DAGBLAD VOOR ZEELAND Wij hebben een Paus! PIUS XI (Kardinaal ACHILLE RATTI) Nummer 31 Dinsdag 7 Februari 19%2 Achttiende Jaargang bij levenslange bij verlies van f 7R bij verüesvan f Ril bij verlies van f35 bij verlies van een wijsvinger f ic bij verlies van IJ een anderen vinger BUITENLAND. DUITSCH LAND BELGIE FRANKRIJK ENGELAND IERLAND RUSLAND AFRIKA NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT IBS V ■JM ra m nu Dlrecleorr JOS. /AN DE GRIENDT. Telefoon 207 „icuiwni! Telefoon 97 e^rS^iei Weelde,GOES ijkantoor: MIDDELBURG. Markt 1 en 2. Bij Telefoon 474 Abonnementsprijs f 2.50 per drie maanden, f 0.20 per week, voor Post-abonnéa f 2.90 per 3 m. AdvertentiBn van 1 tot 6 regale f 1.50, elke regel meer f 0.25, bij contract beduidende korting A1 onze Abonnés zijn gratis verzekerd tegen ongevallen krachtens onze overeenkomst met „The Ocean and Guarantee Corporation Ltd." te Amsterdam, Rokin 151, en wel voor de hieronder vermeide bedrageni non honrl nf vnnt „Ik verkondig een groote vreugde: Wtj hebben een Paus, Zijne Eminentie Kardinaal Ratti, die den naam Plus aan genomen heeft." Dat waren de woorden, waarmede Zijne Emi nentie Kardinaal Bisleti aan de voor de basiliek van St. Pieter te Rome samengestroomde menigte en de telegrafische vonk verbreidde het weldra over de gansche wereld op den immer gedenk- waardigen morgen van den zesden Februari des jaars onzes Heeren 1922 verkondigde, dat het der Goddelijke Voorzienigheid had behaagd aan Zijne verweesde Kerk wederom een Opperherder en aan de Katholieke wereld weer een Algemeenen Vader te schenken door de verkiezing van Pius den Elfden op den Stoel van Sint Petrus. En een weinig later verscheen voor het open venster van een loggia de Gekozene, op wien de Geest des Heeren rust in al zijne volheid, Paus Pius de Elfde en zijn zegenende hand riep Gods ontferming en genade af over de wereld, „urbi et orbi", over stad en land, tot aan de uithoeken der aarde. „Daar stond hij voor het oog der scharen, De drager van Gods heilgena! Daar stond hij, menschenzoon als allen. Van één geslachte met den groep, In heil'gen eerbied neêrgevallen, Hem groetend met hun vreugderoep; Daar stond hij sterv'ling, maar onsterflijk, Geen krokend riet, maar ijzren rots, Macht, door geen aardsche macht verderflijk: De Pans, de Stedehouder Gods!" Dien indruk, door den dichter zoo treffend geschetst, maakte gewis op allen de eerste ver schijning van den nieuwen Paus en ook wij, die ver van Rome de verkiezing van den opvolger des diepbetreurden Benedictus XV verbeidden, ont- waardden in ons een gevoel van blijde verrukking, toen wij gisterennamiddag het bericht vernamen: „Wij hebben een PausJa wij hebben een Paus, die den schoonen naam van Pius, d.w.z. „deVrome", aannam. Gewis stonden hem bij Zijne verkiezing voor oogen de doorluchtige voorgangers op den Pausehjken Stoel, die zich door hun heilig leven en hun vromen ijver voor het heil der hun toe vertrouwde kudde den naam Pius op bijzondere wijze waardig maakteneen Pius I en V, door de Kerk de. eer der altaren waardig gekeurd, een Pius VI, die in ballingschap stierf, een Pius VII, die de rechten der Kerk verdedigde tegen dan Corsikaanschen geweldenaar, een Pius IX, die zich het erfgoed van St. Petrus zag ontnemen door Garibaldi's roofhorden, een Pius X, nog allen levenden van dezen tijd bekend als een ignis ardens", een brandend vuur van godsvrucht en ijver in den dienst des Heeren. Welk een heerlijk voorteeken ligt er niet in dien naam Pius voor een rjjk gezegend pontificaatDaarom valt al wat Katholiek heet, met kinderlijk vertrouwen en eer biedige vreugde Pius den Elfden te voet, hem Gods zegen toebiddend met de schoone woorden van het kerkelijk gebed„De Heer behoede hem, sterke zijn leven, maken hem gelukkig op aarde en levere hem niet over in de handen zijner vijanden." Pius is nu onze algemeene Vader in Christus, Diens Stedehouder en zichtbaar Hoofd Zijner Kerk. Op hem is van toepassing, wat de H. Geest zegt in den 88en psalm: TjMijne waarheid en Mijne barmhartigheid zijn met hem en in Mijnen Naam zal zijne kracht zich verheffen". Petrus herleeft in Pius den