DAGBLAD VOOR ZEELAND iartfabriek F\ J. ELSENBÜRG Nummer 204 Woensdag 7 September 1921 Zeventiende Jaargang t cVfi'hJiBMslanie fogn bij f IRfl bij verlies van f 7C bij verlies tan f en tij verlies tan f OK bij verlies van f IC bij verlies van t 500 ongeschiktbeid I töü overlijden I lOÜ eenbandofvoet I lO eenoog I DU een duim 1 OU een wijsvinger I !J een anderen vinger én KENTERING. Buitenlandsch Overzicht BUITENLAND. DUITSCHLAND 8ELGIE Korte Berichten. BINNENLAND. BILJART MONARI Hoofdredacteur: J. W. VI E N I N Q S. T8l,8fo°" H ©ureaux van Redactie en Administratie: Westsingel, Telegram-Adres: Nizeco. A74 Bijkantoor: MIDDEUBURO, Markt 1 en 2, Telefoon 47 Directeur J OS. /AN DE GRIEND T. Telefoon 207 Abonnementsprijs f 2.50 per drie maanden, f 0.20 per week» voor Post-abonnés f2.90 per 3 m. Advertentiën van 1 tot 6 regel® f 1.50, elke regel meer f 0.25, bij contract beduidende korting A| Ab s zj n gfatjs varzekerd tegen ongevallen krachtens onze overeenkomst met „The Ocean and Guarantee Corporation Ltd." te Amsterdam, Rokin 151, en wel voor de hieronder vermelde bedragen} Tijdens den volkerenkrijg van 1914 - 1918 zijn de oorlogvoerende partijen el- üraar duchtig in het haar gevlogen, tot dat de groep der Centrale mogendheden het onderspit moest delven. Daarna sloot men verzoening en vrede op het papier,. Want in de gemoede ren duurde de verbittering vooft, spe ciaal in de geallieerde landen. Vooral in Frankrijk deed men in de pers, op vergaderingen en bijeenkomsten van staatslieden en politici alles, om den haat tegen de „Boclb.es", de „Hunnen etc. etc. levendig te houden, ongeacht de ver maningen van het doorluchtig hoofd der Katholieke Christenheid om de liefde te beoefenen en den waren vrede ie be trachten 1). j Gelukkig komt er kentering. Duidelu.v trad zij aan het licht in de rede, welke vorigen Woensdag, op een der bijeenkom sten van de „International Law Associa tion", de Engelsche Admiraal Sir Graham Bower uitsprak, eene rede welke ora hare waardeerende uitingen jegens den voorma- ligen tegenstander grooten indruk maakte op de hoorders, vooral op de Duitsehers onder hen. „Ik hen niet van plan aldus oir Graham den tijd dezer conferentie in beslag te nemen door voorlezing van mijn prae-advies en ik heb alleen no» woord genomen, om misverstand te .'.oen verdwijnen, en aldus tijd te sparen. Er 'zijn er onder ons, die denken, en dat is- Veel natuurlijk, zou ik willen zeg gen, dat wij nog te na staan aan da smar ten van den jongsten oorlog om over Ge wetten van den oorlog te debafcteeren en dat er dus een gevaar is gelegen in het beeinnen van zulk een bespreking. Laat mij'hun de verzekering geven, dat ex geen gevaar v,aii dien aard bestaar,. Ik hen een ronde zeeman, die spreekt in tegenwoordigheid van juristen en ik vraag verlof de gevoelens van den zeeman voor den jurist te mogen vertolken Daar- is op zee een zeebroederschap, -die over alle nationale grenzen gaat en alle zeelieden maakt tot leden vaneen go •mee.nsdhappelijk beroep, die .gemeenschap pelijke gevaren onder de oo.gen moet™ zien. Deze broederschap doet gee11 afbreuk aan het plichtsbesef of de vaderlands liefde, aan allen gemeen. Ze veroorzaak slechts een wederzijdsche erkenning, we- -derzijdech begrip en ik verzeker u, dat de zeelieden van de Britsohe ei» ue Dir.t- -sche vloot de gebeurtenissen van den jongstcn oorlog kunnen bespreken als zee lieden en „gentlemen". De vree» van ue -meer schroomvallige leden der conferen tie is ongegrond. Er zijn liicr gcsn Duitscli& zöBOiticiC"' Ten. Dat spijt mij. Want ilc zou wensohen !hrm de woorden te kunnen toespreken, die ik nu tot u richt. Ik zou mijzelf willen aansluiten hij het tribuut van eerbied en spijt, dat door admiraal Stur- die is gebracht aan de nagedachtenis vani dien dapperen zeeman en ridderlijken gentlemen" admiraal Von Spree en .aan de officieren en manschappen van