DKEUSEN SINKEL Een „Gelukkig Nieuwjaar" per Advertentie! leeren r» J k l k k k aad Keus 5148-34 COURAtt r ZATERDAG 17 DECEMBER 1021 NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT1 »em lOUW-gANK. EN. TE THIEME Ingezonden Stukken. UIT DE PERS t t f t t Gemengd Nieuws. Aanbrengkantoor Opril 3 (J. F. G. VAN RIET, R.-K. Boekhandel) - - krabben, morgen branden en hoe fcterbalsem werkt krend bij wonden, id, is jeukstillend, (ddel bij rheuma- liet, itet, 20 gram f 0,80 van plm. 100 onze handteeke- Irdam. 5142-68 L. T. B. fjiR - ROTTERDAM. JAAR HALF JAAR (en. 5 4'/» komen. ling 4 j*en Correspondenten flNGE te Ovezand, A. 5021-40 ils nieuw met ERIKAANSCHE tLE'JRZEEPj kstukkefi van welke m", wordt gebruikt lelijker en mooier dan ren beslist niet af aan It merk „DYFOAM" leer dan 50 cent per stuk met gebruilcs- 3 5139-50 AMSTERDAM. ïv raagd. MIDDELBURG. toenemende misbruik van cocaine enz. in Belgie. Bij de wet van Oct. 1919 is de invoer, vervaardiging en verkoop daarvan verboden, uitgezon derd natuurlijk voor medische doel einden. Jonge vrouwen schijnen den laat- sten tijd voorraden uit Duitschland over de grens te smokkelen. Een liooge ouderdom. In een plaatsje, gelegen in Manitoba, is een oude Indiaansche vrouw over leden van 114 jaren. De laatste jaren was ze echter blind. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Maria-Sticliting te Goes. Mijnheer de Redacteur! Mogen wij UEd. voor 't onderstaande, een plaatsje in uw Blad verzoeken. Reeds eenige maanden lang is ons plan van algemeene bekendheid om te Goes een gesticht van Ouden van dagen en Ziekenhuis tot stand te brengen. Ieder weet reeds welk ter rein daarvoor is aangekocht. Men heeft in den laatsten tijd wei eens getwijfeld of ons plan nog zou worden uitgevoerd, want men hoorde er zoo weinig meer van. Geen oogen- blik evenwel hebben wij nog ver saagd, al bleef ook 'ons de kritiek niet gespaard, al weten wij nu reeds dat wij ook bij dit liefdewerk op tegenwerking zullen moeten rekenen. Van zoovele zijden, werd ons streven gesteund en aangemoedigd, dat voor ons geen twijfelen mogelijk is geweest. Er was evenwel zooveel ter voor bereiding te doen, dat daarvoor eenige maanden noodig waren. Thans is de Koninklijke bewilliging op de Statuten onzer Vereeniging verkregen en kun nen wij verder gaan. Talrijk zijn reeds de aanvragen van Katholieken,zoowel als niet-Katholieke ouden van dagen, mannen en vrou wen, ook echtparen die ons vragen, sommige zelfs smeeken om een plaatsje, waar zij bevrijd van zorgen bun verdere leven rustig kunnen slijten. Die zorgen drukken vaak ook hen, die toch ruim over geld kunnen beschikken, ook zij kunnen de goede verzorging die zij bij het klimmen hunner jaren steeds meer behoeven, niet koopen in een harde wereld want waarachtige liefde is niet voor geld te krijgen. Dikwijls willen kinderen, die zelf moeten zwoegen om voor zich en hun gezin het dage- lijksch brood te verdienen, toch van harte gaarne aan bun ouden Vader of Moeder liefderijken steun geven zooveel maar in liun vermogen is, maar dat vermogen is beperkt. Een warm hoekje aan den haard, een zacht bed, hoe graag het zou worden gegund er is in de woning geen of nauwelijks plaats voor ouders en kinderen, beiden lijden dan onder deze toestanden. Voor deze allen is een gesticht voor ouden van dagen een uitkomst, waar alles zoowel inrichting als meubileering