Week-Abonnés NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT ZATERDAG 27 MEI 1922 i 20 cents per week Steunt uw Roomsch Zeeuwsch Dagblad! j Sociale Berichten. Gemengd Nieuws. Voor wie f 2,50 in de drie I maanden voor de krant te veel J is om ineens uit te geven, heb- ben wij de gelegenheid geopend j om dat in gedeelten te doen, S J door de instelling van Week- j j Abonnés. Men betaalt 1 aan den Agent en men krijgt, bijna zonder het in zijn zak te voelen, de krant dagelijks thuis bezorgd. Week-Abonnés, die j J reeds op deze wijze de „Nieuwe i j Zeeuwsche Courant" krijgt, zegt j j het uw vrienden en geburen die haar nog niet lezen. Weest pro- pagandisten voor de goede pers Een aan één zijde geplisseerd jabot garnituur, versierd met kant en entre- deux, verzacht eenigszins het stijve aan de staande kraag-blouse. Blouses met uit de hand geborduurde voor panden, in filet en a jour werk, gelden als elegante genres en worden gesloten met kleine dicht op elkaar zittende knoopjes. Veder is de sportblouse een zeer belangrijk artikel te noemen, dat reeds weer wordt verlangd; de aangewezen stoften daarvoor zijn panama, fijn linnen, batist en opal. De blouses kunnen open en gesloten worden ge dragen. Overhemdblouses met staande kragen komen ook voor. Een zeer chic model is een tot aan den staanden kraag gesloten wordende blouse, waarbij ter weerszijden van de sluiting een circa 2 e.M. breede plissee in aangebracht. Andere blouses hebben van voren breede hand borduursels in strepen vor men en vlug gearrangeerde opgelegde plooien, terwijl het over het hoofd- gaand model met een chemisette-achtig inzetstuk vlug staat en als zeer mo dern geldt. Tricot- en gebreide goederen. Niets is uitgekomen van alle slechte voorspellingen die men bij het begin van het seizoen gedaan heeft ten op zichte van bovengenoemde industrie. De mode begunstigt haar integendeel meer dan ooit. Wollen tailleurcos- tuums in beige en grijze kleuren, en sterkere kleuren van zijde zijn be stemd voor het reisseizoen en voor sportdoeleinden. Voor laatstgenoemde kiest men in hoofdzaak de kleuren tango, cerise, oudgoud, zwavelgeel, lindebloesem, vlamrood en een eenigs zins helgroen, alsmede flessehengroen. Gebreide wollen rokken, die men draagt bij een gebreide sweater in afstekende kleur beloven eveneens een belangrijk artikel te zullen wor den. Verder zal in den middenzomer bij den witten gebreiden rok een hel kleurige over het hoofdgaande sweater worden gedragen en de keuze hierin is zeer groot. Zijden-tricot japonnen in de gewone dagelijksche modellen hebben bijzonder eigenaardige cein tuurs, die b.v. bestaan uit kleine ge breide vruchten en rozetten. Bij jacquettecostuums zal men kleine, bijpassende barets of toques dragen. Alleraardigste, nieuwe effecten zijn verkregen door zijde en wol in tweeër lei kleuren samen te verweven. Een belangrijkmiddenzomer-artikel zal ook worden de gebreide cape en de ge breide of gehaakte groote shawl, die als een cape wordt omgeslagen en in de meest gewaagde kleurencombina ties uit gecombineerde materialen wordt vervaardigd, zooals b.v. met zijde, wol met ramiek, dezulke met geruigde effecten, weer andere die in afstekend materiaal en andere tech niek, capuchons en scarfs als hals sluiting hebben. Deze capes worden ook zoodanig gemaakt, dat ze bij andere kleeren kunnen worden ge dragen. Een schor ten-praatje. Er zijn schortjes en schortjes. Schort jes voor de werksters bij trappen- boenen en schortjes voor de huisvrouw bij het breienschortjes voor de keuken en schortjes voorliet „dienen" in de eetkamer. Een schort kan één bedekking voor heel de japon zijn, en kan ook wezen een kanten-ge dichtje, gedragen door een heksje op het