was*sw* RARRB AR VOOR ZEELAND A' Ab.n.«» r,ing. tij ïer|jes (an f An bij verlies van f OK bij verlies van f IC hij vsrlies van t 500 ongeschiktheid 1 ZüU overlijden I iOU een hand olvoet 13 eenoog I Du een duim I een wijsvinger I 13 een anderen vinger N t 217 Donderdag 22 September 1921 Zeventiende Jaargang Is er nog een Coalitie? FEUILLETON Het geiieim van liet kasteel Rocnoir. BUITENLAND. DUITSCHLAND FRANKRIJK ENGELAND NOORWEGEN HONGARIJE AMERIKA. MEXICO TSJECHO-SLOWAKIÊ. Korte Berichten. NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT *1 R, M HM n M *1 M Directeur? JOS. /AN DEGRIENDT. Telefoon 207 Telegram-Adres-, Nizeco. Telefoon 474 IJ Fit U L2 fes M W V V U IV LLLiLlftll U f1.50, elke regel meer f 0.25. bij contract beduidende korting Bijkantoor: MIDDELBURG, Markt 1 en 2. I „„„eken! tegen ongevallen krachtens onze overeenkomst met „The Ocean and Guarantee Corporation Ltd." te Amsterdam, Rofcin 151, en wel voor de hieronder vermelde bedragen: i. Het Christelijk-Historisch Kamerlid de heer Schokking zeide in de Tweede Kamervergadering van "14 Sept. j.l. bet volgende „Ik betwist bepaaldelijk, dat er een coalitie zou zijn, zooals die er was vóór de invoering der evenredige ver., tegenwoordiging. Wanneer het gaat om klaarheid en helderheid in de po-, litiek, moeten wij als Christelijk- historischen er prijs op stellen, dat het niet maar een woord is, doch' ernstig gemeend, als wij zeggen: in den vroegeren zin is er geen coalitie meer. Wat er wel is?, Samenwerking, tok wat ons betreft, on ik .herhaal: naar ik meen eerlijke en oprechte samenwerking met de andere groepen der rechterzijde, waar het geldt het steunen van het Kabinet, uit de rechterpartijen voortgekomen „Ik heb gezegd, dat een Reg-eering gedragen en gesteund moet worden door een groote gedachte, door groote beginselen. „Voor de rechterzijde is die groote gedachte, ondanks het verschil, dat wij tusschen de groepen erkennen, dat er geen Regeering is dan om Gods jwil. Daarom blijven we scherp onder,' scheid maken tusschen Overheid .en volk, ook tusschen Ministers en Volks, vertegenwoordiging. De heer /an de Laar, die zoo geverseerd is in anti revolutionair staatsrecht, heeft tot mijn verwondering niet begrepen het verschil tusschen wat men noemt een accoord tusschen partijen, deelen van het volk, en toezegging van steun aan een opgetreden Kabinet. Daarin is toch een verschil, dat met het onderscheid tusschen volk en Over- heid samenhangt. Voorts is er met betrekking tot de groote levensvragen een gemeenschappelijke erkenning van de wet Gods, al is er in de uitlegging en de toepassing daarvan wel ver schil". 1 0 Inderdaad, formeel gesproken, is eï geen coalitie meerdat wil zeggen, er bestaat geen afspraak meer tusschen R'eomsch-Katholieken, Anti-Revolutionai ren en Christelijk-Historischen, om te zumen naar de stembus op te trekken en eikaars candidaten te steunen. Maar wat die stembus-coalitie bezielde en haar her haalde malen de zege bezorgde, is geble ven, n.l. de gemeenschap der beginselen, die leven in de christelijk-politiek'e groe pen en die hun bekroning vinden in deze ééne gedachte: de erkenning! van Getls souvereiniteit in het openbare leven. dus ook op st aatkundig terrein. Daaraan maak ten de rechtsche partijen steeds al wat hen scheidde èn op confessioneel gebied èn ook op het gebied van sommige poli tieke vraagstukken, die men „vrije kwes ties" heet, ondergeschikt; dat woog bij hen steeds het zwaarst en daarom aarzel-, den. zij dan ook niet, om ter verwezen lijking van die gemeenschappelijke grond gedachte, zoo noodig, wederzijds offers te brengen. Welnu, die grondgedachte heeft