VRIJDAG 26 AUGUSTUS l&fc» NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT JAP A N VAN HET VATICAAN. 1 Korte Berichten. BINNENLAND. Korte Berichten. UIT ZEELAND. MIDDELBURG VLISSINGEN GOES noemd de beer A. Odenburg, Deensch ge- gezant te Stockholm, dr. L. Moltesen, lid van het Folketing en Jr. P- Mnnck, voormalig minister van defensie (Tot plaatsvervangende leden zijn be noemd de heer A. Odenburg, Deeensch ge zant te Bern, graaf Bent Holst.'in, lid van hei, Folketing en de he,,r Bn'gbjerg, van „Social Demokfaten" en lid ran het Fol keting- Mejuffrouw Hennv Forchtuinraer, pre sidente van den nationalen vrouwenraad, zal de vergadering bijwonen als technisch gedelegeerde- 'Japan en de ontwapening. De Japansche gezant te Washington heeft meegedeeld, dat Japan de uitnoodi- ging tot deelneming aan de ontwape ningsconferentie van harte en met waar- Ideering aanvaardt. De gezant sprak op nieuw de hoop uit, dat de agenda der conferentie eerst aan Japan zou worden hekend gemaakt. Het Vaticaan en Rtem.wtic. liet eLegr.iuT agentschap .Est Euio, e seint uit Boekarest, dat kardinaal Gas- paxri en de Roemeensohe gezant l enesco ten Vaticane een concordaat nsVeu g teekend, waarbij Roemenië officieel de Roomsch-Katholieke kerken in Roemeni', erkent, terwijl zij er tot nog toe slechts getolereeerd. werdeu. De Paus zal in Roemenie tw-e Katho lieke bisschoppen benoemen. („Msbd.") De Pans en de hulpactie voor Rusland. In antwoord op de uitnoodiging van het Roode Kruis tot deelneming aan de hulp actie in Rusland heeft de Paus e,-n schrij ven aan het bestuur vjan het Roode Kruis gezonden. Z. H. dankt voor de hulde, aan zijn initiatief gebracht en benoemt tot zijn vertegenwoordiger op het congres, dat 15 September begint, den Apostoli- achen nuntius mgr. Maglione te Bern. („Msbd.") Aanstaanden Zondag wordt te Lon den het Pan-Afrikaansch congres ge opend ter oplossing van bet negerprobleam volgens het grondbeginsel der gelijkheid van alle rassen en vervolgens te Brussel voortgezet. Kaar uit Washington wordt gemeld, heeft- de Senaa een wetsontwerp amge- nomen, waarbij 200.000 dollars wordt uitgetrokken tot dekking der onkosten van de aanstaande conferentie over de ontwapening. TWEEDE KAMER. Voorschotten aan Frankrijk. Ingediend is een wetsontwerp, hou dende voorzieningen ten aanzien van de verlenging van den aflossingstermijn van de ingevolge 'de wetten van 11 April en 4 November 1919 door Nederland aan Frankrijk verleende voorschotten. Gelijk bekend is, zijn door Nederland een tweetal credieten aan Frankrijk ven Kend. Het eene, groot f30 millioen, maakt deel uit van de vier financieels overeenkomsten, welke in December 1918 met de Geassocieerde Mogendheden werden gesloten. Het andere, groot f 25 millioen, stond in verband met den wensch van Nederland om mede te werken ten be hoeve van den wederopbouw der ver woeste streken van Noord-Frankrijk. Het eerste crediet zou uiterlijk 1 April 1922 moeten worden afgelost, het tweede uiterlijk 1 Juli 1924. De Fransche Regeering heeft verzocht, Iden aflostermijn van beide credieten met viji jaren te verlengen. Waar 'de koors van den franc zich nog niet heeft her steld en een dergelijk herstel in de eerste toekomst niet is te verwachten, berust Üat verzoek op goeden grond. Werd aan den oorspronkelijken aflossingsditum vastgehouden, dan zouden de credieten ■daarmede, naar is aan te nemen, voor een groot deel hun beteekenis ijlboeten. Wat het crediet van f 25 millioen be treft, zou een zoodanige verlenging zon der wettelijke goedkeuring mogelijk zijn geweest. De aan den Minister van Finan ciën