DAGBLAD VOOR MIDDELBURG 1500 f 250 4» f 150 f75 f60 f 15 Dinsdag 10 Januari 1922 Achttiend© Jaargang bij levenslange ongeschiktheid van een hand of voet een oog een duim f qc bij verlies van I uu een wijsvinger van een anderen vinger Een rondschrijven van Z.Em. Kardinaal Van Rossum. HAAR OFFER. BUITENLAND. DUITSCHLAND FRANKRIJK ENGELAND OOSTENRIJK ZWITSERLAND NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT rv»^,»> JflS. AM DE GRIEND T. Telefoon 207 HoofdredacteurJW. VI E N I N G S. Telefoon 97 Bureaux van Redactie en Admimstratle: Wests.ngel. GOES Bijkantoor: MIDDELBURG. Markt 1 en 2. Telefoon 474 Directeurt JOS. /AN DE GRIENDT. Telefoon 207 Abonnementsprijs f 2.50 per drie maanden, f 0.20 per week. voor Post-abonnés f 2.90 per 3 m. Advertentiën van 1 tot6 regel» f 1.50. elke regel meer f 0.25, bij contract beduidende kortlef» Al onze Abonnés zijn gratis verzekerd tegen ongevallen krachtens onze overeenkomst met „The Ocean and Guarantee Corporation Ltd." te Amsterdam, Rokin 151, en wel voor de hieronder vermelde bedragem Ter gelegenheid van het derde eeuw feest van de Congregatie der Propaganda •welk. feest valt op 22 Juni a.s», heeft Z.Em. de Kardinaal-prefect dezer Con gregatie tot alle bisschoppen van de we reld een schrijven gericht, hetwelk gepu bliceerd wordt in de ,,Acta Apostolixrae Sedie" van 31 Dec. 1.1. en dat' we óók vinden opgenomen in het dagblad de „Osservatore Bomano" van 1 Januari. Het rondschrijven luidt naar „D>; Tijd als volgt: Doorluchtigste en Hoogwaardigste Heer. Paus Gregnrius XV, roemrijker gedacflte- nis, stichtte op plechtige wijze door Ziine Apostolische constitutie „Inscrutubili divi» jrae Providentiae arcano" van den 22 Juni 1622 de heiligste Congregatie tot Vorrtr planting des Geloofs, welker even ver heven als gewichtige taak1 het zoude zijn alle over de geheele wereld reeds ge stichte of nog te stichten missie* ter pre diking van het Evangelie aan alle volken tc beheeren, te leiden en; te besturen'. Alleen aan God is het bekend hoeveel ca welk groot goed er voor den gods dienst en de beschaving' onder de leiding ?a het bestuur van deze heilige Con e re - p-atie gedurende deze drie eeuwen onder de volken Van Europa qf in. de verafge legen strekten en eilanden gewerkt is door' de predikers der Blijde Boodschap op het 'oorbeeld Van den doorluchtigen. marte laar den H. Franciscus van Sigmaringen. Doch er blijft nog' een onmetelijkte oogst ie verzamelen over; nog' onafzienbare strekten liggen onbeaïbeid, ontelbare men- sehenmenigten zijn nog gezeten in de duis ternissen en' in de schaduw des Jood* in afwachting van den, boodschapper van den vrede en van het licht des Evangelies. Nu ex drie eeuwen sinds de oprichting dezer Congregatie zijn verloooen, bestaat het voornemen dezen gedenkdag plechtig te vieren. W.ant het past' in de herinne ring terug te roepen hetgeen door zoovele Pausen, van Greg-orius XV af, met on vermoeide zorg. zeer wijs beleid en on uitputtelijke mildheid in het belang- van het heilig missiewerk is verricht. Er bestaat reden om ons met vreugde te doen gedenüm de heerlijke weldaden, welke leze heilige Congregatie de Pro paganda Fide aan geheel de wereld ge schonken heeft door het' winnen der zie len voor het Katholieke geloof en voor de besohaving. Wij mogen ons herinneren den ontzag lijken arbeid der missionarissen en van hun tot beiderlei sekse bteh'oorende mede werkers, evenals de hulp aan de vjr- spreiding van het chistendom \erlehid niet. slechts door met grootte goederen en rijkdommen begaafde weldoeners, maar ook' door de bescheiden weldadigheid vate die christengeloovigen, welkte niet hebben opgehouden ter begunstiging van dit zee, heilige Werk hun offertje en hun' gebeden te storten. Sn in de allereerste plaats past heti plechtig dank le brengén aan den grooton God, van Wien alle goed voortkomt, en