DAGBLAD VOOR ZEELAND 1 508 £38 f 250 JL. f t50 Hypotheekba voor Nederiand, I I een hand of voet een oog een wijsvinger een anderen vinger Maandag 3 October 1921 Zeventiende Jaargang by f «en bij verlies van I 7K bijverliesvan f f>n bijmfctan f OK Dij verlies van f IC tui verlies van Naklanken van de „Zemidago" BUITENLAND. duitschland op «ërste Hypotheek rente. len ierland zwitserland hongarije Korte Berichten. BINNENLAND. huwelijk. Eu 'meisjes, inplaats sen op wat haar ait in de wereld, arer wel ergens waar zij zich l.telijk kunnen I van nu behoeft H ibevredigend te Iin de goede ^ouw, heeft haar haar geluk te Kin, in een werk- I doening schenkt I epen en betrek- ouw niet geheel opgaan, omdat ;eheel ligt buiten t is haast niet meisje, hetwelk ken zit op haar ezig is in dorre jediging in vinden [esef en ijver doen rtigen; accuraat tot in de kleinste van tijd tot tijd en leegte in zich in dat werk niets eigen persoonlij k- 'rouwelijke gaven veronachtzaamd Ir hart. jes staan als col- nen, zij verrichten •wijl beider aanleg verschillend zijn! zal eerder met !an in zijn werk- rkkring voor hem !oel: het onderhoud deren en dat doel |westie werkt voor ad; dat geeft haar el van economisch ]jijn, doch voor hoe- laak voor zich zelf ook de eenige I telkens en telkens pen naar haar werk, ligt in de sfeer van 3id. es is het noodig, dat aar dagtaak, een ont- id gevonden wordt, welijke gaven, die ijk door de harde worden behandeld, Daarmee zal tevens len voorkomen dat n de amusementen, ;aarne na een druk- ïtonig werk gezocht meisjes niet kwalijk 's-avonds uitvliegen die te lang werden een kooi. enig meisje vindt, na slkens weer bezoeken irietés en dergelijke, eer. Haar innerlijk rs, iets, wat inhoud leeg meisjesbestaan-, zij zich zou willen zou dat inspanning weinig is onder die isjes, waaronder toch ide en ontwikkelde te et werken en streven e Vrouwenbonden en ouwenbonden. Daarin uden zij, inplaats van imusementen te zoeken ren voor het vele goede, n stichten. Door het cursussen, die op gegeven worden, vullen zichonwillekeurig, 'n Vrouw van den verklaart op ernstigen er uit Den Bosch aan naast hem gezeten en i druk van het gespro- ichte en duidelijke stem laar, onder den klokken- priesterkoor van het net het altaar, maar nu supprïmé Thans e treden, waar men er ts één had. 0ok daar is aan den Zalige ver hij de sacristie jverliet, 'ii me li tijd indenbiecht- irgebracht. God liet toe, penitenten, die reeds d zijn beurt had afge- ge was van het onder- Ie pastoor had met de daarna zijn wensch te zijn biecht te mogen ar tevens liet blijken, dat verschijning had mogen i, antwoordde hem de Is ge haar gezien hebt, ge niet meer te biechten, heilige Maagd". (Wordt vervolgd.) 5 r NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT «98 «a - mc nhoeWt JOS. VAN DE GRIENDT. Telefoon 207 Hoofdredacteur: J.W.VIENINGS. fc.Telefoon 97 Bureaux van Redactie en Administratie; Westsingel. GOES Telegram-Adres: Nizeco. Bijkantoor: MIDDELBURG, Markt 1 en 2# Telefoon 474 Directeur. JOS. VAN DE GRIENDT. Telefoon 207 Abonnementsprijs f 2.50 per drie maanden, f 0.20 per week,' voor Post-abonnés f 2.90 per 3 m. Advertentiën van 1 tot 6 regels f 1.50, elke regel meer f 0.25, bij contract beduidende korting Al onze Abonnés ziin oratis verzekerd tegen ongevallen krachtens onze overeenkomst met „The Ocean and Guarantee Corporation Ltd." te Amsterdam, Rokin 151, en wel voor de hieronder vermelde bedragen: i. t ine i. [f] myy mMb j Jj mwijsvinier I «J Wel luid moet dezen zomer de Missie, klok in het land van Goes geklonken heb ben als ze nu nog naklinkt, en