Tweede Blad ZATERDAG 11 MAART 1922 NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT De weldadigheid van wijlen Paus Benedictus XV. Buitenland Kerknieuws Voor onze vrouwen- Het hoekje van humor. Voor de Keuken. Sport en Spel. Joh. Jorgensen schrijft aan „De Tijd." Maar men had den Paus voor meer te danken dan voor woorden alleen. Indien iemand zijn geloof door zijn daden getoond heeft, dan is het wel BenedictusXV.Ikweet niet hoe ver men terug moet gaan in de kasboeken van den Stoel van Petrus, om een kolossale gulheid, een vorstelijke mild heid als van Benedictus XV terug te vinden. Toen Pridtjof Kansen onlangs in Rome was, was het in de eerste plaats om den Paus te danken. Bene dictus XV had niet minder dan een millioen lire tot diens beschikking gesteld. En iedereen weet, dat dit slechts één voorbeeld is van de groote weldadigheid van den Paus. Ook nadat het bloedblad van den grooten wereldoorlog voorbij was, heeft de Paus voortdurend en onvermoeid zijn weldadigheid voortgezet. En niet alleen openlijk was Bene dictus XV gereed tot hulp, ook in het verborgene gaf hij. Ik zelf zal nooit vergeten hoe hij een persoonlijk verzoek van mij om hulp tegemoet is gekomen. Een jonge Deen wilde priester worden, maar de middelen voor de studie ontbraken hem. Alle andere wegen om die middelen te verschaffen hadden hem teleurgesteld en de jonge man was de wanhoop nabij. Heel zijn ziel snakte er naar om priester te kunnen worden. Toen schreef ik een verzoekschrift, deed aanzoek voor een private audiën tie en las mijn verzoek voor. Dit gebeurde in de studeerkamer van den Paus: wij waren alleen. Nauwelijks had ik den laatsten zin voleindigd, of Benedictus XV vroeg met zijn eenigszins droge stem„Hoeveel is er noodigV" Ik noemde het bedrag (niet zonder angst). „Zoo en zooveel Heilige Vader, gedurende zoovele jaren." Zonder een woord te uiten, stond de Paus van zijn troonstoel op en ging dwars het vertrek door naar de schrijftafel in den hoek. Weifelend bleef ik staan, hij wondde zich half om en wenkte mij om naderbij te komen. Toen haalde hij uit een la van de schrijftafel de bankbiljetten van duizend liren, die het eerste jaar noodig waren. „Kom volgend nieuw jaar terug." Ik bedankte, en met een kleinen, vertrouwelijken, bijna vroolijken glimlach, zeide Benedictus XV„U behoeft er Monsignor X niet over te spreken." (Monsignor X was do prelaat, die de ondersteuningen uitdeelde.) Het Testament van Benedictus XV. Het door Z. H. Paus Benedictus XV den 20sten Februari 1916 opge stelde, eigenhandig geschreven testa ment luidt „De gedachte, dat het leven in Gods hand lig't en dat liet mij elk oogenblilc genomen kan worden, spoort mij aan dezen, mijn laatsten wil, op te stellen, voornamelijk om de schik kingen te treffen over hetgeen met het vermogen moet gebeuren, dat in mijn bezit is. Met inroeping der goddelijke hulp en vol vertrouwen op de voorspraak der Allerheiligste Maagd, van den II. Jozef, van de H. Petrus en Paulus, den H. Jacob en den IJ. Benedictus, bereid ik mij reeds van nu af op den dood voor, die op dat oogenblik zal komen, als het God behaagt een einde aan mijn leven te stellen. En met dat uur voor oogen verklaar ik, dat ik als eigendom slechts die weinige goederen bezit, welke reeds voor mijn verheffing op den Pauselijken troon op mijn naam in het grondboek inge schreven zijn en welke in de gemeen ten Pogli (Genua) en in Bologna ge legen zijn, terwijl ik bij mijn verheffing op den Stoel van Petrus van