rten Gralwerk OREN 'erk even De Boeiende Feuilletons ssendaal PIETERS, Villapark ÏHE COURANT Goes, IJK. 263*-8« nding Humber, pdy Nederl. ijwielen e T 150 SOES ■RKLEEDING ZATERDAG 15 APRIt 1322 iste Aroma p. Jé Ponds pak. „Nieuwe Zeeuwsche Courant" DD Tooneel Medische Brieven. Gemengd Nieuws. NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT SPORT EN SPEL. I1 L ;hikj^.:-V&or iPflSi, werk- cents per ;n, 85 c.M. per Beuk; VEST- PRUIMING [EN voor 6135-46 Effecten. turan zitting la voorkoming* I. 6129-54 jer der - TELEFOON 206 ^#0 6011-34 >0,- en f100,- 6001-48 G. VAN DER MiNNE. pique front, net slap of stijf Dwarse DASSEN, KEN, BRETELS- ACHTHEMDEN. 6125-30 van beslist on be risp el ij kon inhoud, geschikt voor groot en klein, die verschijnen in de Dagblad voor Zeeland, maken dit Blad voor allen, die het lezen aantrekkelijk spits, doch integendeel breed, bijna log, opdat er toeh maar veel plaats zij voor versiering. Zij is ingelegd met ivoor of hoorn, of zoo zij minder kostbaar is. van snijwerk voorzien. In nog hooger mate artistiek is het handvat. Vroeger bestond liet uit een gebogen stokje, dat men gemakkelijk over den arm hing, of uit een min of meer fraai knopje; tegenwoordig echter Is het vervaardigd uit een massief stuk kostbaar hout, ingelegd met elpenbeen of parelemoer, en ver sierd met exotische figuren. De kunst van Egypte, Japan, Perzië is te hulp geroepen om het handvat van een moderne damesparapluie te vervol maken. Het vertoont gesneden .Tapap- sehe dierfiguren, Perzisch schilder werk, Egyptische afgodsbeelden, pein zende sphinxen. Het hout waarvoor thans vaak het kostbaarste materiaal der Zweed- sche berkeboomen wordt gebruikt is licht, zoo dat de hedendaagsche parapluie ondanks haar aanzienlijke dikte, slechts een gering gewicht heeft. Bijna al 't metaal is dan ook verdwenen; zoo zijn de pennen ver vangen door elpenbeen of gesneden hout. De moderne parapluie kan met de mooiste parasols wedijveren. Er wordt evenveel zorg aan besteed. Elk jaar wordt er een nieuw model uitgevonden. Altijd mooier dan 't voorgaande. Op recht gesproken: ik vind ze alle af schuwelijk leelijk, protserig en onzin- nig.Ze zijn ongracieus, gewild-primitief van vorm en snobistisch van versiering. Al die domme doorsnee-dames met parapluie-knoppen, waarop afbleedin- gen van Egyptische goden, welker naam zij nooit gehoord hebben, zijn belachelijk, maar zij vragen den scheppers der mode nu eenmaal niets anders dan belachelijk te worden gemaakt. Eerst dan weten zij echter, dat zij echt chic en echt-modern zijn. En 't zal niet zoo heel veel jaren duren of de moderne parapluie heeft weer, via een half-dozijn nog moder ner modes, het stadium van de beroemd „besteerdster" bereikt en dan zal de wereld verbaasd staan als er weer eens een slank, onpretentieus parapluietje verschijnt, en zal dat weer het allermooist vinden. Enz. enz. („Msbd.") Molière's „Tartufe". De Maartaflevering van het door Het Nederlandsch Boekhuis'(Tilburg) uitgegeven tijdschrift „Boekenschouw"' {hoofdredacteur A. B. H. Hielen S. J.) bevat een interessante gedachten- wisseling tusschen de redactie en een zekeren heer Prenkel over Molière's blijspel „Tartufe". Laatstgenoemde had zich afge vraagd; Hoe kon de kerkelij ke autoriteit te Parijs het stuk verbieden als een bespotting van godsdienstzin en vroom heid? „Mjjns inziens moet dit spel een andoren indruk maken, als men liet onbevoooordeeld leest. Evenals Molière niet de goede geneesheeren belachelijk maakt' maar de kwak zalvers; niet dé ontwikkelde vrouw, maar de blauwkous, zoo treft hij in „Tartufe" niet den vrome, maar den huichelaar, die zich