1 li WOENSDAG 19 OCTOBER 1921 NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT 1 ZWITSERLAND FRANKRIJK SPANJE ITALIË POLEN DE BALKAN AMERIKA. CHINA Korte Berichten. BINNEN LAND- UIT ZEELAND. Middelburg VLISSINGEN GOES 3; li 1 j li 1 1 li I 1 1 1 4 1 il 1 1 1 ;1 3 2 2 2 iff in verband met de onzekerheid' van Lloyil (George's parlementaire werkzaamheden. De Paus en Ierland. Na Zaterdag de H. Communie te babi ïen uitgereikt aan een honderdtal En- gelsche pelgrims, hield de Paus een korte toespraak, waarin Z. H. de hoop uit-, sprak, dat de onderhandelingen over de Iersche kwestie tot oen gelukkig einde zouden leiden. Z. H. verklaarde, tot die intentie de H. Mis* te hebben opgedragen. „Msbd" Ex-Keizer Karei. Uit Bern wordt gemeld: Ingevolge de moeilijkheden, door de Spaansehe regee ring geopperd terzake van het verzoek! van ex-keizer Karei tot toelating en vesti ging in Spanje, overweegt de Zwitsersche regeering de vraag, of zij voor een ilefini-, tief verblijven van den ex-keizer in Zwit serland vergunning zal geven. De honds-, raad heeft besloten, aan deze vergun-» ning de noodige voorwaarden te stellen, waarvan, naar het heet, een zal zijn, de verwijdering van een deel van de hof houding des ex-keizers. De vrouwen in het Zweedsche Parlement. De Zweedsche vrouwen, die voor de eerste maal aan de verkiezingen voor den Rijksdag hebben deelgenomen, zijn talrijk ter stembus opgekomen. Vijf vrouwen zijn tot lid van den Rijksdag gekozen. De fabrieksinspectriee mej. Kerstin Hessel. gren werd door de liberalen als lid der Eerste Kamer gekozen, mej. Elisabeth Tamm door de liberalen voor de Tweede Kamer; mevrouw Agda Ostlund en mej. Nelly Thüring door de sociaal-democraten voor de Tweede Kamer, en mej. Bertha Wellin, een ziekenverpleegster, door de rechterzijde voor de Tweede Kamer. De Batignolles-tunnel. Te Parijs is men begonnen met het afbreken van den tunnel van Batignollss, die zooveel inkt, maai- ook helaas zooveel bloed heeft doen vloeien. („Msbd.") De strijd in Marokko. De dagbladen hechten groote beteekenis aan de reis van den hoogen commissaris naar Te toean. Generaal Beringuez zou operaties voor-, bereiden tegen de geheele opstandige be weging, welke Raesoeli in deze streek op touw zou kunnen zetten. Misschien zou de generaal de krijgsverrichtingen zelf leiden. Italiaansch-Sorvisch eenl'Iiet. Tussehen Italië en Joego-Slavië is, naar een Est-Europe-telegram meldt, een nieuw, conflict gerezen, omtrent de grensafliake- ning van den staat Eiume en de haven van Baros. De grenseommissie was destijds reeds tot een overeenstemming geraakt, maar heeft thans .plotseling haar werkzaam heden gestaakt. Het Italiaansch standpunt is, dat een systeem van gemeenschappelijke admini stratie moet worden ingesteld, waardoos de haven van Baros, in economisch op zicht, deel uitmaakt van den Fiumeeschen staat. Joego-Slavië eischt een absolute ont- ruiming van Baros, welke haven door het verdrag van Rapallo aan Joego-Slavië is toegekend. De regeering van Belgrado heeft reeds de economische blokkade van Eiume afgekondigd. Er zullen intussehen eerstdaags bespre kingen geopend worden tussehen Pasitsj en Delia Torretta, waaraan yermoe lelijk ook Zavolla, president van Eiume, zil deelnemen. Aankomst van Mgr. Lanri. Vrijdag is de nieuwe Pauselijke nun tius, Mgr. Lauri. te Warschau aangeko men. Aan het station werd Mgr. ontvan gen en verwelkomd door de Poolsehe geestelijkheid, aan wier hoofd de kardi naal-aartsbisschop Kalowski en cenigo bis schoppen, die op het oogenblik in War schau vertoefden. De