DAGBLAD VOOR ZEELAND HUPPELS Eerste Ned, Biljartfabriek M Boomgaa HUURMAN latschappij Dringend verzoek. FA. J. ELSENBURG COURANT Woensdag 21 December 1921 Zeventiende Jaargang A'NNING'S Verpachtingen I si, y. Dissel. TJES KERSEN t cna 6ii ItrsdiMf I OM Mi I lün bij verlies van f TE bijverliesvan f Cfl bijverliesvan f OC bij verlies van f IR bij verlies van I 500 Sï I ZöU overlijden I 130 een hand of voet I 10eenoog I DU een duim 1 een wijsvinger I 13 iuitenlandsch Overzicht Ij; de nieuwe spanning, die bij de con ferentie te Washington door Frankrijk's houding was ingetreden, is gelukkig Weer HAAR OFFER. BUITENLAMP. DUITSCHLAND FRANKRIJK ENGELAND ingflf BILJART MONARCH ZWITSERLAND NOORWEGEN AMERIKA. De ontwapeningsconferentie hjpste Maryland per half onSïpabje. reze'n middel bij Epijsverteringsstoor- pia, enz. Men lette DR.H. NANNENG roode doozen op c IS f 1,30. lANNING'S Fabriek, DEN HAAG. Igen minstens f 3 Of/ ïvieirs. 13 inboedel, Pilaar I vanen, Hollman,,. Ion, Hollmann. 1, Huvers. terij en z»s limeeo,. utwaxen, Hollmaoifc In, Hollmarm. utwaren, Hollmansfc. waren, Hollmann. Hollmann. houtwaren, iïott- vagwimakershout en pnz., Beth, ehtboomen en af- waren, Hollmana. 'aren, Hollmann. :e, houtwaren, Holl- Ikandenein, houtwarens, I ontwaren, HoUmtnn. kuizen en eiven, Hu- inboedeJ, v, Basse}» Hollmann. f>.), bouw- en weila®H, eninspan, Maar. inboedel, y. Dlsaeï. i: 30 cents a contest 'ch aon.,swóor het SN Borssele. 3ESTE VARINAS^ e.' p. half ons pakje 1 gelegenheid om hier eleid voor hare vloot le derde klasse eener gelijks taanden cursus "lg hebben afgeloopen, bezittenwat Diploma i Wiskundige vakken toegezonden door de laatschappij in „Het 3900-60 ,50 per maand< e practijken voor de precis i Leeraren i/h Boekhoudt >or leeraren M. 0. BoeWiW|',#' LOOS verstrekt. gegeven zonder priisverhoojw?; k die begin volgende traaf 73, Amsterdam- NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Hoofdredacteur: J. W. VI ENINGS. Telefoon 97 Bureaux van Redactie en Administratie: Westsingel, GOEo Telegram-Adres: Nizeco. Bijkantoor: MIDDELBURG, Markt 1 en 2. Directeur! 4 O 9. /AN DE GRIENDT. Telefoon I Abonnementsprijs f 2.50 per drie maanden, f 0.20 per week, «>or Post-abonnés f2.90 per 3 m. Advertentiën van 1 tot 6 regel» f 1.50, elke regel meer f 0.25, bij contract beduidends korting Al onze Abonnés zijn gratis verzekard tegen ongevallen krachtens onze overeenkomst met „The Ocean and Guarantee Corporation Ltd." te Amsterdam, Rokm 151, en wel voor de hieronder vermelde bedragent Met het oog op do extra-verspreiding van ons Dagblad des Zaterdags, ver zoeken wij heeren Adverteerders hunne advertentiën voor de Zaterdagnummors steeds zoo vroeg mogelijk in te zenden. Van advertentiën, die later dan Vrijdagavond binnenkomea, kan de plaatsing niet worden gegarandeerd. OE ADMINISTRATIE. V In goed gezelschap. Dat wij met onze beschouwing' over de aanneming der legerwet-Van Dijk in .onze 'driestar „onder suggestie" ook ten op zichte van de waardeering' van het geval len votum uit het oogpunt van het alge meen landsbelang, in goed gezelschap zijn, moge blijken uit hetgeen de bekwame en helderziende Haagsche 'briefschrijver in „De Tijd" van 19 December j.l. schrijft: ,Man moet dan ook werkelijk alle oog, missen voor de werkelijkheid, .om de be slissing, die deze (vorige) week viel, zóó toezien, het niet als een geluk te prijzen •èn voor de rechterzijde èn voor het land, 'dat de Minister-president niet tot re constructie van het Kabinet overging, vooraleer zich volkomen zekerheid te heb- toen verschaft, dat zij voor liaar 'leger - plannen op haar mannen rekenen kon. 