verbergt achter liet mom van vroomheid, i* Daaromtrent kan toch geen twijfel 'bestaan? De schrijver stelt immers 1 „Tartufe" al dadeljjk ten toon als leen deugniet, zoodat misvatting niet mogelijk is. 9 En nu lijkt het mij toch de ware 'vroomheid ten goede te komen ais de valsche ontmaskerd wordt. De redactie antwoord als volgt: De redeneering v. d. inzender, waar hij dc strekking van „Tartufe" tracht te verdedigen, lijkt als een druppel water op die van Molière zelf. Zij is onjuist. Hij meent, dat Molière alleen de kwakzalvers aanviel, maar als liij goed leest, zal hij dat niet kunnen volhouden. De dichter bedoelt wel egelijk eene satyre op de genees- umdige praktijk in zijn dagen. in zijn hekeling van geleerde vrou wen had hij wel degelijk eene mode, eene manie op bet 00g, die in zijn tijd niet zeldzaam was. En in „Tartufe" bedoelt Molière niet den enkeling te treffen, den vroomdoenden huichelaar, maar hij wil een vorm van vroomheid treffen die hem niet aanstond, maar die vol strekt niet het mom was van de diepe bedorvenheid, welke Molière toont in het karakter van „Tartufe". En hier zit juist de kern der kwestie. Het is niet op de eerste plaats van belang te weten of „Tartufe" in werkelijkheid Séguier heette ofwel Roquette of een der vele andere namen, die geleerde pluizers hebben gevondenhet is ook van weinig be lang te achterhalen of het stuk werd geschreven tegen deze of gene con gregatie, maar of het ingaat tegen de goede, christelijke vroomheid. En dat kan men niet ontkennen. Het ligt voor de hand, dat Molière met zijn bijtende satyre een groep van bestaande menschen heeft willen aantasten, maar het feit, dat hij tevens de zuivere vroomheid aanvalt, zonder het te weten wellicht, toont voldoende dat de satyre niet was verdiend en dat Molière heeft moeten lasteren om de door hem gehate vroomheid zwart te maken. Molière was geen christen, dat wil zeggen, hij kende het christendom niet. G. Lanson heeft dat sinds lang vastgesteld: „Molière a proi'ondement ignore le christianisme il ne le com- prend pas." Hij was doortrokken van een soort humanisme en vóór Voltaire beoefende hij al de „morale laique." Het boven natuurlijke had voor hem niet veel zin. De gewone christelijke vroomheid, de goede en zuivere, met haar inge togenheid, haar zelf beheersching, hare gestrengheid en boete, was in de oogen van Molière comedie. Hij zelf stond als mensch niet hoog genoeg om te begrijpen dat zoo iets meer kon zijn dan uiterlijke schijn, en hij zocht er het verkeerde achter. Hij zocht waarschijnlijk niets eens, maar hij fingeerde het, dadelijk gereed met zijn oordeel, dat het slechts een mom was voor deugnieterij. En daarom moest dezen hekeldichter wel treffen de blaam van alle goed- gezindenomdat hij personen aanviel, wier vroomheid hij niet kon uitstaan, en welke hij voor overdreven hield of geveinsdmaar ookomdat hij de christelijke vroomheid in het alge meen, met haar bovennatuurlijke motieven en gestrengheid tegen de natuur, die weerbarstig is, afkeurde. Wie dit laatste duidelijk bewezen wil zien, behoeft niet verder te gaan dan „Tartufe." Hij leze daar eens de definitie, die Molière geeft van de in zijn oog waarachtige vroomheid, en hij zal moeten erkennen dat zij allesbehalve de christelijke is. Zoo is misschien een bevredigend antwoord gegevenof, juister gezegd, den weg gewezen om bij herlezing van het stuk, tot een andere waar deering te komen. ASTHMA. II. Het klinkt U misschien eenigszind vreemd in de ooren te vernemen dat be halve de longen nauwelijks er eenig or-, gaan is geweest, dat niet beticht is ge worden voor de oorzaak der astlimatistóhe