DONDERSS 24 NOVEMBER m&ï NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Korte Berichten. binnenland""7"" UIT ZEELAND. VLISSINGEN MIDDELBURG GOES tot het geven van nieuwe waarborg m 'aan een internationaal gerechtshof, ten eind ede Fransche vfrees voor een nieuwen oorlog te doen verdwijnen en tevens aan Duitschland zelf gelegenheid te gevn om rustig te kunnen doorwerken, zonder' vcronfrust te worden door het dreigen met nieuwe bezetting en het bewijs te leveren, dat het Duitschland mgt zijn vredelievende bedoelingen ernst is. Volgens officieele statistieken heelt Engeland het vorig jaar voor meer dan 97 millioen pond sterling aan sigaren op gerookt. Dit cijfer plaatst Engeland als eerste in de rij der sigarenroolcende naties. Mevr. RalphSmith, de eerste vrouw in het Britsche rijk, die het ge bracht had tot minister, heeft haar ont slag genomen als lid van het kabinet van Britsch-Columbia. Naar uit Kaapstad wordt gemald, is de Zuid-Afrikaansche regeering bezig met de voorbereiding van een wetsvoor stel, waardoor g-ewezen „vijandelijke" in gezetenen weder tot de uitoefening der burgerlijke rechten zullen worden losge laten. Met de inkrimping van ,1e Ameri- kaansche bezettingstroepen aan den Rijn is thans een begin gemaakt. Zaterdag vertrekken 400 man met het transport schip Cantigny uit Antwerpen naar New York, een week later 600 man met de Carnbrai. In December zullen nog 1000 man naar hun laad terugkeeren. De ontwerp-regeling betreffende het statuut der kerken in Frankrijk is naar Rome verzonden. Naar verluidt maken enkele bisschoppen bezwaar tegen den nieuwen vorm van de „eultuelles". Volgens een bericht uit Oonstanti- nopel zou de regeering van Angora den sultan uitgenoodigd hebben den zëtcl van het Turksche rijk te Angora te vestigen Naar men meent, staat het 3-ooialis- tische vakverenigingsleven in Frankrijk voor een ernstige crisis. De bond van spoorwegarbeiders, die vrijwel op com munistisch standpunt staat., heeft n.l. be sloten het verbond van vakverenigingen te verlaten. -De instructie in de zaak-Bessara bo is gesloten. Mevrouw Bessarabo, men zal het zich herinneren, is dr schrijfster, die haar man doodschoot en zijn lijk in een koffer pakte en naar Nancy verzond. Na een aanvankelijke bekentenis ontken! me vrouw Bessarabo nu alles. Binnenkopt mag men de behandeling van deze zaak tege moet zien. Tweede Kamerverkiezing In de verschillende Kath. kiesvereeni- gingen van den Rijkskieskring Utrecht zijn candidaat gesteld de 'aftredende le den de heeren G. Bulten, P. Ha.tzevoet, mr. J. van Sehaik en mr. A. baron van .Wijnbergen, en verder de heeren mr. J. A. H. Bakker, Nijmegen, S. Bruijstea, 's-Gra- venhage, G\ Kokke, Nijmegen, mr. G. Prinzen, Oosterbeek, dr. H. van der Vel den en dr. J. G. C. Vriens, beiden Nij megen. (Centrum.) De definitieve groslijst van (kath.) can didate:) in den Rijkskieskring Tilburg is thans vastgesteld. De volgorde der candi- daten is bij loting bepaald als volgt: A. H. Arts (aftr.), Tilburg; W. h. H. H. Verpalen, Breda; dr. G. M. Kusters, Tilburg; ir. A. J. L. Juten, Bergen op Zoom; ir. L. J. M. Feber, 's-Gravenhagv; J. v. Rijzewijk (aftr.). Tilburg; H. P. M. Verlinden, Bergen op Zoom; V. D. Üivard, Rotterdam; mr. J. C. A. M. van de. Mortel, Tilburg; mr. P. M. Arts-, Tilburg; Mevr. J. KallerWigmans, Bre da; W. -J. P- ■Juten (aftr.), Bergen op Zoom; J. H. Kraij, Breda; rar. dr. A. van R-ijckevorsel (aftr.), Den Bosch; H. J. Borghols, 's-G ravenhagcmej. M. B. H. A. van Waesberghe, Tilburg. (Tijd.) Het Voorontwerp Winkelsluitingswet. Wen se hen van den Middenstandsbond. Hei beatuui va.u den Middenstandsbond heeft aan den JËfoogen Raad van Arbeid inzake het voorontwerp Winkelsluitings wet o..a,. de volgende wpnschen kenbaar gemaakt: Geen verplichte Zondagssluiting in de