zijn eskader, die voor hun land stierven bij de Falklandeilanden. En als hier Duit sehe officieren waren geweest, dan zou ik. hun heiben gevraagd met mij in te stemmen in eerbiedige hulde voor de na. gedachtenis van admiraal Cradoclc en de officieren en manschappen, die sneuvel- dden hij Coronel. Ik \ereenig' mij ook met al de leden van de Intern. Law Associatou door een Idrans neer te leggen, gewijd aan de nage dachteni» van officieren en manschappen van heide Vloten, die stierven bij de vervulling van hun plicht in den slag bij Jutland. Ik' hoop, dat de woorden, die ik heb geuit, de gevoelens der zeelieden tegen-- over de advocaten zullen verklaren en hun vices zullen doen yerdwijnen, want de zeelieden deeleu dezen schroom niet.' Edele taal is het, wa,t sir Graham Bower met zeemansopenhartigheid sprak en die den spreker eert. Moge zijn voor beeld navolging vinden en niet alleen, op tsee maar ook aan wal de broederschap; der mensehten zich herstellen en ver volmaken. Zijn wij toch kinderen van «énen Vader en de natuurgelijke schep selen van eenen Maker. En tns Schiet het oude rijmpje te bin nen: Chh, waren alle menschen wijs En deden daarbij wel! lian was de aarde een paradijs, Nu is zij vaak een hel. 1) Frankrijk geeft zijn wraakgevoel UDg niet op. ïn een toespraak tot oud-strijders te Mauderneau keeft dezer dagen maar schalk' Foch gezegd: „Haast ons zal al tijd een overwonnene zijn, die niet dood is. U moet hem niet uit het oog verliezen. Hij heeft Hjn wraakzucht niet afgelegd. Slechts als we sterk zijn, kunnen we hem onder den duim houden. Men ziet, het is met Foch: „Zoo-als de waard is vertrouwt hij zijn gasten". De moord op Erzberger heeft een ge-, weldige beroering teweeggebracht in het Duitsehe volk, welke zich op den dag- van Erzberger's begrafenis heeft geuit in reu- zenbetoogingen over geheel Germanje, zooals wij reeds uit de berichten der dag bladen weten Om zich een goed denkbeeld van .den omvang en het karakter dier betoogingen te vormen laten wij hier in ons overzicht een ooggetuige 'spreken van onverdacht gehalte, den Berlijnschen briefschrijver van het Amsterdamsche Katholieke orgaan „Do Tijd.'" „Mathias Erzberger is door millioenen millioenen begraven,"- zoo schrijft hij. „Ja door millioenen. Het is een schouwspel dat de wereld wel nog nooit heeft be< Ieéfd. Terwijl duizenden in Biberach per soonlijk aanwezig waren bij de begrafenis van den gesluipmoorden Erzberger, wer den in alle steden van heel het Rijk op hetzelfde uur enorme demonstraties ge houden, om te protesteeren tegen den moord, tegen de vijanden van Erzberger, die in hem de republiek hebben willen vermoorden en om den grooten doode te eeren. Heel het nieuwe Duitschland droeg Erzberger ten grave. En nergens werd de rust verstoord en alles verliep in groote waardigheid. In Berlijn overtrof de demonstratie alle vroegere. Daarover is heel de pers het eens. Méér dan 500.000 menschen trok ken in eindelooze stoeten door de straten. Allen in plechtige rust. Centrum, demo. craten, sociaal-democraten en onafhanke- lijken. Vele optochten met muziek voorop. Allen met de roode vaandels, de oude sociaal-democratische partijkleur (niet als symbool van het communisme) en met de Dieuwe Rijkskleuren voorop. En die nooit-geziene massa's stroomden naar de „Lustgarten", het wijde plein voor het voormalig, keizerlijk' paleis, omringden heel dat paleis, op het breede gedjeelt.o, waar het reusachtige standbeeld van Wil helm I, het met leeuwen en arcades om- gevene, staat, en op de „Sehlossfreiheit", het derde plein, het grootste, aan den kant van den Marstall, de oud-keizerlijke stal len, 500.000 demonstranten. Hier staat de briefschrijver hulpeloos. 