daarmee aldoor nog tot Roomsche blijdschap stemt Zooveel immers is er tusschen 26 Juni en den dag van heden weer voorgevallen wat de aandacht der missionarissen ge boeid hield, dat 't niemand bevreemden zou als de herinnering aan de Zeeuwsehe Missiedagen was vervaagd, geheel ver, drongen zelfs door nieuwe, machiger in, drukken, waarmede de missionarissen in de stad van St. Servatius zijn overstelpt.. Maar neenHoezeer het Roomsche leven bij de Missiedagen te Maastricht tot open haring kwam, hoe de begeestering ook veroverend langs pleinen en door straten en 6tegen voorttrok, wat heerlijk! beeld Van algemeene Missie-actie actie in alle geledingen van het volk het deeo--- ratief van heel de stad ook gaf, hoe de Wetenschappelijke vertogen bij Missie cursus den aandachtig luisterenden geest der missionarissen ook geboeid hielden, niets vermocht de heugenis aan de Goe- sche Missiedagen pit te wisschau- Er moet dus wel een sterke bekoring Van „Zemidago" zijn uitgegaan, als hot stille stadje in het land van Zuid-Beve land nog immer in de gedachtenis der missionarissen voortleeft. En onwillekeurig zet men zich tot na denken bij de vraag vanwaar 't komt, da,t. Goes 't tegen Maastricht niet geheel heeft «tfgelegddat Goes in gezegend aandenken! hij de missionarissen blijft'? Wie 'dit raadsel tracht to ontleden vindt m- i. de •oplossing in het feit, dat het kleine Goes den missionarissen zoo'n groote verras sing had bereid. Nu is 't eigen aan een tverrassing, dat ze een indruk nalaat die doorwerkt, lang en sterk) naar gelang bet onverwachte minder te voorspellen viel. En wie der missionarissen, tijdens d:e Missieweek te Haarlem hijeen, durfde toen succes beloven als een uitnoodiging tot een Missie-tentoonstelling te Goes hen daar bereikte'? Goes??" „Wat durven ze daar aan?" kionk' 't uit den mond van den een. j,Goes?" „Wat vermag dat handjevol van 1400 Katholieken'?", meesmuilde de ander. 5,En dat in Juni, als alles rondom Gloes Volop in den hooitijd zit!" bracht weer een derde in, die weinig afwist van de (producten der Zeeuwscho klei. Zoo rolde het eene bezwaar over het ander, en in dien stroom van moeilijkheden dreigde alle initiatief onder 'te gaan, als er niet een paar missionarissen met heiligen durf waren geweest, die hun confraters voor het mooie doel te winnen wikten. Nooit hoeven de missionarissen minder spijt it'e hebben over een eens gevormd besluit. We zouden dan naar Goes gaan cn we gingen, zonder veel optimisme, enke len zelfs met een beklemd hart. Maar we waren reeds half gewonnen; toen het vriendelijk Missie-comité aan het station van Goes ons welkom heette. Per auto, [per rijtuig, te voet werden we vergezeld naar de vele families die voor ons hun 'gastvrij huis openden, en reeds de eerste kennismaking stelde allen gerust om de geestdrift, waarmede we te Goes werden ontvangen. We voelden 't instinctmatio- waar het volk zóó gestemd is, Eon succes niet uitblijven. Vol frisschen moed zogen de missionarissen aanstonds aan dea 'ar beid, daarbij krachtig gesteund do or de .volijverige leden van het Uitvoerend Comité, en vlug en vaardig verrezen d'e „stands", waaromheen straks de bezoe kers zich zouden verdringen. Verdringen,- jawant nooit of nergens nog was 't door ons aanschouwd, dat alle 'Missiedag?)