DINSDAG 4 OCTOBER 1921 NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT GOES Rechtzaken. aan de proefstejnming zuilen deelnemen, moeten worden ingediend, te veraderen in den lsten der maand voorafgaande aan die, waarin da Bonds vergadering wordt gchauiden, om ook de meuw-toege- tredenen gelegenheid ce geven zich over de volgorde nit te spreken. Hierna was aan de orde punt 1 der agenda. Voor 'd'e zooveelste maal weid het om liet vergevorderd uur weer afge voerd, waarna de rondvraag volgde; waarbij inlichtingen werden gevraagd over de in uitzicht gestelde politieke cursussen. Wegens weinig blijk van belangstelling 'zullen zfe voorloopig niet nader dan in uitzicht komen. Met den Cbr. groet werd de bijeenkomst gesloten. Alhier is opgericht ten aldeeling van de Nederland-Duits.ehe vereeniging, zdlkls1 op initiatief van den burgemeester, die bereid weid gevonden het voorzitter schap op zich te nemen. Ook heelt dei heer van Woelderen zjeh beschikbaar gesteld op ie treden als voor zitter van de afde-olingen van de Neder- landsch-Fransche en Nederlandsch-Engcl- feche vereenigingen, waarvan do oplicntmg in voorbereiding is. Deze vereenigingen hebben ten doel op geestelijk en maatschappelijk, gebied de banden tusschen de landen onderling te versterken. Zij trachten dit doel ie be reiken o.a. door het doen houden van lezingen, oan elkaar bekend te maken met 'de taal, gebruikten, zttien en gewoonten 'der landen, alsmede dooi' het streven naar wisselwerking op elk gebied van kunst, handel en bedrijf. Gemeenteraad (Slot). Rondvraag. Schoollokalen tegelijk vooropen- baar en bijzonder onderwijs. Door den hee|f Van Oorschot was gohrif-, telijk gevjraagd of het juist is dat de heeT Mol hoofd dep Chr. M. U. L. O. school geweigerd heeft den sleutel vgn de teekenzaal, die ook bij de openbare M. U. L. O. school in gebruik is, af to g'evfen. Het antwoord luidde, dat dit juist is, maar dat gebracht wordt deze kwestie op te lossen. De heer Van Oorschot zegt, dat in- tuss-chen het openbaar onde'rwijs gedu peerd wojrdt. De he,>r Tichelman zeide bij de opening der Chy. school, dat het. Ihlem speet, dat ook niet de R.-K. Mulo- school in hetzelfde gebouw was gevtes- tigd en Spr- vfc-aagt of de heer Tichel man ook' iets gaat gevoelen voor het mooie van het openbaar ondeywijs. (Hilariteit). De heer De Meij zegt, dat ej nog meer bezwaren zijn doof gebrek aan voldoende ruimte ,Zoo moest in school C. een spreek kamer viool' schoollokaal in gebruik wor den genomen. Het was Wel juist gezien Van den heer Van Hal, dat er 10 in plaats van 9 scholen moesten zijn. De Voorzitten zegt, dat hier een mis verstand bestaat, dat zeker zal worden opgelost. De heer Merckens zegt, dat men het gebeurde niet op den heer Mol mag «chuivpn, het .geldt hier een besluit van 'het bestuur de,r Chr. school. Er kwam e«n verzoek in om mede te deelen, wan neer de openbare school teekenles kon gevpn. Het bestuur meende recht te heb ben op bet teekenlokaal, alleen v,an het gymnastieklokaal wist het. dat het voor beide scholen was bestemd. Men wilde zijn recht handhaven, maaj geenszins was het de bgjoeling om te dwarsboomen. De beer Laeynoes zegt, dat de gemeente alleen verpicht is vief lokalen te geven en geen natuurkundig en teekenlokaal. Bij de inrichting dezey lokalen is wel degelijk gezegd door den directeur van gemeentewerken, dat zp voor gemeen schappelijk gebruik waren. Dit ontkent de hoer Mol, ffiaajr de directeur heelt ge tuigen. Toen men schreef aan het be stuur kwam een dooy spr. voorgelezen, brief, Waafin geweigerd werd bet lokaal af te staan. De hoer Van Oofschot zagt, dat als het een misverstand is, het bestuur der Chr. school vooij'loopig teo had moeten gevpn. Maandag a.s. zullen Burg. en iWeth. over deze zaak een conferentie hebbten met 'hot schoolbestuur. (Deze conferentie heeft dus gisteken plaats gehad.Hed.) De wethouder van Onderwijs. Door de S. D. A. P.