al mijn roerende goederen, welke ik bezat, afstand heb gedaan. Voor de boven vermelde, in het grondboek op mijn naam ingeschreven onroerende goederen stel ik, tenzij ik voor mijn dood daaromtrent een andere .schikking tref, mijn neef Giuseppe Delia Chiesa, zoon van mijn broeder Giovanni Antonio, als erf genaam aan. Ik verklaar verder, dat al het andere vermogen, dat op het oogen blik het mijne is en waarover ik tot het oogenblik van mijn dood de be schikking zal krijgen, slechts door mij in bezit genomen is om het te heimeren, daar het het eigendom van den H. Stoel is. Over dit vermogen heb ik slechts het gebruiksrecht, zoodanig, dat ik na mijn dood daarover niet meer beschikken kan. Op het oogenblik van mijn sterven moet het geheele vermogen- als uitsluitend eigendom van den II. Stoel beschouwd worden, aan welken het steeds behoorde, en geen van mijn verwanten zal het ooit mogen invallen, daarop aanspraak te maken. Als de plaats van mijn begrafenis kies ik do Vaticaansche basiliek en ik bepaal, dat mijn lijk niet zal gebal semd worden, terwijl ik het oude gebruik, om de ingewanden van den overleden Paus op een andere dan de plaats der begrafenis bij te zetten, voor mij persoonlijk als afgeschaft beschouw. Ik reken op de gebeden der per sonen, die met mij door den band der liefde verbonden zijn en ik spreek de- hoop uit, dat wij elkaar eens allen in God vereenigd zullen terugzien. Op het Vaticaan, Rome 20 Februari 1916. PAU.S BENEDICTUS XV. RUSLAND De hongersnood. In de „Daily Herald" vindt het „Hbl." een aantal korte door de Reliefcommissie samengestelde rap porten afgedrukt, afkomstig uit Boe- zoeloek en loopend over een tijdperk van 25 December tot 20 Januari. In deze periode zijn in do stad Boe- zoeloekniet minder dan 2000 men- schen van honger of ziekte omgekomen, van wie 237 dood op straat werden gevonden. Deze menschen waren voor het overgroote deel afkomstig van het platteland, naar de stad gekomen op zoek naar voedsel. De ellende van hen, die niet gestorven zijn, hetzij kinderen of volwassenen, aldus zegt een der rapporten, brengt een mensch de vraag op de lippen, of degenen die bezwijken, niet het gelukkigst af zijn. Niet de sledeladingen lijken, die onafgebroken, door de straten, of de voortdurende ontdekking van een dooden en verstijfden man, vrouw of kind in de sneeuw, leveren den ont- stellendsten aanblik op. Het is veel erger een blik te slaan in de ovcr- vulde hospitalen, of de kindertehuizen, waar moedige pogingen worden ge-, daan om de levenden in het leven te houden onder omstandigheden, die elke beschrijving tarten. Elders lezen wij het volgende„Ik was vandaag in de gelegenheid langs het kerkhof te gaan. Weken lang liggen daar reeds onbegraven lijken, vastgevroren in wat gelijkt op reus achtige bundels takkebossen, waar- tusschen holoogige gezichten en ver schrompelde ledematen kunnen wor den onderscheiden. Vandaag vond ik er een grooten nieuwen stapel doode mannen, vrouwen en kinderen, som migen geheel naakt en geen enkele volledig gekleed, waarnaast twee grafdelvers bezig waren te zwoegen in een poging om in den ijzerharden grond oen kuil te maken, groot ge noeg om naar de schatting 300 lijken te bevatten. In antwoord op een door ons ge stelde vraag, deelde men ons mede, dat deze lijken het aantal dooden was van de laatste 3'/2 dag, niet alleen van hen, die op straat en in het ziekenhuis waren overleden, maar ook van degenen, - die dood of stervende uit de treinen waren