'Een geluk voor de partij, zeker voor de katholieke partij. Misschien niet in het oog van sommigen, voor wie het belang der partij synoniem is met succes bij de kiezers, maar ongetwijfeld in het oog van allen, voor- wie het belang der partij is wiasi te- maken voor de beginselen en ideeën, die de partij draagt. De katholieke partij vraagt verminde ring van de persoonlijke en geldelijke las ten der defensie. Bij de wet, die is aan genomen, is het contingent verminderd, de oefentijd terug-gebracht van S1/. tot 51/2 maand. Wat dit zeggen wil, zegt ons^de houding' der sociaal-demoeraten, die een oefentijd vragen van zes maanden. Wij gaan dus in dezen verder dan in het land, waar de socialisten, die hier voor de defensie het minst gevoelen, hun wenseh niet in vervulling weten te doen gaan. Ons hoofdbezwaar tegen den oefentijd is het gevaar, waaraan deze onze jongens blootstelt door het. verblijf in de kazerne. Deze wet biedt aan allen de gelegenheid, om aan dit verblijf in de kazerne te ont komen door voor-oefeningen. De Minister, van wien ook de tegenstander de eerlijk heid roemt, verzekert daarbij, dat zijn organisatie niet alleen goedkooper is dan do bestaande, maar ook dan die der leger- wet-Pop. Ja, maar wij hadden nog meer gewild, aegl de mopperaar. Daargelaten blijft hier een oogenblik de vraag, of hij, die zijn vaderland verdedigd wil zien. meer kon en mocht willen, en daargelaten zelfs, of het. uit politiek oogpunt toelaatbaar is, dat men niet rekent met de politieke con stellatie, dan is de vraag-,of meer prac tised] bereikbaar is geweest. Los van dit i$ er alles te zeggen voor de meening, dat, in de richting van ons ideaal, ouder de omstandigheden, waar onder wij leven en waarin de wereld ver keert, door deze wet verkregen is, het geen verkregen kon worden zonder in ge vaar- te brengen hetgeen niemand onzer in gevaar kan willen brengen: de moge lijkheid. om bij aanval ons lanrj ie verde digen tegen een aanvaller". FEUSLLETON 2) 0( Sedert dien dag was Bernard z,eer ver ouderd. Hij werkte niet meer miet dien ijver en die opgeruimdheid, welkte hem vroeger eigen waren, want het stond nu bij hei» vast dat zijn werk niet beloond, werd, zooals het wel morast. Tegenover zijne vrouw klaagde hij meer dan ooit j over de ontberingen, die zij zich moesten getroosten, doch welke hij vc-ner nooit geveeld had. Met den boer kon hij lang zoo goed iffltl. meer overweg als eerst, hij werd knorrig en gemelijk, ztoodat de boer dikwijls het hootd schud de over de-verandering, die met den vroe ger zoo vlijtige;; en werkzame» man tod plaats gehad. Ook zjjn bouwland veronachtzaamde hij meer en meer, en de geringe opbrengst 'zijner akkers deed zijn misnoegen nog toe nemen. Des te vaker bezocht hij de doros- flterberg, om zijne ontevredenheid, over iöjn, zooala hij meende, ongelukkigen toe stand door den sterken drank te verdrij- onlspanning gekomen door Frankrijk's be lofte, zich naar de vlootbeperldags- formule van Hughes te zuilen gedragen. Briand houdt thans met Lloyd Georgo besprekingen over politieke en economi sche vraagstukken, die zoowel het belang der