DONDERDAG 20 OCTOBER 1921 NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT RUSLAND SPANJE DE BALKAN AMERIKA. Korte Berichten. ÖII^NENLAND. UIT ZEELAND. MIDDELBURG VLISSINGEN GOES KOLONIËN Sociale Berichten. ONDERWIJS. Kunst en Wetenschap Ulster wapent 'zich. LONDEN, 18 Oct. Uit .Ulster wordt bericht, dat reeds 100.000 oud-soldaten zich wapenen om tegen Sinn-Fein op .te treden. Een oproep der Russische geleerden. Het congres der Russische geleerden te Praag is in tegenwoordigheid van minis, ter Benes en andere toonaangevende per soonlijkheden gesloten. De laatste daad van het congres was een oproep tot de beschaafde wereld, waar in de nadruk wordt gblegd op de oninen- schelijke vervolgingen, waaraan de Rus sische geleerden van de zijde van het sovjet-regime zijn blootgesteld en waarvan zelfs in het 'tsaristische Rusland geen .voorbeeld hekend is. De Russische geleer den hebben ongelooflijk geleden, wat tot hun fysieken ondergang heeft geleid. De [verschrikkelijke moorden, begaan op ge leerden, als de professoren jn de politieke [Wetenschappen Lazarewsky en Tiehvinsky, die wegens hun wetenschappelijke werk zaamheden op aanstichten der sovjet- regeering gefusilleerd zijn,, zjjn zonder yoorbeeld in de geschiedenis. Het congres heeft besloten, een paecta- gcgisch instituut voor de vorming van onderwijspersoneel op te richten en heeft het reglëment voor den hond van Russi sche academische organisaties in het bui tenland vastgesteld. Deze bond zal zijn zetel te Praag hebben. Generaal Kcernpatkin vergiftigd. Een bijzondere correspondent van de S Matin" die thans in Estland vertoeft, meldt, dat generaal Koeropatkin, de vroe gere opperbevelhebber van het Russische leger, door de bolschewiki is gedood Dc correspondent verhaalt, dat in den herfst van het vorig jaar een aanvang was gemaakt met de vorming van een bijzonder rood leger, teneinde op de Indische grens ite opereeren. De sovjet-regecring ven.-eli te het advies omtrent deze krijgsplannen jn te winnen van generaal Koeropatkin wegens diens buitengewone kennis der militaire kaart van centraal-Azië. Kie- ropatkin echter weigerde aan het verzoek van Trotzki gehoor te geven. „Daarop", zegt de correspondent, „werd volgens berichten uit betrouwbare bron, bevel gegeven pin den generaal uit den weg te ruimen. Koeropatkin .werd vergiftigd." Aanslag op .Ministers. MADRID, 18 Oct. Na afloop van een feestmaal werd een bom in de zaal gewor pen, waardoor verschillende ministers zijn gewond. De operaties in Marokko. De kabinetsraad heeft Zondag zitting gehouden ter bespreking van het plan van actie in Marokko. De aan generaal Berenguer te geven instructies werden op gesteld en goedgekeurd. Generaal Berenguer 'is met zijn staf ite Tetoean aangekomen. In antwoord op een begrootingsrede van den groot-vizier Verklaarde de generaal, dat den opstan delingen een voorbeeldige straf te wach. ten staat. Griekenland en Turkije. •Wij hebben reeds gemeld, dat de Griek- eche premier en zijn collega van buiten, landsche zaken naar Parijs zijn vertrok ken, om advies in te winnen over een eventueele hervatting van het offensief In Kl'ein-Azië, zooals het van Griekseho zijde heette. Volgens do Parijsche uitgave van de j,Chicago Tribune" echter zouden er te Parijs geheime onderhandelingen tusschen "de Grieken en de Turksche nationalisten gevoerd worden tot een sluiten van den yrede. Bekir Sami Bey, die in Maart van 'dit. jadr het 'PranschTurksch accaord onderteekende, bevindt zich thans ook te Parijs, maar poogt zijn verblijf aldaar ge heim te houden. Men