gedragen, die het station gepasseerd waren. De rapporten melden voorts, dat de typhus en andere besmettelijke ziekten zich van de noodlijdende ge bieden naar het Westen verbreiden en de grens beginnen te overschrijden, zich zelfs in Duitschland kenbaar maken. Op den tweeden Zondag in den Vosten. Epistel I. van den H. Paulus, tot die van Thessalonica IV. 17. Broeders! wij bidden en smeelcen U door den Heer Jesus, dat gelijk gij van ons geleerd hebt hoe gij be hoort te wandelen en aan God te behagen, gij ook aldus wandelt, opdat gij meer en meer moogt toenemen. Want gij weet, welke bevelen ik U door den Heer Jesus heb gegeven. Dit toch is de wil Gods, dat gij II heilig maakt, U onthoudt van ontucht, eenieder van IJ zijn lichaam in heilig heid en eere wete te bezitten, niet in drift der beheerlijkheid, gelijk de Heidenen, die God niet kennen, en niemand zijnen broeder in- eenigen handel onderdrukke of bedriegc: want de Heer is oen wreker van al deze dingen; gelijk wij U voorzegd en be tuigd hebben. Trouwens, God heeft ons niet tot onzuiverheid, maar tot heiligheid geroepen, door .Tesus Chris tus, onzen Heer. Evangelie, Mattheus, XVII. 19. In dien tijde nam Jesus mot zich Petrus en Jacobus, en Joannes zijnen broeder, en leidde hen op oenen hoogen berg alleenen Hij werd voor hen van gedaante veranderd. En zijn aangezicht blonk als de zon, en zijne kleederen werden wit als sneeuw. En zie, Mozes en Elias verschenen hun, en spraken met hem. Petrus antwoordde dan, en zeide tot Jesus: Heel', het is ons goed hier te zijn; indien Gij wilt, laten wij hier drie tenten maken, eene voor U, eene voor Mozes, en eene voor Elias. Ter wijl hij nog sprak, zie, zoo over schaduwde hen eene heldere wolk. En zie, eene stem kwam uit de wolk, die zeide: Plij is mijn welbeminde Zoon, in wien ik mijn welbehagen heb, hoort hem. En de Leerlingen dit hoorende, vielen op hunne aan gezichten en waren zeer bevreesd. En Jesus naderde en raakte hen aan, en zeide hun: staat op en vreest niet. En zij sloegen hunne oogen op, en zagen niemand dan Jesus alleen. En als zij den berg afgingen, gebood Jesus hun en zeidespreekt niemand van dit gezicht, eer de Zoon des menschen van den dood verrezen is. Een Spaanscli Missic-Kongres. Wij ontleenen aan de „K. Vzg." het volgende bericht over een a.s. missie-congres in Spanje: Dit jaar viert het Katholieke Spanje het 300-jarig jubelfeest van niet min der dan vier zijner grootste Heiligen, n.l. van den H. Isidorus, den Fransiscus Xaverius, den II. Ignatius en de II. Theresia. De godsdienstzin van dit edele volk, dat zonder twijfel de laatste jaren in zedelijk opzicht zeer vooruitgaat, groeit, door de tal rijke feesten, ter eere van deze echt- populaire Heiligen, opnieuw uit. Hot is alsof do frissche wind van Spanje's grootsten tijd, op gebied van Gods dienst, Kunst en Litteratuur, wonder volle bloesems neerdwarrelen doet, in deze dagen levendwekkend waait, en de krachten van het volk te ver jongen weet. De feesten ter eere van den groot sten Apostel van Indië, Japan en 'kina, den Heiligen Franciscus Xaverius, hebben in Spanje de missiegeest sterk verlevendigd. Zoo vond in Madrid, op 't eind van Februari een groot missie-congres plaats, dat zich niet alleen uitte in stormachtige begeeste ring voor den wederopbouw van de Spaansche missie-arbeid, maar ook onmiddellijk tot verscheidene prak tische resultaten voerde, zooals de oprichting van missievereenigingen, onder leiding van de Spaansche geestelijkheid. Een