aan de Onbevlekte Maagd Maria, da Ko ningin der Apostelen ,die van Haren god- delijken Zoon, onzen Verlosser .Jezus, Christus, dit alles voor het menschel ijk geslacht heeft verkregen. Toen dit nu onlangs door den on dar gé- teekenden Kardinaal-prefect dezer heilige: Congregatie onder de aandacht werd ge bracht van Zijne Heiligheid Benedietug XV, die van af het begin van Zijn roem rijk pontificaat den ijver voor de uit1- FEUIL ILETO N 16) x. (Slot.) Tien jaren zijn sedert de boven verhaal de gebeurtenissen voorbijgegaan. Weder is men ui Je vasten, zooals toen, maar toch korter bij Paschen. Wij wandelen door de straten, der stad en kqmen langs de 'groote fabriek, waarin Bernard Steffen eertijds arbeidde. Of hij daar nog altijd werkt? Wij kunnen, hef spoedig weten, want want juist slaat het miiodagu.ur. het weak wordt voor een uur gestaakt, en reeds verlaten de arbeiders de fabriek. Lang 'zoekeftt ',wij tevergeefs naar hem,, eindelijk, èen der laatsten Barnard, en toch niet de Bernard van voor toen jaren. Hij draagt niet meer de kleedmg der arbei ders. de verklaring daarvan vinden wij in het woord „meester." warmee ren ar- beicter, die naast hem gaat hem1 aan spreekt. Maar ook eene aiiue"0 varande- met Steffen plaats gehad. 0 Men ziet het aan zijn trekken, hij is ouder geworden, en op het oogenblik dat Jiij voorbij eene kerk; gaal en eerbieten den den hoed afneemt, bemerken wrj dat aqn haar grijs geworden is. Wij volgen •nem door de straten, hij gaat echter niet de steeg in, waar hij vroeger woonde. Hij gaat verder bot buiten de stad en breidin s van het' rijk Gods tot de voor naamste zorgen van Zijn allerhoogst pmht heeft gerekend', heeft Zijne Heiligheid met groote welwillendheid on vreugde zich niet alleen gewaardigd aan de, te vieren eeuwfeesten zijn goedkeuring i'ö htt-hten en heti voornemen daartoe te T rijzen, doch deze feesten ten, volle waar dig geoordeeld, om ze: met Zijn persoon lijke tegenwoordigheid te vereeren en ze te verrijkten meti het vexleenen van hemelschc zegeningen'. Vandaar dat Zijne Heiligheid bepaald heeft, dat op, de drie achtereenvolgende Jagen, die het Pinksterfeest van hef jaar 1929 voorafgaan, te Borne openbare gebe den tot God zullen worden opgezonden voer de verspreiding van het Katholieks geloof, en dat tevens in toepasselijke pre dikaties aan de geloovigen de .arbeid ea de groote behoeften der missiën zullen worden uiteengezet Op den Zondag vóór Pinksteren zal Zijne heiligheid in de patriarchale basi liek van het Vaticaan een plechtige H. Mis opdragen en daaronder zelf een toe- spraak tot de geloovigen houden orer da verspreiding van het Katholieke geloof Daarenboven heeft -Zijne Heiligheid ga inst, dat de bisschoppen der geheele Ka tholieke wereld met dit alles tijdig in kennis zullen worden gesteld en hun het verlangen van1 Zijne Heiligheid zal Akorden bekend gemaakt.dat, op dezelfde wijze, naar gelang van tijds- en plaatse lijke omstandigheden, in de- kathedrale, parochiale en andere voorname kerken der afzonderlijke, bisdommen of missiege bieden, driedaagsche oefeningen voor da heilige missiën worden gehouden. Tot dat doel heeft Zijne Heiligheid zich' gtewaardigd een aflaat te verleenen van 500 dagen, te verdienen op elk der dagen van het triduum, alsmede een vollen af» Itul op den dag der plechtige herinne- jJrgsviering, onder de gewone v,oorwaar- Jen. Welke aflaten Zijne Heiligheid ook toepasselijk heeft verklaard op de geloo- vige zielen. Verder heeft Zijne Heilig-heid Toege staan, dat de bisschoppen, ofwel per soonlijk' o-f wel door een priester maar keuze den Pauselijken zegen kunnen ver benen in de bovengenoemde kerken, waar de oefeningen plaats hebben. Aan het verlangen! van den heiligen Veder zullen de bisschoppen ten1 volle beantwoorden, indien zij herderlijke brie ven uitvaardigen, waarin zij de hun on- (ierhoorige