-fjractic, waren de volgende vragen gesteld: Kunnen B. en W. mededcelen of het verslag in de „Viissingsche Courant" van Vrijdag 2 September over de opening! der bijzondere neutrale school juist is, 'in hoofdzaak; waar dc heer Laernoes, als wethouder van ondeywijs o.a. .het vol gende heeft gezegd „Spreker zelf heeft eveneens met ge noegen de oprichting gezien, cmdat hij aUes wat het particulier initiatief doet, toegejuicht en een groote vijand is van socialisatie. Het particulier initvftef streeft er naar altijd de beste resul taten te verkrijgen, dM i3 hem persoon lijk weer gebleken ook vat het onder wijs betreft. Hij heeft namelijk op een bijzondere neutyale school gegaan en het va,3 plicht van het hoold de beste resultaten te bereiken. Bij het bezoeken van een openbaro school zou den dorgelijke resultaten niet zijn be reikt." Als dit juist is ontvjngen do vragers gaarne .antwoord op het volgende:' Ik hot college van B. en W. eveneens Vpn meening' dat het Openbaai' Onder wijs hier ter stede minderwaardig is, cn dus de daarop geworpen blaam verdiend. Zoo ja, is waar de zoyg' van liet onder wijs is opgedragen aan den wethouder Van onderwijs, deze minderwaardigheid aan den tegenwoordigen of den voyigen .wethouder van onderwijs te wijten. .Waarom is doc<y B. cn W. nooit mede- deeling aan den Raad gedaan van dezte minderwaardigheid v,an het Openbaar on derwijs, maay is in tegenstelling hiermee steeds in de gemeenteverslagen enz. zeep gunstig en waardeeyend over Aa.t onder wijs gesproken, »n waayom zijn of wor den door B. en ,Wi. geen voorstellen tot verbetering van het openbaar onderwijs gedaan. De Voorzitter zegt, dat Burg. en Weth. de eerste vjfaag volmondig met neen be antwoorden en de andeje vragen daarom als niet gedaan kunnen worden beschouwd. De heer Laeynoes wethouder van onder wijs, sluit zich hier geheel bijaan, hij heeft geen woord gezegd ten nadeele v.an do openbaro school of de openbare onder wijzers. Als deze toch zijn woorden zoo opnemen, zou hij haast willen zeggen, ,,wien de schoen past, trekke hem aan". In de door qragers bedoelde verslagen kan spr. niets vindon dan lof over het openbaar onde|rwijs, toch is hij persoonlijk overtuigd, dat het openbaay onderwijs to Vlissingen even goed is als elders. Maar er is verzet tegen den geest, die tegenwoor dig bij dit onderwijs bestaat. Dit blijkt uit de rapporten v,an 6e schoolopzieners, de hoeren mlr. J. H. Thiel en H. C. van Ruiven te Amsterdam en Den Haag, waar uit spr citee.rt. Al moge die rapporten overdreven zijn, er blijkt toeh ontevreden heid uit en men moet noodig de hand in eigen boezem steken. Een bijzondere, neu trale school kan, door de concurent'io ten nutte komen van het openbaar onder wijs en spr. zal alles doen om dit laatj- ste te bevorderen. De hoor De Meij zegt, dat uit deze toe lichting blijkt, dat de heer Laernoes' woorden sprak', die uit zijn hart kwamen en toch moest ieder voorstander van open baar onderwijs vijandig tegenover het neutrale staan. De heer heer Laernoes heeft een grooten trap aan het open baar onderwijs gegeven, en is vooruit geloopen op de resultaten van het bij zonder onderwijs. Spr. meent, dat de v^aag gesteld moet worden of de heep Laernoes nog langer is te handhaven als verdediger van het openbaar onderwijs. Hij zou gaarne zien, dat rechts de2e zaak door de linksehe raadslieden liet uitvechten en zich ont hielden bij stemming over de volgendo motie, die spreker namens zijn fractie in dient De Raad kennis genomen hebbende yan de uitbatingen over bet openbaar onder wijs van den' wethouder van onderwijs ter gelegenheid van de opening der neu trale school, spreekt hierover zijn leed wezen uit. De heer Laernoes