! lang, alle uren van den dag, een onafge broken stroom van weetgierige bezoekers langs de expositietafels trok. Wat een belangstelling sprak er uit die heldere oogen; van wat meeleven met de missionarissen getuigden die weetgierge vragen, als een pater in zwart, bruin of wit gewaad van zijn Missie verhaalde- en de ellende schilderde, waarin de zielen van zooveel duizenden heidenen nog. ge dompeld lagen! Dan eeïst zagen de missionarissen in, hoe zij zich in de, naar hun meening, koude Zeeuwen hadden Ver gist; wat een warm geloof en vurige liefde er woonden in dat Zeeuwsehe volk, welks sympathie alle Missiedagen door, uitging naar die vrouwen en mannen, die, ter liefde van Christus, in de verre landen met veel zelfopoffering en hij moeizamen arbeid het H. Geloof verkondigen, dat zelfde .geloof, op welks bezit Roomseh Zeeland met rechtmatige vreugde zich beroemen mag. Vooral kwam dat uit bij de lichtbeeldenvoorstellingen in het Slot Oostende, waar bij' een meer dan tropische temperatuur het eene uur ua het andera een aldoor aandachtig luisterend publiek de heelden en Verklaringen der missio narissen volgde. Ja, het Plaatselijk Comité van de Ka- tholieke Sociale Actie te Goes mag wel met voldoening blijven terugzien op alle smccep, tijdens de Missiedagen van 26-29, Juni geoogst. En in-dankbare herinueriu°' hij de missionarissen leven zij voort, die vrouwen en mannen di'e hun tijd, hum krachten en talenten in den dienst van het schoone Missiewerk toen hebben .gesteld. Zoo blij te loven als het succes dier daJ gen was, zoo jammerlijk te betreuren zou 't thans zijn, als ooit blijken mocht, dat na zoo'n krachtige opleving van Missie- aclie, na korten of langer en tijd, weer inzinking ware gevolgd. Niet dat schrij ver dezes dit weet of zelfs maar ver moedt, maar, gelet op wat na dagen van bof tig en heilig enthousiasme meermalen wordt aanschouwd, zijn verflauwing en verslapping toeli mogelijk, ook' "n Zee land, pok te Goes, hoe vurig de Missie-1 geest ook ware die toen door het Room- eche volk voer. En dat zou te bejammeren wezen, wijl dan het groote doel niet was bereiktverinniging en verdieping van heilig Roomseh geloof in de liarten van het Zeeuwsehe volk zelf. Hat ioeL moest toch vóór alles worden nagestreefd, wilde de Missieactie blijvende vruchten dragen. Om mede te werken aan het godcfelijE werkde uitbreiding van ons H. geloof, moe.t eerst kennis van en liefde voor dat geloof in eigen hart worden aangekweekt', moeten, met een kleine variant op liet woord van den Apostel, de christenman, de christenvrouw in geloof en liefde, ge worteld en gegrondvest zijn. Eerst dan mag dat geloof, een "lichtend K'ruis, den heiden als een veilige baken worden aan gewezen; eerst dan vermag' de liefde haar warmem gloed mede te deelen aan het kille hart van hen, die van den Christ us- 'Hedemptor, Christus, den Verlosser, nog niet afweten. Moge daarom de Missie-actie, al is 't niet met zooveel uiterlijk vertoon als tijdens de Missiedagen, in 'de Roomsche harten van het Goesehe gewest blijven voortleven, om tot volle rijpheid te ge raken! Dat Goesehe gewest met z'n vet ten bodem schenke niet enkel rijkdom van gewassen, maar meer nog groei e in het' warmvoelend hart van het Roomsche volk van Zuid-Beveland de heerlijk' rijpe vrucht van zelfheiliging, die in staat stelt van de schatten van het H. geloof aan anderen -mede te deelen. En dan'. Wordt die zelfheiliging niet enkel ver worven door de ware apostelen van het gebed, niet alleen aan de H. Communie bank, waar het geloof z'n schoonste tri omfen viert, maar ook en niet weinig door het machtig apostolaat der Katho lieke Pers. En dan mag hier nog eens wor den herhaald wat u tijdens de „Zemi dago" in het Slot Oostende zoo luid werd verkondigdKatholieken van Goes en ge heel Zuid-Beveland, steunt uw lokale per9. steunt uw „Nieuwe Zeeuwsehe Courant", die in de Missiedagen u zoo te bezielen wist en die