VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1921 NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT SPANJE DE BALKAN AMERIKA. Korte Berichten. BINNENLAND. Korte Berichten. UIT ZEELAND. MIDDELBURG VLISSINGEN GOES f Strassburger neemt het ambt van tien minister van handel en industrie waar en Dr. Chodzko dat van den minister van openbare gezondheid. Ponikowski heeft aan de pers mede gedeeld, dat ©en minister van financiën zal" benoemd worden, nadat de rijksdag de nieuwe wetten zal hebben aangenomen betreffende de instelling van een finan- cieelen raad, samengesteld uit afgevaar digden en eenige ministers, door den rijks dag gemachtigd, om wetten op den import uit te vaardigen en andere maatregelen, teneinded en iinaneieelen toestand te ver beteren. Ponikowski zal in de volgende zitting van den rijksdag het ontwerp indienen. Be opstand in Marolfko. Volgens een bericht uit Madrid zijn 2 afdeelingen Spaansche infanterie, welke in de omgeving van Gurugu een aanval tegen de rebellen wilden doen, door den kraehtigen tegenstand verhinderd, hun doel to bereiken. Zij moesten na ernstige verliezen naar Melilla terugkeqren. De artillerie der Rif-Kabilen, is gedurig in Werking en vele bommen en granaten ontploften en richten groote schade aan. De GriekschTurkschc oorlog. Volgens berichten uit Khemalistischen bron hebben de Turksche troepen na de bezetting van Süri-Hissar den Grieken een nieuwe nederlaag toegebracht. Het Grieksche leger zou op den terugtocht zijn en zich ten Westen van Süri-Hissar be- vinden, waar het een nieuw, echec geleden en wapenen en munitie verloren zou heb ben. ïïct complot te Constantinopel. Reuter verneemt omtrent de samenzwe ring nog nader, dat de Engelsche over heden te Constantinopel met behulp van de- Turks eb© politie negen belhamels van Ihet anti-Engelsche complot hebben aan gehouden. Men verwacht nog meer arres taties. De gevangenen zullen v.oor den krijgsraad komen. Omgekocht. Bij een onderzjeK door een commissie van enquête naar de wijze, waarop het Stedelijk bestuur van New-York wordt uitgeoefend, heeft een hooggeplaatst poli- tie-beambte bekend zich voor een bedrag van 12.000 dol. te hebben laten omkoopen daar een financier, genaamd Ryan, die daarvoor eet «abt bij de politie bad ontvangen. Be ratificatie der vre desverdragen- Het congres is weer bijeengekomen. Harding had een boodschapper gezonden teneinde de vredesverdragen met Duitsch- land en Oostenrijk te deponeeren. Senator Lodge, de leider der republi keinen bad tevoren een onderhoud met Harding. Naar verluidt, zijn zij overeen gekomen, dat de verdragen zullen worden verwezen naar de commissie voor buiten- landsche zaken, waarvan Lodge voorzit ter is. De werklieden, die zich J)ri do sla kende textielarbeiders in Noord-Frankrijk hadden aangesloten, hebben thans be sloten, bet werk te hervatten. Lte textiol1- jstaking duurt nog voort. De werkloosheidcrisis in- EngelanJ neemt een steeds ernstiger xarakter aan. De labourpartij en de vakorganisaties voe ren een actie voor een bijeenrooping van het parlement ter behandeling dei kwes tie en voor het opstellen van een. natio naal program ter oplossing van het vraag- RtEk. Zondag 9 October zal er een mon ster-demonstratie van werklooizen plaats bobben. Inmiddels dur$n de werkloo/en 'relletjes voort. Sir Ernest Cansel, mil'lionna ir ei- philanlroprst is plotseling overleden. De toestand in de spoorwegstaking te .Weenen dreigt verscherpt te wojden door een sympathiestaking van het ti-le- 'graaf- en telefoonpersoneel. De Zwitersche regeering heeft be sloten, de geheel© controle op