herhaalt, dat juist concur.rentie goed is ook' v»or de open bare school. De heer Van de Putte is voorstander van Chr. ondepwijs, maar wil ook voor liet openbare het beste zoeken. De beer Meyekens zegt, dat alle raads leden tot plicht hebben het openbaar onderwijs zoo goed mogelijk te maken- Hij meent dat het socialistisch regiem te veel op dit onderwijs inwerkt. De beer Stavepman is bij de opening der neutirale school geweest en zegt dat de heer Lagrnoes, die hij Diet, in be scherming behoeft te nemen, niets kwaads Van de openbare school heeft gezegd. Men verge te niet dat de wethouder vol gens de nieuwe onderwijswet al het on derwijs moet behartigen. Als spreker zijn kindtien naap de neutrale school zendt, is dat omdat hij zelf wil beslissen waar zij heen moeten en dit niet aan Burg. en Weth. wil overlaten. De heer Vaai Nif'tifik zegt dat de motie hem in moeilijkheden brengt, omdat men in voor of tegenstemmen zal meenen te zien voor of tegen de openbaïe school. De heer Hensel wijst er op, dat niet de wethouder, doch de onderwijzers het onderwijs goed of slecht doen zijn. De heer De Meij meent, dat de wethou der toch in de eepste plaats moet zor gen voor het openbaar onderwijs, voor de bijzondere zoygen de schoolbestu1- ren wel. De Chr. onderwijzers zijn even- g'oed opstandig als de openbare, maap zij zijn nog meer afhankelijk. Zij, dio het onderwijs pegelen, zijn de oorzaak van de ontevredenheid. In Vlissingen zijn slechts 2 onderwijzers lid der S.D.A.P. Men tracht, van dc openbare school een armeluischool te maken en voelt ep dan niets meer vpoj. Iemand als de heer Stavcrman is geen goed vpiend. Spr. zegt, bewaar mij voo-y mijne vrienden, voor mijn Vaijndcn zal ik zélf wel zorgen. Het if zeker juist dat de onderwijzers de hoofd factor zijn bij den zopg voor goed onder- wijs. De beer Van Niftpili acht de motie overbodig, men zal alles kunnen begrij pen nit het vaadsvoirslag, na de too lichting van den heer Laernoes. De heer Stavepman heeft geen bezwaar dat zijn kinderen naast arbeiderskinde ren zitten, maar hjj wil vrij zijn in de keuze der onderwijzers. De heer Van Oopschot: ziet in voor of tegenstemmen wel degelijk de kwestie Van voor of tegen het openbaar onder lijs. .v De heer Laernoes zegt, dat lit niet juist is, h :t gaat alleen over den uitleg van zijne woorden. De heer De Médj voegt aan de motie nog de woorden toe, „En gaat ovar tot de orde v;n den dag" om aan te toonen, dat dc motie geen verdege gevolgen be hoeft te hebben. De motie wordt veirwtorpen met 12 tegen 5 stemmen, die der heeften De. Meij, Van ITu! Van Oorschot, Lindeijor en Post. De heer Laejnoes blijft buiten stemming. 1 De beeren Lindeijeir en Van Oorschol, stellen nog vragen ovar de uitbetaling van overu'ren aan de gemeentewerklieden, 'laatstgenoemde meent, dat men overwerk later moet laten inhalen, uitbetalen is in 'strijd mot de wet. Hierna wcfrdt de vergadering te ruim half zes gesloten. Waterleiding-Mij .„Zuid-Beveland". Wij maakten reeds gisteren gewag van een onderhoud met den directeur van de Waterleiding-Mij., den heer ir_ J. van Poelgeest. Wij willen thans eenigc bij zonderheden uit dit onderhoud weergeven. Ongeveer 10 jaar geleden, na den drogen zomer van 1911, werd begonnen met den buizenaanleg, 'terwijl geregeld water ge geven werd vanaf Kerstmis 1912. De officiëele opening- had plaats op den 21sten Mei 1913. Veel is er in al die jaren gebeurdhard is er gewerkt om zooveel mogelijk menschen te doen aansluiten. Dit kost echter groote moeite, zeïde de heer Van Poelgeest. De menschen kijken nog veel te veel de kat uit den boom en zijn nog niet doordrongen van het groote nut Van de waterleiding'. Ook de gemeenten schijnen hiervan nog met alle doordron gen. Wel werken de meeste gemeente besturen mede, doch het is nog niet vol