juist er op berekend is om liet hun zoo gemakkelijk en zoo aangenaam mogelijk te maken, waar zij bovenal een liefde en toewijding vindei) door vrouwen die God ter eere, gansch haar nimmer verslap pende verpleging daaraan geven. Naast en te samen met het gesticht voor Ouden van dagen zal er een Ziekenhuis komen, nieuw gebouwd en ingericht zooals de tegenwoordige wetenschap ons leert dat het 't best is. De tijden zijn veel veranderd. Dertig, vijt en twintig jaar, ja korter nog is het slechts geleden dat menigeen liever te huis stierf zonder goede hulp, dan genezing te gaan zoeken in een Ziekenhuis. Thans weet een ieder hoeveel lijden kan worden genezen, hoe menig leven kan worden verlengd indien slechts een goed Ziekenhuis beschikbaar is. En in heel Noord- en Zuid-Beveland is nog niets wat een goed Ziekenhuis kan worden genoemd. Moet er niet hoognoodig één komen? Het zullen Roomsche liefdezusters zijn die de verpleging op zich nemen in het gesticht voor Ouden van dagen en ia het Ziekenhuis. Zal het dan evenwel nog een inrichting zijn ook geschikt voor Protestanten en zelfs voor Israëlieten Het is niet mogelijk een beter ant woord op deze vraag te geven, dan door te verwijzen naar de ervaring' alom-ia Nederland en ook daar buiten ojpgedaan. De aandrang van niet- Katholieken naar de Roomsche gestichten is overal zoo groot dat vaak voor de Katholieken bijna'geen plaats meer is. De ervaring dat ook Roomsche liefdezusters ook niet- Katholieken kunnen verplegen, zal ook Sier, daarvan zijn wij overtuigd worden verkregen. Die Roomsche liefdezusters zijn in deze geen vreemden meer in Goes en in het Goesche land. Zij hebben in huisverpleging en in wijkverpleging reeds zoo menig Roomsch en niet-Roomsch gezin ter zijde gestaan in den nood. De liefde dezer Zusters wordt gedragen door het woord van Christus: „Wat gij aan den minsten der mijnen doet, hebt gij aan Mij gedaan". Zij zien niet naar rechts of naar links; zij zien slechts de lijdende menschen. Ons bestuur zal haar in dien taak steunen en ook zijnerzijds evenmin zien naar rechts of naar links. Uit drukkelijk waarborgen wij dat, zoowel de ouden van dogen, als de zieken in onze inrichting steeds ten volle de geestelijke,verzorging zullen kun nen verkrijgen van de dienaren dei- kerk waartoe zij behooren. Ziedaar in korte woorden wat wij beoogen. Thans zal liet grootsche werk kun nen beginnen! Binnenkort zal aan ieder worden gevraagd om naar vermogen bij te dragen. Geef veel en van harte! HET BESTUUR DER „M ARIA-STICHTIN G D# Pensioenwet. „PatromimmT' schrijft De nieuwe Pensioenwet voor Je im'o- t, naren brengt veel verbeteringen Zij vraagt dan ook zeer belangrijke .be- gen, dat een pensioen, groot 70 pet. van het salaris, dat men verdiend heeft. Ie laag is. Men heeft veelal op zija ouden dag ook minder uitgaven. De kinderen zijn groot.. Men behoeft daarvoor niet meer te zorgen. Soms kan men ook' wat kleiner en op een goedkoopere plaats gaan wonen. Men is geheel vrij in het beste den van zijn tijd. Vele gepensionneerden maken daarvan nog- een nuttig gebruik. Er zijn echter gevallen, waarin de ver houdingen anders zijn. En liet weduwen- en weezenpensioen kan onder omstandig heden aan den lagen kant z.iju. Komt men Wüirélijk tot het volle maximum var. 80 pet., dan is het gezin materieel niet in veel slechter conditie dan bij het leven van den