bijzondere verrassing was het, dat bij de slotzitting van het Congres, als vertegenwoordiger des konings de minister van buitenlandsche zaken, Gonzalez Hontoria, tegenwoordig was en een rede hield, welke met de volgende merkwaardige woorden aan ving: „Ik kom in naam van Zijne Majesteit, die aan .alle belangen van het land Zijn aandacht wijd den vergadering mededeelen, dat onze Katholieke koning, de gedachten en besluiten, welke op dit congrek naar voren gebracht en tot uitdrukking zijn gekomen, geheel tot de zijnen maakte Aan de redevoering van den minis ter, welke van een heilige geloofs overtuiging doorgloeid was en de_ waarde van den missie-arbeid deed uitkomen, ontleenen wij nog het vol gende: „Indien wij terug willen van den rand des afgronds, waarheen zware dalingen van vroegere jaren ons gevoerd hebben, dan bestaat er geen beter middel, dan de levendige verniewing van ons Geloof; want ware beschaving is tenslotte niets anders als de ontwikkeling en meest getrouwe naleving der Evangelie lessen." Men kan zich voorstellen met welk een warme intstemming de woorden van den minister begroet werden. Zoo ook de uitlating van het blad „El Debate", dat den 27sten Februari schroef: „De Spaansche volksziel trilt als het ware van ver langen naar eene religieuze ver nieuwing, want een andere redding van den ondergang bestaat er niet." Op voorstel van den Bisschop van Pamplona zal in het geboorteland van Franciscus Xaverius, do provincie Navarra, een nieuw, grooter nationaal missie-congres plaats vinden, waartoe de wereldlijke provinciale overheid bijzonder is uitgenoodigd. Het eeuw feest van den grooten Spaansehen Apostel der Heidenen, zal bij die gelegenheid plechtig gevierd worden. In geheel Spanje wekken deze ge lukkige teekenen van nieuwe missie- begeestering levendige belangstelling. De Engelsehe Huwelijksfeesten. Voorverleden week is Prinses Mary van Engeland gehuwd. IiPhaar bruids tijd ontving zij een geschenk van elf duizend pond dat het dagblad de „Daily Mirrir" onder hare lezers had ver zameld. Prinses Mary heeft dit geld bestemd voor twee kinderziekenhuizen in Londen; in een daarvan is zij gedurende den oorlog, verpleegster ge weest. Onder de verschillende andei'c cadeaux: juweelen, meubelen, kunst voorwerpen, enz., bevond zich ook een taart (behalve de bruidstaart) door 600 wcrkelooze vrouwen aangeboden, die voor verschillende vakken worden opgeleid. De geschenken der ouders en familie leden van de bruid bestonden hoofd zakelijk in kostbare kleinodiën. Ook de ouders van den bruidegom schonken een pendant van diamanten, terwijl het cadeau van den bruidegom zelf een corsage-sieraad van saffieren en diamanten was. In een gouden staatsiekoets is het jonge paar naar de kerk gereden; sneeuwwitte paarden trokken de koets. Het toilet van de bruid bestonden uit witte „marquisetto", bestilct met rozen en rozenblaadjes van paarlen en zilverdraad en zacht-groene blaadjes en floszijde. De mouwen waren wijd en op de schouder werd de japon opgehouden door een rozet van bril- lanten en paarlen; de ceintuur was van parolen en zilverdraad. De sleep, schitterend van paarlen en zilver, was vier Engelsehe ellen lang- en viel van de schouders af. Op de sleep was een kunstig borduurwerk, dat reeds de bruidsjapon van haar moeder en groot moeder versierde, en waarin de sym bolen waren aangebracht van het Vereeuig'de Koninkrijk: roos, distel en klaverblad met eschdoornbladeren, acacia-bloesems, varens en lotusbloe men, do