verleende machtiging laat immers met betrekking tot het bepalen van den aflossingstermijn volledige vrijheici' De [Regeering heeft echter gemeend, ten op- eichte van beide eredioten de medewer king van de Staten-Generaal te moeten voorbehouden. Het nu aangeboden wets ontwerp beoogt, die medewerking (e vcr- kiijgen. Langere werktijd van Spoorweg personeel. Voor werkplaats- en locomotiefloods- jersoneel der Spoorwegen is, naar de „Tel." meldt, toestemming verleend do 45'urige werkweek op een 48-urige to ibrengen. De directie had de 50-urige Werkweek gevraagd gedurende een Jaar. De minister heeft toestemming gegeven idat artikel 24 van de Arbeidswet 1919 hot uiterlijk 31 December 1921, voor het personeel der kleine werkplaatsen en loco motief-loodsen niet van kracht is en heeft goedgevonden dat 81/2 uur per dag tn ,48 uren per week gewerkt wordt, door mannelijke arbeiders. De directie heeft daarom een dienst ge maakt, die den Zaterdagmiddag ook' ge deeltelijk wegneemttot 4 uren, waar tegen echter 'het personeel opkomt, dat wil vasthouden aan den vrijen .Zater dagmiddag. De Minister is van eun tn .ander in kennis gesteld. De Secretaris-Generaal van het Departement van Oorlog. Naar de „Tel." verneemt, zal de heer A. J. Doorman, secretaris-generaal van Ihef Departement van Oorlog, met ingang {ran 1 Jan. a.s. wegens ver gevorderden leeftijd, zijn functie neerleggen, en in het genot van pensioen worden gesteld. Als zijn opvolger zal worden bestemd de heer mr. J. Woltman, hoofd van de lste afdeeling van dat departement. Principieel® dienstweigeraars. Door den heer Van Zadeihoff zijn aan den Minister van Oorlog ae volgende vragen gesteld: 1. Is het bericht in de dagbladen juist, dat eerstdaags een „wetsontwerp" is te verwachten, regelende de vrijstelling van den dienstplicht wegens gemoeds bezwaren, als bedoeld bij de motie-Drion:?j 2. Zoo ja, is Zijn Excellentie bij het verschijnen er van bereid te bevorderen, dat de zich in arrest bevindende prin- cipieele dienstweigeraars onmiddellijk in vrijheid worden gesteld, zij het als voor- loopige maatregel, tot het wetsontwerp" bovengenoemd wet zal zijn geworden Afaliaffing presentiegelden v»of Raadsleden. Men meldt uit West zaan aan het „Ilbld." In de Woensdag gehouden raadsvergade ring bestreed de heer Kars (comm. partij) bij de behandeling der gemeentebegrooting voor 1922 de verhooging der jaarweddein van de wethouders van f 50 op f 250. Voorts betoogde hij de weusehelijkhéid van afschaffing dej^presentiegelden yoor de raadsleden. „Ieder, aldus de heer Kars moec iets doen om de gemeent.efin ancien weer in het goede spoor te helpen". Ook' op andere punten pleitte hij voor zuinig heid in het gemeentebeheer- Da jaarwed den der wethouders werden echter ver hoogd. Een voorstel-Tanger (a.-r.) gesteund door de heeren Kars en Van Voorst (lib.) tot afschaffing van het presentiegeld vpor raadsleden werd aangenomen. Van 1 Ja nuari 1922 af zullen de raadsleden van Westzaan hun taak dus zonder vergoe ding waarnemen. Van loonderving js ipi.tr '3 raads meening geen sprake, daar do vergaderingen bij avond worden gehou den, terwijl ter secretarie gelegenheid wordt gegeven de stukken na werktijd in te zien. De Minister van Justitie mr. Heemskerk, is van vlerlof iD de Residentie teruggekeerd en heeft zijn werkzaamheden aan zijn departement hervat. De nieuwe benoemde Gouverneur van Curacao, Mr. Brandjes van Rijn, zal 23 September a.s. per stoomschip „van Rensselaer" naar Curasao vertrekken. De gemeenteraad van Anjerongen besloot de belastingplichtigheid van den ex-keizer sinds zijn verblijf