meent, dat Briand bereid zon zijn als bemiddelaar tusschen Grieken cn Tur ken op te treden. De ontevredenheid in Griekealaud neemt steeds toe, de economische cn fiaan- cieele toestand is er slecht, zoodat de Grieksche premier algeheele volmacht zou hebben om met de Turken tot een aecoord Ie komen- („Msbd.") De dreigende spoorwegstaking. Volgens de laatste berichten uit arbei derskringen bestaat er een zekere hoop, dat het wellicht nog, zal gelukken iet gevaar voor een dreigende algemeene Bpoorwegstaking, die ongekende afmetin gen zou kunnen aannemen, af te wenden. INaar het heet, zou 'de regeering bereid zijn haar bemiddeling aan te bieden. Uit Halle wordt gemeld, dat daar een staking van spoorwegarbeiders dreigt uit te breken. Bij een stemming in de voor ste werkplaatsen stemden meer dan 1000 arbeiders vóór en slechts 2(X) tegen star fctng. De proeven op de Zweedsche staats spoorwegen en met turbine-locomotieven van Zweedsche uitvinding zijn zeer goed jgeslaagd. Wat het gebruik van brandstqf betreft, was dit ongeveer de helft van een gewone machine. De Zweedsche hulpexpeditie naar Samara in Rusland zal reels tegen liet einde van deze maand gereed zijn om Stockholm te verlaten. Bij het vertrek pilt Petersburg zal de (rein uit 38 wagons bestaan. Dc „Popolo Romano" mel.lt, dat bij de jongste gevechten tusschen fascisten en communisten te Paderno bij Cre-ma, twee personen gedood weiden. Het aantal gewonden moet zeer groot zijn. Het aantal werkloozen ia Denemar ken bedroeg de vorige week 54.701 tegen over 53.083 de week te voren. De toene ming is voornamelijk het gevolg van de malaise in de tabaksindustrie- TWEEDE KAMEK. Zitting, van Woensdag 19. October. De heer Kleerekoper (s.-d.) vraagt ver lof tot het houden van een interpellatie over bet ontslag van een politieagent te Breda. Op dit verzoek zal morgen wor den beslist. Daarna is aan de orde de nominatie voor den Hoogen Raad. Nummer 1 wordt mr. dr. Schepel, pre sident van het Hoog Militair Gerechts hof; 2. mr. Van Geleijn Vitringa, raads heer b. h. Haagsche Gerechtshof; 3. mr. Slotemaier, raadsheer b. h. Gerechtshof te Amsterdam. Voortgegaan wordt met de behandeling van de wijziging der Zegelwet. Het amendement-Oud, om f 50 van de zegelkosten op een aanvraag om Konink lijke goedkeuring op de statuten te resti- tueeren bij niet-goedkeuring, wordt over genomen. Het artikel zelf met de bepa ling, dat f 50 zegelrecht wordt geheven. Wordt aangenomen met 57 tegen 1G st. Het ontwerp wordt aangenomen met 47 .tegen 28 stemmen. Aan de orde is de interpellatie-A'. P. Staalman (c.-d.) omtrent onderste.uning van gedurende de mobilisatie afgekeurde militairen. Interpellaat betoogt, dat zijn motie van 29 Juni 1920 inzake ,de ondersteuning niet werd uitgevoerd, omdat alleen uit- keeringen ineens en geen jaarlijk'sche uit- keeringen werden gegeven. Minister "Van Dijk antwoordt, dat de regeering aan uitkeeringen ineens om financieele en administratieve overwegin gen de voorkeur gaf. Spr. is niet bereid, een ander standpunt in te nemen. De heer Staalman is over het antwoord van den minister teleurgesteld. Men had op een vaste uitkeering gerekend. Nu hem gebleken is. dat deze minister het door zijn voorganger ingenomen stand punt blijft bandhaven, dient spreker de volgende motie in De Kamer, van oordeel, dat in overeen stemming met de door haar op Jan. 1920 aangenomen motie, een voortdurend vol doende ondersteuning moet worden ver leend aan tijdens de mobilisatie afgekeurde militairen, dan wel bij overlijden aan kun weduwen en weezen, verzoekt den mini ster van oorlog alsnog daartoe strekkónde inaatregelen te nemen en voorts in te stel len een deskundige commissie, van beroep en onderzoek naar de ingekomen bezwa ren tegen de genomen beslissingen en tot nader advies omtrent de voor de onder steuning te treffen, en gaat over tot de orde van den dag. Ock de heer K. ter Laan (S. D nn-mt geen genoegen met het antwoord van den minister. De heer Schokking (O.