symbolen der Koloniën. De bruiskrans bestond uit drie snoeren van zilver met oranjebloesems. De acht bruidsmeisjes hadden japon nen van zilverachtige stof met vlinder bloem versierd; zij hadden bloemtuilen van rose lathyrus met zil vei en linten en droegen allen het geschenk van den bruidegom: een broche met de letters H. en M. in saffieren en juweelen. Uit Amerika. Bij het Ilooge Gerechtshof is nu de vraag beantwoord of het amende ment op de grondwet, dat de vrouwen het kiesrecht toekent op dezelfde wijze als de mannen, grondwettig is. In den zomer van 1919 werd het amen dement aangenomen en het vereischte 3/4 der Staten heeft het bekrachtigd. Daarna werd de grondwettigheid be twist. Het Ilooge Gerechtshof heeft de vraag thans bevestigend beantwoord. Of er nog gedronken wordt Voor verleden week hebben in Enge land twee meisjes van vijftien en negentien jaar terecht gestaan wegens dronkenschap. Zij werden voorwaarde lijk vrijgesproken, „ten einde ze in de gelegenheid te stellen zich te verbeteren". Het is te hopen dat zij met krachtige hand worden geholpen op den goeden weg te komen. Een die durft. Te Kingston a.d. Theems, Engeland, is dezer dagen een 74-jarige weduwe Sarah Collett voor de zevende maal getrouwd. Haar zevende man is werk man bij een omnibusmaatschappij en 66 jaar oud. Zij was achttien jaar toen zij voor het eerst trouwde en zij heeft Bijna altijd te Kingston gewoond. Zij heeft zestien kinderen gehad, waarvan er zes nu nog leven, negen klein-kinderen en vijftienacliter- klein-kinderen, De zevende echtgenoot krijgt dus al dadelijk oen aardige familie. Japan. Ook in het Parlement (Landdag) van Japan is "er gestemd over het vrouwenkiesrecht. Het is verworpen met 159 tegen 28 stemmen. Geen wonder in een land waar de vrouw nog zóó geheel onder den man staat, dat zelfs de kleine knaap boven zijn moeder staat en dóór haar be diend wordt. Het is zelfs zeer ver wonderlijk dat nog 28 mannen vóór hebben gestemd. De Volle. De voile wordt tegenwoordig weer veel gedragen. Niettegenstaande ze gaarne wordt gebruikt tegen heftigen wind en.omdat ze flatteert zijn, de dokters er nooit goed over te spreken. Er zijn zelfs héél knappe artsen, die de voile beschuldigen het zenuwgestel te verstoren. Zij heeft niet de minste waarde als behoedmiddel tegen wind of ziekte kiemen en beschut hot gelaat even min. Men beweert integendeel dat de voile juist een verzamelplaats is voor stof en microben. Het ergste is echter, dat het weefsel hetzij zwaar of licht op de gezichtszenuw en het oogvlies zeer verderfelijk werkt. Van de ongelijkmatige belichting krijgt men namelijk op den duur zooveel last, dat het gansche zenuwstelsel er onder lijdt. Zelfs zwaar zenuwlijden kan er door ontstaan. Men moot zich nu maar eens goed bedenken vóór men een voile voor doet. Een vrouw op (le C.-H. candidaten-lijst. Op de candidaten-lijstderchristelijk- historische partij heeft oen vrouw de achtste plaats gekregen. Do zeven eerste plaatsen worden ingenomen door de twee christelijk-historischc ministers en de vijf aftredende Kamer leden, die zich weer beschikbaar hebben gesteld. De Christelijke-kis- torische fractie telt thans zeven leden. Zij hoopt echter op versterking bij de a.s. verkiezingen en mr. Frida Katz in de Kamer te brengen. GETROEFD. Een boertje was verzeild geraakt in een gezelschap van studenten, die den eenvoudigen landman eens duch tig voor het lapje wilde houden. Zeg eens boertje, spreekt een hunner, wat heb je daar