aanvallen. Zoo meenden sommigten, dat het spijsverteringsproces een belangrijk aandeel aan deze ongesteldheid had en. de benauwdheid van uit de maag zou op komen. Ook de darm is beschuldigd, voor-, al wanneer de patiënt aan e.en tragan stoelgang laboreerde. Voor de ademhaling is de neus een belangrijk orgaan. Menschen met oen chronische neusverkoudheid, welk'e. aan doening op een voortdurende ontsteking voor het neusslijmvlies berust, lijden nog 'al eens van Asthma. Slaagt men er nu iï> deze Ontsteking tot staan te brengen, dan is de patiënt niet zelden ontslagen van zjjn aanvallen van benauwdheid. Bij kin deren treft men ook een enkele maal ver anderingen in de neus van, waaronder de neuspoliep wel de voornaamste t») dc meest bekende is. Behandeling hier van geeft, wanneer tevens het ;dnd ge kweld wordt door astkmatiscke bezwa ren, niet zelden schitterende resultaten. Ook de vergrooting der amandeiep of tonsillen, die wij zoo vaak bij kinderen aantreffen, gaat nog ai eens gepaard met deze kwaal en die pleegt te verdwijnen wanneer liet kind van deze te groote amandelen bet-rijd wordt. D.e rol even wel, die alle andere organen zouden spelen bij het optreden van de asthma en direct ol' indirect dc oorzaak zouden zijn, is een zeer twijfelachtige. Het zelfde is ook van toepassing op het middenrif, dal; oen tijdlangy als de veroorzaker van deze. aandoening gebrandmerkt werd. Het mid denrif dat niets anders is dan een koepel vormige g'roote spier, die borst en buik holte van elkander scheidt, zou zich plot seling te samentrekken en zoo een soort kramptoestand te weeg brengen, waar door de ademhaling belemmering zou on dervinden. Vrij algemeen is men thans lot de conclusie gekomen, dat dc zaak omge keerd plaats heeft en juist door de mi nimale ademhaling- tijdens den aanval hSt middenrif in zeer geringe mate op en neer gaat. Na een blik geslagen te hebben op de verschillende oorzakelijke momenten, die hoofdzokeliyk in aanmerking komen of men als zoodanig op den voorgrond heeft gel- schoven,, willen .wij thans de ziekte op. zich zelf nader besohouweu. De asthuiapatiënt is er een van tijdelijken aard doorgaans, in de tusschenpoozen is hij vrij goed' gezond. Onderzoeken wij dan ook' in die perioden de borstorganen, dan is bij het meerendeel van deze patiënten geen afwij king te ontdekken. Vrij plotseling ver andert de situatie en treedt de benauwd heid op, piet zelden tegen liet midder nachtelijk uur. De asthma-lijder is juist naar bed gegaan. Van slapen komt natuur- niets. Ook komt het voor dat hij reeds een paar uurtjes heeft geslapen, plotseling wakker wordt ten plrooi van een hevige benauwdheid. Deze benauwdheden kunnen van een buitengemeen ernstigen aard ziiu, zoodat de patiënt het meestal niet in bed kan uithouden, opstaat on het- raam openschuift en op een stoel daarvoor gaat zitten, terwijl alle kleedingstukken, die maar eenigszins de ademhaling belemme ren, worden weggerukt. De omstanders kunnen reeds van verre den ongelukkige hooren. ademhalen, door het typisch pie pend geluid dat zijn ademhaling te weeg brengt. Het aantal ademhalingsbewesdn- gen is tijdens zoo'n aanval doorgaans vrij wel normaal. Zoo is het U. duidelijk dat een asthma-lijder vrijwel op een vulkaan leeft, niet zoozeer wat het levensgevaar betreft, doch wel wat aangaat het staat maken op zijn welbevinden, voor zoover ieder mensch dat kan. Immers de patiënt, is van plan dit of dat te doen, een plotse linge aanval haalt de streep door zijn rekening. Niet bij allen evenwel gaat de zaak zoo sn,e.l gn onverwachts in zijn werk. i\r zijn lijders, die 't als het ware- eenigeii tdjitt te voren voelen