MAANDAG 30 JANUARI 1922 NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT DUITJ-5CHLAND FRANKRIJK ENGELAND OOSTENRIJK BINNENLAND UlTZEELAND. MIDDELBURG VLISSINGEN GOES «turen tot' aan het begin, van het Conclaaf, nemen een, steeds groofer aantal leden Yaï: het H. College deel'. De nieuw aan gekomen kardinalen haasten zich om a an de beraadslagingen deel te nemen, welks geheim zijn. Plechtige rouwdiensten. Te Parijs werd Zaterdagmorgen in de Notre Dame een plechtige roquimmis ge lezen, welke plechtigheid op allen een diepen indruk maakte. Ook te Berlijn in de St. Hodwig'kerk' en te Munster in, de domkterk werden Zaterdagmorgen plechtige requiemmissen «pgedragen voor de zielerust van den overleden Paus. Zaterdagmorgen is in de St. Gudula- Jterk te Brussel eveneens een: H. Misi ran Requiem gecelebreerd voor de ziels rust van Paus Benedietus XV. Het hoofd- •ltaar was geheel in rouw. Be Pausen der H. Keek. Op de zuidwand der Patriarchale Ba siliek van Sint Paultis huiten, de muren aan de via Ostia, vindt men uit den tijd van den H. Paus Leo; I Hen, Groots of uit de 5e eeuw de beeltenissen van de Ro- «neinsche Pausen op bevel van, Paus) Be nedietus XIV tot 1751 voortgezet. Bene dietus XIV nam deze chronologie ook in' een hoek op, welk boekwerk Paus Pi us tVin van een „Auctarium Novissinmm" Toorza-g, ssoodat de chronologie tot 1829 doorloopt. Deze chronologie der Romsin- fiche Pausen drukt het „Annuario Ponti- Kcio" elk jaar' ai' door welke daad van deze officieel® uitgave deze Pausen- reeks voorzeker aan beteekenis wint. Volgens deze chronologie was de over leden opperherder, Paus Benedietus XV, de 260ste Paus. Het aantal heilige Pausen is 83. De laatste heilige Paus was Pius V. die m '1572 stierf." Het .aantel zalige Pausen bedraagt 7, van wie de laatste, nl. Paus Urhan.us V, ïn 1370 ontslapen is. Het aantal Pausen, die de Kerk" ,als. Martelaren vereert, beloopt 33. In den Canpn der II. Mis vernoemt de Kerk dagelijks de namen van 7 Pausen, a.l. Petrus, Linus, Cletus-, Clemente I, Alexander I, Xyötjus I en Cornplius. Kerkleeraren zijn 2 Pausen,, n.l. Leo I en Gregorius I. Het aantal Pausen, wien do bijnaam van „den Groote" gegeven werd, beloopt n.l. Lbo I, Gregorius I en Nicolaas I. Meer den 25 jaren regeerden: Petfas, Pius IX en Leo XIII. Het langst van alle Pausen bestuurde Pius IX de Kerlc en wel 31 jaren, 7 maandenj en 22 dagen. De laatste niet-Italia-ansche Paus was Adriaan VI, een Nederlander, - de laat ste Paus, die bij zijne verkiezing het kar dinalaat nog njet.bezat, was Urbanus VI, een Napolitaan. Eén Paus leg'de zijne verheven waar digheid neder, n.l. de H. Coelestinus V. 55 Pausen zijn van, geboorte geen Ita liaan en wel: 1 k'omt van het H. Land, 12 ï'ijn Grieken, 5 Syriërsi, 1 is van Epirus afkomstig', 3 komen uit Afrika, 1 uil Dal- matië, 3 zijn Spanjaarden, 2 van Antio- «shië, 1 uit Thracië, 5 zijn van DuitSehie ®flromst, 13 zijn Fransehman, 1 stamt uit Beieren, 2 uit Bourgondië, 1 uit Saksen, 1 is Brit, 1 Portugees, 1 Crotenzer, 1 Hollander. Daar' de afkomst van Paus Joannes IV tmhete'end is, blijven- er 204 Italinansehe Pausen over. Van deze 204 opperherders komen er niet 'minder dan 103 uit' B.ome, 6' uit, Napels, G uit Florence, 5 uit Bo logna, 