EEP >ak Pijp" at Beste. AUWEPIJP" DAGBLAD VOOR ZEELAND 1150 «sa 175"Sir igor,r nsas fis f250 f60 COURANT JES 3NEEL JURMAN tschappij per maand. uitsluitend p. half Pond et. p ons et oei ons bij levenslange ongescfiiktbeid bij overlijden f 7 R bij verlies van I I J een oog een duim een wijsvinger een anderen ving# Dringendjerzoek. .ALLERZIELEN" „En leid ons niet in bekoring" Buitenlandsch Overzicht BUITENLAND. DUITSCHLAND O cents oontast jky-dér^Ttegenwoor- IENSTBODE Drijdijk, Ovezand Meisje^, ruim 28 inhuish., kór winkel behulpz. L746 bur. v. d. Blad. igenheid om hier voor hare vloot ïrde klasse eener kstaanden cursus |ehhen afg'eloopen, ;enwat Diploma skundige vakken zonden door de ihappij in „Het 3900-50 ctijken voor de practijk sraren i/h Boekhouden. eraren M. 0. Boekhouden. S verstrekt. ven zonder prijsverhooginj. j tegin. volgftniö maaiti 3800-30 it 73, Amsterdam. iep. ing met de a-schriften der ene, gefabri- die hiervoor £d xj.it de zu - )vendien nog erdermet een parfum bereid, fabrieksmerk LDE" Ate Bisschop) LBRIEK RBLAD" a. |t U van de liteit. Na 3486-108 Hoofdredacteur: J. W. VI E N I N G S. Bureaux van Redactie en Administratie Telegram-Adres: Nizeco. Bijkantoor: MIDDELBURG, Markt 1 en 2 Telefoon 97 Westsingel, GOES Telefoon 474 Directewrr J OS. MN DE GRIEND T. Telefoon 207 Abonnementsprijs f 2.50 per drie maanden, f 0.20 per week, voor Post-abonnés f 2.90 per 3 m. Advertentiën van 1 tot 6 regel» f 1.50, elke regel meer f 0.25, bij contract beduidende korting Biitontoor: MIDDELBURG, Markt 1 en 2. i eieiou.. 7" afI, Sflrzekerd tegen ongevallen krachtens onze overeenkomst met „The Ocean and Guarantee Corporation Ltd.» te Amsterdam, Rokin 151, en wel voor de hieronder vermelde bedragen, Met het oog op de extra-verspreiding van ons Dagblad des Zaterdags, ver zoeken wij heeren Adverteerders hunne advertentiën voor de Zaterdagnummers steeds zoo vroeg mogelijk in te zenden. Van advertentiën, die later dan Vrijdagavond binnenkomen, kan de plaatsing niet worden gegarandeerd. DE ADMINISTRATIE. SS' II (Slot.) Gelijk de bewierook'ers der reformato ren Luther, Calvijn e. a. hun werk met den aureool van voortreffelijkheid, juist heid en volmaaktheid omkransen, daar tegenover „les faits et ges te»" van ,,Rome" als doemwaardig en uitgaande van een <loor en door verrot lichaam afschilderen, zoo wordt ook in „Allerzielen" het socia lisme als nieuwste wereldhervormer in het volle licht geplaatst, „het do^ma" ■daarentegen en de Katholieke Kerk, de verpersoonlijking van „het dogma", in diepe en zwarte schaduwen gehouden. Wat Heijermans den toeschouwers van het Katholicisme doet zien, is een verminkt beeld, een caricatuur, een antiquiteit, een verlepte „Weltanschauung", die het te gen de frissche, nieuwe denkbeelden van het socialisme moet afleggen. Althans füae indruk wordt den toeschouwers ge suggereerd. En de meesten slikken dit on gare gerecht, dat, met een sausje van al gemeene* menschenliefde en broederschap overgoten, hun nog zoo kwlaad niet smaakt, wijl zij den smaak van gezonden geestes- 1tc&k verloren hebben. Daarom juist dienen wij onze geloofs- genooten voor „Allerzielen" te waar schuwen en wij zouden onzen plicht van voorlichter der publieke opinie Verzakkn, wanneer wij anders deden. Dat stuk, valsch in zijn opzet, eenzijdig in zijn ont wikkeling, verkeerd in zijn tendenz, deugt niet voor Katholieke pogen en oor en, alle fanfaronades van „Het Volk" en zijn adepten ten