kardinaal hield een toespraak in bet Italiaansch en wenscbte den nieuwen nun tius hartelijk welkom in Polen. Mgr. Lauri dankte bewogen voor de hartelijke ontvangst. Na de plechtige H. Mis, opgedragen in de kathedraal door den groot-aalmoezenier van het Poolsehe leger, gaf de nieuwe nuntius zijn eersten zegen aan de geloovigeu. Russische aanvallen. Uit Warschau, wordt gëmeld, dat. gewa pende Russrachic benden de Roemeensciie grens hebben overvallen en tot do stad Abeiman zijn doorgedrongen. Andere ben den, dje met machinegeweren waiea be wapend, trokken over de Dnjestr bij Cho- tan. De Roemjeensche gendarmen hebben na een gevecht de Russian teruggeslagen. Generaal Jckofl' gearresteerd. Naar de „Times" uit Soiia verneemt, is generaal Jekoff, de Bulgaarsche opperbe velhebber m den wereldoorlog, die na de »t eenstorting van Bulgarije in de groot ste armoede m Duitschland geleefd beeft, Zaterdagmorgen onverwacht in Sofia te ruggekeerd. Hij werd onmiddellijk gear resteeerd en zal den 17d«n Octoüei voor de rechtbank verschijnen. Generaal Jekoff verklaart aat hij slechts de bevelen van zijn overheden uitgevoerd heeft ien beschuldigt ex-Koning Ferdinand dat deze den oorlog verlengd 1 -rit. Hij 19 geheel vrijwillig naar Bulgarije terugge keerd. ofschoon hij Wist, dat hij zich aldus aan een veioordeehng, wellicht tot meer dere jaren gevangenisstraf, b'ootMekle. Zooals men weet. is tegen hem, evenals tegen Radoslavoft en de vroegere minis ters een aanklacht wegens hoogverraad ingediend. De vredesverdragen. Eenstemmig heeft de senaat een amen dement op het vredesverdrag met Duitsch land verworpen, voorgesteld door Walsh van Montana (democraat) en waarin werd gezegd, dat de Vereenigde Staten zich met andere mogendheden zou- verbinden om Duitschland tegen een niet gemoti veerde invasie te -beschermen. Eveneens werd met 62 tegen 6 stem men verworpen een tweede amendement van Walsh, waarin werd voorgesteld, dat de Vereenigde Staten bij een eventueelen onverwachten aanval op Duitschland haar goede diensten van bemiddeling enz. zou den aanbieden. Voor het Leekcn-Apostolaat. De nieuwe aartsbisschop van Baltimore heeft een herderlijk schrijven uitgevaar digd, waarin hij de actie der Katholieke leeken onder leiding van het kerkelijk ge zag toejuicht. Het ieekenapostolaat wordt door den prelaat een noodzakelijkheid genoemd. De Kerk heeft thans de leeken noodig, die in staat zijn onbevreesd in het particuliere en openbare leven voor het Katholieke geloof op te komen en die openlijk dit ge loof tot hun "hoogste goed durven ver klaren. De aartsbisschop zegt, dat de leeken thans in vele omstandigheden meer kun nen doen dan de priester, die niet overal kan doordringen. De ex-keizerin van China. Volgens een nog niet bevestigd bericht aan de „Chicago Tribune" zou 'le moeder van ex-keizer Yuan-Tching zelfmoord heb ben gepleegd tengevolge van een heftige woordenwisseling met de keizerin-dou airière Lung Yu, die er aan vast zou houden, dat Yuan-Tching de dochter zou huwen van president Shu-Chi Tehang In den nacht van Zaterdag? op Zon dag is Fromckiewicz, lid van de Poo-lsche rapatnefóringsmissie te 'Moskou, in zijn hotel vermoord. De verjaardag van den wapenstil stand, zal naar officieel wordt gemeld, in Engeland op meuw worden herdacht door twee minuten stilte in 't geheele land op 11 November "s morgens le eli uur. Een commissie, onder leiding van lord Curzon, is gevormd om de herdenking voor te bereiden. Het officieel programma ts door de regeering goedgekeurd. Üp grond van eon nieuwe stemming onder de