MAANDAG 29 AUGUSTUS 1921 NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT BINNENLAND. Korte Berichten. UIT ZEELAND. VLISSINGEN GOES Nergens vindt U zoo'n groote sorteering OUDE EN NIEUWE BLOEDKORALEN^itij C. B. SIMONS, Lange GOES £dwKrrTee,»',ndc prijzen. 4011-6 Ooit 'aan huis te ontbieden. De Belgische rBgeering heeft naast 'de oud-ministers Hymans en Poultet en den sooialistischen senator Lafontaine, de iheeren Melot, gevolmachtigd minister. Ben zeer vooraanstaand annexionist en Henri Rolin, legatieraad, benoemd tot afgevaardigden op de algemeen? bijeen- Jromit van den Volkenbond te G-enèvp. TWEEDE KAMER. Nachtarbeid in bakkerijen- Ingediend is oen wetsontwerp tot wij ziging der Arbeidswet 1010.-. in de Memorie van Toelichting op dit Wetsontwerp, zegt de Minister van Ar beid. dat, da,ar niet te verwachten is, dat de in het wetsontwerp gedane voor- et ellen vóór 24 October 11)21 tot we', Zullen zijn verheven, aan artikel .59 het tijdelijke karakter moet worden ontno men. Krachtens dit artikel kan de Minis ter tot 24 October 1921 onder bepaaldo voorwaarden toestaan, dat in broodbuk- ikerijen nachtarbeid wordt verricht. Spoedig na de invoering der wet bleek dat om verschillende redenen in verschil- lor ik gevallen nachtarbeid behoorde te Worden toegestaan en wel in het belang van de broodvoorziening der bevolking bij dubbele feestdagen aismede bij eveu- deioeten, ziekte van personeel enz. .Artikel 39 is ook nog voor een ander 'doeleinde gebruikt en wel om aan be drijven, me,t .6 of meer bakkersgezellen enkele uren vóór-arbeid, zijnde arbeid, bestaande in het gereedmaken van deeg en ovens, toe te staan. Daardoor was het mogelijk om het vervoer en oen ver koop van brood van een vroeger uur af toe te staan dan met toepassing van art. £57 had kunnen geschieden. Zulks bleek in verschillende gevallen noodzakeleijk om te voorkomen, dat de betrokken broodbakkerijen tegenover het kleinbedrijf, dat sneller met zijn product gereed kan zijn, in een ongunstige positie zouden worden gebracht. Ook hier is, in verband met den m art. 39 gesteiden .termijn, voorziening noodig. Gewijzigde Dienstplichtwet. Minister Van Dijck heeft aan de Twea- de Kamer toegezonden cen ontwerp gewij zigde dienstplichtwet als nota van wijzi gingen op het ontwerp van zijn voorgan ger, generaal i'op. De. wijzigingen zijn van diepgaanden aard. De onderscheiding tusschen kernen reserve-troepen vervalt; het contingent Wordt vastgesteld op 21.500 man, waar van 2000 „ter goedmaking van het in het eerste dienstjaar op de Uchtingster'ste .te lijden v.erlies de eerste oefentijd wordt, voor bijna al de dienstplichtigen (17.-130 jaan) op lioogsten vijf en een iialvp maand vastgesteld; de voorgeoe.f enden behoeven met naar de kazerne, zij zullen een en cen halve maand worden geoefend in kampementen, nl. van 15 Juli tot dl Augustus, dus in vollen zomer- en vacan- ,tie tijd; de niet-voorgeoefenden worden vier maanden geoefend in klein verband ,cn gaan dan op hunne beurt voer ander- hal. e maand naar de kampementen; de bewapening wordt verbeterd en er wordt alvast 11 millioenbezuinigd üns dunkt, de indruk van een en ander kan niet anders dan goed zijn. Moge het ontwerp dan ook spoedig wet woe len. Zonder weermacht kan een volk het nu eenmaal niet stellen, op