WELKOM! iOf1 Ter blijde inkomste van de Koninklijke Familie binnen Zeeland Leve de Koningin! Leve de Prinses! Leve de Prins! Het Koninklijk bezoek aan Zeeland. T ele Dir^cteo^ï J08, YAN DE GRIENDTi Abonnemenisprijs f 2.50 per drie maaoderL 0 voor Post-abonnés f 2.90,per 3 m. AdvfirtentJÖn vTa f 1.50, elke regel meer f 0.25, bij contract bedu Wanneer dit nummer onder de oogen onzer lezers en lezeressen komt, is de Koninklijke Familie reeds ette lijke uren binnen Zeeland's grenzen. Gelukkig, zij is den Zeeuwen niet vreemd. In bet bijzonder Hare Majes teit onze geëerbiedigde Koningin heeft in den loop der jaren getoond, dat Zij wel en wee, lief en leed ook met Haar Zeeuwsche onderdanen wist te deelen. Sloeg de zeewolf zijn klauw in den vruchtbaren Zeeuwschen grond, ver zwolg de watervloed bunders bij bunders heerlijk akkerland, gedrenkt met het zweet van den nijveren landman, de Koningin was daar, om te troosten, te steunen en op te beuren en wie Haar van nabij in zulke oogenblikken gadesloegen, weten, dat geen officieel vertoon, maar echte meewarigheid des harten Haar naar de plaatsen des onheils dreef. Bleek het, als allerlei geheimzin nige machinatiën in het buitenland werden beproefd, om stemming te maken voor den afstand van een deel van Zeeland aan een vreemde natie, dat de bewoners dier streek slechts ver langden om bij 't aloude vaderland te blijven, één met Neerland en Oranje, de Koningin was te midden der Zeeuwsch-Vlamingen, om tegenover de luide en ondubbelzinnige betuigin gen van gehechtheid en liefde, Haar in zoo ruime mate door de bevolking geschonken, Haar Koninklijk: „Ik zal handhaven" te stellen. Mam: ook in blijde dagen, als ergens in Zeeland een heugelijke gebeurtenis plaats had met betrekking tot Zeeland's bloei en welvaren, was de Koningin present, om blijde met de blijden, door Hare hooge tegenwoordigheid cachet te geven aan hetgeen er feestelijks en memorabels plaats had. Nog leeft in Zuid-Beveland's hoofdstad onver zwakt de herinnering voort aan het bezoek der beminde Souvereine tijdens de landbouwtentoonstelling van den Kring Zuid-Beveland in Juni 1919, die vast niet't minst door Wilhelmina's koninklijke presentie zoo schitterend slaagde. Thans is Hare Majesteit wederom naar Zeeland gekomen in deze feeste lijke dagen der groote Zeeuwsche Landbouwtentoonstelling, waaraan door gansch door gansch de land bouwende provincie wordt deelge nomen en die door bevoegde beoor deelaars een der best ingerichte, der veelzijdigste en grootste expositiên wordt genoemd van den lateren tijd. Geen twijfel of het groote belang, dat onze Landsvrouwe in den land bouw stelt, een der takken van onze nationale welvaart, dreef Haar aan, deze tentoonstelling met Hare ver eerde tegenwoordigheid te begunsti gen. Maar ook de liefde voor dat deel Haars volks, dat woont aan het Zeeuwsche strand en de blonde Schel de oevers, was een drijfveer tot Hare komst in het land van den Water leeuw. Daarom zal Zij zich niet bepa len tot een bezoek aan de tentoon stelling, maar wil Zij ook met Haar volk verkeeren, in en buiten Zee land's hoofdstad. De gekozenen des volks ter behartiging der gewestelijke belangen, de Staten van Zeeland, wil Zij om zich zien om hunne hulde in ontvangst te nemen, Vlissingen, dat zich heeft