NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1921 2e pr- x d0 Sociale Berichten. Gemengd Nieuws. Leger en Vloot weert Jr., Koudekerk®. Brahma's haan (jong)2e pi. M. Sle/rt- Goes. Kubrick E. Watervogels. Indische Loopeenden reekleung)lepr. J Q. 0. 'Lenshoek, Kloetinge; z. e. v. M. J- Rottier, Kats. Indische Loopeenden (vit): le pr. M. J. Rottier, Kats. Rouaaneendenle pr. Wed. J. Mesu, R. en St. Joosland. Andere niet genoemde rassen: z. e. v. G. J. de Looff, Colijnsplaat. Kaapsche Eenden: z. e. v. W«d- J- Mesu, N. en St. Joosland. Buff Orpington Eendenz. e. v. r- Horsten, Goes. T M Pekingeendenle pr. Wed. J. Mesu, N. en St. Joosland. Pommersche ganzen: le pr.. K. .Meer. ten' Jr., Middelburg. Chineesche- of Knobbelganzen: le pr. K. Meertens Jr., Middelburg. Andere niet genoemde ganzen: le pr. U. J. de Looff, Colijnsplaat (Emdener Ganzen); 2e pr. dezelfde, Canadaganzen. Z. e. v. dezelfde voor non- of pauwgan zen en hol- of blesganzen. Rubriek F. Kalkoenen, le pr. b. J. de looff, Colijnsplaat (Holl. blauwe.) Rubriek'G. Pauwen, le pr. K. Meer tens Jr., Middelburg, Rubriek I. Foktoomen. le pr. J. M. Drijgers, 's-H. Abtskerke (wit Leghorn); le pi. K. Meertens Jr., Middelburg (ree- tieurige Indische loopeenden); 2e pr. P. van Molenbeek, Gapinge (wit Leghorn) en J. M. Slegt, Goes (zilver Wyandottes); 3e pr. K. Meertens Jr., Middelburg (wit Leghorn). Rubriek B. Konijnen. Viaamsche Reuzen (rammen): le prijs en 3 eere-prijzen 'J. B. Fliegen, Middel- borg 2e pr. A. A. de Troije, Middelburg. Viaamsche Reuzen (rammen) wit (jong) le pr. en eere-prijs R- Vriesema, O.- en ,W.-Souburg; 3e pr. M. J. Rottier, Kats. Viaamsche reuzen (voedsters) wit (rJd;: le pr. L. J. Kesteloo, Gapinge; le pr. J. Rioose, O.- en W.-Souburg; 3a pr. Mark. Gommers, O.- «n W.-Souburg. Viaamsche reuzen (voedsters) wit (jong) le pr. R. Vriesema, O.- eu W.-Souburg, plus 2 eereprijzen; 3e pr. Mark. Gom mers, O.- en W.-Souburg; z. e. v. M. J. Rottier, Kats, en Corn, van Sluijs, Mid delburg; e. v. J. F. v. Eenenaam, O.- en W.-Souburg. Viaamsche reuzen (rammen) haaskleu rig (oud): 2e pr. T. 'Poppe, Vlissingen; v. K. Meertens Jr., Middelburg; le pr. M. J. Rottier", Kats. Viaamsche reuzen (rammen) haaskleurig (jong): 2e pr. M. J. Rottier, Kats; 0. A Polderdijk, N. en St. Joosland. Viaamsche reuzen (voedsters) haas kleurig (oud): 2e pr. K. Meertens -Jr., Middelburg. - Viaamsche Reuzen (voedsters) haas kleurig (jong): z. e. 'v. K. Meertens Jr., Middelburg; e. v. C. A. Polderdijk, N. en St. Joosland. Viaamsche reuzen (rammen) andere kleu ren (oud): 2e pr. M. Pierens, O.- en W.- Souburg. Lolbaringers (rammen): z. e. v. A. J. A. Dessen, Middelburg. Lctharingers (voedsters): 2e pr. A. J. ADesson, Middelburg. Blauwe Weeners (rammen): le pr. A. J. A. Desson, Middelburg; 3e pr. M. C. v. d. Ende, Vlissingen. Blauwe Weeners (voedsters)'le pr. en eereprijs J. L. 'Wigand, Middelburg, 2e pr. J. Weezepoel, Middelburg, 3e pr. J. Roose, 0. en W. Souburg, z. 