gevaar van zijn eigen grat te graven. Dat heeft met iniii- lairisme niets te maken, 't Staat heel kranig om, zooals de S. D. A. P. hier te lande doet, met de ontwapeningsleus te paradecren .en zoo den grooten hoop achter rich te krijgen. De tijden zijn er niet naar, dat ons land, van bewapende natiën om ringt, zich ten eenenmal© ontwapent da,t Ware een onverstandige, ja krank zinnige daad. Trouwens in België, waar sodalisten in de regeering zitten, gaat men juist den anderen kant op; men houdt er een sterk leger op de been met bijna meer officieren (circa 20.000) dan wij hier soldaten hebben, mot cen jaarlijkscli contingent van 100.000 man en een oefeningstijd van 10 tot 12 maan den. Het ontwerp .Van Dijck ligt. echter, geheel in de lijn van den eiscb van het Katholieke staatsprogrambeperking van de persoonlijke en financieel.; mili taire lasten. Faillissementen in Nederland. Over de afgeloopen week, eindigende 26 Aug. zijn in Nederland uitgesproken :S3 faillissementen tegen 23 failisscmentea in dezelfde week van het vorige jaar. .Van 1 Uanuari tot en met 26 Aug. 192.1. ,1316 faillissementen tegenover 861 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. De aanstaande grondwetsherziening- Van goed ingelichte zijde verneemt „Het Centrum", dat het voornemen., om bij de a.s. Grondwetsherziening het hoofd stuk van den Godsdienst buiten belumde, ling te laten niets heeft uit te Staan met de anti-processierelletjes, maar ver band houdt met de moeilijkheden inzake de financieels verhouding tusschen de ver schillende Kerken en den Staat, waarom trent niet de gewenschte overeenstem ming xtrkregen werd. Daarom was reeds, vóór de relletjes begonnen, het plan ge maakt dit hoofdstuk onveranderd te laten en terug te memen, hetgeen tot wijziging daarvan was voorgesteld. Een nieuwe pasfaciliteit. Tot dusver waren vreemdelingen van jEng-rlsche, Belgische. Fransche. Ameri kaans che. Zwitsersche of Italiaansriie na- tiona'iteitindien zij niet langer dan een tnaaud hier te lande vertoefden vrijgesteld van hel a,anvgagen van een indentiteits- kaart. Met ingang van 15 September aan staande zal naar het „Hbl." meldt, deze bepaling gelden voor de onderdanen van alfe door Nederland erkende staten. Niet vrijgesteld van het aanvragen eener identiteitskaart zijn de bewoners van Sovjet-Rusland, alsmede die van de Oekraine, van Litauen, Georgië, Azer Beidjan en Armenië. Ook' geldt de bepa ling uiet- voor buitenlandsche arbeiders, werkzaam bij het mijnbedrijf hier te lande. Z. K. H. Prins Hendrik z.al op Zaterdag 3 September a.s. des morgens te 10 uur, in tegenwoordigheid van verschil lende autoriteiten, het instructie vaar lui g van de Nederlandscke Vereenigiüg vjan Gezagvoerders bij de Binnenvaart officieel in dienst stellen. De plechtigheid zal plaats liebhen te Amsterdam aan de Da Ruyterkade, steiger nr. 5. Het schip zal den naam van „Prins Hendrik"' .voeren. Volgens het „Hbld". zal de visitatie van binnenkomende en uitgaande treinen in de eerste helft van 1922 van Oldenzaal worden overgebracht naar Bentheim. De propaganda-lezing van Prof. Lauwrier, welke was uitgesteld, zal nu worden gehouden op Donderdag 1 Sep tember. Plaats en uur blijven onveranderd. Dus Donderdag tegen 8 uur allen op naar hot Concertgebouw om den bekenden