iedeiren dag voor en met n strijden moet om de ware be ginselen van godsdienst en zedelijkheid te verspreidendie als de goedé zaaier steeds onder u wil rondgaan, overal uit strooiend het goede zaad der Ware Ka tholieke beginselen! Aan dat apostolisch werk, echt Missie-werk, moet gij aller,, van wat staat of stand ook, meewerken, door aan dat blad, üw blad, moreeien en finantiëelen steun te verleenen door abon nement, afzonderlijk of te zamen, ch door het toezenden uwer advertenties. Zoo maakt ge uw Roomseh gewestelijk hl'itd krachtig en sterk, zoo voert ge 't op tot' hoogen bloei, die u allen ten goede komt. Want waar ge u allen laat voorlichten door één goed en deugdelijk geredigeerd! dagblad, dat vooral de belangen van eigen gewest behartigt, daar geraakt ge, in eigen kring, tot éénheid van denken, één heid van voelen, éénheid van actie vooral, bij godsdienstige en maatschappelijke vraagstukken, een éénheid die, naar liet spreekwoord zegt, machtig en sterk maakt. En naarmate de lezerskring van 'de* „Nieuwe 'Zeeuwsehe Courant" zich dan uitbreidt, zal de Redactie van genoemd' blad, hoop ik, bereid gevonden worden nog meerdere malen berichten en artike len over Missie-actie op te nemen, wat vanzelf liefde voor de Missie in het iiart van Roomseh Zuid-Beveland aankweekt, die zoo heerlijk tot uiting kwam, tot troost der missionarissen, in die onver getelijke dagen van de „Zemidago". Zoo versterkt ge t best in u den gloed van vurigen Missiegeest die uitstraalt naar die dwalende volken uit het heidendom, waarheen ge met uw gebed en geldeljjkc offers uw missionarissen uitzendt. Onverflauwd zal 'dan de'"„Zemidago" onder u blijven voortleven, en helder en blij zullen de klanken van uw Missieklok blijven naklinken tot in lengte van digen. p. M.. WENNEKENDONK, Dominicaan. De toe stand ïn Beieren. De „Miinch. Post" publiceert een onfci hulling over een moordenaarscentrale', welke onder den naam „werf-commando" te München bestaat en. geleid wordt door t vrijkorps 3,0herland". Voorts over een berichtenrdienst-central© en commandant Keizersgracht 482jJ^MSTERDAM. GELDEpESCHIKBAAR 61/ 0/ /4 /O Kessel, die tevergeefs door da politie wordt gezocht. Kessel woont in een voor stad van Münchea en beschikt over aan zienlijke geldmiddelen. De berichten-eentrale heeft verschil lende afdeelingen waaronder een voor spi- onmagebewaking van ontrouwbare ele menten in de partij. De leider van de moordenaarseentralo is een Oostenrijksche officier. Leider van den staf van corps „Oberland" is majoor Astor. Bovendien is er een spionnage- afdeeling voor het buitenland. Deze afdoe- ling1 stelt vast, wat voor maatregelen da entente treft inzake de burgerwacht, -ent-' wapening, enz. („Msbd."). Vrede Dnitsehland— Amerika. In de zitting van den Rijksdag van Vrijdag j.l. werd het vredesverdrag, met Amerika tegen de communisten met groote meerderheid van stemmen in alle drie de lezingen aangenomen- Ook de Duitseh- nationalen stemden er voor. De voorzit ter van den Rijksdag, Löb'e, sprak de hoop uit, dat de vriendschappelijke be trekkingen tusschen Duitsehland en Ame rika, welke slechts door den wereldoorlog waren onderbroken, thans zouden blij- ven voortduren en niet meer verstoord worden. Engclsch pretest. Volgens Engelsche .bladen heeft de Engelsche vertegenwoordiger in de com missie van herstel geprotesteerd tegen de overeenkomst tusschen L'oucheur en Ra- thenau. Duitsch gedenkterkén. Bevoegde rijksautoriteiten hebben toe gestemd in het plan tot oprichting van een koloniaal gedenkteeken te Berlijn ter herinnering aan de, in de Duitsche kolo niën gevallen