'e. v. C. A. Polderdijk, N. en St. Joosland, J- L. Wi gand, Middelburg, e. v. C. A. Polderdijk, R. en St. Joosland, G. Nijpjes, Middelburg Witte Weeners (rammen): le pr. C. N. A. Vreke, Vlissingene. v. N. O. v. d. Ende Vlissingen. Witte Weeners (voedsters): C. N. A. Vreke, Vlissingen. Rollandsch konijn (voedsters)Corn, van Sluijs, Middelburg. Papillons (voedsters): 2e pr. K. Meer tens Jr., Middelburg, Havanna's (rammen)le en eereprijs C. Joziasse, Middelburg; 2e pr. J. Wanjon, Middelburg; 3e pr. J. C. Vreke, Middel burg z. e. v. G. Nijpjes, Middelburg; e. v. J. Gabriëlse, Middelburg. Havana's (voedsters): le pr. C. Jozi asse, Middelburg; z. e. v. J. Gabriëlse, Middelburg. Alaska s (rammen)le pr. W. Joziasse, Middelburg. Zilverkonijn (grijs en blauw) (rammen) It. pr. H. de Smidt Jr., Vlissingen; "ie pr. en eereprijs H. Siegers, Vlissingen; 2e pr. C, Joziasse, Middelburg; 3e pr. H. Siegers, Vlissingen; z. e. v. C. Jo ziasse, Middelburg. Zilverkonijnen (grijs en blauw) (voed sters)': le pr. plus 3 eerepr. H. de Smidt Jr., Vlissingen; 2e en 3e pr. H. Siegers, Viissingen; z. e. v. M. Pierens, O. en W. Souburg; e. v. J. L. Wigand, Middelburg. Zilverkonjjnen (bruin en crème) (ram men) le pr. H. Siegers, Vlissingen2e pr. M. v. d. Ende, Middelburg; 3e pr. M. Cr. v. d. Ende, Vlissingen. ZiJverkonijnen (bruin en crème) (voed sters): le pr. M. v. d. Ende, Middelburg; 2e pr. J. Gabriëlse, Middelburg; 3e pr. M. C. v. d. Ende, 'Vlissingenz. e. v. II» Siegers, Vlissingene. v. H. de Smidt Jr., Vkssingen. Tankonijnen (rammen)le pr. J. 0. v. ®n' Vlissingen, zilv. medaille. 1 ankonijnen (voedsters)le pr. en carc- prijs C. Joziasse, Middelburg; 2e pr. C. Joziasse, Middelburg; z. e. v. I. Wanjon, Middelburg, en M. Pierens, O. on W. Sou- Belgische haaskonijnen (voedsters): le eerepr. M. v. d. Ende, Middelburg. Foolsche konijnen (voedsters)le pr. J. Andere niet gevraagde rassen: le pr. ■uv wZiarSe,i (Japanners); *&e pr. W. Joziasse Sr., Middelburg (Brand- neusram) 3e pr. C. Joziagse, Middelburg (Japanner); z. e. v. W. Joziasse Sr., Mid delburg (Brandneus voedster); 3e pr. J- C. Vreke, Middelburg (Gouwenaar ram); z. e. v. G. Nijpjes, Middelburg en A- Nolet, Ierseke (Brandneus voedster)t. v. C. A. Polderdijk, N. en St. Joosland (Buss Brandneus). Resten van groote rassen: le pr. A. tte Buck, O. en W. Souburg; 3© pr. D. P. Smoor, O. en W. Soubnrg; z. e. v. G. Nijpjes, Middelburg. De firma P. Sluis, Weespercarspel, ont ving een verguld zilveren medaille voor een" collectie pluimvee- en vogelvocder. De heer M. Grimminck, 's-Heerenhoek', ..afving een bronzen medaille voor een ingezonden broedmachine met kunstmoe der met kuikens. Als prijzen voor de inzendingen der afdeeling pluimvee en konijnen waren eenige medailles beschikbaar gesteld. Voorts geldprijzen van f 3.50, f 2.50, f 1.50 en f 1. Afdeeling X. Zuivelbereiding. Klasse 1. boerenboter 21/2 maand oud (Inlegboter). lstc P. Riemers, Schoondijké2de Abr. Rcmijnse, Kamperland; 3de A. Aaxnoutsc, Gapinge; 4de M. O. Hanse, Haamstede: 5de mej. Marie Hencbout, Cadzand6de G. M. Nijne, 's Heer Arendkérke; 7de G. v. d. Sluis, Kerkwervte; méj. H. J. Noordhoek, Wemeldinge; dames Joh. en Jac. Meulenberg, Ellewoutsdijk'P. Ce- Vaal, Kitthem1st. RisseeuwRisSeeuw, SchoondijkeC. Dusarduijn-Haverbeke Groode; wed. E. Buijetk', Waterlandkerkje; mej. Jo de Hullu, Nieuwvliet. Zeer eerv. vermeldingen, L. van Wek ken Mz., Kerkwerve; A. Otte, Seroos kerke (Seh.); W. do Vrieze, Haamstede H. de Jonge, Kats; mej. G. Sinke, Wol- faartsdijkmej. L. de Visser-Wisse, Aa,g. te.k'erke mej. J- de Buck-Wisse, Melis- kérke; mej. E. Maljaars-de