geloovigen 'tvijzen op het aller grootste gewicht der missiën en op den plicht der geloovigen, om God en de H. Maagd te bidden voor de verspreiding J: s geloofs en naar vermogen de heilige missiën te steunen. Terwijl ik' door dit schrijven u de be velen en de verlangens van Zijne Heilig heid kenbaar maak, bid ik God van harte, dat Hij u een lang en gelukkig leven scheukte. Oegeven in -het gebouw dezer Heilige Congregatie op den feestdag van St. Franciscus Xaverius in het jaar 1991 Van Uw doorluchtige hoogwaardigheid de zeer toegenegen dienaar, VA M. Kardinaal VAN KOSSUM, nretect. j' P FUMASONI-BIONDI, aartsb' van Dioclea, secr. Een nieuwe Griepepidemie. Men schrijft uit Frankfort a. M. aan de, ,N. B. Crt." Sedert een week of twee schijnt -Je komt na een korte wanielmg bijr een vriendelijk huisje. Een net tuintje ligt er voor, de bedden zijn pas in orde ge bracht. en de roole sleuteiblteeonen, die Jriteï (fflmgeven, hebben reeds haai) kelken geopend en lachen. Jen tarug- keerende toe. Hij treedt het huis binnen. Daar 'komt hem Gusta, zijn ongste kind, tegemoet en roept met -een van vreugde stralend gezicht: „Vaier, dubbel goed nieuws! Baad eens, want het ais!" „Ja 'kind, hoe kan ik Ja.t radten? Dub bel goed nieuws 1 Vos-r wien is het dan? Voor u?" „Ja, 'Vader, voor mjj en voor „Hendrik?" „Geraden, vader! Ja, vader, Hendrik' heeft geschreven, nij koont thuis. Hier is rijn bnef!" Bij -leze woorden stak rij de hand vooruit, die zjj om den brief te verbergen, achter dan rug hal gehouden. De vader nam den brief en trad ide woonkamer binnen. De tafel was gedekt, en de soep dampte in dan schotel. Nu kwam de moeder uit de keuken naar binnen. De jaren hadden haar weinig veranderd. „Bernard," zeide zij met een vrasnde- lijken glimlach, we hebben vandaag een gelukkigen dag. Die goede tijding van Hendrik en „Wel Gusta," riep nu de vader, .daar had ik bjjna vergeten te vragen, welk ge lukkig nieuws er voor u is." „Mijnheer pastopr heeft vandaag gezegd, griep hier 'haar hoofdkwartier e hebben opgeslagen. Hoewel ze ditmaal in een niet zeer gevaarlijken vorm optreedt, ver oorzaakt ze door haar blijkbaar zeel' groote besmettelijkheid zeer veel stoornis. Het aantal zieken is grooter dan bij de Voorafgaande epidemieën. Men schat al leen voor Frankfort het aantal zieken op, 40 a (50.000, d. i. dus bijna 10 pet. der -ge heele bevolking. De ziekenhuizen zijn reeds zoo vol, dat men den geneesheeren heeft moeten verzoeken alleen zwaarzieke patiënten ter opneming te sturen. Gevaar ontstaat steeds dan, als longontsteking optreedt; dan is het verloop der ziekte dikwijls zeer snel. Zoo stierf Dinsdag een echtpaar, dat nog vólkomen gezond- Kerst mis gevierd had-, den volgenden Zondag over hoofdpijn begon te klagen en dra Maandags met zware griep in 't zieken huis kwam. 'Zulke tragische gevatlen ko men voor, maar zijn gelukkig ditmaal' uitzonderingen. Wat het beteekent, ais 10 pet. van een bevolking ziek is en verder 10 pet. ge nezend, ligt voor de 'hand. Niet alleen dat alle openbare bedrijven als post, tele foon, tram etc. met de grootste moeilijk heden te kampen hebben het- wegblijven van 1/5 van -het .personeel' veroorzaakt ook in het zakenleven de grootste stoor nis. Ik ken bureaux, waar van 250 man personeel maar eventjes 70 ziek zijn. Eigenaardig is verder, dat veelal heele families door de ziekte worden aangetast. Hoe erg de toestand- 'is, bewijst wel, .dat men er over denkt de Kerstvacantie voor- loopig met een week te verlengen, .om voor de schoolgaande jeugd het besmet tingsgevaar te verminderen. Kerstmis en Oudejaarsavond zijn door de griep voor zeer vele families alles behalve feesten geweest. Het voor meer dan 150.000 bruinkool- mijnwerkers van midden Duitsehland gel dende contract was tegen 31 Dec. 1921 opgezegd. De te 'Halle gevoerde bespre kingen over Bet sluiten van een nieuw