nog niets van haar waarde verloren. Meer dan ooit toch dient te worden opgekomen voor Gods souvereiniteit, waar meer dan .soit die .souvereiniteit wordt geloochend, de Naam Gods wordt gehoond en de rechten Gods met voeten worden getreden. Het giondprinciep alzoo, dat de coalitie schiep en deed leven, behoort ook in de toekomst de gemeenschappelijke actie der rechtsche politieke groepen in den lande te bezie len. Boven alle andere politieke kwesties, die de gemoederen bewegen en de geesten in spanning houden, staat voor den chris ten deze: zal Nederland al dan niet in christelijken geest worden bestuurd. Dat (.Naar het Fransch) 32) o XVI Hel bevel tot inhechtenisneming. Do graaf ©n Laurent /letten zjch op- een bank neder. .„Gij gelooft dus,'" zei Lament, tcTwijl Inj de papieren rangschikte, „dat ik u een slechten dienst bewezen heb) door u tot burgemeester te doen benoemen ?'i' „Zeker." „Maar mijn waardei vriend, hebt gij 'dan in het geheel geen verstand van de politiek? Wat ik gedaan heb," voeg to hij er hoogdravend bij; „is- de hoogste di plomatie. De benoeming tot burgemeester Was voor u uw behoud en redding. Men verdenkt niet. degenen, die belagt zijn over anderen te regeeren. Het was het eenige middel, dat miji overbleef om u onder hef Schrikbewind te redden. Ik wist wol, dat gij er een afkeer van hadl, u met al die duizenden nietigheden bezig te- houden, maar daardoor redde ik uw hoofd van het Schavot," toch raakt de .groote vraag, die feitelijk geheel de Geschiedenis beheerscht: vóór •f tegen den Christus. Naar gelang men die vraag beantwoordt, zal men alle andere kwestiën zoowel op sociaal als op politiek terrein daarvan laten afhangen en er door later, beïnvloeden. Zoolang dus de aanhangers der drie christelijke partijen in ons vaderland ge zamenlijk hun geloof belijden in de sou vereiniteit van God, .Wiens wet on wil het model en het richtsnoer zijn voor de wet en wil der 'Overheid die slechts Overheid is krachtens God zoo lang zullen die partijen op elkander zijn aan gewezen, wanneer het erom gaat de sou vereiniteit Gods in den Staat te verdedi gen tegen de aanvallen van die partijen, welke ófwel het „ni Dieu ni maitre hun vaandel hebben staan de partijen der Revolutie ófwel God als een „quantité négligeable" beschouwen, waar het geldt te regeeren of wetten te maken de partijen der Vrijzinnigheid, onver schillig onder welke benaming zij zijn gegroepeerd. Mem wachte zich dus wel om, wanneer limks een sympathieke geste tegen ons maakt of een verleidelijke leuze aanheft of een politiek vraagstuk1 ten onzen gunste wil oplossen, de samenwerking met de heide andere rechtsche partijen op te zeg gen en een bondgenootschap te sluiten, een accoord te treffen of een compromis aan te gaan met een liberale of socialisti- eche partij uit opportunistische beweeg redenen, d. w. z. omdat daar op stoffelijk gebied meer te halen valt. Dat zou inder daad een Ezau-fout zijn: zijn eerst geboorterecht verkwanselen voor een schotel linzenmoes. Tenzij1 oen openlijke daad van trouwbreuk der bondgenoot.cn ons dwong onzen eigen weg to gaan, blij ven wij trouw aan het eens gegeven woord. 1) En zeer zeker kan er van een bondgenootschappelijk samengaan tusschen ons en de Sociaal-Democratie nimmer sprake zijh, zoolang Bebel's woord waar heid blijft: „Godsdienst en Sociaal-Demo- era tie staan tot elkander als water en vuur". (Slot volgt.) 