arbeiders, die zich in meerder heid voor hervatting van den arbeid heb ben uitgesproken, hebben de verfstoliea- fabrieken van Höchst in Duitschland bet bedrijf hervat. Te Hamilton (Ontario) is eten aibci- •dier in ©an der silo's aldaar bedolven an der neerstortend graan. Eerst na negen dagen slaagde mion er in hem te bevijien. Wonder boven wonder leefde hij nog. tweede KAMER. Zitting van Dinsdag J8 Oct. Ingekomen is de ontslagneming van mr. Treub. De heer Weitkamp (c.h.) biedt zijn verontschuldiging aan voor de onwelwil lende uitdrukking jegens de 8. D. A. P,., Vrijdag door hem gebezigd. De heer Duys (8. D. A. P.) aanvaardt deze ruiterlijke vei outschuidiging. Minister Aalberse verklaart Vrijdag ver beeidelijk te hebben gezegd, dat de uit voering van de motie-Duys inzake ver hooging van de invaliditeitsrente 1"4 inil- licen zou kosten; dit zal 9 millioen zijn. Voortgegaan wordt met de behande ling van herziening van de Invaliditeits wet. De heer Drion (V. B.) verklaart zich tegen verhooging van de loongrens Jot f 3000 met het oog op de bestaande nei ging tot loonsverlaging. De heeren Duys en 8meenk (a.-rev.) betoogen, dat de ver hooging geen werkelijke uitbreiding be- teekent; men normaliseert alleen de ver minderde geldswaarde. Ten slotte wordt het wetsontwerp z. h. st. aangenomen, evenals het wetsont werp tot wijziging der Ouderdomswet. De wijziging van de Steenhouwerswet woidt,. nadat de minister art. 2 gewijzigd heeft aangenomen z. h. st. De suppletoire onderwijsbegrooting wordt eveneens z. h. st. aangenomen. Hierbij zegt de minister van Onderwijs o.a. dat de subsidie aan de gemeente Zaandam voor het nijverheids onderwijs reeds is toegezegd. Na eenige "discussies worden daarna, z. h. st. aangenomen de wetsontwerpen tot wijziging en aanvulling van de nijver heidsonderwijswet, tot verhooging en wij ziging van de bcgrooting van het bouw fonds voor de departementen van binnen landsche zaken en van onderwijs, kun sten en wetenschappen. De suppl. begrooting van financiën wordt zonder discussie en h. st. aange nomen. Nadat het wetsontwerp kosten van vervolging inzake directe belastingen eveneens z. h. s. is aangenomen blijit de kamer steken in de artikelsgewijze behan deling van het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de zegelwet 1917. De vergadering werd verdaagd tot hedenmid- dag. De minister van binnenlandsche zaken heeft een brief gericht aan den voorzitter dei Tweede Kamer, waarin hij mededeelt, dat het bij1 Kon. besluit van 27 Juli 1912 bij de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal aanhangig gemaakte wetsontwerp tot rege ling van het levensverzekeringsbedrijf wordt ingetrokken. De Grondwetsherziening. Het ligt in het plan, dat He Tweede Kamer Dinsdag 25 dezer een aanvang maakt met de openbare beraadslaging over de ontwerpen tot herziening van enkele hoofdstukken en de additioneele artike len der Grondwet. Mr. Baron Van der F.eltz. In de „Vrijz. Dem." wotrdt medegedeeld, dat de afd. Assen van den Vrijz. Dcmodra- tischen Bond aan het Eerste Kame(rlid, Mr. baron Van der Feltz, verzocht heeft zijn mandaat ter beschikking te willen stellen. Mr. Van der FeRz was sinds 1912 aangesloten bij de afd. Assen V. D. B. en daarmede hij de V.-D. pafrtij. In 1916 had de heer v. d. Feltz, V.-D. lid do(r Eerste Kamer, zich aan een herkiezing te onderwerpen. Zijn zetel liep gevaar. Bij de toenmalige Statenverkiezingen stelden nu de V. D.-leiders te Assen aan verschil lende liberale candidaten den eiseh, dat zij, indien gekozen, Mr. v. d. Feltz zouden handhaven als lid der Eerste Kamer. Al dus geschiedde. In 1921 legde de Van der Feltz eegst het lidmaatschap tieï V.D.