wet of tenminste door toepassing van- het rafare nd umst elselde opening van de mo gelijkheid, d,11 een gemeentebestuur vrij stelling v.iu Zondagssluiting kan ver kenen. Een bepaling, dat zjj die op het oogen- hlik v-m sluiting in een winkel aanwezig zijn. nog -een half uur lang mogen bediend Worden. De verkoop over d edeuv of over het hekje ook onder deze wet doen vallen. .Winkeliers die geregeld handel drijven iiv ziektenverplegings-, optische- en chiruf- gis'-im .artikelen, mogen op elk uu,r van den dag en Ion nacht verknopen. Bepa-jing va-u bet sluitingsuur 8 werk dagen vóór Pasehpn, Pinksteren en Kerst- tang op 11 uur. Toepassing van het stelsel van referen dum om aan Gemeentebesturen de bevoegd b'eid tt gaven voor houde.rg van winkels in bepaalde vak-en of gemeenten een latere a vondel uiting dan 8 uur vast te stellen. "Zjoi> dit referendum niet wordt ingevoerd, dan t.och verleening van deze bevoegd heid aan G-emeentebesturen van bad- en andere seizoenplaatsen gedurende de «taanden Juni, Juli, en Augustus, en aan het Gemeentebestuur van Utroocht' gedu rende de Jaarbeurs Verbod van venten op Zondag (de Zondiageluiting wordt inge voerd), toepassing van dezelfde straffen <p koop-er en verkooper bij overtreding. G -lijktijdige invoering van de Winkel-- alutingswet en van het Werktijden-bcsluff vSdi' 'winkels. De ïvijksniiddplcii. •Blijkens den in de Staatscourant gejpu- ttrpi-frdpii staal, hebben de gewone in kómstén der schatkist in de vorige maand een 'bedrag van 036.836.811 opgeleverd of j'uim GVaton minder dan in de over eenkomstige maand van het vorig jaar. In het najaar van 1920 hcert ile opbkngdt de hoogste vlucht genomen die in de ge schiedenis der Rijksfinanciën ooit gekend ia geweest, hetgeen vooral uiikomt, wSn- neer men de bh dragen der laatste jaren! nut elkaar vergelijkt. In September 1913, het laatste normale jaar heeft de op brengst bedragen f 14.69 millioen, in 1916 f 13 millioen, in 1917 f17 millioen, iry 1918 f21 millioen, in 1919 f30 millioen. Wanneer dan de afgeloopen maand en die barer vonrgansters mot bedragen van pl.m. f35 millioen voor den dag komen, dan moet dit nou gunetigen indruk maken. Tn werkelijkheid echter, wanneer de ver-, schillende cijfers met elkaar vergeleken worden, mag de verheuging niet groot zijn. De ischa-tkist levert ook thans weder het beeld van den ongunstigen staat van het zakenleven in het algemeen. Indien niet sommige bronnon o.a,. die deir directe belastingen niet bijzonder gewerkt had den. don z'ou October 1921 een heel slecht figuur gemaakt hebben. Zoo o.a. blijvc-n de inkomsten belastingen ruim vloeien, maar voop een groot gedeelte komt de opbrengst oprekening van, het vorig belasting jaar. Het middel bracht f9 21 millioen op of bijna, f13 millioen moer dan in October 1921 toen f 6.23 millioen binnen kwam. De pcrsoneele be lasting staat vrijwel met hef vorig jaar gelijk f2.97 millioen tegen f2.9 millioen* terwijl de grondbelasting een vermeer dering aanwijst van ruim 5 ton f127 millioen tegen f 735.738. De accijnzen hebben vrij gunstig ge- vloed. Het suiker-accijns bk-acht f3.3 mil lioen on tegen f 3.14 millioen in October 1920. Uit het gedistilleerd kwiajn f 5.25 mil- lioon in of bijna f 1 millioen meer da.n in het vorig jaap, dank zij' de verhooging van het recht; het Kor bracht f 474.107, tegen f405.209; wijn f 53.105 tegen f 39 853. Het. accijns op het geslacht toont een zichtbaren teruggang Van ruim 3i/g ton in verband met de dal end de vlecseh prijzen en den invoer van goedk»x>p bui- ienlandsch vleesch uit Argentinië. Tn tegenstelling met. de directe belas tingen en de accijnzen, die op enkele uitzonderingen ma ruim gevloeid hebben v.:rtoonen de heffingen die met het zaken leven verband honden oen vrij ernstige.» achteruitgang. 