tooneel. Wat is er al niet aan oen schort! Het nieuwste dienstschortje prijkt met open-zoomsteken-versiersels en borduursel op het geheel rechte lijfje. De jumpervorm in de schorten- confectie. Tot nog toe zag men dien nog slechts zelden, doch tegenwoordig wordt hij meermalen toegepast. Jum- pervorm betoekent in de eerste plaats een laagzittende ceintuur, een lang lijtje, waaraan het rokdeel glad ot ingerimpeld is aangezet. De jumper- modellen komen zoowel van gekleurd en effen satin, alsook van witte batist- stoften voor. Een alleraardigst model van lila blau w-groen satin in dit genre is gecombineerd met banden in effen lilatint, gelijk men .over het algemeen gaarne gebloemd satin verwerkt met effen stoffen, die alsdan natuurlijk moeten harmonieeren met de gedes sineerde stoffen. Wit batisten-schorten met hun sub tiel en accuraat afgewerkte modellen onderscheiden zich ditmaal eveneens door buitengewoon groote veelzijdig heid. Naast de traditioneele modellen, die b\j dit genre nog gaarne worden gekocht, ziet men allerlei aardige nouveauté's. Een model van een sier- schortje onderscheidt zich door zijn gracieusen vorm. Rijk gaatjesborduur sel vormt de voornaamste garneering der schorten, waarvan het laag zit tend lijtje gecompleteerd wordt door lange, zijden schouderlinten. Nieuw en elegant zijn schorten van glas batist, welke men versiert met op- rijgjes, plisées en Valencienne. Wij zien ook weder veel openzoom-gar- neeringen en openzoom-borduursel naast het reeds genoemde garneersel of madeira-borduursel worden nog andere technieken toegepast. Doch al wordt aan fraai handborduursel toch nog altijd zeer groote waarde gehecht, de tegenwoordige machine borduursels' zijn zoo fraai en zoo kunstvol uitgevoerd, dat ze bijna op één lijn kunnen worden gesteld met handborduursel. Rooken op rergaderlgen. In een anti-)revolutionnair orgaan, het „Friesche Dagblad," worden door een vasten medewerker de navolgende opmerking gemaakt, die ook voor andere partijen, dan de.anti-revolution- naire, waarde hebben: Dames op de KiesvereenigingV Daarover wil ik het in deze rubriek niet hebbenik constatenr alleen het feit, d&t ze zelfs op de Deputaten- vergadering waren; dat ze in propa- gandaclubs worden toegelaten; dat we tenslotte op politieke vergaderin gen de aanwezigheid der dames blijken op prijs te stellen. Maar nu, mannen! één vraag. Wanneer zult ge nu eindelijk eens leeren om op vergaderingen, waar ook dames zijn, uw pijp in de zak en uw sigaar uit den mond te houden? Voor vele vrouwen, om nu van onderscheidene mannen maar te zwij gen, is die blauwe rookwalm in onze meestal slecht geventileerde vergader lokalen. eenvoudig een plaAg. Voor velen zelfs onhoudbaar. Om den rook kómen ze niet Het is dan toch een allereerst begin van het abc der beleefdheid, dat de mannen, dat met name ook Christen mannen als ik dan dit groote woord voor zoo betrekkelijk nietige zaak moet gebruiken: weten te heer- schen over hun vleesch, als dit om 't genot vraagt van het nicotaansche kruid? 't Uitstel duurt immers maar kort. Op weg naar huis al, kunt ge uw scha beginnen in te halen En als ik dan lees, hoe nog op de laatste Deputatenvergadering sommi gen slechts „na herhaald vermaan" hun rookertje uit den mond legden; hoe men op de kleine vergadering, waar de tegenwoordigheid van dames werd op prijs gesteld, den rook „snij den" kon: Dan moet niemand zeggen, dat ik „kanker". Omdat ik in dit opzicht meermalen 't zelfde zeg, maar dan moet men eerlijk erkennen, dat dit Carthago Nicotina moet verdèlgd worden. Al gun ik, waar 't pas geeft, èlk z'n vreugd! „Het Centrum" vraagt hieraan toe Op katholieke vergaderingen is het dikwijls niet anders dan hierboven beschreven wordt. Kan