Elfden en bewaar heid is wederom des dichters zinrijk woord: jiAIs t herfstblad, dat de wind al spelend henen- V erstuift het menschenwoordhet woord des Heeren Zie, eeuwen komen op en eeuwen weer verzinken, De nacht omsluiert de aard, de morgenstralen blinken De volken rooft de dood, die om hun wiege zweeft. Eén blijft er: Simon sterft, maar Petrus, Petrus leeft!"2) OnzeCourant acht het, als tolk van het Roomsche Zeeuwsche volk, haar plicht, niet te ontbreken in het koor dergenen, die den nieuwen Paus huldi gend tegentreden. Wij betuigen met onze geloofs- genooten den Heiligen Vader Pius den Elfden onzen eerbied en gehoorzaamheid, onze aanhanke lijk en trouw, onbegrensd en ongeveinsd. Wij onderwerpen ons aan Zijne vaderlijke leiding en zullen Zijne bevelen volgen, Zijne wenschen zoo mogelijk voorkomen, daarin niets anders ziende en niets anders erkennende dan Gods wil en Gods verlangen. „Fides intrepida" „Onverschrokken geloof". In deze woorden vat Malaehias' profetie het pontifi caat van Pius den Eltden samen. Moge het onver schrokken geloof van dezen Paus, zegevierend over de booze raadslagen der vijanden van Gods volk, de Kerk nader brengen tot Haren Heer en Stichter, Jezus Christus! Heil U Pius, Paus en Koning, Daal' Gods zegen op U neer, Leid Uw volk ter eeuw'ge woning, Tot de aanschouwing van den Heer! Zijn Eminentie Kardinaal Achille Ratti werd ge boren te Desio in het aartsdiocees Milaan op 31 Maart 1857. Na met den hoogsten lof zijn studiën te hebben volbracht aan het collegio Lombardo en de Gregoriaansche Universiteit, ontving hp in 1879 de Priesterwijding. Weldra volgde zijn be noeming tot leeraar aan het seminarie van zijn geboortestad en daarna tot Professor in de God geleerdheid, waar hij door zjjn groote kennis de bewondering zijner leerlingen wist te wekken. In 1887 werd hij verbonden aan de Ambrosiaansche biblotheek, om in 1907 als prefect het beheer daarvan op zich te nemen. Wijlen Paus Pius X riep hem naar Rome en benoemde hem in 1911 tot Coadjutor met recht van opvolging van Pater Erhle S. J. den prefect der Vaticaansche biblio theek, wiens functie hij in 1914 overnam. Vier jaar later zond wijlen Paus Benedictus XV hem als Apostolisch Visitator naar Polen, van welke functie Mongenieur Ratti zich op zoo ver dienstelijke wijze kweet, dat de Heilige Vader meende aan niemand beter dan aan hem den post te kunnen toevertrouwen van Apostolisch Nun- stius bij de regeering van deze natie. In Juni 1919 vertrok Monseigneur Ratti daar heen en ontving hij op 28 October van datzelfde jaar te Warschau uit de handen van den Aartsbisschop dier stad, Kardinaal Kakowski, de bisschopswijding met den titel van Aarstbisschop van Lepanto en later dien van Adana. Wijlen Z. H. Paus Benedictus XV nam Mgr. Ratti in 1921 op onder de leden van het H. College als Kardinaal-priester en verhief hem op den zetel van Milaan als opvolger van den H. Ambrosius, den H. Carolus Borromeus en Z.Em Kardinaal Ferrari. Voordat Mgr. Ratti op 8 September 1921 tot Aartsbisschop van Milaan werd geïntroniseerd, leidde hij de nationale bedevaart naar Rome, Kardinaal Ratti maakte o.m. deel uit van de H.H. Congregaties der Sacramenten, van het Con cilie, van de buitengewone kerkelijke aangelegen heden en van de Seminaries. Hij is een man van groote gaven,- stoere werkkracht en kinderlijke vroomheid, bekend als geen ander met wat er in de kerkelijke wereld omgaat. Behalve de klassieke talen spreekt hij vloeiend Italiaansch, Fransch, Duitsch en Engelsch. Een Kerkvorst dus, ook menschelijker wijze gesproken, wel berekend voor zjjn hooge waardigheid en bij uitstek gewichtige taak. Dr. Schaepman, „Crux de Cruee". a) Dr. Schaepman, Het lied des Konings. IIIIWIPIIP |l|j |ll|jll||i pi'1 Die staking onveranderd. Voor zoover te Keulen bekend is, heeft de oproep van de besturen der vakvereni gingen tot hervatting- van den rpoordienst nog weinig of geen resultaat gehad. TJit Berlijn wordt -gToote ontsteltenis gemeld over het besluit, van de arbeiders in gemeentebedrijven ona het wern neer te leggen. In verband met de hevige koude en de griep beteekent dit niet minder dan een ramp en een schandelijke .misdaad jejrena de bevolking. Doch de algemeene verontwaardiging daarover kan gunstigen invloed op :1e spoormannen hebben en de onafhankelijke socialisten, die de spoorwegstaking als een politiek propaganda-middel gebruik ten, tot voorzichtigheid hrengen. Te Altona zijn Zondag vroeg ook de arbeiders van de electriciteitswerken aan de spoorwegen niet aan het werk gegaan. In Hamburg werden Zondag werkwil lige postambtenaren op het hoofdstation door stakers gemolesteerd en met steen en geworpen. Een opzienbarende arrestatie Verduistering van 2 mi!li-.