1) „De Nederlander" schreef dezer dagen „Het is genoeg hekend, dat inzake de antithese de christelijk-historischen een ietwat ander standpunt innamen en in nemen dan de Roomschen en de anti revolutionairen. Zij' zullen dat zonder ©eni gen twijfel blijven doen. Er valt met ons over een nieuwe politieke verdeeling te praten. Maar op enkele voorwaarden. Men zal moeten weten, dat de religieuse antithese niet gemaakt was doch geboren. En dat zij niet wordt overwonnen, door dat men haar negeert. Als de overgroote meerderheid van wat thans links staat diep-christelijk denkt over de vragen, die dieper reiken dan de kwestie „vooruit- etrevend-conservatief" als niet meer dan voorbeeld grijpen wij! voor jcn voet op, wat dezer dagen over ontwapening en moedersehapszorg gezegd wordt dan zal het uur der „christelijke coalitie'^ hebben geslagen. Eerder niet. De opheffing der antithese is aan links, niet aan rechts". „Het Centrum" teekende hierbij' aan: „In deze opmerkingen valt op de naïve teit van het Christelijk-Historische blad. Het schijnt werkelijk te meen-en, dat de overgtoote meerderheid van wat thans links staat, diep-ehristelij'k zal gaan den ken ever de groote vraagstukken. Men zal daar immers altijd trouw blij ven aan de leuze: Godsdienst heeft met de politiek niets te maken". Juist! „Waarlijk, mijnheer Laurent, gij üijt een bewonderenswaardig man met scherpen blik, ik zeg dit dikwijls te?.en mijn vrouw." Ik weet, dat mevrouw de Viilelort mij allesbehalve genegen is...." „Zij kan het verleden niet vergeten." „Dat heeft zij1 mij onlangs; duidelijk getoond," zei Laulhnt met een. beweging van toorn, die h ij aanstonds onderdrukte. Daarna voegde hij er Vergoelijkend bij: „Ik neem- heit haar echter niet kwalijk, dat komt van haat beginselen, haar aristo cratische opvoeding. Zij keurt mijn be trekkingen met de republikeinen af. Maar meent gij soms, dat ik mij voor mijn ple zier bij die mannen iin lompen heb aan gesloten? Neen, zeker nietl" „Ik weet het," antwoordde de graaf. „Na het gevaar veiTgeet men vaak de redplank en stoot men die met den voet van zjch af. Men verwerpt ze als nutte loos, als onnoodig. In het midden van den storm was men echter gelukkig, izjch aan haar te kunnen vastklampen." „Maar thans is het gevaar voorhij en v-oot altijd, (hoop jk." „Wje weet?" „Voorziet gij nog de een oif anders revolutionnair© beweging?'' „Niemand ka,n in de toekomst zien, De aanslag op Strescman- De „Lok. Anz." verneemt in verhand met den aanslag op Stresemann, dat do politie zich ijverig met het geval bezig houdt. Ooli' het Pruisische ministerie van biimenla.ndsehe zaken stelt een onderzoek in. Men is algemeen van meening, dat de aanslag op Stresemann niet met den aan slag op Erzberger kan vepgeleken wor den daar Stresemann, links lang niet zoo gehaat w.ns, ais Erzberger bij de rechter zijde. Vooi'loopig neemt men aan, dat deze aanslag door kwajongens gepleegd is. Van andere zijde wordt echter gemeld, dat de aanslag van ernstiger aard is, dan eerst werd aangenomen. Er zijn n.l. vier schoten gelost, waarschijnlijk met een militaire revolver. Den dader heeft men nog niet kunnen vaststellen. Er zijn verschillende commu nisten in den omtrek' van het Vergaderlo kaal gezien. („Mshd.") Overstroeiningen in het departement Corrcze. Reeds meldden wij hierover iets onder laatste berichten in ons nummer van gisteren. Het onweer, dat in den nacht van Zater dag op Zo-ndag boven het departement Chrrèze woedde, blijkt, naar aan de „Tel." wordt gemeld, door de overstroomingen die ermee gepaard gingen, een enorme katastrophe te hebben veroorzaakt. De avondbladen meldden, dat mannen, vrou wen, kinderen en dieren door het water werden meegesleept. De steenen brug van Malemort is door den étroom vernield. Een vrouw, die door de rivier werd me- degesleept, met haar kind 'in "len arm, kon zich aan een ontwortelden boom vast klampen-. Zij1 hield