WOENSDAG 28 DECEMBER 1921 NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT AMERIKA. De ontwapeningsconferentie VAN HET VATICAAN. GOES Onze Vroede Vaderen. HONGARIJE ITALIË JAPAN Korte Berichten. BINNENLAND Korte Berichten. UIT ZEELAND. VLISSINGEN Docli niet een wreeds moord of een, zeer geplaagde sprong in zee lokken het meeat' applaus uit. Een oogenblik van. angst, ja; maar de toejuiching barst los bij een toon eel van eeni of andere volksdeugd als moederlijke liefde of Vriendschap, die three arme jongens door dik en dun blijft vereenigen, enz.ze veglangen nog hun nen held te zien; zegepraaien, want voor ben blijft hij altijd streven naar een doel dat hun hoog en rechtvaardig schijnt, en dat feitelijk altijd zoo voorgesteld is. Zoo mogen We gerust zeggen, dat in Londen de criminaliteit niet aangeleerd .Wiordt, zooals het helaas I het geval is in de meeste groote steden op hlet vasteland. Hebben de „Sherlock Holmes" filmen veel succes, ihet is Hecht8 om de trillende avonturen van, den detective, terwijl men elders liever zou zien, hoe de dief of de moordenaar zich door alles heenslaat en tenslotte de overwinning behaalt'. Be prins van .Wales in Engelsch-Indië. De prins van Wales is Zaterdag te Cal cutta aangekomen en geestdriftig ont- v an gen toen hij door de sta<l reed, maar het meerendeel van ie Indiërs nam geen deel aan de feestelijkheden. Uit Londen wordt gemeld: Calcutta heeft den prins van Wales cp schitterende wijze verwelkomd. Hoewel de non cooperators wekenlang doende waren geweest met een campagne om hem te boycotten, is dit mislukt en hun ,,hart al", een dag van rouw die staking; van het werk meebrengt, had slechts gedeeltelijk succes. Massa's menschen waren op stmt bij een om den prins toe te juichen en hij deed' een triomfalen 'intocht. Dit was Zaterdag. later op den dag begaf hij zich naar de wedrennen, waar meer Indiërs aanwezig waren dan dit 'jaar ooit het geval was geweest. De prins zeide„Het ziet er niet erg naar een „hart al" uit!" Zoudag was de prins tegenwoordig bij den Kerstdienst in de kathedraal. Dg kerk was zoo vol, dat er menschen moesten afgewezen wofdtn. Be Engetseh-Iersclie kwestie. In alle kerken van liet diocees Cloyone, een der meest onrustig'e gedeelten van het graafschap Cork is Zondag een schrijven voorgelezen van den katholieken bisschop Browne, waarin deze zich ten gunste van het Engelsch-Iersche verdrag uitspreekt. De bisschop wijst erop, dat krachtens dit verdrag Iersche publieke lichamen on belemmerde macht zullen bezitten om wet ten te maken voor Ierhtnd's welvaart. Krachtens dit verdrag zullen Ierland. Canada en Australië een broederschap van volken vormen, die zuilen vereenigd blij-, ven door het beschermen van elkanders belangen. Een Sinn-Fein-Arsenaal. De politie te Glasgow heeft Zondagv avond een aanval g'edaan op een Sinn- Fein-arsenaal in Sapechiaco Hall, een dei- verwijderde voorsteden van Glasgow. Der tien jonge mannen werden geacresleerdJ, terwijl een aanzienlijke voorraad wapenen en munitie in beslag werd genomen. portefeuille van buitenlandsche zaken aanvaard. De nieuwe ministers hebben Zondag- den eed op de grondwet afgelegd. Tegen de benoeming van generaal Zetsjevitsj tot minister- van oorlog werd door de democraten bezwaar gemaakt. De generaal bood daarop ziju ontslag aan Premier Pasitsj heeft nu voorloopiir ook de portefeuille van marine en oorlog voor zijn rekening genomen. Het onderzeeërs vraagstuk. Nader valt omtrent het voorgestelde Amerikaansche onderzeeërs-program mede te deelen, dat de bestaande onderzeeërs;,, tonnage van Engeland -en de Ver. Staten volgens dit programma, met ongeveer één derde voor elk land zou worden beperkt. Frankrijk zou ongeveer '42.000 >on aan onderzeeërs mogen bezitten, Japan 