daarin nu geen verandering komen? Het oprichten van afzonderlijke kiesvereenigingen voor vrouwen ver dient allerminst aanbeveling. En in 't algemeen is er alles voor te zeggen, dat nu mannen en vrouwen als kies gerechtigden dezelde zaak en dezelfde partij hebben te dienen, zij ook te zamen vergaderen. Maar dan is het toch ook een billijk verlangen, dat men aan de helft onzer kiesgerech tigden (en zeker niet de kleinste helft) dat gezamenlijk vergaderen niet te zeer bemoeilijkt door een voor velen on dragelijke atmosfeer van rooken smook. De korte rok. De strijd tusschen den langen en den korten vrouwenrok te Londen is al aan het luwen. De voorloopigc uitkomst schijnt te zijn, dat men den korten rok wil handhaven voor de gelegenheden die daarvoor geschikt lijken, als bij het tennissen, fietsen, toerisme, kortom alle bewegingen in de buitenlucht, maar dat voor oftici- eele gelegenheden de rokken langer worden, tot aan de enkels of iets daarboven. Vrouwelyke rechercheurs. Uit Semarang wordt aan de Nera- tja (een inlarrasche courant) gemeld, dat daar twee Chineesche vrouwen bij de recherche zijn aangesteld.Een van de dames is een Péranakan (in Indië geborene), de andere een Kong- foe Chineesche. De Sin Po (een Chineesch blad) vindt het een goede maatregel, aan gezien volgens de redactie de meeste geheimen in de Chineesche kampen het best door vrouwen kunnen wor den uitgevischt. En de Javabode vraagt, wanneer de Bataviasche politie dit voorbeeld volgt. Het is een redelyk vraagstuk. In de Belgiscge Kamer is nog steeds aan de orde het wetsontwerp tot be teugeling van Neo-Malthusiaansche propaganda. Daarbij wordt van socialistische zijde maar steeds getracht, gelijk van dien kant altijd geschiedt, de quaestie tot eene van economischen aard te herleiden. De feiten bewijzen het tegendeel, gelijk in den Belg. „Standaard" nog eens duidelijk wordt aangetoond. Jaren was men van meening, dat de huwelijksonvruchtbaarheid afhan kelijk was van zekere economische wantoestanden. De meeningen desaan- gaande zijn gansch gewijzigd. Er zijn onvoordeelige huishoudelijke toestanden, die den stroom des levens soms inkrimpen; maar zij bedriegen zich zeiven, die den geboortenachter- uitgang „uitsluitend" of „hoofdzake lijk" er van afleiden. Enkele jaren geleden verdedigde volksvertegenwoordiger Hirseh, een socialist natuurlijk, die gedachten in de Duitsche Kamer. Dr. Kircher, de algemeene voorzitter van het minis terie van Buitenlandsche Zaken, ant woordde hem terecht, dat „het econo mische vraagstuk, evenmin als het loon, niets gemeens heeft met de Malthusplaag." De statistieken bevestigen het on tegensprekelijk. Zijn het de arme lieden, die de minste kinderen ter wereld brengen? Neen! De burgerij en de rijken? Ja! Het overal heer- schend euvel is dus een gevolg niet van den nood, maar van de weelde. Er is geen land in Europa, verklaart Dr. J. Bertillon, waar de rijken een talrijk kroost bezitten. Gide houdt staande, dat hftt ge boortecijfer inkromp naarmate de huisgezinnen tot welvaart opklimmen en de volken meer weelde bereiken. Het besluit is dus, dat het geboorte cijfer in omgekeerde verhouding is met den welstand. Koele berekening is hier in 't spel. In de groote steden waar bijvoor beeld degelijke huisvesting aan de arme lieden ontbreekt vinden wijl bij 1000 zeer arme lieden: te Parijs 140,4; te Londen 147te Weenen 200te Berlijn 221 kinderen; bij 1000 zeer bemiddelde: resp. 98,7; 107; 158; 177; bij 1000 zeer rijke: resp. 69; 62; 71; 122. Zulke cijfers spreken een ontzet tend duidelijke'taal. De geboortedaling hangt niet van economische wantoe standen af, voor de rijken bestaat er geen woningvraagstuk, 't Is dus zins begoocheling wonderdaden te ver wachten van 't verbeteren van den benarden toestand, waarin de arbei dersklas en de arme lieden soms ver- keeren. In Frankrijk verleent de Staat allerhande geldelijke ondersteuning.