spijt. Het leert de Katholieke Kerk en haar leer niet waardeeren, in tegendeel; maar wel bazuint het 't socia lisme uit als den nieuwen verlosser cn heilaanbrenger van het menschdom, waar bij het zich dan nog. Wel in 'het' stuk komt dit meermalen uit op "den Godde- lijken Verlosser als een soort van Groot- Socialist durft beroepen. En juist omdat dat alles is ingekleed in pen zinnebeeldig spel, waarin levende menschen de geschre ven theorieën door hun Woord en gebaar als tot vleesch en bloed doen Worden, is de uitwerking van het stuk des te ge vaarlijker: de 12-karaats-katholiek ver liest door de bijwoning van het stuk zeker nog een karaat of 10 van zijn katholici teit, de onverschillige komt er door tot de conclusie, dat ai dat kerkgeloof maar rommel is,- en de rood aangestokene vindt er voedsel in voor zijn socialistische aspiraties. Van zijn standpunt heeft „Het Volk" gelijk, de opvoering van Heijermans' „Allerzielen" te bevorderen, want er steekt een mooi brok' propaganda in voor de Sociaal-Democratie. Wat meer is, het is een soort socialistische geloofsbelijde nis. Kleerekoper spreekt dan ook in zijn „Opxoerigen krabbel" van 31 October j.l. in „Het Volk" van: ,,de geloofsvervolging tegen Allerzielen". Met dat stuk van Heijermans heeft de Scciaal-DemocTatie niet alleen, de pers en de tribune maar ook het tooneel weten dienstbaar "te maken aan haar reclame voor het Kpode Evangelie, dat o, FEUiL LE.TO 12) -o— Ken uu'tr ïater verlieten de twee "asten de herberg. Do Riedboer begaf zien nog maals naar den stal, om naar da paarden te zien en <len knecht eenjge aanwijzingen te gaven over de behanüeling der dieren-, daarna ging hij met Wagner de stad in. Wagner wild© zijn geld haten, terwijl de Riedboer neit een 'en ander voor zijne vrouw en zijn zoontje ging koopen. In de herberg zouden zij. elkaar' weer trieiften. Het was middag geworden. De Riedboer zat reeds lang weer in de herberg bij het venster en keek mieit een verdrietig gezicht door de ruiben Om' de verveling tó verdrijven greep hij nu naar het etane dan naar het andere pak, opendia hjeiij, bt&eefc» «ib gekochte voorwerpen en pakte ziei opnieuw in sloeg er de touwen wear om en legde er 'n knoop in; intusschen echter wierp hij telkens een blik naar bui ten, zoo vaak eene schaduw langs het venster gleed. "W'agner liet lang op zien wachten. De Ried bow onderdrukte een zucht, vreep naar het voor hem staande wijnglas om het in hem opkomende ongeduld te onder drukken en liet het bovenlijf tegen de erbarmelijke „Ersatz" -den menschen in plaats van het ware Evangelie wordt opgedrongen. Maar zullen wij', Katholieken, die ons geloof liefhebhen en weten, dat die Kerk, welke onze moeder is, ook de moeder is der volkeren, de brengster der ware be schaving, de predikster van het ware ge luk en de bode der waarachtige Vrij heid, gelijkheid en broederschap, zuIIcd wij aan een dergelijke propaganda mee doen, door de vertooningen van zoo'nstuk bij te wonen of te begunstigen Nooit, zoo wij ons zeiven respecteeren. En nu moge men ons van roode zijde voor dompers, achterlingen, kleinzieligen enz. enz. schel den, dat raakt onzekoude kleeren niet. Maar wat ons wèl raakt, dat is iedere aanval, hetzij openlijk of in 't geniep, op ons geloof en hetzij de pijlen uit het roode kamp kbmen van het spreekgestoelte of uit de pers of van het tooneel, wij vangen ze op op het schild van ons beginsel cn schieten terug en strijden en kampen zoo lang