Visser, Oost- kapelie; mej. M. de Visser-Kodde, Aag- tekerke; mej. M. Corré-Geerse, Domburg; J. de Regt, Axel; mej. A. de Hullu-de Bruijne, Nieuwvliet; Th. Dusardijn, Bier vliet; Theophiel Thomaes, Hoofdplaat; J. Verstrate-Sehijve, Groede. Eervolle vermeldingen: B. Goudswaard, HaamstedeC. v. d. Slikke, Noordwelle; mej. J. A. Groenewege-Lindenbergh, Hoe- dekenskerke; mej. D. v. Kléunen-Lin denhergh, Kattendijk'emej. C. Lauwerse- Coppoolse, Serooskérke (W.); A. Janse, Kou.lekerke; mej. P. Sdhijve, Zuidzande; mej'. I. J. Risseeuw, Groede; C. v. Gi- lot, IJzendijkë; mej. Jannetje de Bruijne, Cadzand; mej. Anna. v. Cruiningen, Cad zand. Klas'se 2. Fabrieksboter, 21/2 maand oud (inlegboter): 1ste J. A. Visser, Vlissin- scJie Melkinrichting en fabriek van melk producten. Eervolle vermelding Coöp. Zuivelfabriek „Het Hart", Wemeldinge. Klasse 3. Versdhe boerenboter (onge veer een week oud): 1ste P. A. Legmate Serooukerke (Söh.); 2de mej. J. de Buck- Visser, Meliskërke3de mej. G. Sinke, Wolfaartsdijh4de P. Riemers, Schoon dijke: 5e C. v. d. Slikke, Noordwelle; 6e mej. P. Scihijve, Zuidzande; 7de M. O. Han-e Haamstede; 8ste mej. J. A. Groe ne wegeLindenbergh, Hoedekéns:kerke 9de mej. J. FrandkeAbrahamse, St. Lau rens; mej. Chr. Maljaarsde Visser Oostkapelle; C. Wiclemaker, Koudeker k'e; A. Aarnoutse, Gapinge; C. B. Tem meimanBonte, IJzendijke. Zeer eervolle vermeldingenL. van Wekken Mz., Kerkwerve; W. de Vrieze, Haamstede; mej. M. in 't AnkerAbra knmse, St. Laurens; mej. M. de Visser- Kodde, Aagtekérke; A. Janse, Koudeker- keKrijn de Nood, Vrouwepolder; mej. E. RiemersDekker, Zaamslag: Th. Du sardijn, Biervliet; mej. I. J. Risseeuw. Gioede; wed. E. Buijck, Waterlandberk je; mej. J. de Bruijne, Cadzand; mej. A v. Cruiningen, Cadzand; mej. Jo de Hullu, Nieuwvliet. Eervolle vermeldingen: B. Goudswaard, Haamstede; G. v. d. Sluis, Kerk'wervje; A. Otte, Serooskerke (Söh.), Abr. Re- meijnse, Kamperland; M. de Jonge, Kats; mej. H. J. Noordhoek', Wemeldinge; G, M. Nijsse, 's-H. Arendskerke, mej. C. Louwerse—Coppoolse, Serooskerke (W.) mej. M. CorréGeerse, Domburg: P. Ce vaal, Ritthem; J. Geschiere, M-eliskerke; H. C. Begheijn, St. Jans teenJ. de Rogt 4xel: Th. Thomaes, Hoofdplaat; J. Ver straeteSchijve, Groede; mej. M. Her rebont, Cadzand en mej. M. Provoost, Nieuwvliet. Klasse 4. Versche fabrieksboter, on geveer een week oud, 1ste J. A. Visser, Vlissingsche ^Melkinrichting en fabriek v. melkproducten; 2de Coöp. Zuivelfabriek „Het Hoit", Wemeldinge; 3de Coöp. Melk inrichting en Zuivelfabriek „Eiland Wal cheren", Middelburg. Klasse 5. Versöhe geitenboter: 1ste Adr. Jansen, Serooskerke (W.); K. Kod de, Zoutclande, Eerv. Vermelding: J. 'Bos schaart, Souburg. Rubriek B. Kaas. Klasse 7. Alle soor ten kaas, zoowel boeren- als fabriekskaai 1ste J. A. Visser, Vlissingsche Melk'in richting en fabriek van melkproducten, 3de Cocp. Melkinrichting en Zuivelfabr „Eiland Walcheren", Middelburg. Klasse 8 harde geitenkaas, 3de pr G. Kodle (met zout), Zoutelandezeer eer volle vermelding G. Kodde (zonder zout) idem. Klasje 9, natte -geitenkaas, 1ste pr, J Booger.d, Grijpskërke. Anti-Alcohol-Congres te Brussel. Te Brussel is een anti-alcoholisch con gres gehouden, waaraan gedelegeerden van verscheidene landen deelnamen. Neder land Was vertegenwoordigd door prof. Van Rees van de Amsterdamsche univer siteit en prof. Van der Meulen uit 's-Gra- vonhage. 