'Een indruk cp hei papier is van deze massa niet te geven. Dat gaat zelfs boven de kracht van den grootsten kunstenaar. En tusschen de 500.000 spreken 40 redenaars, slechts gehoord door weinigen. En in alle toe- gangsstraten tot de pleinen, op „Unter den Linden" is alles verstopt van optoch ten en menschen. Geen keizer, geen koning had ooit zulk een begrafenis. Én elke rede is een panegyriek op het werk' van den vermoorde van Griesbach. En boven de honderdduizenden "heffen zich vanen en vlaggen en horden met opschriften. Vlak tegen het paleis, waar de Hohenzollern enze Oranjevorsten zetten, hebben de com munisten zich ingedrongen. Maar zij ver storen de rust niet. Op elk dezer steenen prinsen zit een man met een roode vlag, zit er als 'n man, die door 'n ander op de schouders wordt gedragen. En tusschen die prinsen staan op de balustrade Adolf Hoffmann met wapperende manen en Clara Zetkin in ,een witte mantel als van een Russischen mcesjik en zweept de massa's op met haar snijdende stem, die haast 'n wonder is in zoo oud een mond. Beiden zijn om geven van vaandels, bloedrood, en de sovjetsterren. Maar de orde blij Et be waard. Er is bij de demonstratie niet één politieagent te zien. De groenen staan wel alarmbereid, maar in hun kazernes. Alleen de banmijl om den Rijksdag is bezet. Daar dragen de groenen borden: Eerbiedigt de wetten der republiek! En zij worden ge ëerbiedigd. Heden ook door de commu nisten. Vijfhonderdmaal duizend menschen. Een onoverzienbare zee. En daartusschen ten feest van vlaggen. Op alle beelden en uit steeksels ook van paleis, dom, museum en monumenten. Een waaghals zit boven op den helm van het ruiterstandbeeld van den ouden Pruisischen koning in de „Lustgarten", een nog geweldiger waag. hals zit in duizelingwekkende hoogte op de pickelhaube van Wilhelm I, hoog te paard op het gigantisch monument van 1870. En boven de hoofden dier dbojdo Hohenzollerns wordt breed ontjdooid de roode vlag. Een beeld,-om' nooit te ver geten. En de massa's demonstreeren. En die demonstraties worden een openbaring. Zij vervullen met vertrouwen op den gezon den zin, op de discipline en tucht' dhr breede massa's; 500.000 menschen waren niet de dirigeeren. Zij dirigeerden zich zelf. De roode vaan overheerschte niet niet meer. Het' zwart-rood:goud brak den rooden ban in breede bres. Symbool van ontwikkeling in de richting der „Staats- gesinnung". Het geweldige en waardige verloop der demonstratie, waaraan de aan hangers der verschillende politieke rich tingen, leden van alle standen en beroepen deelnamen, doet hojien, dat de regeering kan rekenen op den goeden wil en het politiek inzicht der demonstranten. Ieder tumult had beteekend een gevaar voor den bmnenlandschen vrede, voor de veiligheid van den staat, der republiek. Dit gevaar ia vermeden. Berlijn mag trotsch, de we reld tevreden zijn. De wensch rler hon derdduizenden is niet moer, om uit de bedrijven weg te loopen, zooals in 1918-19, neen, het 'tegendeel: hun wensch is, om iu vrede en eere te arbeiden. Niet een aera van onrust en onlusten wilden zij inluiden, neen, het tegendeel: zij wilden energiek het besluit verkonden om de rustige ont wikkeling van het vaderland op den bo-1 dem der grondwet van Weimar te ver zekeren en voor gevaar te behoeden. En dit is goed. Het eenige mogelijke op dit oogenblik tn Duitscbland is de republiek, omdat allo monarchisten de oude imperialisten van 1914, zijn, predikers en uitvoerders van geweld. De eenig mogelijke regeering is thans de regeering Wirth. De Entente laat geen twijfel. Komen de al-Duitschers weer aan het bewind, „dan", schrijft hijvoorbeeld de „Morning Post", „moet maarschalk Foch weer ver schijnen met zijn scherp zwaard". Een heel de wereld, ook de neutrale, zou toejuichen „Weg met de militairistische Al Duit- schers!" Om nog even bij Duitschland te blij ven, de Duitsehe Volkspartij, die nu en dan zoo'n beetje aan het „liebaügeln" was met de Duitsch-nationalen, is door den moord op Erzberger van die liefde bekeerd. Haar leider, Stresemann, zeide dezer dagen in eene