32.000 en Italië ongeveer 22.000. Italië en Japan hebben geweigerd de regeling van de onderzeeërstonnage te aan vaardenzooals dié in het ingediendfe Amerikaansche program wordt voorge steld. Er zijn reeds plannen gerijpt voor een toekomstige conferentie, die nieuwe 'rege len zal hebben vast te stellen voor het gébruik van onderzeeërs, wegens de waar schijnlijkheid, dat de vijf moasndaeden moeilijk tot een overeenstemming zullen kunnen komen inzake de beperking van het aantal onderzeeërs, zonder toestem ming der kleinere naties. Een afschuwelijke daad. 22 kinderen en een pries ter vermeerd. De Parijsche bladen publiceeren een telegram uit New-York, meldende, dat, volgens berichten uit Mexico te Santa Anna, bandieten -23 kinderen hebben om singeld en aangevallen, die onder leiding van een priester op een uitstapje waren. De priester en 22 kinderen werdfsü gedood. Slechts één kind wist te ontkomen. De hongersnood. De Pauselijke halpaclie.. Men zal zich herinneren, hoe in Octo ber de Paus aan het internationale Roodé Kruis een miliioen lire deed overhandigen om deze som door Fridtjof Nansen in overleg met de bisschoppen van Peters- burg en Mohileff over "Rusland te doen verdeel en. Thans is wederom een trein met 50 wag'ens rijst, die de „hulptrein van den H. Vader voor Rusland" wordt genoemd, in Rusland aangekomen. l eider van de zen trein is de aartsbisschop van Mohi leff, mgr. Ropp, zelf, die voor deze gele genheid een pas naar Rusland heeft ge kresen. Pater Lais t Overleden is Maandagmorgen pater I ais, onder-directeur van het V.-iticaan- sche observatorium. Pater Lais was tevens medewerker aan de samenstelling van den atlas der he mellichamen. („Msbd. A. S. Talma wordt aanbevolen. .Voor de benoeming van; een lid van de commissie voor de Zeemans- en vis- sehersbeurs vacature wijlen den heer li. C. Stevens werden aanbevolen de heeren I. Rekkers en C. Domisse C.Mzny en wordt voorgesteld de heer A. J. van öckenburg te 'herbenoemen. Voor hoofd der HandeJsherhalings- school, vacature P. J. van Aartsen, wer den voorgedragen de heeren, S. P. Reijue en E. Hoekf. In verband met het invoeren van een zakelijke belasting op het bedrijf bieden burg. en "welk. ter vaststelling aan het koliier over 1922 tot een bedrag van f 39.086. Bovendien wordt ter vaststel ling aangeboden, een staat van oninbare pesten H. O. 1920-21 ad f 1555.72. In verband met het door den ge meenteraad van Vlissingeni genomen be sluit tot wijziging van het plan tot uit breiding d.er gemeente voor zooyoil be treft biet gedeelte ge-tegen ten noorden van den Singelweg en ten westen van den Nieuwen Middelburgsc.henweg, wer den door Bed. Staten op 8 September ecnige bedenkingen gemaakt, m casu ten opzichte va.n het bestemmen van eoJceld perceelen tot begraafplaats en de vraag rees bij Ren of de raad te dien aanzien wel een juiste beslissing nam. VerdeX werd aanbevolen de verlegging van de Vrijjdamsstaat alleen voo-' het gedeelte ten westen van het Koopmans- voetpad (Paul Krugerstraat) te doen plaats hebben en dat ten oosten, daarvan, volgens het bestaande ontwerp, te behouden. Blij kens een bijgevoegd schrijven van den inspecteur der volksgezondheid deo h«-i ]br. C. de Graaft, zou uit stedenbouw kundig oogpunt daarmede een betre oplossing- van de kruising worden, ver kregen, n.l. een meer gesloten pfeinvor- ming waartoe mede de strook verboden bouwteirein aanleiding geeft, do verfceers- belangen niet worden geschaad. Na gehouden bespreking van den burge meester met den inspecteur, gat deze to kennen geen principieel© bez-waieu te gen de wijziging van het uitbreidingsplan te hebben, Ged. Staten vroegen -x-lïter alsnog te willen bevorderen in overstem- iniug met een nieuw schrijven van deu inspecteur, het bestaande plan