VRIJDAG 28 OCTOBER 1921 NiEUWE ZEEUWSCHE COURANT HONGARIJE OOSTENRIJK RUSLAND JAPAN PORTUGAL. VAN HET VATICAAN. Korte Berichten. NOORWEGEN AMERIKA. BINNENLAND, Sociale Berichten. UIT ZEELAND. MIDDELBURG VLISSINGEN GOES KERKNIEUWS. ONDERWIJS. Correspondentie. Naar .Washington. I c.rd Lee van Fareham, eerste lord der admiraliteit en Sastri, de afgevaardigde tyoor Indië, zijn .Woensdagmorgen met een deel van den marinestaf benevens het Becretariaat van Londen naar Southampi Iton vertrokken, om zich aan boord der Olympic" voor Washington in te die pen. Ook de Chineesche gezant en de Japan- sche marine- en legerexperts hebben zich ingescheept. De Amerikaansche gezant Harvey deed het gezelschap uitgeleide. Ile Engjelsch-Iersche conferentie. Onlangs hebben in het Lagerhuis veer tig unionistische leden een motie van Wantrouwen aangenomen tegen de regie ring', wijl deze met Sinn Fein onderhan delde zonder de goedkeuring van het parlement en men houdt zich in politieke kringen druk bezig met allerlei gissingen ©ver het verloop dezer oppositie. Er zijn tal van vragen gesteld door ontevreden unionisten betreffende de voor- Waarden, waarop de wapenstilstand was aangegaan, en de wijze, waarop pinn Fein die voorwaarden nakwam. Men vestigde in het bijzonder de aandacht op het be staan van Sinn Fein-rechtbankeii. De actie der regeering werd afgekeurd-. De debatten «ver de Werkloosheid. Gedurende het debat in het Lagerhuis Woensdagavond, terwijl het huis in co mité vergaderde tot het bespreken van een heffing van 'twee pence per .arbeider eb per week voor het vormen van staats wege van een werkloosheidsfonds,, zijn er .van de zijde van de liberale en de labeiu'-. leden harde woorden gevallen. Na enkele incidenten verklaarde de leider van de labourpartij niet langer aan de beraadslagingen van de commissie deel te nemen, waarop alle labourleden geza menlijk het Lagerhuis verlieten. Nadat de labour-afgevaardigden zieh uit het Lagerhuis hadden teruggetrjk- ken, werd een -.vergadering der labjur- partij gehouden. Besloten werd gisteren, een deputatie naar Lloyd George te zen den, welke er hij den premier op aan zal dringen, dat de subsidie voor de kinderen der werkloozen verdubbeld- wordt. DE STAATSGREEP VAN KONING KAREL. Nieuwe eischen der kleine Entente. De correspondent van het „Berl. Tagebl." te Belgrado verneemt, dit Hon garije thans volkomen door de kleine en tente is geblokkeerd. De Tsjechen hebben in Slowakië 4 divisies .gereed staan, do Jeego-Slaven in hun land 7 en Roel intnië 2 divisies, welke tot 6 zullen war den uitgebreid. Ofschoon volgens algemeen gevoelen het avontuur zelf reeds tot het verleden be hoort, verluidt toch in goed ingelichte kringen, dat de kleine entente niet -.evre- den zal zijn voor afdoende waarborgen zijn gegeven tegen Kareis troonsbestij ging in Hongarije. Een ^krachtige druk' zal op Hongarije Worden uitgeoefend om de 3 volgende eischen ingewilligd te krijgen: Ie. Grondwettelijke uitschakeling dei Habsburgers van den Hongaarschen troon', 2e. onvoorwaardelijke naleving van het yerdrag van Trianon, waardoor de over eenkomst van Venetië feitelijk wordt ver broken 3e. vergoeding door Hongarije van de kosten der mobilisatie. Te Belgrado en Praag wil men aldus voorgoed met dergelijke Putschmakers af rekenen, schrijft de „Msbd.". Karei van Habshnrg en de pragmatieke sanctie. De Hongaarache regeering heeft rlen koning verzocht voorgoed afstand te doen en de volledige opheffing