'Aan zegelrechten o.a. ontving d escha.b kist ditmaal f 15 millioen o'f f 1 milli oen minder d,an in October van het vorig jaar oen f 2.5 binnenkwam. De registra tierechten Brachten f 1.3 millioen minder op wegens de stilte op suecessiegebïed tn ile trage stemming der effectenbeurs; 12.1 millioen kwam binnen tegen f 3.4 millioen in October 1921. Voorts weer spiegelen zich de malaise in de opbrengst der dividend- en tantièmebelasting dei met f 1.7 millioen bij verleden jaap Octo ber ten achter stond; f2,45 millioen tegen 1' 4.13 millioen. De rechten op den in voer leverden bijna 6 ton minder op i'3.26 millioen tegen f3.84 millioen; uit het statistiek kwam binnen f 285.290 te gen f 494.528. Daarentegen levegden de Icodsgplden iets meer op dan verleden jaar f254.930 tegen f216.275. De grillige suc cessierechten dToegen tot de onbehage lijkheid bij en brachten fl.9 millioen op tegen f 2,millioen. Behalve de gewone belastingen maak ten de belastingen in verband met de buitengewone omstandigheden geen aange namen indruk'. De nog overgebleven O. R. belasting brachten ditmaal f2.6 mil lioen op of bijna, f 31 1 millioen minder dan in September van dit jaap toen ?6 1 binnenkwam. De opcenten ten bate van het Leeningafonds stonden vrijwel met September van dit jaap gelijk f 10 milRoaa tegen f 9.8 millioen. Be Katholieken en de Stemver leaning voor Rusland. Het Centraal Bureau voor de K'. 8. A. meldt ons het volgende Het Centraal Bestuur der K. S. A. heeft thans algeheele overeenstemming verkregen met den Bond va.n Comités voor hulpverleening aan de noodlijdenden in Rusland, omtrent de yerdeeling der gel den, welke de collecten langs den open baren weg zullen opbrengen. Wij sporen de Plaatselijke Comités der IC. ,S. A. en de katholieke steuncomités aan om, wan neer zij daartoe een uitnoodiging ontvan gen, volledig samen te werken met andere Plaatselijke Comités, zooals afdeelingen van het Roode Kruis, Nansen-Comités, enz., om dergelijke collecten te organi- seeren. Deze combinaties van Plaatse lijke comités zullen dan .den naam dra gen va „Steun voor Hongerend Rus land". Deze samenwerking bestaat dus uitsluitend 'ten aanzien van collecten langs den openbaren weg, zoodat onze comités vrij zijn om nog op andere wijze gelden in te zamelen, welke dan geheel a-an de K. S. A. worden afgedragen. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 23 Nov. Het amendement-Oud om artikel 4 der waterstaa-tsbegrooting, bureau- en admini stratiekosten, te verminderen met f 10 000, wordt verworpen met 59 tegen 9 stemman. De behandeling van de Grondwetsher ziening wordt voortgezet. De heer Drion (V.-B.) pleit voor het behoud van de Eerste Kamer. 8pr. deelt mede, dat de meerderheid zijner fractie het referendum niet wenscht. De heer Van Ravesteijn (comm.) ziet in de Eerste Kamer alleen een instrument in handen van het kapitaal. Van het re ferendum is spr. een voorstander. De heer Van !dcr 'Waerden (s -d.) be veelt het referendum aan als sluitsteen der democratie. Nadat nog verschillende sprekers het woord hadden gevoerd o. a. Schok'kiug (O.-H.) en Rutgers (A.R.) die zich tegen afschaffing van de. Eerste K.ajn»r verkla ren tm Marehant, (V.D.) die het loor den heer Troelstra over het referumdum ge sproken® bestrijdt kwam de uiinister-prssi dent nog even aan het woord. Vandaag zet hij zijn rede voort. De heeren Bongaerts en Rutgers heb ben op het wetsontwerp tot het in over weging nemen van een voorstel van. ver andering van het lilde 'hoofdstuk en de A.dditioneele Artikelen der Grondwet een groot, aantal gewijzigde amendementen in gediend-, ter vervanging van door den heer Bongaerts vroeger ingediende amendemen ten Ter toelichting merken de voorstellers op dat met de voorgestelde wijzigingen beoogd wordt 1. de ontbindbaarheid der Provineiale