vreemde lingen af 6e schaffen, in zooverre, na! hun paspoorten niet meer behoeven te worden gewaarmerkt en dat aan de grenzen geep politietoezicht meer zal worden gehouden tóigens bericht uit Hel'singLors zou een nieuwe opstand zijn uitgebroken op de Russische vloot in de Baitische zee. Vierhonderd officieren zijn gearresteerd en naar Moskou getransporteerd. Dinsdagnacht hebben, te Belfast onlusten plaa.ls gtegrepen. Aanhoudend .werd er geschoten in de buurt van de North Queenstreel en verscheidene slacht offers 'zijn weer gevallen. Gena.ntsöivle auto's houden nu in het district de wacht. De militairen doen huiszoeking, n 01» wapenen te vinden. De „Press Association" ontl'-'«t, dat er e»iiige kans bestaat op een spoediga ontbinding, van het huidige Engelsche parlement. Wel zullen de premier en tb tegenwoordige coalitie-ministers m bet na jaar een campagne door bet land begin nen, om in het openbaar van hun be stuur rekenschap te geven. EERSTE KAMER. Zitting van 23 September. Zonder hoofdelijke stemming wordt het gewijzigde ontwerp-adres van aü'twoord op de Troonrede aangenomen. Het zal op 'de Gebruikelijke wijze door 'de commissie yan redactie, bestaande uit de heeren Slan gen berg, Diepenhorst, Smeenge, De^ Vos yam Steenwijk en V,an der Eeltz aan H. M. werden aangeboden. Vervolgens worden een 12-tal wets ontwerpen waaronder dat betreffende overbrenging van een gedeelte van den Rijksweg op Zuid-Beveland, in beheer en onderhoud bij de gemeente Goes z. h. s, aangenomen. De vergadering wordt daarna verdaagd tot 11- October a.s. TWEEDE KAMEB. Zitting van 23 September. De beer Kooien aanvaardt het voorn zitterschap onder bet uitspreken van ten rede. Hij zegt o. a. ,Er zal veel van de Kamer gevorderd worden en daarom spreek ik1 de hoop uit, dat de leden van de deugd van zelfbeheersching een voorbeeld zullen ge ven, welke deugd niet dan na moeizamen strijd wordt verkregen"-. De heer Kooien aanvaardt tenslotte bet voorzitterschap met de hoop, dat dit onder Gods onmin baren zegen moge strekken tot heil van het Vaderland. Deze rede werd door alle leden staande aangehoord, met uitzondering van de hee- ren Wijnkoop en Kruyt, die bleven zitten. Vervolgens wordt de beer mr. J. Anker- man als nieuw lid geïnstalleerd. De heer A. P. Staalman verzoekt verlof om eenige vragen te mogen stellen aan den Minister van Oorlog aangaande de uitvoe ring van zijn destijds aangenomen motie betreffende ondersteuning van gedurende dc mobilisatie afgekeurde militairen. Bij de regeling der werkzaamheden stelt de heer Oud voor, thans niet over te gaan tot bet opmaken van een voordracht ter voorziening in twee .vacatures in den Hoo gten Raad, zulks oin te bezuinigen. Spr. dient daarom een motie in, waarin de Kamer als haar oordeel uitspreekt, dat het aantal Haadsheeren in den Hoogen Raad behoort te worden 'beperkt, welke motie op een nader te bepalen dag zal worden behandeld. Het voorstel-Oud wordt verworpen. Verder werden nog aangenomen de ont werpen tot technische herziening van de Kieswet en het ontwerp tot wijziging van de uitkeering van het Rijk aan de ..ge meenten. De aftredende leden in de huishoudelijke commissie en de gemengde commissie voor Stenografie werden herkozen. Tot leden van de commissie voor buiten- landsche aangelegenheden werden door den Voorzitter benoemd de heeren Nolens, Troelstra, Marchant., Schokking, Rutgors ea Dresselhuys. Op de voordracht voor leden van den Hoogen Raad werd na stemming ga llaatst, als no. 1 mr. B. M. Tavernet. mogleeraar in de faeuliteit der rechtsge leerdheid aan 'de gemeentelijke universi teit en rechter-plaatsvervanger in de ar rondissementsrechtbank te Amsterdam. De vergadering werd verdaagd tot 12 October a.a. Geestdrift voor de R.