-II.) dient de volgende motie in: De Kamer, van oordeel, dat het wen- sebplijk is, de uitvoering van de door haar op 29 Juni 1920 aangenomen motie-Staal man in ruimeren zin ,te herzien, spreekt als haar gevoelen nit, dat moet worden overgegaan tot de instelling Van commis sies, in den geest van de gewestelijke commissies van beroep voor kostwinners vergoeding, bij welke commissies beriep zal openstaan voor de gevallen, die zijn afgewezen, alsook voor de gevallen waar bezwaren bestaan tegen de toegekende bedragen, doch is bereid na de toezegging van den Minister om in de commissie van onderzoek ook' het burgerlijk clement op te nemen, zijn motie in te trekken De heer K. ter Laan neemt hiermede geen genoegen en neemt de motie over. Over beide moties zal hedenmiddag bij den aanvang der vergadering w-rden gestemd. \fwezigV Kamerleden. Wegens verblijf in 'liet buitenland Is Mgr. Dr. W. H. Nolens voortoopig ver hinderd de vergaderingen van de Tweede Kamer hij te wonen. Liquidatie Zuivelkanteer. De Minister van Landbouw enz. heeft met ingang van Dinsdag j.l. opgeheven de Commissie belast met de liquidatie van het voormalig Zuivelkautoor en eervol ortslag verleend onder dankzegging aan de leden dier commissie, te weten de heeren K. Huysinga, O. Reitsma en Dr. A J. Swaving, allen te 's-Gravenhage. Die Militie-lichting 1922. 25.600 mm. Krachtens Kon. besluit bedraagt de militielichting 1922 25.600, waarvan 606 voor de zeemilitie worden bestemd. Dc RJjjlminkomsfexbelasting. Ook dienstboden aangeslagen. De loonen van vele dienstboden zi|h nu zoo hoog geworden, dat deze met een be drag voor kost en inwoning de f 800 be reiken of oversckrijden. De administratie van de Rijksink'om- stenbelastin'g is daarom begonnen ook dienstboden in de belasting aan te slaan, zoc meldt de „Avp.". Dc zaak-Wesselingh. Een nieuwe Commissie van Onderzoek. In een zeer druk bezochte vergadering der R.-K. ICiesvereeniging Rijkskieskring 's-Gravenhage, Dinsdagavond gehouden, kwam aan de orde de volgende motie vau het bestuur „De R.-K. Iviesvereeniging Rijkskies kring 's-Gravenhage, in huishoudelijke ver gadering bijeen op Dinsdag 18 October 1921; gehoord de mededcelingen van het be stuur deelt de overtuiging van het bestuur, dat de heer C. D. 'Wesseling niet langer kan worden "beschouwd als vertegenwoor diger van de 'katholieken van 's-Graven hage in de Prov. Staten van Zuid-Hol land en den gemeenteraad vau 's-Graven hage; en stelt mitsdien den eiscb, dat de heer C. D. Wesseling zijn mandaat als lid der Prov. Staten van Zuid-Holland en van den gemeenteraad ,van 's-Gravenhage zal neerleggen". De vergadering besloot na uitvoerig de bat, een commissie te benoemen, welke dr vraag zal onderzoeken of de heer C. D. Wesseling nog langer kan worden be schouwd als de vertegenwoordiger der katholieken van 's-Gravenhage in den ge meenteraad van 's-Gravenhage en de Pro vinciale Staten van Zuid-Holland. De vergadering wees tot leden der com missie aan 'de heeren W. Mooyman en Henri Ohr. Jansen. 