openbare vergadering te Maagdenburg, dat het de opvattiD.g was zijner partij, dat het Duitsehe kei zerschap slechts kon wederkeeren door eene overweldigende meerderheid van stem men van het Duitsehe volk, daar een Duitsehe keizer, die slechts den aanhang der minderheid had', onmogelijk zijn zou. De monarchisten moesten Duitschland niet door een nieuwen burgeroorlog verscheu ren. Zulk een propaganda van het bloc der reehtsehe partijen was geheel verkeerd, aangezien hierdoor de verdeeldheid van het Duitsehe volk bestendigd werd. Alleen een politiek van overeenstemming was mogelijk. De Duitsehe volkspartij moest geen negatieve oppositie voeren. Strese mann herhaalde de verklaring van den afgevaardigde Hasel, dat de Duitsehe volkspartij bereid was, de grondwet tegen geweld te beschermen. Ernstige woorden van den Rijkskanselier. BERLIJN',, 5 Sept. Op de vergadering der afdeeling' Berlijn van het Centrum' heeft de Rijkskanselier een scherpe réde gehouden tegen de reactionnoiren, die in November 1918 in muizengaatjes kropen van angst en nu een grooten mond op zetten. Hij is van plan, de Republiek met allo macht te handhaven en tegen "hen, die den moord op Erzberger verheerlijken, scherp op te treden. i i Ook verdedigde hij' dr. Walther Rhthe- nau, die een Israëliet is, maar trouw aan 't Geloof zijner vaderen en deswege eer- biel verdient, ook omdat hij groote dien sten aan het vaderland heeft bewezen. Twee communistische bladen en een con servatief tijdschrift z'ijn geschorst. De moord op Erzberger. Het onderzoek naar de moordenaars van Erzberger wordt met grooten ijver voortgezet. Door een verhoor van afge vaardigde Diez heeft men thans 'n nauw keurige beschrijving van de daders. Men heelt de sporen van heide mannen reeds tot op den dag van 'den moord kunnen volgen. Ook zijn aanmeldingspapieren ge vonden, waarop beider handschriften voorkomen. Alle resultaten van het on derzoek zijn op de nieuwszuilen bekend gemaakt en door het geheele rijk ver spreid. Ook een afdruk van het hand schrift is aangeplakt. De grootste waarde wordt daaraan gehecht te kunnen vast stellen, of 'deze beide moordenaars uit eigen beweging de misdaad hebben begaan ol' "daartoe door anderen zijn aangezet en daarvoor de noodige geldmiddelen ontvan gen hebben. Als belooning voor inlich tingen omtrent 'de daders is, gelijk men weet, 120.000 Mark uitgeloofd. De haven van Gent, BRUSSEL, 5 Sle-ptember. Over de eer ste 8 maanden van dit jaar zijn in da haven van Gent binnengeloopen 827 sche pen, metende totaal 639.460 ton. Dit is' een vermeerdering ovier dezelfde periode van 1920 van 315 Schepen met 279.274 ton. („Msbodè".) De vernielde bruggen. BRUSSEL, 5 Steptember. Het depar tement van openbare werkten, van oordeel dat liet bestaan vn dena noodbrug Over het kai(aal van Terneuzen de vaart des' nachts onmogelijk maakt, heeft' besloten, dat de tijdens1 den oorlog door 'de Duit- schers vernielde bruggen van het kanaal Terneuzen voor het einde van dit jaar moeten hersteld worden. („Msbode".) (Het Vlaamseh aan de Leuvenscke Universiteit- BRUSSEL, 5 September. Aan Ie uni versiteit van Leuven is een heele reeks professoren aangewezen om voortaan zoo wel voor wijsbegeerte als onder3 weten schappen, als plantenleer, aardrijkskunde, chemie, paleontologie, geneeskunde, enz1., leergangen te geven in de Vlaamsche taal. („Msbode") Er wordt in het Britsehe Museum groote schoonmaak gehouden; het eerst, in zestig jaar tijd, dat 'dit op deze schaal geschiedt. Ook tot de bibliotheek', de cou- ranten-afdeeling en de Oostersche boeken- en manuscripten strekt 'deze séhoonmaak zich uit. De hoeken-afdeeling van bet museum telt 5.000.000 deelen. De oudste boekband dateert uit 'de negende eeuw. Volgens een officieel bericht uit Ber lijn beloopt het aantal slachtoffers bij het spoorwegongeluk, dat bij Tserlohn heeft plaats gehad, vier dooden en dertig