'Het Congres bestudeerde o.m. de in richting van anti-alcoholisöhe restaurants zooals die bestaan in Nederland, Enge land, Elzas-Lotharingen, Zwitserland en besloot tot het stichten van een coöperatie! voor de exploitatie van anti-alcoholische restaurants. Verscheidene sprekers voerden het wooid over alcoholmisbruik' en de mid delen, die moeten., worden aangewend om het te béstrijden. Ten slotte merd, volgens de „Msb.", een motie Van gelukwensch gezonden aan de Belgische regeering voor de krachtige Wetten, die zij tegen drank misbruik heeft ingevoerd. Een gewaarschuwd man geldt voe-r twee- Zoo nu en dan komt het voor, dat werft- vers met den een of andere arbeid-r de afspraak maken, dat deze zelf de, ingevolge de invaliditeitswet verschul digde, zegels op zijn rentekaart zal plak ken. Vaak worden dan de zeg-els of het noodige geld aan den arbeider boven zijn loon ter hand gesteld. Als 't er op aan komt blijkt de arbeider wel eens het plak ken vergeten te hebben, of hij ontkent het bestaan Van de afspraak'. Het gevolg is, dat de werkgever, die nu eenmaal daarvoor door de wet is aan gewezen, aangesproken wordt om de ver schuldigde premie te betalen. Hij kan dan wel trachten om dit op den arbeider te verhalen maar wat dit baat moet worden afgewacht. De werkgever, die slechts één maal wil betalenbedenke dus goed met wie hij dergelijke afspraak maakt of nog beter bij «vertuige zich dat het zegel gedag- teelient op de kaart zit. Vooral g-edag- teekent daar anders het zegel van een verkeerden datum kan worden voorzien en dus nog niet voor zijn betaling maar wellicht voor betaling door buurman geldt Men zij dius gewaarschuwd. Wat eeii staking kost. De Berlijnsclie „Msbd." redacteur schrijft Eén dag hebben de employé's der Berlijnsche gas- en eleetriciteitsbe- drijven gestaakt. Doordat 1000 tech nische en administratie beambten den arbeid hadden neergelegd, waren ongeveer 80.000 gemeentelijke en particuliere arbeiders verhinderd hun werk te doen. De „Tagliche Rundschau" berekent, dat dientengevolge de stad l'/2 mil- lioen mark moest ontberen als op brengst van de tram en 1 millioen als opbrengst van het electriciteits- bedrijf. Aan de Oosthaven konden 162 spoorwagons door gebrek aan stroom niet worden gelost. Kasteel aangevallen. In de gemeente Ambazac is een kasteel, bewoond door den heer Pou- quet en zijn familie, in den nacht van Zondag op Maandag door ban dieten aangevallen, die een twintigtal schoten op het kasteel afvuurden, zonder echter iemand te treffen. Op hun beurt gaven de belegerden vuur en dreven de aanvallers op de vlucht. Het parket van Limoges werd onmid dellijk gewaarschuwd, dat terstond in samenwerking met de politie van Ambazac in de naburige bossehen begon te zoeken. Opmerkenswaardig is, dat sedert de laatste twee maanden de familie Pouquet herhaaldelijk bezoek heeft gehad van dieven, die evenwel nooit hun slag konden slaan. Zoo werden zij onlangs nog gestoord, toen zij poogden een auto weg te nemen. Een neef van Pouquet verraste hen en joeg hen met revolverschoten op de vlucht. De redenen van deze voort durende aanvallen zijn onbekend. Een onjuist bericht. Het Wolffbureau seint ons d.d. 14 dezer uit Berlijn „De