re denaar te doen spreken voor een stamp volle zaal. De onthulling ran het gedcnktccken bij de graven der Geallieerde strijders te VUssingen. Ir. de laatste oorlogsjaren heeft het gemeentebestuur van .Vlissingen op verf zoek van het bestuur van den Belgwchen Herdinkingsbond een gedeelte van de of gemeene begraafplaats „Vredehof" afge-. staan voor de bijzetting van de strijders voor de zaak der Geallieerden, die in Zcc-land overleden of Wier lijken »an de Zeeuwsche kusten aanspoelden. Thans liggen daar bijeen 29, Engel, echen, 5 Belgen en 4 Franschen. Wij laten bier eerst volgen de namen der Engelschen ,en den datum huneer bij-, zetting op dit gezamenlijk kerkhof. Het zijn: Th. H. Cates, Stoker First G'iass U. N. 15-1-18; J. Th. Booten, Able Seaman R. N. 16-1-T8; E. A. Baft. Private R. W. L. I. 29-5-' 18; J. E. Bester, Ordinary Seaman, R. N. 29-9*18; B. Henniker, Leeding Seaman R. N. 29-5-T8; P. Devlin, Abie Seaman R. N. 3-4-T8; H. A. Francis, Able Scanjan R. N. 16-1-T8; B. Bowles, Able Seaman R. N. 16-1-'18; J. G. Corner, Able Sea man R. N. 13-1-'18; J. II. Meoham, Lieutenant R. A. T. 29-7-T8; Sergeant Panride R, A. T. 29-7-T8; W. J. At kinson R. N. A. S. 26-7-T8; E. J. K, Buckley, Vliegenier-Sub-Lieutonant R. N. A. S. Jan. '18S. J. Lee, Seaman 12-1-TS; J. Walker, Private Sedford Reg. 13-1-T8; A. Brown, Able Seaman R. N. 7-1-T4; A. G. R. Sever R, N. 25-5-'18; R. Sherroeks, Private R. M. L. I 19-9.T8; J. R. Brannigam, Signal-Birg. R. N. 20-1217; II. R. Boucher, „loker First Class R. N. 29-2,17; D. C. Sullivai Private N. R. ,25-5-'18; G. ,W. CraJiam, sub-lieutenant R. N. A. S. iO-6-,18; C. E. Acton, Leeding Seaman R. N. 19-1-18 E- C. Fletcher, cadet R. N. 6-9-' 18., en 5 onbekende Engelschen, resp. ter aarde besteld op I8-1-T8; 12-1-T816-1-T8; 16-1-T8 en 15-1-'18. De namen der Belgen zijn: J. Kl-iy.-v Belgische artillerie P. F. -N. 13-10-T8; A. Smetj B. V. A. Batterij 10-11-12: F. Medave, Reg. Genie Beige 6e Bat. 1ste Camp. 1?, A. T. Deldine, A. Pi'mjais, deze beiden werden resp. 22 en 26 Get. 1914' te Middelburg begraven, maar op 26 Augustus 1921 naar Vlissingen ovor- gebracht. I i De namen der Fransche soldaten zijn: R. Dupley 19-12-'18; J. B. Hilbron 1-1-19; E. J. J. Delix 12-1-T3, en C. Patiou 12-1-T9. indertijd werd een houten krui3 met inscriptie bij' deze graven geplaatst, nu/ar de Herdenkingsbond vatte direct li-'t plan op dit gedenkteeken door een meer waar dig te doen vervangen en vooral don- de stuwende kracht van den onder-voorzitter den heer W. Geurts, gedurende den oor- leg te Middelburg vertoevende, is hij er ia geslaagd dit gedenkteeken door den bckenaen Antwerpsolien beeldhouwer Arthur Pierre te doen ontwerpen en uit voeren. Gisteren, Zondag, was aangewezen als de dag voor de onthulling van dit ge denkteeken en honderden en nog eens honderden Belgen, onder wie vele autori teiten, vereenigingen enz., zijn per boot en trein naar Vlissingen gekomen om te zamen met 'de aldaar wonende Belgen en veie Nederlanders getuigen te zijn van die onthulling. In een zeer langen stoet, opgesteld in de Spuistraat en staande onder hoofd leiding van majoor Brethsohneider, werd naar den Koudekerksehon Straatweg -ge wandeld, waar men, onder de tonen van eeu Marche Funèbre, op het voetbalveld aankwam, van welk