groo- tendeels zwaar gewonden. Een fabrikant uit Darmstadt is in den D-trein naaar Berlijn tusschen Kassei en Maagdenburg in zijn slaap van een portefeuille met 460.000 mark beroofd. De Berlijnsche politie heeft tem dien ste van het publiek „overval-commando's" ingesteld, die ten doel hebben recht- streeksehe bedreiging van leven en eigen dom af te weren. Zijl staan van 10 uur 's avonds tolt' 7 uur 's morgens ten dienste van het publiek. Deze commando's bestaan uit een leider en verscheidene beambten, die met personenauto's, dus zoo snel mo gelijk, worden vervoerd. Om hulp te vra gen noemt men door de telefoon het woord „Ueberfall", en de centrale verbindt dan dadelijk met het betrokken commando, aan hetwelk men zijn adres en telefoon nummer opgeeft. Tusschen Duitschland en sovjet- Rusland zijn de economische betrekkingen' hervat. Dr. Wdedenfeld is als vertegen woordiger van Duitschland naar Moskou vertrokken. Opening jaarbeurs. (Vervolg en slot.) Burgemeester Fockema Andreae be sprak1 daarop het nieuwe Jaarbeursge bouw: Een eerste even gelukkige als belang rijke proeve om te laten zien hoe het ge bouw het voortdurende vereenigingspiint zal kunnen en moeten worden voor iadu- strieelen en kooplieden, levert de kolo niale afdeeling, die doorloopend geopend zal zijn en een telkens1 voor zooveel noo- dig vernieuwd en bijgewerkt duidelijk beeld z_l vertoonen van wat onze koloniën voort! ren» en. Dank zij het vaste gebouw1 zal do Jaarbeurs voortaan de aan baar zotrgen toevenrouWde belangen nog heter kunnen dienen dan te voren. De internationale jaarbeurs'. Na rijp beraad heeft, ruim een jaar geleden, de ledghveigadering op voorstel van het al gemeen bestuur besloten tot de interna tionalisatie, zoodat ook net-Nederiland-i sche piodueten ter beurze worden toe gelaten. ;Wij hopen allen, dat het in elk' opzicht! aan de verwachtingen zal beantwoorden en dat het geenerlei ernstige nadeel'en met zich zal brengen. Het verheugt ons' alvast te kunnen constateeren, dat de deelneming van da buitenlanders zo- o-goed als van onze land genoot™ de zeer moeilijke «n inge- wikhelle oeconomische verhoudingen in aanmerking genomen zeer bevredigend is te noemen. De heer Fodktema Andreae vervolgde daarna, zijn rede in de Fransche taal om de vreemde gasten toe te spreken en hen welkom te heeten. Daarna sprak' prof', mr. G. Wl, J. Bruins, lie de verdiensten van den eer sten voorzitter der jaarbeurs, den thans' ontslapen m'r. dr. W. A. van Zijst, hul digde cn namens talrijke jaarbeursvrien-. den een marmeren plaquette met bronzen buste en relief Van mr. van Zijst aan-- bood om die aan te brengen in de ves tibule. De heer J ,WSchuijt bood gebrand schilderde ramen aan voor het nieuwe beursgebouw. De eigenlijke openingsrede Werd uitge sproken door mr. dr. A. F. Gjraaf v°an Lijnden, commissaris der Koningin In Ie provincie^ Utrecht, bij ontstentenis van den minister van buitenlandsche zaken, die voor landsbelangen in het buiten land is. Sprekter zeide o.a. Merkwaardig is zeker, dat de inter nationalisatie van onze Jaarbeurs samen valt met het Eerste Jaarlijksche Congres van de Internationale Kamer van Koop handel te Londen. Daar werd o.m. erkend, dat geen enkel volk, hoe groot zijne hulpbronnen ook mogen zijn, in econo mische afzondering kan blijven. Da,ar kre gen in eene bijeenkomst van vertegen woordigers van 28 staten vooraanstaande mannen uit verschillende kringen en be- AMSTERDAM N. Z. VOORBURGWAL 177 TEL.EPHOON 2699 N. CHT 1844. Steeds in voorraad: fijne Belgische Biljartlakens, prima ivooren Ballen, Tafel-Biljarts, Tafel- kegelspeletr, Dam-, Schaak-, Tric-Trac- spelen, enz. 4219-20 roepen der maatschappij gelegenheid met en tegenover elkander de inzichten to ontwikkelen. Waartoe hunne studie op economisch en financieel terrein hen hall gebrachthier zullen de mannen der praktijk die inzichten kunnen toetsen aart