'Voorts zullen twee leden worden aangewezen door den .heer C. D. Wesseling en twee door het bestuur der kiesvereeniging, terwijl de zes aldus aangewezen leden een onpartijdigen voor zitter zullen kiezen. De heer Wesseling verklaarde, rich on voorwaardelijk te zullen neerleggen bij de uitspraak der commissie, van wier rapport alleen de uitspraak zal worden bekend ge maakt. Uit den Eindhovensrhcn Raad. Een nieuwe zaak-Van Best'? In het -„Eindhovenseh Dagblad" hnd- iden berichten gestaan, dat Mr. Dr. Jan van Best tijdens den vroegeren raad van Oud-Eindhoven aan de gemeente erou- den verkocht voor f31.000, die .geschat waren op f 10.000, dus met andere ivoor- den als zou Mr. Van Best geprofiteerd hebben van den duren verkoop aan de gemeente van gronden, die thans nog ongebruikt zijn. In de laatste zitting van den Eind- hovenschen raad is deze zaak thans be sproken. Mr. Passtoors maakte de opmerking, dat het vroegere lid en thans wethouder fan Best geheel vrijuit ging, daar de oude raad' dit besluit genomen had. Spreker laakte het persoonlijk en insinueerend geschrijf van het ,„E. D." en nam de verdediging van Mr. v. Best in een welsprekend be toog op zich. Mr Dr. Jan v. Best echter ging verder en wilde uit den tegenwoordigen raad een oommissie gekozen zien, die het geval zou onderzoeken. Hoewel vele leden 'zulk's overbodig achtten als zijnde buiten de be voegdheid van dezen raad, werd er ten slotte toch toe besloten en werden in deze commissie gekozen de leden De Broeckert (V. D.), Staal (R.-K.), De Jonge (S. D. A. P.), v. d. Put en Kaupp (R.-K).; De be.'dt laatsten waren lid van den ouden raad van Eindhoven. („Centrum"). Archief en Oudheidskamer. f Volgens haf aan liet gemeenleivarslg over 1920 toegevoegde verslag van den ge meente-archivaris waren de resultaten van liet archief te Middelburg ook dit ]aai jiiet onbelangrijk. Van vWfci belang waren d© aanwinsten voor den historisch-tapo- grafischen atlas, welke mogelijk waren doordat dc archivaris in de gelegen haid ;werd gesteld, uit de nalating5chap van en kunstschilder J. H Iioltestelle een (keuze te doen vau kaarten, teekeniingen en foto's, betrekking hebbende op Mid- elbirrg'; o.a. waren Jaar teokeningen bij van de omgeving van 'te voormalige Slijkpoort, waai-van anders geen afbeel dingen bestaan. Uok uit den boedel van wijien jhr. mr. A. van Rejgersörg Ver- .sluijs werden belangrijke teekeiiingeni ont vangen, en van jhr. J. Reigersberg Ver- «Inijs een wapenkaart van de burge meesters van Middelburg, tot jhr. Van den Brandeler, den voorganger van den tegen- woordjgen burgemeester, toe. Voor de oudheidskamer waren de be langrijkste aanwensten, die uit het legaal van don heer jhr. mr. A. van Reijgersberg Versluijs, in zonderheiJ zoowel uit hiisto risch als nit artistiek oogpunt-een pastei portret van J. Waieran Sanders, die in ■1706 en 1709 burgemeester van 'Middel burg was, geschilderd door E. Yrillan't Het is tevens het laatste werk van dazen in 1834 te Rijnsel geboren en 1896 te Lei den overleden kunstenaar. Verder nit dit legaat een schilderij voorstellende hielt schip Nieuwhoorn voor Rammetens, var rende onder de Middelburgsehe vlag en een wapenbord van het geslacht Verslmgs mi ©en van het geslacht Herzeele. Door Geid. Staten zijn bij- den Prov, Stooinbootdiionst oip de Wesierschelde be noemd mei ingang' van 1 November tct machinist P. F,. Streefkerk en lot stok'el- J. Brasser beidien te Vlissingen. .Woensdagavond vergaderd*' de R.