Koningin der Nederlanden en de Prins-Gemaal zijn, volgens de Ber liner Lokalanzeiger, voor een lang durig verblijf in Villingen in het Zwarte Woud gearriveerd. Dit is het eerste bezoek van buitenlandsche vorsten aan Duitschland na den oor log". Dit bericht is volkomen onjuist. Dc correspondent van bovengenoemd blad heeft waarschijnlijk iets gelezen van een koninklijk bezoek aan Vlissingen en is na de verwarring der plaats namen aan 't borduren gegaan. „Msb." Waarom h(j dlenst-weigerde. Tooneel: militiezaal te Amsterdam, waar de loting voor de lichting 1922 wordt gehouden. Elke loteling moet worden gemeten om te kunnen nagaan of hij de voor den militairen dienst vereischte lengte heeft. Aan de beurt van loting is '11 jong- mensch, keurig gekleed, lakschoenen rotting, pince-nez. Trekt een nummer, waarna hi verzocht wordt zijn schoenen uit te trekken om gemeten te worden Weigert. Na herhaalde aanmaning van den militie-commissaris een majoor der infanterie tijdelijk met deze functie belast blijft dit net jong- mensch halsstarig weigeren, waarop de militaire politie wordt ontboden om hem tot zijn plicht te brengen Thans verklaart onze dandy, dat hij alleen gemeten wenscht te worden wanneer niemand in de zaal aan wezig is. Dus geen dienstweigeraar. Een dergelijke voorwaarde kan niet worden geaccepteerd, waarna na optreden van de politie niets anders overblijft, dan zich te ontschoenen. En wat blijkt? Dat onze „dandy" slechts de „boven stukken" aan heeft, van wat eenmaal kousen zijn geweest, waaraan nog eenige draden wapperen, overschot uit betere dagen. Daarna had onder groote hilariteit de meting zonder verdere incidenten plaats. (Tel.) Afschuwelijke moordaanslag. Te St. Maartensbrug bij Alkmaar heeft Maandag een afschuwelijke moordaanslag plaats gehad. De 20- jarige Trijntje Blauwboer had omgang met een jongeling, welke omgang de jalousie van den knecht opwekte. Het meisje was met haar vrijer den ge- heelen nacht naar de kermis geweest en deed daarom overdag een slaapje. Terwijl zij alleen thuis was (haar verwanten waren naar de kermis), kwam plotseling bij den knecht, die aan het houthakken was, het denk beeld op het meisje te vermoorden. Onder de woorden„Als ik je niet krijg zal hij je ook niet hebben", bracht hij het meisje drie slagen met een bijl toe, waarvan twee op de zelfde plaats op het hoofd, zoodat de hersenen naar buiten kwamen. Toen hij tot bezinning kwam, fietste hij naar Alkmaar, gaf zich bij de politie aan en deed een omstandig verhaal van het gebeurde. Vervolgens werd hij in het huis van bewaring opgesloten. Het meisje is naar het St. Elisabetsgesticht te Alkmaar ver voerd, haar toestand geeft weinig hoop op herstel. Vreemde records. Er zijn voor de liefhebbers nog tal van records te verbeteren, die bij de Olympische spelen niet in het geding komen. Miskende records vergeten records waarvan velen het bestaan zelfs niet vermoeden toch onge twijfeld de moeite waard. Voor de liefhebbers van lauweren vermeldt de „Zw. Ct." eenige van die records. Daar is dan in de eerste plaats het record voor het openen van oesters, dat staat op naam van den Ameri kaan Lowney, die tien jaar geleden er in slaagde 104 oesters te openen in vier minuten, dus 26 per minuut. Dan is er een record in het eten van oesters. Dat staat op