-K. Universiteit. Hoe het Mandement van ons Doorluch tig Episcopaat inslaat, bewees het Con gres der Federatie te Nijmegen. De tweede inleider, het Kamerlid de heer Ch. van der Bilt, had den naam nau welijks genoemd, of de belangstelling leef de op. En toen hij zeide, dat de Katholieke Universiteit ook voor de arbeidersbewe ging de mannen moet leveren, welke deze noodig heeft, vielen er luide teekenen van instemming. Toen volgde er een ontroe rend incident, hetwelk „De Gelderlander" als volgt verhaalt: De Voorzitter sprak: „Men vraagt ook om ons geld. Niet enkel de rijken moeten bijdragen, de Universiteit moet groeien uit heel ons volk. Zij moet van heel katholiek! Nederland zijn. Ook van ons". De oogen begonnen te schitteren, do be langstelling ruiselde hoorbaar door do saai. „In de Aula der Universiteit zal' op marmer gebeuteld worden de naam van dengene, die als 'itichter der katholieke Universiteit een som van f 25.000 zal hebben gestort". En toen, met een kort gebaar: „Op zoo'ii steen moet onze naam staan'.' En dadelijk barstte er een applaus los, dat de Franschen een hartstochtelijk ap plaus zonden noemen. De Voorzitter dorst wat aan. Hel antwoord der vergadering had twij felachtig kunnen zijnzelfs eon ontken nende stilte Jiad kunnen volgen. Daar moet onze naam op staan! Voor vijf en twintig duizend gulden Wij geven nog geen honderd procent voor deze belofte, maar een Bterk bewijs, dat de brief onzer Bisschoppen bij het katholieke volk is ingeslagen, ligt er in ieder geval in. Dat hij in alle kringen hetzelfde effect moge hebben(„De Tijd"). Algemeen? Bond van K.-K. RijkskieskringOrganisaties iu Nederland. Zaterdag j.l. kwamen te Utrecht do voorzitters en secretarissen der Rijks- kitskiingorganisaties met het dagelijksch bestuur van den Algemeenen Bond bijeen in verband met de voorbereiding voor de verkiezingen van 1922. Alle Rijsk'ieskringen waren ten volle vertegenwoordigd. In zijn inleidende rede wees de voor zitter van den Algemeenen Bond, mr. A. baron van Wijnbergen, op bet diep gaand verschil bij gansch het Verkïe- zmgswerk tusseken nu en 191S. Don vorigen keer wis het een voelen ca tasten, een zoeken naar den juisten •weg. Thans hebben we de nieuwe or-' ganisatie, ons nieutv Bondsregksm'ent', en de opgedane ervaring-. Daarom kan, en móet dan ook, ditmaal veel meer worden overgelaten aan de kicskring!- besturen. Zeker, er zal ook thans doqr het Bondsbestuur leiding moeten gege ven, overleg zal herhaaldelijk' moeten wor den gepleegd, doch het zwaartepunt ligt bij de kiesbringbesturen, die er voor staan, en hebben te zorgen, ieder in eigen kring, dat Kiesvereenigingen en Propagandaclubs de noodige activiteit' ontwikkelen, die leiding en voorlichting hebben te geven en te bevorderen, dat die in de plaatselijke kiesvereenigingen tyorde gegeven, bij de bespreking van candidaten en plaatsvervangers, opdat nu en in de toekomst voor hun taak ten volle berekende personen naar de Tweede Ka mer worden gezonden. De besturen en in 't bijzonder de voorzitters en segreta- taxissen zullen zich dus wel bewust- moeten wezen van hun plicht en van hun verantwoordelijkheid. Bij de mededeeling, dat de heer Hoef nagels als voorzitter yan den (dubbelen) kieskring Gelderland heeft bedankt, om dat de tijd hem een richtige vervulling zjjner functie niet toeliet, voegde de voorzitter een woord van waajrdeering voor dit besluit: nu kunnen voorzitters en secretarissen, wien het aan tijd schort, nog