in Nederland' te erkennen en het belastbaar inkomen terug te brengen op f 135.009. Heden (Vrijdagmiddag) zijn van het R. K' Kerkhof te Middelburg naar het deel v'an het kerkhof te Vlissingen, waar de geallieerde oud-strijders begraven zijn en waar Zondag a.s. een monument ter hunner eere wordt onthuld, overgebracht de lijhen van de Belgische soldaten Ar thur Theophile Deldime, geboren te Tre- tTUU Lumay 2 April 1886 en Augusts Francois, geboren te Oedelem 23 Augus tus 1877, die resp. op 22 en 26 October 1914 te'Middelburg zijn overleden. Nog rusi op het R.-K. Kerkhof te Middelhui g de Belgische vrijwilliger Louis Francois Rueile, geboren te Blankenberghe en even als de heide andere te Middelburg aan zijn verwondingen overleden op 27 December 1914, doch diens lijk zal op verzoek van zijn moeder naar Namen worden vervoerd. Aan de gemeente Middelburg is tégen een rente van 5 pet. een voorschot uit 's Rijks kas verleend van ten hoogste f 88.700, ten 'behoeve van het verkrijgen van bouwterrein door de "Algemeeno Wo- ningbouwvereeniging aldaar. Voor de benoeming van een tijdelijk loeraar in bet hand- en vakteekenen aan de. Burgeravondschool en de Avondschool voor handwerkslieden 'te Vlissingen wor den aanbevolen de heerenH. 0. P.eck, leeraar in het vakteekenen aan de Haag- sehe teekensehool, cm J. Th. Giesen, on derwijzer in het handteekenen, beiden te 's-Gravenhage. Daar de heer M. Laernoes ontslag heeft, genomen als onbezoldigd ambtenaar van den burgerlijken stand te Vlissin gen, wordt ter benoeming voorgedragen de heer J. F. op ten Zieke. Het s.s. „Edam", voor de Hol landAmerikalijn in aanbouw op 3e werf der Kon. Maatschappij „De Schelde" 'te Vlissingen, zal 28 September de eerste reis naar Canada maken. De vliegeniers, die te Goes de laatste, dagen zulk een groot succes hebhen gehad, wilden ook te Middelburg hun kunsten toonen, maar konden hier geen terrein vinden. Door de welwillende medewer king van den commandant der marine hebben zij nu de beschikking gekregen over het vliegterrein te Vlissingen en zullen zij daar Zaterdag en Zondag ten wellicht ook Maandag demonstraties ge ven en gelegenheid bieden voor passa gierst luchten A.s Maandag 29 Augustus wordt er eena vergadering van het PI. Com. voor K. S. A. gehouden in het R.-K'. Ver Gebouw, NieuWstraat. De agenda bevat o.m. voorstel van het bestuur tot ontbinding van het be staande Comité en bespreking der reorga nisatie van het PI. Com. v. K. S. A volgens de nieue.-e statuten en reglement. Gemeenteraad Gisterenmiddag 2 uur kwam de de Raad dezer gemeente in openbare ver gadering bijeen. Voorzitter: de heer Haie- nius, secretaris: de heer Ballegooijen de Jong. Aanwezig 11 leden; 2 vacaturea. Be voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna de notulen der veigadet (ring van 8 Juni worden vastgesteld. Mededeeling wordt gedaan van da vol gende ingekomen stukken: 1. Bericht van den heer Burgemees ter, dat hem verlof is verleend vanaf 26 Juli tot en met 13 Augustus 1921. 2. Bericht van den heer J. F. van der .Leeuw dat hij wegén3 gezondheidsrede nem ontslag neemt als lid van den raad. 3. Afschrift van bet Koninklijk Besluit van 21 Juli 1921, no 41, waarbij aan den heer heer J. de Die ontheffing is veile ond van het verbod, gesteld in art. 1506, alinea 3. van het Burgerlijk Wetboek, ten einde van deze gemeente een strook grond te koopen. 4. Goedkeuring van de bij Raadsbesluit van 8 Juni 1921, no. 25, vastgestelde verordening tot wijziging der verordening op den keuringsdienst van waren voor het gebied Goes. 5. Goedkeuring van de bij Raadsbesluit d.d. 14 Juli 1921. no. 4, betreifende. verpachting van gronden. 