haar kind zeven uur lang vast, maar overwonnen 'door Ver moeidheid, moest zij het ten slotta los laten. Zij zelf werd vier uur later gered. De aangerichte schade wordt op vele mil- lioenen geschat. Een gedeelte van de stad Brivue is eveneens ernstig door het wa ter geteisterd. Van alle kanten wordt hulp gezonden. De Iersche kwestie. De politieke correspondent van het „Central News" zegt, dat in goed inge lichte politieke kringen het feit, dat het niet vaststaat, dat Lloyd George of lord Curzon naar de conferentie te Washing ton zull-en gaan, wordt opgevat als een zekere aanwijzing voor 't naderen Vjan algemecne verkiezingen voor Groot-Bjit- tannië en Ierland. Het Iersehe probleem en de netelige kwestie der werkeloosheid namen een ern stige wending en algemeen wordt ge meend, dat het eerstgenoemde punt Lloj'd George een aanleiding zal zijn tot het doen van een beroep op de gezindheid van het land. De onwrikbare standvastigheid v,an De Valera heeft alle mogelijke wijfelingj binnen het kabinet zelf doen verdwijnen en Lloyd George moet op dit ©ogenblik bezig zijn met het opstellen van een nieuw en categorisch telegram aan De Valera, waarin hij als eerste conditie, voojr een conferentie neerlegt., dat de souve reiniteit en de onverdeelhaarheid Van het Britsche rijk' moet erkend wo-rden. Nieuwe nota aan Rusland. Reuter verneemt, dat Tschitscherin een nieuwe nota tot de geallieerde mogend heden heeft gericht, die een herhaling is van zijn aanklacht tegen de internationale commissie tot bestrijding van den hangers nood van vloertien dagen geleden. Hij maar het is wijs voorzichtig te zijn." „Drommels, zoo'n leven is één en al verveling. Het onderzoek, Jat men heeft ingesteld naar aanleiding van dien moord aanslag in mijn park, is voor mij de bron van veel last en onaangenaamheden ge weest." Die- zaak was zoo erg niet," hernam Laurent. luchthartig. „Men heeft wel mijn zoon van dien moord beschuldigd, mijin zoon, die- nooit een vuurwapen in handen heelt gehad." „En Scevola?" „Niemand heeft hem, gezien." „En uw; zoon zelf heeft hem beschul digd.'-' „De schrik had helm van de wijs; ge bracht." „Ik heb niettemin last genoeg mot die zaak gehad. Den ganschein dag procu reurs en gendarmen in je huis! Ik kon niet eens gerust siapen." I „Gij overdrijft, mijhheer de graaf De rechter van instructie was een mijner vrienden en heeft de zaak in den doofpot gestopt."' „Ja, maar ik vrees, dat ze den een of anderen dag weer zal! worden opgera keld. .Er was een jonge substituut bij hem, die volstrekt niet over het onderzoek legt opnieuw den nadruk op de klach ten over een samenzwering, Welke reeds als praatjes zijn ontzenuwd. Deze mededeeling wordt klaarblijke lijk juist thans de wereld ingezonden om het antwoord ,op de Engelsche ver zoeken om uitleg van de vijandige daden der sovjet-regeering in Midden-Azië te ontgaan. Het spoorwegongeluk in Noorwegen. Het ongeluk op de Dorrespoor is 's avonds om 11 uur twee K. M. buiten Drontheim gebeurd. Hier, waag de pas geopende spoorweg zich met de oude Drontheimspoor hij het zuideinde van de Nidarei-tunnel vereenigt. is de gewone sneltrein uit Kristiania in volle vaart op de extra-trein uit Drontheim' geloopen. De oorzaak is onachtzaamheid van het personeel van den sneltrein hit Kristiania, dat opdracht had om bij het laatste sta tion (Marienberg) vóór den tunnel te stoppen om den extra-trein te laten pas- secren. Deze schriftelijke opdracht was door het personeel getee'kend, ten bewijze dat het ervan op de hoogte was. Niettemin is de sneltrein Marienberg voojrbijgere-' dende machinist zegt dat hij is doorge gaan omdat de seinen veilig stonden. De