terug; straks, als de qampagne aan den gang is, zal van hen de uiterste krachtsinspanning worden gevergd. Aan de orde was thans het eerste punt der agenda, het voorstel van het dagelijksch bestuur: lo. De Rijkskieskxingbesturen zul len zorgen, dat de definitieve gros lijsten, gelijk' die aan de leden der kiesvereenigingen zullen worden voor gelegd om daaruit hunne keuze te ma ken, bij het Bondsbestuur zijn inge diend vóór 15 December a.s. Tegen den datum van 15 December ■werd tweeërlei bezwaar ingebracht. Friesland en Limburg voerden aan, dat zij op dien datum met hun groslijst niet klaar konden zijn. In Limburg was men nog met de herziening der statuten be zig en voor de organisatie der vrouwe lijke kiezers had men nog tijd noodig. Den Haag en Utrecht wenschten, dat het program van actie was vastgesteld vóór de (voorloopige) eandidatenlijst werd opgemaakt. Haarlem daarentegen had den datum nóg vroeger gewenscht, ten einde meer tijd te winnen voor de propaganda. De voorzitter verdedigde den voorge stelden datum, óók omdat er een stroo ming ie om de verkiezingen te vervroegen .en wij met de eventualiteit van vervroeg de verkiezingen hebben rekening te houden. Na uitvoerige besprekingen werd de 15e December als einddatum voor het indienen der groslijsten vastgesteld. Zonder discussie werden de voorstel len 2 en 3 der agenda aangenomen. Zo luiden als volgt: 2o. De vergadering, waarin over het politiek advies zal worden gehandeld en dit zal worden vastgesteld, worde gehouden in de eerste helft van Januari .1922. 3o. De afgevaardigden uit de Rijks- kieskringorganisaties, die volgens ar tikel 9 van het Bondsreglement moe ien worden aangewezen voor de ver gadering, die het politiek advies vast stelt, zullen worden gekozen vóór 15 December a.s. en hunne namen onmid dellijk aan het Bondsbestuur worden opgegeven. Hierna kwam in behandeling het laatste voorstel v,an het dagelijksch be stuur 4o. De samenwerking van de ver schillende RijkskieskringOrganisaties t, a. v. de indiening van gelijkluidende lij.ten zal zijn als in 1918. Wat be treft dit voorstel stelt het dagelijksch bestuur zich den loop van zaken al dus voor: dat de Rijks-kieskringbestu- ren, die in 1918 hebben samengewerkt, tijdig (d.i. vóór 17 September) onder ling deze aangelegenheid bespreken, en eene beslissing nemen. Deze beslissing kan dan ter vergadering op 17 Septem ber worden meegedeeld. De voorzitter deelde mee, dat het dage lijksch bestuur het advies van den „wis kundigen adviseur", den ingenieur Bon- gaerts, had ingewonnen. Deze oordeelde, dat de eenige- veilige weg was de verbinding van alle katho lieke lijsten tot één lijstengroep. Alle bere keningen van een zetel meer bij niet- verbinding berusten op toev.al. AVat de indiening van gelijkluidende lijsten betreft (men weet, dat in Overijscl bet denkbeeld is geopperd, zich van de drie noordelijke provincies los te maken en een afzonderlijke lijst in te leveren), Was de heer Bongaerts van oordeel, dat voor de berekening yan 1922 het gebeurd; in 1918 weinig houvast biedt. Intus- sehen, de kieskringen moeten het zelf weten. Overijsel voerde aan, dat indien deze kieskring in 1918 een zelfstandige lijst had ingeleverd, twee candidaten geko zen zouden zijn geweest. Bovendien achtte hij het uitkomen met een eigen _lijst uit propagandistisch oogpunt gewenscht, Friesland deelde mee, dat men dik wijls onder elkaar had gezegd, dat het mmsehien verstandig was, dat Overijsel apart ging staan en het Noorden apart. Deze cijfers werden naar voren ge brachtOverijsel zou één candidaat direct gekozen zien en 75 pCt. van den