5 uit Venetië, 4 uit Gen.ua, 4 uit Milaan, 3 uit Siëna, 2 uit Beneven lo. („Centrum".) Wje kan Paus warden? Hc-t is bij vroegere gelegenheden al eens opgemerkt, dat niet uitsluitend een geestelijke Pans kan worden, maar dat zelfs een leek tot deze hoogste kerkelijke waardigheid kan verhevpn worden. Inder daad vallen er in de geschiedenis gevalen aan te wijzen, waarin een leek tot Paus gekozen werd. J j Victor Bucaille wijst er in da „Figaro" fc.v. op, dat Paus Johannes XIX (1024) en misschien ook Paus Adrian'us V (1276) keken waren. Gedurende de elf eerste eeuwen, zoo deelt hij verder mede, werd6n gewoonlijk diakens of priesters tot Paus gekozen. Tot het einde der negende eeuw valt er één enkele bisschop aan, te wijzen, die Paus werd, n.l. Formose. Hildebrand, later Paus Gregorius VII, (1073) was slechts diaken. De bisschopwijding des Pausen had na de verkiezing' plaats. Sedert Nicolaas II (10591061) wer den alle Pausen op negen na, uit de Kardinalen gekozen. De laatste Paus, die geen kardinaal was, was Urb'aniute iVT (1378). Men heeft kardinalen, Paus zien wor den. die noch bisschops-, noch priester wijding ontvangen hadden. Pius III (1503) en Leo X (1513) war ren slechts diaken; Martinus V (1417), Sixtus IV (1471), Clemens VIII (1594), Clumens XIV (1769), Pius VI (1775) ■en Gregorius XVI (1831) waren slechts priester. Sinds de 17de eeuw behoorden de tof Paus gekozenen over het algemeen; tot «ten hoogen of 1 ageren adel. Maar Sixtus V en Pius X waren zonen van kleine Burgers. Sedert het groote «ehisma. zijn de geko zenen. Italianen, met uitzondering van de beide Borgia's, die Spanjaarden waren en van Adriaiuus VI, die Hollander was. jVóór dien tijd echter hebben in het ge heel zeventien Fransehen, vijf Duitschersi, itwee en twintig Spanjaarden en in de eerste acht eeuwen twee en twintig Oos-' tersc.heu de Pauselijke waardigheid he kleed. Kiezers van den Paus zijn volgens de Constitutie van Paus Pius X van 25 December 1904 „Vacante Sede ,'Apos- itoliea" enk'el en alleen de kardinalen der Heilige, Roomsche Kerk, met uit sluiting van de injmenging van elkeu anderen kerkdijken of wereldlijken waar- di gheidsb'eklee der".Maasbode Rathenau Minister van Bmtenlaudsrhe Zaken? l'n paa'Iementaire kringen verluidt op- niouw met groote beslistheid, dat de rijks kanselier dr. Wirth voornemens is den rijkscommissaris dr. Rathenau tot minister ■»an buitenlandsehe zaken te benoemen. Het Iersche werelden ngres. Het Iersche wereldcongres heeft zijn werkzaamheden beëindigd. De twee taai ste zittingen waren geheim en stonden onder leiding van De Valera. Er werd besloten, een centrale uitvne. rende commissie in het leven te roepen en een centraal secretariaat te Dublin. j.n ail# landen, waar Iersche organisaties zijn ge vestigd, zullen correspondentschappen wor den opgericht. De Valera, is als president van de orga nisatie gekozen. Dit besluit werd unaniem genomen. Mac Neill werd tot vice-presi dent benoemd, terwijl Thomas, Hughes od Kelly als secretarissen, werden aangewe zen. Penningmeester is dr. Irwin van Belfast. („Msbd. D.e herstelbetalingen. De commissie van herstel heeft een com muniqué gepubliceerd, waarin wordt ge zegd, dat de tweede storting ten bedrage van 31 millioen