man', die toch ook zijn uitga ven had voor voeding-, kleeding enz. Maar het kan natuurlijk zijn,, dat hij allengs zou zijn opgeklommen. Ook is het. mo gelijk, dat met het sterven van den man andere inkomsten ophouden. Maar wil men het volle salaris al: pensioen of althans een veel hooger per centage voor eigen- en woduwenp©nsh-oen dan moet er nog- meeir gestort' worden, En vanzelf zon daardooifook ,de salari- eer'ng «enigszins gedrukt worden. De pu blieke lichamen kunnen toch het geld uiel uit de zee scheppen. Zij moeten i\ik voor andrire belangen zorgen. Er zijn bijv. nog de arbeiders in de particu liere bedrijven, die in den regel op hun oa.ievi dag nog geen, 20 pet. van hun loon als pensioen ontvangen om van de wedu wen- en weezenverzorging maar te zwij gen Dc Invaliditeitswet bracht hier Wij vestigen er de aandacht van al onze lezeressen en lezers nadrukkelijk op, dat in ons nummer van 31 December e.k. een rubriek Nieuwjaarsadvertentiën" zal worden opgenomen. Voor den kittelen prijs van VIJFTIG CENTS kan een ieder daarin een gelukwensch voor het nieuwe jaar doen plaatsen, ter grootte van hoogstens 5 regels, elke regel meer tien cents. Steeds meer en meer is bet de „mode" geworden, om in stede van het kostbare en lastige kaartjes zenden, de nieuwjaars- wenschen per advertentie fond te zenden. Wij raden daarom een ieder, die met zijn tijd wil meegaan, aan om zulk een nieuw jaarsgroet in ons Blad te plaatsen. Men kan daarbij gebruik maken van liet onderstaand formulier. DE DIRECTIE. Onderge teokende wonende verzoekt dc Administratie van de „Nieuwe Xeeuwsehe Courant" in het nummer van 31 December a.s. een Nieuwjaars-advertentie voor f0,50 te plaatsen van den volgenden inhoud: Alles duidelijk invullen. Contant betalen. Men kan dit biljet met het geld inzenden aan ons Hoofd kantoor te Goes, of aan de Bijkantoren en Agenten in de ver schillende plaatsen. e e e k e dragen van de publieke lichamen. Het ambtenaarspenBioen bedraagt straks ep 5ö- of 65-jarige-n leeftijd'dat hangt van de bekleede betrekking af 70 pet. van het salaris. Het weduwenpensinen bedraagt 50 pet. van de eerste 1' 2000 en 40' pet. van liet overige 'bedrag van den per.iicengTondslag, 10 pet. wordt gegeven voor elk kind. Het weduwen- en weezen pensioen kan in maximum 80 pet, be dragen. Heeft de moeder geen aanspraak op pensioen of is zij overleden, dan ontvangt elk kind 20 pet. Voorzeker een regeling, die gezien ma» worden. Gestort moet worden 15 Va .yet var, hef salaris. Door de publiekrechte lijke lichamen natuurlijk', omdat thans bij liet Rijk en bij schier alle 'gemeenten de premiebetaling is vervallen. Wij hadden gaarne nog meerdere ver beteringen aangebracht gezien. Mac het was financieel niet wel uitvoerba-ir. De Staat is zoover gegaan als onder ,1e tegenwoordige omstandigheden mogelijk was. Gezien de financie-ele moeilijkheden kan men zelfs zeggen: tot het uiterste Nog op meerdere verbeteringen Jan de reeds vermelde ware te wijzen. Zoo op de uitbreiding van den kring dei' pensioen gerechtigden. Voorts op het recht op „uit gesteld" pensioen na 15-jarigen "dienst tijd. En eindelijk op de mogelijkheid om mc-h door premiebetaling het recht te verzekeren op een procentsgewijze verhoo-- •-'np.van het eigen- en van het weduwen- pensioen Tn „moderne" kringen wordt dit uit- gelegd als een „erkenning", dat de pen- amenWragen te laag zijnTMen zie: iu dia vrijwillige verzekering zoo waar .