-K. Vnlkübïnd, afdecling Goes, in de zaal van bet „Slot Oostende". Van de 128 leden waren 21 leden aanwezig. Van bet bestuur ontbrak de voorzitter, wegens ziekte; de penningmeester wegens uïtste- uigheid, de vice-voorzittcr zonder eenige kennisgeving, terwijl er twee vacatures wa ren. Dientengevolge zaten aap' de be stuurstafel alleen de heeren v. d. Voort en De Guchtenaere. Nog namen (laaf plaats de Zeercerw. heer pasloot als belang stellende de geestelijk-adviseur, kape laan Bangert was rwegens ziekte niet aan wezig en de heer J. van 'Empelcto uil Amersfoort, die het levensverzeikte rings'weirk der maatschappij „Concordia" uitgaande van de R.-K. arbeidersbewe ging, hier zou komen bekend maken. De beer v. d. Vooft, secretaris, o-pendo daarop de vergadering met den christo- lijken groet en heette allen, niet het minst den Zeereerw aarden heer pastoor en den heer Van Empelen welkbm. Daayop las hij dc notulen der vergadering van 18 Ferhn- ari die zonder opmerkingen werden goed gekeurd. De ingekomen stukken, die meeslt alle aanvragen om steun inhielden voor zaken en afdeelingen buiten. Goes, inoesten wegens de schrale kas voog kennisgeving worden aangenomen. De heer De Guchtenaere bracht een zeer goed opgesteld en uitvocjpig verslag uit van zijn bijwonen van dc vergadering van den Centralen Raad te Haaiplem op 6 April j.l. waa,rvoor hem door den voor zitter namens allen oprechte dank werd bracht. De heeren De Guuhtenacfc en Bos trachten bij monde van laatstgenoemde, verslag nit, van hun onderzoek der jaar rekening 1920, krachtens besluit der vori ge vergadering en hadden die behoudens een paar aanmerkingen, in orde bevon den, n.l. in ontvangsten verm'eldende f 666.35, in uitgaven f 6623.171/a, goed slot alzoo fAS-lD/s. De voorzitter bracht den heeren dank voor hun arbeid. Daarna had de verkiezing plaats van 2 bestuursleden (vacature Wi. Stieger en J. van Riet). Slechts in ééne vacature werd voorzien door de verkiezing van J. Walrave, die de benoeming aannam'; met 11 tegen 10 stemmen werd besloten de vervulling de,r andere vacature aan te benden tot de volgende vergadering. Pij de rondvraag werden eenige vragen gesteld (o.a. om door bemiddeling van den Volksbond van het gemeentebestuur ge daan te krijgen, de stadspompen, diet hier cn daar staan, weej in werking te stellen, verder om voortaan de leden niet alleen per advertentie maar ook door een convo- catiebiljet ter vergadering op te roepen) die de voorzitter ter welwillende over weging aan het bestuur beloofde voor te leggen. Daarna, hield de heer Van Empelen, inspecteur van „Concotrdia', een welspre kend betoog om het met de verzekering aan te toonen in het algemeen maar bijzonder de verzekering, fep sluiten bij de maatschappij welke door een voor de R.-K. arbeidersbeweging is opgericht als uitvloeisel van het mandement van het episcopaat en thans 'de verzekering mag betten van de Federatie dof Diocesane R.-K. Volks- en Werkliedenbonden in Ne derland. „Concordia" is' et niet om winslt te maten, maar om de R.-K. arbeidersbewe ging te dienen. Daarvooft- is zij gesticht t.n daarom geeft zij in afwijking met alle andere maatschappijen vrijdom van premie betaling in kwade dagen van ziekte, werk loosheid, enz. zonder dat de rechten vaii den verzekerde op de maatschappij ein digen. De rede werd met aandacht aangehoord en ,3e heer Van Empelen doop den voor ter namens de vergadering bedankt voor het gesprokene, waarna de heer v. d. Voort de vergadering sloot met den chr. groet. 