Mk., welke als gevolg der bepalingen van het accoord van Cannes om de 10 dagen moet plaats hebben, Vrijdag heeft plaats gehad. Het geld werd door de Kriegslastenkommission afgedragen. Voorts wordt in het communiqué nog' medegedeeld, dat in het program van de betalingen in 1922 ook inbegrepen- zijn die in natuxa, evenais het ontwerp der fiscale hervormingen zooals dat te Cannes is geëischt. Vrijdag zijn de documenten daaromtrent aan de Berlijnsche afdeeling van de com missie van herstel overhandigd. Hel garant,e-verdrag De „Times" zegt, dat de vooruitzichten op een Engelsch-Fransch verdrag hoop gevend zijn, maai' in Britsche kringen is men algemeen de opvatting toegedaan, dat het aandringen op een militaire overeen komst, zooals onlangs in de Fransehe pers is bepleit, het sluiten van een overeen komst niet zou bevorderen. Verder meent men, dat het noodig is, dat Engeland bij een rechtstreekschen en piet uitgelok'ten aanval op Frankrijk met al zijn hulpmid delen zijn bondgenoot te hulp dient te komen. Het Britsche kabinet heeft Vrijdag over het ontwerp van de EngelschFransehe overeenkomst beraadslaagd. Het Kahinet-Schober. De nationale raad heeft hot nieuwe kabmet-Sehober in zijn reeds gemelde sa menstelling met 80 tegen 72 stemmen ge kozen. Met de ehristelijk-socialon stemden ook cle vertegenwoordigers der boerenpartij. Voor een nieuwe regeeriug- echter stem den de sociaal-democraten en groot-D.uit- schers. EERSTE KAMER. In de vergadering' der Eerste Kamer van Donderdag 2 Februari zal aan de orde g'esteld worden do nieuwe regeling van den dienstplicht. De Ex-Keizer. Verscheidene bloemstukken werden Vrij dag, den verjaardag van den gewezen kei zer, regids vroeg op huize Doorn aangebo den. Voor deze gelegenheid waren, volgens de „Tel.", de zuster van den ex-ieizer, vorstin van Solms en zijn broeder Hein- rich van Pruisen overgekomen. Het Internationaal Gerechtshof. De heer John Basselt Moore, reenter var- het Permanente Hof van Int. Justitie voor de Ver. Staten van Noord-Amerika, is in Den Haag aangekomen. Een medewerker van de „Morning Post" wijst- er op, dat er groote a.ans bestaat, dat dr. Loder tot de belangrijke functie van president zal worden gekozen. Reisplannen van H. M. de Koningin. Naar aanleiding van de verschillende berichten, die in den laatsten tijd zijn ver- schenen betreffende reisplannen van H. M. de Koningin, wordt ons uit de beste bron bericht, dat do plannen van Hare Majesteit voor den zomer nog volstrekt niet vast staan en dat ieder bericht omtrent reis plannen van de Koningin geheel voor barig is. („De Tijd") Na den dood des Pausen. Over 'de Requiemmis te 's-Gravonhage, Vrijdag j.l. in de St. Jacobuskerb' opge dragen, wordt nog gemeld, dat behrlve do vertegenwoordigers van het Koninalijk Huis en de verschillende andere Neder- landsehe autoriteiten tegenwoordig wren do gezanten van Frankrijk, Roemenië, Bel gië, 'Brazilië, Spanje, Polen, Portugal,, China, Zwitserland, Hongarije, rtalië, Griekenland, Duitsehland, Engeland, Ja pan, Turkije, Amerika en Chili. Z. D. Hoogwaardigheid de Aartsbis schop van Utrecht droeg Vrijdagmorgen in de kathedraal te Utrecht een pontifi cale requiemmis op. Hedenmorgen ge schiedde dit te Breda en js-Hertog»aboseh