naam van dr. William Burpitt, een Engelschman, die in het jaar 1913 niet minder dan 300 oesters in één minuut slikte. Een fraaie snelheid. Het plan, om ook een uurrecord te vestigen, is opgegeven. De Brusselaar Loys Bollaert is houder van een record op het gebied van het rooken. Deze bedaarde athleet heeft in 1912 kans gezien, één sigaar twee uur lang aan te houden, zonder ook maar het geringste stofje asch te morsen. Het record snelrooken houdt de Berlijner Ludwig Wolfgang, die in hetzelfde jaar 19 sigaren rookte in twee uur, zonder drinken of spuwen. Het kleine dorp Gourdon in Grasse, Frankrijk, kan er zich op beroemen, den wereldrecordhouder notenkraker te herbergen: den heer Duyront, die 2844 noten kraakte in een uur. Mr. Clooks, een Engelschman, koks maat te Londen, staat geboekt als record-aardappeljasser met 14 kilo aardappelen in 7 minuten. Een Parisienne, mme. Dublé, heeft het record in het maken van sand wiches zij slaagde er in het jaar 1918 in, 2007 sandwiches te maken in den tijd van 19 uur, een gemid delde van 106 per uur. Dan is er een record in 'tkoopen. Miss Carett, een Engelsche, is er in geslaagd in den tijd van 1 uur 24 minuten een voorwerp te koopen en te betalen in eiken mode-winkel van de beide grootste winkelstraten van Londen. Deze spert lijkt wat kostbaar. 'n Meer economische sport, die zich aanbeveelt voor menschen met vacan- tie, is die van 't schrijven van laco nieke brieven of briefkaarten. Deze heeft beroemde beoefenaars gehad. In de 18e eeuw betwisten Piron, een der geestigste lieden van zijn tijden Voltaire elkaar den lauwer, wie den beknopsten brief zou schrijven. Vol taire schreef aan PironEo rus (ik vertrek naar buiten). Piron antwoord de: I (Ga). Het record werd echter verbeterd. Toen Les misérables verschenen was zond Victor Hugo, ongeduldig, in zijn ballingschap naar berichten omtrent het succes van het werk, aan zijn uitgever een brief van dezen inhoud Waarop de uitgever onmiddellijk in denzelfden stijl antwoordde: Doch ook dit record werd nog ge slagen. Gedurende den oorlog ontving een Engelsch officier, weinig brief schrijver van karakter, na 'n buiten gewoon lang stilzwijgen van de zijnen in enveloppe een fraai blad papier, waarop een reusachtig vraagteeken, dat moest beteekenen: „wat is er voor nieruws?" Hij zond onmiddellijk aan zijn familie een niet minder fraai blad papier, geheel blank wat zooveel wilde zeggen als „niets". Wie dit record verbetert, verdient een fraaien krans Vele kleintjes maken een groote. Nu men allerwegen wijst op be zuiniging hier en bezuiniging daar, schrijft „een huisvrouw" in de „Avp." o.m. het volgende: Een dezer dagen vertelde mij iemand, werkzaam op een departe ment, dat alle ambtenaren, soms ook de vrouwelijke, ieder elke week een doosje lucifers krijgen. Ik was ten zeerste verbaasd, maar bij ons gesprek was nog iemand tegenwoordig die ook een rijksbetrekking heeft en die zei: „dat bestaat bij ons ook, zoo lang ik mij herinner, en dat is op alle regeeringsbureaux" zoo. Nu is een doosje lucifers wel heel klein, maar gerekend over het zeer groote aantal ambtenaren dat we hebben, beloopt het bedrag daarvoor nog in de duizenden. Ik begrijp wel dat velen hierom lachen, en zeggen, dat is nu weer echt iets voor een vrouw, maar er zijn nog heel veel