-partij neep en trad vervolgens toe tot den Vrijheidsbond. De heer bafon Van der Feltz ant woordde op den cisch, zijn mandaat neeir te leggen, dat het regiement dep afd. Assen van den V. D. B. vermeldt, dat tot haar ta.ak behoort het bevorderen van de verkiezing van leden der Prov. Sta ten, doch niet, zich te bemoeien «met de verkiezing van Eerste Kamerleden. Mitsdien beschouwde de heer Van dar Feltz het protest der afdeeling onbevoegd. Levering druk- en bindwerk. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de gemeentebesturen medege deeld, dat de Vereeniging van onafhanke lijke Drukkejrspatroons in Nederland zich heklaagt dat zonder redelijken grond een aantal diukkerijen, welke zich niet onder de collectieve arbeidsovereenkomst ver bonden hebben, door openbare diensten van leveringen wofden uitgesloten. De Minister vestigt dientengevolge de aan dacht op het bepaalde in zijne circulaire van 9 Juni 1917, dat aan werkgevers, die niet door de Collectieve Arbeidsover eenkomst zijn gebonden, druk- en bind werk kan worden opgedragen, mits naar het oordeel van den Directeur-Generaal van den Arbeid de arbeiders bij ben onder geen ongunstiger voorwaarden werk 7,aam zijn, dan bij de leden der collectief contracteerendc patrooneorganisaties. Genoemde Directeur-Generaal is bereid tot het verstrekken van voorlichting om trent de voorwaarden wh.aronder arbei ders werkzaam zijn bij niet onder de col lectieve arbeidsovereenkomst georganiseer de patroons. Tweede-Kamerverkiezing1. De zitting van het Centraal Stembureau tot benoemd-verkla,ving van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in de plaats van den heer J. Th. Hoog veld, die zijne benoeming niet heeft aange nomen, is bepaald op Donderdag 20 dezer des namiddags te 4*/i uur. De verkiezingen en de Vrijzinnig- Democraten. De huishoudelijke vergadering van den Vrijz.-Dein. Bond besloot bij de verkiezin- zingen in 1922 met vier candidaten-lijsten uit te komen. Als eerste candidaat werd aangewezen mr. H. P. Marchint. Tweede candidaat zal zijn een bij referendum aangewezen vrouw. De andere vier plaat sen zullen ook door roferendum worden vervuld. Hef Kamerlid Treub. Het Haagsch Corr.-bureau meldt: Thans heeft de heer Treub gevolg gegeven aan zijn voornemen om af te treden als lid van de Tweede Kamer. Cris's-Enquête-Commissie. De heeren F. G. Waller, E. van Lan- schot en F. Smit, resp. van Delft, Breda en Vlissingen, allen lid van de onlangs ontbonden commissie van advies voor de Kijksk'olendistributie en daarin zitting hebbende gehad als vertegenwoordigers der kolenverbruikers, schrijven aan de „Maas bode" naar aanleiding van het dezer da gen uitgebrachte verslag no. VIII der Crisis-Enauête-Oommissie, dat zij' protes- teeren tegen het feit, dat geen hunner door de Crisis-En quote-Corn missie is gehoord, maar alleen de heeren F. II. Fentener van Vlissingen en W. v. d. Vo-rm, die de im porteurs en producenien vertegenwoordi gen en verder uitsluitend de ambtenaren in 's rijks dienst. Zij verklaren verder, dat het verslag der Crisis-Enquête-Commissie op vele plaatsen onvolledig en onjuist is. De nieuwe burgemeester van Hoorn. De chef van het kabinet van den Minis ter van Koloniën, de Oost-Indische hoofd ambtenaar met verlof, mr. G. J. Bisschop, is benoemd tot burgemeester der gemeente Hoorn. Mr. Bisschop was o. m. secretaris der gemeente Vlissingen van 1896 tot 1900. Op uititoodiging van dem R.