van de prag matieke sanctie te erkennen. Zij heeft hem last gegeven zich te melden aan het En- gelsche gezantschap. N. B. De pragmatieke sanctie is een besluit, waarbij keizer Karei VI, Duitseh keizer en koning van Hongarije (1.711 1740) die zonder mannelijke nakomelin gen stierf, de opvolging onder zijn vrou welijke nakomelingen regelde en de inte griteit van de Oostenrijksche Staten voor de toekomst verzekerde. Deze dynastieke wet werd bij den vrede van .Weenen in 1735 algemeen aanvaard. Red. Daar men verwacht, dat Oostenrijk noch Tsjecho-Slowakije den ex-koning door tocht zullen verleenen, overweegt men in regeeringskringen hem de Donau te voeren en over de Zwarte £-ee en do Middellandsche 'Zee naar Malta of Spanje te brengen. De handlangers van Karei van Habsbnrg. Volgens verklaringen van gevangen ge nomen Karlisten zou majoor Osztenburg zich een kogel door het hoofd gejaagd hebben. De kern van Osztenburg's troe pen heeft zich verspreid. In de stad in het heele land is het rustig. Die Katholiekendag te Salzburg. 'Naar de „Reichspost" meldt is do Ka tholiekendag te Salzburg op 23 October een waar succes geworden. Uit alle doe len van het land waren de deeluimers opgekomen, wier aantal meer dan 10.000 bedroeg. Het co-ngres werd Zaterdag ingezet met een kerkelijk feest in de£ dom/ waarbij kardinaal Faulhaber uit München een treffende predikatie hield over familie- en volkswelzijn. Zondagmorgen celebreer de vorst-aartsbisschop dr. Rieder een pon tificale Hoogmis. De sectievergaderingen waren druk bezocht. De optocht in den namiddag maakte een graotschen indruk'. Daarna had de feestvergadering plaats, waarin werd gesproken over de taak der Katholieken in de toekomst, christendom en het sociale vraagstuk «n godsdienst in de school. Van Z. H. den Paus kwam een door kardinaal Gasparri onderteekend te legram van gelukwensch in, waarin de H. Vader Zijn Apostolischen Zegen schonk Die nieuwe sowjei-beurgeoisie. In het te Berlijn verschijnende bolsje- wieksche blad „Nowy Mir" geeft eet ze kere Borissof zijn indrukken uit Moskou weer en merkt onder meer hot volgen de op „Geheel onmerkbaar is er in Sovjet- Rusland een groote, nieuwe kracht opge komen een sluwe, brutale, onbeschaafde die geen 'traditien heeft. De Duitsehe le zer- weet, wat het woord „Schieber"- be- teekent. Dat is de nieuwe afstooteüjke Vorm van de nieuwe Europeesche bour geoisie. Men stelle zich nu den Aziati- sehen variant van den „Schieber"- voor. Dan heeft men een beeld van de kern van de nieuwe bourgeoisie te Moskou. Deze nieuwe bourgeoisie is slechts zel den uit de oude bourgeoisie voortgekomen. Deze nieuwe bourgeoisie heeft niet eens een uiterlijke beschaving, die men althans bij de oude bourgeoisie vond. Die nieuwe bourgeoisie brengt ook geen enkele nieuwe waarde aan, heeft geen eergevoel en geen eerlijkheid. Zij is een uit economisch en besehavings-oogpunt volstrekt verwerpe lijke verschijning. Zij is bezig steeds meer een macht van beteekenis in de sovjet republiek te worden. Zij richt zieh naar het sovjet-organisme en dwingt de sovjet- ambtenaren kaar en piet den staat te dienen, en dat sovjet-organisme Wordt on der haar druk ook langzamerhand een werktuig tegen het sovjet-stelsel. De nieuwe bourgeoisie bestrijd de sovjet macht met het wapen der corruptie. Zij koopt die sovjet-ambtenaren, die het ma terieel slecht hebben, en allen, die moreel zwak zijn, om, onderwerpt ze aan haar macht of neemt ze in haar kring op. Die