. Met zuiver suggestieve behandeling- bereikt de geneesheer vaak goede resultaten bij hen die tegenover den slaap hun onbevangenheid hebben verloren door de verwachting, dat zij toch niet zullen slapen. Dergelijke menschen zijn dikwijls overgevoelig voor allerlei invloeden, vooral ge- luiSen. Dikwijls helpt het afsluiten der ooren met een of ander toestelletje. Het bekende- tellen laat dikwijls in den steek. Nog minder is aan te be velen licht op te steken en te gaan lezen. In den zomer kan men door op te gaan staan en een tijdlang buiten bed te blijven het bed aange naam maken' en het inslapen bevor deren. Ook de wijze van toedekken eischt regeling. Warme langdurige voetbaden een poos voor het naar bed gaan slapen, helpen dikwijls. Bij men schen met congesties zijn warme voet baden vaak nuttig. Een goed middel tegen slapeloos heid is valeriaan en zijn praeparaten en een goede voorbereiding voor een rustigen nacht geven overdag ge nomen broomzouten. Echte slaapmid delen kan men niet altijd ontberen. Aan de spits der slaapmiddelen staan tegenwoordig veronal en medinal (veronalnatrium). Veronal werkt slechts goed, als het met veel warme vloeistof wordt ingenomen. Na midder nacht moet men het niet meer in nemen, daar men zich dan den vol genden dag niet frisch gevoelt. Intusschen zal men, zooals gezegd, voor aanwending van dit, evenals bij de toepassing der talrijke andere slaap middelen zijn dokter dienen te raad plegen Onze medische medewerker, die ons maandelijks zijn brieven over geneeskun dige onderwerpen zendt is op reis. Om nu toch onze maandelijksche medische bespre kingen in deze courant niet te onderbreken geven wij bovenstaande aan het „Tijdschrift voor Geneeskunde" ontleend artikel aan onze lezers ten beste Op den tweeden Zondag na Pinksteren Epistel I. van den H. Joannes. in. 13—18. Allerliefste broeders! verwondert u niet, indien de wereld u haat. Wij weten, dat wij van den dood tot het leven zijn overgebracht, omdat wij onze broeders beminnen. Die niet bemint, blijft in den dood. Al die zijnen broeder haat, is een moorde naar en gij weet dat geen moordenaar het eeuwig leven in zich behoude Hieraan kennen wij Gods liefde, dat Hij zijn leven voor ons ten beste heeft gegeven. Dus moeten wij ook ons leven voor onze broeders ten beste geven. Die de goederen dezer wereld heeft, en zijnen broeder ziet gebrek lijden, ja zijn hart voor hem sluit; hoe blijft de liefde Gods in hem? Mijne kindertjes, laat ons niet met woorden, noch met de tong, maar met er daad en in waarheid beminnen Evangelie, Lucas. XIV. 1624. In dien tijde zeide Jesus aan de Parizeërs deze gelijkenis: Een zeker man richtte een groot avondmaal aan, en hij noodigde vele,gasten. En op het uur van het avondmaal, zond hij zijnen knecht, om den genoodigden te zeggen dat zij zouden komen, de wijl nu alles bereid was. En allen begonnen zij te gelijk zich te ver- schoonen. De eerste zeide hem: ik heb een landgoed gekocht, en ik moet noodig uitgaan en het bezien: ik bid u, verschoon mij. En de tweede zeide ik heb vijf paar ossen gekocht, en ik ga ze beproeven; ik bid u, ver schoon mij. En de andere zeide: ik heb eene vrouw getrouwd, en daarom kan ik niet komen. En de knecht keerde terug, en boodschapte dit zijnen heer. De vader des huisgezins werd toen vergramd, en zeide aan zijnen knecht: ga spoedig naar de straten en wijken der stad, en breng de armen en gebrekkelijk^, en blinden en kreupelen hier binnen. En de knecht zeideheer, het is ge daan gelijk gij bevolen hebt, en daar is nog plaats. En de heer zeide tot den knecht: ga naar de wegen en paden) en dwing ze binnen te komen, opdat mijn huis vol worde. Want ik zeg u, dat niemand van die mannen, die genood zijn, mijn avondmaal zal sruakën. De Oosterscke linie. De Oosterscke linie of lijn naar het Oosten werd en wordt v.eelal in acht genomen bij het bouwen onzer kerken. Ook in Zeeland werd dit door onze katholieke voorouders in acht ge nomen. „Zelandus" schrijft hierover in „De Standaard" het volgende: Onze provincie telt nog vele Protes- tantsche kerkgebouwen, die gesticht zijn door onze Roomsche voorouders. Zooals ge weet zijn de oude Chris telijke kerken zóó gebouwd, dat het altaar met het koor zich naar het oosten, en dë hoofdingang zich naar het westen bevindt.