Staten niet in te voeren; 2. den zittingsduur der Eerste Kamer te bepalen op zes jaren; 3. liet stelsel voor do verkiezing dei leden van de Eerste Kamer, op den grond slag. der evenredige vertegenwoordiging, zoodanig in te richten, dat de uitgebrachte stemmen binnen de provincie kunnen wor den gelocaliseerd, voor zoover de Staten leden dat wenschelijk zullen achten. De mogelijkheid is opengelaten om een lijst in eenige provincie ingediend, ovei de provinciale grenzen keen met lijsten van andere provinciën te .verbinden tot eene lijstengroep of daarmede als gelijk luidende lijsten te laten samenwerken, zoo alt dat in de Kieswet met betrekking tot de kieskringen is geregeld Het zal den Statenleden vrij staan om daarvan al of niet gebruik Je maken en desgewenseht provinciegewijs of groeps gewijs door onderlinge samenworking van enkele groepen van provincies leden der Eerste Kamer te kiezen. Stukken vaar den gemeenteraad. Verschenen is thans ook het rapport over de begrooting 1922 van de tweede afdeeling van den raad. Bij de algemeene beschouwingen wees ren lid ei' op, dat de uitgaven te royaal zijn geraamd, o. a. de openbare werken en het armwezen. Hij zou met hot oog op den financieelen toestand 13 het heUng der belastingbetalers verschillende wer ken niet willen uitvoeren. Bij de inkomsten werd- opgemerkt, dat de H. O. wel is uitgetrokken op f 630 000 tegen f 744.000 voor 1921, doch dat dit slechts een oogenschijnlijke daling zal ren gevolge hebben, gezien de vermindering van het. belastbaar inkomen. Het lid, dat dit opmerkte, slaakte de verzuchting, dat, de belasting dermate gestegen is en nog zal stijgen, dat zij voor vele ingezetenen niet meer te betalen zal zijn. Een ander lid achtte de belasting op de honden te gering; weer een ginder wilde een belasting op vrachtauto's invoeren. Ook werd er op gewezen, dat de post- van f 2000 als bijdrage van „de Schelde" in de kosten der Burgeravondschool to laag is, waartegen de secretaris op merkte, dat „de Schelde" een groot aan deel in de zakelijke belasting op het be drijf betaalt, en een lid, dat de bijdrage pa.s enkele jaren geleden is verhoogd. De post drukwerk enz. ad f 12.0001 werd te hoog geacht en gevraagd of het drukken der Handelingen niet kan wor den gestaakt, wat een der wethouders voor een goeden gang van .zaken niot mogelijk achtte. Ook' f 2000 voor porti enz. werd te hoog geacht. Bij het hoofd politie achtte een lid f7600 voor kleeding te veel, waar in 1920 slechts f2880 is uitgegeven. Hij wees erop, dat de politie de kapitale post van f 103.000 aanwijst en merkte op, dat et van de 42 politiemannen 12 gegradu eerden zijn. Waar er ook militaire politie en marechaussee zijn, achtte hij vermin dering der gemeentepolitie mogelijk, waar door van f30.000 tot f40.000 zou worden bezuinigd. Ten slotte maakte hij ie op merking, dat een 4e inspecteur en ren derde rechercheur zijn benoemd zonder dat de Raad daarin giekend is. De burgemeester antwoordde, dit een en ander een gevolg is van de reorgani satie der politie door invoering van dan 8-urenda.g, waartoe de Raad heeft Inslo ten. Voorts zijn twee vacatures niet ver vuld geworden, waardoor reeds bezui nigd is. Gevraagd werd of de post straatver lichting niet kan verminder! worden, waarop geantwoord werd, dat dit alleen kan door het aantal lantaarns te ver minderen. Enkele leden wenschten de subsidie aan de Burgerwacht te schrappen. Een der leden wil de toelage' aan den adviseur voor zaken, de gemeentewerken betref fende, intrekken en merkte ap, dat voor jaarwedden van de opzichters een hoog bedrag, te weten f 17.500, is uitgetrok ken. Hij we«s op het groot aantal opzich ters in verhouding tot het getal, werk lieden. Hierop Werd geantwoord, dat die ver gelijking niet opgaat, daar de opzichters ouder meer ziin