- premiën, vermindering der belastin gen, vergoedingen, nationale bijdragen, familie-verzekeringskassen, door M. Corriard op 750 millioen 's jaars ge schat. De staatstusschenkomst is er volkomen machteloos gebleken. Om de hoofdzaak der geboorte daling: den slechten wil, de ikzucht en den genotzin, het misdadige mis bruik van het huwelijk, de vrucht afdrijving ernstig te bestrijden, zijn meer doelmatige middelen onmisbaar. Dus: middelen van geestelijken aard. Hij was een goed.... voetballer- In een groote plaats in het Westen van Noord-Brabant moest een opzichter bij de gemeente-reiniging worden benoemd. Nadat nit de reeks aohcitanten door de betrokken commissie drie waren uit gezocht om op dc voordracht te worden geplaatst, werd door B. en W, nog een vjerde ontboden. Uit niets bleek, welk? bijzondere gaven het jongmensch had om buiten de door de corn missie uitverkorenen door B. en W. te worden vporgedragieji. Tot een der leden van het dagelijkse!) bestuur zich liet ontvallen: Maa.i' hij is een goed.... voetballer! ft Is Jammer, dat deze sollicitant, on danks deze .allerschitterendste aanbeve ling, niet benoemd is...Want wat moet de reinigingsdienst, nu begifunen! De be noemde kan n.l. niet..-., voetballen! „Geld."- Jcngdige booswichten. Voofr de strafrechter te Kingston ha.d- nen zich vjw jongens van 14 a 15 jaru- te verantwoorden, wegens een poging' om een express-trein te doen derailleeren, De jongens hadden ijzeren sta(ven, eeta dikke ijzeren pijp, e«n ijzeren plaat en vjelrschcidene groote st'uikfen hout op de spoorlijn nabij Betokworfh" gelegd en wa ren daarna' klaltn op den loer gaan liggen om te zien, Wat' er zou gebeuren. De cxpiresstrein van Portsmouth naar Londen kwam tep plaatse met een v,aart van 50 tnïjlen per uur .a.anzetten en stiet op de verschillenlde hindernissen. Of schoon de machine beschadigd en die ma chinist licht giewond wqrd, gebeurden er vteyder geen ongelukken. Doel van den treinaianslag was, na het te verwachten spoorwegongeluk de rijke passagiers te berooven. De jongens wqrden naar een verbe- teringisgest'jcht gezonden. Hazen strikken. t Is schemerdonker. Een weinig sneeuw op, het veld. Drie strikten, onderling met een touw verbonden, worden bij het' plek je boerenkool .gezet. Aan het touw een an der, dat over de voorbeur reikt tot in tie woonkamer. Een'bel wordt er aange bonden. De lamp Wordt a,angest'oKen. De huisgienooten scharen zich om den a,v.ond- disch. Een Moppen op de deuy. „Komt" maa,r in", roept het' hoofd vjaai 't gezin. De veldwachter en de bosch'wa.chter stip pen binnen. „Geef de heejren ee'n stoel Jan". „Neemt plants bij de kachel. Hier is tabak', steek' maajr eens op.'4 „Dank je." Het eten is afgeloopen. De tafel wordt, opgeruimd. i,"&rat is er vjan je dienst heeren „Harmspn wij hebben daar h'azenstrik- kjen bij je boerenkool gezien en moeten proces verbaal tegen je opmaken." „Maar dat zit nog*. Wie zegt je, dat ik hazen strik!? W.at ik doe, mag- iedereen doen. -'tis'mijn boerekbol." Tingelïng-, tingeling, z0o gihg de bel „Ha, da,ar zit er een in. Komt 'nu maar eens mee heeren! Jan, steek da lantaarn aan- „Zoo, zoo. .Wou jij van mijn borenkloo.1 snoepen Kom ma,a.r eens hier." Den ha,as bij de ooren en de strik los. Een paar flin ke klappen op de achterboutjes. De haas los en er vandoor. „Zie zoo, heeren, die komt nooit 'wiecy terug. Het eenigste middel om ze het snoepen af'>te leeren. „Dag heeren, wel te rusten.'-4 Nft 42 jaren. 