ten opzich te van de Vrijdotmsweg ten oosten van het Koopmansvoetpad te handhaven. Burg. en weth. blijven daartegen bezwaar hebben, daar -de vraag rijst welk nut liet heelt een hootdverkeersweg zonder eieinig© nood zaak twee scherpe bochten achter, elkan te laten maken, waar men toch in het algemeen zich beijvert om zooveel moge lijk scherpe bochten uit bestaande wegen te verwijderen, ter vermijding van ver keersgevaar. Dat het standbeeld minder fraai zou worden kan door burg. en wetii. niet worden toegegeven. Juist ten sciiaahs- gewijze aanleg van den Vrijdom-stegat over een afstand van een volle straatbreedte zal het stadsbeeld ontsieren. Ofschoon de financieele gevolgen van de bijzondere voorziening! ia Idie gevolgen van dé 'Werkloosheid met kunnen voor zien worden, stellen burg. ea weth. voor de gemeente een derde, daarvan te doen betalen, daar de werkioozen anders toch op een andere wijze zullen moeten, wor-len geholpen. J>aar burg. en weth. hij onderzoek is ge bleken, lat de radio telegrafie insta Ihv. lie van de gevangenlorea niet zou worleu overgeplaatst, maal' alleen gesloten atbl- lcn zjj voor toch over te gaan to-t veria- gnig van den huurprijs voor het rijk van f 300 op f 100. De Kon. Mij. De Schelde heeft aan d© Dok kade een brandspuithujsje gebouwd, waarin pip Ihjaar verzoek een der gemeen telijke motorspuiten is geplaatst en het huisje in .het Prinsenboschje is vrijgeko, men Dit stellen burg. en weth- voor te verhuren aan den heer 11. Berlage, voor f75. Burg. en weth. stellen voor afwijzend te beschikken op een verzoek van den schip per- F. de Nooijer om schadevergoeding vau f 52.36 ,voor de schade toegebracht, aan 'zijn vaartuig, dat bij stormweer »n de Engelsche kade lag, burg. en weth. meer nen, dat de schaiae niet JS veroorzaakt door minder goeden toestand van. de be schoeiing. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat He opheffing van het beheer over het station voor Radj,otelegrafie alhjer een maatregel is van bezuiniging, doch dat de heer A. Fïeliej-, 'he naar het tefegraafkan-- tooi wordt overgeplaatst toch met het ech- nisch toezicht op dit station blijft belast. Volgens door hemzelf aan zijn fami liebetrekking alhier gezonden brieven, is de kwartiermeester P. A. Meheste, die bij bet .ongeluk met de K IV zwaar werd ge wond, goed vooruitgaande. Binnen enkele maanden zal hij naar ilie waarschijnlijkheid op transport naar hier gesteld kunnen worden. Be heer Melieste roemt ztesr de zorgvul dige en liefderijke verpleging door het En gelsche h'ospitaal-personcel te Colombo ondervonden. CV1. Ct II Slot.) Bij de behandeling der begrootiug wenschte alleen de heer De Die het woord voor algemeene beschouwingen. Deze las een rede voor, die geen nieuwe gezichts punten opende, 't Was alles oude koek1, die reeds zoo dikwijls in fijn gesneden plakjes was opgediend en daardoor zoo- ze eer uitgedroogd raait, dat het niet te verwonderen .valt, dat geen enkel raads lid zin had toe te happen, 't Is- van alge meene bekendheid, dat de S. D. A. P.- raadsleden het raadslidmaatschap niet als een eerebaantje beschouwen. Niet windei beiend is het, dat de heeren S. D. A. P.-ers een gruwelijke hekel aan de burgerwach ten hebben. En waarom toch eigenlijk-?, Als zij werkelijk niet meer van plan zijn revolutie te maken wij zijn het inmid dels no-g niet geheel eens met den heer De Die, dat het revoluties-uurtje voor goed is uitgedoofd wat hebben zij clan te vreezen van een burgerwacht. Zij agee- rtu er zoo heftig tegen alsof zij er bang voor zijn. Het slot van 's heeren De Die's betoog was een jammerklacht over het niet aan nemer. van zijn belastingvoorstellen. Wij kunnen aannemen, dat het niet plezierig is, als men zich uitgesloofd heeft, zoo zijn werk beloond te