Geallieerden als van heel JEuropu raken. Feitelijk zijn liet voorbesprekingen, voorafgaand aan de voltallige vergadering van den Oppersten Raad-, die in de tweede helft van Januari zat worden gehouden. De Iersche volksvertegenwoordiging, De bladen meenen te weten, dat Lloyd George bereid is den bondgenoot in vele opzichten tegemoet te komen,, zelfs '-van- neer de financieele belangen van Engeland daar schade van zouden moeten onder- vinden. Doch hij' zal daarbij, volgens de „Observer", de voorwaarde stellen, dat Frankrijk van de integrale schadevergoe ding- door 'Duitschland niet meer het hoofdmoment maakt en daardoor het her stel der normale toestanden verhindert. Men vermoedt, dat de kleinere punten van verschil tusschen Engeland en Frankrijk gemakkelijk en snel uit den weg zullen kunnen worden geruimd en dat de pre- miers zich zullen beperken tot een gron dige behandeling- van deze hoofdvraag. Vermoedelijk zal ook de ontwapening ter sprake kómen, daar Lloyd George bij de behandeling' van 3e financieele quaestie ge-enerlei concessies aan Frankrijk kan doen, die het mogelijk zouden maken, dat het geld genoeg in handen kreeg om de vlootplamnen, die het in Washington ont wikkelde, ten uitvoer te brengen. Ook zal waarschijnlijk gesproken worden oyer, de bewapening te land. Dail Eireann geheeten, is uit de geheim zinnige sfeer der besloten vergaderingen naar buiten getreden en heeft Maandag zijn eerste openbare blijeenkomst gehou den. Griffith, die namens Sinn-Fein de voornaamste onderteekenaar was van het BritschIersche vergelijk, stelde voor, dat de Dail de overeenkomst zou ratificee- ren. In een welsprekende redevoering wees hij er op, dat drie maanden te voren De Valera gevolmachtigden had benoemd cm in Londen te gaan onderhandelen met de Britsche regeering', om „zaken te doen". De gevolmachtigden gingen naai- de con ferentie met de Britsche regeer/ag .om te onderzoeken hoe zij de aspiraiies van de Iersche natie zouden kunnen ver eenigen met eèn deelgenootschap un het Britsche gemeenebest van naties. De taak was moeilijk geweestmaar er was ten schikking getroffen. Zijn rede voortzettende zeide Griffith: „Ik heb het verdrag onderteekend, niet omdat ik het een ideale zaak' vond; maar toch in de volle overtuiging, dat en zoo denk ik er op het oogenblik nog over het- 'een voor Ierland eervol verdrag is. Iedereen, die het heeft onderteekend en die. maar een schijntje eergevoel heeft, zal «i- voor opkomen. Het is aan het volk' om te verklaren, of het goed genoeg- is. Ik beweer, dat het goed' genoeg is; ik beweer, dat 9a pet. van liet Ierseho volk vindt, dat het goed genoeg is. Wij zijn hier niet als dictators over het Iersche volk, maar als vertegenwoordigers van het Iersche volk". Dit was, zeide Griffith nog, het eerste verdrag, dat door een Iersche regeering was geteekend met een Engelsche regee- ring, sedert 1172. Dit was het eerste verdrag waarin de gelijkheid van Ierland met- Engeland was erkend; en daarom zou hij er voor op komen. Sprekende over een ander plan, door De. Valera in geheime- zitting er voor in de plaats aanbevolen, verklaarde Grif fith, dat. het Iersche volle behoorde te weten, dat dit enkel een gekibbel om woorden was. Voor zoover het hem1 (Grif fith) betrof, zou het leven van geen en kelen jongen Ier daarvoor worden opge offerd. Indien Ierland het verdrag' ver wierp, zou het