>»a --e- vaar! In zeer vele gevallen kan men niet zeg- eenigc verbetering'. Maar hier valt nog heel wat te doen. Er is aan het kunnen der publiekrechte lijke lichamen een grens. Dat. begrijpen ock de meeste ambtenaren en beambten wel. Girca 150.000 personen vallen' onder de nieuv/e pensioenwetgeving. Voorzeker een respectabel aantal. Daar zullen eir stellig onder zijn., die hun besparingen willen aanwendentot verhoogiug van bet pensioen, vooyls ten behoeve van hun evcntupele Weduwen. Waarom zou de Staat, zelf hun daartoe niet de gelegenheid bieden-? Dan zijn zij beter af en bebben zij meei' zekerheid dan bij particuliere instellingen. Wij gelooven dan ook. dat de anihl naren over het. algemeen ingenomen gullen zijn met de nieuwe pensioruwetgpving. Moge nu spoedig de Spoor'wg-Maal,- schappij de pensioenregeling van ha,Kr per soneel herzien Dat, is billijk. De uitverkoop van Duitschland. Men schrijft uit Berlijn aan „De Tijd": 't Zijn de laatsten, drie voor 'n dubbeltje Daarmede is, naar ik meen, de uitverkoop van Duitschland geken schetst, zoowel wat het feit zelf be treft als den aard der koopers. De valutazweep van het interna tionale beursenjobberdom knalt. En onder dien slag ijlt met hijgenden adem Berlijn denmfgrond tegemoet, waarin Weenen economisch al lang is gestort. Hier levend, leef je van zelf het leven mee. Griezelig en zielig is het bedrijf inde Berlijnsche waren huizen (men vergeve dit germanis me als ik schreef „bijenkorven" be greep wellicht niet iedereen) en win kels van allerlei slag. Het buitenhuid koopt Berlijn leeg. Over een paar weken kan Berlijn de rest, die liet buitenland niet noodig heeft, tegen tienmaal verdubbelde prijzen krijgen. En dat tegen Kerstmis. In de meeste huishoudens zal dit jaar Kerstmis he t treurigst een armste worden na 1914. lederen dag snellen de prijzen naar bovenDe verltoopers en verkoopsters in de groote huizen hebben moeizaam werk. Eiken dag hamert men hun nieuwe prijzen in hun boi. Ze dui zelen, want voorloopig wordt, hun salaris niet verhoogd. Het grootkapi taal verdient niet meer bij millioenen, 't loopt naar de milliwden. Vermoede honger naar waren heerscht als 'n duivel over de bezeten mensehheid hier (óók de Duitscliers doen mee aan den uitverkoopDe toestand is zóó mal, dat de grossiers van de" détaillisten eigen en vreemde waren terugkoopen, om hun leege magazij nen weer eenigermate te vullen voor de buitenlanders, die eiken gevor derden prijs betalen. En wat voor enorme voorraden verdwijnen nietjin afwachting van nog hoogere prijzen Wil je bijvoorbeeld beddelakens koo pen bij Tietz, Wertheim, enz. dan kan je maar één stuk krijgen. En zóó gaat liet met vele soorten van waren. Zoo is de toestandoveral gebrek aan koopwaar. Overal vraag. Bijna geen aanbod meer. Stormach tige hausse. Geen mensch weet, hoe morgen do prijzen, loonen, [salarissen en belastingen zijn. Het gevaar voor Weensche toestanden is groot. En dan, God behoede ons, wordt het erger dan in Weenen. Want de radicalisa- tie der massa zou hier veel erger worden. Thans nog is niet zoo ver. Berlijn leeft en lacht. (De kleine rentenier en gepensioneerde beambte sterft en de schamele armen vermeerderen zich in angstwekkend aantal.) Nog klinkt het lustig: „Heute ist heut" en het dolzinnig woord van de licht zinnige Pompadour