doende. Er is b.v. nog een gemeente waai de verordening bestaat, dat bij droogte niet mag worden geschuurd, zulks ter waterbesparing. De aangeslote nen bij de waterleiding, die water ge noeg hebben, zijn hiervan echter de dupe. Er zijn reeds 6850 aansluitingen in bet geheel en het abonnementsgeld zal dit jaar ruim f 100.000 bedragen. Toch zijn er nog 2800 perceelen, die onmiddellijk aan het buizennet liggen en dus terstond kunnen worden aangesloten. Te Goes zijn nog 4,00 perceelen niet aangesloten; vin deze perceelen zijn er 50, waarin men levensmiddelen verkoopt. Nog steeds wordt er uit de vest water* gehaald door die menschen. Een teeken dus, dat ook' nier te Goes nog veel gedaan moet ivordoa. D'e menschen helpen elkaar door water uit de waterleiding te verstrekken aan personen, die geen waterleiding hebben. Dit Is in het nadeel èn van de Mij., èn van den verbruiker, want hoe meer aangeslotenen, hoe goedkooper het water zal worden. Na 10 j'aar werken hebben we thans weer een drogen zomer gehad en deze droogte is van grooten invloed op, het aantal aansluitingen geweest. In de eerste 9 maanden van 1921 be- drceg het aantal nieuwe aansluitingen 1052. Dit is ongeveer evenveel als L.i de jaren 1915 en 1916 en meer dan in de jaien 19171920. Enkele ^menschen waren bang, dat de Maatschappij geen water voldoende zou kunnen leveren en zetten daarom water in een emmer op zolder. Dit was echter een ongegronde vrees. De grootste week is er een geweest van 128 uur pompen. Men kon echter 168 uur per week' pom pen, zoodat men nog 30 pet. meer kon leveren dan in de grootste week van dezen zomer. 25 Juli 'j.l. heeft men aan geheel Zee land men kwam uit alle plaatsen van Zeeland dien dag om water 2562 M3. water geleverd. Dit is, om een verge lijking te trekken, 265 waterwagons. In 1911 was men blij, tweemaal' per week één wagon water te kunnen be machtigen. Hierbij zij tevens nog opge merkt, dat het water ten allen tijde goed en zuiver is gebleven. De directeur besloot dan ook met de mededeeling', dat over het algemeen aan de verwachtingen is voldaan. Alleen het water is iets duurder, maar alles is tegen woordig veel duurder dan vroeger. Verder kunnen wij nog mededcelen, dat 1 Januari 1922 een nieuw tarief in gaat. In dit tarief is de 50 pet. toeslag geheel verwerkt. De tarieven worden voor de industrie iets voordeeliger. Spe ciale bepalingen zijn thans gemaaki voor gemengd gebruik (huishoudelijk' en in dustrieel). alle bedrijven vallen nu ondir ind.ustrie, terwijl een bepaalde garantie voor industrie niet meer noodig is. De „Christelijke Volksbond en Werkverschaffing" hield gisterenavond in de bovenzaal van café „Centraal" voor het laatst als zoodanig een vergadering. De voorzitter, de heer J. A. van Heel, deelde mede, dat overeenkomstig het vo rig jaar genomen besluit, geheel dit ver- eenigingsjaar het gebouw der werkver schaffing was disponibel gehouden voor werkloozen. Niemand evenwel 'had zich aangebodende tijden zijn veranderdmen krijgt zijn werk' van bonden of als werk- looze uitkeering nit de staatskasdaar mede is de reden van bestaan voor den Chr. Volksbond en werkverschaffing ver vallen. In 1893 werd de vereeniging op gericht voor 29 jaren; het zou dwaas ziiu opnieuw een bestaansverlenging aan tc vragen. Daarom stelt de voorzitter voor namens het bestuur de vereeniging te ontbinden. Niemand der aanwezigen er waren 10 leden en 4 bestuursleden tegen woordig verklaart zich hier legen. Daarna deelt de voorzitter mede, dat de schulden der vereeniging f 2250 be dragen, maar zij heeft een eigen pand in de 's-IIeer Hendrikskinderenstraat plus een voorraad bont. Ook i» er .aog het batig saldo der jaarrekeningruim i 800. De voorzitter stelt voor, de liquidatie der vereeniging: verkoop roerende en onroerende goederen, delging