Duitschers en He aan Duitsehland ontroofde overzeesche ges hieden. Vorige week is een invloedrijke af vaardiging, gezegd wordende 100.000 bur gers van Belfast te vertegenwoordigen, bij De Valera geweest, om een beroep, op de Dail Eireann te doen, opdat zij zou weigeren elk regëeringsplan te erkennen, dat Belfast en de zes graafschappen van het Noord-Oosten van het overige Ierland zou scheiden. De afvaardiging zette uiteen, dat het parlement van Ulster een opzettelijke po ging van de Britsche regeering was, om de verdeeldheid onder de Ieren aan te Wakkeren en dat zelfs het zoogenaamde Unionistische Ulster geen enkele stem in het Britsche Lagerhuis aan zijn kant had. De jongste geschiedenis van Belfast le verde bewijs van de verschrikkingen, voortgekomen uit de Britsche verdeel-en- heersch-politiek. De Valera zeide in zijn antwoord, dat hij een even vaststaande overtuiging .had ten aanzien van de eenheid als ten aan zien van het zelfbeschikkingsrecht van Ierland. De positie te Belfast was zoo vaak averechts afgeschilderd dat het van belang was, aan de wereld de werkelijke feiten te toonen. Het zou een verrassing zijn voor degenen, die in den waan ge bracht waren, te gelooven aan een „ho mogenen" Noordoosthoek, te vernemen, dat er in de stad Belfast eenige duizenden' voorstanders van Ierland's eis'eh méér waren dan in de stad Cork. („N. R. O."). De Volkenbondsvergadering. Noblemaire, rapporteur over de begroo ting van den Volkenbond, heeft Zater dag aan de vergadering zijn rapport voor gelegd. 'Noblemaire dankt op de eerste plaats de vergadering voor het vertrouwen :n het secretariaat gesteld. Dan wijst hij' er op, dat belangrijke be zuinigingen waren door te voeren, wan neer zou vastgesteld worden, dat zittin gen van raad en commissies te Genève zullen plaats hebben. Voorts verklaart hij, dat de Kósten van den bond met drie kwart zouden ver minderd kunnen worden, wanneer slechts één taal werd gebruikt. Ten slotte vestigt Noblemaire He aan dacht op de belangrijkheid van 't inter nationaal arbeidsbureau, dat niet socia listisch ie maar sociaal. Het rapport werd eenstemmig aange nomen. De heer Branting zou voor Zweden een zetel hebben verzocht in den raad van den Volkenbond. In dit geval zou België of Spanje den zetel moeten vrijmaken. De West-Hongaarsche kwestie. De Oostenrijksche regeering heeft een officieuse verklaring in het licht gegeven over de kwestie van West-Hongarije, waarin zij' verlangt, dat de ontruiming van het Burgenlamd zal geschieden vóór de officiëele besprekingen beginnen. Bo vendien verlangt Oostenrijk waarborgen, dat de bemiddeling ook feitelijk zal wor den uitgevoerd en roept daartoe Me ga rantie van de entente in. Naar de correspondent v.an Je „Voss. Ztg." te Belgrado uit diplomatieke bron verneemt, heeft de ontmoeting tusschen den Tsjecho-Slowakisehen minister van buitenlandsche zaken, Benes en den Hon- gaarschen minister-president Banffy 'aan leiding gegeven tot een levendige gedaeh- tenwisseling tusschen de regeering der kleine entente. De correspondent verneemt uit betrouw bare bron, dat'de Tjseehische minister van' buitenlandsche zaken Benes in een tele gram heeft meegedeeld, dat zijn bespre kingen 'te Brünn geen officiëel karakter droegen. In de kringen der kleine entente bestaat' de opvatting, dat nu het tijdstip ïs geko men om op diplomatieke manier tegen Hongarije op te treden, schrijft de „Msbd". De kleine entente kan geen wijzigingen dulden in den tekst van het verdrag van Trianon en zal dus in geen geval instem men mét een overeenkomst Krachtens welke Oedenburg zou worden teruggege