omgekochte ambtenaren zijn dan zelfs nog de aristocraten van de nieuwe bour geoisie". Aldus schrijft een communist over een land, waar zoogenaamd 'de „econom'sche slavernij" vernietigd is. („Centrum") Japan ontruimt Siberië. Japan heeft besloten Siberië te ont ruimen zonder den uitslag van de onler- handelingen met de r'ègeering Chita af te wachten. De bescherming der Japansehe bewo ners zal worden overgelaten aan de voorloopige regeering van Siberië. Alle Russische wapenen en munitie zullen w>r- den teruggegeven. Hei Bolschcwistisch re rat) Int. D'e Portugeesche legatie te 's-Gravsn- hage ontving het volgende telegram van den Minister van Buitenlandsche Zaken.' LISSABON, 25 Oct. De tegenwoordige R-egeering zet het onderzoek naar de schuldigen aan de vier moorden, jlie den 19en dezer werden gepleegd, voort. De politie heeft de moordenaars van dr. Antonio Granjo, gewezen voorzitter van den ministerraad, ontdekt en hoopt spoedig de hand te leggen op die der drie andere slachtoffers. Blijkens het onderzoek der politie zou den deze misdaden gepleegd zijn door een groepje garde-soldaten te Lissabon, dat sedert eenigen tijd in het gardekorps een kiem van bolsckewistischen aard had Florida zijn geteisterd. De sinaalappel- oogst in het Zuiden heeft zwaar geleden. Het a.s. Consistorie. Gemeld Wordt, dat Z. H. de Paus half November een consistorie zal houden. Er zullen geen nieuwe kardinalen gecreëerd worden, doch slechts bisschopsbenoemin gen plaats hebben. De H. Vader zal een toespraak houden. („Msbd.") In de streek van Malmedy is op den berg Michel, het hoogste punt van Bel gië, Woensdag' een daag sneeuw geval len van drie vinger dik. Mgr. Lauri, apostolisch muntius te Warschau, heeft zijn geloofsbrieven aan het Poolsche staatshoofd overhandigd De Barnabietenpater Giardini zal tot apostolisch deiegaat in Japan be noemd -worden. De Grieksehe gezant te Madrid zal binnenkort te Rome aankomen om onder handelingen over een concordaat tusschen den H. Stoel en Griekenland te voeren. Het parlement van ,Nieuw-Zuid- Wales zal dezer dagen een wetsvoorstel te behandelen krijgen tot splitsing van liet grootgrondbezit, ten einde een meer intensieve bebouwing der gronden moge lijk te maken. In het bijzonder zullen de gronden in de nabijheid der spoorwegen vcor zulk een verdeeling in aanmerking komen. Een timmerman te Hull, .lie hij de ontploffing van een granaat op da slag velden van Frankrijk de spraak verloren had, woonde Zondag een voetbalwedstrijd bij, welke zeer spannend was. Öp het laatste oogenblik werd een goal gemaakt, waarop het geheele publiek in een gewel dig gejuich losbrak. De timmerman juich te even hard mee. En grooter nog zijn vreugde over de voethaloverwinning, was zijn blijdschap, toen hij zijn vrouw ging mededeelen, dat hij weer spreken kon. Daar zij er slechts in geslaagd waren ongeveer 40 soldaten in te lijven, hadden zij getracht gebruik te maken v-in de politieke beweging van de iaatste week, om de misdaden te plegen, in de hoop, cp deze wijze verwarring en anarchie te stichten. Gelukkig is dit misdadige voor nemen op niets uitgeloopeneen deel der moordenaars is gearresteerd en opgislo. ten in de vesting St. Julao, ten einde os- verwijld voor 3e militaire rechtbanken te worden geleid. Daar in het g-eheele land rust heerseht. heeft de regeering besloten tot opheffing der eenige dagen geleden getroffen maat regelen. Die verkiezingen. Tot nu toe zijn gfekozen 48 "eohtï.