zien. Een troost is er echter voor den heer Dé Die en dat Is wel dit: „ondank is 's werelds loon'1. Na de algemeene beschouwingen ging de Raad over tot de artikelsgewijze be handeling. Da-t ging met een vaartje. De burgemeester toonde wat hij kon en het ging hem zoo glad ai', alsof het (Ugelijkseh werk v-oor hem was. De discussies liep-en voornamelijk over die posten, waarbij de financieele com missie op- of aanmerking-en gemaakt had. We staan soms verwonderd over de voorstellen van den heer D,e Die, maar zoo bont als hij het nu maakte, hebben wij nog nooit bijgewoond. Hij wilde niet alleen het presentiegeld der raadsleden verdub- helen, maar ook den leden reeds een .abon nement op de toekomstige tram. versihat- fcn. De raadsleden zouden dan bij een eventueele uitbreiding van Goe.s ,1e om liggende dorpen kunnen bezoeken. Wij weien werkelijk niet of we dit uog als ernst moeten beschouwen. Is- het echter geen ernst, dan hebben we hier een van de weinige gevallen, dat de heer De Dio ge u sell eert. Als het evenwel ernst was1, danbegrijpen wij nog niet, dat de heer De Die den raadsleden nog niet. meer wil geven, b.v. een rijwiel om bij gemeente raadszittingen naar het stadhuis ie fiVWén, of zoo men niet fietsen kan, de- beschik king over een auto. 't Kan nog altijd gékker dan gek. Een terechte opmerking deed de beer Die Die bij de vergoeding van de brand weer. Het is alleszins Billijk, dat de brandwachts zoowel bij een oefening als bij brand vergoeding ontvangen. het voorstel-De Die, om de subsidie voor de burg-erwacht te schrappen, omdat deze instelling toeli maar een verspilling van geld en energie is-, kreeg, zooals te begrijpen valt, geen meerderheid. Waa- echter de burgerwacht tamelijk goed bij kas zit, kon de subsidie tot de helft ver minderd worden. Over het werk der gezondheidscommis sie was de heer De Die niot erg te spre ken. Zij richt te weinig uit naar zijn zin. In dit oordeel hleef hij echter alleen staan en nadat de heer Const-andse gewezen had op hei gémak, dat de raadscommissie tol onderzoek naar de woningtoestanden van de adviezen der gezondheidscommis sie gehad had, zweeg- de heer De Die wijselijk. Bij den post jaarwedden klokkenist en klokluider kregen we een stukje geschie denis te hooren. De ldok in den stadhuis- toren is van de gemeente, terwijl het kerkgenootschap der Ned. Herv. Kerk to bepalen heeft of de klok' geluid zal vor der, of niet. Dit is zeer zelcei- eigenaardig. Het schijnt evenwel te berusten op- een oude toezegging. De g-emeente zou voor do berging der brandspuiten de klok latcD luiden. Er staan nu geen spuiten meer in de Groote Kerk, zoodat ook' de verplich ting om ie luiden zou siju vervallen, .to meer waar voor het drogen Ier slangen betaald wordt. Alle recht schijnt dus ver leren te zijn en zeer terecht was dan ook dc opmerking van den heer Vienings, dat do gemeente ten slotte ook voor anderen zcu moeten luiden indien het gevraagd werd. Dit werd bevestigend beantwoord en al loopen wij nu geen kans, dat in de naaste toekomst de klok in den stadhuis toren onophoudelijk zal beieren en het moeilijk zal zijn uit te nuken, waarvoor de klok wordt geluid, toch is het goed. dal deze zaak is recht gezet. Getracht heeft men op de bestrating te bezuinigen. Het is evenwel niet gelukt. De heeren De Looff en Duvekot stonden in deze tegenover elkaar. De heer Do Lcoff wilde den g'eheelen Westsingel in eens bestraten, hetgeen veel meer zon kosten, terwijl de heer Duvekot een f 3000 wilde bezuinigen. Hierbij komt de heer De Die nog verklaren, dat do markt soms een zwijnenboel is en één bonk modder, hetg'een bij hem een reden is om ze te be straten. Er zal echter niets van dat alles gebeuren, want de voorstellen van B. en W. werden ongewijzigd aangenomen. Naar