belast met liet toezicht op aangenomen werk, op woningbouw enz. Een ander lid zou gaarne bbzuinigen op de posten onderhoud van stralen en van plantsoenen, resp. groot f55.800 en f 15.200. Opgemerkt werd, dat de aanplakborden dc Keibank en de Zeehonden werf meer aan onderhoud 'kosten dan zij opbrengen. De post aanschaffen schoolmeuhelen ad f2000 werd te hoog geacht en gevraagd, of men niet beter de meubelen kan her stellen dan nieuwe aanschaffen. Er werd aangedrongen op verhooging van Jen post voor srhoolvoeding ad f 9200. Een assistente voor den schoolarts werd overbodig geacht en van andere zijde,werd het salaris van f 600 te hoog gevonden Nadat een lid den wens-ch had geuit dat het burgerlijk armbestuur in liet ver volg minder 'schriel zal zijn, werd de ziekenhuiskwestie door hetzelfde lid ir sproken. Z. i. 'Zal van het bouwen van een nieuW ziekenhuis niets komen on daarom staan volgens heul drie wegen open a. In het oude gasthuis blijven en derhalve niets doen. Daar het gasthuis echter absoluut ongeschikt is, komt men hierdoor niet pit de impasse. b. Het burgerweeshuis verbouwen tot ziekenhuis. Daar van het Weeshuis ten behoorlijk ziekenhuis is te maken, is dit plan te overwegen c. De patiënten uitbesteden in het St. Joseph ziekenhuis. Ingeval met dit ziekenhuis een contract wordt gesloten, zal de gemeente stellig niet voor een uitgaaf van f 50.000 komen te staan, zooals thans met het gasthuis het geval in. Wijl naar zijn meening voorts in een gemeente als Vlissingen twee ziekenhuizen een kwijnend bestaan zullen moeten leiden, meent hij .lit plan te moeten aanbevelen. Een ander lid is het hiermede niet eens en wenscht een algemeen ziekenhuis!" Een contract mot een katholiek ziekenhuis is Kem niet sympathiek on geeft hij dair- om aan het tweede plan de voorkeur. Een der leden wenscht voorloopig van restauratie van den St. Jacohstoren af te zien, wat volgens Burg. en Weth. niet raadzaam is. Hetzelfde lid wenscht f 7000 te schrap pen voor uitbreiding en vernieuwing der oeververdediging, waartegen wordt opge merkt, dat, ware dit werk reeds uitge voerd geweest, er op 6 November niet zooveel stormschade zou zijn aangebracht. Een der 'leden zou de post werkver schaffing' niet voor memorie willen uit te trekken, maar daarvoor een bedrag, al is het ook klein, voteeren, daar dan de verplichting der gemeente om te helpen tot uiting komt. Een der wethouders zeide, dat werk verschaffing steeds improductief is, en wijst op de havenplannen, waarmede wel dra zal worden begonnen. Z. i. moet men alleen bij den raa.d komen, als de toestand onhoudbaar wordt. Inzake de groentenveiling werd op con tributie verhooging aangedrongen, wat vol gens Burg. «1 Weth. reeds in over weging is. Er werd tegen opgekomen, dat het bad paviljoen niet publiek is verpacht, het geen is toegezegd. Inzake het woningbedrijf werd o.a. op gemerkt dat het wenschelijk is, woningen, die een nadeelig saldo opleveren, te var- koopen, waarop een der wethouders ant woordde dat inderdaad tot gedeeltelijken verkoop zal worden overgegaan en te zij ner tijd den Raad een desbetreffend voor stel zal bereiken. Burg. en Weth. stellen voor, aan den eervol ontslagen gemeenteontvanger, die van het Rijk geen pensioen krijgt over den tijd dat hij 2e klerk ten kantore van den ontvanger was, nl. van 1 December 1885 tlotb 1 April 1888, f 130 per jaar toe te kennen. In hun memorie van antwoord op de verslagen der afdeelingen van den ge meenteraad inzake de gemeentebegroo- ting- voor 1922, deelen Burg. en Weth. o. a. mede, dat zij bij het ontwerpen der begrooting' met- ernst naar bezuiniging hebben gestreefd. De als wenschelijk ge noemde verhooging van den kinderaftrek' bij den H. O. van f 50 op f 100, alsmede wijziging van het systeem der belasting heffing in: 100 