door 'de bisschoppen der respectieve dio- ceezen. Rcmvbeklag. De „Osservatore Romano" publiceerde naar de Romeinsche correspondent van „De Tijd" meldt - een telegram van den Nederlandschen Minister van Buitenland sehe Zaken, waarin de deelneming der Nederlandsche Regeering in den rouw om het verlies van Z. H. Paus Benedietus XV wordt uitgedrukt. In de Woensdagmiddag a.s. to hon den iraadsvcrgadedjng komen aan de orde Ingekomen stukken. Beschikking uit On voorziene uitgaven Gemeente-begroeiing 1921. Wijziging fjier begrooting. Vasty stelling nieuws Algemeene Salarisveror- denittg. Jaanvedde-regeling Commissaris van Politie. Jaarweddwlregeling gymna stiek- ,en toekenonderwijzers. .Wijaiging Ge- m'eente-begrootmg 1922. Crediet voor Werkverschaffing. Namein van straten in compleg Alg. Woningbouwversoniging. Wijziging dar verordeningen inzake tap- verbod gedurende den Kermistijd en op der. verjaardag van H. M. dei Koningin. Op do te Zwolle gehouden pluim vee- en 'konijnen tentoonstelling werden o.a. tie volgende prijezn behaald. Door den (heer jM., v, d. Ende te Middelburg met Bel gian Haré ,e.en eteïstei en een eercu-irijs en met e«i brujhzilver kopijn een tweelo prjjs«loer dien keer) ,W|- Jaziasse te Mid delburg inet een Alaska konijn een derde prjjs; idool" den heer H. de Smidt ie Vlis- singen een eerste, een tweede en eon et-re prjjs dn de klasse Blauw Zilvetkoujiii en een tweede prijs met een Potolsch «mijn en door den baffir, P. Poppe te V'lfssingen twee tweede pijjzen en «mi es.e prijs, alles in de klasse haasklfcurigj Vlaamsche ïeus De ICcHiijaonfo:kki.a'sverceniging W(al- chéren .heelt z,i,eh in zjjn jongste ver.^i «tering ook vereenigd met de oprichting van de Middelbuigsche tentoonstellings- varewiiging en beslpten als, donateui' toe te treden en 'ï'enteloo^o aandtldten te nomen. De cmnmiissaris van politie alhier verzoekt ons bat yolgende uit het alge- nVoen politieblad tar kennis onze' lezers lo brengen Jn den nacht van 1.5 op, 16 Januari j.l beeft heimelijk 'de ouderlijke woning- ver laten, aan de Adastraat 16 pi Hengelo (0' en is Gtaiu' niet teruggekeerd, Carolina .Westenberg 18 jaar, tataieksaijbeidstcr. signalement; blond liaar, gtcsn haarspelden ovaal bleek ffeziolit, neus, gewoon, op do neus een litteeken, tengor poetuui', lengte plm. 1.60 M. gekleed met roode blouse, zwart gëruiten rok, langan bruinen man- tol auet ccmtuux, dankei'blauwe shawl met min de uiteinden grjjsbruine stroppen, zwartje gebreddo kousen, katoenen ondur- broek met fcant, katoenen hemd met fes ton, katoenen borstrok, alles Ongemerkt. Al' kan men er nog steeds met van spreken, dal ieder bestuurder van aan vojpituig de verkeersregelen in acht neemt toch ineen-en wij dat er ten deze in dei laatste maanden w<4 eenige vorbetormg in ingetreden, do voetgangers daarentögeu vergeten nog maar al te veel dat ook vo or- hen de regelen van het verkeer gelden. Maai' .onder de wi-alrijdei's blijven er ook «teeds nog veel onverschilligen, die ibso- luut niet aan de veiligheid van anderen, denken, ivijj bedoelen in liet bijzonder, dia «■lelke lop den Vecrschen Singel' waar het rijden over bet macadam dikwiils zee« slecht gaat, het verlroogde klinkerpad vlak langs de huizen tot lijwielpa/l maken en daarmede voo-r da bewoners, voor hun kinderen «i voor hun ruiten een groot ge vaar Zijn, vooral als het met een goed' vaartje i'arjgs het padje) gaat,. Men mijda liever den Singel of getrooste eb te loopon, dan op dezcl wijze menseden en goederen in gmmar te brengen- In «le R.