ïhe en 34 linksche afgevaardigden, 23 com munisten en 19 leden van de agrarische partij. In verschillende districten des lands zijn de uitslagen nog uiet bekend. De conferentie te Washington. Vice-admiraal Lebon heeft de benoeming lol eeerste maritiem expert voor Frankrijk op de conferentie te Washington aange nomen, nadat admiraal Lacaze Voor deze benoeming had bedankt, aangezien uit voorafgaande besprekingen is gebleken, dat aan de militaire en maritieme des kundigen geen genoegzame vrijheid vsn oordeel zou worden toegestaan. Lebon zal worden vergezeld door kapitein ter zee Frochet, kapitein-luitenant .Dupuis du Temjps, .corvettenkapitein Oudendhal en den luitenant ter zee Danselme. De politieke correspondent van de „Daily Chronicle" zegt, dat het. nu waar schijnlijk Js dat,_ in verband met de sehaakmatpositie der Iersehe 'besprekin gen, Lloyd George niet naar Washington '<al kunnen gaan. De „Petit Parisien" meldt: Briandgaat Zaterdag a.s. seheep naar Washington, Do wervelstorm boven Florida. R. Part', seint uit Londen dato 27 dezer Uit New-York wordt gemeld, dat de, storm, welke Florida heeft geteisterd, on berekenbare schade beeft aangericht. De grootste schade is toegebracht in Tampa. waar een overstrooming is geweest en men de schade schat op 2 000.000 dollar ■Er zijit 5 dooden. Ook St. Petersburg en andere steden in TWEEDE KAMER. Zitting' van Donderdag 27 Octoberr. Voortgegaan wofcdt met de algemeenc! beschouwingen over de Grondwetsher ziening. De heer Kolkman (r.-k.) k,an niet de voorstellen met veel geestdrift begroeten. Zij laten ook het volk tamelijk koud. De regeering kan niettemin in het alge meen rekenen op steun en sent van de katholieken. SpTekeg begrijpt evenwel niet, waarom de regeeping de opheffing van het pro- essieverbod heeft teruggenomen. Het ver,-, hand met de tractementen voojr geeste lijken is hem niet duidelijk. De heer Wijnkoop (c.-p.) betoogt, dat het bolsjewisme en de democratie zecj goed vereenig'ba,a(f zijn. De heer Schokking (c.-h.) geeft toe dat de herzieningtevoot'stelleïi over het geheel niet van groote beteekenis zijn. Hij juicht dit evenwel toe, omdat het land behoefte heeft aan rust, .sok op staatkundig ter-rein. iDe lieer Rutgers (A-Rj vinlt dit do beteekenis van deze grondwetsherziening' niet moet worden overschat. In den lo.op van do 19dci eeutv zjjn de belangrijkste constitutione-e-le wijzigingen tot stand ge komen, zooals b v. de verandering, en de verhouding. Hierna geelt de minister van runnel* landsche zaken, do "heer Ruijs de Beei'en broecfc een overzicht van de geschiedenis van dezei grond wetsherziening Betretffemde de terugneming van dte her ziening van 'hoofdstuk VI Idefet spa*. De regeering is kich oj' van bewust dat dit belangrjjko vofedeelen heeft teleur gesteld, zoowel hen die processieynjiicid wenschten als hen die herziening van art 171 verlangden. Waarom zag de regeering echter at van wijziging vain dit hoofdstuk 7 De regeering kwam tot de slotsom dat art. 171 onaangetast moest blijven, omdat de verplichte kapitalisatie te groote lasten aan den schatkist zou, opleggen. Wat in do Junidagen van dit |aar is geschied, heeft in geen fiinkèl opzicht het besluit. aer neyee- Jting beïnvloed. D© regeering' heft het recht te vtarderen dat haar woord ten deze onvoo-rwaaru-elijk worde aanvaard. Na de -reide, van den minister repliceert de heer Marchant. Spr. heeft in het antwoord de'r regeering een uitlating over de amendementen, ge- misjt. De