veld een brusr ge slagen was naar den hoofdingang van ,,Vredehoï". Op het "kerkhof waren toen reeds lang 'de genoodigden wachtende; het waren o.vertegenwoordigers van het vroeger Provinciaal Vluchtelingencomité en van 'de plaatselijke comités te Middelbur- en Vlissingen, die zich in de oorlogsjaren do belangen der Belgen hebben aangetrok ken; verder een vertegenwoordiger van het gemeentebestuur van Middelburg, de codsuI van België, de heer Van Bov-a de consulaire agent van Frankrijk, de beer Stofhoper, consuls te Vlissingen van an dere Rijken, enz. enz. Van de aan den stoet deelnemende ver eenigingen kwamen deputaties on o oK do vaandeldragers met hun banieren naar het kerkhof, laatstgenoemde plaatsten zich met de vaandels achter het monument. Het wachten was nu alleen nog op de officieele vertegenwoordigers der regee ringen en het gemeentebestuur. Terwijl tegen, kwart over twee de plecht'gin id was aangekondigd was het ruim 3 uur toen deze autoriteiten verschenen. Het waieu: de burgemeester, wethouder Ti chelman en de gemeente-secretaris, de viee-admiraal Van Bleijswijk Ris, com mandant in Zeeland, de vertegenwoordi gers van België, Engeland "en Frankrijk, de Engelsche vice-consul, de lieec Do Bruijne, en de adjudanten van venoemde autoriteiten. Deze heeren waren eerst op het Stadhuis ontvangen. Door meisjes van de Belgische kolonie werden op ieder der 38 graven tuiltjes bloemen neergelegd. De. lieer Willem Geurts, onder-voor zitter van den Herdenkingsbond, nam het eerst het woord en schetste hoe het nu 7 jaar geleden is, dat de wreede Euvo- peesche oorlog uitbrak, dat ac eerste slachtoffers met hun bloed den grond van België verfden en het Belgenland een plechtig beroep deed op de besJi.wfJo wereld. Tijdens het eerste lijdat-p van den oorlog stroomden talrijke Belgische vluchtelingen Nederland binnen en ven den daar een broederlijk toevlucht en bleven daar den langen oorlog door to Middelburg, te Vlissingen en in ai do andere gemeenten van Zeeland hel zalig oogenblik afwachten waarop zij, onge hinderd, het hart vol vreugde naar het bevrijde vaderland zouden mogen terug komen. Intusschen bleven zij met' werke loos. Om ben, die in do loopgraven stre den, op te beuren en aan te moedigen cn aan het verdrukte en gemartelde vader land steun en hulp te verleencn, richt- ten zij op den Belgischen Vaaerland-^hea Bond „Herdenken om te Strijden", loen in 1916 de golven der Noordzee ver scheidene Britsche helden op de Zeeuw sche kusten wierpen en een drietal te Vlissingen door de goede zorgen <1 :r auto riteiten op dit kerkhof werden ter aarde besteld en hun graf door een houten kruisje werd aangegeven, voelde opr., dat er iets meer moest worden gedaan voor diegenen, die voor België waren goval- lendat het plicht was, ter eere van die roemrijke Aooden een altijddurend denk beeld op te richten. Hij deelde deze ge dachten mede aan den Her den kin'island en de heeren Deroover, consul van Bel gië, en Percy T. Jones, consul van Groot Biittanje te Vlissingen, die mei goed keuring hunner regeeringen al bun steun en krachten gaven aan het verwezenlijken van dit denkbeeld. Zij maakten de plan nen aan 'de stad Vlissingen bekend en deze schonk met de grootste welwillend heid de schoonste plaats van dezen Rust hof voor do