6. Bencht van ontvangst van Gede- puteerde Staten van de op 14 Juli 1921 vastgestelde verordening tol wijziging van de verordening op de tapperijen. 7. Goedkeuring van het Raadsbesluit d.d. 14 Juli 1921, no. 8, inzake prijsbe paling van gronden. 8. Goedkeuring van het 2e- suppletoir kohier van den hoofdelrjken omslag voor hei jaar 1920/1921. 9. Bericht van Gedeputeerde Staten dat hei Raadsbesluit d.d. 14 Juli 1921, 110. 6, betreffende crediet voor ateun aan particu liere bouwnijverheid, hunne goeuxeuring niet behoeft. 10. Adres van het Hoofdbestuur van den Algemeenen Nederlandschen Politie bond, houdendè verzoek om de salarissen van de Politieambtenaren in deze ge meente te regelen overeenkomstig de cij fers genoemd in het verslag van de Staats commissie, ingesteld bij K. B. van 9 Dec. 1918, no. 69. Alle voor kennisgeving aangenomen. 11. Gewijzigde aanvrage van het be stuur der woningbouwvereeniging „St. Willobroidus" om voorschot en biidrage voor den bouw en de exploitatie van 36 arbeiderswoningen. In banden gesteld van B. tn W. om bericht en raad. Naar aanleiding van het schrijvten van den heer v., d. Leeuw deelt de voor zitter mede, dat de heer v. d. Leeuw vorig jaar reeds 25 jaar lid vim dan. Raad was De voorzitter stelt voor 'een schrijven to richten aan den heer v. d. Leeuw, Waarin dank' betuigd wordt voor Je bei- wezen diensten en waarin hem een lange el verdiende rust wordt toegewenseht. De Raad betuigt onder applaus hier inedc zijn instemming. (Reeds geplaatst m een gedeelte onzer vorige oplaag De voorzitter deelt voorts mede, dat ontvangen zijn 14977, als batig saldo van de branastoffendastributie. Van dit bedrag is reeds eeu gedeelte gebracht op de be groeting 1921 ter dekking van .ie slge- meene distributiekosten. Afschrijving belasting en school geld. De raad besluit overeenkomstig het advie3 van Je financieele commiosia Rogenfes Gasthuis Eervol ontslag wordt verleend aan mevr A. J. C. Klejjn-Ratenng als regentes van het gasthuis. Hoofdstembui eau verkiezing leden Gemeenteraad. Gekozen worden als leden de heeren do Looff en Goedbloed en als Dia.Usv «wan- gende leden de heeren Oosteibaan en Flink Benoeming gemeentevxoedvrouw Mej. J. IJ. de Jong wordt met a'gemeene stemmen opnieuw benoemd voor den tijd van 3 jaren ingaande 1 September 192i Benoeming Regentes Weeshu s Benoemd wordt mevr. J. SttegerKijk met 10 stommen en 1 stem blanco Benoeming t(jd. leeraren aan do avondschool voor ambachtslied n. Gekozen worden: voor wiskunde J« heer A. A. Brombacher on voor smeden de heer P. Kakebeeke. Balans- veriies- en winstrekening Gasfabriek Do financieel© commissie adviseert tot goedkeuring van de balans- verhes- en winstrekening van het ga.sbedrrif over 1920 De commissie stelt er prijs op te vermel den, dat het gasbedrijf goed beheerd wondt en dat alios in een zeer gpeden staat is De balans- winst- en verliesr.-Ki nine wordt z h. st. goedgekeurd. Rekening Buig Armbestuur De rekening wordt met een ontvangsten van £102716 501/2 on uitgaven van f 93238 59V2 eri een batig saldo van f9477.91 goedgekeurd, onder danKbetni- ging voor het beheer. Begiooting Gasthuis De wijziging wordt z. h. st. goedgekeurd Verordening op woonwagens en woonschepen. Z. li st. wordt het voorstel van B. en W. inzake de verordening op woonwagens en woonschepen als mede inzake de hef fing van staangeld en de invordering .daar van goedgekeurd. Oprichting Keuringsdienst. De voorzitter deelt mede, Jat de direc teur en die inspecteur bij hem geweest zijn. De aanbeveling voor hoofdkeurm