opcenten op de Rijks- inkomstenbelasting met nog een eigen be lasting zonder progressie, ontraden Burg. en Weth. met klem, daar die heffing .ten gevolge heeft eon verzwaring der pro gressie, welke toch zeker niet meer ver hoogd dient te worden. Verhooging van de belasting op de honden achten zij niet gowenseht, daar deze belasting kort geleden verhoogd is. Een belasting op vrachtauto's vindt geen steun in de wet en zou, indien de regeering tegen een der gelijke heffing geen bezwaren zou heb ben, zich toch tot alle voertuigen moe ten uitbreiden. Afschaffing van het present iegeid der raadsleden en vermindering' Van de jaar- Wedden der wethouders vindt bij Burg. en Weth. geen steun. Vooruit te loopen op de wet en thans de rechtspositie der ambtenaren 'en werk lieden ter hand te nemen achten Burg. en Weth. niet aan te bevelen, evenmin de invoering van een reglement op het ge organiseerd overleg, nu va.11 verhooging van bezoldiging geen sprake meer ïs. Er vindt trouwens steeds overleg .piet da vakorganisaties plaats eg kunnen deze al tijd hun belangen bij, den Raad en bij Burg', en Weth. voordragen. Inzake de politie wijzen Burg. en Weth. er op, dat alleen als de Raad op voorstel van een der Jeden mocht hesluiten .den achturigen werkdag in te trekken, dit op den duur kan leiden tot vermindering van personeel en dus tot belangrijke besparing vpn kosten. Burg. en Weth. meenen, dat inen alge meen zal moeien toegeven, la.t het oud- archief en het museum nuttige instellin gen zijn. Zij mogen .zich dan ook in een klimmende belangstelling verheugen, het geen uit het jaarverslag' blijkt. Het zou bovendien niet gaan, het huis te verkoo- pon, daar het n.an de gemeente :s geschon ken door de familie Van der Os met be stemming voor museum. Inzake het ziekenhuisvraagstuk zeggen Burg en Weth.. dat zij den tijd >m daarin een beslissing' te nemen, allerminst ge komen achten en zij, evenals plaatsen als Arnhem en Deventer, die in dezelfde om standigheden verkeeren, een afwachtende houding willen aannemen. Volgens Burg. en Weth, werkt de exploitatie van het badpaviljoen thans uit stekend,en zouden zij dit zoo willen voort zetten. Op dn werf der Kon. Mij. ..De Schel de" te Vlissingen is de kiel gelegd voor een nieuw passagiers- en mailstoomschip voor den Rotterdamschen Lloyd. welk schip „Slamat" zal heeten. De R.-K. Middenstandsvereoaiging „St. Jacobus" te Vlissingan zal op Maan dag 28 November a.s„ des avonds te half negen, een proj^igaadavergadering hou-, den in het gebouw der R.-K. Militair# Vereeniging aan de Helle bardierstraat. Het convocatiebiljet bevat de pvriedee- ling, dat alsdan als spreker zal optreden de heer C* J. M. Somers van het Cen traal Hanzebureau te Amsterdam. Tot onderwerp van behandeling is gekozen de gewijzigde ongevallenwet. Ieder zal daarna in de gelegenheid gesteld worden naar aanleiding van dit onderwerp vra gen te doen, zoodat hij zich geheel op de hoogte zal kunnen stellen van dit belangd rijk punt. Alleen dit reeds zal de meeste Roomsche middenstanders doen besluiten ,ter verga dering op te gaa-n. Dit zal hun veraangenaamd worden door verschillende attracties en gezellige afwisselingin het programma van den avond. Bovendien heeft het Bestuur er weer zorg voor gedragen, dat de 'dames niet alleen thuis achtergelaten worden, door de vergadering ook toegankelijk te stellen voor echt- en huisgenooten. Niemand zal dus bezwaar hebben iegvn een leerzaam en prettig avonduurtje met z'n gezin op Maandag 28 dezer. En het zou ons dan ook niet verwon deren, dat het gebouw aan de Hollebaar- dier3traat ongeschikt blijkt wegens be perkte ruimte. Eeu ieder zorge dus vroeg tijdig present te zijn. Op, Roomsche mid denstanders, gaat ge niet ter vt-i^adering voor de gezelligheid, die er ongetwijfeld heersehen zal, kom dan om te lo.eren en om te toonen, dat ge uw belang begrijpt. Uw belang en uw plicht: U Rcomsch te organiseeren iu deze vereeniging. Als vervolg op ons bericht van gis teren inzake de mishandeling van het 13-jarig meisje door haar moeder, ver namen wij nog verder, dat zoowel van de zijde van de onderwijzers als van die van de R.