minister hoeft gezegddat is een beperkte herziening. Bedoelt hij- daar mede gorns dat allo ainendementwn onaan- uemieilijk zijn? Laat hij; zulks dan zeggen, want in dit goval kunnen w\i ons de moeite ©ener verdediging van tfo amende menten besparen I De vergadering weirdt vervo'gen.l ver daagt tot hedenmiddag 1 ,uur'. Bodeloon bij telcgramhenteliin- De heer B,akke'f heeft aan den Minister van Wjatebstaat de volgende viragen ge steld: Is het den Minister bekend, dat, na in getreden storingen, bij den telefoondienst, ter plaatse waa'r een kantoor van den Rijkstelegraaf- en telefoondienst is geves tigd, voor het bezorgen van telegrammen, van één in dezelfde gemeente bestaand Rijkstelegraafltantoo'r, den geadresseerde bodeloon in rekening wopdt gebracht? Zoo ja, acht de Minister een deji^elijko regeling billijk'? Indien een dergelijke regeling mocht berusten op ambtelijke voorschriften, is de Minister dan bereid, door wijziging dezer voorschriften, een billijker regeling ir. het leven te roepen Nederland en ex-keizer Kerel. Dc heer .Troelstra heeft aan de Minis ters van Buitenlandsche Zaken, van, Jus titie en va.n Binnenlandsche Zakein de volgende vragen gesteld: 1. Heeft de Regeering kennis' genomen van het persbericht uit Berlijn, volgens hetwelk een vertrouwde van ex-Keizer Karei, graaf Berehtold, uit Zwitserland ttet München is aaangekomen en van 'daar na,ar Nederland gaat? 2. Heeft de Regeering zieh omtrent de juistheid van dit bericht op de hoogte ge steld en wil zij de Kamer hieromtrent in lichten 3. Kan de Regeering de verzekering ge- vendat lbedoelde persoon in oliö lanld niet is of zal worden toegelaten Herman Groenendaal. Aangezien het geneeskundig onderzoek in zijne zaak is afgeloopen en verdey verblijf in het Militair Hospitaal niet noodzakelijk is gebleken werd Hegman Groenendaal gisterenmorgen' naar de Hulpgevangenis voor Militairen te 's-Gr.a- vc-nhage overgebracht. De „President van Heel". H. M. de Koningin heeft Hare deelne ming doen betuigen aan de famiiie's der omgekomenen van de reddingsboot „Pre sident van Heel'1' en een krans doek leggen hij de haar. Ook werdon de slachtoffers in den Rot- terdamsche Raad doolr den burgemees ter herdacht. De Hanze. Woensdagmorgen ving te 'a-Gravenhage de Centrale Raadsvergadering aan van de Hanze in hef Bisdom Haarlem. Te negen uur wejd in do parochiekerk van den H. Jaeobus in de Parkst,raat een H. Mis opgedragen door den zeereerw1. hondsadviseur rector J. G.'Jansen. Tegen elf' uur werd in een der zalen van den Dierentuin de vergadering van den Cen-' tralen Raad doo,r den bondsvoorzitter, den heer O. J. G. Struyeken, geopend. De heer II. 'J. Botrghols begroette na mens de afdeeling Deyn Haag als voor zitter dey Haagsche afdeeling allen, Waar na plechtig de nieuwe geestelijke advi seur, rector J. G. Jansen, werd geïnstal leerd. Alsdan hield 'de voorzitter cei) rede, waarin hij 3en toestand in den middenstand beschouwde in dc huidige tijdsomstaandigheden. Vervolgens wejden tal van huishoude- Djkezaken afgedaan. 