geallieerde helden vin den corlog. De Herdenkingsbond verbond zich om op-deze plaats een monument jp te richten tot nagedachtenis der gesneuvel den. AI de lijken die in Zeeland rustten van geallieerden werden hier heen ge bracht en zoo rusten hier 29. Engel sine, 4 Fransche en 5 Belgische militairen. Acht-en-dertig helden, die hier den groo ten slaap slapen. Aan de stad Vlissingen biedt de Boni dit kunstbeeld aan, opdat het wezo m de toekomst een herinnering aan bet groot- sehe offer, gebracht door de mannen die 'hier iggen," alsook een blijk' van Rink- baarheid voor de gulle gastvrijheid, aan de Belgen zoo menigmaal geschonken.. Dank brengt spr. aan de officieeie ver tegenwoordigers der Nederlandseha, Brit sche, Fransche en Belgische regeeringen. Deze steenen en hun gebeitelde op schriften zullen aan de eeuwen verkon digen de gevoelens van erkentelijkheid der Belgen voor al degenen, die voor de heilige zaak „de vrijheid" het kostbaar ste dat zij bezaten, hun leven opofferden. Hun namen staan geschreven op steen, maar meer nog, zij zijn geprent in de harten. Hun daden zeggen„Houdt lioog het vaandel van Recht en Vrijheid". Spr. biedt hierop aan den burgemeester en afgevaardigden der stad het beeld in vollen eigendom aan, en aan wie zou men het beter kunnen schenken? Want in dien de Belgen God moeten danken voor de bescherming, verleend aan hun door- luchtigen Koning, den wijzen en edelmoedi ge n aamvoeder hunner jongens, on voor hei behoud hunner welbeminde Konin gin, de moeder hunner soldaten; indien zij God moeten danken voor de dapper- heic/ en heldhaftigheid hunner jongens; voor den bijstand- hun verleend door al len, die de zegepraal mogelijk gemaakt hebben; zij moeten Hem ook danken, omdat Hij, door de bescherming van Neërland's edelmoedige Koningin VVil- helmina, door de werking van den burge meester, de talrijke inrichtingen en ne hulp van zijn stadgenooten de Belgische vluchtelingen van den hongersnood be vrijd heeft, alhoewel de bevolking zich onvermijdelijke groote ontberingen heeft moeten getroosten. Hulde en dank brengt spr. aan allen, die de vluchtelingen geluk, kracht, voedsel en versterking verzeker den, aan de talrijke dames en jmkVrou- wen, die zich altijd met onvermoeibaren ijver hebben willen belasten met de zor gen, dén vluchtelingen toegebracht. 'Hulde aan de drukpers van geheel Nederland, die altijd en in alles de Belgische vluch telingen met de meeste bereidwilligheid 'haar machtigen steun verleende. Men weet dat het gemeentebestuur het beeld altijd met dezelfde liefde en Coegeuegc.n- heid zal verzorgen, als de Belgtn hetzelf zouden doen en is overtuigd, dat bij de j'aarlijksche Vetooging, men het altijd in den besten toestand zal kunnen aan schouwen. En Gij 1 aldus eindigde de heer Courts heilige overblijfsels, slaapt hier in rust op den Nederlandschen Bodem JV.il blijven XT getrouw in eeuwigheid. Hierna trok de heer Courts het doek weg, dat het monument nog aan de oogen van de aanwezigen ontrok en tonnen deze het fraaie werk van Pierre aanschouwen. (Slot volgt wegens uitgebreidheid van dit verslag, in ons nummer van morgen. .Vliegdcmonslratics op het marine- vliegterrein. Ofschoon er een flinke; blies stond, die de verwachtingen niet ai te hoog spande, hadden zich Zaterdagmiddag tegen' drie