-K. vereeniging tot bescher ming van kinderen, reeds lang „geleden pogingen zijn gedaan om de kleine van de moeder weg te krijgen en deze lier-, haaldelijk op haar verkeerde wijze van handelen is gewezen; de moeder luisterde niet, totdat nu eindelijk de bom is ge barsten. Ree.da verleden jaar is het meisje meermalen naar school gekomen met ver wondingen als gevolg van de mishande: lingen door de moeder. De vrouw is gistermiddag naar het po litiebureau gebracht, en daar zijn gister-, avond verschillende getuigen gehoord. Door bovengenoemde R.-K. vereeni ging werd hulp verschaft aan :1e kinde ren die in huis achter Weven, waaronder ook nog een jongen van 14 jaar uit het eerste huwelijk van de aangehouden vrouw Gisteravond was er voor de woning' van de vtouw een zeer grootc belangstelling en algemeen hoorden wij met groote af keuring over het voorgevallene spreken. De oploop werd zóó groot, dat rle passage door de Heerenstraat geheel ivas gestremd en de politie daarom de straat vomt nieuwsgierigen afsloot Woensdag gaf de Katholieke kring li.are eerste winter-nitvoering'. Voorzeker mag oen warm wi.ord van hulde gébraeht wordtn san de heeren spelers, die de leden zoo een genotvoller, avond hehbéa bezorgd. Het spel stond op zee;r hoog peil en de lachlust werd meermalen opge wekt. „Gouden klompjes", voorgedragen door een Makker Paar, alsmede „Eene nieuwe manier van Poffen" vormden ze ker den „clou" van dezbn avond. Mog'e d'e Kath. Kring neg menigmaal zoo een avond organiseer en. Dit is zekev dc wen sell Vah zijn leden. Be kring' Zuid-Revelaad der Zeeaw- sehe Kindhouwmautschappij houdt den 6en December a.s. een algemeene verga dering. Na afloop zullen eenige films op landbouwgebied worden vertoond in de Bioscoopzaal vau den heer Van Liere alhier; o.a. zullen eenige kiekjes van de jongste Zeeuwsche landbouwtentoonstel-. ling op het dook worden gebracht. Vandaag zijn de hooger burgerscho lieren in de gelegenheid gesteld van de mooie film Neêrlands Volksleven in de lente, 111 den bioscoop alhier kennis te nemen- Niet morgenavond maaf van avaad, na afloop der congregatie, is er repetitie van de zangvereenigiu-g -Roomsche Blijd schap'-'. Ierseke. Dinsdag hefctt ie burgfemesiii,ef alhier telegrafisch bericht uit Ruhroït ontvangen, dat daar Maandag is overle den dé 36-jatige varensgezel F. C. Kop ten Lz. afkomstig van haier. Een a.ndei o icrsekéna^r die ook te Ruhroït w»is heeft aan zijn ouders geschreven, dat bedoel de Kosten bjj een vechtpartij met eenige messteken, is gedood Nadere bijzonder heden ontbreken. De overledene ivas geüuuwd met eeu DfUitschc vrouw, welke thans met haai' eanig kind te ierseke bij haai schoon ouders inwoont. (M. Ct.) Hoedekenskerke. Dhr. J. J. Walraven sedert 1 Octo-ber 1885 besteller bij den post- en telegraafdienst zal 1 Dec. a,.g. den dienst inet pensioen veria,ten- Hij heeft zich steeds als een nauwge zet ambtenaar leeren Irennen. Kapelle. Men meldt ons van bevoegde zjjde dat do Moedercursus is opgericht op aandrang van Je Z. L. M. Allien fle leden die de landbouw- en hmsnoudschool hebben gevolgd, kunnen tootï -len. Gisteramnidida-g kwam „e R.' 1 dei gemeente in oponbaife /Mt.ing bijten alle leden tegenwoordig. Bargain- Biorcna voor/. De voorzitter deelt o.m. mee dal de hoogstel inschrijver voor Jen lijkwagen is Joh Traas «n H. Moorman vote" 123. Worrit aan lezen gegund. De kas van dsn gemecnte-emtvangba

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 2