der schuld enz. aan het bestuur over te latende vergadering gaat hiermede accoird. Den heeren leden der commissie voor het. na zien der jaarrekening verzoekt de voor zitter ook het nazien der liquidatierekb- ning' op zihh te willen nemen, wat deze heeren toezeggen. Over de verdeeling der eventuoele ba ten ontspon zich een gedacht en wisseling. Een der aanwezigen wilde het geld zien afgedragen aan de Economische Spijs- nitdeeling. Dit voorstel viel in goscte aarde, doch werd door een bestuurslid geamendeerd in dien zin om niet' meer dan duizend gulden te geven aan de Eco nomische Spijsuitdeeling en de rest aan de Goesche Tuberculosevereeniging, waar in alle gezindten zitting hebben. Den aanwezigen houtvoorrand wilde een der leden aan het Burgerlijk Arm bestuur zien toebedeeld, teneinde dat de zen winter onder de armen te verdeden. Naar aanleiding hiervan merkte iemand anders, tevens lid van dat Armbestuur op, dat dezen winter weer zal begonnen worden met uitdeeling van steenkolen aan de armen en èr waarschijnlijk geen hout meer gebruikt zal worden. In allen ges valle kan dit nader onderzocht worden. Ten slotte vereenigen zich allen op één na met het bestuursvoorstel: de "tan He liquidatie overblijvende baten te verdee- lea als bovengenoemd. Hierbij ligt het in de bedoeling, dat de vereenigingen de hun geschonken sommen niet in eens op maken, maar het bij haar kapitaal voegen en de interest gebruiken of er ieder jaar een gedeelte afnemen. Besloten wordt, nog* eenmaal bij elkan der te komen voor het aanhooren van de li q ui datierekening. In den aanvang waren de notulen ge lezen en goedgekeurd en werd de jaar rekening ontvangsten f 1343,79 (met goed slot vorig jaar van f 320,51 '/ril uitgaven f 517,35V2, goed slot f op voorstel der commissie tot onder zoek dier rekening goedgekeurd en daarna de penningmeester eervol gedechargeerd. Daarna sluiting. Het Teeken des Kruises. Gisterenavond werd voor een flink be zette zaal in de „Prins van Oranje" door het Tooneel- en Operette-Ensemble, Dir. M. J Nobel, opgevoerd: „Het Toeken des Kruises", treurspel in 4 bedrijven en 9 tafereelen. Het stuk speelt in de dagen, dat Nero keizer was van het Rpmeinsche rijk' en er zijn behagen in schept®, alle Christenen te martelen en te dooden. Het toont ons. hoe alles er op gezet wordt tie vergader plaatsen der Christenen te weten te ko men. Wanneer het plan niet lukt om de Christenen daar gevangen te nemen, wordt de jalouzie en de haat van een Rpmeinsche edelvrouw opgewekt en deze bewerkt den dood 'van de Christenen, ook van een meisje, Mercia geheeten, op wie Marcus Superbus, de perfect van Rome, belast met de ter-dood-brenging' van alle Chris tenen, verliefd is geworden. Tegen het hevel des keizers in tracht hij haai' te redden, doch tevergeefs. Zij zal niet ter dood gebracht worden indien zij haar ge loof verlaat. Marcus tracht haar hiertoe te bewegen, doch zij blijft standvastig. Wanneer zij weggehaald wordt om den marteldood te sterven, heeft haar stand vastigheid zoo'n 'indruk op Marcus ge maakt, dat hij besluit met haar den dood! in te gaan. Er werd door de verschillende personen oveT het algemeen goed spel geleverd. Jammer was het, dat de spelers niet al te rolvast waren, zoodat de souffleur te hard moest spreken, hetgeen zeer hinderlijk was Hoewel dit aan het spel hier en daar nog al afbreuk deed, wisten de spe lers de aanwezigen toeh geheel te doen medeleven met dit waarlijk mooie treur spel. De aanwezigen toonden dan ook hun tevredenheid en voldoening door meermalen luid te applaudisseeren. A.s. Vrijdag zal do R.