tarief hebben .nog niet tot een resultaat gevoerd. Er 'bestaan nog belangrijke, prin» cipieele memingsversehillen tusschen de betrokken partijen. De Conferentie te Cannes. De Bnitsehe herstel-betalingen. In tegenstelling met vroegere -optimis tische berichten schijnt het thans duide lijk, dat er geen definitieve beslissing be treffende de Duitsehe betalingen is be reikt. In verband met het vraagstuk van her stel is de geheele commissie van herstel naar Cannes ontboden. De concessie van Engeland. Het wordt bevestigd, dat Engeialnd) afstand doet van de sommen, die het in 1922 te vorderen heeft uit hoofde van het herstel. 'Van de 500 millioen Mark, die het zou moeten ontvangen vordert het slechts 60 of 70 miDioen, zijnde zijn aandeel in de opbrengst van de 25 pet belasting op de Duitsehe uitvoeren. Blijft dus vast te stellen .de som, die men in 1922 van Duitschland zal vor deren. Wat de bezettingskosten oetreft, doen de besprekingen een gunstige oplossing Ivoorzien. De Intern. Economische Conferentie. In -hooge officieele Amerikaansehe krin gen wordt te kennen gegeven, dat de Ver. Staten geneigd zijn om de uitnoodiging tot deelneming aan de voorgestelde in Maart te houden economische conferentie gunstig op te nemen. dat ik mijn eerste H. Communale mag doenrij' zweeg plotseling en kreeg een kleur. „Nu, en?" vraagde de vader. „Onze Gusta is beschenen." antwoord de Ide moeder, „mijnheer pastoor heeft het allereerst haren naam genoemd en naa.r geprezen om haar vlijt en haar veirag. „ijoo is 't gloed, mijn kind, een vrootere vreugde hiaat ge ons iiiet kunnen be reiden. Maai' nu Hendrik?" Hij ontvouwde den btief en las. Hoe verder hij kwam, hoe blijder verrassing zich op zijn gelaat afspiegelde. Hendrik had, nadat hij de school had verlaten, een handwerk geleerd, hij was timmer man geworden. Toen hij de leerjaren achter zich had, was bij de, wijde wé reld ingegaan, maar geen maand veihep, zonder dat hij! zijnen ouaers berjcht zond van rijn doen en laten. Hij was namelijk een braaf mensch, geworaen, en men had ook alle reden om te hoopen, Jat hij braaf ffiioiu blijven. En nu; had nij, zonder het rijnen ouders mee te deelen, een school voor bouwkunde bezocht en de niet geinige kosten zijner studie zelf bestreden door zijn buitengewone vlijt. In dezen brief deelde hij den uitslag van het examen mee, dat hij bij. het einde van den leertjjd had afgelegd. Hij was met glans geslaagd en ziijini leermeesters hadden met dien meeisten lof van hem gesproken. „Wat is dat? Hoe js het mogelijk?" In verband met de beslissing van den Oppersten Baad te Cannes wordt mede gedeeld', dat de Italiaansche re.geering, door tusschenkomst van de Bussische ecol uomische delegatie, -Lenin heeft uitganoo-: digd tot hijwoning van de conferentie te Genua- D,e Engclsehberecht overernksntst gensalionecle eind-debatten. De „Msbd."-redacteur te Londen seint nader: De Iersehe republiek van De Valera trad in het leven Zaterdagavond om 9. IQ uur, toen de voorzitter van de Dail den uitslag der stemming'1 voorlas, n.l. 64 item-1 men voor en 57 tegen. Da werkelijk» meerderheid' beteekent slechts een meer» derheid van de LndividueeJe Jeden in de Dail en niet de grootere meerderheid van twaalf, welke zou bereikt zijn, indien de stemming hij kiesdistricten zou zijn ge» schied. 