God ons adem geeft. En om nu ten slotte den lezer te doen zien, dat wij in onze veroordeeling van „Allerzielen" niet alleen staan, maar daarmee de algemeene opinie in bet ka tholieke kamp weergeven, laten wij hier een beoordeeling volgen, die wij vinden in Jaargang! I vjain „Tooneel en Bioscoop'-'. „Wat is er in vrijzinnige en socialistische •kringen niet een woede losgebroken, om, dat de katholieken zich verstoutten ta verklaren, dat Heijermans' „Allerzielen" niet deugt en op onwaardigen bodem rust. Voor en na de strijd dateert al van meer dan tien jaar terug is bewezen, dat het stuk een geheel valsch idee geeft van de katholieke .kerk en nog houden onze tegenstanders vol, dat het „geniale" „Allerzielen" absoluut niets tegen het ka tholicisme heeft. Zou men daar werkelijk niet beter weten of houdt men zich van den domme In elk geval, hoe befaamd het „zinne beeldig spel" ook is, hier in deze por trettengalerij mogen ook de beruchtste sujetten niet ontbreken. Daarom een korte bespreking en natuurlijk weer een ver oordeeling. Heijermans trachtte 'in dit stuk het conflict te stellen tusschen de christelijke liefde eenerzijds en het kerkelijk gebod en de zorg voor den goeden naam ander zijds. Hij koos daartoe de volgsnde fahel: In storm en ontij vindt de pastoor, Nansen genaamd, van een klein dorpje aan de zee, voor de deur zijner parochie een doodzieke, stervende, jonge vrouw. Met behulp van zijn huishoudster draagt hij de vrouw binnen, staat haar zijn ka mer en bed af en ontbiedt den dokter. Deze verbiedt, haar te vervoeren, de naaste huizen zijn trouwens te Ver weg. Na vreeselijke smarten bevalt de vreemdo vrouw in de pastorie, met het gevolg, dat ze er een paar weken moet vertoeven. Het dorpje komt in opspraak, :1e protes tanten maken relletjes. Pastoor Nansen stoort zich aan niets en gaat onveranderd door met de "beoefening der christelijke liefde. Evenmin laat hij zich gelegen lig gen aan de scherpe kritiek en vermaning van zijn collega uit de naburige parochie, pastoor Bronk. Wij krijgen nu uitvoerige debatten tusschen de twee pastoors, waar bij de eene voorop zet, dat de christelijke liefde voorgaat en dat hij die, waar er geen andere wijs op is, in de parochie moet beoefenen en de andere de kerkelijke tucht en de zorg voor den sneden naam der geestelijkheid laat primeeren. De vroe gere vrienden worden vijanden, Bronk gaat naar den Bisschop enNansen wordt geschorst. Deze zorgt eerst nog, diat de stervende vtouw welke "hij tever geefs tracht te bekeeren haar stervend kindje, hetwelk uitbesteed werd, kan be- stoelteuning rusten, terwrjl hij zijne dikke handen over den ronden buik vouwde. Zoo kon hij het wachten wel een rijd lang voihoudeu. Maar daar Lrad Wagner bin nen. Hij scheen geen haast te hebben, en op zijn gelaat lag niet de uitdrukking van tevredenheid, welke de gelukkige af doening -eener zaak daarop gewoonlijk ta voorschijn roept. „Nu?" vraagde de Riejdboer zich uit zijne gemakkelijke houding oplichtend. Zjjne vingers speelden zenuwachtig met het ledige glas, en zijn gespannen blik was onderzoekend op den binnentredende ge richt. i Wagner haalde de schouders op, trok oen stoel naderbij en zette zich neer tegen over den Riedboer. Eerst vlo-pg zijn blik nog eens naai- de straat, daarna 'liet hij heim door idle kamer zweven. „De notaris is niet thuis," zieide hij spijtig. „Ik had de zaak maar liever onmiddellijk afgedaan." De Riedboer zweeg. De kastelein trad