notsing was zoo hevig dat een Wagon van den extra-trein letterlijk doolrmiddan is gereden. Ft zijn zeven dooden en twintig ge wonden. (N. R. Ct.) Nader meldt men aam de N. R. Ct. uit Kopenhagen Zooah reeeds gemeld is, had de machi nist van den sneltrein, welke dwars in den extra trein is geloopen, die gewond in het ziekenhuis te Drontheim ligt, ver klaard, dat het sein op het station Marien berg, waar hij had moeten stoppen veilig, stond. Dit is onjuist gebleken. Het sein veilig wordt links van het spoor ge geven toen de sneltrein aankwam zajg de machinist rechts een groen licht, dat hij voor het veilige signaal heeft gehou den. De trein had op een zijspoor gebracht moeten worden, de haan wachter heeft met dit licht willen aangeven, da,t dit zij spoor veilig was. Hij heeft daarmee even wel in strijd met de voorschriften ge handeld, zoodat op hem ook een deel van de verantwoordelijkheid rust. Het Storting heeft' Dinsdag een verga dering uitsluitend aan het ongeluk1 ge wijd en besloten de slachtoffers op staats kosten te laten begraven. De gewonden zijn allen buiten gevaar. Grcnsschending door Servische soldaten? Volgens berichten van het Hongaarsch' K. B. zouden Servische soldaten de grens in het eomitaat van Baranya volgens1 het vredesverdrag van Tkianon vastgesteld, nabij Sikier overschreden hebben en een Hongaarsche patrouille hebben ontwapend en Weggevoerd. Het vredesverdrag met Duitschland. .Op het Witte Huis wordt medegedeeld, dat president Harding het vredesverdrag met Duitschland, vergezeld van een korte nota, heden naar den senaat zou zenden. Senator Borah is voornemens met steun der meest heftige republikeinsch-demo- cïitiL.che critici van het vredesverdrag van Versailles zich te verzetten tegen de ratificatie van het vredesverdrag- met Duitschland en Oostenrijk. De regeeringsleiders hebben nochtans als hun verwachting uitgesproken, dat de verdragen spoedig geratificeerd zul len worden. De ontwapeningsconferentie- Door de Vereenigde Staten is aan de deelnemers der ontwapeningsconferentie voldaan scheen. Hij koesterde een zware verdenking tegen Scevola. Geloof mij, die zaak is nog niet geëindigd." „Verban die gedachte uit uw hoofd; mijnheer de graaf. Zij- doen u uw werk vergeten. Laten wij deze pa,pieren op orde leggen. Eerst de zittingen van den ara,ad; daarna de correspondenties met de i egeB- rings-cmnmissarissep.... Hoed la,at gij te midden van deze papieren een hevel tot inhechtenisneming liggen?" „Een bevel tot inhechtenisneming!" „Ja, het bevel, zich van don markies de Rocnoir meester te maken." „Arme markies;!" -zuchtte de graaf „Do dood heeft hein voor de nieuwe verne deringen, die de Republiek hem wilde aandoen, bewaard." I.anrent liet dit bevelschrift in zijn zak glijden zonder dat dei graaf het bemerkte. „Indien de markies ooit mocht terug- keeren," dacht Laurent, „heb ik een mid del om hem- .voor altjjd onschadelijk te maken." „Het noodlot heeft den markies litijd vervolgd," zei dei trouwelooze rentmees ter daarna, „Alles vervolgd® hem la gelijk, de woede des volks,..." „De woede des volks!" herhaalde de graaf. „Neen, de bewoners van Rocnoir een proefagenda gezonden. Dezebestaat uit twee deelenle be-i wapening; 2e de vraagstukken der Zuid zee en van het Verre Oosten. Onder het hoofd bewapening komen' de volgende punten voor; le. bespreking der vloothewapening 2e. voorschriften inzake de controle van' nieuwe oorlogsmiddelen 3e. beperking van bewapening te land. In het tweede gedeelte der agenda wor den genoemd: le. kwesties betreffende China te weten, territoriale en administratieve integriteit!