-K. Kerk alhi'ctr wordt mor gen (Dinsdag) te half acht dos morgens een plechtig gezongen requiemmis opge dragen voor de nagedachtenis van'Zi. II. Paus B|enedictus XV. Zondagavond gaf de St. Petrus kring onder leiding van dein heer P. J. van Hekken haar jaarl. uitvoering in het Schuttershof. Meubilotïi'ing van het tooneel was gratis afgestaan dooi' den heer II. J. Clement. Getrouw aan bade gewoonte steeds slulcken op te voeren waa'iaan een godsdienstige of opvoxlende grondslag ligt, bracht zij ditmaal yjo(or het voetli'ht. Om 'tKind,7 'oorspronkelijk familiedrama in 4 bedrijven door P. Adrianus.' Orde mind. Cap. De rollen waren zeer goed verdeeld, er (we'rd vlot gespeeld, de spe-ëlsters verdie« nen alten lof. In'n woord m«L gaf't bewijs dat 'er weel' hard gestudeerd was. Om de lachlust op te wekteen gaf men als toe gift Bij Cisje indien Scheerwinkel. Klucht in oen bedrijf. Dooir de goede zorg van den [Heer C. Jillieima was het tooneel in eeini werkelijke scheérwmkel' veranderd. Een welveidieiid meermalen herhaald applaus beivees dat men een gezleUigeii av-md door gebracht had, waarop met reclit't be stuur alsmede de leden met genoegen mo gen terugzien. Onder de pauze wérd gehouden eien collecte voor do noodlijdenden in de Venen, dies f 12.50 opbracht. Gemeenteraad In do raadsvergadering van Vrijdasr waren 15 leden aanwezig; afwezig' me vrouw lingering- en de hoeren Vermaas. Mor ekens en "Laernoes. Na de reeds vermeldewoorden van den heer Van de Putte bracht de Voorzitter daar dank voor en herdacht nog even het overleden lid, den heer Ma-nse, en hst vertrokken lid, den heer 'Haast. De heer Hillinga kwam .terug op hot bekende adres van den 'Vrijheidsbond eD zeide geen bezwaar te hebben gehad tegen het zenden van da.t adres, daar juist d# bedoeling was, het vertrouwen in het gemeentebestuur te versterken. Het komt echter spr. nog steeds eigenaardig voor, dat de heeren Laernoes en Tichelman niet wisten, dat de Voorzitter zou antwoorden als hij in. de vorige vergadering' deed. De heer Huson meent, dat er toch wel wat is aan te merken 'op bet beleid van Burg', en Weth., in easu qp dat van den wethouder yan openbare werken. Spr. haalt drie voorheelden daarvoor aaneerst het vestigen van een dure telefooncentrala in het Raadhuis; dan het dure plan tot verbouw van een woning' in den Kouden hoek, en ten slotte de veranderingen in do kantoren ten stadhuize, die nu reeds 1' 400 kost, maar hij verwacht voorstellen, die wel f 5000 zullen kosten. De heer Stavermaa wil van de aan wezige leden van den Vrijheidsbond weten of zij onderschrijven wat namens de af- deeling' Ze-eland in de pers is gepubliceerd. De 'heeren Auer en Hilling-a verklaren het. daarmede geenszins eens te zijn. De Voorzitter zegt, zelf riet hij een politieke partij te zijn aangesloten. Hij behandelde de zaak zuiver objectief. De heer Van Niftrik had, toen de heer Huson begön met spreken, gedacht, dat er belangrijke aanmerkingen zouden