binnen eti bracht voor Wagner een glas Daar hij aan de peinzende uitdrukking der twee mannen zeer wel bemerkte, nat zij iets te bespreken hadden, verbet bij de herberg, en nu was het weder stil. „En wanneer., is de notaris te spreken?" vraagde Ide Riedboer eindelijk. „Na den middag misschien!" anf woord.de Wagner. „Doch dit is ook niet zoeken. Men ziet aanstonds, waar het hem ha pert. Heijermans laat het voorkomen, alsof in de kath. klerk de christelijke liefd'e achterstaat bij het dogma hij zegt „dogma" maar bedoelt „regeltucht" als het dogma in gevaar 'is hebben de on- gelukkigen niets meer dan de gruwelijk ste hardheid te verwachten. De hardvoch tige pastoor Bronk zulk een type heb ben wij nog nooit ontmoet tusschen de vele geestelijken, die we kennen krijgt aanstonds gelijk en Nansen, de man der barmhartigheid, wordt door den Bisschop gevonnist. En zoo wordt meteen de Katholieke Kerk die zeer zieker „la grande école du respect" is en waar ook als regel geldt: „curam habe de bono nomine", „draag zorg voor uw goeden naam", ma.ar die toch met haar stichter de liefde tot God en den evennaaste als nummer 1 op haar pro .gram heeft een schop gegeven. Zon Heijermans zich werkelijk niet be wust zijn, welk een caricatuur hij hier leverde'? De gasthuizen, de gestichten voor ouden van dagen, blinden- en doof- stommeninstituten, huizen voor gevalle nen, weeshuizen, sanatoria en andere ge stichten van alterlei aard, groeiend en bloeiend in den tuin der christelijke chari- tas, zouden hem anders wel richtsnoer kunnen zijn. (Als hij de christelijke cha- ritas eens tegenover liberaal individua lisme en egoïsme had gezetMaar het is waar, er wordt ter linkerzijde zoo georakeld over „dogma" en „clerica- lisme", dat zelfs wie goed wil, daar wel van de wijs moet raken". Tot- zoover „Tooneel en Bioscoop" Wij gc-looven, dat, na al hetgeen in dit artikel over Heijermans' „Allerzielen" is gezegd, voor eiken Katholiek, waardig dien naam te dragen, de conclusie vast staat: ..Aller zielen" deugt niet. En al zou het nu ook duizend- maal worden opgevoerd, dan klinke duizend' maal het katholieke pro test tegen dat stuk als fegen een aanslag op datgene wat "den Katholiek bet hei ligst €n üerbaar is: zijn geloof. Dezer dagen verklaarde het Fransche blad „Le Journal des Débats", dat de politieke horizont opklaart. Immers, de tweede po-ging van ex-keizer Karei, r.m met .geweld den Hongaarschen troon we derom te beklimmen, is zoo snel en zoo geheel mislukt, dat de algemeene poli tieke toestand in Hongarije geheel en ai is opgeklaard,- en 'dat het slechts weinig wilskracht en gezond verstand' zal eischen om in Oentraai-Europa de kalmte, welke het zoo zeer noodig heeft, terug te brengen. Ook in Duitschland, waar het k'ahinet- Wirth, alhoewel eenig-szins gewijzigd, wederom is opgetreden, ,en zich voor de uitspraak van den Volkenbondsraad heeft gebogen, wordt de politieke roe- stand langzamerhand- heter. Deze feiten, gevoegd bij de groote meerderheid welke Briand voor zijn politiek in de Kamer heeft gekregen, zijn gunstige teekenen voot de toekomst. Briand heeft zich aan boord- van het stoomschap „La Payette" ingescheept, om zich naar de conferentie te Washington te begeven. De Fransche delegatie is als volg-t samengesteld: Briand, Yiviani, Sn- reau, minister van koloniën; Jusserand, Pranseh gezant te "Washington. Lloyd George zal niet naar Washington gaan, want de Iersche kwestie houdt hem aan Engeland