'Uit bet jaarverslag van den penning meester den hee,r Joh. O. L. Wijdeman, inemoreepen wij het volgende Wederom mogen we na afsluiting van het vereenigingsjaar 1920 constateeren, dat de Bond financieel vooruitgegaan is, doorddien de ontvangsten in dit tijdvak de uitgaven hebben overtroffen met f2.798,511/2. Van het voorafgaande vereenigingsjaar resteerde na afloebaarstelling van de oudcj Obligatieleening, een batig saldo vari f 1143.O41/0, zoodat deze beide saaldi te zamen f3941.56 voort te gaan met het afdoen van onde schuld. Het Hoofdbestuur heeft dan ook ge meend te moeten gebruik maken Van de machtiging, verleend d,oo[r den Centralen. Raad op 27 October .1920, en heeft op 29 Maart 1921 bij de Hanzebank geheer afgelost de oude schuld van het voormalig orgaan „De Haarlemsohe Hanze" bedra gende f 3561,44. Hiermede heeft de Bond zich bevrijd van alle oude schulden, en kan hij nu een begin maekn met de vorming van een eigen vereenigiug'sbezil. De ervaring toont aan, dat men ook in het vereenigingsleven rekening' (Rent te houden met tijdelijke „depressies", en juist om dergelijke perioden door te komen zonder kennis te maken met ernstige fi nancieele moeilijkheden, zal hst steeds gewenscht zijn te kunnen beschikken ovei eenigen ruggesteun. De begroeting b.v. staat min of meer. in dit teeken. Het Engelsche stoomschip „Oa.uk- field", dat in het dioogdok alhier is her steld, zal wel naar Vlissingën vertrekken, maar daar er 'tweemaal beslag op is ge legd zal het voorloopig daal' nog rnoeten blijven lig'gen. Het bestuur van den R.-K. Vrou wenbond alhier heeft den Weleerw. heer kapelaan Bekkering weder bereid gevon den, den liturgischen „cursus, welke zich den vorigen winter in zulk een gT-oote belangstelling mocht verheugen, voort te zetten. Waarschijnlijk zullen half No vtmber de .14-daagsche lessen weer aan» gevangen worden. De heer G. Jurry, hoofd der open hare U. L. O.-school te Vlissingen, vroe ger hoofd eener openbare school te 'Ter neuzen en daarvóór onderwijzer" te Goes heeft wegens gezondheidsredenen eervol ontslag gevraagd tegen -4 December. Gisterenmiddag tegen 5 nur ontstond een storing in de stroomlevering voor 8e elactrische trams, waalrdoior zoowel «ie train VlissingenMiddelburg als die van Vlis singen naar het station ruim een uur stil stonden, wat vooral met den Donderdag aan zeer velen .groot ongemak bezorgde Enkelen keerden per trein huiswaarts. Tot plaatsvervangend lid vau het Scheidsgerecht voor de ambtenaren dezer gemeente is herbenoemd de heer J. J. van Leeuwen, welke benoeming is aangenomen Benoemd tot lid Van de District,, ccmmissie vtn het Fonds tot aanmoedi ging cn ondersteuning van den gewapen den dienst in de Nederlanden, de hee I'. Smit, zulks ter voorziening in de va cature-J. K. Verhoek. - In verband met periodieke affcrej ding van de heeren F. J. Tierie en M. Rcose, resp. als lid en plaatsvervangend lid van het scheidsgerecht voor «le werk. lieden, sal op Vrijdaa: 4 November a.s., ter voorziening van die vacatures, een stemming plaats hebben. - De eerste conferentie van den poli- lieken cursus was gisterenavond tamelijk bezet met vrouwen, mannen schitterden schier geheel door afwezigheid. De Zeers Eerw. heer pastoor Jiad den conferencier doen weten, dat hij tot zijn spijt belet was aanwezig te zijn. Van u© 7 bestuurs leden der R.-K. kiesvereeniging waren verschillende wegens dringende redenen' afwezig, twee zaten er onder het gehoor «1 één, de secretaris, zat aan de bo uurs tafel, om den houder van .den cursus in te leiden. De eerste conferentie liep over de nood zakelijkheid van eenige algemeeae 'poli. tieke kennis, die voor de vrouwelijke kie zers noodig is om het kiesrecht te kunnen uitoefenen zooals het Roomsehen burge ressen betaamt. Boven alles staat, dat onze politieke actie worde beheerscht door de gedachte, Gode de eer te geven in den Staat, die Hem 'toekomt. Hol parool is