ko men, bijv. op hot werken voor de haven, inzake het uitbreidingsplan, de wegen enz. Maar er kwamen slechts kleine opmerkin g-en. Die Centrale was noodig en zou uit gebreid worden als er geld voor was; het huis in den Koudenhoek is nu op aan drang der commissie, voorloopig bewoon baar gemaakt en de kosten zijn uit een jaar huur te. dekken. De kosten van da veranderingen op hot Stadhuis zijn alleen werkloon en spr. begrijpt niet noo de heer Huson meer uitgaven kan voorspellen. De Voorzitter zegt nog, dat hij wel de gelijk met de wethouders het adres be sproken heeft voor hij het in den Raad behandelde. De heer Hilling-a vindt het vreemd, dat hij dan niet heeft laten lezen wat hij zeg gen zou. De kosten der Landbouwweek Thans kwamen ter sprake de kosteD der Landbouwweek. De heer De Meij meent, 'dat men op het Stadhuis goed met cijfers kan goochelen; hij komt tot een heel andere uitkbmst. De heer Tichelman zegt, dat de com missie van financiën de rekening nauw keurig heeft onderzocht en tot de con clusie kwam, dat de ontvangsten, dank zij de opbrengst der vermakelijkheden, f 12.681,75 meer bedroegen dan de uit gaven. Do hear Staverman .meent, dat men f4500 te veel verbruikte en protisteert daartegen. De heer Hensel meent o. adat de ver siering van den weg niet noodig was ge weest. De heer Van de Putte .zegt, dat man meer voeling moet houden met de commis sies en den Raad. De heer Huson meent, da.t dit ook weer wijst op verkeerd 'beleid. De heer Tichelman geeft toe, dat nooit bepaald gezegd is, dat de opbrengst der vermakelijkheden ook gebruikt konden worden. De heer Van Niftrik zegt, aan de voor bereidingen niet veel te 'hebben medoge- holpen, maar al was hij niet uit stad ge weest, zou het toch niet anders zijn ge gaan. De heele kosten zijn au f S000 of f 2 per gezin, en zou iemand dat kunnen betreuren De gemeente hoeft hierdoor toch zeker een goed voorbeeld gegeven. De kosten zijn ook' Burg. en VVeth. niet medegevallen. Maar er moest veel onver wacht en haastwerk geschieden. De heer Van Oorschot- meeat, dat dj afkeurende woorden op hun plaats zijn én dat de komst der 'Koningin het zoo duur heeft gemaakt. Zij is toch reeds zoo'n dure vrouw. Men had eerlijk moeten zijn en de tegenstanders van het 'koningschap gelegenheid moeten geven dch uit te spreken. De Voorzitter zogt, dat het Kuninxlij.'i bezoek streng gescheiden is »an de Lan.L bouwfeesten. Na toezeg-ging, dat in de tookomst meer voeling zal worden gehouden met don Raad, werden de discussies gesloten. Benoemingen. Tot leden van de commissie van toe zicht op het L. O. werden, herkozen de heeren L. P. van Oorschot, 'J. ,1. vj 6. Meulen on R. G. van Nieuwknijk en ge kozen de heer D. E. Praag 'an mevrouw H. A. van der MadeDe Haas. Bij de verschillende reeds vermelde voor stellen tot verkoop van grond word door Burg. en Weth. op een verzoek van den heei Van Oorschot toegezegd, dat zij oen onderzoek zullen instellen naar .le voor keur van het in erfpacht geven boven ver koop van grond. De heer Staverman maakte aanmerking op het lang duren voor het verzoek van ■het St. Joseph-ziekenhuis om ;grond werd behandeld. De heer Van Niftrik zeide, dat er belangrijke factoren aan don dag kwamen, die moesten worden opgelost. Na