uur honderden nieuwsgierigen'zich langs den kanaaldijk geschaard, lenehide do vliegtochten bij' te wonen, welke door de „Nociamalhier worden gehouden. Op het terrein zelf was bet met zeer druk, wat niet te verwonderen volt, daar men vanaf den straatweg en nog beter van op den dijk liet schoonste oveitzicht heeft, dat men zich denken kan. Langzamerhand echter verzamelde zich toch ton alotts een groep van naar schatting cén paajr honderd menschen onmiddellijk, in de na bijheid van de plaats, waar do machines stonden opgesteld en om kwart na vieren ging het eerste toestel de Fokkerjagel de lucht in. Krasse staaltjes van vlieg kunst werden reeds tjjdens deze eerste vlucht gegev^p. Vooral de „feudlè-.niorte" en de „spiraal" waren angstwekkend om te zien, doch werden met een groote ze kerheid uitgevoerd. Langzamerhand ging de wind liggen, doch voor passagiers- vlUchten was hel nog piet het echte weer. JVe 'kregen nog stoutmoedige capriolen te 2ien van den kleinen Fokker-jager, welko bestuurder een onveTsaag-Jneid toonde welke aa,n het vermetele giensl. Gisteren was het weer heel wat gunstiger en menige passagier ging .de lucht in alvorens do bekwame vliegeniers den tijd kregen hun beheersehing over de machine in de lucht to toonen Nu was er tamelijk veel publiek op het vb'eg- terrein zelf, maar op> en langs den stiaat- weg en den dijk wemelde bet van toe schouwers. Men moest moeite doen een plekje in het gras te zoeken waar geen mensehen zaten. Er was dan ook weel' volbp to genieten. Vandaag worden de demonstraties weer voortgezet en daarmee zullen 'En deze vliegdagen worden gesloten Wij hadden het genoegen een be zoek te brengen aan het vergroote o o r- logsmuseum van den heer 'J. A.. Wilton van Reede in de Wijngaard straat alhier. Sinds ons vorig bezoek' is da collectie van oorlogscuriosa met tal van waardevolle voorwerpen, documenten en beseheiden uitgebreid, zoodat twee nieuwe kamerruimten noodig waren om alles be hoorlijk te etaleeren. Het zou aanzienlijk meer ruimte in deze courant vragen, dan wij met de grootste vrijgevigheid daar- vo- r zouden kunnen en willen beschik baar stollen, wanneer wij stuk voor stuk al het wetenswaardige, belangrijke en uiterst kurieuze gingen opsommen dat dit oorlogsmuseum bevat. Zoo trof ons om iets te noemen een keurige collectie „Vivatbïn- der" zijden linten ter gelegenheid van een bijzondere zegepraal uitgegeven, waar op de afbeelding van den Duitsehcn gene- rial die de victorie bevpcht plus spreuken, verzen enz. voorkomen een prachtver zameling oorlogspostzegels, krijg3deeora- tiën als: ijzeren kruizen, Hindenburg- sfrrren, oorlogsmedailles, portretten van krijgsoversten, beroemde aviatcurs met handteekening, ook van den ex kroonprins en den ex-keizer (op het portret van laatstgenoemde is de handteekening in facsimile, wijl 'Wilhelm thans geen por tretten meer onderteekent) een eenig rnooi-j collectie aanplakbiljetten, affiches, enz met betrekking tot oorlogsleeningen,- Boode Kruis, Voedselvoorziening en der gelijke. Het aantal boeken, tijdschriften periodieken, over den oorlog handelende, door den 'heer Wilton verzameld gaat reeds de 1000 te boven. Ook1 is genoemde heer in connectie getreden met nationale oorlogsmuseums door ministeriën van oor log en onderwijs aangelegd