'Zekere kiesdistricten toch waren zonder stem, 'omdat de speaker had uit» gemaakt, dat leden, die twee districten in de Dail vertegenwoordigden, slechts eén stem konden uitbrengen. Natuurlijk zijn alle bladen hier vei', heugd met het eerste resultaat in de rich- ting van een praetischen vrede voor Ier» land, alhoewel niet één zich de enorme moeilijkheden ontveinst, welke er wegens de sterke oppositie nog in den weg staan van een spoedige ontwikkeling van een lerschen vrijstaat. Het einde van -het. Dail-debat was vol intens dramatisch effect. De aanval van den Minister van verdediging Brugha op Collins en Griffith, waai' deze minister de bitterste van alle tegenstanders „van het verdrag was, werd- misschien wel het beste pleidooi voor ratificatie, daar do heftigheid van de woorden 'fegea heide leidende voorstanders van het verdrag alle perken te buiten ging. Brugha wierp Collins naar het hoofd, dat hij sic hls 'n .ondergeschikt deel geweest was in den strijd voor Iersehe onafhankelijkheid- en altijd slechte .bedacht op eigen reclame. Van Griffith zei hij, dat deze een .man was, die nooit in het openbare leven zou gekomen zijn. De uitingen van Brugha getuigden van een bekrompen gaestesgestel-heid en wa ren vol persoonlijke jalousie. Griffith en Collins gedroegen zich daar» onder kalm en met waardigheid. Zoodra de stemming voorbij was en pijpen en sigaretten aangestoken wareri om de spanning yan de .atmosfeer wat ie verminderen, rees De Valera yan zijn zetel. Hij verklaarde, dat het Iersehe volk de republiek had opgericht. Ook Collins rees op zijn beurt' op. Het aannemen van dit verdrag, zeide hij, be schouw ik niet als een overwinning over de andere zijde. In de toekomst zal ik mijn best voor de natie doen, .'ooals in het verleden. Allereerst zouden wij nu bijeen moeten komen en voor de publieke zekerheid moeten zorgen. Deze stemming moet daarom slechts beschouwd worden als -het vaststellen van de meerderheid en minderheid- in de Dail. Eir zou nu een soort van coalitie-comité moeten komen voor het vormen van een bestuur. Vele dingen werden mij naar het hoofd geslingerd, doch ik heb nog juist zulk een -hoogen dunk van mjjn tegen standers als ik altijd- had. De president weet zelf maar al te goed, hoezeer ik ge poogd heb mijn best te doen voor hem en oj) dit oogenblik neemt hij precies die zelfde positie in mijn hart in als hij daar altijd had. Luide toejuichingen volgden, waar onder ook De Valera zich mengde. riep de vader verbaasd en verheugd, toten hij den brief geheel geitezen hal. Daar tikte hem iemand op den schou der geheel vediept in 4jh lecteur had hij niet bemerkt, dat de deur zachtjes was geopend geworden. Hij keek op 'en sprong met uitgestrekte armen m de hoogte. Onmiddellijk daarop lag gijn zoon, rijn Hendrik, ,m sijine armen. W.ie be- schrijf' het geluk van zijh vaderhart? De vlijt en htet goede gedrag vau zijn oudsten zoon, alsmede ';le goede eigen schappen van zijn overige kmueren wa de vruchten van de Inderdaad' gods oens- tige opvoeding die de eenvoudig» man na rijn korte afdwaling aan zijn kinderen hadi gegeven; de kinderen waren 'tel bron van het ongestoorde geluk, dit in het gezin was teruggekeerd, om' er niet meer nat te verdwijnen. Na het eten zat de gelukkige familie gezellig bijeen, toen de vader pltetieling ernstig werd, en een weemoedige trek op zijn gezicht verscheeoi. Zijn blik vestigde rich op het bovenste biaauje van den scheurkalender. .Darop stond in groote cijfers en letters: 30 Maart 1 Een ander dan het tegenwoordige door htet geluk omgeven beeld van rijn gezin rees op voor den geest van den ernstigeui man. Hij zag zijn kind zijne Mane, met gesloten oogen op haar bedje liggen, «n hij hoorde hare lippen Huns térenNeem mijn levten voor het geluk <er mijnen!" En toen was Kef, zöoals van iaig. de 30 Over de verdere houding van £>1 Valera loopen contradictoire geruchten in Dui blin. Gisteren zou hij in de Dail zijn onf-s slag indienen en deze week zal weer een' kritieke week worden voor Ierland',' wan-j neer de eerste practisc-he regeering voor den vrijstaat moet gevonden worel&ti. Na de (minder optimistische) berichten der laatste dagen heeft de uitslag' van da stemming in de Dail sensatie verwekt. Zulk een meerderheid ten gunste van het' verdrag was niet verwacht. In Dublin zelf heerschte groote geestdrift. Den leider?: van de voorstemmers viel in de straten een schitterende