ter is spoedig van den directeur ie vsrw 'hten. De raming voor den verbouw bedraagt f3000. De kosten van den inventaris zijn niet te ramen, daar dit centraal wordt ingekocht Zulks schijnt goetlïooper te zijn De heer Goedbloed merkt op dat cen traal inkoopcn meestal niet goedkouper is Hei voorstel wordt hierna zonder noof- Jeljjke stemming aangenomen. Uitgifte van grond in erfpacht aan dhr. A. Jacobs. Zonder hoofdelijke stemming wordt hier toe besloten. Ingebruikgeving zg. „Treikers- womng met schuur. Z. h. st. wordt besloten aan mej. do Wed. S Boone met ingang van 1 Januari 1922 lot uiterlijk 1 April d.a.v. de z.g .Trekkerswomng met schuur in gebruik af te staan. Vischr echt- De beer de Loolf stelt voor in de veror dening te lezen „waterleidingen, water gangen en wegslooten'-' zulks overeen komstig het poidcrreglement. De voorzitter stelt voor dan te lezen „waterleidingen, watergangen en alle sloo ten langs de wegen." Aldus gewijzigd, wordt de verordening z. h. st. aangeno men. Pensioensgrondslagen gemeente ambtenaren. Z. h. st. worden de pensioensgrondslag gen van eemge ambtenaren oveieenitoru stig het voorstel vastgesteld. Belasting op het gebiuik van openbaren grond. Hierbij trachtte de heer Goedbloed juri disch aan te toonen, dat we! belasting jnag geheven worden wanneer men een doek over de straat spant en dat doek vastge< maakt wordt aan een boom, die op ge meentegrond staat men achtte het echteï niet van belang hierover met Ged. Staten van gedachten te wisselen. Z. h. st. wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Vrije Zaterdagmiddag voor het per- soneel van den Reinigingsdienst. De heer De Die merkt hierbij op, dat er eigenlijk te weinig werklieden zijn. Hij hoopt, dat B en \V. met een voorstel zul len komen om een comimisise in te stel len, die te onderzoeken zal hebben hoe veel personeel er te weinig is De vooBZitter deelt mede, dat B. en Wl dat punt reeds besproken hebben 311 ver zocht den heer Dp Die de voorstellen bij de begiooting voor 1922 af te wachten. Het voorstel wordt hierna z. h. st. aange nomen Aanbrengen openbare kranen. De heer De Die verstigt er de aandacht ,op, dat in Goes nog steeds 403 gezinnen 'niet zijn aangesloten bij de waterleiding. Hieronder bchooren 215 burgergezinnen, die dan ook' met een emmer naar de wa terkraan zouden loopen Zulks zou de bedoeling niet zijn De gezinnen, die ech ter geen aansluiting kannen beialcn moe ten geholpen worden Spr vraagt voorla of de commissie voor YolksgezonsdheiJ wel voldoende toezicht houdt op do putten. De voorzitter merkt op, dat die maat schappij oorspronkelijk gedac'at had kra nen voor drinkwater té plaatsen. Hier van is echter nog niets gekomen. Spr. stol't voor, teneinde omtrent een en ander nader ingelicht te worden, den directeur- te verzoeken m comité-generaal de zaken van de waterleiding eens mede te deelen. De directeur is hiertoe genegen. De heer Vfenings zou de huiseigenaren nog wel eens goed onder het oog willen, brengen, dat zij de huurperceelen moeten aansluiten. De heer De: Die merkt op, dat de wa. er- voorziening een stuk volksgezondheid is. De voorzitter deelt mede, dat de huis eigenaren met hun huurders heel' wat te stellen hebben, 't Is ook nu weer gebleken in bouwplan II, dat er altijd mensehen gijn die een liuis niet kunnen bewonen. NaJat de voorzitter nog enkele staaltjes van haJ- starrig weigeren om aan te sluiten had verteld, werd het voorstel z. h. st. aange nomen. Reorganisatie O L. Onderwijs. Z. h. st. aangenomen. Wijziging der Verordening op het 1 aanleggen aan en het bevaren van het Sas en de Haren ran Goes Deze wijziging wordt z. h. st. aange nomen. 