kies- deeler overhoudende drie Noordelijke provincies zouden 80 pCt. van den kies- doeler halen. In beide gevallen was met deze overschotten een zetel verzekerd. -Wat de verbinding der katholieke lijsten tot één lijstengroep betreft, gin gen stemmen vóór en tegen op. Beste ten werd nog geen beslissing te nemen. Wat de kwestie 'der gelijkluidende lijsten aangaat, werd besloten dat tus- ischen de rijkskieskringen, die in 1918 tot samenwerking besloten, overleg zal Worden gepleegd, voordat een beslissing wordt %enomen. De heer De .Wolf, directeur van het Propaganda-Bureau, verzocht de nameif en adressen der üfdoelingen in de kies kringen te mogen ontvangen voor den politieken Landdag en de adresseering der vliegende blaadjes, waarvan no. 1 getiteld „Politiek advies", verschenen is, (In 1918 zijn van de vliegende blaadjes 1.685.000 stuks verspreid.) Aangeroerd werd het samengaan me.t dc andere christelijke partijen en de con cessies, die daarvoor heeten gebracht. De voorzitter wees er op, dat men, om het heden te Ueoordeelen, het ver leden moet kennen. De betere toestand, waarin de katholieken thans Verkeeren, is aan de samenwerking met de chris telijke partijen te danken. Men gaat geen Zaak ontbinden, die goed staat. Op de vraag vun een der aanwezi gen, of het aanbeveling Verdiende, de ministers op 'de eandidatenlijst te bren gen, werd door den voorzitteg geant woord, dat 'daar niets tegen is. De penningmeester van den Alge meenen Bond, mr. Heerkens Tbijssen. pro fiteerde van de gelegenheid dat allo voor zitters en secretarissen deir kieskringen aanwezig waren, om er op aan te dringen, dat zij bun invloed zouden aanwenden om de achterstallige schuld a,an den Al gemeenen Bond aan te zuiveren. Deze be droeg over 1920, in ronde cijfers: voor Gelderland f1200, Limburg f400, Til burg f300 en Zeeland f120. De R.-K. Hanzebond van Sigaren fabrikanten heeft een voorstel om net col lectief contract op te zeggen, verworpen. Door de slapte in het bel ijf ziet de directie van de N.V. The Vitfite Works 1© Middelburg, zich vejioodzaakt telkens werklieden te ontslaan, zoo- zijn m de laatste wakein ruim 1O0 wei'klioden werk loos geworden. Een der bakker- alhier, met aange sloten bij de bak'kerspe'roonsorgauis'itie heeft dem prijs van het witte brood ge bracht op- 18 cent en van .1 it Zeenwsch tarwebrood op 17^ cent per 8 ons D© andere bakkers vragen 23 cent voor 8 ons witte brood. De aïdeeling „Vlissingen" van den R.-K. Bond van Transportarbeiders beeft tot den gemeenteraad een verzoek gericht eenige -werklieden, die sedert 21 Mei j.l. wegens het stopzetten der Electrotin- fabriek zonder werk zijn, werk te geven bij het afgraven vjaii het fort de Nolle. Z. D'. H. de Bisschop; van Haarlem beeft benoemd tot geestelijk adviseur van de R -K. Intern, vetreenigung tat bescher ming van meisjes, de> AVelEerw. heier Ant J. Bekkering. D© plaatselijke afd. van den R.-K. Vrouwenbond houdt op Donderdag 29 Sent. a.s. eene vergadering m het R.-K. Vereenigingsgebouw (Nieuwstraat) te 8 15 uur Op de agenda komt o.a. voor veïkie zing van 2 bestuursleden en ook voort zetting van de lezing van den HoogEorw Adviseur over de beginselen dier staat kunde Op aller komst wordt gerekend. Do Eerw. Geest. Advisurs en Je besturwn van dei R.-K. Middens',. Ver. de Hanze, van de aid. Vlissn-ngea v. d. Ned. R.-K. Volksbond, van de R.-K. Bibl. D-r. Sehaepnian, van bet R.-K. Jongens-Ratr. St. Aloysius van de R.-K. Mil. Ver. St Mauritius, van de R.-K. Prop. Club. St. Thomas van Aquino alhier, ©n vau de R.