ven aan Hongarije. De steeds toenemende criminaliteit in Frankrijk in de steden, o-p de wegen, tot zelfs in de treinen, waarbij voort durend van vuurwapenen gebruik wordt gemaakt, heeft een der afgevaardigden, Georges Boussenot, doen besluiten bij1 de Kamer een wetsontwerp in ie dienen, waarbij de verkoop en het in bezit heb ben van vuurwapenen geregeld wordt. Te Nantes hebben Zaterdag hevige manifestaties van communisten plaats' gé- had. Bij hpt uitgaan der granaatfabrieken werd geroepen: „Weg met den oorlog". D'e gendarmerie moest ingrijpen en voerde herhaaldelijk charges uit. Eerst tegen 8 uur 's avonds was de orde hersteld. De 'georganiseerde havenarbeiders van Groot-Hamburg hebben in een verga dering besloten, het met de havenbedrijfs- vereenigingen afgesloten tariefvwdrag van 1 October j.l. op te zeggen en tegelijk den eisch te stellen van een tweeden loon- toeslag van' 8 Mark per dag o,p de ihans bestaande loonen. In een vollen D-trein Berlijn—Keu len. nam een Fransch sprekende vreemde ling plaats, Vergezeld van eefi Duitsche dame. Zonder daartoe gerechtigd te zijn, gingen zij' zitten in een eerste klasse- coupé. Toen hierop aanmerking werd ge maakt, en andere personen in den coupé wilden plaats nemen, 'trok de vreemde ling, die zich uitgaf voor diplomaat, een revolver. Eerst op het station Berlijn-Zoo felukte het den „diplomaat", .die later leek een chauffeur te zjjn, afkomstig uit Frankrijk, te ontwapenen en uit den trein te verwijderen. In clen Duitsehen Rijksdag hield' Wirth Vrijdag zijn aangekondigde rede over den politieke» toestand. Hij' besprak! o. a. de overeenkomst met Beieren en laakte scherp de Hetz-propaganda der Duitseh-nationalen. Een wetsontwerp ter bescherming der republiek zou binnenkort den Rijksdag worden voorgelegd'. Het heet nu weer, dat, bij een even tueel gunstigen uitslag der .besprekingen met Ierland, Lloyd George toch naar Washington zou gaan, om aan de ont wapeningsconferentie deel te nemen. De onderhandelingen te Londen tus schen lord Curzon en den 'Egyptischen premier 'Adly Paeha zullen binnenkort weer hervat worden. Men verwacht, dat ze tot een gunstig resultaat zullen leiden. Een officieus communiqué zegt, dat de poging tot opstand te Boedapest mis lukt is, en dat er volmaakte orde in het land heerscht, die nergens werd ver stoord. Naar aanleiding van het bericht, dat de gezantenconferentie aan Hongarije ver boden zou hebben een nieuwe lichting van 20.000 man te mobüiseeren, waartoe Hon garije het plan zou hebben, verklaart het Hcngaarsoh persagentschap, dat alle be richten betreffende de mobilisatie in Hon- garije geheel uit de lucht gegrepen zijn. De Duitsche Rijksdag heeft eenstem mig een besluit .aangenomen van de com missie, welke 10 millioen ME. voor de slachtoffers van Oppau beschikbaar wil stellen. De „Lokal Anzeiger" is in Opper- Silezië voor 16 dagen verboden, wegens opneming van een bericht dat' generaal Lerond een deel van de 50 millioen mark, door het Duitsch-Amerikaansche steun comité beschikbaar gesteld, voor de Polaul had gebruikt. Dit bericht heet een vers zinsel. De Tabakswet- Naar het „Hbld." verneemt, zal de ge- heele Tabafewet vyij' Zeker niet voor 1' Januari 1922 in werking treden. Het is' zelfs waarschijnlijk', dat dc datum nog vterdey zal wórden verschoven. Ook bestaat er veel kans. dat op dé wet, alvorens deze in Werking treedt? nog een antaal ingrijpende wijzingen aan' de Staten-Generaal zullen worden voor gesteld. De Eerste en Tweede Kamerleden naar Wieringen. De leden der Staten-Generaal' Zullen! door den Minister van Waterstaat in de gelegenheid