in Eugeland en Frankrijk, met welke museums hij in ruiiveik'eer van curiosa en ppetiosa staat. (Waarom men hier van regee.ringswege Zoo'n soort museum niet inricht, is ons onbegrijpelijk, want er steekt ontzaggelijk veel nut in. De collectie van den heer (Wilton van Reede, die nog veel te weinig bekend is, achten wij van zulk een om vang en importantie, dat, wanneer overal elders de bescheiden, gegevens en souve nir? van den wereldoorlog als hij Tover slag verdwenen, het oorlogsmuseum van genoemden heer al de bouwstoffen zou bieden voor het minutieus reoonstrueeren van het gansche oorlogsdrama van 1914 1918. Daarom, terwijl wij den heer .Wil ton een eeresaluut brengen voor hetgeen hij met onvermoeid-en speurzin wist, te vergaren en zoo keurig, zoo ordelijk, zoo overzichtelijk', zoo systematisch wist te rangschikken, wat de groote oorlog naliet,, biïjven wij zijn museum met aandrang aanbevelen in de aandacht van alle be langstellenden in en buiten Goes, en vooral in de aandacht van onze persbroeders. Het oorlogsmuseum van den heer .Wilton van Reede, die iederen bezoeker minzaam ontvangt en rondleidt, is een bezoek' en een reis er heen overwaard. Wie er van daan ga-at, zegt: ik had nooit "gedacht zóó iets interessants te zullen zien. Deze Week' geen zangle,3 voor de zangvereeniging van den R.-K. Vrouwen hond. De nieuwe herder der parochie, de Zet-i'Eerwaarde Heer L'. Dolle, zal niet Dinsdag 30 Augustus, zooals wij in ons nummer van Vrijdag nborieve- lijlr meldden, maar Woensdag 31 Augus tus' te 6.40, namiddag, hier arriveieren'. Met „St Crt." no. 166 is een af druk verzonden v,an de gewijzigde statu ten van de Vereenigkig tot verbetering van het rundvee in Zeeland, gevestigd te Goes- De heer G. van Baak alhier is wederom benaemd tot leeraar aan de RijkslandbouwWintersehool, voor het tijd-: vak warn; 1 Oct. 1921 tot 1 Oct. 1922. Souburg. Betaalde men hier acht dagen geleden voor een H.L. steenkolen of eier- briketten f 3.20, thans bedraagt de prijs voor een zelfde hoeveelheid f 2.65. Een handelaar bracht de vorige week den prijs terug op i 2.80 per H.L. Een twee tal andere leveranciers adverteerden 's anderen daags f2.70. Doch de eerste handelaar, ook niet bang, liet uitroepen dcor den gemeente-omroeper: Van af he den eierbriketten te bekomen ad 12.65 per H.L. („Ned."). Zaterdagavond zag men van verschil lende plaatsen te Middelburg, Vlissingen en daar tusschen een tweedekker kooiend uit de richting van het Slöe, plo-tsol'ng. dalen en nedervajlen of nedorsW(ken on der de gemeente Souburg achter de Abeele. Bij onderzoek bleek, dat de Duit- sche vlïegni-ei' Elirlr onderweg met iwee D-uiitsehe dames van het vliegterrein te Goes naar dat te Vlissingen, om zich daar bij' zijn collega's van de Nociam te voegen, een delect aan zijn motor kreeg. Hij was te laag, ongeveer 200 M. om nog al dalend hei terrein te Vlissingen te bereiken en be sloot een noodlanding "te maken. Daarbij had hij een weiland tot zijn landingoulaats uitgekozen. De machine kwam echter niet gauw genoeg tot staan en kwam in de sloot terecht. De zitplaatsen bleven on beschadigd en daardoor waren de drie inzittenden ongedeerd en konden makke lijk op- de wei-de stappen. Reeds dadelijk kwamen van nabij en verder af vete belangstellenden naar de pldats der dalmg toe en oo-k waren spoe dig rappe bandon bereid o<m te elpen de machine ,op- bet droge te helpen bren gen, maar de pogingen daartoe faal-ien en ook Zondag zat de machine nog in lie sloot. 