aankomen. Een tijdje te voren voelen zij zioli wat onbehaagelijk, zónder te kunnen zeggen .wat' er eigen lijk ,aan hapert. Dit weel hij uit ervaring dat er wederom een, aanval op komst is. Zooala ik reeds vermeldde, treedt de aan val gewoonlijk in de late avonduren op. Dat wil geenszins zeggen dat de lijder overdag geheel en al verschoond blijft. Midden onder het werk, vooral als hij in een nauwe bedompte ruimte arbeidt, kon, hij de dupe worden van zijn kwaal. In, een slot artikel willen wij nog enjk'ele woorden wij don aan de wijze van behandeling. MEDICUS. De vreemdelingen-stroom naar Duitscliland schijnt dit jaar buiten gewoon groot te worden. De couran ten schrijven b.v. dat alleen 300.000 Amerikanen zullen komen, dat alle passagiersbooten van Amerika naar Europa over en overvol zijn, dat Cook voor dit traject b.v. geen kaarten meer verkoopt. Dan worden veel Engelschen en evenals verleden zomer vooral ook weer veel Nederlanders verwacht. Diegenen, die hu nog in de hotels plaatsen moeten zoeken, loopen echter veel kans niet zoo gemakkelijk te zullen slagen, omdat in de groote bekende badplaatsen alle beschikbare ruimte in de groote hotels nu al tot begin, midden September verhuurd is. De hoteliers en alle anderen die van liet hotelbedrjjf en het vreemde lingenverkeer afhankelijk zijn, zien begrijpelijkerwijs den komenden zomer met veel vertrouwen tegemoet. De bevolking echter niet. Deze voelt, dat het sterke bezoek van buiten landers er weer zeer krachtig toe zal medewerken, dat de prijzen verder zullen stijgen. Wat kunnen Ameri kanen, Hollanders, etc., etc. Duitsche prijzen schelen? Met hunne dollars, guldens, etc. koopen ze alles goed koop. Dit thema wordt in de couranten in zeer geërgerde stemming besproken en voorgesteld wordt de hotelprijzen voor logies maaltijden, etc., in dollars, ponden, guldens, franken, etc. aan de gasten te berekenen,naar dat 't Ameri kanen, Engelschen, Nederlanders, Eranschen, etc. zijn. Ook wordt reeds voorgesteld, dat ook in de winkels alle goederen dubbel geprijsd moesten worden: één prijs voor Duitschers en één voor buitenlanders. Met algemecne instemming wordt in de couranten geschreven: de buitenlanders zullen betalen. Veel betalen, hun zal de lust vergaan, maandenlang in Duitscliland een goed leventje te leiden en zich van alle mogelijke goederen te voor zien voor weinige dollars of franken, waarmede ze thuis nauwelijks de kosten van het huishouden kunnen betalen. Dit standpunt is natuurlijk zeer eenzijdig. Er is zooveel tegen te zeg gen! Maar het kan nuttig zijn, dat een dergelijk standpunt hun die Duitscliland willen gaan bezoeken bekend is. Un liomme averti en va ut deux. De groote strijd der eeuwen, die niet om de centen, maar om de zielen gaat, wordt thans ook in Tndië met vernieuwde kracht gevoerd. De naaste aanleiding daartoe is volgens Kipa de sterke opbloei der katholieke Indische pers, die velen een doorn in 't oog is. Vermoedelijk zullen ook daar wel de deftige lieden worden gevonden, die voor tweeduizend jaren te Jeruzalem den naam van Farizeeërs droegen en die vol verontwaardiging zijn over hen die den vrede der ge- steisterde graven verstoren. De waarheid moet zwijgen, wan neer zij (hmrdoor worden gestoord. NEDERLAND-PENEMARKEN. A. s. Maandag zal een Nederlandsch elftal een internationale wedstrijd spelen tegen een Deenseli elftal. Bij prachtig weer belooft dit wel een interessante strijd te worden temeer daar het Nederlandsche elftal na de leelijke nederlaag in Antwerpen er nu wel alles op zal zetten om te winnen. Verwondering zal het dan ook niet wekken als dep 2en Paaschdag het Amsterdamsehe