gekluisterd en die kwestie beeft tot nu toe nog niet veel tot opkla ring van den politieken horizont bijge dragen. Wel heeft het Engelsche parle ment de gedragslijn der regeering inzake haar confereeren met Sinn-Fein met over- zek'er. Maar kom! Het is warm m de kb inlek. I aat ons in dan tuin gaan zitten en een frisch glas drinken." B-eiden verlieten zwijgend huln plaats, o-m die met een gezellig hoefcjo van dien schaduwrijken tuin te verwisselen. Daal zaten zij dan weer en dronken een frisch glas. Maair het wilde niet goed smoken, en ook m-pt het aanknoopen van een ge- spiek wilde het niet goed vlotten. De lucht was inderdaad warm ep drukkend, en buiten de stad brandde de zon op velden en wegen. Doch nu deedi die natuur een ademtocht, en een lichte windvlaag dreef de hovenste looistof van de zandige wegen weg en legde zie neer op de dorstige bladeren der veldgewassen. Aan den horizon hingen onlm''"e'tend donkere wolken. In den tuin der herberg bemerkte men van dit alles niieits, ofschoon dei kruinen 'der hooge boomen zicb zachtjes begonnen ta bewegen. „Dat treft toch werkejijk' -zeer stechtl" zeide de Riedboer en op nog za/h teren toon voegde hij er bij: „Maandag wilde ik het boseh koopen en betalen." „Het geld heb ik!" verklaaidA Wagner, „ge hebt het maar te nemen." De Riedbo^r schudde het Hoofd. „Als 'die totalis met „Dwaasheid I" vief Wagner hem in de weldigende meerderheid goedgekeurd!, maar Sinn Fein blijft balsturig en brengt de conferentie in gevaar. Het weigert de Britsche kroon als .wettige overheid te erkennen en eischt dat Tyrone en Fer managh, twee Iersche graafschappen met een Katholieke meerderheid, aan 'het par lementair gezag van Noord-Ierland (het Protestantsche Ulster) worden onttrokken Lloyd Georgie durft Ulster niet aanj hoes veel er ook uit hillijkheidsoogpunt voor dezen eisch van Sinn Fein te zeggen valt. Doch zoo Lloyd George hierin toe gaf, de Weigering van Sinn Fein om aan den 'Engelsche koning trouw te beloven, zou het gToote struikelblok blijven voor het Welslagen der conferentie en doet hare mislukking vreezen. Mislukt de zaak, dan is het zoo- goed als zeker, dat Lloyd George algemeene verkiezingen zal uit schrijven vooraleer "tot drastische maat regelen in Ierland Wordt overgegaan. De stembus zal dan het laatste woord- moe ten zeggen over de te volgen .politiek in Ierland. Algemeen vermoedt men voorts, dat Lloyd George als premier zalaftreden, wanneer de Iersche conferentie mislukt, wegens een geschil met Ulster over het door Sinn Fein verlangde afstaan va.n de "beide genoemde provincies. Er zijn dus wel belangrijke beslissingen op komst, en critiek is de toestand' van het oogen- hlik ongetwijfeld- De 'Hongaarsche regeering heeft voor Donderdag de nationale vergadering bij eengeroepen, ter indiening yan een wets ontwerp om het geheele Habsburgsohe Huis van den troon vervallen te verkla ren, zooals de groote Entente dit verlangt en eischt. Wel is waar, is .de eis'ch be treffende de vervallenverklaring van het Habsburgsche Huis niet met het vredes verdrag vlan Trianon is overeen te brengen, maar noch de regeering, noch de nationale vergadering zijn in staat, dit of een an-ler re chtsstandpunt te laten gelden, en der halve verwacht men, dat eene wet :n Ik.vengenoemden geest zal worden aange nomen. Men hoopt nu nog maar, dat de groote Entente er in zal slagen, de overig'! eischen der kleine Entente, die Hongarije ook economisch te gronde zonden richten, onmogelijk te maken. Volgens berichten uit Berlijn, begint de kleine Entente echter al in te hinden. Het oorlogsgevaar wordt, in ieder geval veel geringer geacht. Wij spraken daar zoo juist over het vertrek der Fransche 'delegatie naar dn conferentie te Washington. De lezer her innert zich het oordeel van Japansehe zijde over die conferentie, dat wij onlangs in ons huitenlandsch overzicht aanhaal den. 