beheerscht nog de geesten en weerklinkt in lied en daad „Après nous ie déluge(Men merkt niet, dat de vloed ai gevaarlijk stijgt!) Alles is in beweging. Allerlei firma's bieden millioenen voor kantoren in de city. Tijdens de kellnersstaking werden in 'n paar dagen groote café's en restaurants in kantoren en win kels veranderd. Een reusachtig reptiel a la Kamaleon sluipt door Berlijn. En de volksvoeding Aardappelen- ellende. De roode Berlijnsche magis traat eischt van de regeering meer maximumprijzen. Maar dat beteeken- de weer nieuwen sluik- en ketting- handel niet veel hoogere prijzen. Dat begrijpt ieder kind - alléén een roode magistraat niet .'Melk en suiker camaliteitenSuiker wordt bij massa's naar Holland „verschoben". Duitsche aardappels worden over Holland naar Engeland versjacherd, dat z'n maag ongegeneerd volstopt met deze „mades in Germany". Ik hoor zelfs, dat Holland Engeland dus danig met Duitsche piepers bombar deerde, dat de Engelsche koopman met z'n inheemsche gebakken aard appelen (variant voor peren bleef zitten. Varkensvleesch is kostbare luxe. In drie weken werd margarine vierrpaal verhoogd. Boter is kostbaar als liaar kostelijke goudkleur. Ooft staat gelijk met woekerprijs. Uilverkoop, uitverkoop, waar je maar kijkt. En de Entente en neutrale lau den bersten van koopwaar, alsweer „made in Germany". Jé wereldmerk En het buitenland ontslaat de werklui bij massa's. En Duitschland kent bijna geen werkloosheid meer. Voor hoe lang Tot zijn grondstoffen op zijn. Nieuwe grondstoffen kan het wegens de gigantische prijzen in marken niet meer betalen, ^dat. is de wereld. „Wat 'n toestand in Marokko", is 'n bleeke frase geworden. Voor Marokko komt de aardbal Uitverkoop in Duitschland Anarchic op de wereldmarkt! Maar wé zijn er nog niet! 't Wordt nog doller. „Chicago Tribune" meld van avond dat het Amerikaansche handelsdepar tement een rapport heeft gepubliceerd over de reparatieschuld van Duitsch land, die in dollars bedraagt: 32.455.600.000 dollar, oftewel marken in papier 97.366.800.000.000. Blijven we bij het jargon van den aanvang dezer correspondentie en zeggen we ten overstaan der alge- heele wereld-dolheid gelatenLust je nog boontjes? Arbeiders in Rusland. Er zijn", al vermindert hun getal, overal nog arbeiders, die meenen, dat er, althans voor hen in Rusland eon paradijs is gebouwd. Welnu, de „Zeeman", het orgaan der Neder- landsche Zeeliedenvereeniging „Een dracht", bevat een "brief uit Rusland, waarin de schrijver, die naar uit een noot der redactie blijkt expres een reis naar Rusland heeft onder nomen omdat hij mede een der voor standers was van het congres voor transportarbeiders, dat enkele maan den geleden te Petrograd is gehouden, zijn indrukken weergeeft over het leven der arbeiders in de bolsjewis tische maatschappij. De arbeiders worden hier gedwon gen tot werken, zoo zegt hij. Hij of zij die niet wil, gaat de gevangenis in of wordt doodgeschoten. Vrouwen werken van 18 tot en nipt 40 jaar, mannen van 16 tot en met 50 jaar. Zieken hebben, indien het er is, alles (zooals dokter, eten, kleeron, enz.)vrij. Eens per jaar krijgen de menschen één stuk kleer, maar men moet nemen wat men krijgt, dus meestal niet wat men noodig heeft. Hier vloeit dus uit voort, dat vele menschen weer onder elkaar knoeien en woekeren. Er komt echter nog bij, dat om recht te kunnen doen gelden op