stadion geheel bezet zal zijn met sportliefhebbers uit alle deelen van ons vaderland. De beide elftallen, die in het veld zullen treden zijn als volgt samen gesteld Nederland: Van Tilburg Pelser Denis Hordijk B. Kessler Rodermond Dannin Rhode Crothan Denemarken Laursen Van Linge Bulder P. Nielsen Berth Larsen Hulsman Groen D. Kessler H. Hansen Nilson Aaby Blieher Als reserves voor Holland zijn aangewezen: Delsen, de Kruiff, Couton en de Boer jr. Als reserves voor Denemarken zjjn gekozen: Graoe, Vilh. Jörgensen, P. Jensen, Vigo Jörgensen en Otto Larsen. In het Nederlandsche elftal is dus nog al wat verandering gebracht. We gelooven dat nu de achterhoede wel safe is. Ook de middenlinie met van Linge op de spilplaats kan verdienstelijk werk leveren. De voorhoede is op Rodermond na geheel veranderd Hoewel deze in den wedstrijd tegen de Belgen niets presteerde schijnt de elftalcommissie het nog eens met hem te willen probeeren. Hij heeft nu twee goede naast zich en wanneer hij deze twee verstaat is de rechtervleugel uitstekend. De linkervleugel zal hard moeten werken, vooral Groen, die maar een middelmatig speler is zal zijn uiterste best moeten doen. In het Deensche elftal komen ook verschil lende nieuwelingen voor, hetgeen niet wegneemt, dat het allen toch voor zoover bekend goede spelers zijn. Vooral Hansen mag wel in de gaten ge houden worden. De linksuiterst zal wel geen zware partij leveren. Alles bijeengenomen meenen wij wel een overwinning voor ons Nederlandsek elftal te mogen voorspellen. Het heeft immers veel voor. Geen buitenlandsehe reis, die altijd min of meer slecht schijnt te werken op onze spelers, vooral als ze naar onze zuiderburen moeten; eigen omgeving en de aanmoedigingen van het publiek. We hopen evenals vorige maal de uitslag te Goes wederom zoo vroeg mogelijk bekend te kunnen maken. Aan de Malabarkust verscheen een blad, dat door katholieken is gekocht en als dagblad uitgegeven wordt en de Carmelieten redigeeren bovendien nog een driemaal 's weeks verschijnend blad. In Cochin verschijnen thans zes katholieke bladen, vier in de Engelsche, twee in de Indische taal. En deze bladen verzuimen natuur lijk niet, den strijd op te nemen tegen de dwalingen der Boeddhisten en Mohammedanen, die welkome bondge- nooten hebben gevonden in uit Europa geïmporteerde „vrijzinnigheid." Zoo citeert het Mohammedaansche orgaan: „Licht" met genoegen een protestandsch „theoloog" dr. Juge, die verklaarde, dat in de Evangeliën niets is te vinden van Jezus' God heid. En een Boeddhistisch blad noemt het Christendom verachtelijk een godsdienst voor de lammen en blin den, terwijl de H. Paulus als een politiek kwakzalver wordt betiteld. Ook de Hindoesche straatpredikers beroepen zich voortdurend op Duitsche materialisten en moderne kritici. Het Geloof in de Schepping be strijden ze met „de wetenschap, die de evolutie ontdekte" en toen een pater Jezuiet een hunner uitdaagde 0111 dat te bewijzen, beriep de Hindoe zich voortdurend op Hitckel en con sorten, die hier in waarlijk weten schappelijke kringen hebben afgedaan, doch daar als splinternieuwe profeten gelden. Het boek van den Amerikaanschen atheïst kolonel Ingersoll is in 't In disch vertaald en vindt veel aftrek. De Vedanthisten hebben de met hode der Loge overgenomenden strijd met glacé-handschoenen aan, betuigen veel sympathie voor.Christus en Zijn leer, doch stellen Hem op één lijn met hun Krishau en ver klaren beide zonen van den Hoogsten Geest. Daarmee vangen ze velen, die zicli tegen een feilen aanval te weer zou den hebben gesteld. De wolven in schaapskleeren zijn 1111 eenmaal veel gevaarlijker dan