- De opheldering is niet verte zoeken. Men verwachtte de opstanding en de zaligheid uit het oosten; vandaar ook dat men van ouds zijne dooden begroef met het aangezicht naar laatstgenoemde wind streek een gewoonte, die hier en daar ten plattelande nog wordt gevolgd. Nu zijn velen van meening dat die richting juist is aangezien; dat is evenwel ïiiet. liet geval, want uit nauwkeurige metingen der lengteassen van een aantal kerkgebouwen is ge- blekén, dat bij oude kerken de astro nomische richting Oost—West bijna nooit nauwkeurig in acht genomen is, maar dat de richting der as dik wijls niet weinig van genoemde rich ting afwijkt. De verklaring hiervan is de vol gende Bij 't onderzoek van verschillende kerkgebouwen in het buitenland uit den eersten tijd van het Christendom is gebleken, dat elk dezer kerken zoo gebouwd was, dat op den gedenk dag van haren Beschermheilige de stralen der ondergaande zon langs de as der kerk vielen. Plaats men zich op den verjaardag van den heilige, aan wien de kerk gewijd is, tegen den avond voor het Hoogaltaar, en opent men het hoofdportaal daartegen over, dan kijkt men juist in de onder gaande zon. Nu gaat de zon enkel op de beide dag- en nachteveningen (22 Maart "en 22 Dec.) precies in 't Westen onder; in het zomerhalfjaar nadert zij het Noorden, in het winter halfjaar blijft zij verder Zuidwaarts. Valt derhalve de verjaardag van een schutspatroon der kerk in het zomerhalfjaar, dan moet de as der kerk, van het hoogaltaar gerekend, meer noordwaarts dan naar het astro nomische Westen gericht zijn, daaren tegen moet ze naar het Zuiden af wijken, wanneer bedoelde heiligendag in het winterhalfjaar valt. En zoo voegen wij, Redactie N. Z. Crt., er aan toe tijdens de Reformatie van de Roomsehen afgenomen, ofschoon die- veel en veel talrijker waren dan de Gerefor meerden, nog lange jaren nadien. Dit erkent „Zelandus" zelf, als hij verder in zijn „Zeeuwsche brief", over de in 1578 te Góes met het Vandalisme van den beeldenstorm doorgevoerde Reformatie sprekende, schrijft: Te Goes zelf bleef echter de eerste jaren de toeloop tot de Gereformeerde Kerk zeer gering. Meest alle regenten bleven tot het eind der zestiende eeuw de „oude leere" getrouw. Nog iu 1612 publiceerde de Stadsregeering een resolutie, waarbij werd uitgesproken dat geen twintig personen van gereformeerde belijdenis konden gevonden worden voor de nominaties voor het lidmaatschap der stede lijke regeering, en daarom ook eenige notabele personen, „geen professie doende van de gereformeerde relige", mits goede patriotten zijnde, onder de twintig mochten gesteld worden. Vrouwelijke Componisten. Bij de bijeenkomst van den Inter nationalen Vrouwenraad in den Haag, is, zooals onze lezeressen wellicht weten, een compositie van mej. Elisa beth Kuyper opgevoerd, door kaar zelf gedirigeerd. De Haagsche brief- sohijver van de „Zwolsche Courant" vertelt, dat de componiste eerst nog al moeite had met de heeren uit het orkest, die een damesdirigent niet au-serieux konden nemen, maar mej. Kuyper wist de tucht te doen eerbie digen. Er zijn niet veel vrouwelijke com ponisten en dirigenten. De vrouw, zegt de briefschrijver terecht, was vroeger nooit in de gelegenheid zich de massa technische voorbereiding eigen te maken, die dit vak der kunst vereischt, Nu is de positie der vrouw zoozeer verbeterd, ook door de talrijke conservatoria, dat de gelegenheid niet meer ontbreekt. En de vrouw begint te toonen dat het geen gebrek aan talent is, dat haar deed achterstaan. Naast Elisabeth Kuyper, die leer linge is van Max Bruch, bezitten wij nog bekende vrouwelijke componisten in Katharina van Rennes, Cornelie van Oosterzee, Mevr. Lambrechts Vos en Dina Appeldoorn. („C") Een kranige dame. Verleden week steeg er te Mans- field in Nortinghamschire een dame op, die haar tienden vliegtocht maakte. Zoo heel bijzonder is dit niet, want er zullen wel dames zijn die al meer dere keeren de lucht ingingen, doch 't merkwaardigste is, dat deze daffie 103 jaar is. Mevrouw Anne Sissons, zoo heet de kranige oude dame, vindt het vliegen erg prettig, ze heeft alleen moeite met uit- en inklimmen, omdat ze wat last heeft van rheumatiek! Geen jeugd. Ida Heyermans spreekt in het „Handelsblad" over het vroeg-oud-zijn van de tegenwoordige jeugd. Ze be schrijft de meisjes zooals zij die op haar weg tegenkomt, kinderen van 13, 14, soms van elf jaar al, die geen kinderen moer maar kleine dametjes zijn vol zorg voor haar toilet/altijd en overal bezig met haar uiterlijk en met den indruk, welke ze zullen maken. Zij flirten akelig dametjes-achtig met jongetjes, die mijn heertjes willen zijn. Er is een eeuw geweest dat de mode oude heertjes en oude dametjes maakte van de kinderen. In de strak gespannen, zwaar gedofte en slepende kleeding was geen kinderspel moge lijk; de jeugd had evenmin kinder spelen als kinderlectuur. Toen heeft een wijzer inzicht dat alles veranderd en de kinderen» mèt practische klee ding hun jeugd teruggeschonken. Onze eeuw, die zoo dikwijls „de eeuw van het kind" is genoemd, wilde de aarde tot een paradijs voor de kinde ren maken en gaf ze vreugde en vrijheid volop. Er was zóóveel moois bij, als we maar allen verstandig waren. Doch onverstandige ouders maakten weer modeprentjes en afgodsbeeldjes van hun kinderen. Zij moesten vóór alles mooi opgedrikt wordener moest mee gepronkt worden op kinderbals, er werd gelachen om „kindervrijerijtjes". Wat wonder dat de kinderen vroeg rijp en vroeg-oud worden! Ida Heijermans zegt van deze kin deren Arme oude mannetjes, arme oude vrouwtjes,^die geen kindereu mogen wezen, die zijn als de, aangevreten knoppen, als de geforceerde bloemen Al woont ge in paleizen, ge zijt arm! Al vlijt ge u in de allerzachtste kussens, ge ontbeert! Al loopt ge in de fijnste schoentjes en kousjes, ge wondt uw voetjes pijn lijk, voor altijd! Al zijt ge nog zoo rijk, droevig weinig is uw deel! Want ge mist jeugd, ge leert den schijn voor het wezen nemen, ge vindt niets in u, maar zijt altijd be geering op wat buiten u is, den prikkel, de mooie jurk, de sigaret! Ge zijt reflex van de omgeving! Arme oude mannetjes, arme oude vrouwtjes! Duitseliland. In Mei werd te Keulen in het Centraal Bureau van den R. K. Vrouwenbond een cursus gehouden voor vrouwen die op een of ander gebied in de gemeente werkzaam zijn als: raadsleden, commissieleden, ar men- en weezen-bestuursters enz. enz. Huwelyk. In Europa zijn er op iedere 1000 mannen 1111 vrouwen en over de geheele wereld zijn er 750 millioen vrouwen en 725 millioen mannen. Dus 25 millioen vrouwen méér Voor den oorlog bedroeg het verschil 9 millioen. Er zullen dus heel wat vrouwen het zonder man moeten doen, hoe gaarne zij het ook anders zouden willen. In ons land is de verhouding nog een van de beste, zoodat wanneer iedere man die trouwde/n Hollandsche vrouw nam er mooie huwelijkskansen voor de meisjes waren. Waar al de ongehuwde vrouwen dan vandaan komen lost de statistiek niet op en deze nuttige wetenschap geeft ook niet aan hoe ieder meisje onfeilbaar den man harer keuze vin den kan. Een nuttig lesj'c. De Amsterdamsche socialistische wethouder de Miranda is naar Rus land geweest in verband met de steun-verleening tegen den honger en heeft daar meteen eens zijn oogen den kost gegeven in zake den algemeenen toestand. Hij schrijft daarover onder meer het volgende: „Wat mij in Moskou wel opviel, is de zeer tevreden stemming met den zoogenaamden „Nieuwste Koers" van de regeering. Het feit, dat de handel weer vrij is gegeven, dat de winkels weer geopend werden, is merkbaar in den geest van de bevolking. Een en ander heb ik goed kunnen waarnemen, omdat ik in de gelegenheid was te spreken met de eerste figuren uit de lands-regeering en uit de plaatselijke regeering van Moskou; ik had lang durige konferenties met tal van be stuurders van het Centrale Komitee der Vakorganisatie in Rusland, met bestuurders van de organisaties van transportarbeidersvan verplegend personeel, van metaal arbeiders, enz. Deze vakvereenigingen hebben een ander karakter dan'die in West-Europa. In Rusland maken zij min of meer deel uit van de Staatsmachine. Zij worden door de regeering aangewend tot het verkrijgen van een verhoogde produktie. En zij hebben dan ook de bevelen en belissingenvan de regeering van het land -r— waarin feitelijk immers de staat van beleg bestaat stipt 'op te volgen. Nu evenwel het buitenlandsche kapitaal langs vele wegen Rusland binnendringt, is deze positie van