in strijd komen teaea de ven. Dan las hij ook ijverig de berichten uit de industriestreken in de kranten, die op He herbergtafel lagen en mecledee- ligent over werkstakingen, hooger loon, verkorting .van den arbeidsduur enz. ver slond hij niet eene ware woede. Met toenemende bezorgdheid bemerkte zijne brave vrouw deze verandering ïn hel gedrag van haren man. En-wat haar nog ongeruster maakte, zij1 zocht tever geefs naar de oorzaak van deze opval lende verandering. Op zekeren dag werd haar tot haar grooien schrik alles duide lijk. „Anna,'' zeide Bernard met afgewend gelaat, „ik heb vandaag den boer gezegd', dat ik met meer inhuur." „Niet meer inhuur?" riep Anna van kleur verschietend, „ge wilt daarmee toch w- iat w'j oins huis moeten ver laten?" ,Ja wei, Anna." antwoordde Bernard met afgerend gelaat, want hij durfde zijn vrouw niet aardrijken. .3 hteb'den boer ge^d, dat *£tet meer inhuur. Met St. Michael is mijn tijd om dan mag een ander zich' hier vi)0r het hongerloon afbeulen." Anna was opgesprongen. Vleiend nam sympathieën van de wereld. Wat betreft den eed- van trouw, het was volgens spr. een eed, dien de Ieren als mannen van eer konden afleggen. Het was een belof te van aanhankelijkheid aan het eigen land. Ten slotte deed Griffith een beroep op het Iersche volk om dit verdrag te rati- ficeeren en aldus een eind' te maken aan dezen bitteren strijd, die ha.d gekankerd tusschen de beide landen en die de goede betrekkingen van twee buren had be dorven. Laat Ierland het standpunt innemen var. vrijen compagnon van Engeland, op voet van gelijkheid met Engeland'. Laat het na 70Ó jaar van strijd de grootsI» revolutie doormaken, die er in Europa nog wa.s geweest. De resolutie tot bekrachtiging van het verdrag werd gesteund door „comman dant" Mc Keown. bekend' a,ls ,,de smid van Ballinalea", die hij het Iersche volk zeer populair is wegens zijn heldendaden bij de jongste vijandelijkheden. Hij ver- klaarde, dat dit verdrag den Ieren de vrij heid bracht, voor welken zij bereid waren geweest- hun leven te geven. Ofschoon zelf een der extremisten, zeide de smid, dal; wat het volk van Ierland thans' wenschte, iets tastbaars1 was en geen schaduw. Welnu, volgens hem, werd da,t met het verdrag- bereikt. Hierop stelde De Valera voor,, de be krachtiging- van het vergelijk met te ver benen. Hij viel de overeenkomst aan in een lange, bittere redevoering, omdat zij naar hij betoogde do. vrijheid van Ierland weg gaf, Ierland binnen het Brit sche Rgk bracht en de Ieren dwong,. keniüg Georg-e te erkennen als direct heerseher over Ierland. De toon van De Valera's rede was absoluut onverzoenlijk. Sommige van zijn uitlatingen ontlokten luide en langdurige protesten van de leden. Michael Collins, ,,de opperbevelhebber" van ,.,het Iersche. Rcpublikeinsche leg-ar", voerde eveneens het woord. Hij beval aan neming van het verdrag aan, al was hen alleen reeds omdat het naar hi' meent aan de Ieren een vrijheid schenkt, die alle volken wenschen te ontwikkelen. Het Verdrag, 't welk hij had onderteekend, nagaande, legde Collins den nadruk op den waarborg, dien het bevatte, doordien het Ierland in verband brengt met de Britsche „dominions". Eiin gemeenschap pelijk burgerschap met die „dominions" 'was in de plaats gekomen voor het on derworpen Herland. Moesten de Ieren den onmogelijken strijd voortzetten'?. Moesten zij nooit op