*en francs te Antwerpen. Gelijk wij: reeds meldden werd Zater dagmiddag de heer Edmond Duysters, oud-katholiek' afgevaardigde en thans bur gemeester der groot© voorstad van Ant werpen, Berchem, in bet Centraal station gearresteerd, op -het oogenblik, dat hij van plan was naar Brussel te vertrekken. De „Tel." deelt hieromtrent nog mede: Do heer Duysters was door de recht bank belast met het dwangbeheer over twee en twintig Dhitsehe eigendommen, waaronder het zeer belangrijke filiaal van de Leipziger Wollkammerei te Hobok'e-n. De sominen, van deze bedrijven afkomstig, mbet.en geregeld gestort worden bij de Nationale Bank. Nu was het opgevallen, «lat de heer Duysters nog geen stortingen had gedaan, ofschoon het bedrijf van de Wollkammerei wordt voortgezet. Na vruchteloos bij hem op afrekening ie heb ben aangedrongen, verwittigde de bank «ltn procureur-generaal te Brussel, dis Zaterdag tot de arrestatie van den bur gemeester deed overgaan. Terwijl hij door den ..procureur dra konings aan een uren lang verhoor werd onderworpen, werd in zijn woning te Berchem een huiszoeking gehouden. Alle papieren, betrekking heb bende op het sequester, werden in beslag genomen. Duysters heeft bekend, al het geld met speculaties "te hebben verloren. Er moet een tekort van ruim twee mil- lioen francs zijn. Deze gebeurtenis' ver wekt enorme senshtie 'te Antwerpen. Duysters vertegenwoordigde vele jaren de stad in de Kamfer en legde er een zeer groote bedrijvigheid aan den dag. Voor de jongste verkiezingen hij de splitsing van de katholieke partij schaarde hij zich hij' de tegenstanders1 van Cauwelaert en werd niet -herkozen, doch kbrten tijd daar na werd -hij tot burgemeester van Ber chem benoemd met een .liberaal-katholiek college van wethonders. De Oostcrsche kwestie. Berichten, welke te Parijs ontvangten zijn, doen vermoeden, dat de onderhaude- lingen, welke op -het- oogenblik' in gang zijn met- betrekking tot het herstel van den vrede in het Oosten, tot een bevredi gende. oplossing zullen leiden. Omtrent de onderhandelingen over de Oostersche kwestie wordt nog gemeld, dat overwogen wordt om de huidige commissie te vervangen door een orgaan .van. den volkenbond. Turkije eiseht het terugtrek ken van de vreemde garnizoenen op den linkeroever. Treinmnorrt. Te Faugères in den tunnel van Petafy is een treinmoord ontdekt, waarvan de onderchef van het station, Bezières, die juist van verlof terugkeerde, het slacht offer is geworden. De ongelukkige is door een revolverschot gedood en daarna door den aanvaller of de aanvallers op de haan geworpen. Er wérd onmiddellijk een onderzoek' in gesteld, waaruit bleek, dat de onderchef zich nog heeft pogen te verdedigen. Van de(n) dader(s) nog geen spoor. („Msbid.") Het huwelijk van Prinses Mary. De „Msbd."-redacteur te Londen schrijft d.d. 4 dezer Van bevoegde zijde wordt gemeld, dat de verschillende berichten over uitnoo- digdngen aan vorstelijke personen in het buitenland bij gelegenheid van het ouwe lijk van prinses Mary, geheel uit da lucht gegrepen zijn. Indien er vreemde prinsen van koninklijken bloede, in Enge land verblijvende, bij de plechtigheden tegenwoordig zouden zijn, zoo zal zulks geheel toevallig zijn, meldt iai com muniqué van de „Press Association". Uit-i noodigingen, om voor de bruiloft over te komen, werden niet uitgezonden. Ik vermeld dit omdat ik in een vaak betrouwbaar blad gezien had, dat de her- tog van Athlone, tijdens zijn jongste be zoek bij H. M. Koningin Emma, in Den Haag, een invitatie aan deze had overge bracht namens de zuster