ampele discussies werd besloten hét sportterrein aan den Koudekei'kschen weg voorloopig voor een maand weder aan de voetbalvereeniging „Vlissingen" te verhu ren, opdat kan worden nagegaan of ook aan de wenschen der turners am er van gebruik te kunnen maken, kan worden te gemoet gekomen. Werkv erschaf fin g. Naar aanleiding' van de inededeelingen inzake uitvoering van het besluit tot het verschaffen van productieven arbeid aan werkloozen, meende de heer Lindeijer, dat 45 cent per uur een zeer laag loon blijft en het niet opgaat,, dit nog in te houden als er zonder schuld van de betrokkenen niet kan worden gewerkt. Ook vraagt spr., waarom de werklooze visschers met 1 Februari worden 'uitgesloten van werk. De -heer Van Oorschot dringt sterk aan op een onderzoek naar de werkgelegenheid voor de visschershet loon is veel te laag, gemiddeld f 12.60 per week. In Amsterdam is het minimum f 40. Veikeerd is het, dat werk van transportarbeiders door de werkloozen werd uitgevoerd. De heer Huson waarschuwt tegen te hoog'e loonende visschers zullen dan lie ver werkloos zijn dan varen. Het onder zoek heeft uitgewezen, dat personen zich aangaven, terwijl in de betrokken gezins nen veel verdiend werd door anderen. De heer Sorel is tegen het drukken der loonen door werk van vaste arbeiders aan werkloozen op te dragen. De heer Van Niftrik 2egt, dat zelfs groentenventers gaarne voor f 18 willen werken. De visschers gaan altijd 1 Febr. wger uit; blijkt het dat er nog werkloos blijven, dan kunnen zij terug komen. Van lossen door werkloozen is hem niets bei kend. Spr. dankt den heer Huson voor de aan Burg. en Weth. verstrekte belangrijke adviezen. (Hilariteit.) Bij de verdere discussies werd er op. aangedrongen, dat in ieder geval f 18 zal worden uitgekeerd, ook als er door slecht weer of andere omstandigheden niet kan worden gearbeid, terwijl den heer Lindeijer werd toegezegd, dat er bij den Minister op zal worden aangedrongen, dat in het bestek voor de -havenwerken zal worden bepaald, dat de aannemer een nader aan te wijzen aantal personen uit de gemeente te werk moet stellen. Rondvraag. De heer Staverman had schriftelijk ge vraagd op welken grond het terrein bij den Koudekerküehe weg wordt opg'espo- ten, nu het zoo goed als zeker is, dat het plan daar een ziekenhuis te stichten niet zal kunnen doorgaan. De heer Van Niftrik zette in den breede. uiteen, dat besloten is tot die opspuiting, komt er geen ziekenhuis, dan is de grond uitstekend geschikt voor bouwterrein. Op een vraag1 van den heer Hensel werd toegezegd, dat ook Burg. en "Weth. zullen adresseeren inzake vermindering der spoor wegtarieven en weder invoering der kilos meterkaartem. De heer Van de Putte vroeg hoe het met het werk staat der raadscommissie, die tot taak heeft te trachten de prijzen der levensmiddelen en brandstoffen naar beneden te krijgen, hij las dat dit zou zijn gelukt ten opzichte van de brandstoffen, maar hoorde niets nader. Da heer De Mei zeide, dat de commis sie het eerst met de brandstoffen is begon nen, na verschillende besprekingen is net gelukt een aanbod te krijgen van gpede Belgische antraciet, 'die 35 cent heneden den nu gevraagden prijs zou kunnen wor den geleverd, de kotenhandelaren waren