eigen beenen komen Men verwacht, dat het debat langdurig zal zijn, wijl de meeste leden den wenseh koesteren hun opinie uit te spreken. Haar men denkt zal de Dail niet vóór Kerstmis tot een beslissing komen. De si.rni. Door den storm hebben Maandag tal rijke huizen te Berlijn en wel voorname lijk in het westen der stad schade gele den. Ook zijn talrijke boomen omver waaid. De Berlijnsche brandweer werd ontelbare malen ontboden, als halve daken cf scheorsteenen naar beneden dreigden te komen. Tal van personen werdea door dakpannen getroffen. D,e reddingstations hadden het dan ook erg druk. Te Char- lottenburg viel een boom op een e! ;-c- tnschen tramdraad; daar de draad brak, stond het tramverkeer m deze yoorsiad ruim 11/2 uur stil. Niet minder dan 180 telefoon leidingen naar het binnenland zijn gestoord. Met Opper-Silezië was heden in het geheel geen verbinding ie krijgen. De telefonische verbinding met Holsteinr met de Oostzeeprovincie, met Oosl-Prui sen, Boedapest en Skandinavië was even eens verbroken. Talrijke telegrafische lei- zij nu het hoofd van haar man tur .'.hen hare beide handen en wendde zijn ge zicht naar het hare, oma hem, in de oogen te kunnen zieji. „Maar Bernard, ■geschertst toch, hoop ik; Gij1 z'oijdt deze plaats, waar wij ons geluk gezocht en gevonden .hebben, willen verlaten Neen, dat kan u geen ernst zijn. En honger loon zegt ge? Hebben we hier ...in ooit honger geleden, sedert we getrouwd zijn? Zeg. beste man, hoe komt,gc toch aan zulke gedachten?" Bernard maakte zien uit hare handen los en sprong op, om in het vertrek helen en weer te loopen. ,,'t Is waar, honger hebben we eigen lijk tot nu nog niet geleden," ziei'de Mij, terwijl hij! Jen blik zijher vtrouw ontweek, „maar veel meer hebben we ook niet gehad. Al beulen we ons hier nog jaren af, hoogstens blijven we, wie we zijn, we komen nooit vooruit. We hebben juist gtonoieg om te leven, niet meer. federa man echter is verplicht, zijn gezin vooruit te helpen, als hij kan. Onzle kinderen worden grooter; wat kunnen we in dut nest van hen anders maken dam arme daglooners, die het niet beter zulten heb ben dan hunne ouders? Ik heb gezegd. dingen, voornamelijk naar Zuid- en West- Duitschland, zijn eveneens tengevolge va,u den storm gestoord. Tjelegrammen naar Skandinavië, Weencn, Boedapest en Italië kooiden niet worden verzonden. Ook in de provincie heeft de storm erg huis gehouden. Het leger. De correspondent te Berlijn van de „New-York Herald" heeft een onderhoud gehad met den .minister van defensie-, waarhij deze laatste inging op de onlangs o.m. door Briand en minister Lefèvre. afgelegde verklaringen omtrent Duitsoli- lar.ds ontwapening-. Do minister wees erop, dat het leger volkomen 'in overeenstemming was utet de sterkte door het verdrag van Versail les vastgesteld n.l. 4000 officieren en 96000 manschappen. Daarvan is slechts Vj, oud- stxiiders, de overige zijn reernten. Wat de bewapening en toerusting be treft deze is eveneens overeenkomstig- het verdrag, Duitschland' heeft geen enkele lank of vliegtuig. „Msb'd." Het proces-Land.