-K. Vrou wenbond af Jealinq Middelburg trad giste renavond in het schuttershof voor een tamelijk groot publ ek op den venüaar- u©n illusionist den hoer E. Chmmbly uit Nijmegen die in Je eerste aid ling 10 sterke experimenten ten beste gaf op- het gebied van interessante gooo. ©'vunst, waarvan wij: speciaal noemen de onzicht bare Bloemicnfoe, Magische Rekenkunst en da Oriëntaalscho Wandeiduiven. Na de pauze toonde den heer ühambly ook over AnLi-Spiritistische Experimen ten te beschikken door de aanwezigen hel geheimzinnige Amerikaanscha Cabi net te toonen, waarin het gebonden© Medium plaats nam, waarbij ©an heer uit bet publiek in bet kabmet tegenwoordig was. Tot slot zagen wij 't tot nu toe onge kende staaltje dat verschillende gedachten van het pubhek op raadselachtigen aard in een© geheimzinnig© 7 maal verzegelde brief te staan kwajmien, hetgeen het top punt van onbegrijpelijkheden is. Alles bijeen genomen was het eetp. genot volle avond, de aanwezigen gaven telkens blijken van instemming met het vertoonde. Het gemeenteverslag over 1920. Volgens het gemeenteverslag over 1920 werd met het restaureerde van den koertoren op den hoek Markt—Noord- straat geregeld voortgegaan. De Spits bo ven evieinbodoelden toren, op den slechten toestand waalvan )i«©ds vroeger meer malen werd gewezen, is thans geheel her steld. Als proeve van bewerking werd het beeld, staand© in de de nis van den koer toren gerekend vanaf de zijde der Noord- straat, welk beeld door een slechten staat waarin het verkeert, niet voor herplaatsen in aanmerking kon komen, in de atei iers van de Tdchn. Hoogesehool te Deilt ge- copieerd onder toezicht van prof. A. W|, SVI. Odé, aldaar. Van den gemeentelijken ontsmeitings- dienst werd 59 maal gebruik gemaakt, waarvan 32 maal voor rekenin? uier ge meente en 27 maal tegen vergoeding d-'"t gemaakte kosten. In de Bad-- en zweminrichting werden 20595 baden genomen tegen 20314 in 1919. In de Badinrichting van bA nut was het aantal 932? tegen 115i7.in 1919; van de 'door de gemeente nieuw inge richte, koistolooz© openbare zwemplaats aan het Kanaal werd oen druk gebruik gemaakt. Er werden 29 biljetten van besmette lijke zjekben aangeplakt togen 39 in 1919; van de 29 waren er 19 wegens diphteri- tus en 10 wogens roodvonk. Op de gemeentebegraafplaats weivieri 225 lijken ter aarde besteld, op de Israëli tische één en op die R.-K. 15. verwijl 23 personen elders werden begraven. In bet Gasthuis werden totaal 798 per sonen verpleegd, van wie 65 overled-m; op 31 December waren er nog 53 patiën ten tegen 52 op 31 December, 1919. In het oude mannen, en vrouwen huis waren op ultimo December 60 verpleeg den ©n in het burgerweeshuis 27. De brandweer moest One maal han delend optreden. Door j© politie werden 757 processen- verbaal opgemaakt tegen 831 in 1919. "Wegens dronkenschap bedroeg het aan tal 166. Het aantal leerlingen der openbare lar g«ro scbolen daalde van 1478 op 1441 dat der bijzondere scholen steeg van 1106 op 1158. Het saldo der scboolspaarbankferv be droeg op tlte drie scholen voot onver- mogenden op 31 December 12312.771/2 tegen f 1739.22V2 op ultimo December 1919, voor de beide scholen voor minver mogenden was dit resp. f 3645.5 en f3473.95. Biatricts-arbeiilersbeurs- De directeur van de districtsarbeidersbéure, waarvan correspondenten in iedere gemeente geves tigd zijn, heeft het volgende schrijven verzenden Ik heb de eer U mede te doelen te hebben ingeschreven als werkzoekenden de volgende personen: Lichtdrukker, Opperlieden, Grondwer kers, Schilders, Borstelmakers, Kleerma ker, Schoenmaker, Afbramer, Bankwer