een mooien kop met haar. Hot lijkt wel een hooiberg! Kijk. hoeren, antwoordt het boertje leuk, dat is nu precies hetzelfde wat ik dacht toen ik er zooveel ezels omheen zag staan. EEN KOSTBAAR INSTRUMENT. Dokter, tot dame, die bekend staat flink van den tongriem te zijn ge sneden Breng nu den thermometer onder uw tong, mevrouw en sluit dan de lippen vast op elkaar. Echtgenoot van mevrouw, na een poosje te hebben toegekekenWat kost zoo'n instrument, dokter MERKWAARDIG ANTWOORD. Een heer loopt in groote haast zoekend het perron op en neer. Zoekt u het restaurant vraagt een gedienstige beambte hem. Neen, het tegenovergestelde, antwoordt hem de heer. GEEN EETLUST. Dokter: Wel, mijnheer Muller, gaat het vandaag wat beter? Patiënt: Ja, dokter. Dokter: Heb je nu eetlust? Patiënt: Neen, dokter. DokterDat is een bedenkelijk teeken. PatiëntOch, dat geloof ik niet, dokter; ik heb net een kippetje, oen moot zalm en een appeltaart op. Het bakken van viseli. Als de visch schoon gemaakt en gekorven is, vinnen, staart en een gedeelte van den kop verwijderd zijn, wordt hij aan beide kanten met zout ingewreven en moet '/2 uur in 't zout blijven staan, dan wordt hij afge droogd, in bloem of melk gewenteld en in zeer heete olie gebakken, bruin en gaar. Gewoonlijk wordt visch in boter- olie of Delftsche slaolie gebakken, tong soms in boter. Van tong wordt het vel afgetrokken en de visch wordt, nadat hij in 't zout gestaan heeft en a.gedroogd is gepaneerd. De gebakken visch wordt op een grauw papier gelegd om uit te lekken. De .witte kant van den visch wordt op den schotel boven gelegd, die witte kant wordt het eerst gebakken Gebakken visch wordt gegeven met verschillende soorten van salade, gekookte aardappels en gesmolten of gewelde boter; ook wordt gebakken visch bij de lunch gegeven. Een „Peeress." Voor 't eerst heeft een vrouw zitting gekregen in het Engelsehe I-Iooger- liuis, namelijk burggravin Rliondda, die haar vader in dit wetgevend lichaam opvolgt. Zooals men weet, deed reeds eerder de vrouw haar intrede in het Lager huis.(„C") HIPPISCHE SPORT. Maatschappij Renbaan „Duindlgt." Programma 1922 (Slot) ZATERDAG 29 APRIL 1922. 2 uur. Caronaprys. f375, waarvan le pr. f300, 2e pr. f 50, 3e pi', f25, Pr ij zendraverij 4e klasse, open voor paarden, die volgens den leeftijd voor ontheffing in aanmerking komen. Afstand, 2000 Meter. 2.25 uur. C'easarprys. f450, waar van le pr. f400, en 2e pr. f 50. Ren op de vlakke baan voor inlandsche paarden van 3 jaar en ouder. Handicap minste gewicht 53 K.G. Afstand 2100 Meter. 2.50 uur. Candidaprijs. f 450, waar van le pr. f350, 2e pr. 75, en 3e pr. f25. Prijzendraverij 2e en 3e klasse. Afstand 2000 Meter. 3.15 uur. Castroprys. f450, waar van le pr. f400. en 2e pr. 50. Ren op de vlakke baan voor paarden van 3 jaar en ouder. Handicap minste gewicht 53 K.G. 'Afstand 2100 Meter. .'3.40 uur. Casinoprijs. f 675, waar van 1 e pr. 550,2e pr. 1' 100, en 3e pr. f 25. 'Prijzendraverij le klasse. Afstand 2200 Meter. Sluiting der inschrijvingen 17 April 1922. 4.05 uur. Cerisetteprijs. f450, waar van le pr. f400, en 2e pr. f 50. Ren op de vlakke baan voor paarden van 3 jaar en ouder, gereden door Heer- rijders. Handicap minste gewicht 02 K.G. Afstand 1350 Meter. Sluiting der inschrijvingen 17 April 1922. ZATERDAG 13 MEI 1922. 2 uur. Dalilaprijs. 1'375, waarvan le pr. f 300, 2e pr. f 50, en 3e pr. f 25. Prijzendraverij 4e klasse.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1922 | | pagina 6