Staatvakorganisaties natuurlijk niet langer te handhaven. De organisaties- besturen begrijpen dat zeer goed". Misschien zit hierin nog wel een lesje in zake de socialisatie, zegt „de Antirevolutionaire Rotterdammer" waarmee de heeren tegenwoordig zoo dweepen. Want al is er verschil tusschen ONPARTIJDIG. Auteur: „Hoe, hebt ge nu reeds de critiek gereed op mijn werk, dat ik u gisteren heb gezonden't Is on mogelijk, dat ge het in dien korten tijd hebt gelezen". Recensent„Dat doet niets ter zake. Des te onpartijdiger is mijn oordeel". EEN MARTELAAR VAN DEN REUK. Huisheer: „Mag ik ook de reden weten waarom u mij de huur heeft opgezegd Huurder: „Wel zeker; ik kan het hier niet langer uithouden. Eiken dag kookt een der andere bewoners van dit huis een mijner lijfgerechten en de geur daarvan dringt door tot de derde verdieping in mijn kamers". Huisheer: „Ge hebt gelijk; dat kan geen mensch uithouden". BEGREPEN. Student: „Des avonds vind ik het toch het aangenaamst in huis". Oom: „Zoo; hoeveel geld ben je den kastelein in de sociëteit schuldig?" Te Parijs is op het oogenblik een tentoonstelling van schilderijen en beeldhouwwerk, waarvan de makers tooneelsehrij vers of tooneelspelers zijn Het moet, volgens een Parijsch blad, een heel aardige tentoonstelling zijn, waar veel moois te zien is en de artiesten, van wie er velen 's middags in de tentoonstellingszaal aanwezig- zijn, doen bescheiden over hun inzen ding. Een van hen echter, vertelt het Parijsche blad, had pretenties. Op den dag van de vernissage wandelde hij trotsch en fier voor zijn schilderijen heen en weer toen een der groote Parijsche dameskleermakers er langs kwam. Mooie schilderijen, zeide de kleer maker, een kenner. Zijn zij te koop? U zult ze misschien wat duur vinden Nu, dan betaal ik u in japonnen, die u aan uw vrouw geeft. De man van de naald doet een keus hij zou twee landschappen willen heb ben. De man van het penseel stelt zijn prijs vast: hij moet er 50.000 frank voor hebben. Waarop de kleermaker met een HOOFDKAAS. 4 ons koud vleesch, 2 koppen jus met water, een kopje azijn, beetje peper, zout en nootmuscaat, 2 thee lepeltjes vleeschextract,3 bladen witte gelatine, eenige uitjes en augurkjes, een hardgekookt ei en wat peterselie. In de jus, die met het water ge warmd wordt, laat men de gelatine oplossen, voegt er 't fijngehakte vleesch bij met den azijn, het vleescliextraet, de peper, het zout en de nootmuscaat. Een steenen puddingvorm wórdt even in water omgespoeld en op den bodem en langs de wanden komen partjes hardgekookt ei, en stukjes peterselie te liggen. Daarna wordt het mengsel ér stevig ingedrukt en de vorm op een koele plaats neergezet, opdat de inhoud stijf kan worden. Is de pudding goed stijf, dan keert men den vorm op een schotel om en garneert de hoofdkaas verder met peterselie, uitjes en augurkjes. communisme en socialisme, beiden komen hierin overeen, dat zij gekant zijn tegen het vrije bedrijf. En tot in Rusland toe denkt de bevolking zelf daarover blijkbaar juist andersom. 60.000 eieren in den oven. Vrijdagmorgen werd den secretaris van de Gezondheidscommissie te Venlo door een expediteursfirma aldaar medegedeeld, dat op haar terreinen reeds gedurende vier weken een groote partij eieren was omgeslagen, bestemd voor Duitschland, welke wegens een geschil met den geadresseerde niet kon worden afgeleveid en wellicht geheel zou bedorven zijn. Er werd een onderzoek ingesteld en bleek dat alle eieren (ruim 60.000) totaal bedor ven waren en een vreeselijken stank verspreidden. In overleg met den burgemeester werd de partij voor het gebruik afgekeurd en met kisten en al in den oven aan het slachthuis verbrand. In verband hiermee vernam de „N. Venl. Ct." dat de keuring van waren te Venlo veel te wenschen overlaat. Het district, waaronder Venlo ingevolge de Warenwet behoort, heeft Eindhoven als hoofdplaats. De gemeenten, welke tot dit districi behooren, betalen ponds-ponds-gewijze de kosten van den dienst. Wijl Venlo meent, dat het door haar te betalen aandeel te hoog is getaxeerd, is over deze aangelegenheid een geschil han gende. waardoor de keuringsdienst voor wat Venlo betreft, vrijwel buiten werking is gesteld.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1922 | | pagina 5