-i!., De stukken van hei proces-Landru zijn nu naar het cassatiehof verzonden. Ds kosten van het proces bedragen 43.199 francs hetgeen heel wat minder is dan aanvankelijk bij geruchte verluidde. D» PrcmicrariMifereintie. Reeds na enkele korte besprekingen werd Maandag de conferentie tot Dins dag verdaagd. Maandagmiddag kwamen de Fransohe er Britsche financieele experts bijeen ter conferentie. Toevallig is het, dat ook Rathenau en Simons in Londen zijn .aangekomen. Ra thenau is in Londen voor particuliere zaken, zegt' Simons, maar toch geeft bij direct toe, dat er wel een ontmoeting ziit plaats hebben met Briand en L;iu- cheur. De bijzondere correspondent van Ha- vas ter Londensche conferentie spreekt formeel het bericht tegten, dat in Engel sche bladen voorkomt, betreffende plan nen tot het stichten van een drievoudig verbond tusschen Frankrijk, Engeland en Duitschland. Briand en Dloyd1 George hebben hoe genaamd geen plan, met de thans te Lon den vertoevende .vertegenwoordigers van het Duitsehe rijk in besprekingen te treden. De tot dusver tusschen 'le beide pre miers gevoerde onderhandelingen waren hijzonder hartelijk. lloyd George sprak den wenseh uit, dat Engeland en Frankrijk' zoo nauw mo gelijk zouden samenwerken aan het econo misch herstel der wereld- en de regeling van alle andere vraagstukken. Briand stemde met dezen wenseh in en verklaarde,^ sinds lang tot die samen werking bereid te zijn. .Men seint uit .Londen dato 20 dezer: 'V In Downingstreet had hedenochtend een conferentie plaats tusschen den Fransohen en den Britschen premier en hun mi nisters. Na,ar verluidt had Loueheur .een ont moeting met Rathenau, die daarna met Horne confereerde. Naar men verneemt zijn de onderhande lingen, welke, gisteren hebben plaats ge had van algemeenen aard geweest.' Zij betreffen de FranschEngelsche betrek kingen en de Kwestie van herstel. Laatst genoemde kwestie werd naar de 'financi eele deskundigen van beide landen ver wezen, die gegevens zullen verzamelen voor een opgave, heden aan de premiers voor te leggen. Na de bestudeering dezea- opgavezou dan over het antwoord' aan Duitsehland terzake van zijn verzoek om uitstel van betaling beraadslaagd' worden. dat ik niet meer inhuur, en ik ben blij, dat ik het gedaan heb. Ook hen ïk 'het moe-, den ganschen lieven dag de Verwijten te hooren- van den boter, naar Wiens zin men nooit genoeg werkt voor zijn ellendige twee kwartjes." „Ge wilt zulk een gewichtiger stap doen. Bernard, zonder mij, uwe vrouw, ilaaiwer te raadplegen?" De smart, die in haar stem klonk, 'dreef den man het rood der schaamte in dte Wangen. 1 ..Ja. Anna," zeide Bernard, .„het viel mij ook zwaar, een besluit te nemen, zonder er eerst met u ovter te spreken. Maar ik Won inlet anders handelen. Ik wist, dat gij met ajlerlei bedenkingen voor den dag kOudt komen en u er met kracht tegen 'zoiudt verzetten. Daarom heb ik gezwegen. tót er aan mijn besluit mets meer te veranderen1 was." Anna liet het hoofd in de handfen zinken. „Ons huis verlaten, waarin we zoo vele jaren gelukkig geleefd hebben;'!" Snikkend kwamen deze woonden over hare lippen. Hare droefheid trof herri; hij, bteef voor naar staan. „En gij1 vraagt me niet, hoe ik mij; onze AMSTERDAM N. Z. VOORdURQWAL 177 TELEPHOON 268 OPGEStCHT 1844. Steei fijne Bel ivooren llen, prima Tafel- in voorraad he Biljartlakens, Tafel-Biljarts, kegelspelen, Dam-, Schaak-, Tric-Trac- speleri, enz. 5009-20 Zwitserland en Dnitschland. ■De bondsraad publieee.rt het met' Duitschland gesloten' arbitrage-verdrag; dat bepaalt, dat atle geschillen tusschen heide lahden aan arbitrage worden on derworpen, of langs den weg van diplo matieke