1 Hoedekenskerke. - Bij Kon. Besluit van 3 Aug. 1921, no. 177t is aan den militieplichtige der lichting 1919dezer gemeente J. Lucasse, vrijstelling van den militiedienst verleend voor 1 jaar op grond van persoonlijke onmis baarheid. lJzendyke. Alhier werd op Vrijdag 26 Augustus jl. door het Dagelijksch Bestuur aanbesteed het bouwen eener Openbare School met drie klassen, op een terrein nabij „Tivoli", benevens bijlevering van schoolmeubelen. Ingeschreven werd door J. Hemme- kam te Oostburg voor f 43.000 en f4.600, P. Casteleijn te Waterland kerkje f51.320 en f3.950, J. Casteleijn te Neuzen voor de school f 50.909, P. Catsman te Breskens voor f 42.010 en f4.515, P. van de Sande te Bres kens voor f37.800 en f4.300, L. Ver- straete te Hoofdplaat voor f41.700 en f4.600, TH. Wieleman te Hoofd plaat voor de school f 51.000, P. Rijn berg te Neuzen alsvoren f51.000, F. Herrebout te Neuzen alsvoren f 53.050, W. van der Hooft te IJzen- dijke voor f 55.200 en f 3.510, TH. Maas te Sluis voor f 50.075 en f 4.800, J. van Weijnsberghe te Hoofdplaat voor f41.300 en f4.400, J. Dierick te Hoofdplaat voorde school f52.100, W. Hoefnogel te Biervliet alsvoren f52.000, P. Daamen te Oostburg als voren f 53.500, J. van de Poel te Lamswaarde alsvoren f 55.200, A. A. Reijnhoudt te IJzendijke f55.000 en f 3.500, J. Mertens te Neuzen voor de school f51.000, J. van 't Hof te Hoek alsvoren f51.200, M. Vader te Vlissingen alsvoren f42.800, J- de Bruijne te IJzendijke alsvoren f51.000, A. Faas te Biervliet alsvoren f 50.800, G. Clarijs te IJzendijke voor f44.906 en f4.100, J. Bleijenbergh te Sint Jansteen f42.700 en f4.400, J, Reu- ling te IJzendijke voor f 39.000 en f 3.800, J. Wisse te Zaamslag f 49.070 en f 3.748, A. van Sabben te Axel f 51.200 en f 3.820, J. Lovis te Vlissin gen voor f 42.750 en 4.750, L. Groos- man te Middelburg voor f 41.000 en f4.300, Gebrs. Nieuwelink te Hoek f42.000 en f4.650, Jouret en Lansu te Clinge f 53.425 en f 4.500, C. Wisse te Zaamslag voor de school f 45.984 en Gebrs. van de Velde te Neuzen voor school en meubelen f 52.000. De uitvoering en levering is gegund aan den heer P. van de Sande te Breskens, die het gebouw op 15 December a.s. aan de Gemeente moet afleveren. Philippine. Met St.Ct. 166 is een afdruk verzonden van de statuten van den R.-K. Boerenbond „Philip pine", geyestigd alhier. Door den Minister van Arbeid zijn bijdragen verleend in de bouw kosten aan de gemeenten: Colijnsplaat van f 1500 voor een woning van J. Heijnsdijk; Oostburg van f 1700 voor een woning van C. B. Tas; Wissenkerke van f1620 voor een woning van J. de Kam Jr.; IJzendijke van f 1360 voor een woning van M. E. Wijffels Zaamslag van f900 voor een wo ning van J. A. Lensen; Hontenisse van f975 voor een wo ning van A. Roctus; van f900 voor een woning van C. v. Schoote; van f975 voor een woning van J. Laffe- bervan f 1350 voor een woning van A. Bal Jr.; van f1140 voor een wo ning van P. Bal; van f1350 vooreen woning van P. B. Kint; Groede van f1350 voor een wo ning van A. J. Tellier.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 2