42 jaar geleden verloor een der kinderen L. Damen te Lage Zwalu wen, op het veld, waarbij o.m. ook werkzaam was de vrouw van O. Tabak, een zilveren horloge met ketting. Valscb werd alstoen genoemde vrouw beticht, omtrent de verdwijning van gemeld horloge, waardoor toentertijd veel oneenigheid was ontstaan. Dezer dagen nu was Antonie Luijten, gehuwd met een dochter der gemelde vrouw Tabak, op denzelfden akker aan het spitten, alwaar 42 jaar terug het horloge was zoek geraakt. Toevallig schopt Luijten tegen een kluit klei en ziet daaruit iets blinkends te voorschijn komen en bij nader bezien, blijkt dit een horloge te zijn met ketting, aan wezig in een horlogekast. De wijzer plaat was eenigzins verteerd en de kast ook wat verkleurd. Bij zijn thuis komst besprak Luijten deze vondst met zijn vrouw, die op het idéé kwam, dat dit wel het verdwenen horloge kon zijn, van welks verdwijning hare moeder indertijd beticht werd. Direct werd het horloge vertoond aan de kinderen Damen, die het aanstonds herkende als hun verdwenen uurwerk. Jammer, dat genoemde vrouw C. Tabak reeds overleden is' anders had ze nog de genoegdoening kunnen smaken in haar eer hersteld te zijn geworden, zegt het Dbld. v. N.-Bra- bant. Giftige hoofdwasscliing. Wij lezen in het „Pharmac. Week blad" Ik zie mij verplicht, u te verzoeken, aan de volgende mededeeling plaat sing te verleenen, in de hoop, dat de dagbladpers tot verdere verspreiding zal bijdragen. Bij het in September 1921 aange vangen onderzoek van een haarmerk N. V. K. ontleend aan Neeltje van Kuilenburg, een dame, die met de toepassing van het door haarzelve bereide jachtwater, bij haar kinderen steeds een afdoend resultaat waar nam kwam ik tot de ontdekking, een vloeistof in handen gekregen te hebben, die een ontstellende hoeveel heid arsenik bevatte. Tegen zulk een drastisch middel is ongedierte natuur lijk niet bestand. Ik stelde mij in verbinding met den inspecteur v. d. volksgezondheid, van meening, dat dit gevaarlijk goedje zoo spoedig mogelijk in beslag ge nomen moest worden en in de ver wachting, dat de yan verantwoorde lijkheidsgevoel volkomen verstoken fabrikant zou worden opgespoord en zoo mogelijk vervolgd. De heer Baert stelde zich in ver binding met den Rotterdamschen Keuringsdienst, die aan het door mij opgegeven adres het N. V. K. haar water inderdaad vond: het bleek plm. 0,7 pet. arsenik te bevatten. Door het snelle ingrijpen van genoemden Dienst was Rotterdam spoedig van het jacht water bevrijd. Dank zij de bemoei ingen van den heer Baert, volgde Amsterdam spoedig dit voorbeeld. De ofticier van justitie te 's-Gravenhage kon evénwel zijn medewerking in deze zaak niet toezeggen, N.B., „omdat nog geen misdrijf met dit water had plaats gevonden". (Een gewoon mensch zou het waarschijnlijk geacht hebben, dat zich meer dan eens vergiftigings- gevallen hadden voorgedaan, maar dat die niet als zoodanig waren her kend.) Hoe het zij, eigenaardig is het wel, dat nauwelijks de aandacht op dit gevaarlijk jachtwater gevestigd was, of er deed zich een vergiftigings- geval voor. Nu kon dus de justitie ingrijpen: de fabrikant werd opge spoord de man was, nraar ver luidde, bewaarder van een Kroon domein te Katwijk aan Zee beslag legging volgde en. ik geloof, dat er verder niets gebeurde. Toen het Kamerlid Ter Hall den Minister over de onvoldoende hand having der Geneeskundige Wetten zou interpelleeren, verstrekte ik hem de, op het onderhavig geval betrek king hebbende, inlichtingen; het is bekend, dat de Minister ijskoud ver klaarde: „de heeren kunnen gerust zijn." Nu, rust heeft er wel geheerscht Wij zijn nu ongeveer een half jaar verder, en dezer dagen kocht ik te Leiden bij een kapper het onver- valschte N. V. K. haarwater, bij een tweeden stond het in de étalage, en de