de wolven en wolfsvallen die zich dade lijk als vijanden van 't Geloof presen- teeren. Het felle communisme is voor de zielen niet zoo gevaarlijk als de be schaafde vrijzinnigheid. Maar de Indische katholieken waken. De „Madras Post" had een artikel opgenomen, waarin de Kerk werd betiteld als pharizoesch en onoprecht en gezegd, dat haar huidige machts positie meer op traditie dan op waar heid berust, weshalve ze spoedig ver geten zal wezen, een onnut ding en schaduwen rijk. Tal van katholieke lezers toekenden onmiddellijk daartegen bij de redactie protest aan en deze sprak ten slotte haar leedwezen uit over de opname van het artikel. Beter zou 't natuurlijk zijn, dit blad voor de katholieken door een katholiek blad te vervangen en dat begrijpen, zooals we hebben gezien, de Indische katholieken ook. Ten slotte zijn er geen grootere weldoeners der Kerk dan hare vijan den, al was 't alleen maar, doordat ze ons wakker maken en houden. („Centrum.") Een nieuwe Hut'. In, Rotterdam is een nie.uwe oplichtters- trac toegepast, lezen we in de „Msbd." Dezer dftgen vervoegde zich bij den siga renwinkelier J. y. A. uit de Looisrhof straat een jongmensch, voorgevend na mens den voorzitter van den Raad van Arbeid te komen. Deze zou 's avonds een, vergadering houden, waarvoor sigaren Koodig waren. Het jongmenseh k'ooht nu 100 sigaren en 160 sigaretten, tot een be drag v,an f 40.Hij betaalde met' een postcheque ad 150. De winjkelier gaf hem f 10.terug. Toeh de man echter op het postkantoor de cheque aanbood, bleek deze valseli te zijn, zoodat' men daar weigerde het b'edjrag uit te betalen'. Als troostende mededeeling werd hem toegevoegd, dat kbrt te 'voren| een andere sigarenwinkelier eveneens zulk een cheque gepresenteerd had, m»t' hetzelfde resul taat. Ml' i Het zilverzwt. Een 34-jarige mijnwerker uit' Her zo- genrath stond dezer dagen Wegens' het smokktelen van zilvergeld te Aken terecht. De waarde van het zilvergeld bedroeg 46.000 mark. Bekl. deed voor de straf-" kamer het volgende verhaal: Den llden Maart verzocht hem «en Hollander in een café te Herzogenvath, een pakket van Aken naar een herberg in Starsz (gem. Herzogenrath) te brengen. Aan dat verzoek voldeed beklaagde wij 1 hij zonder werk was. In het pakket zouden volgens den Hollander auto-onderdeelen verpakt zijn. Te Aken deed beklaagde een vest aan, in welks Voering 3 paHkfenl ingenaaid waren. Beklaagde blijft er bij dat hij aan die „Auto-oncterdeelen" ge loof hechttede Hollander zou gezegd hebben: „Ze kunnen niet meer dan ze in beslag nemen". De'getuigenis van een ambtenaar werpt een heel ander licht op deze zaak,Wij wisten zeide deze, dat in een huis, ge legen op Hollandsoh gebied aan de neu trale straat te Kerkrade, veel zilvergeld omgezet werd en zagen dat beklaagde dagelijks daar verkeerde. Dien elfden van de vorige maand, vertrok beklaagde, naar Keulen of Aken. De stations"' te Kohl- seheid en Herzogfenrath Werden- afgezet, door beambten. Hierbij viel ons beklaagde in handen, „toen Jljj yan Zijn reis terug keerde. Het vest waarin het zilvergeld was ingenaaid, was versleten en droeg de sporen van veelvuldig gebruik. Men kon direct voelen dat er munten (jnj waren. De veroordeeling luidde: een half jaar gevangenisstraf en 135.000 mark boete, subs, een jaar gevangenisstraf. .Gasontploffing in een raadzaal. Tc Fijnaart heeft in het gemeentehuis in de raadzaal een hevige gasontploffing iplaats 'gehad, waardoor de in de zaal uitgebouwde schoorsteen geheel vernield werd. Persoonlijke, ongelukken kwamen niet voor. De oorzaak is onb&ktend'.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1922 | | pagina 5