1 Gcmeenteirekenmg 1920 De gemeenterekening over 1920 wprdt in-handen gesteld van de financieele com- insisie. ,n Wijziging Gemeentebegrooting 19_1 De wijziging loopt tot een totaal bedrag van f70.243.38 en wordt z. b. st. goodge- keurd. Wijziging begrootinfi grondbedrijf 1921. Deze wijziging loopt tot een bedrag van f 12787 22 en wordt z. n. al. goedgekeurd. I le. suppï. kohier schoolgeld M.U.L.O. school. Het kohier wordt z. h. st. vastgesteld op een bedrag van £374.75. le. suppï. kohier hondenbelasting. Dit kohier wordt z. h. si. vastgesteld op een bedrag van f60. Ciunri :ssie ad hoe. De, voorzitter .verzoekt den heer Con- standse zitting te willen nemen in de commissie ad hoe voor de Sociëteit V O.V. in de vacature v d. Leeuw. De heer Constandse aanvaardt die be noeming. Rondvraag. De heer De Die vraagt hoe het zit met de reclames H. O. De voorzittel' deelt mode, dat de com missie wegens onvolledigheid geen voort gang meende te kunne maken, och zal1 nu toch de reclames behandelen. - De heer Vienirigs memoreerde het ge val met den heer Kesselaar in de Nieuwe Beurs." Spr. vindt het erg, dat remand per kruiwagen vervoerd wordt, waar er toch een brandcard in het gasthuis is. Ook had'men een geneesheer dienen te ont bieden. De voorzitter zegt, dat in liet politierap port stond, dat K. uit de melksalon was verwijderd, 's Avonds las spr. het relaas in de krant en heeft toen een nader rao- port gevraagd. De justitie is er toen mede gemoerd. Het boste is thans het verdere verloop af te wachten. De dader zal oven- wel er voor moeten boeten. Zeer zeker had men gebruik moeten maken van de brandcand. Waar deze ten allen tijde ten dienste staat, acht spr. hut niet noodig er een voor de gemeente aan te schaffen. Spr. heeft wel prijsopg.ivu gekregen. Een volledige brancard kost f600. De heer Goedbloed vraagt naar da resultaten van de afschaffing van het tapverbod. De voorzitter deelt mede, dat et 3 per sonen ter ontnuchtering op hef politie bureau zijn gebracht; tegen 2 is proces verbaal opgemaakt. De commissaris waa echter van meening, dat er veei meelt dronken menschen hebben rondgeloopee. De heer Goedbloed merkt op, dat als et een tapverbod was geweest, hét geval KI, niet voorgevallen was. De voorzitter vestigt er de aandacht op, dat het een melksalon was, waar niet ge tapt mag worden (algemeen gelach! De heer v. d. Bout deelt nog mede/ dat er in 1913 totaal 45 en in 1320 totaal 110 processen verhaal zijn opgemaakt. De heer Goedbloed merkt op, dat tap» verboden veel goeddoen pn hoont een! volgende maal weer een kermis met tap verbod te hebben. Hierna ging «e raad in comité ter vaat- stelling van het voorloopig kohier van den H. O. dienst 1921-1922. Bij heropening der openbare vergade ring deelde de voorzitter mede dat het voorloopig kohier van den hoóldelijkem omslag dienst 19211922 was vastge steld op een bedrag van f 66689 16 Afscheid deken Baedc. Nadat sinds Zondag j.l. dagelijks taï van parochianen op de pastorie van hun deken-pastoor hadden afscheid genomen,, had van morgen in de kerk a,ah heb keurig versierde hoofdaltaar, in tegen woordigheid van den oud-dekën, de plechJ tige gezongen afscheidsmis pleats, welk'e werd opgedragen door den weleerw. heer- P L'. Bangert, kapelaan der parochie, met assistentie van den weleerw. heer P. M. Simons, kapelaan te Amsterdam' een zoon dezer parochie als diaken en den eerw. pater Venantius als subdiaken. Tal \a.i geloovigen naderden tot de H. Tafrl. Ongetwijfeld hebben de zeer velen! die in de kerk aanwezig waren een dank gebed