kers, Draaiers, Electrieien, Kernmaker, Klinker, Maehinedrijver, Machinist, Pia- nomaker, Vormers, Goudsmid, Smid, Veerslager, Boekbinder, Bakkers, Kok Boerenarbeiders, Controleur, Winkel- en Magazijnbedienden, Pakhuiskneehts, Kel ner, Kantoorbedienden, (manp. en vrouw.) Boekhoudster, Bouwkundig teekenaar. Machine-teekenaar, Huisknecht, (gehuwd), Fabrieksarbeiders, waaronder velen di© geschikt zijn voor allerhanden arbeid en bereid allen loonenden arbeid te a in vaarden. Verdor een bejaarde Huishoudster, Lin nen of buffetjuffrouw, Werkvrouw, enz. Af en toe verneem ik, dat werkgevers gevallen constateeren, dat normaal be taalde arbied niet woirdt aanvaard. Een wtrhlooze die uitkeering ontvangt uit een gesubsidieerde wqrkloozenkas is verplicht passenden arbeid te aanvaarden. Door uwe aanvragen om personeel, hetzij voor tijde lijk of vast werk, aan mij op te geven, voorkomt U fraude en verminderd de werkloosheid. Aangenaam zal het mij zijn als U. personeel noodig hebt, de aanvjraag te mogen ontvangen. Dit vergemakkelijkt de controle. Door mij zal niets worden nage laten om den meest geschikte® arbeider of arbeidster de vacante plaats te doen bezetten. In bet afgeloopen seizoen zijn' niet tuinder dan 56099 zeebaden genomen, tn het gewone bad werden genomen 24.282 baden door heeren en 18.187 door dames. In het volksVad resp. 7857 en 4773. Het lieh isehip „Noord-Hinder", dat door een aanvaring schade beliep en al hier werd binnengebracht, ligt nu bij de werf der Kon. Maatschappij „de SehHde" om de noodige reparaties te ai dergaan. Maandag 1.1. vergaderde de „Hanze", afdeeling Vlissingen. De groote opkomst der leden deed de vergadering gezellig ver] ooj^-ri Het bericht, dat in de nabije toekomst bet Adviesbureau te Goes zal gevestigd worden, waarvan de werkzaam heden werden voorgelezen, werd met ap plaus begroet Een aangenaam debat ont spon zich bij de voorlezing, werd met ap- i-an den Cent.ralen Raad en de bestuurs- afgevaardigden, die de volgende week naar Den Haag zullen rtizen, ontvin gen verschillende opdrachten en goede Wenken; vooral werd er op lapgedrongen, krachtig het voorstel-Leiden, hetgeen do bestrijding, der vliegende winkels beoogt, te ondersteunen. Tot voorzitter werd met bijna alge- meene stemmen gekozen de heer F. vaD -J 21.000 artsen erkend beste versterkingsmiddel voor Zenuwen en Lichaam. Hilst en tot bestuursleden de heeren F. Naerebout en J. Scheepers. Nad ai nog besloten werd dezen win ter een spreker aan te vragen en "het vol gende jaar bij gunstigen toestand der kas het eerste lustrum plechtig te vieren, werd de vergadering gesloten. In de daarop volgende bestuursverga- gadering werd de heer J. Scheepers lot secretaris gekozen en deze functie nu definitief door hem aanvaard. Het Hoor „De Zeeuw" *an „De Zcom" ontleende bericht van de benoe ming van een hoofd der R.-K. Jongens school alhier (vacature-P. van Hest) is beslist onjuist. Er is nog geen nieuw, hcofd benoemd. Ten overvloede zij vermeld, Jat de naam in het bericht van „De Zoom" fou tief was. Het euvel, waarmede vele gasfabrie ken te kampen hebbenkoleubroei en daardoor zelfontbranding der kolen, is ook aan onze gemeente-gasfabriek niet ge spaard gebleven. De kolenbroei wordt aan Verschillende oorzaken toegeschreven wanneer b.v. kolen van verschillende eoort bij elkander liggen, pleegt nog al eens vaak broei le ontstaan. Het juiste van de zaak weet men echter nog niet, wat o. a. hieruit blijkt, dat in de fabriek' te dezer etcde de broei ontstond bij droog, zonnig dus niet broeiïg weer, in één en