proceduur zullen geregeld; worden. Het verdrag is gesloten voor een tijd van 10 jaar. Na afloop van dezen ter mijn zal het, tenzij 3 maanden tevoren door een der partijen opgezegd, van kracht blijven voor den duur van twee jaar Nansen terug uit Rusland, N-ansen zou Maandag van ziju reis door Rusland terug'keerenwaar hij, zooals be- kend, de noodlijdende districten bezocht' heeft. De eerste dagen vap Januari zal hij naar Engeland vertrekken, waar hij" zijn werk inzake het organiseeren der hulp aar. Rusland zal voortzetten. Frankrijk en de. ontwapening. van hetgeen bericht is omtrent heb toegeven van Frankrijk aan de Ameri- kaansehe wenschen inzake de marine- ontwa.nenrng, moet zeer veel onder voor- Behoud worden aangenomen, schrijft de „Maasbode". Het schijnt, dat de uit Londen ver strekte berichten niet overeenkonistir d» werkelijkheid zijn. Een nota van den mi' uister van marine, zegt, dat nog geen enkel cijfer is vastgesteld, 00Ë niet, wa|F betreft de hoeveelheid' groote schepen. Berichten uit Amerika zeggen, dat het plan van de Fransche deskundigen wit de groote schep.cn betreft als volgt zou zijn- Frankrijffi zal in 1926 bezitten 164.000 ton oude schepen, in 1931. 200.000 ton, samengesteld uit 2 oude en 6 nieuwe schepen, in 1936 235.000 ton, omvattend? 1 oud en 7 nieuwe schepen. Tn 1941 zou het gewensehte maximum worden bereikt van 350.000 ton met 10 nieuwe, s-hepen Wat de onderhandelingen betreft, moet er nog op-gewezen worden, dat in Je proporties eerst door Hughes aangegeven en die gedurende 5 weken het erderwerp van bespreking' hebben uitgemaakt, niet;' omtrent Frankrijk was bepaald en geeu enkele, maal Fransohe deskundigen zijn' tussehenbeide gekomen. Frankrijk was be reid met de ontwapening mede te gaan, wat de groote schepen betreft, doch in- vake de Kruisers, destroyers en onder zeeërs oischte het een minimum, dat nood zakelijk' is voor zijn kustverdediging eD het handhaven van de verbinding tusschen de Fransche metropole en overzeesche bezittingen. trrestat.iebëvel. Er is een bevel tot -arestatie uitge vaardigd tegen James Cromwell, die zich uitgeeft voor de eigenaar van de „No, mad en 9 leden van de bemanning vaa de „Nomad". D- „Nomad" is een omgebouwde duik- toekomst voorstel?" „Dat kan ika wel raden," antwoordde Anna, de betraande oogen tot htem ophef fend, „Ik herinner mij nu vele uwer woor den, die ak. vioegter nitet begreep, maai' wier beteekeuns ine nul duidelijk wouwt. Gij naar de stad en in eene fabriek werken, het /schijnbaar hooge loon heeft u verlokt. Q, Ik zie het ongeluk al komen. Arme kinderen, ihoe spoedig' zulten zij hunne roode wangen verloten hebben, vooral ate - ook zij in den dienst der machine ko tomen. Bernard, Bernard, als ge maai geen spijt krijgt van dezen stap, wanneer het te laat is." SteHen echter trachtte- haar Zaak van den schoonsten kant voor te stelfenl. Hij teeide, dat hij tot zijn besluit geko men was juist om wille van zijne vronwi en zijne kinderen, opdat dleize hiet in de staid verder zouden brenglan, dan op Bet land -mogelijk was. Maar Anna' schudde treurig het hoofd'. Zij trachtte haar man op züjn besluit te doen terugkomen, maar hét was v-ter- g'eefsch, te meer, daar hij niet meet terug kon, omdat de boer huis en land' reöds aan een anderen daglooner hiaidi vet- huurd. (Wotdt vervolgd. 1

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 1