bereid daartoe mede te werken en de com missie, bestelde een schip van die kolen. De heer .Tichelman wees er op, dat de commissie toch niet het recht heeft kolen, te bestellen. De heer De Meij zegt dat de heer Laer-: noes voorzitter der commissie is en men gedacht had deze Burg. en Weth. zou inlichten. D.e heer Van Niftrik staat verbaasd over hetgeen hij nu hoort, dat de commissie iets deed wat alleen de 'burgemeester en dc secretaris mogen doen (gelach). Na nog eenige bespreking wordt er op aangedrongen geen enkele commissie meer zoo eigenmachtig iets voor de gemeente zal bestellen, maar deze bestelling wordt goed-- gekeurd. Ingekomen was nog een voorstel der 5 socialistische raadsleden om den aftrek voor noodzakelijk' levensonderhoud hij den H. O. te verhoogen. Dit werd in handen van Borg. en Weth. gesteld om prae- advies. De heer Van Oorschot vroeg of het Burg. en Weth. bekend .is dat de firma Klijherg van de werklieden 25 cent per week of f 13 per jaar afhoudt voor de zakelijke belasting en zelf maar f 12 moet betalen. Hij vraagt of de gemeente daar aan iets kan doen. De Voorzitter zegt een onderzoek toe. De heer Lindeijer meent, dat de ge meente in dezen niets kan doen. Het is echter in strijd met het arbeidscontract en de wa'knemers moeten er zich tqgen verzetten. Te half zes gaat de openbare ver gadering over in een met gesloten deuren. Vaartlijst der Kon. Maatsch. Zee land, VlissingenFolkestone1 v,v. Van deze -plaats-en aullen resp. om' 12.30 nut 's nachts en om 10.30 uu(p 's avonds ver- tfeteken 'cte na to noemen schepen. Maandag 30 Jan. Prinses Juliana en Prins Hendrik. Dinsdag 31 Jan. Prins Hen drik ten Prinses Juliana. Wo-nsdag 1 Febr, Prinses Juliana en Prins Hendrik. Don derdag 2 Febr. Prins Hendrik' en Prinses Juliana. Vrijdag" 3 Febr. Oranje Nassau ten Prins Hendrik Zaterdag 4 Febr. Irinsos Juliana ein Oranje Nassau. In de St. Jacobuskerk: zal Woiemsdag- morgen te half neigen een plechtigs Re quiemmis 5v orden ongedragen voor de zielsrust van Z. HI. Benedict,uls XV. Alhier bestond de bevolking op 1 Januari 1921 uit 11200 vrouwen en 11311 mannen of totaal 22511 personen. Vermeerdering had plaats door geboorte met 232 mannen en 263 vrouwen of 495 personen en door1 vestiging met 772 man nen en, 610 vrouwen of 1382 personen; zoodat de totale vermeerdering beedroeg 1004 mannen en 873 vrouwen of 1877 personen. Vermindering had plaats door sterfte van 117 mannen en 95 vrouwen of 212 personen en vertrek vian 925 man nen en, 765 vrouwen of 1730 personen, zoodat de totale vermindering bedroeg 1082 mannen en 860 vrouwen of 1942 personen. De bevolking' is' dus verminderd met 78 mannen en vermeerderd met 13 vrou wen, zoodat de bevolking op 31 Decem ber bedroeg 11122 mannen en 11324 vrouwen of 22446 personen, Het aaa- tx] geboorten zonder de levenloos aan gegeven bedroeg 33 mi'nder dan in 1920 Het aantal voltrokken huwelijken btt- dvoeg 221 of 31 niinder dan in, 1920, er werden 6 vonnissen van echtscheiding ingeschreven. De prijs van de melk hier ter stc-dê is gebracht van 18 op 14 cent. Het werk van den Raad van beroep voor verbruikers is dus niet geheel zonder resultaat. 'Da aanhouder wint!

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1922 | | pagina 2