dezelfde kolensoort en nog wel een soort, die als weinig voor broeiing vatbaar wordt aan gemerkt. De broeiing geschiedt binnen in de opgetaste massa en is voor het oog een tijdlang onzichtbaar, doch zij vErraad't zich aan den reuk door een zoetige ben- zineachtige lucht. Zoodra dit een dag of tien geleden in den kolenvoorraad' onzer gasfabriek werd waargenomen, nam .le directie haar maatregelen en begon met man en macht den berg om te zetten en de kolen over het terrein der gasfabriek tc verdeelen. Een deel der kolen bleek dooi de zelfontbranding reeds ongeveer in cokes te zijn veranderd, waardoor zij voor gasfabrikatie belangrijk minder ge schikt is geworden. De hierdoor ontstane schade wordt echter door verzekering ge dekt en men is thans het euvel te boven. Bij nog zes, zeven andere gasfabrieken in ons land heeft zich in den jongsten tijd! hetzelfde euvel voorgedaan. Donderdagavond 8V4' uur repetitie vau de R.-K. Zangvereeniging „Roomsehe Blijdschap" in de R.-K. Jongensschool, Wijngaardstraat. .Waar dit de laatste re petitie is voor de uitvoering van Zondag avond, is aller opkomst dringend nood zakelijk. - Benoemd tot schatter van de drank lokalen (vacature-Vijverberg) in deze ge meente de heer B. Nieuwenhuize. In de eerste helft der maand October zijn in deze gemeente Ingekomen: Chr. J. van Leussen, arts, van Utrecht, Westwal 18A. van der Laan, kellner, Groningen, Groote Markt 40; L. Ruijsse- naars, hypotheekbewaarder, 's-Hertogen- hoseh, Voorstad 79J. L. Punt, wed. de Korte, 's-Hertogenbosch, Voorstad 79; Jac. van Bremen, opperman, Vlissingen, M. Sm.buurt 49; D-. Meulenberg, mole naarsknecht, Meliskérke, Hinckelingestr. 6; G. A. Kuijstermans, werkman, Zeven bergen, St. Jacobstraat 22: J. de Bad, zonder beroep, Kattendijke, Oude Singel 40; A. Bolders, arbeider, Brunssum, J. A. d. Goeskade 27. V ertrokken: J. H. de Wijs, mandenmaker, naar Zaandam; L. Valkier, bakkersknecht, Wolphaartsdijk; J. J. Ruisaard, huis houdster, Amsterdam; M. Jacobs, aan nemer, Ridderkerk'; J. M. Ossewaarde Wëd. Van Riet, zonder beroep, Vlissin gen E. A. Versteeg, kantoorbediende, Zitrikzee; D. O. M. de Roos, .kantoor bediende, StanddaarbuitenM. Zandee, schippersknecht, Sliedrecht; C. Stok', no tarisklerk, Capelle (N.-Br.); A. H. J. de Wijs, journalist, Teteringen. Hansweerd. Maandag wwrd met goed ga- volg te water gelaten de meuw gebouwde zoöboot groot 1350 ton. Een andere bóót is nog in aanbouw. (Z.) Benoemd tot diiieicteur van de zang- veirieniffing 0. K. G. dhr. M. Huizen te WomolcTÏngte. (Z.) Hord «kV n skerke. De cuFsur voor hét vervolgonderwijs, welkè 1 November a.e. aanvangt mag zich in een bijzonder gjroote' belangstelling verheugen. Niet minder dan 18 jongens en' B meis jes gaven zich tot deelname op. Een' getal dat tot dusver nimmer bereik't' weid ïleinkfDszaitd. Voltallige raadsverga. dering van Maandag 17 Oetobar 1921, 's namiddags te 6 ure. Voorzitter de Burgemeester. Notulen der vorige vergadering goed gekeurd. Jaarwedden ambtenaren van den Bur gerlijken Stand worden nader geregeld' in verband met een schrijven van H. H. Ged. Staten en nu gebracht op f275, in gang 1 Januari 1922. Bij '1 vervolg onderwijs aan do Open bare Lagere School worden benoemd al'if hoold Ihr. A. W. Wisse, de ouderiwijzerk Janses, Verplanke en Bil en de onder wijzeres mej. van Eenennaam. "Als hoofd v. d. cursus in Franache taal wordt benoemd dhjr. A. W. Wisse, tegen vergoeding van f250 per jaar, ingegaan 1 Januari 1921. Mededeelingen worden gedaan omtrent!

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 2