hun ervaring en omgekteerd zal de erva ring' oj> de internationale Jaar beurzoo; opgedaan aan de mannen van studie- aan leiding geven hunne inzichten te vormen! of te wijzigen. Zoo zullen beide insti tuten op elkander een wisselwerking kun nen uitoefenen, Waarvan onze maatschap pij de vocrdeelen kan plukken. De Commissaris der Koningin verJ volgde daarnal zijn rede in 't Fransoh', waarin hij erop wees, hoe Holland altijd een meer of mindere economische rol hidl gespeeld in de wereld. De situatie van Holland heeft het Ij6- plicht gesteld mede te werken aan de productie en distributie der economische! goederen. De tegenwoordigheid van ver tegenwoordigers van zooveel landen waar-1 mee Holland in vriendschap leeft is eert bewijs van waardeering v<oor de interna- tionalLeering der Nederlandsche Jaar beurs'. Na den wensch te hebben uitge-i 6proken, dat de Utr. Jaarbeurs moge bij-' dragen lot versteviging der onderlingei sympathie der landen besloot de Oonv-' missaks. Onze mannen hebben steeds getoond, dat de oude Hollands'che geestkracht, did ons' tot onafhankelijkheid, tot ongebon den bloei en later weder na tijdelijke- inzinking tot eigen zelfstandigheid heeff gebracht, nog niet is' gedoofd: tot heden' heeft onze handel en industrie in itert wedloop der volkeren met eere gestreden:' mijnerzijds, in het vertrouwen, dat ook het tegenwoordige geslacht di etraditia Zal voortzetten en dat het instituut' der Jaarbeurzen daartoe krachtig moge mede-t werken, verklaar ik de 5de en eerste inter-- nationale, ITtrechtsche Jaarbeurs geopend. Nadat de 5e Jaarbeurs geopend was! verklaard, zette de muziek het Wilhel mus in, waarop het gezelschap den Schouwburg verliet, om zich te begeven naar Hot nieuWe Jaarbeursgebouw Voor den hoofdingang moest eerst nog een- symbolische plechtigheid plaats hebben, n.m. hel doorknippen van een guirlande* voor den ingang gebonden. Deze cere monie vv'erd verricht door Pgins Hendj-ik, wien daartoe door een kindje van den' architect Tr. J. de Bie Leuveling TjeenS een zilveren schaar was aangeboden. Als de laatste versperring daardook was weggenomen, trad het gezelschap Ia groote ha! binnen, waar de plaquettz met onderschrift van Mr. v. Zijst w:rd bezichtigd. Dan Werd een ommegang door het nieuwe geb'ouW gemaakt, waarbij door allen, zoowel landgenooten als vreemde lingen de meeste belangstelling werd be toond. Per extra-tram begaven de gasten zich' naar hel Jaarbeursterjrein aan de Ka naalstraat, dat eveneens Werd bezichtigd. Te 1 uur had in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen een noenmaal plaats, aangeboden door het Gemeente bestuur van Utrecht, terwijl des mid dags' te vier uur ten huize Van den Csm- misfeari? der Koningin een thee werd! aangeboden. De roede terreur. Men w'eet, dat „Het Volk" zieh steels! beijvert, om het voor te stellen,, alsof da soeialLtieche arbeiders zoowel in ons laad ajs daarbuiten zonden liggen onder tvran- nie van hetgeen het blad pleegt te nouncn „de zWarte terreur". Dat intedendeel in ons land de „rooie terreur" over de christelijke arbeiders tracht te heers'chen, hebben wij herhaalde lijk in feiten aangetoond. In het buitenland is het veelal niet anders, gelijk weer w-ble kten is op het eerste Internationale^Con- gres van christelijke arbeiders in de pr.t- ifistebe industrie, op 14 en 15 Augustus' te Stuttgart, bijeengekomen. Volgens „Hst Grafisch Orgaan" gaf de voorzitter ven het Grafisch Centraal Verhond, Dh'. A. Hoxnhach van Keulen een referaat, Waar uit bleek, welk een strijd door de Christe lijke organisatie gevoerd moest Wordenj om als contractanten erkend te worden. Zelfs deelden de afgevaardigden v.an Bel gië taede, dat zij, die led»n van den) Christel. Vakbond in genoemd land zijn* eenvoudig als! ongeorganiseerden worden* beschouwd, zoodat de besyndiceerden vr.eU

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 1