-K. Ver. St. Martinus te O. en W- Sou burg, zijn in overleg met den Zeerrlerw Geest Adviseur tot eene Vergadering bij eengeroepen, opas. Maandag 26 Sep tember. 's avonds, half 9 in het Ri-K. Veir, Gebouw alhier, tot bespreking van de reorganisatie van het PL Commitó voor Kath. Soe. Actie to Vlissingen. Heden, Vrijdagavond te 8 uur repeti tie voor het zangkoor van de R.-K. Vrouwenbond. Raadsvergadering. Gistermiddag te 2 uur kwam de Raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen. Voorzitter: de heer Hajenius. Secretaris: de heer BaUegoyen de Jong. Afwezig: de heer Oosterbaan wegens een buitenlandsche reis. 1 vacature. De voorzitter .opent de vergadering en leest het gebed. Hierna worden de notulen van de vorige vergaderingen gearresteerd. InstaRatie nieuw .Raadslid. De heer A. L. v. Melle wordt dooir den secretaris de Raadszaal binnenge leid en legt in handen van den burgemee ster cle vereischte eeden af. De voorzitter wenseht den heer van Melle geluk met zijn benoeming en spreekt den wensch uit, dat deze steeds in het belang der gemeente werkzaam zal zijn. De voorzitter doet mededeeling van de verschillende ingekomen stukken. De Voorzitter deelt mede, dat de naam bordjes in Nieuw-Goes vervangen zijn door nieuwe, zoodat nu aan de voorwaarden is voldaan. Verder deelt de Voorzitter mede, in verband met de oprichting van een .bios coop, dat binnenkort den Raad een ver ordening .op bioscoopen zal bereiken en een commissie ter keuring ingesteld zal moeten worden. Verder vragen B. en W. machtiging aan te vragen om met de ge meenten Wolphaartsdijk', Kattendijke, Ka- pelle, 's-Heer Abbskerke, Kloetinge en 's-Gravenpoldcr te mogen samenwerken in verband met de uitvoering van de VleeschlteuringsWet. De Raad verleent deze machtiging. Afschrijving belasting en schoolgeld. Ingekomen zijn enkele verzoeken om af schrijving van belasting en schoolgeld. Overeenkomstig het betreffende advies wordt besloten. Ontslagaanvrage. Den heer O. de Vriese wordt op zijn verzoek eervol ontslag verleend als onder wijzer aan de openbare school voor M. U. L. O. Het ontslag gaat 15 Sept. j.l. -n. (Reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplage.) Reorganisatie Lager Ouders wijs, ontslag en pensioneering vakonderwijzcressea. De Voorzitter zegt, dat de financiëele eommissie enkele opmerkingen heeft op do berekening van de gratificatie. Deze commissie zou liever s/3 van het salacia uitkeeren. Het voorstel van de finaneiëale commissie kost f 400,67 minder ian dat van B. en W. De heer De Die merkt op, dat dteza vakonderwijzeressen geen gemeente-ambte naren gijn, daar zij niet genoemd worden in de ambtenarenverordening. Spr. meent, dat op deze vakonderwijzeressen art. 51 van do Lager Onderwijswet van toepas sing; is spr. stelt daarom voor deze onder wijzeressen 80 pCt. van de jaarwedde als wachtgeld te geven. De heer Duvekot zegt, dat da finan cieel e commissie in de uitkeering van B. en W. een groote onregelmatigheid ziet. De een krijgt 90 pCt. terwijl de ander slechts 60 pCt. krijgt. Daarom stelt de financieel?, commissie voor aan elk s/t der laatst toegekende jaarwedde uit te Iweren. De heer v. d. Bout antwoordt hierop,- dat B. en W. rekening gehouden hebben met het aantal dienstjaren. Het stelsel van den heer De Die acht spr. niet goed, men kan hier niet van wachtgeld spreken. Dc Voorzitter merkt verder op, dat alle onderwijzeressen meer dan 25 f---':ist- jareu hebben. Hierop wijzigt de heer De Die «iin voorstel in dien geest dat alle L00 pCt. van de laatst toegekende jaarwedde als wachtgeld wordt toegekend. De heer Vienings vindt, dat dc Raad zich eerst dient uit te spreken of de beo troltkenen