opgemaakt voor een geest driftige en feestelijke ontvangst, gaat Zij bezoeken en de breede ^Schelde steekt Zij over om het Zeeuwsch- Vlaamsche volk Hanr groet te bren gen, dat met ongeduld Haar komst verbeidt. Van de Ee tot Hontenisse, van Hulst tot aan Cadzand zal zij Zeeuwsch - Vlaanderen doorkruisen, opdat zooveel mogelijk allen Haar kunnen zien en Haar hun liefde en aanhankelijkheid kunnen toonen. Nu, op die gevoelens kan Zij staat maken. De liefde tot en de gehecht heid aan het Oranjehuis zijn onwrik baar geworteld in het Zeeuwsche volk. Daar kan geen revolutie of communisme tegenaan. Voor het „im grossen Ganzen" Christelijk Zeeland is Wilhelmina meer dan een orna ment aan ons staatsgebouw, Zij is „Koninginne bij de gratie Gods", in wie het volk het Gezag eert, dat dan eerst gezag kan heeten, wanneer het wortelt in Hem, die van Zichzelven getuigt„Door Mij heerschen de welvaart en den vooruitgang der Nederlandsche natie aanbelangt, zoo als Zijne tegenwoordigheid op het Landhuishoudkundig Congres, giste ren te Middelburg gehouden, weer heeft aangetoond. Moge de Koninklijke Familie met voldoening op Haar bezoek aan Zeeland terugzien en Zeeland van dat bezoek de beste herinneringen bewaren. Dan zal ook hier de band tusschen Vor stenhuis en Volk nauwer worden toe- in Herfstmaand 1921 Zet met vedels en cymbalen Zeeuwen, in uw smeêge tale Blij het juüblend feestlied in! 't Klinke honderd, duizend malen Welkom, welkom, Koningin! Dat de galm der feestaccoorden Klinke langs het Zeeuwsche strand, Bruise langs de Scheldeboorden Leve Oranje en Nederland! Leve Oranje! Want de leden Van dit Prinselijk geslacht Deelden vrijheid, voorspoed, vrede, Maar ook 'srampspoeds zwarten nacht Met hun volk. Dies stijg naar Boven, Tot den Oorsprong der gena, Dien we aanbiddend prijzen, loven, Dat Plij zeégnend gadesla Op hun pad de dierbre telgen Van 't roemruchte Oranjehuis; Dat Zijn macht'ge hand verdelge, Wie hun troon wil slaan tot gruis. Geef Haar, Heere, die wij noemen „Bij Uw gratie Majesteit", Steeds met trots te mogen roemen Op den trouw, Haar toegezeid Door het stoere volk der Zeeuwen, Van Renesse tot Cadzand. 'tBlijft dan vast nog vele eeuwen: „Een is Oranje en Nederland". PRO REOE. koningen". En daarom staan ook de Katholieke Zeeuwen pal voor de ver dediging der souvereine rechten van Koningin Wilhelmina, vereeren zij Haar als hun gebiedster, bidden zij voor Haar en Haar Koninklijk Huis. Haar dan ook ons eerbiedig en geest driftig „Welkom" in de Zeeuwsche landouwen! En met Haar eenzelfde welkom aan Hare Koninklijke Hoog heid Prinses Juliana, de trots en de hope des vaderlands, eenzelfde wel kom ook aan Zijne Koninklijke Hoog heid Prins Hendrik der Nederlanden, die herhaaldelijk de bewijzen geeft van Zijne hooge en warme belang stelling voor alles wat den bloei, de gehaald en zóó de Natie, eendrachtig om den koninklijken troon geschaard, met moed en geestdrift de taak ver vullen, die de Voorzienigheid haar te midden van 's werelds volken heeft toegedacht. Vooravond en eerste dag. Gisterenavond te 9.50 uur arriveerde, de Koninklijke trein te 's-Heer-Arends- kerke, alwaar de trein op het d'öode spoor werd gereden. H. M. de Koningin noch H. K'. H. de Prinses vertoonden zich gisterenavond aan het' publiek, dat