6 Miss Hamida. Gisterenavond gaf Miss Hamida in de goed bezette zaal van de „Prins van Oranje" een seance in telepathie, sugges tie en hypnose. Wij hebben wondere staal tjes gezien. Toch hadden de seances veel mooier en voor het publiek veel aardiger kunnen zijn, indien het wat stiller in de zaai geweest was. Vooral bij de proeven van suggestie kwam dit tot uiting. Hoe wel Miss Hamida verscheidene malen ver zocht om absolute stilte, .bleef het rumoe rig, vooral achter in de zaal. Men veroor loofde zich daar ook wel eens minder welvoegelijke uitdrukkingen. Zooiets moest toch eigenlijk niet voorvallen. Men be derft het niet alleen voor anderen, maar ook voor zichzelf. Men maakt, dat in dien men zoo voortgaat Goes binnen korten tijd van dergelijke genotvolle avon den geheel verstoken zal Zijn. Bovendien eischt de beleefdheid, dat men aan een verzoek óm stilte voldoet. Wij willen hopen, dat zooiets niet meer zal voorvallen. Thans zullen wij nog iets mededeelen over de seances zelf. Nadat Miss Hamida aan het publiek me degedeeld had hoe men een opdracht moet laten uitvoeren, verwijderde zij zich uit <le zaal, opdat de verschillende opdracht gevers hun opdrachten bekend zouden kunnen maken. A:s dat gebeurd is treedt zij de zial weer binnen, teneinde allereerst een ge heime opdracht uit te voeren De geleid-' ster dacht echter niet regelmatig en sterk genoeg, zoodat Miss Hamida de opdracht niet kon volvoeren. De tweede opdracht slaagde schille rend, alsook de meeste volgende. Het is niet doenlijk, al deze opdrachten te vermelden. Vermelden wij alleen een «eahce, waarhij wij' zelf als geleider dienst deden. Zoodra Miss Hamida ons bij' den rech terpols had vastgegrepen, togen wij aan het denken. Sterk denken was noodzaak en vooral logisch denken. Zij verliet het tooneel en begaf zich naar een heer in de zaal. Deze heer leidde zij' de zaal door n.Vtr het tooneel,* haalde daar uit zijn rechter zijzak een boekje en legde dat op tafel. Nu kwam het moeilijkste. Zij moest bladzijde voor bladzijde omslaan int zij aan bladzijde 14 was. Daar moest zij een kaartje, dat daar lag, grijpen en aan den heer op het tooneel overhandigen. Deze opdracht werd stuk voor stuk goed en vlot volbracht. Na de telepathische seance, waarbi' Miss Hamida meermalen een luid applaus iri ontvangst had te nemen, werd eenige oogenblikken gepauzeerd. Na de pauze kregen we cardigeg taaltjes van suggestie te zien. Zooals wij reeds meldden gelukte de massa-suggestie niet geheel en al. Eerstens om bovenvermelde oorzaak, doch ook het licht was een groote oorzaak. Het was niet mogelijk, Miss Hamida goed in haar oogen 'te staren. Daarbij kwam nog dat, naar pnze mee rling, de monschen zich niet voldoende overgaven. Wij hebben het toch zien ge beuren, dat in een volle zaal bij de eerste massa-suggestie ongeveer 150 personen de handen niet los konden krijgen. Bij de tweede suggestie waren er slechts 10. Toen wij aan verschillende personen vroegen, waarom ze nu bun hon den wèl los konden krijgen, antwoordden zij„Ik wil niet naar het tooneel". Wij vermoeden, dat dit ook gisterenavond bij velen het geval was. Toen er ongeveer een 10-tal personen op het tooneel waren, bracht zij deze onder suggestie, hetgeen slechts bij enkelen goed gelukte. Daarna voerde zij hier haar seances mede uit. De aardigste was wel dezeEen persoon werd onder suggestie gebracht. Miss Hainida telde tot 3* toen verbeeldde hij zich juist 6 jaar gewor den Je zijn en was zeer verheugd. Voor zichtig .ging hij het tooneel af naar een persoon in de zaal, die hem gesuggereerd was als zijn vader. Daarvan kreeg hij een speelpoppetje en was toen zoo blij, dat hij allen in zijn nabijheid omhelsde. Weer op het tooneel teruggekomen begon hij met het poppetje te spelen. Vervolgens kregen, we nog het werken met haar eigen medium, den heer Garmo, re