-K. Midden- standsvereeniging „De Hanze" afd. Goes op het Slot Oostende te 8 uur e,en alge- meenc vergadering houden. Op de agenda komt o.a. voor: mededeelingen qmtrent den Hanze-dag te Middelburg op 14 October, behandeling van de agenda dei- bondsvergadering te 's-Gravenhage en be noeming afgevaardigden naar die verga dering. Zaterdagmiddag werd omstreeks twee uur op dein hoes Wijngaardstraat Zusterstraat een jongen, ue J. uit de M. A. de Ruyteriaan, aangeieden door de automobiel van <l«n hoer E. te Nisse, De fiets werd geheel verbrijzeld, de jon gen kwam er zonden ongelukken af. Men wijt het ongeluk aan het met geven van signalen. (G. Ct-j Kwadendamme. Tot hulp-kantonnier voer de wintermaanden is door B. en W. aangesteld dhr. J. de Jonge, alhier. Heedekcnskerke. De voor dezen winter benoodigde petroleum voor de straatver lichting en de openbare gebouwen is bij inschrijving door B. en W. geguud aan den laagsten inschrijver I. Bui-gel voo* ID/a cent per liter. Uitslag loting militie lichting 1922- 1 Corn, de Jonge; 2 Marinus Looy; 3 Mar. Hoek van Dijke4 Pr. Corn, de Putter5 Corn- Timmerman6 Pieter de Broekert7 Marinus Rijk. Hansweerd. Be werkman S., bad het ongeluk' op de- werf „Zeelanddooi' het uitschieten van een beitel, die hij 111 zijn oog 'kreeg, zich ziototaunig, tei bezecren, dat geneeskundige hulp direct noodig was. '7-1 Arnemniden. In aansluiting op Je nvee- deeling over :!e vacature in den gemeen teraad meldt men ons, dat de raad dezer gemeente tot de volgende verkiezing uit. 6 leden zal bestaan. Immers op de lijst van «11'kftlc kiezers kwamen voor 3 candidaten te weienP, Bcone (die naar c-lders is ver Hokken), H. van Eenennaam (overleden! en J. J Boone, die te laat zijn stukken indiende en dus niet werd toegelaten. (M. Ct-) Wolphaartsdijk, Zaterdagavond weid al hier onder leiding van den neer M. Kloos terman een vergadering gehouden, weke ten doel had te bespreken het oplichten van een muziekgozelsciiap. 'De vergadering was vlij goed bezet16 dei' aanwezigen verklaarden toe te treden als werkend lid indien er een gezelschap wordt opgencui, waarbij de financiën het zwaarste) punt zullen uitmaken. Lit ward algemeen ge voeld. Koewacht Het Belgische geueelte dezer gemeente heeft gedurende, de oorlogsjaren zeer .veel geleden door tie grensbezetting van Duitsche soldaten, die dei meeste huizen inrichten voor wachten, paarden stallen en soldatenkeukens. Vele huizen waren ingestort, vernield of afgebroken Bijna allen waren onbewoonbaar. Dezen zomer js men begonnen met bet hei stellen dezer woningen en thans zijn de meeste zoover gewed, Jat zij door de eigenaars weer ktunnen betrokken worden. Cliage. Boor de actieve medewerking van het bestuur van den R..-IC, Boerenbond zal hier een landbouwwintarcursus wor den begonnen, waaraan door een 10-tal leerlingen zal deelgenomen worden. Be gin November zal m«t du lessen, ceu aan vang worden genomen, die zullen gegeven wtorden door den beet' Kemery, land- bouwonderwijzer te Koewacht on deu beer IJ. Eggermont, oud hoofd der acnoo), alhier. De plechtige inwijding der R.-K. bijlzondcre school op Donderdag 6 October a.s. zal een feestelijk karakter dragen. Des morgens lu Je II. Mis van 7 uur, zal door alle schoolkinderen deelgenomen wór den aan eene algemeene H. Communie. Te 9 uur weder bijeenkomst m de kerk; na het zmgen van het „Veni Creator" trekt men m processie, waaraan ook dooi het muziekgezelschap: „Weldoen door Vermaak" wordt deelgenomen, naar het vernieuwde schoolgebouw. Na de inzege ning waarbij de ouders dei schoolgaande kinderen ©n \erJer alle paochianon genoo- diigd zijn, gaat men weer naar de kerk, alwaar te ongeveer 10 uur ter eere van den II. Geest een plechtige II. Mis met assistentie zal worden opgedragen. Door den Commissaris der Koningin is aan den heet 'li. C Beijerman te Vlissin gen met ingang van 1 October op zijn verzoek eervol ontslag verleent als lid der commissie van toezicht op hot vervoer van landverhuizers aldaar en is mot in gang van dezen datum