warmte, waarmede de verkooper zijn waar aanprees, vervulde mij met ergernis vooral bij de gedachte, dat dit moordwater dag-in, dag-uit blijft vloeien over de hoofden van grooten en kleinen, die blindelings vertrouwen, dat de bevoegde autori teiten over de Volksgezondheid waken. Het is te betreuren, dat de ambte naren van de volksgezondheid bij heeren juristen geen steun vinden. Justitieele slordigheid. Op welke slordige wijze de Fransche justitie soms kan optreden blijkt uit het volgende voorval: Een jong meisje werd den lOden Mei in het dorp Dun-Doulcon (Maas- ■tiepartement) op bevel der Parjjsche justitie gearresteeid wegens diefstal, in de Fransche hoofstad gepleegd. Hoe zij ook volhield, dat zij nooit te Parijs geweest was en beweerde, dat zij kon bewijzen, dat zij op den datum van den diefstal bij haar familie in 'tZuiden van Frankrijk vertoefde, het hielp allemaal geen zier. Zij werd in het huis van bewaring te Montmédy opgesloten, waar de politie niet de minste haast scheen te maken om de zaak tot klaarheid te brengen. Eerst den 16den Mei werd het meisje, na een krachtig protest harer zijds, naar Parijs overgebracht, waar zij met de bestolen dame geconfron teerd werd, die verklaarde, dat zij niet de dievegge was en dat haai signalement aanzienlijk verschilde met dat, hetwelk zij aan de politie had verstrekt. Korten tijd daarna werd het meisje weer op vrije voeten gested. Toen men zich bij de autoriteiten beklaagde, werd de oorzaak der vergissing aan verkeerde papieren van den burger lijken stand geweten. De politie had zich echter gemak kelijk kunnen overtuigen, dat het ten onrechte gearresteerde meisje zich op den datum van den diefstal bij haar moeder bevond in een plaats, 800K.M. van Parijs gelegen. Meikeverplaag. Het dorpje Boekei (N.-Br.) dat, zoo als gemeld werd, onlangs te strijden had tegen een muizenplaag, lijdt thans weer onder een meikeverplaag. Men vreest, dat alle boomen binnen 14 dagen kaal gevreten zullen zijn. E«n ibrntal'e bedrieger. Een Parijsche jongeman, Croquet ge-, hteeten, die met behulp Van krukken voortstrompelt, heeft zich dezer dagen als een brutale edrieger ontpopt. Twee ja-ar geleden verscheen hij plot seling in de journalistieke wereld, waar- hij als een vertrouWensinaji van Olemten- ceau's secretaris poseerde. Hij reed in .een luxe auto rond en li-at' liet gelid braaf rollen. Croquet werd voor een schatrijken O. W.-er aangezien. Hij had het plan k'en-. baa.r gnmaak't om een blad uit' te ge.ven, dat den naam. „L'es Forces Franqai c zou dragen. Hij deed het voorlfomten, of hij vopr de nieuWe onderneming een ka pitaal v,an 10 millioen francs' beschikbaar had. Hij stelde een ho.o'fffre<d'a,cteur en redacteur a.an,' huurde een gi'oot' kantoor, hield er Verscheidene typisten" op ua, lsamede twee secretarissen en drie chauf feurs. Alles ging de eerste twee maa,nden opperbest. Maar hef aangekondigde blad ve-rscbeen niet. Het' personeel begon in middels de betaling v)an zijn achterstal lige salarissen te eiscben. „Uitstekend", zei Cy.oquet en hij over handigde de heeren cheques tot een ge" zamenlijk bedrag w1 50.000 francs. Toen men deze cheques echtey aan de banlj wilde verzilveren, werd medegedeeld, dat' CJyoquet slechts een crediet van Wei nige francs! hij de bank! bezat. Dit was echter niet het eenige geval van bedrog, door Croquet gepleegd. Bi een Parijsche voorstad organiseerde hij een concert, waaraan welbekende Parij sche artist'en meowterkten. Hun arbeid honoreerde hij door hun waardelooze che ques in' betaling-, te geyen. De bedrieger, die onlangs gearresteerd wprd, werd tot' drie magnidhn gevangenis straf veroordeeld.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1922 | | pagina 6