aanleiding van een opmerking van den heer Vienings betreffende de vloertjes onder de zitbanken op de w,allen sprak de Voorzitter zijn misnoegen er over uit, dat zulks, ondanks zijn opdracht, nog niet gebeurd was. Hij zou er den betrokken ambtenaar over onderhouden. En dit heeft geholpen, want gisteren zagen wij enkele werklieden op den Westwal bezig oen stoepje voor het bankje bij de Ambachts school te leggen. Het nijverheidsonderwijs is den laatstea tijd een zware last voor de gemeente. Steeds hooger worden de uitgaven, zoodat ze haast niet meer te dragen zijn dooi de gemeente. Dit ontlokte den heer Vie nings de vraag of de vakschool voor meis jes eigenlijk geen te dure luxe was, voor de gemeente. Wij zijn het er alle maal over eens, dat het een zeer nuttige school is en zouden ze dan ook niet gaarne nn&sen. Maar als het er per slot van réke-i n.-Tio- op aan komt, kan de school gemist werden. Het dient dan ook ernstig over wegen te worden of hot niet wel opweegt tegen de enorme kosten van dit onderwijs. Wij vertrouwenin deze op het wijs belijd' wan B. en W. Hoe verder we in de hegrooting- romen, hoe vlugger het gaat. Post voor post vlie gen onder de hamer door en slechts hier en daar is er even tijd voor een kleine opmerking of voor een vraag. Bij de inkomsten zegden B. en W. nog toe een nieuwe verordening' op le heffing van een belasting o.p de heffing vau een belasting op tooneclvertooningen en gli der" publieke vermakelijkheden te zul len indienen, terwijl de heer De Die de heffing van 90 opcenten ,ap de personeele belasting een zeer onbillijke verhooging van de belasting vindt. Over de begrooting van den keurings dienst werd niet veel gesproken. Nogmaals zette de wethouder v. d. Bout de juiste toedracht der zaal uiteen, 'ten. einde de menschen toch maar te over tuigen, dat de kosten van dezen dienst niet zoo hoog zijn. We -willen hopen, dat- de heer v. d. Bout in zijn pogen geslaagd: is, maar we betwijfelen het, want de pu blieke opinie is nu juist niet ten gunst» van dezen dienst. 'Misschien, omdat de melkvervaischers er bang voor zijn En zoo waren we ten half 6 de h'egroo-i tmg afgewerkt. Met vormt een waardig: slot voor de zittingen en werkzaamheden van den Raadi in 1921. Met een heel sober programma treden we het nieuwe jaar tegemoet, geduldig af wachtend, wat dit jaar ons weer voor nieuws op het gebied der gemeentepolitiek zal btengen. Rempl a ga u t. Dinsdagmorgen ging het paalü. ge spannen voor het rijtuig van -len heer Jac. de Jonge, landbouwer te Borssele, op den "Opvil van de Markt met 'tgmijtje op den loop, naar men zegt wegens hel stukgaan van den buikifem. Ia het rjjtuig waren drie dochters: van den heer De Jonge gezeten, terwijl een zoonl memdei. Het paard holde de Kade over den opril van de 'sHeer Hendi-ilcskindiereiiiSti-aat af en genoemde straat door, beschadigde aan den Paaidenweg een hek voor de wooing van den heer B., waardoor het rjjtuig kan- telde en de ruiten stuk waren; die voer man bekwam geen letsel'; de vrouwen kwamen eveneens met den schrik vTij, behoudens eenige verwondagen aan dau arm door glasscherven. Het pavvl holds voort met den „boom" achte zich en werd op den 's Heer Hendrikskinderett- dijk door C. Karelse tot staan gebracht. (ZD De heer M. Weststrate alhier ont vanger-griffier van den Egbert Petruspol der te Woüfaartsdijk, heeft tegen 1 Ja nuari a.s. eervol ontslag aangevraagd we gens ,hoogen ouderdom, het welk hem op de meest eervolle wijze is varkens! Vanaf 24 April 1874 heeft de heer Weststrate die betrekking bekleed. Gisterenmiddag te 12 uur vergaderden in de sociëteit „V. O. V." de afgevaar digden der Graene-Krais-Vereenigingeu van het middendistrict, die zich hebben bereid verklaard te contribueei'en voor de Z'f