een kleedingstuk, men eerst 6 maanden gewerkt moet hebben, 't Gebeurt dan ook dikwijls, dat menschen honderden mijlen ver uit 't land komen, om werk te verrichten, en na afloop als beesten in een groote loods, zonder bed of dekens, op de planken te slapen worden gelegd. Velen zijn dan ook de wanhoop nabij, zelfmoord is hier niet vreemd, gewoonlijk hangen de menschen zich op. Stompzinnige gelatenheid leest men op ieders ge zicht. Ik heb er dikwijls ondervinding van gehad, dat zij elkander wan trouwden. Zij zijn verplicht te blijven waar zij zijn, en mogen niet zonder permissie van den hoofdman of daar toe gemachtigde, hun plaats verlaten, kortom, het zijn totaal wlllooze wezens. Wanneer een man of een vrouw 50 jaar oud is, moeten zij in een besjes huis, waar zij 't al even slecht hebben, als in eigen huis't maakt niets uft of zij kinderen hebben of niet, zij moeten. In het plaatsje waar ik was, leefde een 55 jaar oude vrouw geheel van 't afval dat zij op straat vond en wat zij kreeg door den bedelstaf. Zij was van alle rechten verstoken, omdat zij geweigerd had in 't besjes huis te gaan. Vrouwen met kinderen boven dé 6 jaar en beneden het aantal 5 moe ten ook werken, dus de kinderen missen alle moederlijke zorg en bren gen elkander groot. Van de 100 mensehen zijn er geen tien, die het bolsjewisme omhelzen, maar zij moeten. De arbeidsdag is 8 uur, is er echter geen volk genoeg dan 12 uur,v>n zijn er veel dan 6 uur. Als ik zoo die menigte bezag, kon ik er geen anderen naam voor vinden dan een havelooze lappenmenigte. De mees ten loopen in oude gescheurde sol daten-kleeren. "Geneesmiddelen zijn er bijna niet te krijgen, op vele plaatsen in 't ge heel niet; vele menschen komen dan ook bij ons aan boord om hulp vragen. Toch kan ik niet zeggen dat zij slecht gehumeurd zijn, maar als je wat vraagt over de bolsjewiki, kijken ze elkander aan, er is nie mand dié wat zegt. Voor een stuk zeep of wat tabak krijg je echter nog wel eens wat los. De belangstelling voor Landru duurt nog voort. Zij zal nog wel voortduren totdatDe Parijsche bladen weten nu mede te deelen, dat Landru nog altijd even onbewogen en zwijgzaam zijn dagen doorbrengt. Hij ligt heel veel* in bed en zijn gezondheid schijnt inderdaad slecht te zijn. Uit gaat hij nooit; hij weigert de dagelijksehe wandeling van de gevangenen op de binrrenplaaats der gevangenis te doen. Landru heeft dezer dagen nog eenige stukken uit het dossier van zijn zaak opgevraagd, maar hij leest er weinig in. Den meestcn tijd ligt hij te bed, met gesloten oogen, schijnbaar slapend. Tegen zijn bewakers, blijft Landru uiterst beleefd; bezoek krijgt hij niet buiten dat van zijn verdediger en den gevangenisdokter. Wel krijgt Landru brieven, oen was er zelfs bjj van vijf-en-twintig dichtbeschreven zijdjes. Uit Belfast ontving hij een briefkaart, waarop in het Engelsch geschreven stond: „God heeft do menschen zoo zeer liefgehad, dat hij zijn eenigen zoon gegeven heeft, opdat een ieder, die in hem gelooft, niet ten onder ga, maar het eeuwige leven liebbe". Deze briefkaart was onderteekeud door „iemand, .die sympathie voor u heeft". Sympathie, voor Landru! Medelijden ware begrijpelijker. Wij vestigen de aandacht van het publiek op ons alwaar advertentién en alle soorten drukwerken zonder prijsverhooging worden aangenomen.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 5