't Ook wel interressant te vernemen, hoe men er in Ohina, dat met Japan nog een Sjantoengkwestie heeft af te wikke len, er over denkt. Welnu, Dr. Welling ton Koo, Chineesch gezant te Einden en lid van de Chineesche delegatie ter Wps- hingtonsche conferentie, drukte, alvorens de reis naar Amerika te aanvaarden, te genover de vertegenwoordigers der pers zijn vertrouwen uit, dat een beperking der bewapening afhing van rle -"kenning van het feit, dat de verzoening der tegen gesteld!; politiek in het Oosten -en nood zakelijkheid was. China, voegde hij er aan toe, begaf zich naar de conferentie met hoogvolle, verwachtingen, maar ook met het bewustzijn van de ingewikkeld heid van de situatie. De - Chineesche de legatie zou geen poging nalaten om hij te dragen tot het succes der conferentie, door openhartige besprekingen en een loyale beraadslaging over 'alle draagstuk ken, welke aan de conferentie zullen wor den voorgelegd. Ook Lord Lee, En.gèlsch vertegenwoor diger ter conferentie te Washington, .is rede. Tusschen ons beiden is een eenvou dige handteekening imimers voldoende. De notarieels overschrijving kan toch" l'ater wel plaats hebben." „Dat wel I" 'zeide de Riedboer. „Welnu, neem dan het geld j" Met deze woorden! was Wagner opgestaan, oan in de,herberg pen en inkt te halen. De Riedboer keek zijn vraiénd na, tot ddzfe de deur achter zich sloot, daatoa hief hij den blik op naar de boo|men van den tuin. Met schrik benoerkte hij: het op- 'klolmtend© onweder, dat zich reeds door eenige sterkere windstaoten door da hoo- gere kruinen aankondigde. „Dat belooft watl" riep Wagner, naar de onweerswolken wijizend, maar toch vToolijk gesteimd, omdat zijn vriend op zijn aanhouden toegaf en het verlangde en voor het oogenblik zoo nóóoige geld van hem wilde aanneimen. Hij' plaatste het schrijfgereedschap voor hem op de tafel, en de Riedboer schreef den schuld brief. Wagner las hem aandachtig, door, knikte tevreden, vouwde het blad te iZar men en reikte 'Zijn vriend fle narud. Zwijgend telde hij daarna de bank noten op de tafel, en de zaak was afee- daan._ Werktuigelijk bladerde nu de Ried boer ïn zijnei portefeuille en ue vow hem liggende papieren. Wagner lias in zijne brieven, die hij met zong rangschikte. Hij vol goeden moed'. Hij' had vóór zijn vers trek naar Amerika een onderhond' met de vertegenwoordigers der pers, aan wiea hfj mededeelde, dat hij met vol vertrouwen! in een goeden uitslag der conferentie de reis aanvaardde. De belangen die op het spel stonden, zeide hij', Waren van zoo veel levensbelang voor de toekomst der wereld, dat hij er niet aan wilde denken dat de conferentie een mislukking zou zijn. Zijn vertrouwen was gegrondvest op de eerlijkheid' en het gezond verstand der groote mogendheden, .welke aan de conferentie deelnamen. Jawel, maar toch is het niet zoo slecht gezien van den Amerikaanschen corres pondent van de „N. R. Crt., wanneer hij 'zegt in zijh jongsten brief aan zijn blad: Wat mogelijk zal blijken te zijn op het gebied van ontwapening, zal slechts af hangen