keu-auto. De voorzit tende heer Hoor weg. memoneerde. het werk der op 12. October 1920 geïnstalleerde commissie, be staande uit de heeren Meulenberg, Fol- mer, Hoorweg, Neervoort en Krijger. Een paar maanden geleden is een depu tatie naar Maastricht' geweest en daar heeft de heer Ki-ijger eien auto gekocht Deze auto voldoet uitstekend. Het zal nu noodzakelijk zijn, dat er met den hear Krijger een contract Wordt aangegaan. Dit contract moet aangegaan worden door de Prov. vei-eeniging en de ufdeelingén en niet door de commissie, daar dezo geen rechtspersoonlijkheid heeft. Van de Pj-ov. Vereeniging was op deze vergade ring tegenwoordig de se ere tari s-penning, meester, de heer Nieuwenhuize. Niet ,alle afdeelingen hebben zich be reid verklaard meer dan 10 cent par; lid te betalen, zco b.v. de afdeelingen Arendskerke en Kloetinge- Deze verklaren zich echter staande deze vergadering be reid meer dan 10 cent te betalen, zoodati in 1922 ieder lid 12:.l cent ea in 1921 11 cent zal moeten betalen. Hierna leest de voorzitter het contract voorr Hieruit blijkt, d,at de heer J. M. Krijger zich gedurende .5 jaar Verplicht de auto beschikbaar té stellen tegen een vergoeding van f 600 per jaar-, van,' welke f 600 de Prov. Vereen, f 150 zal hebben ta betalen. De auto-is ook beschikbaar- voor niet leden. Het tarief zal het gemiddeld© be dragen van 'wat de twee grootste garages alhier viagen voor een luxe-auto. Voorloo- pig is het tarief -15 cent per K'.M. voor de leden en 60 cent per K.M. voor da niet-leden. De afgevaardigde van 's-Gravenpolder vraagt of deze prijs niet te hoog- is. Het blijkt echter van niet. De afgevaardigde van Goes gaf eeu basis aan waarop de reductie aan ver afgelegen plaatsen kan worden verleend. Hiermede zal rekening gehouden worden. Vervolgens werd het contract geteekendi en da auto bezichtigd, 't Is een prachtige „Fiat'Swagen die zeer doelmatig is in gericht. De wagen biedt ruimite voor 1 zieke en 2 begeleiders, dfe voldoende zich kunnen, bewegen om den zieke ie helpen- Het bed dat er zich in bevindt, biedt een zachte rustplaats, waarop het' schokken van de auto absoluut1 niet is te voelen. Vermelden we nog, dat deze auto voor zien is van electriséh' licht, dan, leunnea Vrij zeer zeker zeggen, dat deze auto een aanwinst is voor Zuid-Beveland. Wij twijfelen er dan ook niet aan of deze auto zal bij elke voorkomende gelegenheid- gebruikt wordeu. Tijdens de Kerstdagen werd in de Witte Bioscoop alhier vertoond„Moeder liefde. de heiligste liefde" ©n „een wolf in menschengedaante", Beide stukken spe len in Amerikk, laatstgenpemde in het' hooge noorden, waar de pelsjaspers aan het werk zijn, waardoor gelegenheid weTd ge geven menig schilderachtig sneeuwland schap op het doekl te brengen. De inhoud! der films wias sterk dramatisch en ver tolkte mooie menschelijke gevoelens, hiel en daar door een godsdienstig mdtie'f geadeld. Minder mooi is echter, da't m die Amerikaansche stukken zeer kwistig; en nonchalant fwordt omgesprongen met een mensehenleveft en dolk en geweer er even veelvuldig gehanteta-d wbrdeni als bij ons mes en vork. Nu kan! men wel zegven, dat dat zoo 'de gewoonte is hij die ruwe jagers. Doch, dit is txcuuk. .W,ant het is een slechte gewoonte* jij, Oedeuburg. De intergealliesrde commissie te £o- pron heeft een proclamatie doen publi ceeren, waarin wordt- gezegd; dat inge volge het erkennen van den uitslag der volksstemming door de gezantenconferentie overeenkomstig het verdrag van Venetië het plebiscietgebied Oedenburg aaa Hon garije komt. Het overnemen van dit gebied door Hongarije zal met Nieuwjaarsdag .plaats hebben. Be gevolgen van de droogte, In Italië heerscht groote onrust over de voortdurende droogte. In het Zuiden is er wat regen gevallen, zoodat daar