van H. M., de hertogin van Alban. Mislukte aanslag «.p een trein. Li een voorstad1 van Johannesburg! heeft men een weloverlegde poging: aan gewend om een trein te laten derailleeren. Steenen waren ter hoogte van 2 voet op1 de lijn gelegd. Gelukkig ontdekte een spoorwegarbeider de versperring en gaf een waarschuwingsteeken. Gelijk thans gebleken is', heeft men met een georganiseerde beweging re doen. 4000 man hebben ook gepoogd de tele foondraden door te snijden, maar de waak zaamheid der politie verhinderde .zulks, Sneeuwstormen. Sneeuwstormen en noodweer heerschen sinds Zaterdag over bijna geheel Enge land. Te Londen woei Zondag een droge scherpe wind en "het vroor middeu op den dag. Uit verschillende streken worden overstroomingen, aardstortingen en ver zakken van spoordijken gemeld. In het Engelsch kanaal en -langs de kust bij Liverpool hebben verschillende schepea van het noodweer-, geleden, zoodat de iëd- dingubooten moesten uitvaren. Dfe toestand in Ierland. Er heeft zich een nieuwe verrassing in! den Iea-schen toestand voorgedaan. Na het afbreken der onderhandelingen tussbheu! Craig en Collins over de grensregeling van Ulster en den Icrschen vrijstaat was Graag Zaterdagochtend naar Londen vertrok ken, om met Lloyd George te confereeren. Collins vertrok eveneens naar Londen en confereerde daar 'Zaterdag met de voor naamste leden Van -het kabinet, Chamber lain, Churchill, Birkenhead en Greenwood! in Downingstreet 10. In den namiddag kwam I.loyd George speciaal van de Ghecquers om een nieuwe zitting hij te wonen. Daarbij waren ook aanwezig de Iersche ministers Duggan en O'Higgcns. 'Een 'dringend telegram weriï naar Dublin gezonden. Griffith is nu ook op weg naar Londen. Zondagmorgen is weer een, volledige EngelschIersche conferentie hervat. Ook Craig blijft te Landen. De strijd in Karelift. De operaties der roode troepen in- Kja- relië hebben tengevolge gehad, dat hot grootste deel der opstandelingen, dat bjj alle botsingen verslagen is, over de grens is geweken. Alleen 'in de bosseheu of in ontoegankelijke bevroren meren houden zich nog opstandelingen op. Ck-ristiaan de W«t. Uit Johannesburg wordt het overlijden, gemeld van den beroemden generaal C-hris- tiaan de Wet. Df Wet was een der merkwaardigst» figuren uit den Boerenoorlog. Als generaal de strijdkrachten van den Oranje Vrij staat aanvoerende, werd hij vermaard 'door zijn bedrevenheid in het leiden van den guerilla-oorlog. Hij wist het gevaar, dooi de Britsche strijdkrachten te worden ge vangen genomen, steeds te ontgaan, of schoon hem dit in enkele gevallen slechts ternauwernood gelukte. De Wet wa3 een der onderteekenaars van den vrede, die te Vereeniging gesloten werd. Later werd lij Minister van Landbouw van den Oranje Vrijstaat. .In tegenstelling met Botha en Smuts, kon hij zich nooit met de Engfel- fichen verzoenen en in 1914 leidde hij ten opstand, werd verslagen en veroordeeld, tct zes jaar gevangenisstraf en een Loete van 2000 pond. Nadat door de geheele Unie een sympa thiebeweging voor den grijzen generaal' ontstaan was en door z.g. „H°lpmekaar- vereenigingen" de boete betaald, werd De Wet, na elf maanden gevangen te hebben gezeten, vrijgelaten onder de belofte vaal zijn kant, zich gedurende de rest van zijn. straftijd niet meer met Afrika's binnen- en buitenlandsche politiek te "bemoeien, noch zijn district zonder toestemming te verlaten. Hij trok zich toen op zijn boerderij te De_Wetsdorp in den Vrijstaat terug. I»; Mei 1920 werd hij ernstig ziek, maar be terde sinds weer en verleden week ge voelde bij zieb nog wél genoeg om gener.aab Hertzog en senator Brebner op zijn boer derij in De Wetsdorp te ontvangen. On geveer twee weken geleden ontving gene raal Do Wet ook een deputatie van de Ieren in den Oranje Vrijstaat, die hem een. persoonlijk schrijven overbrachten, afkom stig van den Ierschen „De Wet", n.l. Col lins, voor wien „Oom C-hris" wederkeerig de beste wenschen voor den nieuwen Ier schen Vrijstaat meegaf. Met De Wtet is de laatste en populairste van het Afrikaanflche driemanschap, daf<

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1922 | | pagina 1