van wat kan bereikt worden in d© StiUe Zuidzee en dit beteeken t weer niets anders dan: in hoeverre is Engeland ge-1 neigd, zich te plaatsen aan de zijde van deze Staten, tegenover Japan, met be-: trekking tot de „open deur" en de „inte^ griteit" van China. En wat zal dat db Ver. Staten kosten'? Zeer zeker heel veel' van wat het niet wenscht af te staan. En zoo kan dan in elk geval worden' vastgesteld, voor wat betreft de agendal van de Conferentie, dat de kwestie van ontwapening eerst dan zal ter sprake ko men, als de Stille Zuidzee-kwesties deug* delijk zijn beslecht. Laten we hopen, dat de ontwapenings kwestie daarna nog zal worden aange roerd. Be Qpper-Silezbriie kwestie- De gezantenraad heeft Maandag de vol-1 gende nota aan den Duitschen gezant te Parijs overhandigd: De aandacht van' den gezantenraad is op de gevaren ge vestigd, welke de aanwezigheid van vreemde elementen in Oppe.r-Silezië voor de handhaving van de orde in dit gebiéd' kan hebben. De raad is ervan overrtuigd, dat de rust, die op het oogenblik in het volkd-' stemmingsgehied heerscht, en Waarvan de voorttdu,ring van groote waarde is, niet verstoord zal worden, tenzij de bevolking door vreemde elementen wordt aangezet om haar kalme houding te laten va;ren. De gezantenraad meent derhalve, dat het Je plicht van uw regeering is, om! in uw gebied en meer in, het bijzonder in de deelen, die aan het volksstemmings- geibed grenzen voor een voortdurende be- waning zorg te dragen, teneinde de toe gang tot Opper-Silezië aan gevaarlijke elementen te beletten. Onder deze omstan digheden zou de raad uw regeering in hooge mate verantwoordelijk beschouwen, indien er door uit Duitschland komende pir^on'en aanleiding tot onlusten werd gegeven. Het rijkskabinet is bezig de algemeene insttind'ies vast te stellen voolr de com missie, Welke de onderhandelingen met' .Polen over het vooTloopig statuut van Opper-Silezië zal moeten voegen. Daar men daarbij voor een ingewik keld complex van zeer epineuse kwestted staat, zal het resultaat eerst' over eënige dagen te verwachten zijn. Ministercrisis in Pruisen. Het Pruisische staatsministegie is af getreden, nadat alle pogingen van, den' minister-president, om, door reorganisatie van het kabinet, op zoo breed mogelijkeu grondslag, een nieuWe jegeering te vor men, mislukt waren. Men neemt aan, dat de onmiddellijke was daarmee echter neg niet gereed,, toen plotseling een windvlaag over de tafel streek en de lichte, nog daarop lie gend© papieren dreigde mee wieg te voe ren. Verschrikt raapten de twee gasten de bladen bijeen en staken ze in den zakt. Juist vielen de eerste zware regendrup pels, toen zij door den tuin naar de her berg liepen, om alles voor de terugreis ge reed te_ maken. „Men kan nooit weten, wat er intusschen thuis gebeurt, en welke ongelukken het onweder aanricht!" zeide de Riedboer. Met deze woorden begaf hij zich naar den staf. Weinige minuien later rolUe het lichte rijtuig de stad uit. Het onweder was intusschen reeds los gebarsten. Feite bliksemflitsen schoten door de zwarte wolken, en de hoornen aan weerszijden van den weg kreunden «n bogen onaer den druk van den stomu. De zware regendruppels hadden de dikke laag stof nog niet geheell nat gemaakt, ea dichte wolken van het opgejaagde stof sloegen de paarden en de in het rijtuig zit tende mannen tegen, zoodat zij nauwelijks de oogen epen konden houden. ÉWxmSt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 1