alsi lid benoemd de heel' P. F. Aueir. Het tap verbad te Middelburg- Voor het kantongerecht te Middelburg werd Zateirdag o,a,. behandeld de zaak tegen M. A. M. aldaar, beklaagd, dat hij op Zaterdag 1 Augustus, tijdens de ker mis, toen het tapverbod van k|ra.cht was in zijn vergunningslokaliteit steyken drank hoeft ter beschikking gesteld, althans ten geschenke heeft gegeven. Beklaagde erkende de feiten, hen bij dagvaarding ten laste gelegd. Twee getuigen kwamen verklaren op, dien dag catsjenever te hebben gehad in de bedoelde lokaliteit. De ambtenaar van het O. M., mfc.'. Gombault, wees er op, dat het de eejrsta maal is, da.t de Middclburgsche verorde ning op het tapverbod met kejrmis en koninginnedag voor het kanton'geffecht komt. De Viissingsche verordening is ge bleken bindend tc zijn, vgn de Middelj- burgsche moet overwogen worden of dit al of niet het gev,al is. Een weroydeiiing als deze kan berusten op art. 135 dt\r gemeentewet, maar ook op art. 7 I. 4e. dey drank-wet. Volgens bet laatste bedoelde artikel kunnen gemeenteraden dagen' bepalen, waarop voor het publiek toegankelijke localiteiten, waarover vergunning is ver leend, zullen gesloten zijn, de vraag rijst of de bepaling vjan de verordening ook' kan steunen op art. 135 de gemeentewet, dal aan de gemeenteraden doop het mak'en v,an verordeningen de zorg opdraagt voor de openbare ojrde, de zedelijkheid de ge zondheid en voor' de verdere gemeente huishouding. Art.' 7 der drankwet her innert in zijn aanhef nog eens uitdrukke lijk aan die bevoegheid en zegt, onver minderd zijne bevoegdheid klrachtens art. 135 der gemeentewet. Spy. acht dit een zuiver declaratoire, overbodige, toevoe ging want er is hieó- bij wetsopdracht een wet-saanvullende bevoegdheid a,an de gemeenteraden gegeven in een special© materie van de dkankWet. Men had even goed die overbodige toevoeging kunnen weglaten. De zaak wiare hetzelfde omge- bleven, want juist omdat het hier een uitdrukkelijk omschreven wetsaanvullende bevoegdheid geldt mocht de gemeenteraad in dez<* nooit buiten de speciale opdracht v,an art. 7. 1. 4e van de drankwet gaan. De rijkswetgevie)r geeft bij de wet de, uiterste- limiet aan buiten wier grenzen de geraeentewetgevcr in deze matcyie niet wetsaanvullend mag optreden. Wit hij echter binnen de grenzen aanvullende regelen, bijv. het mindere nemen, dan kan bij gerust zijn gang gaan, als hij maar 2oigl daaybij rekening te houden met- de bevoegheid (algemeen) die art. 135 der gemeentewet verleent. Hij kan krach tens dit art. 135 rekening houden in deze materie, met de speciale belangen in iedere gemeente op zich zelf, met wab voor iedeq-e gemeente op zich zelf het meest wenschelijk in casu i»- Spr. herinnert er aan, dat ook, in strijd met de zienswijze van het O.M. de hooge raad de \®rordening van de gemeente De venter nfet verbindend verklaarde, en die verordening is bijna gelijkluidend aan de Middclburgsche. Waar de verbodspaling uit de verorde ning dus reeds overbindbaar is daar zij- in strijd is met art. 7. 1. 4e omdat gespro ken wordt van alle vergunningen en niet allf-en van die vergunningjsloknliteifcen, welke voor hel publiek toegankelijk z-ijn, daar kan atrt. 135 der gemeentewet deze bepaling nooit, en te nimmer redden, al- blijft ze binnen dc grenzen van' apt. 135. Art. 135 geeft slechts een bevoegd heid, doch deze vindt hare uitdrukkelijk wettelijke begrenzing in agt. 150 en 15U der gemeentewet. Waar dus niet' wordt, gesproken van lokaliteiten welke voor het publiek toe gankelijk zijn. meent, de ambtenaar, dat bekl. Van rechtsvervolging moet worden ontslagen. Bekl. hield een pleidooi, waarin hij tot bijna dezelfde eonclussies komt, al'9 de ambtenaar. De uitspraak werd bepaald op Zater-1 dag 15 October.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 2