van die kleinigheden aan te wijzen, die met elkander een groot bedrag vormen. Het grootste passagiersschip. Aan een Britsche werf wordt op het oogenblik het passagiersschip Majestic" voltooid, dat het grootste ter wereld zal zijn. Het is bijna duizend voet lang en ruim honderd voet breed. Het zal vierduizend passagiers kunnen ver voeren en zijn vaart zal drie-en-twintig knoopen zijn. Er zijn bijzondere maat regelen voor de veiligheid genomen door het kwistig aanbrengen van waterdichte schotten. Als voorzorg tegen brand zijn de stalen tusschen- schotten bekleed met ontbrandbaar materiaal en is een reeks van auto matische brandalarmtoestellen aan gebracht. Dan zij n er toestellen voor het ontdekken van rook en het ge- heele stelsel is gecentraliseerd op de navigatie-brug, waar voortdurend wacht wordt gehouden. De Majestic zal met olie gestookt worden en is van turbines, die vier schroeven in beweging brengen, voorzien. In het jjs ingesloten. De Deensche regeering had in April van dit jaar 250.000 kronen beschikbaar gesteld, teneinde het schip „Teddy" in staat te stellen naai de Oostkust van Groenland te gaan om te trachten een spoor te ontdekken van het schip „Dagny" van de Oost- Groenlandsche handelsmaatschappij welk schip in de lente van 1920 van Kopenhagen werd uitgezonden, doch waarvan men sindsdien niets meer hoorde. Telegrammen uit Akureyri (IJsland) melden nu, dat de „Teddy",op Walrus eiland een noodsein had waargenomen en een hulp-afdeeling over het ijs had gezonden. Deze afdeeling vond den kapitein van de „Dagny" te Germaniahaven. De „Dagny" schijnt reeds den 8sten Angustus 1920 in het ijs vastgeraakt te zijn, dertig mijlen, ten Oosten van de Shannon-eilanden. Een deel der bemanning was tevens op nieuw inge richte posten aan land gezet en het overige deel was op een ijsschots aan land gedreven. Voordat de hulp kwam opdagen, waren drie leden der bemanning reeds gestorven, één was er door een beer gedood. De overigen zijn op weg naar huis. Het hulp-schip zelf was van 24 Augustus tot 2 September door het ijs ingesloten geweest. Een waanzinnige moeder. Te Lunen bij Dortmund heeft de vrouw van een mijnwerker in een vlaag van -waanzin haar drie jongens van 11, 9 en 7 jaar des nachts ver moord. Een der knapen ontwaakte, toen de moeder poogde zijn broer met met een scheermes de keel af te snijden. Hij wilde naar zijn vader, die een verdieping hooger sliep, vluchten, doch zijn moeder greep hem beet en doodde hem eveneens met een snede. Toen de vader bene den kwam, vond hij zijn vrouw we zenloos bij de drie lijkjes zitten. Naar het politiebureau overgebracht, viel zij daar in een diepen slaap; toen zij eindelijk ontwaakte, klaagde zij over hevige hoofdpijn. Van haar vreeselijke daad herinnerde zij zich blijkbaar niets meer. De Militaire Pensioenwetten. Inkrimping van het berocpspersoncel. Volgens de binnenkort in te dienen Pensioenwet krijgt elke militair na een diensttijd van 35 jaar recht op vol pensioen. De Minister van Oorlog wil aan zulke militairen geen ver gunning meer geven om te blijven doordienen, Door dezen maatregel zal reeds een groot gedeelte van het in ver band met de leger-reorganisatie over compleet komend beroepspersoneel uit het leger verdwijnen.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 5