wel gemeenteambtenaren zijn. De Voorzitter merkt op, dat zulks Diet aan twijfel onderhevig kan zijn, immers zij zijn door de gemeente aangesteld en doen dienst voor de gemeente. Do heer Vienings zegt dan meer te gevoelen voor het voorstel van de finans ciëele commissie. Dc heer Goedbloed zegt, dat de Lager Onderwijswet geen vak-onderwijzers kent, zoodat deze wet niet van toepassing kan zqn. Hierna wordt het voorstel De Die ver worpen met 8 tegen 3 stemmen. Voor -stemden de heeren De Die, Blaas en de Looff. Het voorstel van B. en W. wordt ver-; worpen met 7 tegeü 4 stemmen. Voor stemden de heeren Stieger, v. d. Bout, de Looff en De Die. Het voorstel van de financiëele ©oms missie wordt vervolgens zonder hoofdes lijke stemming aangenomen. Benoeming hoofd en verder Personeel bij het vervolgonder wijs. Eervol ontslag wordt verleend aan de onderwijzers bij het herhalingsonderwijs en benoemd bij het vervolgonderwijs als hoofd de heer C. Kloosterman en als on der wijzer(s)essen C. Kloosterman, C. J. Snouck, W. Hengeveld, F. C. van Strien, Mevr. PenningsStokmans en A. L. Arentz. Verbouwing perceel Schoolstraat I. De heer Vienings vraagt of het beslist noodig is, dat het perceel zóó herbonwd wordt, dat het henevens de kantoren nog woonplaats biedt voor een concierge. Waarom kan dit gebouw niet, evenals an dere gebouwen, schoon gehouden worden door een persoon, die niet in dat gebouw woont,? Allicht zal zulks goedkooper zijn. De Voorzitter merkt op, dat de wo uter zal verhuurd worden b.v. aan een politieagent, die nog geen woning heeft. Deze kan dan tevens bij nacht ©enig toe zicht op de zaken houden. De heer Vienings vraagt voorts of, met het oog op de verandering van do Ge meentewet, nog wel een kantoor voor den gemeente-ontvanger noodig is. Dc Voorzitter acht het heusch nijf voor den tijd, dat de, gemeente-ontvanger een kantoor krijgt. Op een vraag van Jen heer Vienings óf de ramingen wel aan den lagen kant zijn, antwoordt spreker, dat de gemeente-architect zoo laag moge lijk geraamd heeft. De heer Flink wenseht, naar aanleiding var. een ingezonden stukje in oen der bladen, er nadrukkelijk de aandacht op te vestigen, dat er niet met geld gesmefeü wordt. Men moet niet vergeten, dat de huur die thans aan Jansen betaald wordt, ook vervalt en dat er tevens huur ont vangen wordt van de woning. De Voorzitter zegt, dat men niet te Veel waarde moet hechten aan al dat geschrijf. Het voorstel van B. en W. wordt hierna z. h. st. aangenomen. Aanvrage voorschotten door „St. WiUebrordus". De beer De Die vindt het niet'billijk, dat voor deze huizen evenveel huur zal' moeten worden betaald als voor de groo- tere huizen iu „Nieuw-Goes", bouwplan I. Dc Voorzitter zegt, dat zulks overeen komstig een ministerieel besluit is. Een lager© huur zal niet goedgekeurd worden. Ook de beer Vienings merkt op, dat' daartegen niets te doen is. Het voorstel van B. en W. wordt zon der hoofdelijks stemming aangenomen. Yerbooging rechten der Gemeen te -reiniging. Zonder hoofdelijke stemming wordt be sloten, de jaarlijksche retributie voor het' hebben van beertonnen te verhooren van f LfLQ tot f2.50. Pensionneering A. J. Brusket. Overeenkomstig het voorstel vaa B. en W. wo©dt z. h. s. besloten. Toekenning gratificatie aan onderwijzerossen in d© nuttige handwerken O. L. School B. Nadat de Voorzitter toegelicht heeft hoe, het komt, dat B. en W. eerst nu met dit voorstel komen zij hadden eerst iu Deo. 1920 bericht gekregen, dat het Rijk tiet meer betaalde wordt het voorstel van B. en !W. z. b. st. aangenomen.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 2