/ open en gelijke kansen- in bestuur en' bedrijven, concessies, monopolies en andera economische voorrechten, alsmede spoor-: Wegexploitatie, preferentieel® spoorwegta rieven en den status van bestaande toewij- zingen 2o. kWesties betreffende Siberië; 3e. de onderhandelingen in de Zuidzee. De Engelsche gezant sir Geddes heeft Hiiiges doen weten, aldus deelt heti staatsdepartement mede, dat Lloyd Ge-t orge en Curzón in verhand met binnen-' landsche aangelegenheden niet in staat zullen zijn om de onfwapenings'eo!nferen!-i tie hij te wonen. Het eeuwfeest van Mexico. Vrijdag is overal in de republiek Mexico het eeuwfeest van de Mexicaan- sehe onafhankelijkheid gevierd. Vooral te Mexico-stad waren de feesten schitterend'. Op de graven der nationale helden in de kathedraal werden kr-.nsen geplaatst en president Obregon luidde in persoon de beroemde klok van Hidalgo, die thanö aan den gevel Vgn hét regepringspaleid hangt. Hoewe 1de afkondiging van (je republiek pas een paar jaar later ge schiedde, Wordt in Mexico het begin der onafhankelijkheid gedagtcekend van het klokkesein van pater Hidalgo, omdat op dat oogenblik de samenzwering, die reeds lang tegen het Spaansche gezag werd voorbereid, overging- in een openlijken lopstand, die na jaren van strijd zou leiden tot de vurig verlangde onafhankelijkheid. De voornaamste leiders v,an het com plot waren de militairen de Allende pn' Aldama, heiden kapiteins, en de dorps priester Hidalgo. Opheffing van kerkelijke feestdagen. Karl Medvecky, de geëxcommuniceerde! priester, die afdeelingschef. is voor kerke lijke zaken aan het Tsjechische ministeriel te Presburg, heeft bij verordening- het vieren v,an den H. Stephanus en van Maria's Hemelvaart in de Katholieke ker ken -verboden. De verordening heeft groote verbitte ring hij de bevolking gewekt, te meer daa.r zij onwettig ingrijpen in zniver kerkelijke aangelegenheden beteekent. In een nieuwe nota aan Rusland heeft Polen vóór 1 October bevredieende maatregelen geëiScht ten aanzien van de pooische gevangenen, wijl anders de ver antwoordelijkheid voor een eventueel af breken dtór betrekkingen op Rusland neer komt. r tilt Motiela del Palancar wordt gemeld da.t een orkaan aldaar de stad on der water heeft gezet. Dertig huizen zijn verwoest. Er zijn ver.scheidene slacht offers. i Br Fransche regeermg heeft ver klaard, geen oplossing to zien voor het conflict in de tcxfrel-industiie,. al'le pa troons in de metaai-industriei hebben een zelfde loonsverlaging voor hun arbeiders ingevoerd als voor do textielarbeiders geldt, daar eerstgenoemden zicli bij da staking hebben aangesloten en dus het contract verbroken hebben. In een interview met een „Matiin"- waren aan den markies gehecht, zij waren hem dankbaar Voor zijn weldaden, zij hebben hein niet in het ongeluk gestort, maar alleen die oproerlingen uit de stad;." „Gij overdrijft, mijnheer de graaf 1" „Hebben zij den markies en zijn zoon dan niet gedood? Zijn zij niet de oorzaak van de krankzinnigheid dei- oude mar kiezin?" „Dat is zoo, maar had de markies er ook geen schuld aan? Waarom spaarden fcÖ u dan?" „En toch zal ik hun nimmer kunneij vergeven, dat zij ook niet mijn vriend ge spaard hebben." „Gij weet het, ik achtte hem lioog, maar hij was niet zoo goed als u." Aldus trachtte Laurent zich van da eUnst van den graaf te verzekeren, door hem te vleien en aan ae diensten te herinneren, die hij hem had bewezen. Dia graaf de Villefort vreesde een nieuwe, uit barsting der revolutionnairen, en om zich tegen hun woede te beschermen, had hij zich, ondanks het hevige verzet der gra vin, aan de zijde der republikeinen ge schaard. L;. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 1