dus vóór alles: stemt Katholiek. De conferentie duurde ongeveer een uur. Daar deze conferentie eigenlijk reeds 20 October had moeten gehouden wor.. den, is de tweede conferentie bepaald op I November a.s. Heinkttiszaiid. De leesbibliotheek zal in plaats van 30 October nu 13 Noveiffi- bei' a.s. op de gewone wijze geopend wolf den. Rilland. Woensdagmorgen, kwam een vrachtauto van dhr L. uit Wemel- dingiei dei hoogte afrijden aan den Stroo- dnrppolder alhier. Van de richting Ril land kwam] met paard en kar een zekere Klap van paaide; deze ging! aan de rech terzijde van den weg om de auto le laten passeeren Toep deze echter vlak bij hem' kwant, Sprong liet paard op zijde ggi voor da c'hauöeur zijn auto tot staan kon bren gen, kwamen man en paard er onder, Wonder boven wonder kwaim de man er ongedeerd van onder, alleen eönige klee- dingstukken waren kapot. Heit paard wer den drjei pooten afgereden, zoodat net sar .plaatse moest worden doiodg' -chioten. Geen van beideln hadden eenige schuld aa,n het ongeluk. JZ) Koewacht Door -eenige jongelieden uit deze gemeente ;is ete-n tooneelvereeniging opgericht. Naar' wij v-etneimen bestaat het voornemen, met de a.s. Kerstdagen da eerste- voorstelling, te geven. - De- toresn van de meuwe kerk. is vol tooid. Hij is 45 M. hoog: en niet met. leien, maar mat roode pannen gedekt. Woni*E'honw. D-e 'Minister van Arbeid heeft góed-: gevonden dat de volgende, vroeger toege kende, bijdragen voor woningbouw, zullen worden uitgekeerd aan de .gemeenten: Groede ten behoeve van de Vereeni- ging „Breskens Vooruit" f 4967 (beschik baar te stellen gedeelte der bijdrage 1h)~, Ivruiningen .ten behoeve van J. Jans sen Pzn. f 1590; Oostburg ten behoeve van P. Daansen f 1904 (73 gedeelte). RETRAITES VOOR DAMES. Retraitehuis Uden. 25 D-ec. Meisjes .uit den werkenden stand. 1013 Dec. Meisjes uit den werkenden stand. 19—22 Dee. Boerenmeisjes. .2731 Dec. Gereserveerde retraite. 69 Jan. Meisjes uit den werkenden stand. 10—13 Jan. Boerenmeisjes. 1619 Jan. Ongehuwde dames midden stand. 2023 Jan. Voor eventueel aan te vra gen retraite. 2427 Jan. Tertiarissen. Geslaagd voor radio-telegrafist le ld. de heer G. C. Dalman, leerling van den eursus-Frelier. Dinsdag werd tot onderwijzeres aan de- openbare school te Nieuwerkerk (S. D.) benoemd mej. J. W. van Damme, rife delijk onderwijzeres aan de O. L. school te Borssele. Slecht op de hoogte. Men schrijft aan „Het Wolk Te Wjlhelminadorp hadden zich een ■groot aantal leerlingen, allen beneden 18 jaar, voor het vervolgonderwijs opgegea ven. De lijst met leerlingen ging .naar de Inspectie te Middelburg, waar bijna -allen geschrapt werden, omdat volgens den in specteur de 'leerlingen jonger dan 15 jaar moesten zijn. Pogingen, door de afd-. Goes van den Bond van Ned. onderwijzers op verzoek der ouders gedaan, om den In specteur van het onjuiste van zijn ziens wijze te overtuigen, bleven zonder resul taat. Door deze bondsafdeeling is daarop te legrafisch het oordeel van den minister van onderwijs gevraagd en diens bemid deling ingeroepen. Uit het daarop van 'den minister ont vangen antwoord blijkt, dat bij vervolg onderwijs t'wee klassen 18 jaar moo-en zijn-, terwijl de meening van den inspec teur minder 'juist werd geacht. Voor den winter is het nu echter te l.aat gewor den. J. B-. 's-Hwrenhoek. Uw stuik, kan oamt»- gelijk vandaag! of Zaterdag g©Q-liaatst wor den. Brief volgt. Red. 1

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 2