zich naar het station had begeven. Hedenmorgen vroeg hadden zich' tal van ïnenschen naar -let' station' gespoed, ten einde getuig® te zijn van het vertrek van H. M. en de Prinses. Ongeveer 9 uur verliet H. M. de Ko ningen en' H. K. H. de Prinses met het gevolg den trein en begaf H. M. zich dïrekf naar den burgemeester, den heer Jhr. TT. E. Lewe van Nijenstein, die ter begroeting aanwezig was. H. M. onder hield zich eenïge oogenhlik 'met den bur gemeester. Daarna ging H. M. met' de Prinses te voet langzaam langs de haag van men sehen, die aan weerszijden van den' pa rallelweg stonden geschaard en onder hield zich op drie verschillende pTaat'seu eenigc oogenblikken met' de mensehen. Vervolgens richtte zij' zich wederom tot den burgemeester en nam met een harte- lijkeii handdruk afscheid' van hem. Daarna stapte H. M. en de Prinses in de gereedstaande auto's om naar Middel burg' te gaan. Langs' den weg in' 's-Heer Arendskerke zag het' zwart van 'de men schen die allen H. M. en de Prinses1 toej juichten. Langs den dijk stonden dé schoolkinderen .opgesteld, die H. M. een toepasselijk lied toezongen. H. "M. dankte voor deze huldiging met een vriendelijk hoofdknikken, terwijl 'de Prinses de kin deren' toewuifde. Middelburg heeft TT. M. en' 'de Prinses, die thans voor de eerste maal in Zeeland komt,- een schitterende ontvangst "bereid. In alle straten en steegjes wappert vroolijk de Vaderlandsche "driekleur en iedereen is met' oranje getooid. Iedereen en alles had zich' opgemaakt voor dit gebéuren". Reeds vroegtijdig heersehte er een bij zondere drukte in de stad. Van heinde en' ver waren de menschen gekodien en spoed den zich haar de straten waarlangs 'de Koninklijke familie hij aankomst zou gaan naar de Abdij. Omstreeks half 10 arriveerde H. M. aap de grens der gemeente Middelburg, alwaar ter verwelkoming aanwezig waren o. a. de Commissaris der Koningin; Jhr. Quarles van Ufford, de burgemeester van Middelburg, de heer P. Dumon Tak, en Z. K. H. de Prins; die reeds gisteren te Middelburg was aangekomen. Na de verwelkoming werd langs' de volgende straten gereden naar 'de Abdij: Niouwlandsehen' weg; Kanaalweg, Kanaal- brug, Stationsstraat', KoningSbrug, Hout- kade; Bierkade, Rouaansche kade, Bateau- poort, Rotterdamsche kade, Dam Noord zijde, Dam, Korte- en Langedelft', Markt, Lange Noordstraat'; Hofplein, Wagenaar- straat; Balans, Abdij. De menschen Stonden overal met span ning op de komst' van het Koninklijk ge zelschap te wachten. Zoodra de auto's in 'f ziêht 'kwamen daverde het van hoera's. Overal hoorden wij: „Leve de Koningin,'5 ,,'L'eve Prinses Juliana," „L'eve de Prins". Het was een enthousaste ontvangst'. Na eenigen tijd in "de Abdij geweest te zijn vertrok de stoet wederom, om langs den volgenden weg: Abdij, Balans, Kor te en Lange Burg, Markt', Korte- en Ju'an'ge Gortstraat, VlissingBche straat', Winter-: straat, VHssingsöhem Singel' en Vlissing-< schên weg het' tentoonstellingsterrein te bereiken'. Aldaar werd H. M. 'de Koningin; Z. K. H'. de Prins en H. K. H. Prinses Juliana ontvangen door den voorzitter der Z. L'. M.; den heer mr. Dieleman. H. M. zal a.s. Zaterdag te 7.15 uur uit' 's-Heer-Arendskerké over Rotterdam: naar den Haag: vertrekken.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 1