ontvangst ten deel. De Valera, die eveneens toegejuicht werd, was zichtbaar teleurgesteld' en toss Het nieuws d el* beslissing .werd te Londen vooral in de groote politieke club# met verademing ontvangen. Men verwacht, dat binnen enkele das gen de vorming van een nieuw Iwseh' kabinet zal aangekondigd zijn. De Valera heeft formeel medegedeeld,' dat hij aftreedt. Tevens verklaarde hij,' Zondag j.l. met zijn aanhangers besprekins gen te zullen voeren. Beu ter seint dato 9 dezer uit Londen: De Valera heeft zijn ontslag en dat van het kabinet bij1 'de Dail Eireann jnaé» diend. Het' loi van Oostenrijk. De „Éclair" bevat een artikel over dB vraag, of thans eindelijk het lot van Oostenrijk te Cannes beslist zal worden. In het artikel wordt er op gewezen, dat Oostenrijk onder alle door den -oorlog bezochte landen het meest hulpeloos is en; dat men allereerst de Oostenrijksehe wonden moet -heelen, indien men den op» houw van -het geheele Europeesche liehaimi wenscht. Dit is een stelling, waarover reeds sinds twee jaren gesproken en gen schreven wordt, doch men heeft O.ostan» rijk voortdurend1 in den steek gelaten. Oostenrijk zelf -heeft in het binnenland! adle noodig'e financieele hervormingen doorgevoerd, om zijn begrooting met eigen krachten zooveel' mogelijk te ont lasten. Naar buiten heeft de Oostenrijk» sehe regeering het tot stand komen van een werkelijk'en vrede met Je natuur staten door het sluiten van belangrijke verdragen, nagestreefd. Op juiste wijze heeft Oostenrijk den suecessiestaten, die op haar kosten werden gesticht, de hand toegestoken. Oostenrijk zet zijn vrede lievende politiek voort, welke den bijval der geallieerden verdient. Echter noch de buitenlandsche politiek; die, door de Weemsehe regeering .gevolgd wordt, noch de financieele hervormingen' Vunnen zonder beslissende hulp der ge allieerden worden uitgewerkt. Sinds twee jaren wordt deze hulp voortdurend be loofd. Wanneer zij thans niet tot -en tast baar resultaat leidt, is een ineenstorting aanstaande. De separatistische (loeieimlen der provincies moeten wel scherper wor den. De ontevredenheid van de bevolking in Wecnen zal tot een oproer leiden. Hef Oostenrijksche probleem weegt even zwaar als het Duitsehe en de Oostenrijksche belangen te Cannes hebben ook belang rijken invloed -op- de belangen van' Frankrijk. Sneeuwval. Over geheel' Zwitserland heeft het ge weldig gesneeuwd1. De sneeuwval ging ge» paard .met een -hevigen storm, welke een groote ontreddering heeft gebracht in de telefonische en telegrafische verbinding-o met het buitenland. Maart de sterfdag van zijn engelachtig kind! Vreugde en smart hoe nauw rijt gij met elkander verbonden in het leven der menschen! De moeder bemerkte de wdemoedigel uitdrukking op het gelaat van. den vader. iZïj volgde zijhen blik en begreep wat zijn hart ontroerde. „Kinderen, vandaag rs het de sterfdag nwer zuster Marie!" zeiJe de vader met zachte stem. „Zij was een goed kind. Wie zal ons zeggen, hoeveel wij aan tJezan engel in uen hemel te dank"® hebben F Zeker veel meer, dan gij! al lm kunt ver moeden. Laat ons hare nagedachtenis! heilig honden en haren sclioo-nem dood! nimmer vergeten! Geve God, dat wij alfeö zoo kunnen sterven als zij Tegen den avond, toen de z!om Kate roode stralen groetend over de nardo zond, gingen de vader en de moeder op het kerkhof tusschen je rijen graven döor en knielden neer op eemel p.hats, waar eefc eenvoudig! 'Wufts de plek aan wees, waaronder hunne Marie rustte. D» moeder legde een eenvoudig kransje aan den voet van het kruis neer. Toen zij' op stonden,. reikte Bernard zijne vïouw da hand. De stille' handdruk' zeide meer dan zij' in woorden hadden kunnen uitdrukken. Hunne blikken ontmoetten elkaar vol liefde en weemoed, en m beider oogen blanken temen.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1922 | | pagina 1