de toestand iets verbeterd is, maai' iu de Noordelijke provincies, speciaal in Milaan en omgeving, blijft de droogte aanhouden. Boor den lagen waterstand in de rivieren kunnen de eleetrische centralen niet be hoorlijk werken, zoodat er een rantsoenee ring van eleetrieiteit is ingevoerd in Lom- havdije, Emilië en Ligurië. Baai-door zul len een groot aantal fabrieken moeten worden stopgezet en duizenden arbeiders zonder werk raken. Op verschillende plaatsen slaat de b'e- vo,mng' de noodige kaarsen en petroleum in, uit vrees, dat zij binnenkort zonder electrisch licht zal komen te zitten. Boor het ijs ingesloten. 40 levens ra gevaar. Naar uit Tokio .wordt gemeld, zijn 40 personen in den Noordhoek van Karn- fcthatka door het ijs- ingesloten, zoodat zij waarschijnlijk den langzamen hongerdood zullen sterven. Deze ongelukkigen zijn visschers, die als arbeiders in dienst staan van handelaars. Deze hebben echter ver geten, de vjssehers voor den winter naar Japan terug te brengen. En al zullen zij zich misschien tegen de felle koude weteu te besphutten, dan blijft toch het gebrek aan voedsel, daar zij geen jachttuig be zitten, voor hen iets vreeselijks. Reeds hebben de visschers per draad- looze hun toestand geschilderd, maar vol gens de Japansche marine-autoriteiten is redding onmogelijk. De bladen doen een beroep op de landgenoot en om op r-ig-n initiatief de redding ter hand te nemen. JOEGO-SLAV1Ë. Be Kabinetscrisis apgeiVist. Na een crisis van 20 dagen is Zaterdag een nieuw kabinet-Pasitsj gevormd. Aan het tot stand komen van dit ministeria werd medegewerkt door de radicale par tij, de democraten, de Muzelmannen en de groep der Sloveensche boeren. Pasitsj heeft het premierschap en de Kerstmis ,(ip het Vatira.an. Te middernacht op het Kerstfeest heeft de H. Vader in Zijn huiskapel Je drie H.H. Missen opgedragen. Tegenwoordig waren een aantal Vati- caansche prelaten en enkele bijzondere be kenden. („Msbd.") De Duitsche bisschoppen hebben oen belangrijk schrijven aan de hun onder- heorige geestelijken gericht, dat gewich tige aansporingen bevat ten aanzien van hun werkzaamheid voor de Katholieke organisaties en meer bijzonder voor de Katholieke arbeiders-vereenigingen. De opstandsbeweging in Egypte breidt zich op onrustbarende wijze uit. Melding wordt gemaakt van nieuwe bloe dige onlusten in Cairo, Port-Said, Suez en Alexandrië 'en van verschillende sta kingen in de provincies. De Egyptische regeering is afgetreden. De naad in Drenthe. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht Leeft aan het R.-K. Comité voor hulpver- leeuing- in dé Drentsche Venen een gift geschonken van; f500. Te Arnhem 'werd gedurende da Kerstdagen een congres der S. D. A. P. gehouden. Een resolutie van Mr. Troel- siri Werd aangenomen, betreffende, even tueele deelname aan de regeering. Mede gedeeld werd dat de partij bezig was wet een ontwerp-onderwijswet. Een groote schare geloovigen heeft cp de H. Landstichting in den kerstnacht de kerkelijke plechtigheden bijgewoond. Ter herdenking van; haar eerste lustrum hield de Ned. R.-K, Vereeni ging van Handelsreizigers,, St. Christof- f d" op den Tweeden Kerstdag te Utrecht een congres. Op Tweeden Kerstdag 'heeft te Roo sendaal de plechtige onthulling plaats gehad van het H. Hart-Monument. Stukken voor den gemeenteraad. Burg- en Weth'. stellen den; raad voor den heer L. J. K. van WaVeren, cyereenkormstig diens verzoek eervol ont- tlaig te verleeneu als lid der commissie van toezicht op, het M. O. en leggen de volgende aanbeveling voor een opvol ger aan den raad voor: de heeren H. C. Wesseling en L. J. van Blerkom, terwijl1 wordt vastgesteld de heer P. Landsman her te benoemen, met wien de heer ds.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 2