gestort voor de vele geestelijke gaven die zij van hun oud-pastoor in den loep der jaren hebben ontvangen! en een smeekgebed om Gods zegen over den ve-deren levensavond van den ver- trekkenden herder. Ra afloop der H. Mis verzamelden zieh! in de pastorie de geestelijkheid, de kerk meesters en degenen, die zich met de collecte voor het afscheids-huldeblijk' had den heiast, rondom,.deken Baede. In eene. korte maar treffende rede schetste de weleerwaarde heer Bangert de gevoeJ'ensl van dit oogenblik' van scheiden, wellte da parochianen vervullen en deed uft- kijmi.n, hoe aEen hun heengaanden her der een afseheidsblijk van hoogachting en waardeering hadden willen geven. Verder wenschte de eerwaarde spreker)- deken Baede toe, dat hem nog eenigH rustige, vreedzame levensjaren mogm be sthoren zijn, opdat hij van de rust, diet zoo welverdiend is, ook kunne genieten. De senior van het kerkbestuur, de heeiv D. van 't Westeinde, overhandigde daarop aan deken Baede namens de parochie het afstheidshuldeblijk onder enveloppe D© hoogeerwaarde heer Baede was door een! en ander blijkbaar ontroerd. Met eeu hiï- teiijk vaarwel aan den deken ging men uiteen. Hedennamiddag kwart na éénen vertrok! 4e hoogeerwaarde heer Baede met den weleerw. heer Bangert, een pleegzuster van St Joanna en vppder gevolg ia twee auto's naar Catsehe Veer, waar het gezel schap on de Provinciale stoomboot ging om den tocht naar Zierik'zee te onder nemen Daar toch sal deken Brede in het „Cornelia Liefdehuis" zij'n laatste dagen1-' gaan slijten. Hem volgen de beste wen- scheu van de parochianen van Sin Le Mag dalen a die hem niet zullen Vergeten. En nu, „le roi est mort, vive le roi", de- vorige herder is heengegaan en de parochie) maait zieh op tot ontvangst van den nieuwen herder, den zeer Eerwaarden heer Ti Dolle.. Laten wij aanstonds beginnen' met te zeggen, dat de nieuwe pastoor- verlangt, dat zijn ontvangst, ten respecte van zijn voorganger, zoo eenvoudig moge lijk zij, zonder omhaal of pomba. Vol gende week Dinsdag vertrekt Z. Eerw. naar Vlissingen om door den hoogeer waarden heer van der Aa, debpn van Mid delhuis en pastoor te Vlissingen te wor den beëedigil. Vandaar vertrekt hij' naar hier, om den Zondag daaraanvolgende vóór de hoogmis door den deken te worden geïnstalleerd als pastoor van de St. Maria Mcgdalena parochie. Wij roepen bij voorbaat den nieuwen' herder een hartelijk Welkom en een „ad multas anons" toe binnen Zuid-Beveland'd h.ofdstad. Blijkens achterstaande advertentie opent de heer A. Lindenberg, die vroeger eer. rijwielherstelplaats in de Osseahoofd- straat had, een winkel in de Wijngtard- straat. De winkel ziet er keurig netjes uit en bevat vele goede rijwielen. Onder deze rijwielen troffen 'we een bijzonder trans- portrïjwiei aan. Dit rijwiel' ïs voorzien' van een voorwielconstruetie, die geba seerd is op vervoer van zware vrachten- De heer Lindenberg heeft aan zijn ziak in de Wijngaardstraat tevens een flinke reparatie-inrichting verhonden. Wij wensehen hem veel succes. Gedurende een paar dagen heeft het carillon van de Groote Kerk stil gestaan? Wijl de klokkenspeler er nieuwe liedje» op moest zetten. Thans speelt het klokkenspel met heel uur: „Wij willen Holland hotten' en mei half uur„Wie gaat mee over z"e". Men verzoekt ons te melden, dat de medailles voor de verschillende num mers van den Korfbalathletiekdog bij den heer Mehe. Klokstraat, tentoongesteld zijn. Tot tijdolijh onderwijzeres aan de O. L. School voor M. U. L. O. alhier is benoemd mejuffrouw M. J. Remjjn alhier.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 2