zien. Zij bracht hem, terwijl hij achter in da zaal zat, vanaf het tooneel in slaap. Ock bracht zij hem in een toestand van Htale verstijving, hetgeen wij ten over vloede hebben geconstateerd. Tot slot gaf Carmote zien in welken staat van gevoelloosheid hij verkeerde door auto-hiypnose. Hij liet de vlammen van met petroleum gedrenkte in brand gestoken doeken tegen zijn lichaam aanko men zonder de minste pijn ervan te on dervinden. Alles bijeengenomem was het een zeer genotvolle en aardige avond. Mogen, wanneer Miss Hamida op Vrij dag 28 October hier wederom een seance geeft, zeer velen opgaan naar de „Prins van Oranje en mogen allen 'dan inder daad tot het uiterste medewerken tot het welslagen der seances. Wij vestigen de aandacht op de uil- veering van de Zangvereeniging van den R K. Vrouwenbond, welke uitvoering Zondag a.s. plaats heeft en voor bet laatst zal gedirigeerd worden door den heer P. van Hest. De tooneelvereeniging van den R.-K'- Vrouwenbond zal zusterlijk bijspringen om het genot van den avond te verboogen. Verder wordeia den bezoekers en bezoek sters nog tal van verrassingen berell, die wij nu nog niet poemen, maar die eeiï aansporing mogen zijn, de uitvoering jk grooten getale bij te wonen. Zie de advertentie in dit nummer. AxeLD© gemeenteraad heeft Dinsdag besloten, een motie aan dm minister van arbeid te zenden, waarin hij zijn lesdwe- sen erover uitspreekt, dat deze streek nog steeds van watervoorziening verstoken blijtl. Aan den minister van justitie zal gevraagd worden om uitbreiding van de politie in verband met vele di-fsialleia, dio den laatsten tjfd in deze streek voor komen. Salarissen Gemeente-ontvangers. God. Staten van Zeeland veïklaran, dat miet het uitzicht op de vermindering van werkzaamheden der gemeen te* ontvangers in Zeelandeene algemeepe herziening! der jaarweidden van genoemde ambtenaren niet gewettigd is. Pest. Aneta meldt: Blijkens een uit Weltevreden ontvangen dringend telegram is het bericht omtrent pestgevallen in Djocja op Java onjuist. Do pest is jvel toenemende in het Mag:- langsehe. De teruggang der vakbeweging. Over het eerste halfjaar 1921 tijn de cijfers der vakbeweging de volgende: 1 Jan.'21. 1 Juli'21. Yerlies. N. V. V. 225.320 217.845 7475 R.-K. Vakb. 158.052 154.966 3086 C. N. V. 76.488 73.667 2821 A N. V. 51.983 51.150 823 N- A S. .36.375 Het totaal verliescijfer in het eerste halfjaar 1921 is 14.215 leden. GOES. Benoemd tot directeur der Chr, Normaalschool vacature-Pikm de heer W- R Hooit, hoofd der Hervormd©! schóól al hier. C8J Examen L. O. 's GRAVEN HAGE, 19 October- Geslaagd de UaJnas H. F. dc kór te, Kattendijk-i; J. Vis en V. P. M. Sakko* heiden Tholen. Examen Vrq>- «n Orde-Meningen. P-REÜA, 19 October. Geslaagd dn dames. P. M. Snijders, Oud-Vos-emeer. M. Sakko, Tholen. Lichamelijke oefening. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft gelet op art. 20 der beschikking betreffende lichamelijke oefe ning, gezien zijne bescliikknig van 21 December 1918, no. 24846, afd. Lager On derwijs Algemeen, voor het tijdvak van 1 November 1921. tot en mot 31 October 1924 voor de prov. Zeeland aangewezen voor het onderzoek, bedoeld in art. 20, eerste lid, van eerstganoeand.e beschikking de na te noemen personen: Wi. de Graaf, te MiddelburgA. C. Kievit, te Oa-tburg; C- T. Ruben, te Goes. Het gerestaureerde Altaarstuk uit Leidsekendam. Dc Rijksarchivaris A. J. ,A. KI: 1 ment schrijft ons: In kerkelijke kringen begint men gei lukkigerwijze steeds meer aandacht te,

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 2