Worden gesteld, de in verband! m'et de aansluiting Van de Zuiderzee inl aanleg zijnde haven- en andere wérkenI op Wieringen te bezichtigen en wél da leden der Eerste Kamer op Vrijdag T! October a.'s. De hoer H. Wortman, directeur-gene raal Van de Zuiderzeewerken, zal de leiding op zich nemen. Voor de leden van de Tweede Kamer id het bezoek' aan de Zuiderzeewerken te Wieringon op Dinsdag 11 October vast gesteld. Het R'estitnüéfonds van hel! C- "V. B- Men deelt het „Hbld." mede, dat van' de 21 millioen gulden, die nog in heil Restitutiefondé van het Centraal Ver-1 rëkenkantoor voor Brandstoffen berus ten, bij uitkeering het Rijk en de rijks instellingen (in ronde cijfers) f 6.930.000 zullen ontvangen, de spoorwegen de som! van 'f 2.940.000, gasfabrieken, tramwe gen, waterleidingen, electr. centrales', pol ders. prov. en gemeentelijke instellingen! gezamelijk f 6.300.000 en de gezamen lijke deelnemers' uit de industrie het be drag van 'f 4..830.000. Uit h'et mljnhedrfif- Het hoofdbestuur van den Christelijken mijnwerkersbond heeft Vrijdag zijn ziens wijze over de aanhangige loonsverlaging in een brief aan den modernen Nederland sehen Bond uiteengezet. Gezien den oogen- hlikkelijken toestand van de mijnindustrie! over de g-eheele wereld, zou de Chr. bon dl het in de gegeven omstandigheden onver antwoordelijk achten, thans voor deeZ loona.ftrek een staking te proelameeren. Bij den modernen bond wórdt er op aan gedrongen, om de ni-uWe arbeidsovereen komst te téekenen. Mr. EvCirw'ijn in Washington. De Nederlandsche gezant te Washing ton, Mr. Everwijn, beeft den 28stén Sep tember zijn geloofsbrief overhandigd aan! president Harding. Vacature- Tweede Ka;mer- Do heer li. F. J. M. haron Van Voor'sti tot Voo-rst heeft zijn benoeming tot' lid! v,an de Tweede Earner niet aangenomen' en deTieer IJ. M. Hermans (S. D. A. P.)' heeft ontslag genomen als Kamerlid. Van daag komt het Centraal" Stembuireau ia' Den Haag bijeen, om in beide vgcatures' te voorzien. Faillissementen in Nederland, Over de afgelonpeu Wf-ek. eindigende 301 Sept. zijn in Nederland uitgesproken SS faillissementen tegen 30 faillissementen* in dezelfde weeS' van het vorige jaa,r. Van 1 Januari tot en met 30 Sept. 1921 1544 faillissementen tegenover 988! over betzelfde tijdperk van het vorige jaar. Tweede Kamer. Lager Onderwij9-Seholen Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend houdende maatregelen ter voorkóming Van het zonder noodzakelijk heid bouwen van scholen voor lager on derwijs. In art. 1 wordt bepaald dat aan be sluiten van den gemeenteraad tot bouwen' van schoollokalen voor openbaar lager onderwijs en tot het verleenen van mede- Werking overeenkomstig artikel 75 der LageronderwijsVet 1920 tot het bouwen' van schoollokalen voor bij zon dek lager onderwijs, gedurende den tijd van een' jaar, te Rekenen van 1 October 1921; geen uitvoering wordt' gegeven dan na daartoe doo,r de Kroon verleonde mach tiging. Artikel 2 2egt. dat ontwerpen voor den bouw van schoollokalenop,gemaakt na een raadsbesluit als in ajrtikel' 1 be doeld, doch waaraan op de in dat artikel genoemde dagtepkening nog geene uit voering is gegeven, binnen den tijd van! een jaar niet mogen Wojrden uitgevoerd' dan na daartoe doojr de Kroon verleende machtiging en dat de Koninklijke mach-' tiging eveneens Wordt ve-reischt voor het overeenkomstig artikel 205 der Lager-' onderwijswet 1920 bepalen deg waarde- Van schoollokalen voor bijzónder lager onderwijs, waagvan de bouw is aange vangen na de in artikel 1 genoemde dag-» teeïening.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 1